Aanvoer Rotterdamse haven gedaald Bezetting Boom opgeschort NORIT Raadselachtige vondst in Maasbodem Voor het eerst sinds oorlog: Putten-documentaire zorgvuldig werkstuk BUITENOM Tijd (1) Tijd (2) BINNENDOOR ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 DEN HAAG - De rijksdienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek heeft in de ui terwaarden van de Maas bij Kessel (N.B.) bouwfragmen- ten gevonden uit de Romeinse tijd. Dit heeft het ministerie van CRM gisteren gemeld. "De vondst stelt ons voor raad sels", zegt drs. W. J. H. Ver- teers. provinciaal archeoloog van Noord-Brabant en belast met de leiding van de opgra ving. "De voor ons land unieke kalkstenen bouwfragmenten, daterend uit de overgang van de tweede naar de derde eeuw, zijn ge vonden op een plaats waar van uit de Romeinse tijd niets bekend is. Zelfs in plaatsen, die in de Romeinse tijd be langrijke centra vormden - zoals Nijmegen en Maastricht -zijn nooit dergelijke stukken gevonden. Wel zijn overeen komstige bouwfragmenten bekend uit Keulen, Triër, Frankrijk en Italië. De stenen moeten dus naar ons land geïmporteerd zijn. De aanwe zigheid van specie-resten tus sen de versieringsmotieven verraadt dat de kalkstenen nadat ze bewerkt waren, nogmaals zijn gebruikt. De datering van dit hergebruik is echter twijfelachtig. De vondst van ongeveer zestig munten en een voor ons land zeldzame schotel lijkt er op te wijzen dat dit tweede gebruik aan het eind van de vierde eeuw plaats vond", aldus drs. Verwers. De rijksdienst tast in het duister wat betreft een eventuele plat tegrond van het Romeinse bouwwerk, omdat de Maas alle stenen en muren heeft los- gespoeld. Van enig verband tussen muren, zuilen en tuf stenen is niets zichtbaar. Wel wijzen vondsten van midde leeuwse potscherven er op dat de plek tot in de vijftiende eeuw bekend was. Na die tijd heeft de Maas een laag zand van drie meter over de stenen afgezet. Zandzuigerijen heb ben onlangs de Romeinse res ten weer naar boven gebracht Voor verder onderzoek naar de bodemkundige toestand zal de rijksgeologische dienst worden ingeschakeld. De vondst is gedaan door ama teur-archeoloog P. de Poot uit Oss. Er kwamen delen van omgevallen muren, een groot aantal tufstenen, drie frag menten van architraven en twee onderdelen van half zui len van kalksteen aan het licht. Drs. Verwers vraagt zich af of het gaat om een Ro meinse militaire wachtpost, een tempel of een altaar. "Voorlopig zullen wij het antwoord op deze vragen schuldig blijven". ROTTERDAM - In de haven van Rotterdam heb ben dit jaar minder schepen aangelegd dan ver leden jaar. Het is voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog dat ook de aanvoer van goederen gedaald is ten opzichte van het voorgaande jaar. De aan- en afvoer van goederen liep terug van 283 miljoen ton tot 272 miljoen ton. Het totaal aantal schepen dat verleden jaar de haven binnenliep bedroeg 32.000; dit jaar waren het er 30.800. De totale tonnage van de schepen daalde daarmee met 2.5 miljoen ton oftewel met 1,3 procent. Dit deelde de wethouder van de haven van Rot terdam, de heer H.van der Pols gisteren mee tijdens de oudejaarsbijeenkomst van de haven vereniging Rotterdam op het stadhuis. In zijn rede zei hij, dat de cijfers niet meevallen of schoon het stadsbestuur er de laatste maanden al op was voorbereid. De daling in de aan- en afvoer van goederen is voornamelijk het gevolg van een teruggang in de overslag van ruwe olie met 7 procent en de vermindering van het ertstransport met 12 pro cent. Rotterdam: minder drukte Oliegeul Voor de daling in de olie-aanvoer noemde de wethouder één duidelijk aanwijsbare oorzaak: "We hebben onze oliegeul riet tijdig aangepast aan de vereiste diepgang van 72 voet". Hij uitte kritiek op de moeizame onder handelingen met de rijksover heid over de financiering van de verdieping, die technisch gezien al lang rond had kunnen en moe ten zijn. De allergrootste tankers kunnen nu de haven van Rot terdam niet binnenvaren. De wethouder noemde dit een situa tie, waarmee Rotterdam geen ge noegen kan nemen. Naast zijn teleurstelling over de gang van zaken in de olie- en ertssector wees Van der Pols op vele pluspunten. Zowel in het vervoer van granen en vee voeders als dat van kolen is dit jaar een flinke stijging te zien. De respectieve groeicijfers waren 5 en 15 procent. Van der Pols zei er rekening mee te houden, dat de kolen als ener giedrager een wedergeboorte zullen beleven. Dit betekent toe nemende transporten. De haven dient daar volgens hem tijdig op in te spelen. Er worden thans plannen ontwikkeld voor een kolenoverslagplaats op de Maasvlakte met een capaciteit van enkele tientallen miljoenen tonnen. Grenzen Het goederenvervoer per laadkist en -bak en het rij-op/rijaf verkeer nam dit jaar eveneens toe. De wethouder is van mening dat de Rotterdamse haven nog meer dan in het verleden in samen werking met de overheid de klan ten in het achterland moet wijzen op de diensten die de haven kan verlenen. "De Rotterdamse ha ven heeft een unieke ligging, is uitstekend bereikbaar en heeft een intensief lijndienstverkeer", aldus Van der Pols. De wethouder kwam tot de don- clusie, dat het geen onverdeeld gunstig jaar was maar dat de ha ven de economische tegenwind goed doorstaan heeft. Hij durfde zich voor volgend jaar niet aan voorspellingen te wagen. "Er zijn grenzen aan de groei. Wij moeten er mee leren leven", aldus Van der Pols, „We bevinden ons in een overgangssituatie van moei zame aanpassing aan de harde werkelijkheid." Werknemers nemen aandelen over ZWOLLE - De werknemers van banketbakkerij Boom in Zwolle hebben gisteren na een bezetting van zes weken besloten hun actie voorlopig op te schorten. Zij na men dit besluit nadat 's middags de procedure werd vastgesteld, die moet leiden tot het vaststellen van de prijs voor de aandelen van Boom. Al eerder heeft direc teur/eigenaar G. Boom van de banketbakkerij zich in principe bereid verklaard de aandelen over te doen aan de bezetters. Met het vastleggen van de proce dure voor de overdracht is vol gens het personeel van Boom de toestand voldoende gewaar borgd. Eén van de afspraken is, dat de heer Boom zich tijdens de procedure en ook na de aandele- noverdracht niet meer zal be moeien met de bedrijfsvoering. Daarom hebben de bezetters er vertrouwen in, dat de overdracht uiteindelijk tot stand zal komen, zo blijkt uit de verklaring die zij hebben uitgegeven. Tot het moment van de aandeleno- verdracht zullen de acties in de fabriek, die zijn begonnen we gens ontevredenheid over het so ciaal beleid van de heer Boom, worden voortgezet. Zo wordt o.a. morgen door de bezetters een nieuwjaarsreceptie georgani seerd voor vrienden en sym pathisanten. Een uitnodiging aan de werkgeversvereniging in de suikerverwerkende industrie is tot teleurstelling van de bezetters niet aanvaard. Bij de procedure voor de aandele- noverdracht, die is opgesteld door de advocaat van de heer Boom en een jurist van de voedingsbonden FNV wordt de kantonrechter in Zwolle inge schakeld. Bij de rechter moet eigenaar Boom zijn vraagprijs voor de aandelen deponeren, ook de bezetters moeten er hun bod bekendmaken. De rechter zal na bestudering van de jaarstukken bekijken of beide partijen met enig loven en bieden tot elkaar zijn te brengen. Wanneer dit niet lukt, zal hij drie onafhankelijke deskundigen benoemen, die bin nen een maand een bindende uit spraak doen over de waarde van de Boom-aandelen. Halverwege de documentaire over het dorp Putten en het tragische lot daarvan in de oorlogsjaren zegt de journa list Idema over de weg gevoerde Puttenaren: „ze leefden, maar ze konden niet overleven. Zij hadden geen grote weerstand tegen het onheil". De VARA heeft on getwijfeld door alle rumoer vooraf gisteravond zeer veel kijkers meer getrokken dan anders. "Putten, dorp. op de Veluwe bleek een heel terug houdende boeiende docu mentaire die met zeer veel voorzichtigheid op zoek ging naar het antwoord op de vraag, waarom zo'n schrik barend groot aantal Putters, als dwangarbeiders na een mislukte aanslag van de il legaliteit, naar kampen in Sleeswijk-Holstein gebracht, daar het leven lieten. Samen steller Jan Roelands zoekt de verklaring in het zwaarge- pleisterde geloof van deze Veluwebewoners, die de "slaande hand van God" ach ter hun lot vermoedden en dat weer interpreteerden als het gevolg van 's mensen schuldigheid tegenover het opperwezen. Een vreugde loos fatalisme dat weinig ruimte laat voor hoop. In feite is in de sociaal-psy chologische benadering van Roelands sinds 1944 niet zo veel veranderd in Putten. Het eigen leed wordt tegenover de buitenwereld toegedekt. De afweer uit zich in stapels handtekeningen aan het VARA-bestuur en de weige ring om vantevoren zelfs maar één meter van de film te willen zien. De vraag blijft in tussen, of dat stramme geloof de enige of eigenlijke reden van de ondergang is. Waren er in die dagen geen parallellen van weerloosheid, wanneer elders hele brokken bevol king naar de rampspoed wer den gevoerd?. In hoeverre heeft de tot dan toe onbe kendheid met het oorlogsbe drijf bij de vrij 'beschermde' agrariërs een rol gespeeld. De Amsterdamse psychiater dr..van Dantzig, een afstan delijk intellectueel, mede kampbewoner van de weg gevoerde Puttenaars, brengt de religieus gelaagde weer loosheid terug tot diezelfde angst, waaronder allen leef den: "verhalen om de het le ven bedreigende angst op een afstand te houden". Putten zelf zwijgt, ook 33 jaar later. Han Mulder Begroting '78 blijft overeind DEN HAAG - De begroting voor 1978 blijft in hoofdtrekken over eind. Dit heeft het kabinet-Van Agt giste ren besloten. De begroting voor volgend jaar was opgesteld door het kabinet-Den Uyl. In de „voorjaarsnota" (die in juni verschijnt en een soort tus senbalans is) zal het i binet bekijken of de begroting toch nog bijgesteld dient te wor den. Een minister heeft de vrijheid om de plannen van zijn voorganger te wijzigen, mits dat maar niet extra geld kost. Wil hij de begroting wel overschrijden, dan is de toe stemming van alle ministers no dig. De Jong blijft op onderwijs DEN HAAG-Deanti-revolutionair Met De Jong heeft Pais gisteren af- De Jong blijft staatssecretaris van onderwijs onder VVD-minis- ter Pais. De ploeg van staatssecretarissen is daarmee bijna rond. Er moeten er nu nog maar drie bij komen. De staatssecretariaten die nog open zijn zijn: onderwijs, defensie en economische zaken. Voor de on derminister op economische za ken (die speciaal) met de han delspolitiek en de export belast zal worden) heeft de VVD nog geen kandidaat kunnen vinden. Minister Kruisinga (defensie) en minister Pais (onderwijs) hebben met de kandidaat-staatssecreta rissen nog geen overeenstem ming kunnen bereiken over hun taakverdeling. gesproken dat hij in grote trek ken hetzelfde gaat doen als wat hij „onder" minister Van Keme- nade deed: het middelbaar en voortgezet onderwijs en de scholenbouw. Met de CDA'er Hermes is hij het nog niet eens kunnen worden. Pais wil - in tegenstelling tot zijn voorganger Van Kemenade - zelf het hoger en wetenschappelijk onderwijs onder zijn hoede ne men. Maar het CDA had die taak al toebedacht aan Hermes. de on- derwijsspecialist van de KVP in de Tweede Kamer. Minister Pais heeft tot nu toe voet bij stuk ge houden. Hermes dreigt nu voor de eer te bedanken. HEILOO - De storm die gisteren woedde aan de kust - windkracht negen met uitschieters tot tien - heeft bij Heiloo een zendmast omgeblazen. De honderd meter hoge mast diende als navigatiepunt voor de scheepvaartHet scheepvaartverkeer op de Noordzee kan overigens terugvallen op andere navigatiesystemen, zoals de Holland- chain en Denmark-chain. ADVERTENTIE ^stoornissen 'nplantaardig produkt- de De tijd bij het oor n< zaak in partjes hakken die we vervolgens "jaren" noemen is op zich gewoon een kwestie van afspraak. Helemaal vrijblijvend en toevallig is het natuurlijk niet gegaan. In de morgenstond van de menselijke cultuur kwamen schrandere waarne mers er achter dat er een zekere herhaling zat in het licht en het donker, in de kou en de warmte en in de wijze waarop de zon, de maan en de sterren zich aan het zwerk vertoonden. De kalender was een vroege vrucht van de menselijke geest. Onnauwkeu rig nog; de 365 dagen waarop de stcfrewichelaars van de Oud heid al spoedig hun berekenin gen afrondden, bleken als jaar eenheid niet verfijnd genoeg. Ook Julius Ceasar kwam er niet uit. Het jaar was een tikje langer dan mocht volgens de geleerde boeken en zo viel zoetjesaan de winter steeds meer in de herst. En daarom brak de Russische Oktoberrevolutie van 1917 (de tsaar zwoer nog bij de Juliaanse kalender) bij ons in november uit. Waarom nu dit hele verhaal? Tijd moge een relatief begrip zijn. Zij kan snel of langzaam gaan zonder dat de weggetikte minuten er enige rol in spelen. Desondanks kan men er altijd zijn zonnewijzer op gelijk- zetten. De Steekboks- en de Kreeftskeerkring zijn de uiter ste loopgraven waartussen die permanente oorlog zich af speelt, waarvan zolang er men sen zijn men zich de zin af vraagt. maar waarvan we zeker weten dat ze slechts zal eindi gen bij de dood van allen. Kijk. nu is het bijna 1978. Alleen practische bezwaren moeten u ervan weerhouden om het jaar 0 te noemen, of het jaar 100. of elk jaar opnieuw weer 999 wegens die mooie voorspoed bren gende staartcijfers. Aan het einde van een jaar. die grote agenda met z'n losse blaadjes dus, maakt een iegelijk de bclans op. Het zal u zijn op gevallen dat de krant niet voor niks vandaag zo dik is. Zo doen we allemaal wat, Het Bossche bankiershuis Van Lanschot komt met een minzaam boekje met memorabele citaten van het afgelopen jaar. Ik blader het nog eens even met u door en hou cén keer halt bij elke maand: januari: "het gekke is, dat een aantal dingen, waar je je in je studententijd en ook later erg druk over hebt gemaakt, zoals verbeteringen van de sociale verhoudingen. inkomensver schillen, arbeidstijdverkorting en dergelijke, de wereld, wat de onderlinge verhoudingen be treft, niets verbeterd hebben" (minister mr. W. F. de Gaay Fortman) februari: "onze ervaring is. dat mensen op een prettige manier willen sterven. Het liefst in de eigen omgeving, thuis, met de kat op de vensterbank", (mev rouw K. Sybrandi van de Ver eniging voor Vrijwillige Eutha nasie). Maart: "Ik hou ontzettend van die wildebeestenlucht. die hier in dit gebouw van de Tweede Kamer hangt en ik denk dat ik die zal missen (mr. H. A. F. M. O. van Mierlo van D'66). April "De bijdrage, die de on dernemingsraad levert aan het doeltreffend besturen van de onderneming is minder groot dan men denkt. Als de OR niet bestond zou ik - en met mij waarschijnlijk een meerderheid van de ondernemers - hem niet instellen (Drs. S. C. Bakkenist van de AKZO). Mei: "Ik bewaar een goede herinnering aan mijn opvoe ding door mijn kinderen en mijn personeel". (oud-mu seumdirecteur jhr. W. Sand- berg"). Juni: "Niemand kan een anti oorlogsfilm maken tenzij hij bewondering heeft voor en houdt van de dapperheid en zel fopoffering van de gewone sol daat. Iedere oprechte oorlogs film is een anti-oorlogsfilm". (Richard Attenborough, regis seur van "Een brug te ver"). Juli: "Ik zie de bevrijdingsbe wegingen niet als communis tisch. Ik denk, dat ze veel eerder behoren bij het Christelijke op voedkundige missie-systeem dat door het Westen is geves tigd". (Andrew Young, Ameri kaans vertegenwoordiger in de VN). .Augustus: "Ik zie Den Uyl als een sympathieke schelm. Na zo'n vier jaar samen in een ka binet dansen we nog steeds om elkaar heen. In politieke zin zijn we nooit compagnons gewor den, in persoonlijke zin ook niet Den Uyl is niet de man om vriendschappen te metselen en ik ben teveel een solist", (mr. A. A. M. van Agt). September: "God is dood, Marx is dood en ik voel me ook niet zo best". (Miche1 le Bris, Franse "nouveau phnosophe"). Oktober: "Een computer, en kele tientallen jaren geleden nog zo groot als een concertzaal, is inmiddels, dank zij het on verdroten voortgezette weten schappelijk onderzoek, tot de afmetingen van een pols horloge teruggebracht. Geen enkele socioloog, psycholoog, econoom of politicus kan bogen vop vergelijkbare resultaten". (Willem Frederik Hermans). November: "Geloof me - geen goede daad blijft ongestraft". (Simon Carmiggelt). Verder dan november gaat dat boekje niet. Ook de bedacht zame drukpers eist zijn tijd. Zelf zou ik er voor december deze aan toegevoegd hebben: "het is onzin je een goed kerstmaal, een gebakje of een eitje bij het ontbijt te ontzeggen, omdat je daarmee hart- en vaatziekten zou voorkomen. Voor we het weten wordt het voorkomen daarvan een religie. Ik waar schuw voor een volks-psy- chose". (prof. dr. F. L. Meyler, hartspecialist). Neem nu dus nog maar een oliebolletje. Putten Het is goed dat een integer en discreet werkstuk als die VARA-documentaire over Put ten gisteren toch is uitgezon den. De gruwelijkheden die mensen elkaar de geschiedenis door aandoen zijn er niet min der om. wanneer men zijn ogen sluit, of zich afwendt. Alleen een zorgvuldig en onbevangen reconstrueren van geschiedenis kan ons helpen, het onbegrij pelijke enigszins te begrijpen. Want. ook al herhaalt de ge schiedenis zich nooit, men kan er wel van leren. De ramp die Putten en z'n merendeels door een sombere levens- en wereld beschouwing bewogen bevol king. destijds trof, is het erfgoed van allen die nu leven. Niet een gemeentebestuur, een ker kelijke denominatie of een sta pel handtekeningen trekken de grenzen, maar de menselijkheid zelf. Charlie Langzaamaan is de generatie van levenslang legendarische tijd- of bijna- tijdgenoten uitge storven. Sommigen worden ook tijdens hun leven nog wel legendarisch genoemd, maar achterafgemeten blijkt het toch slechts een beperkte tijd ge weest. Maar Picasso, Einstein, Shaw, Chaplin, dat was inder daad de categorie legendaris- chen voor het leven en lang daama. Er zijn er niet veel meer over van deze aan normale di mensies ontstegen lichting. Chagall misschien en Arthur Rubinstein. De tweede is een twijfelgeval; wat hem resteert is coquetteren met zijn 90-jarige leeftijd ("ik heb nog nooit iemand ontmoet, die zo geluk kig is als ik en op je negentigste is dat een belangrijke verkla ring") en langzamerhand stuitend slecht pianospelen. Maar laten we wel zijn: de laatste schilderijen van Picasso - ik heb ze direct na zijn dood nog geëxposeerd gezien in het pauselijk paleis in Avignon - waren ook niet om aan te zien. En is Shaw eigenlijk de laatste tijd nog gespeeld, behalve in de weggooi-verpakking van "My Fair Lady?" Chaplin maakte - vind ik ten minste - zijn beste films in de stomme periode. Daarbij wil ik best nog "Gold Rush" en "Mo dern Times" rekenen. Dat zijn films in de stomme traditie en er zit toevallig geluid op. Chaplins unieke jonge-talent is gespaard gebleven voor de afgang en het verval, omdat de technologie van de film aan het einde van de jaren twintig zulke enorme stappen deed dat men geneigd is vóór en na die periode met volstrekt verschillende ogen te kijken. De later e films van Cha plin „Limelight", "The Dic tator" enz) zijn in het algemeen nogal pluche-achtig sentimen teel. Zij missen het kale drama van toen. Charlie en Charles zijn familie van elkaar, maar verre. Wensen De beste wensen tot slot voor mensen in een ondankbare be hulpzame rol het afgelopen jaar. Voor de meneer die in de kerst nacht bij mij nog een kaars in de vensterbank zag branden, ter wijl de rest donker was, belde, geen gehoor kreeg en tenslotte maar een volkswagentje van de brandweer charterde. En voor die meneer van de waterleiding die bij een breuk in een grote buis 's morgens in de vroegte bij narrige gebruikers moest aan bellen om te vertellen dat de kraan dicht zou moeten en dat het best nuttig zou zijn om voor de ochtendthee, de luierwas en het zacht te koken eitje enige volle emmers te hamsteren. Men valt soms korzelig uit te gen mensen die het beste met de ander voorhebben. De wroe ging komt later pas. Met een witte mond van de poedersui ker en een natte mouw van de gemorste champagne Han Mulder.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7