Haver en Gort: hoe lang nog? Gezondheidszorg gekortwiekt" Scholen in binnenstad ongeschikt Mishandeling op Breestraat BINK M OPEL Actief in vrije tijd KRITIEK AZL-DIRECTEUR DRS. VERHEY OP RIJKSOVERHEID: GOED en VEILIG 1978 Cobetstraat (IJ In de aula van het gymnasium aan de Fruinlaan 19 wordt morgenavond om acht uur een bijeenkomst gehouden voor de bewoners van de Co betstraat tussen Fruinlaan en Kernstraat. In dat gedeelte van de straat begint de dienst Gemeentewerken over enkele maanden met de herbestra ting. Het wegdek verkeert in slechte staat en in overleg met bewoners is er een plannetje gemaakt voor een nadere in richting. En dat plannetje wordt morgenavond bespro ken. Cobetstraat (2) Het plannetje voor de Cobet- LEIDEN - Drs. J. B. M. Veihey, al gemeen directeur van het Aca demische Ziekenhuis Leiden, heeft zich vandaag in zijn nieuwjaarsrede kritisch uitgela ten over het beleid van de rijks overheid. Hij signaleerde dat het AZL zich op allerlei gebied con structief opstelt, maar dat dit niet wordt beloond. "Wellicht is het teveel gevraagd dat deze mede werking door de overheid be loond wordt, maar wij zullen ons er niet bij neerleggen wanneer wij ervoor gestraft zullen worden door nog meer restricties. Im mers, een dergelijk beleid zou niet alleen funest zijn voor onze motivatie, maar, ook in Leiden, voet geven aan de opvatting dat er - zowel in bouw als in exploita tie - geen sterker argument is dan heh voldongen feit, resulterend in betreurde maar niet weg te pra ten tekorten", aldus Verhey. De directeur van het AZL zei niet te begrijpen dat "één van de weinige nog bloeiende bedrijfs takken als de gezondheidszorg" wordt gekortwiekt, terwijl 'o.a. het weinig arbeidsintensieve slachten van echte kuikens" om wille van de werkgelegenheid ge subsidieerd wordt. "Ook hebben wij onze twijfels over een beleid dat de werkgelegenheid in ons bedrijf dreigt te verkleinen, ter wijl dagelijks duidelijker wordt dat het belangrijkste soelaas voor ons structureel werkgelegen heidsprobleem gezocht moet worden in de dienstensector", zei hij. Verhey zei verder het als unfair te ervaren "dat men klaagt over het schoonmaken van onze gebou wen, terwijl wij in een land met 250.000 werklozen gedwongen zijn daarvoor een beroep te doen op de bewoners van de stoffige gebieden rond de Middellandse Zee". Ook zei hij: "Met u zijn wij verbaasd over het feit dat het publiek da gelijks hogere eisen stelt aan onze verpleging, terwijl wij verplicht zijn in een land met jeugdwer kloosheid, verpleegsters uit En geland aan te trekken. Met u vra gen wij ons af waarom men ener zijds steeds hogere eisen van veiligheid en beschikbaarheid stelt aan anaesthesie (narcose red.) en anderzijds opleiding en honorering zodanig beperkt, dat wij bij aanwezigheid van een toe nemende schare van academisch opgeleide werklozen onze toe vlucht moeten nemen tot de Bal- kan-landen en Engeland". Publieke opinie De directeur van het AZL stelde vast dat zowel het weten schappelijk onderwijs als de ge zondheidszorg - het academisch ziekenhuis behoort tot beiden - UW 6 STERREN EUROSERVICE QUALITY DEALER 1 ALPHEN A/D RIJN wenst U een een negatieve belangstelling on dervinden in de publieke opinie en bij de belangrijkste politieke partijen binnen en buiten de re gering. Dit dwingt, aldus de di recteur, tot een verhoogde kriti sche beschouwing van taken en middelen. Over de situatie in Leiden zei Ver hey dat hij hoopte dat het ge meentebestuur - "van welke sa menstelling dan ook" - zijn toe zeggingen over spoedige verwe zenlijking van het nieuwbouwplan Z (achter het station) zal nakomen. Verder, zo zei hij, zal er van de zijde van het AZL de komende tijd aandacht worden besteed aan communi catie-mogelijkheden met de zg. preklinische torens (Sylviuslab) aan de Wassenaarseweg en het toekomstige Regionaal Revalida tie Centrum, die door het weg vallen van het nieuwbouwplan C van het AZL (aan de Wassenaar seweg) op de tocht zijn komen te staan. Het besluit van het kabinet om voor plan Z te kiezen, noemde Verhey overigens van een uiter mate kwalijke kwaliteit. Familie Harteveld (de kinderen Veranderingen De plannen voor de Haverstraat zijn de afgelopen jaren nogal eens veranderd. De straat dreigde zelfs op een gegeven moment in haar geheel te ver dwijnen. Dat idee bestaat in middels niet meer. Uitgangs punt voor de woningen aan de zuidzijde (oneven zijde) is: af braak. De andere kant moet opgeknapt worden. De gedach ten zijn uitgegaan naar samen voeging van deze huisjes met de hekjeswoningen in de Gor testraat. Een andere mogelijk heid is renovatie, zonder sa menvoeging. Maar in beide ge vallen lijken de kosten voorlo pig een struikelblok. "We hopen over een paar maan den met de hekjeswoningen te kunnen beginnen. Als het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening ak koord gaat", wordt bij de afde ling stadsontwikkeling van de gemeente gezegd. Bewoners van de hekjeswonin gen hebben al eens meer data gehoord waarop hun huizen zouden worden opgeknapt. Er heerst een gelaten stemming, "ze zeggen zoveel". Het be stemmingsplan laat intussen de mogelijkheid open dat er nieuwbouw wordt gepleegd, als renovatie definitief te duur mocht blijken te zijn. met zijn allen op een kluitje. De familie Harteveld woont in de Derde Haverstraat, nummer 74. De bovengenoemde, muf ruikende woning. "Ik stik de moord van de ratten en de mui zen. De riolering is ingestort. Het water loopt zo door het dak heen. Overal is vocht. Als mijn kinderen 's avonds naar bed gaan, moeten ze soms eerst de muizen eruit verjagen. Ik heb hier en daar zelf wat afgetim merd, tegels gelegd in de douche, het plafond ver nieuwd, maar dat helpt alle maal niet. Het vocht komt er toch doorheen. Over een lengte van jaren is nooit wat aan deze huizen gedaan. Nu staan ze op het punt van in storten". Bittere woorden van de hoofd bewoner. Niet alleen is het huis slecht, voor zijn gezin is het ook te klein. Vader en moeder sla pen in één slaapkamer met een dochter van dertien. In het an dere slaapkamertje, waar net een éénpersoonsbed kan staan, slapen een dochter van zeven tien en haar broertje van zeven. Dc muffe geur hangt ook daar. Afbraak De huurwoningen zijn er veel slechter aan toe dan de par ticuliere woningen, die bij voorbeeld aan de oneven zijde van de Derde Haverstraat staan. De bewoners hebben de nodige centen gestopt in het opknappen yan hun woning, met zichtbaar succes. Het zijn uitstekende huisjes voor twee-persoonshuishoudens, echtparen,eventueel met één kind. Maar juist de woningen aan de oneven zijde staan op de nominatie om afgebroken te worden. Het bestemmingsplan geeft dat aan. De bewoners van deze huisjes zijn in beroep ge gaan en mogen dat deze week (5 januari) ten overstaan van Ge deputeerde Staten toelichten. Inmiddels is gebleken dat de Provinciale Planologische Commissie (een adviesorgaan voor Ged. Staten) het met de gemeente eens is: uit stede- bouwkundige overwegingen moeten de huizen afgebroken worden, al is er geen haast bij. Dit achterhoedegevecht op het provinciehuis gaat langs de bewoners van de huurwonin gen (die bij de Leidse Wonings tichting in beheer zijn) heen. In dit rijtje worden de nummer 54 tot en met 64, 66 en 68 in ieder geval gesloopt. En verder duurt het eindeloos afwachten voort. Haver en Gort: hoe lang nog? Zij hebben één troost de riole ring wordt waarschijnlijk deze maand nog opgeknapt. MAANDAG 2 JANUARI lü"8 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS SEIKO - CASIO - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS LEIDEN - Leiden is probleemloos het nieuwe jaar ingegaan. Hoewel ook hier met de jaarwisseling voor fikse bedragen aan vuurwerk de lucht in is gescho ten, hebben brandweer en politie hét zeer rustig gehad. Weliswaar moest op oudejaarsavond rond de twintig keer worden uitgerukt om kerstbomenbrandjes te blus sen, in geen van de gevallen was echter sprake van een grote brand en ook nergens deden zich persoonlijke ongelukken voor. Ook de Dierenhulpdienst heeft het rustig gehad. De Dierenam bulance van het echtpaar Raaymakers hoefde niet één keer uit te rukken. LEIDEN - Een beperkt aantal schoolgebouwen in de Leidse binnenstad en het gebouw van de Rembrandt Scholengemeen schap aan de Burggravenlaan zijn uit onderwijskundig oog punt ongeschikt. Ze zijn ver ouderd, hebben lange rechte gangen en zijn soms te groot. Aldus een reactie van de afdeling onderwijs in het stadhuis op de vraag of er in Leiden school gebouwen zijn die eigenlijk al lang afgekeurd hadden moeten worden. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) concludeerde onlangs in haar blad De Nederlandse gemeente, dat er in het hele land bijna 60.000 leerlingen van zeker 100 scholen van het voortgezet onderwijs les krijgen in gebouwen die al lang afgekeurd hadden moeten zijn. "De huisvesting is zo slecht", al dus de vereniging, "dat het eigenlijk niet langer verantwoord is daarin nog onderwijs te ge- Volgens een ambtenaar van de af deling onderwijs doet een derge lijke situatie zich in Leiden niet voor. Wel zijn er sterk verouderde gebouwen in de binnenstad, die hier en daar zijn opgeknapt en die fouter vanwege hun indeling ver vangen zouden moeten worden. Dat geldt volgens de ambtenaar voor het gebouw van de openbare Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt, de prot. chr. lagere school aan de Hooglandse Kerk- gracht en de rk Hartebrugschool aan de Haarlemmerstraat. Voor laatstgenoemde school is in prin cipe toestemming verleend om een nieuw gebouw neer te zetten. "Nieuwe scholen voor lager on derwijs zijn tegenwoordig alle maal rond een zogenaamde ge meenschapsruimte gebouwd", aldus de gemeentewoordvoer der. "Die oudere gebouwen heb ben allemaal rechte gangen. En het gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht bijvoorbeeld is veel te groot". Ook het gebouw van de openbare Marnix van St. Aldegondeschool aan de Maresingel wordt door de gemeentewoordvoerder als ver ouderd beschouwd, al heeft (ook) dit gebouw nog niet zo lang gele den een flinke opknapbeurt ge had. Hoe de scholensituatie in de bin- Leiden ging probleemloos over drempel LEIDEN - Er hangt een constante muffe geur. De vochtplekken op de muur geven al direct aan wat de oorzaak van die stank is. Als de w.c. wordt doorgetrokken, borrelt er na verloop van tijd water onder de vloer op. Het is een huisje met twee slaapkamertjes. Daar woont een gezin van vijf personen. Derde Haverstraat: afbraak en renovatie? straat houdt in, dat het in rijden vanaf de Hoge Rijndijk wordt verboden. In de straat zal tevens een ver keersdrempel worden aange legd om het harde rijden tegen te gaan. Het bestaande plant soentje op de hoek van de Co betstraat en de Fruinlaan is iets aangepast. Tenslotte is in het midden van de straat een deel van de rijweg versmald. Daar ontstaat een open plek waarvoor een nadere inde ling zal worden ontworpen. 't Mierennest De vakantie-activiteiten in 't Mierennest aan de Morsweg vinden nog steeds voortgang. Zo wordt er vanavond vanaf acht uur geklaverjast en kun nen de kinderen van twee tot vier jaar tussen tien en twaalf uur morgenochtend lekker komen kliederen. Niet met verf maar met vla en yoghurt. Een woning in de Derde Haver straat. In de Haver- en Gort- buurt, op het oog de meest ver geten buurt van de Leidse bin nenstad "achter het Leven daal". Ondanks alle plannen, ondanks het besluit dat de ge meenteraad in 1972 nam om juist deze wijk op te knappen. Wie bewoners in de Derde Ha verstraat spreekt, komt tot de conclusie: zij geloven er niet Het is interessant om te memore ren wat het college van B en W zoal opmerkte in het raadsvoorstel dat het aanbie den van het rehabilitatieplan voor Haver en Gort begeleidde. Als fase twee van de plannen wordt daarin genoemd: de ver betering van de 39 gemeente lijke 'hekjeswoningen' aan de Haverstraat en de Gortestraat. Citaat uit het B en W-voorstel: "Daarmede'zal nog in 1975 een begin moeten worden ge maakt, zodat de werkzaamhe den in 1976 kunnen worden af gerond". Bij de aanbieding van het rehabi litatieplan merkte het college tevens op: "Wij betreuren het ten slotte dat het rehabilita tieplan vanwege het beperkte personeelsbestand in diverse sectoren niet eerder aan U ter vaststelling kon worden aan geboden". Het besluit in 1972 - na een actie van buurtbewo ners had enig effect op het wijkje. Particuliere huiseige-, naars zagen er weer brood in om hun woningen op te knap pen. Hier en daar werd de auto uit de straat geweerd en bewo ners legden wat groen voor hun huisjes aan. Maar ingrijpend verbeterd werd Haver en Gort niet. Ook niet in 1975 en ook niet in 1976. De hekjeswonin gen verpauperen; de romantiek ervan is ver te zoeken. LEIDEN - Een lV2-jaar oud peuter- tje uit de Lemsteraakwerf is za terdag aan het begin van de avond bijna in bad gestikt toen haar moeder even de badkamer was uitgelopen. Bij de terug komst trof zij haar dochtertje be wusteloos aan. De vrouw nam haar dochtertje mee naar de buurman, die mond-op-mond beademing toepaste. Dat had succes. nenstad er op den duur zal uit zien, is overigens nog steeds niet duidelijk. Tot nu toe werd er vrij algemeen gedacht aan de bouw van drie nieuwe binnenstads- scholen, maar het ziet er naar uit dat er niet genoeg kinderen zul len zijn om die gebouwen te vul len. "Het kindertal neemt af. En er zijn wel nieuwbouwplannen voor de binnenstad, maar het is niet te verwachten dat dat een heropleving tot gevolg zal heb ben wat het kindertal betreft", aldus de woordvoerder van de afdeling onderwijs. Scholenbouwplan De Vereniging van Nederlandse Gemeenten blijkt haar gegevens over slechte schoolgebouwen bij het voortgezet onderwijs overi gens te hebben ontleend aan het zg. scholen bouwplan van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen. Een woordvoerder van de vereni ging zei dat daarbij voor Leiden de gebouwen van de Rembrandt Scholengemeenschap, de Paulus Scholengemeenschap voor mavo en leao en de lagere technische school aan de Haagweg er uit te voorschijn zijn gekomen. Van de zijde van de gemeente wordt echter tegengesproken dat de gebouwen van de Paulus Scholengemeenschap en de lts slecht zouden zijn. Het tegendeel is waar. Deze twee scholen zijn op het scholenbouwplan geplaatst vanwege uitbreidingsplannen, aldus de woordvoerder van de afdeling onderwijs. Bijna nomen naar het bureau en moch ten pas in de loop van de dag naar huis terug keren. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Over de oorzaak van het handgemeen is niets duidelijk geworden. .Overigens liep niemand ernstige verwondingen op. LEIDEN - Op de Breestraat ter hoogte van het Stadhuis heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag rond twee uur een vecht partij voorgedaan, waarbij 4 jon geren uit Delft, Enschede en Oegstgeest door zes Leidse jon gens zijn geschopt en geslagen. Het viertal reed op de fiets toen de zes hen staande hielden. De politie kon drie jongens, in leef tijd variërend van 16 tot 18 jaar aanhouden. Zij werden meege-. wie zich'n rotje is geschrokken. Doel n mensgoed: een bloemengroet. Vandaag besteld bij uw Fleuropbloemist. fi e urop bi ted u> ra's't'aa'/e/v o ch - Kon.ng.nnc yffi j Oogarts Kok- Van Alphen weg LEIDEN - In het Leids Vrijetijds Centrum is het nieuwe jaar ingezet met de "nacht van de goede voornemens"Voor een goed gevulde zaal met 600 man publiek was er een optreden van de Leidse formatie "Trail". uit Elisabeth LEIDEN/LEIDERDORP - De oogarts dr. C. C. Kok-van Alphen heeft haar werkzaamheden in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp beëindigd in verband met haar benoeming tot lector aan de Leidse universiteit. Zij blijft spreekuur houden in het Academisch Ziekenhuis en op haar praktijkadres aan de War- monderweg.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3