LEIDSCH DAGBLAD Carter wrevelig over kernenergie Nellien de Ruiter stapt uit CHl) Deel III 1978 Oproerkraaiers naar Yeenhuizen Bij PTT geen prijsverhoging Dajan: geen concessies aan joodse kolonisten Ondanks lofuitingen aan adres Indiase premier Politieman schiet tijdens vechtpartij jongeman in de buik Tien merries op de vlucht voor hengst IV AANDAG 2 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35438 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Veel nieuwe activiteiten DEN HAAG (SP/ANP) - Er is niet het aantal geregistreerde tv-toe- veel aanleiding om voorstellen te doen voor tariefsverhogingen bij de PTT die zouden leiden tot een hogere netto opbrengst van 38,5 miljoen, die voorzien was voor 1978. Dit heeft de directeur generaal van de PTT, drs Ph. Leenman van daag verklaard. Drie nieuwe ac tiviteiten van de PTT zullen in 1978 veel aandacht krijgen. Bij het grote publiek zal de postcode worden ingevoerd; Postgiro, Rijkspostspaarbank en Gemeen tegiro Amsterdam zullen integre ren en het door de PTT ontwik kelde alarmeringssysteem zal ook voor derden beschikbaar worden gesteld. Dit systeem is door de PTT ontworpen als wa pen tegen de toenemende crimi naliteit en is bedoeld om post kantoren en andere instellingen tegen overvallen te beveiligen. Verder zal binnen enkele maanden het experiment met de snelpost in de steden Am sterdam, Den Haag en Rotterdam beginnen. Deze snelpost ge schiedt telefonisch op verzoek. Per postapto of motorfiets wor den binnen drie uur spoedeisende zendingen opge haald en besteld. Voorts zal het dit jaar mogelijk worden vanuit en naar een auto in Nederland, West-Duitsland, Oos tenrijk en Luxemburg volledig automatisch te telefoneren. Er zal voor deze mogelijkheid nieuwe apparatuur beschikbaar komen. Door het gereedkomen van de tweede satelietantenne in Fries land zullen de Nederlandse tele foonabonnees dit jaar recht streeks kunnen bellen met Indo nesië, Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, Hongkong en Singapore. Overigens blijft de vraag naar tele foonaansluitingen nog steeds stijgen. Op het ogenblik is de dichtheid 77 aansluitingen per honderd woningen. Het aantal wachtenden was medio vorig jaar 170.000 en zal in 1978 ongeveer 130.000 bedragen. Inmiddels is stellen met 110.000 gestegen tot 3.864.000 stuks, waardoor de dichtheid per honderd woningen nu 84 is geworden. Het aantal zwartkijkers, dat werd opge spoord bedroeg het afgelopen jaar 50.000. CHU verrast Nellien de Ruiter ROTTERDAM (SP) - Mr. W.L. van Leeuwen, de kersverse voorzitter van de Christelijk-his- torische Unie, is verrast door het uit de partij treden van ir. Nellien de Ruiter. Het CHU-be- stuur heeft donderdag een vergadering en dan zal de kwestie volgens hem zeker aan de orde komen. Mevrouw De Ruiter (50) heeft laten weten dat zij haar zetel in de Provin ciale Staten en in het bestuur van de CHU ter beschikking zal stellen. Zij verlaat de partij omdat zij het niet eens is met de huidige poli tieke koers, die volgens haar niet aansluit op de verkiezingsuitslag en op haar uitleg van het CDA-programma. Zij verwerpt de houding van Van Agt ten op zichte van de abor tus-wetgeving en vindt dat het feminisme in 't algemeen te weinig kansen krijgt. In 1947 werd Nellien de Ruiter lid van de CHU. Zij studeerde stede- bouwkunde. In 1971 werd zij statenlid en een jaar later lid van de Tweede Kamer als op volger van de heer Mellema. Na de kabi netscrisis kwam zij niet terug omdat haar op vattingen over abortus vrij veel weerstand in haar partij opwekten. Mevrouw Do Ruiter CHU-voorzitter Van Leeuwen zei vanmor gen dat hij nog geen of ficieel bericht van me vrouw De Ruiter had ontvangen. "Iemand met zon staat van dienst had toch mini maal tevoren moeten laten weten eens met het bestuur te willen praten. Ik vind het jammer", aldus Van Leeuwen. NIEUW DEHLI (AFP/Reuter/AP) - Terwijl president Carter via zijn ad viseur Zbigniev Brzezinski liet weten dat hij „buitengewoon tevreden" was over zijn besprekingen met de Indiase premier Desai, heeft een radiotech nicus in Nieuw Delhi een opname gemaakt waaruit iets geheel anders blijkt. De Rotterdamse burgemees ter Van der Louw (foto) is boos op procureur-generaal Van der Feltz. De procureur concludeerde anderhalve week geleden na een onder zoek dat hoofdinspecteur Kalma moest worden ver vangen. "Van der Feltz loopt op klompen door de por seleinkast", aldus Van der Louw. PAGINA 5 Vorster wil bevolking Na mibië in juli zelf laten kie- PAGINA 7 Kortsjnoi keert op zijn schreden terug. PAGINA De Amerikaanse president Carter en zijn echtgenote Rosalynn, die op het ogenblik een bezoek aan India brengen, dragen hoezen over hun schoe nen bij het bezoek aan de schrijn van Gandhi. Ondanks alle lovende woorden die Carter aan het adres van premier Desai richtte, bleek hij zeer on tevreden over het standpunt van Desai met betrekking tot de Amerikaanse voorwaarden voor de levering van kernbrandstof. Een groep journalisten hoorde, zonder dat het de bedoeling was, Carter tot minister van buiten landse zaken Vance zeggen: "Ik denk dat wij, als wij terug zijn, hem (Desai) een koele en zeer korte brief moeten schrijven, hij is nogal onvermurwbaar over die kernbrandstofkwestie". Carters woorden veroorzaakten sensatie in Nieuw Delhi. Woordvoerder Jody Powell van het Witte Huis trachtte de zaak recht te trekken met een verduidelij kende verklaring dat Carters uitlatingen niet sloegen op de be trekkingen met Desai maar op wetsvoorstellen in het Congres die de verkoop van verrijkt ura nium verbieden aan landen die geen internationale veiligheids maatregelen aanvaarden. Washington staakte de levering van verrijkt uranium aan India na de kernexplosie van 1974. In zijn toespraak tot het Indiase Congres heeft Carter overigens nauwelijks aandacht geschonken aan het kernenergiebeleid van de VS, dat eerder op de dag voor deze strubbelingen had gezorgd. Als uitgangspunt van zijn toe spraak diende een vergelijking tussen de moeilijkheden die de VS hebben doorgemaakt tijdens de Watergate-periode onder Nixon en de ervaringen van India tijdens de machtsovername van de regering van Indira Ghandi aan premier Desai. "Niet zo lang geleden", sprak Car ter, „hebben de regeringen van beide landen een ernstige crisis doorgemaakt. De democratische ■enheden die in beide landen hoog worden aangeslagen werden bedreigd, maar het uit eindelijke resultaat was een overwinning van de vrijheid en het zelfbeschikkingsrecht". De politieke en economische sa menwerking tussen de VS en In dia zal worden uitgebreid, zo be loofde Carter. Ook noemde hij samenwerking op het gebied van landbouw, energie, waterhuis houding en ruimte-onderzoek. BOXTEL (ANP) - Bij een vechtpartij in een danszaal in Boxtel is gisteravond een Boxtelse jongeman door een schot van een politieman geraakt. De jongen moest in het ziekenhuis van Boxtel worden opgenomen. TEL AVIV (UPI) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan heeft verklaard, dat de regering niet van plan is haar vredesvoorstellen te wijzigen om te voldoen aan de wensen van de Joodse kolonisten in de Sinai of andere bezette gebieden. Op een bijeenkomst in de land bouwnederzetting Sadot in de Smaï zei de minister "Het volk van Israël ondersteunt het rege ringsplan, zoals blijkt uit de stemming in de Knesseth". Hij drong er bij de kolonisten op aan dat zij in hun kibboets blijven, hoewel het de bedoeling is dat het betrokken gebied aan Egypte wordt teruggegeven. Enkele van hen verklaarden echter dat zij liever zouden teruggaan dan te blijven onder vreemd bestuur. De organisatie Goesj Emoenim, die al talrijke nederzettingen in bezet gebied heeft gesticht, kondigde aan dat zij drie nieuwe dorpen zal vestigen om te zien wat de rege ring dan zal doen. Gisteren had premier Begin in Jeruzalem een gesprek van een uur met Hanan Porat, de leider van de Goesj Emoenim. Enige tijd regen Over het algemeen veel bewolking met hoofdzakelijk overdag enige tijd regen. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen omstreeks 3 graden, maxima ongeveer 6 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) Zon op 8.48 onder 16.41. Maan op 1.36 uur maan onder 12.39 uur. Hoog water te Katwijk 9.04 en 21.38 uur, laag water te Katwijk 4.37 uur en Rust in Rotterdamse gevangenis weergekeerd ROTTERDAM (ANP) - Zes jon gemannen, die de aanstichters geweest zouden zijn van het op roer gedurende de oudejaars nacht in het huis van bewaring te Rotterdam, zijn overgebracht naar de penitentiaire inrichting in het Drentse Veenhuizen. Dit heeft de adjunct-directrice van het huis van bewaring vanoch tend desgevraagd meegedeeld. Zij vertelde dat het om een disci plinaire maatregel ging. Het zes tal was gedurende de rellen al van de overige gevangenen geschei den door hen op te sluiten in iso leercellen. Twee vrouwen uit de aangrenzende vrouwengevangenis, die het zelfde lot ondergingen, ver blijven nog steeds in de isoleer cellen. Een woordvoerder legde uit, dat het niet anders kon, om- Vanaf 1 februari: Op 1 februari moet het deel 1111978 achter de voorruit van uw auto zitten* Heeft u nog niet betaald met de u toegestuurde acceptgirokaart, doe dat dan dadelijk. Alleen dan krijgt u nog op tijd uw nieuwe deel 111. Heeft u geen acceptgirokaart ontvangen, dan kunt u vanaf 2 t/m 31 januari op het postkantoor een deel III in ontvangst nemen tegen betaling van f 18.50. Neem uw legitimatiebewijs en de delen I en II van uw kentekenbewijs en de kopie van deel III mee. Ook na 31 januari kan men op het postkantoor een deel UI verkrijgen. U moet dan wel f 30,- betalen wegens de extra verwerkingskosten. Publikatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat dat de ruiten van de cellen, waar de twee vrouwen normaal ver blijven, nog niet gerepareerd zijn. Zodra dit gebeurd is, mag het tweetal weer terug. Zowel in het huis van bewaring als in de vrouwengevangenis is de toestand weer min of meer nor maal. Men is vanochtend gewoon begonnen met het gebruikelijke dagprogramma. De gevangenen werken weer en worden ook weer gelucht. Alleen laat de sfeer nog veel te wensen over. aldus de ad junct-directrice van het huis van bewaring. Zij zei nog steeds geen verklaring te weten voor het oproer. Het is ook nog niet duidelijk of de rellen in het huis van bewaring of in de vrouwengevangenis zijn begon nen. De schade die de relmakers hebben veroorzaakt, wordt ge schat op vier a vijfduizend gul den. Het betreft voornamelijk glasschade. Dertien cellen zijn tijdelijk buiten gebruik. (zie verder pagina 5) De Boxtelse politie werd streeks tien uur om assistentie gevraagd in de danszaal, waar onder de ongeveer 150 aanwezi gen een massale vechtpartij was uitgebroken. Vier politiemannen van wie een in burger probeerden de gemoederen te kalmeren, maar de vechtenden keerden zich tegen hen. Een politieman werd neergeslagen, en terwijl hij op de vloer van de danszaal lag werd hij nog door verschillende personen geschopt en geslagen waardoor hij een bloedende hoofdwond opliep, aldus de politie. Ook de andere agenten werden door meerdere cafebezoekers aangevallen en geslagen. In deze benarde situatie heeft een van de geüniformeerde politiemannen, wie de wapenstok uit de hand was gerukt, zijn pistool getrok ken en een waarschuwingsschot gelost. Dit had echter niet het beoogde effect en een tweede schot trof de jongeman. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Na de operatie kon zijn toestand redelijk worden ge noemd. In Den Haag DEN HAAG (SP) - Politieman nen en personeel van de Haagse dierenambulance hebben gisterochtend de handen vol gehad om tien ontsnapte merries terug te krijgen in een weiland achter de Leyweg. De dieren galop peerden over de Durgerdam- hof. Toen de beesten weer terug in het weiland waren, bleek dat ze waren gevlucht voor de neigingen van een aangrenzend weiland afkomstige hengst. Deze was daar losgebroken om eens nader konnis te maken met het in overvloed aanwezige vrouwelijk schoon in zijn omgeving. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel 071-211515 ol 210221. ol de agent in uw woonplaats.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1