in het midden van de kamer hing Toen nog Terugblik op mensen en dingen van 25 jaar geleden... ZATERDAG 31 DECEMBER 197" EXTRA PAGINA 41 Vandaag precies vijfentwintig jaar geleden was behalve het weer één onderwerp het ge sprek van de dag: de "Flying Enterprise". Een Amerikaans vrachtschip, dat enkele dagen tevoren in een vliegende storm zwaar slagzij maakt en dreigt te zinken met een la ding ter waarde van vier mil joen aan boord. Twee weken volgt de wereld met ingehouden adem de reddingspogingen en leest over de moedige rol van kapi tein Kurt Carlsen. "Symbool van karaktervastheid, welke tegenwoordig vaak ver te zoeken is" schreef deze krant. En niet te vergeten stuurman Dancy van een Engels ber gingsschip, die zwemmend een kabel overbracht naar het water makende schip. Krantekoppen melden de stand van zaken: 7 januari: Flying Enterprise op sleeptouw ge nomen, 9 januari: Flying En terprise opnieuw in groot ge vaar, 10 januari: Flying En terprise dreigt prooi van de golven te worden. En dan de gedenkwaardige 11de ja nuari: de extra vette letters worden die dag uit de kast gehaald. Ook al zijn het niet die levensgrote chocoladelet ters, die tegenwoordig bij ca lamiteiten worden gehan teerd, de lezers beseffen dat gebeurd is, wat iedereen al vreesde: "Flying Enterprise verloor titanenstrijd met woedende elementen. Kapi tein Carlson en Dancy hiel den tot het laatste moment vol. Dit is de tragedie van deze uitzonderlijke hel densage". Orson Welles Hoezeer het zinken van de Flying Enterprise" tot de ver beelding spreekt blijkt de volgende weken. Orson Wel les probeert direct de film rechten te kopen, maar krijgt nul op request. Een adverten tietekst uit die dagen: "Heb je 't al gehoord? De Flying En terprise is weer boven geko- iVien. Hoe kan dat nou? De la ding was AJR zelfrijzend bakmeel". Kapitein Carlsen is een held. Wanneer hij in New York ar riveert zijn er 750.000 mensen gekomen om een glimp op te vangen. Trouwens de Ameri kanen lopen dat jaar toch nogal eens te hoop. Bijvoor beeld wanneer koningin Ju liana en prins Bernhard voor een staatsbezoek in Was hington arriveren. De cor respondent uit die dagen geeft een kleurrijk verslag: "Onder de blauwe hemel stond daar een aller- charmantste koningin met echtgenoot. Hij correct sa luerend in onberispelijk uni form, zij vriendelijk, rustig en blij in de zon en de lentewind en bijzonder bekoorlijk: het frambozenrood van haar wijde rok en het parelgrijs van haar korte zilvervos con trasteerden daarbij prachtig. Zo stonden zij daar: kwamen, zagen en overwonnen Was hington". Jan Modaal. Jan Modaal moet in 1952 nog worden uitgevonden. Wel is er Corrie van Velthoven uit Bergen op Zoom. Zij wint de eerste prijs in de Anjerloterij van dat jaar. Een bedrag van 5200. "Zij zal een jaar gratis kunnen leven", meldt het be richt. Kom daar nu maar eens Maar ja, de prijzen uit die dagen zijn er dan ook naar. Voor vijf tien centen eet je aan een ha ringkarretje een "Hollandse nieuwe" en twee ons frou frou vergen een uitgave van niet meer dan 0.45. De dagen van de pretletters, de fuifnum mers, de lachebekjes liggen nog in de schoot der toekomst verborgen. De theebeschuit jes van Verkade zijn er al. En het prachtige overhemd met vast boord en baleinzakjes voor ƒ3.95 ook. Of een re genjas van 49.75, desge wenst te voldoen met tien gulden ineens en twee gulden per week. Kopen "op de lat" is mode. Bijvoorbeeld het Be- nni "eitje" dat juist in zwang komt en 359 kost. Koemest Teekens is nog geen kapitale vleesmeester. In de enige zaak aan de Mare 94 worden magere speklappen verkocht voor 1.49 per pond. Het vee heeft blijkens een advertentie uit die dagen nog een andere verdienste: dikke koemest wordt per 40 liter-bus voor een luttel bedrag van één gul den thuisbezorgd. En in dat jaar wordt de eerste papieren rijksdaalder gedrukt bij Joh. Enschede. Hij heeft het geen 25 jaar uitgehouden. De wasmiddelen wel. Omo wast in 1952 al schoner dan welk wasmiddel ook en Vim schuurt en kan ook dan al niet krassen. Alleen de gele bus van toen is nu een blauwe of een groene. Joris Driepinter kent nog niemand, maar de slogan "Neem per man steeds driekwart kan" zit erin ge ramd. En niks geen nieuwlichterij van halfvolle melk en monatoetjes. De melkman hoeft nog niet op zijn hoede te zijn voor super markt of cash and carry. De Gruyter geeft al wel tien pro cent en betere waar. Twee fenomenen uit 1952, die we niet meer kennen: het op halen van ladders in nylon kousen voor vijf cent per stuk en jongens-plusfours bij de Broekenspecialist voor 7.90. Esther Williams Het amusement is dat jaar geva rieerd. Een daverende caba ret-revue in de Stadsgehoor zaal "Ziede gij ons geere" met gasten als de Zingende Zusjes (bekend van radio en gram mofoon), de Chico's, Kees Manders en Frans van Schaik. En natuurlijk is er de bioscoop. In de tijd dat Ca mera nog Casino heet en met films als "Het Lied der Zuidzee". Met Esther Wil liams (in een "gewaagd bad pak" waaruit nu op z'n minst een dozijn tanga-bikini's ge fabriceerd zouden worden) en Howard Keel. Of "Tramlijn begeerte" met Vivian Leigh en Marlon Brando en "Een Amerikaan in Prijs" met Gene Kelly. Esther Williams Ook in 1952 bewijzen we dat we als klein landje groot kunnen zijn. De Alphense gemeente raad bijvoorbeeld, besluit in januari het dansen op zondag in Avifauna te verbieden. En burgemeester Witschey, uit diezelfde gemeente, doet er in april nog een schepje bo venop met een brief aan het jeugd- en kinderkoor van de Ned. Prot. Bond. Hij vindt de rokjes in het kinderballet "De stukgedanste schoentjes te kort. Zou het nationaal ballet uit Senegal in die dagen al de oversteek naar het Europese vasteland Tiebben gemaakt: Witschey zou het zeker niet overleefd hebben. de het Zoals in Leiden, waar de poli tie met een overvalwagen uit rukt nadat gymnasiasten op de Fruinlaan een agent op de fiets hebben bekogeld met sneeuwballen. Twaalf scholieren worden opgepakt en naar het bureau aan de Zonneveldstraat overge bracht. Het Leidsch Dagblad vraagt zich in een com mentaar af of het allemaal wel nodig is. Het regent dagen lang ingezonden stukken, pro en contra. Pijprokers Waar het vuur wat minder hoog oplaait, meer onder de opper vlakte smeult, is tijdens de kampioenschappen pijp roken. Een nationaal ver maak, niet in de laatste plaats dank zij de prestaties van Opa Klijzing, die wereldkampioen pijproken wordt, omdat hij 3 3/10 gram Burleytabak 92 mi nuten en 18 seconden onder stoom weet te houden. De vreugde is slechts kort. Nauwelijks een maand later steekt de Deen Paul Lausten opa de loef af met 110 minu ten en 25 seconden. De Leidse kampioenschappen pijproken spelen zich op wat bescheidener niveau af. De 19-jarige Ben Hemerik uit Zoeterwoude laat 21 baairo- kende tegenstanders achter zich en lurkt ruim 83 minuten aan zijn pijp. Behalve met pijproken wordt er in 1952 ook op andere fronten gestreden. Op de Nieuwe Beestenmarkt komen zestig racewagens aan de start voor een echte zeepkistenrace. Maar voetbal is en blijft nummer één. Geen betaald voetbal met ere-divisie, maar vier eerste klassen met keu rige amateurs. Haarlem wordt kampioen in de eerste klasse A met 40 punten uit 26 wed strijden en laat DWS en EDO achter zich. Ajax eindigt bo venaan in B, maar faalt in de kampioenscompetitie. Wil lem II gaat met de landstitel strijken. NTS-KNVB De televisie anno '52 staat nog maar op een laag pitje. De beeldbuizen zijn behalve klein ook meestal grijs, want de uitzendingen blijven be perkt tot experimenten op enkele avonden in de week. Tussen kwart over acht en kwart voor tien. Begin van het jaar worden gesprekken geopend over het direct uit zenden van interlandwed strijden tussen NTS en KNVB. Het zal niet de laatste keer zijn, dat de heren de de gens kruisen. Woensdag 15 mei is het zover: de voetbalwedstrijd Neder land-Zweden wordt op de tv uitgezonden. De LD-verslag- gever gaat naar één van de bovenzalen van "In den Ver gulden Turk" om deze pri meur te aanschouwen. Hij is er blijkens het stukje niet van onder de indruk. "Te klein beeld, te weinig overzichte lijk, en details die te weinig tot hun recht komen". Bo vendien zijn de shirts van de Nederlanders en de Zweden niet van elkaar te onderschei den. En tot overmaat van ramp valt het geluid weg, waardoor het oude ver trouwde radioverslag voor een welkome aanvulling zorgt. Fier amateurhart In 1952 speelt Nederland zijn 75ste voetbalwedstrijd tegen België. Het vaderlandse voetbal zit dan danig in het slop, want onder de Oran- Abe Lenstra: in 1952 boos omdat hij niet tot aanvoerder van het Nederlands elftal was uitverkoren. jekiel klopt nog een fier ama teurhart en dat is niet meer opgewassen tegen het overal optredende semi-professio- nalisme. Nederland ver schijnt in Antwerpen, domi cilie van de "hel", zonder Aja- cieden, PSV'ers of Feyenoor- ders binnen de lijnen. De opstelling: Doel: Kraak (Stormvogels), achter: Tebak (Eindhoven) en Alberts (Vitesse), midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta), Biesbrouck (RCH), voor: Van der Kuil (VSV). Lugthart (Be Quick), Van Roessel (Willem II), Bennaars (DOSKO) en Lenstra (Heer enveen). Ja, vrienden, vijf voorhoedes pelertjes. kom daar nu eens omIedereen vindt het waanzin om Abe linksbuiten te zetten, daar hoort-ie hele maal niet, maar de technische commissie wil het en daar mee basta. De Fries zelf is nog boos van een vorige gelegen heid toen men Biesbrouck als aanvoerder boven hem prefe reerde. Nederland verliest na een bar slechte wedstrijd met 2-1. Alles mis In Oslo (winter) en Helsinki (zomer) vinden de Olympi sche Spelen plaats. Ze leve ren Nederland aanzienlijk minder op dan vier jaar tevo ren. Bij de Winterspelen be haalt Kees Broekman twee zilveren medailles op de 5 en 10 km. in resp. 8.21.6 en 17.10.6 Tijden waarvoor een beetje junior nu zijn neus op haalt. Goud wordt er ver wacht van Wim van der Voort. Hij is het gehele jaar 1951 sterker geweest dan de fa meuze Noorse stayer Hjalmar Andersen. Helaas, in die ene wedstrijd niet. Andersen rijdt in de eerste rit 2.20.4, Van der Voort in de vijfde (als het is gaan sneeuwen) 2.20.6 Bij de Zomerspelen gaat voor Nederland alles mis wat er maar mis kan gaan. Fanny Blankers, de heldin van Lon- den-1948, heeft last van steenpuisten en loopt de fi nale 80 m. horden niet uit. De atleten Slijkhuis en Harting vallen uit met blessures, de gewichtheffer Charité (brons in 1948) trekt zich terug van wege griep. Tot overmaat van ramp ontneemt de Zwem- federatie de Nederlandse poloploeg de fraaie 3-2 zege op Joegoslavië omdat de ar biter niet goed zou hebben geleid. De wielrenner Van Maenen neemt tijdens de wegwedstrijd een fles limo nade aan van een toeschou wer. Dat komt de Oranjeploeg op diskwalificatie te staan. Anders was brons veroverd. En Geertje Wielema, als win- naares gedoodverfd op de 100 m. rugslag, zwemt zó lang in de touwen dat er niet meer dan zilver wordt geoogst. Groté man van de Spelen is de Tsjech Emil Zatopek, bij genaamd de 'locomotief. Hij behaalt goud op de 5 en 10 km en de marathon. Zijn vrouw Dana voegt er een gouden plak op het speer werpen aan toe. LFC-Hillegom Het jaar 1952 behoort nog tot het tijdperk van de plichts betrachting. In het geheugen leven de herinneringen aan keurig, sportief spel op het voetbalveld. De arbiter heeft nog gezag, de spelers zijn nog gehoorzaam en het publiek kijkt, in zijn zondagse pak, beschaafd toe. Wat we verge ten zijn is dat het ook dan ge ducht kan spoken. Op 26 ok tober 1952 speelt LFC tegen Hillegom (1-1). Het verslag in deze krant meldt de volgende vriendelijkheden: "Ongeveer 4 minuten voor tijd heeft scheidsrechter Groote- goed zich genoodzaakt ge zien een einde te maken aan de wedstrijd LFC-Hillegom Oorzaak daarvan was het feit dat enkele toeschouwers zich op de LFC-back Neuteboom wilden werpen met de be doeling hem lichamelijk let sel toe te brengen. In een frac tie van een seconde waren een paar honderd van de onge veer 3000 toeschouwers in een geanimeerd handgemeen gewikkeld en krioelde het speelveld van slaande en schoppende mensen, waar tussen de spelers geheel ver loren gingen. Velen beweren dat de grens rechter van Hillegom de oor zaak van het incident is ge weest, doordat hij als eerste Neuteboom een klap zou hebben gegeven. Wij hebben dit niet met eigen ogen ge constateerd. Wel hebben wij tijdens de kloppartij de Hil- legomse functionaris een bij zonder ijverig gebruik zien maken van de stok van zijn grensrechtersvlag. Deze zag men steeds, naast de regen schermen van de aan de strijd deelnemende dames, op de hoofden van de LFC'ers da len". "Tenslotte ontlaadde de mas sale vechtpartij zich in een al gemene achtervolging van de Hillegomse grensrechter die zijn heil in de vlucht en de kantine zocht, waar de strijd opnieuw ontbrandde om uit eindelijk geblust te worden door de enige op het terrein aanwezige politiagent". Waar is de tijd toch gebleven dat één oom agent een hele me nigte in bedwang houdt? Niet onvermeld mag blijven dat jaren later, bij een feestelijke gelegenheid, het Hillegomse bestuur een der buitge maakte regenschermen als een soort trofee aan LFC heeft teruggegeven Kabinet In juni 1952 worden verkiezin gen gehouden voor de Tweede Kamer, die dan nog maar 100 zetels telt. De uitslag: KVP30 (-2) PvdA30 3) ARP12 (-1) CHU9 WD9 (+1) CPN6 (-2) SGP2 KNP2 (+1) We sputteren nu tegen lange kabinetsformaties, maar in 1952 kunnen onze jongens op het Binnenhof er ook wat van. Een ritje langs de krantekoppen van juli-augustus 1952 is veelzeggend. 15/7: Formateur Drees gaat niet over één nacht ijs; 17/7: "Drees wenst duide lijke afspraken"; 21/7; "For matiepoging Drees mislukt 24/7: "Beel formateur. KVP wil geen smalle basis"; 31/7: "Formatiepoging dr. Beel mislukt, PvdA weigerde me dewerking". 1/8: "Tijd dwingt tot nationale concentratie"; 6/8: "Mr. Don ker (PvdA) nieuwe kabinets formateur", 'Vier-partijen- kabinet zit er in, maar de vraag is: komt het er uit". 8/8: "Mr. Donker formeert in hoog tempo"; 12/8: "Laatste loodjes wegen het zwaarst voor mr. Donker"; 15/8: "Ka binetsformatie in laatste sta dium". 20 8: "Zoekt de KVP uitvluchten"?; 22/8: "Mr Donker strandt op bezwaren van de KVP"; 23,8: "For mateur ir. Staf (CHU) oriënteert zich omtrent dne- partfjen-kabinet" enz., enz.. Tenslotte komt er weer een ka- binet-Drees uit de bus, maar het is duidelijk dat het forme ren 25 jaar geleden al net zo ellendig ging als nu. Eisenhower In de herfst van 1952 strijden de Republikein Eisenhower en de Democraat Adlai Steven son om het presidentschap ^van dan nog onbetwist het machtigste land ter wereld: de Verenigde Staten. Wat kennis van de politiek betreft torent Stevenson, gouver neur van Illinois, ver boven de generaal uit, maar diens populariteit is veel groter en dat bezorgt hem de zege. Al tijdens de verkiezingscam pagne wordt duidelijk dat Stevenson onmogelijk kan winnen. Hij ziet scherper dan wie ook de feiten van de Ame rikaanse maatschappij en houdt ze de massa voor, hij vindt dat men het wereld communisme als gegeven moet aanvaarden en hij roept dan al dat de volksrepubliek China in de Verenigde Naties thuis hoort. De daden van een moedig, integer man. niet die van een stemmen verzame laar. Als zijn nederlaag vaststaat, neemt Stevenson met een in drukwekkende toespraak af scheid van zijn aanhangers. Als men hem vraagt hoe hij zich voelt, zegt hij: "Als een kleine jongen die in het don kerzijn teen heeft gestoten. Ik ben te oud om te huilen, maar het doet te veel pijn om te la chen". Generaal Eisenhower werd in 1952 president van de Ver enigde Staten Aan het bewind komt dus Dwight Eisenhower. Op een hartslag van de macht (vice- president) nestelt zich een jonge, niet al te bekende sena tor. Richard M. Nixon. En verder Er gebeurt in 1952 uiteraard veel meer dan op deze pagina kan worden samengevat. Evita Peron, "de martelares van de arbeid" overlijdt, ko ning Faroek van Egypte (die de huiver opwekt van alle westelijke vrouwen) wordt zijn land uitgezet. De Berke- lse arts dr. O. begaat de eerste van twee zeer ruchtmakende moorden. En begin augustus van dat jaar wijden de kran ten een kort bericht aan de Ambonnezen, die de Neder landse regering aandacht vragen voor hun zeer moei lijke situatie. Ze hebben het over een eigen republiek. Het bericht staat ergens op een binnenpagina. Door Bram van Leeuwen en Ruud Paauw 4e er - 0**ï?.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 41