Uw buurman kan Rosekruiser zijn KERKDIENSTEN Tijdmeting Nu ook een afdeling in Leiden Jaarwisseling De overgang van het ene jaar andere is voor velen een van bezinning. Vele anderen ko men aan die bezinning nauw elijks toe. De drankjes en het vuurwerk bevorderen niet altijd de helderheid en de diepte van denken en beleven. Maar misschien is het voor ons allen toch telkens een eigenaardig ge beuren; in één oogwenk is 1977 voorbij en staan wij in het nieuwe jaar 1978. Die onvoorstelbare ruimte tussen de laatste seconde van de laatste minuut van het laatste uur van 1977 en de eerste sekonde van het eerste uur van het eerste etmaal van 1978 vormt het keerpunt. Een moment blijkt uit alle momenten aangewezen te zijn om een overgang te brengen. De jaarwisseling is een schaduw,of moet ik zeggen.een voorteken van de overgang van deze oude we reldsnaar een nieuwe wereld. In een brief, die een aanhanger van Jezus in de eerste eeuw schreef, spreekl hij over een ondeelbaar ogenblik,of moeten wij vertalen een punt des tijds" waarin eens klaps alles anders wordt. Oud en Nieuw Er zijn vele mogelijkheden om de tijd in te delen. De Islam kent een andere tijdrekening dan wij han teren. Israel viert hel nieuwjaarsfeest wel tweemaal per jaar; het religieuze jaar be- gint in de maand, waarin de uit tocht herdacht wordt, het burger lijke jaar begint ergens in sep tember. De scholen rekenen met het begin van het kursusjaar, en de boeren kunnen met de datum van 1 januari voor hun jaarplanning niet veel beginnen Maar in alle vormen van jaarinde- ling wordt iets ervaren van oud naar nieuw. Oud is wat wij be leefd hebben, nieuw wat wij ho pen te beleven. Oud zijn de moge lijkheden, die wij hebben gepro beerd, gebruikt of verwaarloosd; nieuw is wat wij nog willen pro beren, wat nog op allerlei wijzen kan worden ingevuld. Het spreken van oud en nieuw ge tuigt van ons bijna onver woestbaar optimisme: wat niet is, kan komen. Klok en kalender Wij kunnen het niet laten onze tijd in te delen. De klok helpt ons de dag in gelijke stukken te splitsen, de kalender schrijft ons voor, ook de dagen te ordenensen in grotere eenheden samen te vatten. Wat brengt ons tot de wens de tijd te meten? Is het hoogmoed, die ons doet geloven, dat wij zelf de tijd bepalen? Is het angst voor de kracht van de stroom, die ons meevoert? Wie zou kunnen leven zonder klok, zonder kalender? In een oud lied van een gelovige uil Israel lees ik: "mijn tijden zijn i Uw hand". Die hand is de hand van d Eeuwige. Dat is iets anders dan beheersOl worden door de klok en de fcaien-j der. De tijd wordt niet door ons gemeten, maar wordt ons toegemeten. Zouden wij dan toch leven bij de gratie Gods? In ieder geval: ik wens u een geluk- kig nieuw jaar. JM.VLlJMi (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN - Er zal langzamerhand wel niemand meer zijn die leeft met de gedachte dat de kerken de enige instantie zijn waarvan de mensen hun geestelijk voedsel betrekken. Zij hebben een stuk van hun autoriteit aan anderen moeten afstaan, en het lijkt erop dat in bepaalde delen van de wereld, met name in het vanouds "christelijke" Westen, dat stuk almaar groter wordt. Op het podium dat de publici teitsmedia de onder ons levende geestelijke stromingen voor het aanprijzen van hun waar ter be schikking stellen, laat geen groep zich onbetuigd. En hun aandrang resulteert soms in een aanhang die de officiële godsdienst op z'n minst voor de vraag stelt, waar aan zijn functieverlies dan toch wel moet worden toegeschreven. Tot de kring van niet-kerkelijke groeperingen in ons geestesleven behoren ook de "Rosekruisers". Een nogal geheimzinnig gezel schap. Zij beschouwen zichzelf als een "unie van vooruitstre vende mannen en vrouwen die erop uit zijn, de mogelijkheden van het leven zoveel mogelijk te benutten". Naar schatting zijn er in Nederland op het ogenblik zo'n 5000. Ze zijn opgenomen in een orde, die een- voudigheidshalve "Amorc" wordt genoemd - wat zoveel be tekent als: Aloude Mystieke Orde Rosae Crucis - en wier organisa tie doet denken aan de kerke- lijk-hiërarchische structuur. Deze 5000 hebben zich georgani seerd in een 25-tal afdelingen, i sinds kort Leiden er één Oude papieren De Rosekruisers zijn een inter nationale organisatie met vesti gingen in 80 landen. Hun wereld centrum vindt men in San José (California, Amerika). Het Ne derlandse Amorc-huis staat in Den Haag, Groothertoginnelaan 36. Opperhoofd van de beweging is de "imperator". Hij heeft nationale leiders, die de titel "grootmees ter" voeren. In ons land is de heer E. D. C. van Drenthem Soesman met die waardigheid bekleed. Hij heeft het niet alléén voor 't zeg gen; een raadgevend lichaam staat hem ter zijde. Rosekruisers pretenderen, over heel oude papieren te beschik ken. Volgens eigen overleverin gen, waarnaar vaak in literaire naslagwerken wordt verwezen, ontstond de orde als een der mys- teriescholen in de achttiende Dynastie, of onder de regering van farao Ichnaton. Dat was on geveer 1350 vóór Christus. Haar eerste studerende leden, zo wordt vermeld, ontmoetten elkaar in de geheime vertrekken van de Grote Piramide. Éénmaal in noordelijke richting uitgezwermd, zijn de Rosekrui sers vaak vervolgd. "Omdat ze", zoals de heer G. J. van der Steen (34) te Hazerswoude ons uitlegde, "een andere interpretatie van de christelijke leer gaven dan de kerk placht te doen". De farao Ichnaton. De eerste "grootmeester" van de aloude Egyptische Broederschap, 1360 vóór Christus. Rosekruisers zien de bijbel niet als "woord van God", maar als de neerslag van een stuk mystiek. Jezus is één van de grote wereld leiders. Als de tijd er rijp voor is, verschijnt er zo'n figuur. De orde kent dan ook geen godsdienstige verbintenissen en heeft zich ook nooit beziggehouden met poli tieke controversen. Ze strijdt te gen, wat ze noemt, "bijgeloof, onkunde en vrees, als de grootste vijanden van de mens en ob stakels voor een eigen meester schap over het leven". De mens behoort zijn eigen meester te zijn. Amorc is een "broederschap van zelfstandig denkende en onder zoekende mensen met een open geesteshouding". Volledig bestaan Men kan ze vinden in elke stand en positie. Rosekruiser Van der Steen: "Uw buurman kan een Rosekruiser zijn. Hij hoeft geen veranderingen in zijn gewone za ken of maatschappelijke betrek kingen aan te brengen. Het gaat er alleen om, dat hij de door Amorc geboden gelegenheid be nut om zijn leven te beschermen en er de noodzakelijke elementen aan toe te voegen voor persoon lijke voldoening en een volledig bestaan". Rosekruisers bedienen zich voorde concretisering van dat ideaal van een "oefenstelsel", gericht op concentratie en meditatie, ge zondheidsverbetering en een be tere afstemming van eigen le venswijze op de omgeving en op constructieve en scheppende krachten. In schriftelijke lessen, gepaard gaande met praktische oefeningen, worden vele voor beelden aangereikt van de ma nier waarop de "leringen" van de orde iemand kunnen helpen om "meesterschap" over zijn leven te krijgen. Een willekeurige greep uit de on derwerpen in die lessen: verbete ring van het geheugen, ontwik keling van de wilskracht, behoud van de gezondheid, de kracht van het scheppend denken, het aan- en afleren van gewoonten, on derkenning van het psychische zelf, het kosmische doel van het leven, het veranderen van iemands omgeving, de beïnvloe ding van anderen, de overwin ning van minderwaardigheids complex, bestudering van de le venskracht in de mens, de waar heid omtrent reïncarnatie (Ro sekruisers geloven in een vol gend leven), feiten betreffende ziel, geest en stof, onzichtbare hulp in tijden van nood, geheime leringen uit het /Oosten, de bete kenis van oude'symbolen en de weerlegging van bijgeloof (Ro sekruisers menen over een ge heime methode te beschikken die iemand in staat stelt, uit te maken of een geloof of een ge woonte bijgeloof is). Mystieke schep Volgens de heer Van der Steen, die de afdeling Leiden van de orde aanvoert, gaat men door al deze les sen zijn eigen geloof anders bele ven, minder dogmatisch, meer rela tiverend en mystiek. De orde eist niet dat iemand zijn geloof af- Het Het Amorc-huis Den Haag. zweert. De Rosekruis-idee is, naar zijn opvatting, eigenlijk de mys tieke schep bovenop het chris tendom, zoals de islam en het hin doeisme dat ook hebben. worden steeds ge voeliger voor de mystiek. Dat is misschien wel een reactie op het materialisme, waarvan men inner lijk niet gelukkiger wordt. Ook de uiterlijke vormen van de kerk spreken velen niet meer aan". Ro sekruisers ontlenen hun naam aan de symboliek van de roos en het kruis. Waar het kruis - bedoeld in algemene zin - beleefd wordt, bloeit de roos open. In Jezus ziet men daarvan bet grote voorbeeld. Intuïtie is bij de Rosekruiser be langrijker dan intellect. De orde wil geen wetenschappelijk gezelschap zijn. "We hebben professoren, huisvrouwen en ambachtslieden in onze gelederen. Intern gelden geen titels. En de leringen zijn in heden daagse en begrijpelijke taal omge zet". De afdeling Leiden van Amorc houdt nu eens in de twee weken, op vrijdagavond, een bijeenkomst, en nog wel op kerkelijk grondgebied: in het Hooglandse Huis. Men moet echter lid zijn van de orde om die te mogen bijwonen. Het lidmaat schap is persoonlijk en vertrouwe lijk. Wie waardig wordt bevonden om de Eerste Principes en vertrouwe lijke studies te ontvangen, ver klaart zich te houden aan de tradi tionele gelofte die alle novieten moeten afleggen: "Ik zal alle ge schriften, lessen en verhandelingen die mij toegezonden worden ge heim houden, en ik zal alles wat ik van u ontvang zorgvuldig bestude ren, om stap voor stap voorbereid te worden voor een leven van beter begrip en vooruitgang". De in schrijving kost 30, het lidmaat schap zelf 25 per maand. In de openbaarheid Wie beweert, een "boodschap van hoop en vriendschap en een be trouwbare bron van unieke kennis" te bezitten, zal toch ook een beetje zendingsijver aan de dag moeten leggen, hoe gewijd, geheim en mys tiek men ook wil zijn. Welnu, in ja nuari treden de Leidse Rosekrui sers met een openbare lezing naar buiten. De Rosekruisers-academie is zelfs van plan, hier regelmatig openbare voorlichting te gaan ge- De Hazerswoudse Rosekruiser Van der Steen (ingenieur) denkt dat de plaatselijke afdeling in de verbrei ding van de beginselen zeker een rol van betekenis kan spelen. Aan hem zal het niet liggen, als het geen levende afdeling wordt. Ontwikkelingsgeld. De behoudende Zuidafrikaanse krant Sun day Express meldde, dat bij het verbieden van een aantal anti- apartheidsorganisaties gelden, afkomstig uit Nederlandse ont wikkelingshulp, in beslag zijn genomen. Volgens deze krant zou het om 1,7 miljoen gaan. De Nederlandse medefinancieringsin stanties Cebemo (rk) en ICCO (protestants) hebben deze week de inbeslagneming bevestigd. Het geld was bestemd voor prog ramma's ter bewustwoording van de zwarte bevolking en andere projecten. Cebemo heeft inmiddels verklaard, dat de omvang van de doelver- vreemding der gelden blijkt mee te vallen. Tot dusver is alleen de hulpverlening via de protestantse ICCO, ten bedrage van ongeveer 600.000, verbeurd verklaard. Een deel van de ontwikkelingsgel den was al gebruikt door de organisatie waarvoor ze bestemd waren: de Black Community Programmes. Een ander deel kon geblokkeerd worden vóór het Zuid-Afrika bereikte. Het verbod van de anti-apartheidsorganisaties stelt de Nederlandse medefinancieringsinstanties voor moeilijke vragen, waarop nu nog geen antwoord mogelijk is, maar de hulpverlening aan het bewustwoordingsproces in Zuid-Afrika gaat wel door.Zo zei een woordvoerder van de Cebemo. Gebedsweek Lange adem. Om de gebedsweek voor de eenheid van de christe nen niet te laten verstarren tot een jaarlijks terugkerend verplicht nummer, richtte de raad van Kerken in Nederland onlangs een werkgroep op voor een nieuwe opzet. Ter begeleiding van de ko mende gebedsweek heeft de groep een boekje gemaakt waarin naast drie modellen voor gebedsdiensten ook een paar hoofd stukjes staan over wat bidden is, over het samen-zijn van oecurtie- nische groepen, parochies en gemeenten en over de eenheid van de christenen als bijdrage aan het herstel van de samenleving. Het is te bestellen bij het "Apostolaat van het gebed", Graafseweg 11, Nijmegen, telefoon 080-222495. De prijs is 1 gulden, bij 50 exempla ren en meer 0,75. "Bidden zonder doen is leeg", schrijft prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken, in een woord vooraf. "Dit boekje helpt ons, de eenheid van die beide geen ogenblik te vergeten. Maar dat verband geldt ook omgekeerd: doen zonder bidden is blind. Dan verzanden we in kortademige plannen van eigen maaksel. De oecumenische beweging moet het hebben van daden van men sen. Maar dan van mensen die weten dat de eenheid van de kerk en de komst van het Rijk niet van hun daden afhangen, en die telkens weer in hoger beroep gaan bij die God die doét, boven bidden en denken. Uit zo'n overgave en vertrouwen komen daden van lange adem voort". Zomerslaap Jezus "winterkoning". Soms denkt de gereformeerde Noord- wijkse dominee R. S. Elgersma, dat Jezus een winterkoning is. Gedurende enkele weken in de winter zijn de mensen bereid deze Koning te aanbidden en van de vergezichten van zijn Rijk te genie ten. Er sluimert iets in de mensen, en dat is vooral een verlangen naar vrede en gerechtigheid. In de kersttijd wordt dat verlangen bij getemperd licht in de harten van miljoenen wakker, maar in het harde licht van januari wordt het weer weggestopt in het duister van de menselijke ziel om daar een langezomerslaap te houden. Ze gaan weer over tot de orde van de dag en kijken niet verder dan hun neus lang is, en de aanbidding maakt plaats voor de dagelijkse plichten. Ds. Elgersma hoopt in zijn kerkblad, dat men in 1978 bij elkaar telkens weer dat verlangen wakker roept, "zodat we ook met be trekking tot politieke en economische vraagstukken verder kijken dan de kortzichtige blik van de menselijke behoeftebevrediging." Nagekomen kerkdienstopgaven. Pinkstergemeente Leiden 3 uur, hr. Eikerbout; Leger des Heils Alphen 31 dec. 5 uur, 1 jan. 10 en 6.30. i Ermelo, B. Ooste- De diensten die vandaag 31 december, worden gehouden, zijn alle avonddien- LEIDEN - Herv. Gem. 31 dec. Hoogl. kerk 7.30 ds. Pannekoek, Marek. 7.30 ds. Meijers, Maranathak. 7.30 ds. v. Achter berg, Merenw. 7 past. Van Well, Bevrijd, kerk 7.30 ds. Bovenberg en ds. Wagen voorde, Vredesk. 7.30 mevr. Westera, Waalse k. 7 ds. Ribs, 1 jan. Hoogl. k. 10 ds. Wagenvoorde, 11.45 oec. stud, dienst, Marek. 10 ds. De Jong, 5 ds. Meijers, Ma ranathak. 10 ds. Koolstra. Merenw. 11 ds. v. Leeuwen, Bethl. kerk Driftstraat 10 ds. Pannekoek, Bevr. kerk ZW 10.30 ds. Boogert en ds. Bovenberg, Vredesk. 10 dr. Lamping, Acad. Z. 10 ds. Brederveld, Diac. huis 10.30 ds. Hemmes, psych. ziekenh. 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Pe- trakerk 10.30 dhr. Landman, dovend., Geref. Kerk 31. dec. Zuiderkerk, 7.30 ds. Sytsma, Petrak. 7.30 ds. Hortensius. O. Vest 7.30 ds. Koolstra, Mar. kerk L. Mor- sweg 7.30 ds. v. Achterberg, Bevr. kerk 7.30 ds. Bovenberg en ds. Wagenvoorde, Groenh. 10 ds. Brederveld, Merenwijk 7 pastor Van Well, 1 jan. Zuiderk. 10 ds. Sytsma, 5 ds. Hortensius, Petrak. 10 ds. Hortensius, 5 ds. Bovenberg, O. Vest 10 dr. Vlijm, 5 ds. Koolstra, Mar. kerk L. Mors 10 ds. Koolstra, 5 ds. Sytsma, Bevr. kerk ZW 10.30 ds. Bovenberg en ds. Boogert, 5 ds. Verdoorn, Groenh. 10 ds. Verdoorn, Merenwijk 11 ds. v. Leeuwen, Petrakerk 10.30 dovend.. Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieters- kerkstr. 1) 10.30 dr. Zeegers A.dam, 5 dhr. Kol Leiden, Geref. Kerk Vrijg, (He- rengr.70)31 dec.,7.30en ljan., 10en5ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 31 dec., 6 ds. Den Boer Rijswijk, 1 jan. 11 ds. Den Boer, 5 ds. Visser N.-Vennep. Geref. Gem. (N. Rijn) 31 dec., 7.30 en 1 jan. 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr 10.15 mevrouw Westra, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1) 31 dec., 7 ds. Kuipers, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegr. 3) 31 dec. 6.30 jaarsluiting, 1 jan. 10 dhr. Dikkes, Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science (Steen- schuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedagsadventisten (Lok- horstk.) zat. morgen 9.45-10.45 gesprek, 11-12 prediking (elke zaterdag), Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10.30, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30, RK Kerken Boshuizerlaan 31 dec. 7,1 jan. 11 en 12.15, Lammenschansweg 31 dec. 7,1 jan. 9.30,11 en 6, Steenschuur 31 dec. 10, 6 en 7. 1 jan. 8.30,10,11.30, 6 en 7, Haarl. str. 31 dec. 7. 1 jan. 9.30, 10.45 en 12.15, Herensingel31 dec.7, ljan. ll.Haagweg 31 dec 7, 1 jan. 9, 10.45 en 12. Rijndijk (Middelares)31 dec.7, ljan.9.30en 11.30, Merenwijk 31 dec. 7, 1 jan. 11. ABBENES - Herv. Gem. 31 dec. 7 en 1 jan. 9.30 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10 ds. Wolthaus, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. v. Harmeien, 1 jan. 10 dhr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Vree, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 3 ds. Kok Eem- dijk, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 31 dec. Adventskerk 7.30 ds. Bogers, Kruisk. 7.30 ds. Hanemaayer, Opst. kerk 7 30 ds. Honnef L.dorp, G. H. Kerk 7.30 ds. De Ruiter, De Bron 7.30 ds. Verheul, Oudsh. weg 7, Sionsk. 7.30 ds. Verploeg, 1 jan. Adv. kerk, 10 ds. Bogers, 5 ds. Geertsema H.woude, Kruisk. 10 ds. Ha nemaayer, Opst. kerk 10 dhr. Taselaar, 6.30 ds. Hanemaayer, G. H. kerk 10 ds. Hoogendijk, De Bron 10 dr. v. Santen en ds. v.d. Ree, Ashramcollege 10 ds. Ver heul, Oudsh. weg 10, Sionskerk 10 ds. Verploeg, 6.30 ds. Post, Baarn, Geref. Kerk Mar. kerk 31 dec. 7.30 ds. Vree, 1 jan. 10 ds. Vree, 6.30 ds. v. Harmeien, Salv. kerk 31 dec. 7.30 dhr. Tenyenhuis, 1 jan. 10 ds. v. Harmeien, 6.30 dhr. Te nyenhuis, G. H. Kerk 1 jan. 6.30 ds. De Ruiter, De Bron 6.30 ds. Verheul, zie verder Herv. Gem., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9.30 ds. v.d. Berg, 4.30 br. Voornveld, Chr. Geref. Kerk 31 dec 7 en 1 jan. 9.30 en 4.30 ds. He.mstra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Bap. gem. 31 dec. 7.30 ds. Koekoek. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10, Leger des Heils 10 en 6.30, RK Kerken Piusk. 31 dec. 7, 1 jan. 10.30 en 11.45, De Bron 31 dec 7.1 jan. 9 en 11.30, Bon. kerk 31 dec. 7,1 jan. 10 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 31 dec., 7 kand. v.d. Berg Bodegraven, 1 jan. 9.30 kand. Harteman Veenendaal, 6 ds. De Jong Moerkapelle, Geref. Gem. 31 dec. 5.30 ds. Honkoop, 1 jan. 9.30 leesd., 2.30 ds. Honkoop. BODEGRAVEN - Herv. Gem. 31 dec. Dorpsk. 7.30 ds. Droogers, Salv. k. 7.30 ds. Richter, Bethl. kerk 7.30 ds. De Vreugd, 1 jan. Dorpskerk 10 ds. Droo gers, 6.30 ds. Cirkel, Salv. k. 10 ds. Rich ter, 6.30 ds. Droogers, Beth, k 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Van 't Veld, Well, Geref. Kerk 31 dec., 7.30 ds. 't Hart, 1 jan. 10 en 6.30 kand. Geerling. BOSKOOP - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 ds. Stelwagen, 1 jan. 9.30 ds. Heijmans, 6.30 ds. Stelwagen, De Stek 9.30 ds. Stelwa gen, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. Dijkstra, 1 jan. 9.30 en 5 ds. Omta, Chr. Geref. Kerk 31 dec. 8 ds. Toorman, 1 jan. 9.30 ds. Toorman, 3 ds. v. Dijk, 3 jan. 7.30 beves- tigings- en intreededienst kand. kand. Van Langeveld, in Geref. Kerk, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Con cordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken 31 dec. 5.30 in De Stek, 7 in kerk, 1 jan. 10 in 7.30 ds. Geertsema, 1 jan. 10 ds. Geerts ema, 6.30 dhr. Goedhart, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. Versluys, 1 jan. 10 ds. Ver- sluys, 5 ds. v.d. Meulen Wassenaar, RK Kerk dorp 31 dec. 7, 1 jan. 10 en 11.30, Bern. 1 jan. 10 Het Anker 31 dec. 7,1 jan. 8,45 en HILLEGOM - Ge- ref. Kerk 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10 en 5 ds. Pouwels, Chr. Geref. Kerk 31 dec. 6.30 ds. Visser, 1 jan. 10 en 5 ds. Biesma Lisse. HOOGMADE - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 en ljan. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10 ds. Carstens, RK Kerk 31 dec. 7,1 jan. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 31 dec. Dorpsk. 7 ds. Teijgeler, Ontm. kerk 7.30 ds. Gebraad, 1 jan. Dorpskerk 6 ds. v.d. Bank Ede, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Baas, Geref. Kerk 31 dec., 7.30 ds. Vrolijk, 1 jan. 10 gez. dienst, ds. Teygeler en ds. v.d. Horst, 5 ds. Vrolijk, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. 31 dec. N. Kerk 7.30 ds. Vink, Ichtuskerk 7.30 dhr. Stuurman, Pniëlk. 7.30 ds. Ar- keraats, 1 jan. N. Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Vroegindewey, O. Kerk 10 ds. Vroegin- dewey, 6 ds. Kool, Ichtusk. 10 ds. Ho- vius, 5 ds. Boer, Pnièlkerk 9.30 ds. Bouman sr., 6 dhr. v. Roest, Gr. v. Pr. school 10 ds. Arkeraats, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk 31 dec. Vr. kerk 7.30 ds. De Vries, 1 jan. 10 ds. De Vries, 5 ds. v.d. Horst, Tr. kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries, Geref. Kerk Vrijg. 31 dec., 7 ds. Hoff. 1 jan. 10.15 ds. Hoff,3.30ds. Zomer, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Waagmeester, Chr. Ge ref. Kerk 31 dec. 7.45 ds. v.d. Ent, ljan. 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 31 dec., 7.30 ds. Kuyt, 1 jan. 10 en 5 ds. Kuyt, Volle Evang. Gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 31 dec., 7.30 ds. De Vries, ljan. dhr. Groenendijk Scheveningen, 7 ds. Swierts en dhr. Stroo, Geref. Kerk 31 dec. 7.30ds. Swierts, ljan. lOds. Swierts, 7 dienst in Herv. Kerk. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk 31 dec. Dorpskerk 7.30 ds. Doesburg. Sch kerk 7.30ds. v. Loenen, 1 jan. Dorpskerk 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Geursen, Sch. kerk 10.30 ds. Geursen, 5 ds. Knorth, 5 jan. Dorpskerk, 7.30 avondgebed, Baptistengem. 31 dec. 7 br. Lourens en De Vries, 1 jan. 10 dhr. De Vries, av.-maal, 5 br. Lourens, RK Kerk 31 dec 7, ljan. 10.30 en 12 LEIMUIDEN - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 ds. De Vree, 1 jan. 10 ds. Los (in Geref. Kerk), Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. De Vree, 1 jan. 10 ds. Los, 7 ds. v.d. Heiden, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. 31 dec. Paulusk. 7.30 ds. De Gelder, 1 jan. gr. k. 10 ds. De Gelder, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10 en 5 ds. De Wit. Geref. Kerk Vr(jg. 10.15 en 4.30 ds Simpelaar. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9 en 5 ds. Schuurman, Chr. Geref. Kerk 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10 en 4.30 ds. Dijken, Geref. Gem. 31 dec. 7 en 1 jan. 10 en 4 ds. Hakkenberg, Oud Geref. Gem. 31 dec. 7.30 en 1 jan. 9.30 en 3 leesd., RK Kerken Agathak. 31 dec. 7, 1 jan. 9 en 11, Poelp. 31 dec. 7, 1 jan. 10, Mariak. 31 dec. 7, 1 jan. 8.30, 10, 11.30 en 5.30, Engelbew. 31 dec. 7, 1 jan. 9.30 en 10.30. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 31 dec. 7 en 1 jan. 10 ds. Bronsgeest, Geref. Kerk 31 dec. 7.30ds. KorenhoffHeemstede, ljan. 10 ds. De Ruiter Alphen, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem 31 dec. 7.30 ds. Stehouwer (Alphen), 1 jan. 9.30 ds. Samson R.dam, 6.30 ds. Bronsgeest, Ge ref. Kerk 31 dec., 7.30 dienst, 1 jan. 10 ds. De Ruiter Alphen aan den Rijn, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 9 en 11. NIEUW-VENNEP- Herv. Gem. 31 dec. 7 dhr. Goedhart, 1 jan. 10.30 dhr. Van Be- rkum, Geref. Kerk 31 dec. 6.30 ds. Wijn gaarden, 1 jan. 10.30 ds. Rang, 4.30 ds. Hasper, Chr. Geref. Kerk 31 dec. 8 en 1 jan., 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 31 dec. 7 kand. Floor, 1 jan. 9.30 dhr. De Groot Nieuw- Lekkerland, 7 ds. Smit Hilversum, Ge ref. Kerk (Woerdense Verlaat) 31 dec. 7.30 ds. Nooteboom, 1 jan. 10 ds. Oranje Utrecht, 7 hr. 7 DHR. Christ, Leiden, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 9 en 10.30. NOORD WIJK - Herv. Gem. 31 dec. Voorstr. 7 dr. Jansen, Hoofdstr. 7 ds. Keuning, De Rank 7 ds. Hovius, 1 jan. Voorstr. 10 dr. Jansen, Hoofdstr. 10.30 ds. Keuning, De Rank 10 dhr. Goyert Zeist, 3.30 ds. Catsburg Garderen, Geref. Kerk 31 dec. Hoofdstr. 7.30 ds. Warnink, Vinkei. 7.30 ds. Elgersma, 1 jan. Hoofd str. 10 ds. Warnink, Vinkenl. 10.30 ds. Elgersma, st. kerk 11 ds. Kuiper, S. Mio 9 ds. Bouma, RK Kerken Zee 31 dec. 7, 1 jan. 10, Binnen31 dec7, ljan. 10en 11.30. NOORDWIJKERHOUT- Herv. Gem. 31 dec. 7 en 1 jan. 10.30 ds. Kalkman, RK Kerk Jozefk. 31 dec. 7, 1 jan. 10 en 11.30, Viktorkerk 31 dec. 7, 1 jan. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem. 31 dec. Gem. centrum 7 ds. v.d. Kleij (L.dorp), 1 jan. in Geref. Kerk 10 ds. Vegter en ds. Sasse, 7 prof. dr. Berkhof. Van Wyc- kerslooth, 4 30 dr. Kamma. Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. Vegter, 1 jan. 10.30 ds. Sasse en ds. Vegter, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 31 dec. 7 ds. v.d. Berg, RK Kerk Will, kerk 31 dec. 7,1 jan,9,10.30 en 12, Bon. kapel 31 dec. 6.30, ljan. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 9 30 en 11.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 31 dec. 7 ds. Lalleman, ljan. zie Geref. Kerk, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. OMTA Boskoop, 1 jan. 10 dhr. Schoenmaker, gez. dienst, 5 ds. v. Hou ten Aalsmeer, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 9.30 en 11.30, Remstr. Gem. 31 dec. 7.15 mevr. Vos Katwijk aan Zee. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken M. Pres. 31 dec. 7, 1 jan. 8, 9.30 en 11, P. Banden 31 dec. 7, ljan. 9.30,11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10 ds. De Kruijf, Chr. Geref. Kerk 31 dec. 5 ds. Bouw, 1 jan. 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. 31 dec. gr. kerk 7.30 ds. v. Niel, 1 jan. gr. k. 10 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Bethelk. 10 ds. v. Niel, Geref. Kerk 31 dec. Imm. kerk 7.30 ds. Baayen, Mar. kerk 7.30 dr. v. Oeveren, 1 jan. Petrak. 10 ds. Baayen, 5 ds. Huis man, Imm. kerk 10 ds. Huisman, 5 dr. v. Oeveren, Mar. kerk 10 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen, Geref. Kerk Vrijg. 31 dec. 7.30 KEN 1 jan. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk geen opgave, Evang. Chr. gem. )aula mavo) 10, RK Gemeenschap (aula tuinb. school) 31 dec. 7, 1 jan. 10.3( RIJPWETERING - RK Kerk 31 dec. 7,1 jan. 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 31 dec. 5 ds. Juckema Scheveningen, 1 jan. 10 kand. Bakker, Geref. Kerk geen opgave, Chr. Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. Rebel, 1 jan. 10.30 ds. Rebel, 5 ds. v. Dijken.Lisse, RK Kerk 31 dec. 7.30, 1 jan. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 ds. Lindenburg, 1 jan. 10 ds. Lindenburg, 6.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. Bezemer, 1 jan. 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. v. Santen Sassenheim, RK Kerk dorp 1 jan. 9 en 12, Langeraar 31 dec. 7,1 jan. 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 ds. Overgaauw, 1 jan. 10 kand. De Raadt, gez. dienst, 6.30 ds. Overgaauw, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. Bouma Noordwijk, 1 jan. zie Herv. 6.30 dr. v. Oeveren Rijnsburg, Geref. Kerk Vrijg. 31 dec., 5 ds. Zomer, 1 jan. 9.30 leesd., 5 ds. Hoff. VOORHOUT - Herv Gem. 31 dec. 7.30 ds. Brokerhof, 1 jan. 10 ds. v. Santen, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. 31 dec. Dorpsk. 7.30 ds. Meijenng, Hulp en H. 7 ds. Verheule, Noord-H. 7.30 vic. Bijl, 1 jan. Dorpskerk. 11 ds. Meijering, H. en H. 10 ds. Verheule, aula NH 10.30 vic. Bijl, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. De Zwart, Noord-H. 7.30 vic. Bijl, 1 jan. 11 ds. De Zeeuw, NH 10.30 vic. Bijl, Geref. Kerk Vrijg. 31 dec. 6.30ds. v.d. Haar, ljan. 8.30 i 12. WADDINXVEEN - Herv. Gem. 31 dec. Hoekst. 7 ds. Verwelius, Bethlk. 7 ds. Verboom, Imm. kerk 7 ds. Hulst, 1 jan. Bethelk. 9 ds. Verboom 10.30 ds. Ver welius, 5 dhr. v. Doorn, 6.30 ds. Ver boom, Hoekst. 9.30 kand. v. Harten, 6.30 ds. Verwelius, Imm. kerk 10 ds. Hulst, Geref. Kerk 31 dec. Ontm. kerk 7 ds. Modderaar, 1 jan. Kr. kerk 10 ds. Modde raar, 5 ds. v.d. Berg, Ontm. kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Modderaar, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 31 dec. 7 en 1 jan. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, Remonstr. Gem. (vrijz. herv.) 31 dec. 7 ds. Hooijkaas, RK Kerk Viktork. 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 31 dec. 7 ds. Den Tonkelaar, 1 jan. in Trefpunt nieuwjaarsbegroeting, RK Kerk 31 dec. 7. ljan. 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. 31 dec. Dorpskerk 7.30 ds. Tukker, Kievietk. 7.30 ds. Wiersma, Messiaskerk 7.30 ds. v. Zanten, 1 jan. Dorpsk. 4.30 ds. Tukker, Kievietk. 10 dhr. Taal, Messiask. 10 ds. v. Zanten, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. v.d. Meulen, 1 jan. 10 ds. v.d. Meulen, 5 ds. Versluys H.woude, Zuid 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10 en 5 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 31 dec. 7.30 ds. Werner. WOUBRUGGE-Herv. Gem. 31 dec. 7.30 ds. Blenk, 1 jan. 10 ds. Blenk, gez. dienst, 6.30 dr. v. Vliet, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. Huisman Rijnsburg, 1 jan. 10 zie Herv. Kerk, 6.30 ds. v. Loenen Leider dorp, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 en 1 jan. 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 31 dec. 7.30 ds. Nicolai, 1 jan 10 dhr. De Hoop IJsselstein, 7 ds. Verheul Alphen, RK Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10.30 ds. Schoch, RK Ker ken St. Jan 31 dec. 7, 1 jan. 9.30, C. D. Kerk 31 dec. 7, 1 jan. 8.30, 10 en 11.30, Meerburgkerk (Rijnd.)31 dec. 7, ljan. 10 en 12. ZWAMMERDAM - Heiv. Gem. 31 dec. 7.30 en 1 jan. 10 en 6.30 ds. Mostert, Ge ref. Kerk 31 dec 7.30 ds v.d. Heiden, 1 jan. 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Los.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4