Pop: speelgoed en pronkstuk Hangen als je durft Mevrouw Stolwijk bouwde twee jaar aan poppen- collectie Naar België MAANDAG 2 JANUARI 1978 Steiner-pop helemaal Weet u wat draken vliegen" is? Dat is hoog in de lucht zweven, hangend onderaan een soort vlieger, en dan maar zien datje weer heel beneden komt. Nou, wie dat durft en er zin in heeft, kan het gaan leren in het dorp Olsberg in Hochsauerland, waar sinds kort de Drakenvliegschool van Nordrhein-Westfalen is gevestigd. Jen beginnerscursus kost 340 Mark. Overdag training en "s avonds theorie. Er worden vluchten gemaakt met hoogteverschillen tot 100 meter. Inlichtingen Dragenflugschule Elmar Mul ler, Eichdroffweg 2, D-4006 Erkrath, West-Duitsland. De pop, een onontbeerlijk stuk speelgoed in het leven van veel meisjes, heeft tegenwoordig ook een plaatsje in de huiskamer van veel volwassenen gekregen. Ze zit daar te pronken, niet om te knuffelen, niet om aan en uit te kleden of eens lekker ruzie over te maken. Voor velen een stukje, vaak gehavend, jeugdsentiment; voor anderen een luxe die ze zich vroeger niet konden veroorloven En omdat die poppenliethebsters de leeftijd te boven zijn om er mee te spelen, gaan ze er zich op een andere manier mee bezig houden. Ze duiken in de historie van de pop en gaan, als dat finan cieel mogelijk is, antieke poppen verzamelen. Bij een van die verzamelaarsters gingen we eens een kijkje nemen. Mevrouw Stolwijk, echtgenote van Monsters eerste burger (Voorhouters zullen zich dit bur gemeestersechtpaar nog wel herinneren). Twee jaar geleden begon mevrouw Stolwijk serieus met het verzamelen van antieke poppen. Enige tijd geleden kon ze vol trots haar expositie "Top pop" door mevrouw Vrolijk laten openen. Een permanente exposi tie in de Monsterse burgemees ters woning want de poppen zijn er niet alleen voor de familie Stolwijk. Door Henriëtte van der Hoeven In een onbewaakt ogenblik beloof de mevrouw Stolwijk een bejaar dentehuis in haar gemeente een echt biljart. Snel beloofd maar hoe komen de centjes daarvoor op tafel. Dat wil ze nu doen door middel van de expositie. De be zoekers vraagt ze een kleine (vrijwillige) bijdrage voor haar biljart-fonds. Zo beantwoord de poppencollectie aan een tweele dig doel; het biljart en het bij el kaar brengen van mensen. Het even rustig met elkaar praten over en bij de poppen. Poppen ga je niet zomaar verza melen ergens is er een aanleiding geweest om die eerste pop te ko pen. Mevrouw Stolwijk vormt daarop geen uitzondering. "Kijk dit was mijn eerste aanwinst zegt ze, wijzend op een pop die in een klein stoeltje in de huiskamer troont. "Dit is Kaatje, een Simon en Halbig-pop gemaakt tussen 1870 en 1925. Weetje waarom ik die pop heb gekocht... omdat ze zoveel op mijn schoonmoeder leek". Kaatje hoort echt bij de familie en daarom is voor haar ook een plaatsje in de familiekring inge ruimd en niet in de spiegelkamer waar de rest van de collectie meestal te kijk staat. Zulke spontane aankopen als. Kaatje zijn er echter voor de fa milie Stolwijk - want ook haar echtgenoot is enthousiast ge worden voor de nieuwe hobby - niet meer bij. Wie echt antieke poppen wil kopen moet goed op z'n tellen passen en alleen een echte expert kan een echte van een gedeeltelijke vervalsing on derscheiden. En wie weet dat op de veiling in Zurich poppen voor een bedrag van f 40.000 van de hand kunnen gaan. begrijpt dat zelfs een bescheiden miskoop een kostbare zaak is. Mevrouw Stolwijk:Als je echt an tieke poppen wilt kopen, moet je veel reizen. Naar Frankrijk, En geland en Amerika. Daar heb ik natuurlijk geen tijd voor. Geluk kig heb ik kennis gemaakt met een deskundige op poppen- en speelgoed gebied. Zij reist erg veel en koopt voor mij poppen. Het liefst heb ik poppen waaraan je kunt zien dat ze echt gebruikt zijn. Dat is deze bijvoorbeeld." en ze wijst op een pop van zeildoek en papiermaché, "die ongeveer in 1920 moet zijn vervaardigd. Maar lang niet met alle poppen is echt gespeeld. Vaak stonden ze alleen maar in kamer als versiering of was het "speelgoed" voor de al wat grotere jongedames, die el kaar bij logeerpartijen de fraai uitgedoste poppen lieten zien". Zo'n pop is bijvoorbeeld mev rouw Stolwijk Gaultier Lady- doll, helemaal opgedoft als een dame van haar tijd, compleet met queu. "Het kopen van poppen in de or- ginele kleding begint zo langza merhand een probleem te wor den", vertelt mevrouw Stol- wijk."Veel verkopers brengen de pop en kleertjes apart in verkoop, dat levert natuurlijk meer op want voer een echte verzamelaar is de pop pas echt iets waard in de oorspronkelijke kleding.'De oudste popppen uit de Top Pop collectie zijn de bijenwaspoppen van Franse makelij. Franse poppen, zegt de trotse bezitster, zijn erg geliefd vanwege hun "fraaie kleertjes en mooie hou ding". Haar stam men uit de tweede helft van de achttiende eeuw en zijn echt ju weeltjes. Ook grappig zijn de poppen die de naam Frozen Charley, meekregen. Het zijn stijve onge lede poppen waarmee de rijke kinderen in het bad speelden. Naast de spiegelkamer staat ook in de hal en huiskamer een vitrine t Twee wasooooen uit de achttiende e met poppen, bedoeld voor een "wisselende tentoonstelling". "Ja", zegt mevrouw Stolwijk, "er komen hier natuurlijk ook be jaarden die niet meer de trap op kunnen. Daarvoor hebben we ook iets op de begane grond ge houden". Een van die poppen, een jongetje in z'n blootje, heeft een vaag bekend gezicht. Ja, lacht mevrouw Stol wijk, "dat is nu een pop waar een verhaal aan vast zit. Het is een porseleinen karakterpop die de Duitse keizer Wilhelm moet voorstellen. De produktie was nog maar net op gang toen de keizer een exemplaar in handen kreeg. Het aanmaken moest on- middelijk worden stopgezet. Wilhelm vond zichzelf te lelijk". En de blote Wilhelm is niet de enige koninklijke gast in de collectie van mevrouw Stolwijk. Ze heeft ook een copie in papiermaché van tsaar Peter van Rusland. Een pop die nooit de massa-produktie heeft gezien maar waarschijnlijk is vervaardigd ter gelegenheid van een herdenking van zijn ver blijf in Zaandam. En om een greep uit de prachtige poppencollectie te besluiten: een looppop uit 1862 met koperen voetjes. Een echt museumstukje, waarmee mevrouw Stolwijk dan ook erg blij is. Het is heerlijk om een paar uurtjes in de spiegelkamer door te bren gen. Al die oude poppen met hun zo duidelijk eigen gezicht en ei gen karakter. Dat is wat ze eigen lijk zo aantrekkelijk maakt en waardoor ze zo afsteken bij hun moderne zusjes, die wel heel blij en vriendelijk maar erg leeg de wereld inkijken. Wie een bezoekje aan de expositie "Top Pop" wil brengen: een brief met gewenste datum en het aan tal personen (kleine groepjes) aan mevrouw H.A. Stolwijk, Bur gemeester Kampschoer 102, Monster is voldoende. Een bericht v< gelmatig uitstapjes naar België' maken. Bij het Belgische Ver keersbureau is een nieuwe gids verschenen met eet) overzicht van vakantiewoningen (villa's, appartementen, studio's, bun galows). Er staan praktische ge gevens in over alles wat er op dat gebied in 1978 in Belgie voor handen is. Nieuw is ook een spe ciale folder van de stad Gent. met informatie over weekends in en rond deze stad. Er staat ook veel in over tochten en bezienswaar- dieheden in Oost-Vlaanderen. Wilt U meer weten, bel dan het Nationaal Belgisch Verkeersbu reau. Leidseplein 7 in Am sterdam, telefoon (020) 25 251. Mevrouw Stolwijk met haar eerste aanwinst "Kaatje" op de mm 0m. Een hele groep oude poppen. De pop uiterst rechts (nummer 52) is de Gaultier Lady-dol Peter (nummer89) een beetje verscholen achter de wagen tsaar

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13