Carter toch naar Egypte Vorster laat Namibië in juli kiezen mi Ci Ruim tweehonderd doden bij vliegramp in India j Vietnam beschuldigt Cambodja van bezetting I Hoessein wil vredesbesprekingen eventueel bijwonen ARAFAT ROEPT OP TOT STRIJD Bulent Ecevit weer formateur Turkije Journalist Woods uit Z.-Afrika gevlucht s C Pelgrim gasfornuis nr. 640, ter waarde van 995,- ÏS n leverbaar in de kleur g 2 bruin, compleet met grote ."£2 S ovenruit en binnenverlich- .2, ting, een dubbel gei'soleer- de oven met een royale c lade voor bakblikken en R dergelijke. Voorzien van 2 twee-del ig pannenrooster (gemakkelijk voor het schoonmaken), elektrische - vonkontsteking en nooit- vergissen schakelpaneel. HONGKONG (Reuter) Vietnam heeft gisteren het buurland Cambodja be schuldigd van het aanvallen en bezethouden van ver schillende Vietnamese ge bieden. De beschuldiging komt een dag nadat Cam bodja de diplomatieke be trekkingen met Vietnam had verbroken. Volgens diplomatieke bronnen in het gebied laaiden de ge vechten aan de Vietnamees- Cambodjaanse grens vorige week op en honderden solda ten zouden daarbij om het le ven zijn gekomen. Het of ficiële Vietnamese dagblad "Nhan Dan" schreef gisteren dat Cambodja "een ontelbaar aantal mensen heeft gedood en veel bezettingen heeft ver nietigd". Zaterdag had Hanoi nog geroepen om een regeling met de Cambodjanen, maar gisteren werd de Vietnamese houding een stuk agressiever, nadat uit Pnomh Penh niet was gereageerd op de uitge stoken hand van Vietnam. "Onze gevoelens zijn vervuld met afschuw en droefenis over de vernietigde Vietna mese dorpen en de ont hoofde, verbrande en opengesneden oude mensen, vrouwen en kinderen", zo schrijft het officiële Vietna mese dagblad. Het Vietna mese leger was volgens de krant verplicht om de "in dringers" weg te jagen. Het blad meent dat Cambodja al leen verantwoordelijk is voor de oorlog, maar dat Vietnam nog altijd bereid is te onder handelen om vriendschappe lijke betrekkingen aan te gaan. "Wij zijn ervan over tuigd dat alleen rechtvaar digheid kan zegevieren". Uit Pnomh Penh komen geheel andere geluiden. Daar wor den de autoriteiten in Hanoi beschuldigd van "barbaarse agressie, gepleegd door duizenden soldaten en hon derden tanks". Vietnam zou, delen van Cambodja willen bezetten "om een grote macht in zuid-oost Azië te worden". De Cambodjaanse ambassa deur in Peking zei zaterdag dat Vietnam eenzelfde hou ding aanneemt als Adolf Hit ler "die in 1939 Tsjechoslo- wakije binnenviel, tegen alle internationale wetten, de we reldopinie en de algemene moraal in". De betrekkingen tussen Cam bodja en China zijn de laatste maanden erg vriendelijk ge worden, terwijl Vietnam in de gunst staat bij het Kremlin. In Peking werd gezegd dat het grensconflict tussen beide communistische landen in zuid-oost Azië betreurd werd, maar de Sovjet-Unie heeft of ficieel nog geen uitspraak ge daan over de oorlog. bijna 1 miljoen aan prijan Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met 'n electronlach brein. Winkel waarde 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten MAANDAG 2 JANUARI 1978 ANKARA (UPI) - President Fahri Koroeturk heeft de leider van de Republikeinse Volkspartij, Bu lent Ecevit, verzocht een nieuwe regering voor Turkije te vormen. Zaterdag viel de rechtse coali tieregering van premier Soeleiman Demirel toen het Turkse Lagerhuis een motie van wantrouwen aannam. De 54-jarige Ecevit is tweemaal Fraude in VS WASHINGTON (Reuter) - Duizen den mensen, onder wie veel art sen en apothekers, maken zich schuldig aan fraude in de ge zondheidszorg in de Verenigde Staten. In totaal gaat het om bijna vijf miljard gulden. Dit heeft de minister van gezondheid, opvoe ding en welzijn, Joseph Califano, gisteren verklaard tegenover een Amerikaans tijdschrift. Califano zei dat stappen zullen worden ondernomen om fraude tegen te gaan. De regering Carter zal vol gens hem er ook voor gaan zorgen dat de hulp terecht komt bij hen die het werkelijk nodig hebben. Het Congres zal dit jaar moeten stemmen over de voorgestelde hervormingen in deze sector. TEHERAN (AFP/Reuter) - President Carter heeft zaterdagavond in Teheran bekend gemaakt dat hij woensdag naar Egypte vliegt om daar met president Sadat van gedachten te wisselen over de toestand in het Midden-Oos- Jasser Arafat BEIROET (Reuter) - De Pales tijnse leider Jasser Arafat heeft gisteren in Beiroet de Ameri kaanse politiek in het Midden- Oosten veroordeeld en opgeroe pen tot meer guerrilla-acties te gen Israël. Arafat werd toegejuicht door on geveer tienduizend Palestijnen op een bijeenkomst in de Liba nese hoofdstad toen hij zijn af keuring uitsprak over president Carter, die deze week bespre kingen voert met Saoedi-Arabi- sche leiders en president Sadat van Egypte. De Palestijnse bijeenkomst ging gepaard met militair machts vertoon door guerrillastrijders met raketwerpers en zware ma chinegeweren. "Als Carter nee zegt tegen een Pa lestijnse staat zegt hij nee tegen vrede in het Midden-Oosten. Vrede en stabiliteit kunnen hier alleen worden bereikt via de Pa lestijnse revolutie", zei de PLO- leider. Doelend op het overleg van Carter met koning Hoessein, dat zater dag en zondag in Teheran plaatsvond, merkte Arafat op: "Carter verknoeit zijn tijd, Hoessein kan hem niets bieden". In een jaarboodschap, verspreid door het Palestijnse persbureau Wafa, zei Arafat: "Laat ons onze militaire strijd tegen de zionis tische vijand vergroten". Carter zei dat hij in Assoean met Sadat zal confereren. Hij is dan op weg van Saoedi-Arabië naar Frankrijk en zijn vliegtuig zal in Assoean een tussenlanding ma ken. Zigniew Brzezinski, Carters ad viseur voor veiligheidszaken, zei dat de Amerikaanse president ongeveer twee uur in Assoean zal blijven om daar met president Sadat na te gaan of ook andere gematigde Arabieren, zoals de Joraniërs, de gematigde Pales tijnen en de Saoediërs, bij het door Egypte en Israël op gang gebrachte vredesproces kunnen worden ingeschakeld. De Jordaanse koning Hoessein heeft in een interview met het Amerikaanse televisiestations CBS verklaard dat een vredes regeling in het Midden-Oosten niet mogelijk is als Israël zich niet terugtrekt uit de sinds 1967 be zette Arabische gebieden, inclu sief Oost-Jeruzalem. Koning Hoessein zei bereid te zijn de vre desbesprekingen tussen Egypte en Israël bij te wonen, als "Jor danië op een constructieve ma nier kan bijdragen tot een vredes regeling". Hij zei echter dat iedere regeling, waarbij Israël niet alle bezette Arabische gebie den afstaat, de rechten van de Palestijnen niet erkent, en dus onaanvaardbaar is voor Jordanië. Hoessein sprak gisteren in Tehe ran met president Carter. Kritiek De Jordaanse koning leverde kri tiek op de plannen van de Israëli sche premier Menachem Begin om de westelijke Jordaanoever een soort van zelfbestuur te ge ven. Hij meende dat de Israëli sche premier de Egyptische pre sident Sadat niet is tegengeko men. Tegen datgene wat Sadat geboden heeft, geeft Begin te weinig terug, aldus Hoessein. Hij zei verder dat de meerderheid van de Palestijnen tegen het plan van Begin is. De Jordaanse ko ning vond dat Israël een Pales tijnse staat op de westelijke Jor daanoever moest'accepteren en dat het onnodig bang is voor zo'n staat. President Carter zal er woensdag bij zijn Amerikaanse ambtgenoot op aandringen, dat de Verenigde Staten een actievere rol gaan spelen om de belemmering op de weg naar een duurzame vrede in het Midden-Oosten uit de weg te Terugtrekking De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mohammed Kamel, heeft zaterdag kort na een ontmoeting met de Amerikaanse ambassadeur, Herman F. Eilts, een verklaring uitgegeven waarin Egypte totale terugtrekking van Israëlische troepen uit het gebied ten westen van de Jordaan en de Gazastrook en zo spoedig moge lijke ontmanteling van de Joodse nederzettingen in die gebieden eist. Kamel zei dat het Palestijnse volk onvervreemdbaar recht heeft op zelfbeschikking. Hij be schuldigde Israël van "momen teel te trachten dit recht te nege ren, met gebruikmaking van lamme argumenten die niet ge baseerd zijn op objectieve dis cussie". Regeringspersonen zeiden dat de verklaring niet alleen gezien moet worden als antwoord op president Carters verzet tegen een Palestijnse staat, maar ook als Egyptische onderhan delingspositie bij de minis tersbesprekingen met Israël die midden januari in Jeruzalem zullen worden gehouden. Carter heeft gisterochtend zijn we reldreis voortgezet door uit Tehe ran te vertrekken naar New Delhi, derde hoofdstad van de zeven die op zijn programma staan, daar zal hij drie dagen blijven. Akkoord Carter en de sjah van Iran hadden zaterdag in Teheran een prin cipe-akkoord gesloten op grond waarvan Iran hoogstwaar schijnlijk in de V.S. zes a acht kernreactors kan kopen. Amerikaanse functionarissen die dit bekendmaakten, wezen erop dat dit akkoord pas ondertekend kan worden na goedkeuring door het Amerikaanse Congres. Iran, zo zeiden de Amerikaanse func- tionarissen, zal alle internatio nale controlebepalingen naleven die ervoor moeten zorgen dat het kernafval van de reactoren niet voor militaire doeleinden wordt gebruikt. Iran heeft al vier kern reactoren in Europa gekocht en wel twee in Frankrijk en twee in West-Duitsland. Carter en de sjah hebben ook beslo ten alles te doen wat in hun ver mogen ligt om een eind te maken aan de strijd tussen Ethiopië en Somalië. Wat zij in feite zullen doen, is niet bekendgemaakt. Volgens Amerikaanse functiona rissen zijn de sjah en Carter het "in zeer grote mate eens" over de problematiek in het Midden-Oos ten en de hoorn van Afrika. LOESAKA - De Zuidafrikaanse premier John Vorster wil op 17 juli verkiezingen laten houden in Namibië (Zuidwest-Afrika), of er nu een internationaal aanvaarde regeling is getroffen of niet. nen te zijn om nog te zwijgen over Vorsters voornemen. In de eerste plaats horen de besprekingen geheim te zijn. In de tweede plaats is het mogelijk dat Botha alleen maar een datum heeft ge noemd om de SWAPO te dwin gen akkoord te gaan met Preto ria's laatste voorwaarden. En in de derde plaats heeft de con tactgroep wellicht gevreesd dat de SWAPO het noemen van een datum zou ervaren als een ul timatum, waarop zij slechts met een verstarring van haar stand punt zou reageren. Volgens betrouwbare bronnen in het Zuidafrikaanse Pretoria heeft minister Pik Botha van buiten landse zaken begin december de vertegenwoordigers van de vijf landen die voor de Verenigde Na ties bemiddelen op de hoogte ge bracht van Vorsters plan. Deze zogenaamde „contactgroep" - bestaande uit de ambassadeurs van Engeland, de Verenigde Sta ten, Frankrijk, West-Duitsland en Canada - heeft de informatie evenwel niet doorgespeeld naar de Zuidwestafrikaanse Volk sorganisatie (de SWAPO), die. strijdt voor onafhankelijkheid van deze vroegere Duitse kolonie die tegen de zin van de VN door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Niet ingelicht Ook de zwarte „frontlijnstaten" zijn niet ingelicht. Voor de vijf gingen bemiddelen inzake Namibië zochten ze wel instemming van deze landen. Er lijken drie rede- Vorsters manoeuvre dwingt de contactgroep wel tot nog meer spoed bij de pogingen een door braak te vinden in de negen maanden oude onderhandelin gen, zeker ook aangezien Nigeria deze maand voorzitter wordt van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. De groep tracht voor half januari een ontmoeting in New York te regelen. Maar waarnemers hebben steeds ster ker de indruk dat de onderhan delingen slechts kunnen slagen als Zuid-Afrika en SWAPO el kaar direct ontmoeten. De SWAPO is daartoe bereid, Vor ster niet. Struikelblok Het struikelblok van dit moment is, net als nu al enkele maanden lang, de aanwezigheid van Zuidafrikaanse troepen in Nami bië tijdens de verkiezingscam pagne en de verkiezingen. Het standpunt van de SWAPO blijft ongewijzigd dat alle Zuidaf rikaanse militairen het omstre den land moeten verlaten voor de campagne kan starten. Pretoria's laatste aanbod was de troepen macht voor dat moment terug te brengen tot drieduizend man. Volgens betrouwbare bronnen tracht de contactgroep de twee partijen ertoe te krijgen dat zij akkoord gaan met 1500 man. Het ziet er naar uit dat de SWAPO daarmee akkoord wil gaan, op voorwaarde dat de Zuidaf rikaanse troepen worden gecon signeerd in de kazerne s in het zuiden en dat er ten minste even veel militairen van de Verenigde Naties zijn om toezicht op hen te houden. Maar de SWAPO is er fel tegen dat VN-troepen toezicht houden op de SWAPO-guerrillo's in Angola en Zambia - als die tutee landen daar zelf al mee zou den instemmen. Stroef de onderhandelingen zo stroef verlopen, groeit in het Westen de vrees dat Vorsters geduld op raakt en dat hij een interne rege ling zal doordrukken, hoe de buitenwereld daar ook op reageert. De SWAPO zou nimmer aan verkiezingen meedoen als er niet van tevoren overeenstem ming zou zijn bereikt op de an dere punten. De dan gekozen leiders zouden voor de verdedi ging van hun land dan ook niet kunnen rekenen op de guerril latroepen, en dus aangewezen zijn op de Zuidafrikanen. On vermijdelijk zou de SWAPO de guerrilla opvoeren. De kans dat de Sovjet-Unie en Cuba zich met de strijd gaan bemoeien, wordt dan alsmaar groter. Observerdienst. 1 MASEROE (Reuter/AP) - De Zuidafrikaanse hoofdredacteur Donald Woods, aan wie onder v j meer bewegingsbeperkingen k| waren opgelegd, is erin geslaagd naar Lesotho te vluchten en heeft v van de Britse autoriteiten asiel 1 gekregen. Woods, hoofdredacteur van de in East London verschijnende l Daily Dispatch en scherp criticus van de Zuidafrikaanse rassenpo litiek, mocht East London niet uit en mocht maar één persoon tege- lijk ontmoeten. Bovendien mocht hij sedert 19 oktober zijn blad niet meer leiden. Ook Woods echtgenote en hun vijf kinderen zijn naar Lesotho ge- vlucht. Woods zou vanmiddag naar Mo zambique vertrekken om aan- 1 sluiting te krijgen op een vlucht naar Londen. De sjah van Iran kijkt veelbetekenend op zijn horloge terwijl de Amerikaanse president Carter en koning Hoessein van Jordanië lachend voor de fotografen poseren. Carter en Hoessein hadden in Teheran zaterdav en gisteren ontmoetingen. premier geweest. Dat was gedu rende acht maanden in 1974, toen hij de invasie op Cyprus gelastte en gedurende een maand na de verkiezingen van juni vorig jaar, toen zijn partij 214 zetels ver overde in het 450 zetels tellende parlement maar echter niet in staat bleek een parlementaire meerderheid op te bouwen die stevig genoeg was om een rege ring te vormen. De Turkse economie zweeft op de rand van het bankroet. De de viezenreserves zijn vrijwel uitge put en de Turkse autoriteiten hebben tot dusver vergeefs ge poogd met het Internationale Monetaire Fonds tot een akkoord te komen om de economie uit het slop te kunnen halen. Ook het politieke geweld blijft in Turkije aanhouden. In de afgelo pen twee jaar zijn er bij politieke gewelddaden zeker 300 mensen om het leven gekomen en 4000 gewond geraakt. BOMBAY (DPA/Reuter) - Alle 190 passagiers en 23 bemanningsle den van een Boeing 747 (Jumbo) van "Air India" zijn op nieuwjaarsdag om het leven ge komen, toen het vliegtuig kort na de start in Bombay boven de Arabische zee explodeerde en neerstortte. Vier uur na het on geluk werd officieel meegedeeld, dat ondanks uitgebreide zoekac ties geen overlevenden gevonden werden. Nog nooit heeft zich een zo ernstige luchtramp in India voorgedaan. Het vliegtuig met de naam "Em peror Ashoka" was om 20.12 uur plaatselijke tijd met een vertra ging van bijna een uur opgeste gen van de luchthaven Santa Cruz in Bombay voor een vlucht naar Dubai aan de Perzische Golf. Meteen na de start verloor de vluchtleiding in de verkeers toren in Bombay het contact met het toestel. De eerste melding van de explosie, zes kilometer voorde kust, kwam van de kapitein van een Indiaas marineschip. Oogge tuigen, die vanaf de kust de ex plosie hadden gezien, waar schuwden meteen de politie. Zes marineschepen en drie helicop ters zochten urenlang naar de wrakstukken van het vliegtuig. De wrakken werden gevonden op een plaats, waar de zee slechts een tiental meter diep is. Na de explosie is de Jumbo kennelijk over de kop geslagen. Daardoor konden de reddingswerkers nauwelijks nog hopen op overle venden. Woordvoerder van "Air India" ver klaarden gisteravond dat ze de nationaliteit van alle slachtoffers nog niet kenden, maar zij namen aan dat de meesten uit India af komstig waren. Uit verslagen van ooggetuigen kan worden opgemaakt dat de ex plosie enorm moet zijn geweest. Mensen die in een hotel aan de kust verbleven, verklaarden dat hun tafels wankelden bij de klap. Volgens sommigen was er meer dan één explosie. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. De minister van luchtvaart kondigde een diepgaand onderzoek aan naar de oorzaak van het ongeluk. Op 12 oktober 1976 deed zich in Bombay ook een vliegtuigon geluk voor. Een toestel van "Air India" stortte vlak na het op stijgen neer op de startbaan en brandde uit. Vijfennegentig mensen kwamen daarbij om het leven. Diplomaat bij bomaanslag in Londen gedood VAIL - Vanuit de stoeltjeslift zwaaien de voormalige Amerikaanse president Ford en de Canadese premier Trudeau naar degene die hen fotografeert. Trudeau bracht een paar dagen bij Ford in het Amerikaanse wintersportcentrum Vail door. LONDEN (Reuter) - Een Syrische diplomaat en zijn chauffeur zijn zaterdagavond omgekomen toen een bom in hun auto in het Lon- dens Mayfair ontplofte. De Syrische ambassade deelde mee dat de slachtoffers de medische attaché, Jawdat Awad, en chauffeur Sayez Sjbly zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7