m Trijfel Schneiders Tweelicht: een markant werkstuk IE SPREKEN DE EZEI L éw De Plantenhoek MAANDAG 2 JANUARI 1978 Nog zes jaartjes slapen en het is 1984, het juk onder de jaartal len dat we nog zes jaar moeten meeslepen voordat we zullen welen of George Orwell gelijk had toen hij, met dit jaar als titel van zijn befaamde toekom stroman, het tijdstip aangaf waarop we onder een geoliede dictatuur zouden leven. Amal- rik heeft jaren later dit jaartal nog wat extra gewicht gegeven door zijn essay over de onder gang van de Sowjet-Unie "Haalt de Sowjet-Unie 1984?" te noemen, met het gevolg dat het jaar 1984 nu al vele jaren voor mij, maar voor mij niet alleen, een even magische bete kenis heeft als 1600,1648,1914- 1918 en 1940-1945. Toen Orwell zijn boek in 1948 schreef, leek het niet alleen, maar was het in werkelijkheid ook nog ver wegH ij was toen 45 jaar en zal niet geweten hebben dat hij al een jaar na het ver schijnen van zijn beroemdste boek (in 1949) zou overlijden. Maar misschien had hij toch al het gevoel dat hij geen 81 zou worden en het jaartal 1984 in ieder geval niet een jaar lang zou hoeven doormaken. Maar de meesten van ons zullen 1984 zeker halen, een jaar lang zul len wij onze bankcheques en brieven dateren met dat we reldberoemde jaartal, en dan zal hel voorgoed voorbij zijn. 1985... dat is natuurlijk hele maal niks. En de magie die van het boek en zijn titel tientallen jaren lang is uitgegaan, zal dan verbroken zijn, waardoor het boek nauwelijks meer ver kocht zal worden - of niet meer verkocht zal mogen worden. Vergeleken met 1984 is ons huidige jaartal natuurlijk een jaartal zonder kraak of smaak. Des te moeilijker zal het zijn om van het automatisme van 1977 af te komen en voortaan met 1978 te dateren. Mijn ervaring is, dat je daar ongeveer een maand voor nodig hebt, de maand januari dus. 7 januari 197... ha, bijna weer een 7 gezet in plaats van die 8 ik zal u hel pen er bijtijds aan te denken. Door Kil» Scheepmaker Iedere keer en luister en lees nu goed, lees het desnoods nog een paar keer over)dus iedere keer als u "januari" schrijft, "ja nuari" dus, "januari", dan moet u bedenken dat daar eigenlijk "ja, nu Arie" staat. Arie Groenevelt.die nu,in 1978, met het kabinet-Van Agt, de kans krijgt van zich te doen spreken. Ja, nu Arie ik weet nu al dat u er niet meer onderuit zult komen steeds even aan Arie Groenevelt te denken als u ja nuariin uw datering schrijft, met een zekere irritatie boven dien, of omdat u geen liefhebber van vakbonden bent, of omdat u zich stoort aan Ari zonder die "e" in "januari". In ieder geval legt u de komende maand steeds even een verband. En op het zelfde moment zult u weten u dat doet. Dat was dat maffe ezelsb ruggetje waarmee u bijtijds gewaarschuwd moest worden om yiiet langer 1977 maar 1978 te schrijven en zieu vergist zich nooit meer ja, nu Arie... Klacht Eigenlijk houd ik niet zo van dat soort woordspelingen, tenzij ze een goed doel dienen, zoals "ja, nu Ariemaar bijvoorbeeld "Korsjnoi's complaint"de va riatie op de titel van het be faamde boek "Portnoy's com plaint" (Portnoy's klacht), zou ik nooit in deze rubriek hebben opgenomenals ik niet toevallig gehoord had hoe prof. dr. Karei van het Reve deze woordspeling aan dr. Hugo Brandt Borstius overreikte met het verzoek haar aan de redactie van Vrij Ne derland te doen toekomen voor "de zetter". 1 k ken Hugoik weet hoe vergeetachtig hij is: het leek me daarom het veiligst om het ideetje even via deze rubriek aan Vrij Nederland door te spelen,dan weten we tenminste zeker dat het de redactie nog bijtijds bereikt. Vuurwerk Ik heb weinig geschoten in mijn levenen dan nog bitter weinig raak. In de twee jaar dat ik in dienst zat, heb ik, doordat ik op een gelukkige plaats terecht kwam, maar een paar keer hoeven schieten. Maar ik heb er nooit aardigheid in gehad.Zo n zwaar geweer, en dan dat rij zende en dalende vizier alsof het continu eb en vloed was... ik dacht al gauw: zodra die punt van mijn vizier die roos in de verte passeert, trek ik aan de trekker en dan zien we wel. Ze kunnen me hooguit ontslaan. Het effect was, dat ik als enige op een snel bewegend voorwerp moest schieten en daardoor meestal mis schoot. Wel schrok ik steeds weer van de knal, en van het gezwaai in de verte waarmee aangegeven werd dat mijn kogel spoorloos verdwe nen en waarschijnlijk gedeser teerd was. Waarom nooit eens toevallig erin, en altijd toeval lig ernaast, dacht ikdan.Ikheb ook nooit in een schiettent op de kermis geschoten, en nooit een vuurpijl of een rotje afgestoken Een lamp aansteken vind ik wel zo mooi: geen lawaai, en hij brandt veel langer. Ik denk wel eens: als al die mensen nu eens geen vuurwerk afstaken, dan zouden al die bespaarde mil joenen naar Hongkong ge stuurd kunnen worden als werkloosheidsuitkering aan de door ons werkloos geworden vuurwerkmakers aldaar... DEN HAAG - Eric Schneider, zelf acteur, is een succesvol schrijver van avondvullende to neelstukken geworden: hij beheerst de techniek van het toneelvak, hij schept de onontbeerlijke spanningsbogen en brengt dynamiek in zijn stukken. Ook „Tweelicht", dat vrijdagavond door de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouwburg in première werd uitgebracht, zit goed in elkaar, al is de dialoog meer een uitwisseling van mo nologen dan een werkelijke ge- dachtenwisseling van zijn per sonages. Ook het onderwerp is zinvol gekozen: de breuklijn tus sen jeugd en volwassenheid, die in het leven van de meesten van ons rond de veertig jaar valt. Het is erg jammer, dat Eric Schneider in de uitwérking van dat gegeven, en de invulling van de structuur van zijn stuk, niet geheel is- geslaagd. Hij laat een rijk echtpaar, de man van de wieg uit al een succes, de vrouw elegant maar nu blase en gefrustreerd, een sociaal lager geplaatst echtpaar, schoolvrien den, een gezamenlijke vakantie in San Remo aanbieden. Ze ar riveren in het hoogste apparte ment van het duurste hotel - het stuk zit vol met symbolische verwijzingen - men duikt in de schoolherinneringen, maar ge leidelijk aan gaan de herinnerin gen meer op het bot. Alcohol, die vertrouwde toneel-steun, maakt de tongen los, en de relatie blijkt dieper te zijn geweest dan scheen. Beide echtparen hebben door elkaar een stortvloed van rampen meegemaakt: de onlangs gestorven zoon van de rijken was geen kind van de vader, de mis kraam van de arme vrouw was geen miskraam maar een abortus van een zoon van de rijke vader, en zo maar verden het loopt wat langs de rand van het Mary Hartman-effect. Maar die effec ten worden theatraal op de goede plaatsen gezet, en het stuk houdt zijn spanning, die op de juiste plekken wordt opgevoerd. Milieu De echte problemen rijzen bij wat Eric Schneider met het stuk wil zeggen. Er is in de eerste plaats die breuk tussen jeugd en vol wassenheid: er wordt van de toe schouwer wel verwacht dat hij de toneelconventies aanvaardt als hij wil geloven, dat vier mensen, die zo n geemotioneerd geza menlijk verleden achter zich hebben, zo argeloos als in de openingsscène wordt gesug gereerd met elkaar met vakantie zullen gaan, en op die condities. Maar Schneider schijnt verder te willen aantonen, dat het milieu bij zoiets een overwegende rol speelt. Hij ziet zijn personages als maatschappelijke verschij ningen, resultaat van het milieu in hun jeugd, verder wat ingevuld met psychologische details. In de programmatoelichting gaat hij daar wat verder op in: de mensen die in de jaren vijftig opgroeiden leefden in een beschermde sfeer, seks mocht niet en „politiek was je volstrekt onnozel". Het stuk heeft autobiografische elemen ten, en het is mogelijk, dat Eric Schneider in zo'n milieu is opge groeid (daarop duidt ook de anekdote van zijn vader, die rec tor was van een Haags lyceum en er naar streefde arbeiderskinde ren „op school toe te laten"), maar die visie ligt wel mijlenver buiten de realiteit van die jaren. Het kernprobleem is, dat Schneider zich ook nu nog niet heeft kunnen ontworstelen aan de invloed van wat onaangename mensen wel het typisch-Haagse milieu willen noemen. De bot sing is geweest (nogal hevig: het rijke echtpaar ligt woest vech tend te rollebollen over de grond...), de kalmte treedt in, het rijke echtpaar beseft dat zij bui ten elkaar toch niet veel meer hebben te verwachten en op die schriele basis staan ze hand in hand te staren naar de glorious technicolor van de Middellandse Zee. Dan komt de arme man en doet wat zijn hart hem ingeeft: hij gaat koffie inschenken. De vreemde paradox doet zich nu voor, dat dit een schitterend, ver zoenend en goed gebaar is, vol EricSchneider beloften voor de toekomst - en dat Schneider in zijn toelichting het rijke echtpaar toekomstkan sen geeft maar niet aan het arme stel, omdat de man „net het juiste «moment mist". Schneider lijkt zijn eigen creaturen niet te door gronden. Evenwicht De bezwaren zijn zo breed uitgeme ten, omdat het verder zo'n mooie voorstelling is. Paul Steenbergen bracht er het regie-evenwicht in dat het stuk behoeft, en bege leidde zijn topbezetting met ge voel en intelligentie (maar het straatgevecht der rijken liep ook hem uit de hand). Het centrum van handeling schuift voortdu rend, en telkens krijgt ieder der spelers de kans zijn talent te laten flonkeren. Lies Franken doet dat zeer indrukwekkend en ont roerend: de rol is haar op het lijf geschreven, elegant, beheerst, met een ondertoon van woede. Wim van den Heuvel maakt van zijn soms radeloze meubelin koper iets even boeiends, de „arme" Anne-Wil Blankers lijdt wat onder de beperkingen van haar rol, maar vecht dapper en vakbekwaam, en Guido de Moor speelt de ster-rol, die collega Eric Schneider haast voor hem schreef, met alle snelheid, wisse lingen en diepte waarover hij de beschikking heeft - en dat is geen gering arsenaal. Een goed bruikbaar terras-decor van Hans Christiaan, passende toneelmu ziek van Jurriaan Andriessen. JAAP JOPPE f V/AlVCAi, PAT AireowJAAt- l Pu* hAAtZ. \IA Ik. Moer de. tseeste i TZtfBAJ KOAEJ* PIS JE ©O* keU/K OS HAAI 0 A)S&1T DOOK- HST HSLB AJlBU^S OAAC L&tPT i—'vv A—W H ir.\ J De avonturen van Jomn eke SAN DIEGO - De Italiaanse filmster Sophia Loren is gekozen als de verleidelijkste echtgenote ter wereld. Dit gebeurde zondag in de Californische stad San Diego door het "internationale genootschap van bewonderaars van vrouwen". Deze organisatie waarvan ongeveer 25.000 man nen lid zijn, wijst sinds zes jaar jaarlijks ook de verleidelijkste resp. actrice, zangeres en adoles cente aan. Dit jaar werden resp. als zodanig uitverkoren Jacque line Bisset, Nathalie Cole en de toneelspeelster Jody Foster. TUINCENTRUM Loosterweg 39a Voorhout Tel. 02522-11048 PLUMPUDDING Vermeng 200 g fijn gesneden kalfsnier- /et, 50 g bloem, 4 grote fijngesn goud- reinetten, 200 g fijn gesneden gembe- mootjes, 50 g sukade, 50 g oranjesnippers, g fijngehakte amandelen, 2 eetl si naasappelsap, 2 eetl citroensap, 2 theel ci troenrasp, 2 eetl rum, theel gembe rpoeder, 1 theel ka neel, 1 theel noot- skaat, 1 theel ge malen kruidnagel. 1 theel zout en 150 g basterdsuiker, ver meng dit alles zéér grondig. Laat het mengsel drie dagen ïen koele plaats staan en voeg elke dag, onder her nieuwd omroeren, flinke eetlepel toe. Voeg de laatste dag 3 eieren ?n stort de massa ■n goed sluitende vorm. Zet deze in een bak met heet water kook de pudding hierin 3 uur. Vul het water nu en dan bij. Laat de pudding af koelen en 2 dagen staan. In plakken snijden en met poedersuiker be strooien. leitwo Honderd jaar geleden stond in de krant: -Te Parijs is de directeur en stichter der ook hier te lande welbekende "Magasins du Bon Marché", de heer Boucicault, overleden Hij begon met een linnenwinkeltje op de hoek der Rue du Bac en thans beslaan zijne magazijnen een aanzien lijk stuk gronds, waarin men alle voortbrengselen der heden- daagsche nijverheid aantreft, voor kleeding, huishoudelijk gebruik en weelde bestemd. Men kan er ziek letterlijk van alles voorzien, tot paarden toe, want de eigenaar liet zijn klanten gaarne de keus uit de talrijke fraaie paarden, welke hij voor eigen gebruik of voor dat dat van zijne magazijnen hield. In die magazijnen vindt men een eleeszaal. eene schilderijenten toonstelling, een restau at, kapsalons, een concertzaal enz. De bedienden zijn meer dan 5OOin getal en het aantal be- zoejers wordt op 25,000 daags geschat. -Uit Parijs wordt ge meld, dat de Nederlandsche componist Jacques Franco Mendes opnieuw drie belang rijke werken heeft gecom poneerd: een concerto voor violoncel, een symphonie voor orchest en een trio voor vioolalt en violoncel, welke compositiën dezen winter ten gehoore zullen worden gebracht. Vijftig jaar geleden: -Het aanhouden van de vorst heeft Urk, Schiermonnikoog en Ameland volledig geisoleerd. De KLM. wist echter raad en zoo steeg gisterochtend een vliegtuig van deze maat schappij, bestuurd door den piloot Beekman, van Schiphol op om drie uren la ter daar terug te keeren na in dien tusschen tijd zoowel op Schiermonnikoog als op Ameland de post te heb ben bezorgd. Morgen zal men trachten Urk te bereiken. -Voor de uitmonding van de Vecht bevindt zicH thans een ijsdam, die een groot gevaar oplevert. De dijk aan den rech teroever van de Vecht is name lijk zeer zwak en bij een snellen was van de rivier zouden de ijs- schotsen een doorbraak kunnen veroorzaken, waardoor de Zuid- en de Bloemendaalsche polder zouden overstroomenDe jsdam is ongeveer 1 d 2 KM. breed. Men ziet het grondijs, vermengd met aarde of laag- veen en soms met groote keie onder het gewone ijs zitten. Op sommige plaatsen is het met zoo'7i kracht naar boven ge stuwd, dat het bovendek heuvels van vijf Meter en hooger vormt. Galerie Denise Stephar» (Bakkersteeg* 18): Tentoonstelling plastieken Cobr Koster en schilderijen Johannes van Ho- ten. Geopend vrijdag Urn zondag van 14 - 18 uur (andere dagen na tel. afspraak), tot 15 januari. Galerie "De Hollandsche Tuyn" (Brug- gestraat 1, Leiderdorp): Ikonen- ten toonstelling. Museum voor Volkenkunde. Steens traat 1, Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend' ma t/m za. van 10—17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. tot 15 februari 1978. Galerie De Oude Rijn. Oude Rijn 40.' Tentoonstelling Bas Haasnoot - ma terie-schilderijen en etsen en Johan Timmers - linoleumsneden en aquarel len. Tot 18 januari, geopend woe. t/m za. van 12-17 uur, do. van 19-21 uur, zo. van 14-17 uur. Galerie Van der Vlist (Botermarkt 3): Tentoonstelling schilderijen Selma Verhoeven, keramische plastieken Jetty Wery, Suzanne Eckhart en Hanne Meijer, gouaches Machteld Hooyen en poppen van Thérèse. Geopend dinsdag t/m zaterdag van 10 -17 uur en don derdagavond tot 21 uur, t/m 31 decem- Galerie-bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling Paula Sluiter - etsen, pentekeningen en kleuretsen. Geopend van 28 nov. t/m 12 jan,, openingstijden van de bibliotheek. Pulchri Studio, Kempenaerstraat, Oegstgeest. Tentoonstelling Annie Borst Pauwels - gemengde techniek. Geopend t/m 12 jan., dag. van 10-16 uur (zondags gesloten). Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Leidse bioscopen LUXOR: "Twee door het dolle heen da. 2.30,7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00,4,30 uur CAMERA: "Soldaat van Oranje", da. 2.00 en 8.00 uur, 12 jaar. Nachtvoorstel ling: "Bonnie and Clyde", vr. 11.30 uur, 16 jaar. LIDO 1: "The spy who loved me", da. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 LIDO 2: "Dereddertjes", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a l. LIDO 3: "Valentino" da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr.. ma. en di. 2.30 uur, 16 jaar. Kindervoorstelling: "Tekenfilmfestival met o.a. Pink Panther", woe. en za. 2.30 en zo. 2.30 en 4.45 uur, a.l. STUDIO: "The last remake of Beau Ge ste", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4 45 uur, a.l. TRIANON: "Orca", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 12 jaar. REX: "Through the looking glass", da. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur 16 jaar. Kindervoorstelling: "Dunderklumpen", Alphense bioscopen EURO 1 en 2: "The spy who loved me", da. 1.45,6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4 15 uur, EURO 3: "Twee door het dolle heen", 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 12 EURO 4: "Herbie gaat naar Monte Carlo", da. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. a.l. Op 31 december geen avondvoorstellin- Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van-dinsdag 13.00 r tot woensdag 13 00 uur (Diacones- Bezoekuren ziekenhui- Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur Avondbezoekuur: 18.30-19.30 uur Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19 00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Ellsabeth-xiekenhuis: e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur Kraamafdellng: dag. van 11.15-12 OOüur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Laatste kwar- middag- en avondbezoek baby- Ze KLASSE: Volwassenen dagelijks van 11.15-12.00 uur en van 14 00-14.45 uur en van 18.30-19.30 üur. Kraamafdellng: dag. van 11.15-12 OOuur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16 00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babvshow laatste kwartier van middag- en avond- Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinder kliniek: DageUjks 15 00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18 30-1 y 30 uur Voor de prematuronafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor Maandag t/m vrijdag 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur. Alphen aan den Rijn 15.00-18.30 Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30. 13 30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13.30- 14.15 en 18 30-19.30 uur. Kraamafdellng 13.30-14 45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur; Kinderafdeling 15-15 30 uur al leen voor ouders 18-18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun- en dag en nacht worden gemeld by het

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17