Suggestie van Gligoric in goede valt aarde Columbiaan Tibaduiza wint de Sylvesterloop Gerulaitis ondanks kramp naar titel VERRASSEND VERLIES VALENTIIN Sovetski Sport: „Verwerp alle eisen Kortsjnoi keert op schreden terug Bokser Lyle verdacht van moord Eddy Merckx sponsor van eigen ploeg MAANDAG 2 JANUARI 1978 SPORT SPORT H SPORT SPORT MOSKOU - De Russische schaakfederatie heeft zich nu openlijk in het strijdgewoel gemengd rondom de tweekamp Spasski-Kortsj- noi. In een artikel in het blad Sovetski Sport nam de Sovjet schaak federatie zaterdag Kortsjnoi onder vuur. De „landverrader" wordt toegevoegd, dat hij eens moet ophouden met "ongegronde voor waarden" te stellen en zich vooral moet onthouden van "onwaar schijnlijke, politieke verzinsels". "In het verleden", vervolgt So vetski Sport, "bediende Kortsjnoi zich ook van dergelijke tactie ken. Maar de laatste tijd gaan zijn uitspraken immer gepaard met politieke insinuaties". Het artikel eindigt met de verklaring van officials van de schaakfederatie, dat de eisen van Kortsjnoi ver worpen moeten worden. SPORT SPORT SPORT SAO PAULO - De Columbiaan Domingo Tibaduiza heeft in de 53ste Sylvesterloop in Sao Paulo een zwaar bevochten overwin ning behaald. De omstandighe den waren rond het Braziliaanse middernachtelijk uur, ondanks een temperatuur van 23 graden celsius, verre van ideaal. Bij de start, die volgens traditie gepaard ging met veel tamtam BELGRADO - De vraag of de schaaktweekamp in de finale van het kandidatentoernooi, tussen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoi, vandaag in Belgrado met de veertiende partij zal worden voortgezet, zal pas vandaag worden beantwoord. Dan namelijk keert Boris Spasski van een verblijf in de provincie terug naar de Joegoslavische hoofdstad en zal hij mogelijk zijn goedkeuring kunnen hechten aan een compromis-voorstel van de Joegos lavische grootmeester Svetozar Gligoric, dat de bedoeling heeft de vastgelopen twee kamp weer op gang te brengen. De suggestie van Gligoric die door Kortsjnoi reeds "aanvaardbaar" is genoemd, houdt in dat de tweekamp in een afgesloten, kleinere ruimte van "het huis van de vakbeweging" zonder publiek zal worden voortgezet. Het de monstratiebord en de twee cel len, waarin de spelers zich kun nen terugtrekken, dienen vol gens Gligoric gehandhaafd te blijven. Zaterdagavond heeft de wed strijdleiding, voorgezeten door scheidsrechter Kazic uit Joegos lavië, een ultimatum van Kortsj noi van de hand gewezen, waarin de statenloze ex-Rus eiste dat in de speelzaal slechts die zaken en personen aanwezig zouden zijn, die de FIDE voorschrijft een schaakbord, een tafel, twee stoe- len, een schaakklok en één of twee scheidsrechters. Kazic wil de eerste acht rijen stoe len uit de zaal laten verwijderen en is bovendien bereid de cellen zo te plaatsen dat de speler aan de speeltafel oogcontact met zijn te genstander, wanneer die zich heeft teruggetrokken, kan on derhouden. Het demon stratiebord diende echter ge handhaafd te blijven en er moet eveneens m de gebruikelijke zaal gespeeld worden. Naar Zürich De secretaresse van Kortsjnoi, mevrouw Petra Leeuwerik, liet zaterdag weten dat wat Kortsjnoi betrof de tweekamp was afgelo pen, nadat de wedstrijdleiding het ultimatum van Kortsjnoi had afgewezen. Zij zei zelfs dat Kortsjnoi en zijn begeleiders LAKEWOOD - De Amerikaanse zwaargewichtbokser Ron Lyle is op Nieuwjaarsdag in Lakewood bij Denver door de politie gearre steerd. Hij wordt verdacht van moord op een man die tijdens de oudejaarsviering om het leven werd gebracht. Behalve de bok ser Ron Lyle, die al eens in de ring stond tegen Mohammed Ali, werden nog drie minderjarigen in hechtenis genomen. Bij de boksbonden WBA en VVBC stond Ron Lyle respectievelijk als derde en vierde gerangschikt op de lijst van uitdagers van we reldkampioen Mohammed Ali. Lyle heeft al zeveneneenhalf jaar in de gevangenis doorgebracht wegens schuld aan een verkeert ongeluk met dodelijke afloop. Volgens ae politie, die Ron Lyle ar resteerde, heeft de bokser de man in zijn huis met een enkel pistool schot in het hoofd gedood. Het gebeurde in een huis van Lyle. Het slachtoffer kon nog niet geïdentificeerd worden. De 34-jarige Lyle bokste 41 gevech ten als professional. Hij won er 35, waarvan 23 op knock out, verloor er vijf en één gevecht eindigde onbeslist. zondag reeds naar Zürich zouden vertrekken en daar op het vliegveld een persconferentie zouden geven. Zo ver is het ech ter niet gekomen. Kortsjnoi, die sinds donderdag in Novi-Sad verblijft, liet zich door Zwitserse schaakautoriteiten vermurwen van een dergelijke handeling af te zien. De onder handelingen met Kortsjnoi, die telefonisch tot diep in de nacht duurden, hadden tot resultaat dat de schaakautoriteiten Kortsjnoi een bepaalde bescherming aan boden, die er toe geleid zou heb ben dat Kortsjnoi besloot van morgen wel aan te treden voor de veertiende partij. Kortsjnoi leidt de tweekamp met 7.5 punt tegen 5.5 punt, maar verloor de laatste drie partijen. Uit Belgrado daarentegen meldde het Britse persbureau "Reuter" dat de secondant van Kortsjnoi, Raymond Keene het bericht van de Zwitserse schaakbond als "onwaar" bestempelde. Michael Stean, de andere Britse secon dant van Kortsjnoi, verklaarde in de Joegoslavische hoofdstad te genover vertegenwoordigers van de pers eveneens dat "er geen volgende partij zal zijn, indien niet tegemoet zal worden geko men aan het ultimatum van Kortsjnoi." Stean suggereerde dat de Joegos lavische organisatoren maar een nieuwe basis voor onderhande lingen dienden te creëren, een suggestie waarop Gligoric heeft gereageerd met zijn compromis voorstel. De wedstrijdleiding, die bepaalde onderdelen in dit voor stel zaterdagavond als eis van Kortsjnoi nog heeft afgewezen, stelt zich nu op het standpunt dat er een anders luidende beslissing kan worden genomen als die door beide spelers zal worden onder^ schreven. Kinderen Dr. Max Euwe. de voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE), die eveneens enige dagen in Bel grado heeft onderhandeld, ver klaarde zaterdagavond nog, na het vermeende vertrek van Kortsjnoi en de zijnen, dat hij "niet zag hoe Kortsjnoi en Spas ski tot overeenstemming zouden kunnen komen". Euwe zei verder dat het hier "twee volwassenen betreft, die zich als kleine kinderen gedragen. Alleen een openhartig gesprek tussen de beide spelers zal een eind kunnen maken aan de problemen. Maar ze kijken elkaar niet eens aan Een uitwisseling van gedachtei lijkt mij dan ook onmogelijk". Max Euwe: "kleine kinderen vuurwerk, werden de 500 deel nemers al doorweekt door een tropische regenbui. De atleten moesten de 8900 meter afleggen terwijl ze tot hun enkels in het water liepen. De anders zo schitterende confettieregen ver stikte in de tropische bui. Er was ook weinig pfUbliek. Slechts 1000 toeschouwers tegenover de tienduizenden enthousiastelin gen in andere jaren onder aan zienlijk betere weersomstandig heden. De latere winnaar Domingo Tiba duiza verkeerde bij de start in grote ademhalingsmoeilijk heden. Aanvankelijk kwam hij in het stuk ook niet voor. De West duitser Karl Fleshen nam on middellijk de leiding en leek die niet meer af te staan. Hij liep erg regelmatig. Halfkoers kwam de 27-jarige Tibaduiza opzetten. Hij was over zijn vroege inzinking heen en passeerde in één ruk ook de leidende Duitser Fleshen, die intussen al het gezelschap had gekregen van zijn landgenoot Uhlemann. Fleshen reageerde wel op de aan val; lang had Tibaduiza slechts een 'gaatje' van tien meter. Fles hen kon echter niet dichterbij komen en zag de Pan-Ameri- kaanse kampioen op de 5000 me ter een voorsprong van 40 meter nemen en de 53ste Sylvesterloop winnen. De donkere atleet, 1,68 meter lang en slechts 53 kilo zwaar, deinde even later op de schouders van de tientallen Co- lumbiaanse supporters, die de laatste jaren dikwijls reden tot feestvieren hadden. Tibaduiza zorgde immers voor de vijfde Columbiaanse zege. Zijn tijd van 23 minuten en 56 seconden was door het slechte weer niet best en 51 seconden langzamer dan het record van zijn landgenoot Victor Mora in 1973. Zijn zege was wel zeer verrassend. Algemeen werd de wereldrecordhouder op de 10.000 meter, de Keniaan Samson Kimombwa, als de grote favoriet beschouwd. Kimombwa stelde zwaar teleur. Hij werd slechts 28ste. Aan de 53ste Sylvesterloop namen 500 atleten uit 25 landen en vier continenten deel. Er waren geen MELBOURNE - Vitas Gerulaitis heeft in Melbourne de Australi sche tennistitel veroverd en kan 28.000 dollar op zijn bank saldo laten bijschrijven. In een marathonpartij van drie uur en tien minuten versloeg de Ame rikaan in de finale in vijf sets (6-3, 7-6, 5-7, 3-6 en 6-2) zijn. trainingspartner John Lloyd, de eerste Brit die er na 43 jaar in slaagde de finale in Australië te bereiken. Bij de dames wordt de finale een volledig Australi sche aangelegenheid. Zowel Helen als Evonne Cawley plaatsten zich voor de eind strijd. Gerulaitis heeft zijn plaatsing als nummer één recht gedaan. In de finale leek hij op weg naar een snelle beslissing. Hij schreef de eerste twee sets op zijn naam. Lloyd kwam echter terug. Met gedurfd aanvallend spel pakte hij de derde set. Hal verwege de vierde set weid de Amerikaan overvallen door kramp in het linkerbeen. Hij vertraagde het spel aanzienlijk en bleef noodgedwongen op de baseline hangen. Lloyd had geen moeite de stand via 6-3 setwinst gelijk te trekken. De vijfde en beslissende rond gang was dramatisch. Geru laitis bewoog nauwelijks, maar speelde het toch klaar om vanaf de baseline zijn service te win nen. Lloyd was oververmoeid, viel tijdens de wisseling van speelhelfden uitgebreid op zijn stoel neer en was vrijwel niet in staat een bal te retourneren. Gerulaitis, die eerder beslag legde op de Italiaanse titel, nam een voorsprong van 5-1, ging nog kreupeler lopen, maar ver beet de pijn om de partij op ei gen service uit te maken: 6-2. Bij de dames had Evonne Cawley in de halve finale geen last van haar landgenote en titelhoud- ster Kerry Reid. In twee sets (6-1 en 6-3) ging zij over naar de eindstrijd. Haar naamgenote, geen familie, Helen Cawley had het tegen de Engelse Sue Bar ker moeilijker. Met 7-5 en 6-4 werd de finale Cawley tegèn Cawley een uniek feit. Stöve vierde Betty Stöve is vierde geplaatst op de top tien ranglijst van 1977 van de tenniswereld. Tennis Magazine, die de ranglijst pu bliceerde, liet Björn Borg bij de heren en Chris Evert bij de da mes de topposities bezetten. De top van de ranglijsten zien er als volgt uit: 1. Björn Borg (Zwe), 2. Guillermo Vilas (Arg), 3. Jimmy Connors (VS). 4. Brian Gottfried (VS), 5. Vitas Gerulaitis (VS). Dames: 1. Chris Evert (VS), 2. Virginia Wade(GBr), 3. Martina Navratilova (Tsj). 4. Betty Stöve (Ned) en Sue Barker (GBr). Nederlanders bij. Gerard Teb- roke had wel ingeschreven, maar hij moest met een achillespees- blessure thuisblijven. UITSLAG: 1. Domingo Tibaduiza (Col) 8900 meter in 23 min. en 56 sec., 2. Karl Fleshen (Wdl) 24 mm. en 3 sec., 3. Detlev Uhlemann (Wdl) 24 min. en 12 sec.. 4. Greg Mayer (VS) 24 min. en 14 sec., 5. Jairo Cubillas (Col) 24 min. en 17 Dames: Lea Olafsson (Den) 27 min. en 15 sec., 2. Chr ista Vahlensieck (Wdl) 28 min. en 20 sec. BRUSSEL - Eddy Merckx heeft de knoop doorgehakt en zal in het nieuwe jaar zelf de sponsor zijn van de wielerploeg, waarin hij als kopman rijdt. De groep zal re clame maken voor de fiets die onder de naam van Merckx aan de man gebracht wordt. Merckx heeft de laatste weken tevergeefs geprobeerd met twee Spaanse bedrijven tot overeenstemming te komen, nadat het gesprek met een fabrikant van scheerappara- ten definitief was vastgelopen. Jos Huysmans wordt ploegleider van de nieuwe formatie. Het af gelopen weekeinde werden in het huis van Merckx de contracten getekend. Teneinde enigszins uit de kosten te komen heeft Merckx een aantal kleine sponsorcontracten afge sloten, waardoor de ploeg gratis de ploegleiders- en verzorgings auto's ter beschikking krijgt. Hij heeft eenzelfde regeling kunnen treffen ten aanzien van reis- en kledingkosten. Half februari gaat de ploeg naar Zuid-Frankrijk voor een trainingskamp. De eerste wedstrijden worden ook in die omgeving gereden. Naast de klassiekers staat ook Tirreno-Ad- riatico (Dwars door Italië) en de Ronde van Frankrijk op het prog ramma. Op Nieuwjaarsdag zijn René Pijnen en zijn koppelgenoot Günther Hantz opgerukt naar een tweede plaats in de zesdaagse van Keulen. Zij hebben een ach terstand van 38 punten op het leidende tweetal Peffgen/Fritz. Het Duitse koppel Hem- pel/Schumacher staat derde met een ronde achterstand. Bij de amateurs kan Ger Slot de zege nauwelijks meer ontgaan. Slot heeft samen met zijn koppelge noot Volltrank twee ronden voorsprong In Luxemburg heeft de Nieuwko- per Kees van de Wereld gisteren opnieuw een veldrit op zijn naam geschreven. Hij was één minuut en vijftien seconden sneller dan de Westduitser Weiss. Eipel nog buiten bewustzijn PARIJS - Jörg Eipel is volledig buiten bewustzijn het nieuwe jaar ingegaan. Eipel werd twee weken geleden knock out gesla gen door de Fransman Alain Ma rion in een partij waarin hij zijn Europese titel in het weiter- gewicht verdedigde. Zijn bege leider noch de scheidsrechter grepen in toen in de laatste ronde iedere aanwezige zag dat de twin tigjarige Duitser geen enkel ver weer meer had tegen de toch waarlijk niet als een hardslaande bokser bekend staande Frans- INZELL - terdag ii nederlaag op de sprint geleden. Tijdens de schaatskamjnoen- schappen van Beieren, waar in het bij-programma ook een aan tal Nederlandse rijders startte, waren de Duitsers Stefan Panzer (40,04 seconden) en Walter Kop pen (40,15) sneller dan Jos Valen- tijn. De Nederlander kwam tij dens een sneeuwbui met stevige windstoten uit op 40,59 secon den. Stefan Panzer werd de Beierse sprintkampioen. De twintigjarige student won alle vier de ritten en kwam uit op 164,625 punten. Paul Ederer werd tweede met 167,095 punten. Hu- bert Hirschbichler en Hans Lich- tenstern verspeelden hun kansen door valpartijen. In de vierkamp van de dames kwam de Westduitse kampioene Sigrid Smuda niet verder dan de tweede plaats (196,896 punten). i de vierkamp werd Brigitte Flierl (196,593) die de ba sis voor haar succes legde door overwinningen op de 500- en 1000 meter. Henk Hospes behaalde zaterdag, op de Olympische baan van In- nsbrück, uit een veld van 65 deel nemers twee overwinningen. Onder bijzonder slechte omstan digheden, tijdens een sneeuwstorm, reed Hospes de 500 meter in 40,5 seconden en de kilometer in 1 minuut 23,9 secon den. Naarmate de wedstrijden vorder den werden de omstandigheden iets beter. Wim Pol profiteerde ervan door de 3000 meter te rijden in 4 minuten 26,4 seconden, vier seconden beter dan zijn toptijd op deze afstand. Marathon Jos Pronk behaalde op oude jaarsdag zijn tweede marathon triomf in successie. Op de Heer- enveense kunstijsbaan was hij na honderd ronden de snelste sprin ter uit een kopgroepje van vier man. Dries van Wijhe werd tweede, Co Giling derde en Henk Portengen vierde. In het marathonklassement bezet Co Giling nog de eerste plaats voor zijn zwager Jos Pronk. De dameswedstrijd over 25 ronden werd kort voor het einde beslist. Sophie Westenbroek sprong weg en geen van de andere rijdsters kon haar bijhouden. Sjoukje Dam-Kramer werd tweede. stadgenote STREEKGENOTEN f 1ANOGENO TEN D/EP ONDER. DE /A/- VRUK VAN UN ACRE TPER-APP/E-OVER- OE-STREEE> ZAL APP/E ZELF NU TOT U SPREKEN.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9