Tv-kijkge- drag in Merenwijk is weinig veranderd Subsidie is vervijfvoudigd Angst en schrik hadden Lisse in hun greep... op mensen en dingen in het Rooskleuriger toekomst Noordwijks Dierenasiel [ZATERDAG 31 DECEMBER 197/ LEIDEN - Het kijkgedrag in de Merenwijk is sinds de invoe ring dit jaar van de kabeltele visie niet spektaculair veran derd. Men is ingenomen met de ruimere programmakeuze die het kabelnet biedt maar men blijft het kijkplezier toch vooral by de twee Neder landse zenders zoeken hoe matig de meeste van de eigen programma's in het algemeen ook worden gewaardeerd. De Duitse en de Belgische tele visie worden in de eerste plaats beschouwd als een aangename uitwijkmoge lijkheid. Pas wanneer men helemaal niets van zijn ga ding op Nederland 1 of 2 kan vinden, schakelt men over naar een buitenlandse zender. Deze conclusie valt te trekken na een aantal gesprekken, dat we met inwoners van de Me renwijk over de kabeltelevi sie hebben gevoerd. Buschauffeur Jac. Bol bijvoor beeld laat er geen twijfel over bestaan: 'Als er werkelijk niets leuks of interessants op een van de Nederlandse zen ders is willen we nog wel eens overschakelen. Bij voorkeur eerst naar de Vlaamse zender, want die kunnen we gemak kelijker verstaan. De Wies- Andersen show en het Rad van Fortuin zijn in elk geval plezierige programma's om naar te kijken. En wat Duits land betreft kan je vaak bij Rudi Carrell terecht. Trouwens de films die zowel op de Duitse als op de Belgi sche televisie worden ver toond zijn over het algemeen veel minder oud dan die op het Nederlandse scherm ko men. Mijn vmuw en ik hou den allebei niet van sport zo dat we ook op zondag wel eens naar het buitenland moeten uitwijken. Maar we weten de knop om het toestel af te zetten ook gemakkelijk te vinden. Toch zou deze be woner van de Milanenhorst het wel weten te waarderen wanneer Engeland er bij zou komen. 'Ze geven op de Duitse televisie veel Engelse en Amerikaanse series, maar daar wordt alles nagesynch roniseerd. En het is echt even wennen om Kojak Duits te horen praten. In procenten uitgedrukt is het zo dat we voor driekwart naar één van de Nederlandse zenders kijken en voor de rest naar een buitenlands net'. Kabel televisie of niet. de twee kin deren Bol, Dickie van zes en Danny van drie. houden het voorlopig op 'De film van Ome Willem', bij de Fabel tjeskrant en bij Peppi en Kokki. Heel sporadisch slechts kijken ze naar Sesam straat of het Zandmannetje op de Duitse televisie. Ge welddadige televisieprog ramma's zijn voor de kinde ren Bol taboe. 'Zodra we ook maar het vermoeden hebben dat er in een bepaald prog ramma geweld voor komt krijgen ze het niet te zien', stelt moeder Bol resoluut vast. Een hartgrondige afkeer van geweld heeft ook ds wis kundeleraar Ton Koreman die met vrouw en twee zoons aan het Cosmeaduin woont Vergeleken bij de meeste an dere televisiebezitters (er blijken overigens nog verras send veel Leidenaars te zijn die vrijwel nooit voor de buis zitten) in de Merenwijk kykt dit gezin opmerkelijk veel naar de buitenlandse pro gramma's. Het zet namelijk de buitenlandse stations even vaak aan als Nederland 1 en Nederland 2. Ton Koreman: De Nederlandse pro gramma's vallen ons steeds meer tegen, vandaar dat we erg gelukkig zijn met de mo gelijkheid om naar het buitenland uit te wijken. Wat de Nederlandse zenders be treft is er een hopeloos tekort aan intelligent opgezette pro gramma's voor de midden klasse. In cultureel opzicht zijn de programma's op de Belgi sche televisie nog het beste. Goede kunstrubrieken en uitstekende, vaak Franse films. Duitsland zendt vrij vaak van die oppervlakkige, commerciële amusements programma's uit, maar de shows die daar op het scherm komen zijn meestal wel veel grootser en rijker gemonteerd dan bijvoorbeeld die van de TROS. Maar alles is beter dan al die films met een teveel aan geweld, die je keer op keer op de Nederlandse televisie ziet. Politie-inspecteur P. van Dijken en zijn vrouw gaan er als de meeste Merenwijkbe- woners van uit dat er pas naar het buitenland dient te wor den uitgeweken als er niets op de Nederlandse netten is, en volgens de Van Dij ken is er op de Nederlandse televisie vaak niets. De veelzijdige interesse van dit Leidse echtpaar heeft soms tot gevolg dat er in hun woning aan de Korenbloem met het programmablad bij de hand, druk heen en weer wordt geschakeld. Opvallend is dat ook bij dit tweetal de Franse films op het Vlaamse net een hoge waardering ge nieten. De Leidse politieman is boverdien erg ingenomen met de toneelstukken op de Duitse televisie, die zowel in houdelijk als wat spel betreft over het algemeen gunstig worden beoordeeld. Hij kijkt graag televisie, maar zijn werk stelt hem daartoe maar betrekkelijk weinig in de ge legenheid. De kwaliteit van de politieseries loopt naar zijn mening sterk uiteen. 'Derge lijke series hebben minder met het politiewerk te maken dan met goed gedoseerde spanning', aldus Van Dijken, die overigens met plezier naar Starsky en Hutch kan kijken. itijd de nieuwbouw van Qbus aan de LISSE - Branden in Lisse hebben in het afgelopen jaar een schade aangericht van enkele miljoenen gul dens. Het aantal branden in de Bollenstreekge meente was groot, veel groter dan in voorgaande jaren. [NOORDWIJK - Op 7 september stond in de krant het verhaal over het trieste lot dat het Noord- wijkse Dierenasiel te wachten stond. Het asiel zou op 30 september sluiten omdat de eigenaar van het terrein aan de Gooweg, er zelf wilde gaan wonen. Een andere ruimte voor het diere nopvangcentrum was nog niet gevonden, hoewel burgemeester Bonnike van Noordwijk liet weten dat er "hard aan gewerkt werd". Het asiel aan de Gooweg bestaat nog steeds. De sombere geluiden die in september waren te be- i luisteren hebben plaatsgemaakt voor een opgewekte stemming. Want niet alleen krijgt het Noordwijkse Dierenasiel dit jaar een nieuw terrein, maar boven dien heeft gemeenteraad beslo ten de jaarlijkse subsidie te ver vijfvoudigen. j Het is in september niet allemaal zo hard van stapel gelopen als eerst werd gevreesd. De eigenaar bleek bereid het terrein nog wat langer aan de afdeling Noordwijk van de Nederlandse Vereniging van Dierenbescherming te verhuien. Deze vereniging beheert het I asiel. stantie goed ontvangen en ook de voetbalvereniging juichte de komst van het asiel wel toe. Het terrein ligt nogal afgelegen en is zodoende een makkelijke prooi voor inbrekers en vandalen. Iets wat de voetbalclub dan ook al aan den lijve heeft ondervonden. Daar hoopt men nu dat door de komst van het asiel, waar regel matig honden verblijven, die bij enig lawaai direct zullen gaan blaffen, voortaan van de inbra ken verlost te zijn. De voorzitter, de heer N. Lan- geveld, is toen samen met de ad junct-directeur van de afdeling gemeentewerken van Noordwijk op zoek gegaan naar een nieuw stukje grond. Uiteindelijk kwam men terecht bij een stuk grond aan de Lageweg, vlakbij het voetbalterrein van SJC. In de ge meenteraad werd het in eerste in- Uitgebreid Het nieuwe asiel zal volgens me- vrouw van Leeuwen, bestuurslid van de afdeling en vrijwillige ver- De enig betaalde verzorgster van het dierenasiel, mevrouw Gieting .met een van de bewoners van het asiel. Ook zorgster, tevens worden uiige- voor haar ziet de toekomst er weer rooskleurig uit nu vaststaat dat het asiel kan blijven bestaan. breid. Aan de Gooweg beschikte het asiel maar over vijlhonde- en honden ol katten bij elkaar ineen weg zullen 7 hondehokken wor- tot zestien Bovendien krijgen hok werden gestopt. In de den gebouwd, terwijl het aantal alle honden de beschikking ovei .'en eigen ren. acht kattenhokken. Dat bete kende dat op hoogtijdagen twee nieuwe behuizing aan de Lage- kattenhokken wordt verdubbeld Een luxe die niet aanwezig was aan de Gooweg. Daar is alleen een buitenren van 5 bij 10 meter voor alle honden. Aan de Lageweg komt een grote buitenren van 20 bij 10 meter. Daarmee is dan direct het "uit- laatprobleem" uit de wereld ge holpen, want dat hoeft dan niet meer te gebeuren. Mevrouw van Leeuwen: "We werken nu een maal met vrijwilligers en deze mensen zagen er tegen op een grote bouvier uit te laten of in het donker met de beesten te gaan wandelen". Rooskleuriger Ook financieel ziet het er voor het Noordwijkse Dierenasiel het komende jaar allemaal wat rooskleuriger uit. Zoals gezegd heeft de gemeente besloten de subsidie te vervijfvoudigen. Bo vendien merkt men dat de jaar lijkse collecte voor het asiel - die nog altijd de grootste bron van inkomsten vormt - elk jaar beter gaat lopen. Om de kas nog wat meer te spekken overweegt het bestuur de moge lijkheid te scheppen voor Noordwijkers hun huisdieren te gen betaling tijdelijk bij het asiel onder te brengen wanneer ze op vakantie gaan. Allemaal goede vooruitzichten dus voor het jaar 1978. Zijn er d.in helemaal geen problemen Me vrouw van Leeuwen: "Het enige probleem is de dieren We zijn ze het liefst allemaal kwijt zodat we helemaal niet hoeven te bestaan De serie branden werd zo ongeveer geopend met een felle, uitslaande brand in een woonhuis aan de Princessestraat, waarbij een jeugdige inwoner van Lisse om het leven kwam. De oorzaken van veel branden zijn nog steeds in onderzoek of het onderzoek is al afgesloten en men heeft de oor zaak van He brand niet vast kun nen stellen. Niet alleen vier grote branden in verenigings- en schoolgebouwen deden bij de Lissese bevolking het vermoeden ontstaan dat er sprake is van pyromaan. Dat vermoeden werd versterkt door dat de oorzaken van een grote se rie kleine branden ook niet is op gehelderd. De angst en de schrik hebben Lisse een tijdlang in de greep gehou den. Tijdens de afgelopen maan den heeft de Bollenstreekge meente weer iets gemakkelijker adem kunnen halen, omdat de pyronaam zich gedurende die pe riode rustig heeft gehouden. Maar de brandstichter is nog steeds niet opgepakt. Even leek het daar wel op toen na de brandstichting in de Christe lijk Nationale School met de Bijbel een Lissenaar werd gepakt op het Rotterdams station. Uit het relaas van de aange houdene, concludeerde de politie dat hij alleen brand had gesticht in de school en dat de brandstich tingen in andere gebouwen hem moeilijk in de schoenen konden worden geschoven. De Lissenaar verkeerde onder invloed van al- koholhoudende dranken toen hij de school in brand stak. Kort en klein Halverwege dit jaar werd in het verenigingsgebouw Harlekino aan de Bondstraat de inboedel kort en klein geslagen. Thans ziet men hierin de eerste aanzet tot de brandstichtingen, waarbij over het motief van de dader nog in het duister wordt getast. Niet lang daarna ging "Harlekino" in vlammen op en vervolgens wa ren Qbus en 't Poelhuys, beide aan de Ruishornlaan, aan de beurt De meest trieste brand was die in Qbus. Het nieuwe pand zou nog geen twee weken later worden geopend. Medewerkers van de VJV-Lisse hadden zich in de voorgaande maanden ingespan nen om gelden bijeen te krijgen om de inboedel te betalen. Zij zijn nu weer opnieuw begonnen en houden alweer enkele maanden een oud papier-actie in de ge meente De verwachting was dat spoedig een nieuw pand voor het VJ V zou verrijzenmaar als gevolg van een touwtrekkerij tussen aannemer en de verzekering over wie wat moet betalen, moet de VJV-Lisse nog steeds een nieuw onderko men ontberen. Extra werk Het onderzoeken van brandoorza ken heeft de politie handenvol extra werk gegeven. Brandweer commandant Eveleens beweert dat, waar het de brandweer be treft, de extra werkzaamheden wel mee zijn gevallen. Hij laat zich niet uit over het bestaan van een Lissese pyromaan. "We hebben elk jaar wel een aantal branden waarvan de oorzaak niet is vast te stellen aldus Eveleens. Toch kan ook hij niet ontkennen dat er duidelijke aanwijzingen zijn dat er sprake is van een brandstichter in Lisse. Immers, de brandjes in de brievenbus van het gemeentehuis zijn niet uit zichzelf ontstaan en daarbij komt ook nog dat spintusvlekken zijn gevonden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 39