Rust in Merenwijk terug 'Storm in een glas water Kamernood is hoog gestegen Terug blik op mensen en dingen in het jaar 19 77 Het hele jaar door een "gekkenzooi ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 Door Bram van Leeuwen LEIDEN - De rust onder de dieren bezitters in de Meren wijk is volledig teruggekeerd. Niemand maakt er nog een gewoonte van om zijn hond dagelijks elders in de stad of op het strand te gaan uitlaten. Hondeneigenaren laten de lijn weer vrijuit vieren en ge ven de viervoeters de ruimte om even helemaal uit te dol len in een grasveld of plant in maart van dit jaar was dat al lemaal heel anders. Toen heerste er met name in dat deel van de Merenwijk, dat Slaaghbuurt heet, een angstpsychose onder de hon den- en kattenliefhebbers. In hun omgeving liep namelijk een onbekende rond, die er een sadistisch genoegen in schepte om honden te "trac- teren" op vergiftigde balletjes gehakt en tartaartjes. Vlees, waarin het snelwerkende gif strychnine was verwerkt. Kramp De Leidse dierenarts Muurling bij een van de slach toffers van de hondenvergifti ging in de Merenwijk. Argeloze hondenbezitters za gen tot hun stomme verba zing hoe hun dier na een om metje voor een sanitaire stop hevige krampverschijnselen begonnen te vertonen. Wie er niet snel genoeg bij was, om het beest naar de dierenarts te brengen, kon nauwelijks een half uur later slechts de dood constateren. Onder helse pijnen lieten de dieren het le- "Het eerste vergiftigingsgeval was op woensdag 2 maart", vertelt Hans Raymakers van de Dierenhulpdienst terwijl hy zijn agenda doorbladert. "Die hebben we toen niet vervoerd. Het beest kwam bij Helder (dierenarts - red.) te recht en stierf onder zijn han den. De eerste gedachten wa ren dat die hond een hart verlamming had gekregen. Twee dagen later hadden we weer twee gevallen. Toen was het wel duidelijk dat er iemand met vergif aan het werk was". De volgende dag - zaterdag - was het niet normaal meer. 's Ochtends vroeg werden we al gebeld, dat het weer raak was. V/e hebben toen direct de po litie gevraagd om er iets aan te doen. In de loop van de och tend hebben ze met de ge luidswagens de bewoners geadviseerd om dieren bin nen te houden of ergens an ders uit te laten. Het was die dag een compleet gekkenhuis. De hele dag zijn we in touw geweest om hon den naar de dierenarts te brengen. Sommige stierven achter in de auto. De samen werking met de dierenartsen was uitstekend. Ze stonden altijd direct klaar als we aan kwamen. Snel wat melk laten drinken, in het donker leggen en een spuitje geven met een spierverslappend middel". Tevredenheid Met een zekere tevredenheid kijkt Hans Raymakers terug op de geslaagde hulppogin gen. "In totaal zijn er 28 hon den en één kat geweest, die vergiftigingsverschijnselen vertoonden. Twaalf honden en de ene kat hebben het niet gered. Die andere zestien honden hebben we er met snelle hulp door kunnen ha len. Alleen de dader hebben ze helaas nooit kunnen pak ken", stelt hij teleurgesteld vast. Hoofdinspecteur Van Dijken van de Leidse recherche ver telt dat alles in het werk is ge steld om de dader of daders te grijpen. "We hebben de zaak van het begin als hoogst ern stig beschouwd en gepro beerd om het snel op te los sen. Daar hebben we heel wat uren ingestoken. Een paar van onze mensen heb ben we verdekt opgesteld om buurtbewoners te observe ren. In die straten waar het gehakt en de tartaar werd ge vonden is ook in burger ge surveilleerd om iets te ont dekken. Het heeft allemaal niets opgeleverd. Natuurlijk, er kwamen in die tijd wel tips bij ons binnen, maar wanneer we ze gingen natrekken ble ken ze geen enkel aankno pingspunt te bieden. In vergiftigingszaken van die ren hebben we eigenlijk nooit een duidelijke lijn kunnen ontdekken. We hebben het gehad in de omgeving van de Hoflaan in Zuid-West, in Voorschoten en in de Meren wijk. Meestal kreeg je dan een paar meldingen achter elkaar en dan was het weer afgelo pen. Meeste tijd Die vergiftigingen in de Me renwijk hebben ons de meeste tijd gekost. Niet alleen dat speuren naar de dader, maar ook om te zorgen dat de gemoederen niet teveel verhit raakten. We hebben steeds een oogje in het zeil gehou den. Het gevaar bestond, dat als de dader op heterdaad was betrapt, men eigen rechter was gaan spelen. Ja, zo'n sfeer was er op een gegeven mo ment". Hoofdinspecteur Van Dijken: "Die tartaartjes en ballen ge hakt, die gevonden werden, hebben ons ook niet verder gebracht. Er is nog gezocht naar verpakkingsmateriaal. We vonden niets. En je kunt toch moeilijk alle slagers gaan aflopen om te vragen of hij de tartaartjes misschien her kent. Nee we hebben echt al het mogelijke geprobeerd, maar het heeft niets opgele verd". i@28(n)<§]<§1ifü OUD LEIDEN - Kamernood heeft er in de studentenstad Leiden altijd wel bestaan, maar de nood is nog nooit zo hoog ge stegen als in het afgelopen jaar. Kon in elk geval de stich ting Studentenhuisvesting in de loop van een studiejaar de wachtlijst aardig wegwer ken, dit jaar zit de stichting tegen een lijst die twaalfhon derd kamerzoekenden telt aan te hikken. Collega-stichting Huisvesting Werkende Jongeren is er zoet jes aan aan gewend geraakt dat er dertienhonderd in schrijvers staan te trappelen om woonruimte. In tegenstel ling tot eerstgenoemde stich ting heeft zij nooit met een '"piek" in juli en augustus te kampen. Het is 't hele jaar door een "gek kenzooi" geweest, zoals de betiteling van admini stratrice mevrouw Schouten van de stichting luidt. Reële cijfers van het aantal wo ningzoekenden dat het afge lopen jaar bij de stichting Huisvesting Werkende Jonge ren aanklopte heeft ze (nog) niet. Wel kan ze vertellen dat het aantal inschrijvingen tweemaal zo hoog is als pak weg anderhalf jaar geleden. Toen moest men drie, vier maanden wachten op een IearnerAnno 1977 is het de doodgewoonste zaak van de wereld dat een werkende jon gere minstens een jaar op een onderkomen, verstrekt door de stichting moet wachten. Wat cijfers betreft van Studen tenhuisvesting: op 1 mei van dit jaar stonden er vijf honderd kamerzoekenden in geschreven. Op 1 juli was dat aantal gestegen tot twaalfhonderd, een maand later zelfs tot veertienhon derd. Eind november bedroeg het 1263. Een aantal dat de wachtlijst van Huisvesting Werkende Jongeren niet ver zal ontlopen. Ook ouderen Andere kamerzoekenden - vol gens mevrouw Schouten zijn niet alleen jongeren, maar vooral veel oudere (geschei den) mensen op zoek naar een kamer - zijn aangewezen op de kamerverhuurbureaus die in het algemeen ook weinig of niets aan te bieden hebben. De heer Van Tongeren van het gelijknamige kamer- verhuurbureau: "Het aanbod van kamers is nihil en de vraag is enorm. Vijftig tele foontjes per dag van mensen die iets zoeken is nog niks. En ik kan rustig stellen dat ik op het moment geen enkele ka mer heb. We schrijven dan ook geen mens meer in - dat heeft geen enkele zin". Ondertussen zit de stichting Studentenhuisvesting danig in haar maag met de hard nekkige lijst. Als redenen voor het ontstaan van die lijst van kamer zoeken den noemt ad ministratief directeur T.G.D. Steenbeek op dat in verhou ding meer studenten op ka mers wilden en dat een be paald aanbod in de particu liere sector is weggevallen. Overigens lijkt het logisch dat studenten zich tot Studen tenhuisvesting wenden, ook al zouden ze al elders woon ruimte hebben gevonden. Want dankzij diverse subsi dies ligt de gemiddelde prijs van een kamer bij de stichting tussen de één- en de tweehon derd gulden per maand. Een prijs waar niet-studerende kamerzoekenden van zouden likkebaarden, want in de par ticuliere sector hoef je er niet meer om te komen. Bedragen van drie- tot vierhonderd gulden zijn allang geen uit zondering meer. Deels, volgens de heer Steen beek, door de grote vraag die de prijs alleen maar kon op drijven, deels ook omdat de kosten die het kamerverhuren met zich meebrengen voor de particuliere huiseigenaar HELAAS CEEw KAhÖ?S W Geen kamers vrij. Een dik wijls gesignaleerde kreet in het afgelopen jaar. schrikbarend stijgen (gas, electriciteit, belastingen). Zoals bekend laten particu lieren het veelal ook afweten door het verlangen naar meer privacy en door de instelling van huursubsidie. Van de kant van de huurder geldt dat er hogere eisen aan een kamer worden gesteld (liever geen hospita). Mevrouw Schouten: "Er bellen wel eens particulieren naar onze stichting als ze een ka mer over hebben. Als wij dan bemiddelen krijgen we van de kamerzoekenden die bij ons staan ingeschreven vaak nul op request. Ze willen geen hospita. Dan vraag je je wel eens af: is het wel zo urgent als sommigen hier zitten te bewe- Niet somber Ondanks de sombere berichten ziet de heer Steenbeek de ka mernood in Leiden ten lange leste niet somber in. "Op het ogenblik is het nog steeds eindeloos tobben, ja. Maar op den duur zal de nood wel af nemen. Onder meer door de wet Posthumus, die de student zal beletten om negen, tien jaar of meer over z'n studie te doen. Verder moetje rekening houden met het dalende ge boortecijfer. Anderzijds is het natuurlijk ook zo dat men langer in Leiden blijft plak ken. Door de werkloosheid zal een afgestudeerde eerder aan een nieuwe studie beginnen en dan kan hij rustig op z'n kamer blijven zitten Druppel Mevrouw Schouten tenslotte: "Wat er de laatste jaren ook door ons aan flats is gebouwd het blijft een druppel op de gloeiende plaat. Velen hebben een urgentieverklaring be machtigd en denken dat ze er dan zijn. Maar weet u, er lo pen er zoveel met dat papier tje rond. Dit jaar waren er wel stellen die volgens dat bewijs recht heb ben op een driekamerflat. Zo'n stel wijst een één of- tweekamerflat op die gronden af. Maar we hébben helemaal geen driekamerflats, en twee- kamerjlats zijn er ook nauw elijks Zowel zij als kamerverhuurder Van Tongeren meent dat de drang van het-op-kamers- wonen schrikbarend toe neemt. Van Tongeren daar over: "Het zijn de laatste tijd vooral veel werkende jonge ren, en met name veel meisjes die op hun achttiende, negen tiendejaar op kamers willen. Een ontwikkeling die ik wel in stijgende lijti door zie gaan". MIEP DE GRAAF LEIDERDORP T "Goed dat u ook eens met ons komt pra ten. Want dat vinden wij het ergste: dat er nooit eens iemand met zijn klachten bij ons is gekomen, behalve dan, tenslotte, het gemeentebe stuur". Volgens de Leiderdorpers, die in de nabije omgeving van de groothandel in bouwmate rialen Kruyt aan de Splin terlaan wonen, hebben zij wel degelijk hun klachten over de stoflozingen van dit bedrijf bij de firma zelf gedeponeerd. "Maar we kregen steeds nul op het request". Stof kwam er volgens de om wonenden al jaren uit de schoorsteen van het bedrijf van de Gebr. Kruyt. Maar men raakte hierover pas wer kelijk verontrust toen in de pers de gevaren van asbest steeds meer werden belicht. De stof kwam namelijk vrij bij het verzagen van eter- nitplaten; een verbinding van asbest en cement, en zou dus heel goed asbestdeeltjes kunnen bevatten. Eén vezel tje asbeststof kan al vol doende zijn om een bepaalde vorm van longkanker te ver oorzaken. Alleen: het duurt soms tientallen jaren voor de ziekte naar buiten treedt. Foto Een foto van die stofwolken uit de schoorsteen, door één der omwonenden gemaakt, bracht de zaak definitief aan het rollen. De afzuiginstalla tie van de firma Kruyt bleek kapot te zijn. Nieuwe onder delen werden besteld, maar in de tussentijd werd gewoon doorgezaagd. Totdat: de inspecteur van de volksgezondheid, gealar meerd door de Leiderdorpse huisarts Jurriën van der Beek, gelastte dat de zage rijen onmiddellijk gesloten moesten worden op 24 no vember 1976. "Had ik gewe ten dat asbeststof zo gevaar lijk was, dan was ik wel on middellijk met zagen opge houden", zegt Kruyt achteraf. "Uiteindelijk liepen wij zelf toch het meeste risico". Inmiddels was ook de Leidse afdeling van Voorkomen is Beter bij de zaak betrokken geraakt, maakte de omwo nenden attent op de gevaren van asbest en verlangde, met de omwonenden, een me disch onderzoek. Hiervoor werden eerst 400 handteke ningen aangeboden, later, in maart, nog eens 1000. Kruyt: der Beek. Maar „die boete jaarlijks onderzocht, maar er is nog nooit iets bij hen ge constateerd". Stof Direct na de sluiting nam de in specteur voor de volks gezondheid wat stof mee voor nader onderzoek. Waar blijven de resultaten van dit onderzoek, vroeg de gemeen teraad zich drieëneenhalve maand later af. "Wel", antwoordde wethouder Drenth, ''er is blauw asbest gevonden, de gevaarlijkste van de asbestsoorten. Ook in de omgeving van het bedrijf is neergeslagen asbeststof ont dekt". Twee dagen later schreef het gemeentebestuur van Leiderdorp in een infor matieve nota dat in het vuil, opgeveegd in de omgeving van Kruyt, vrijwel geen as best was aangetroffen en in het geheel geen blauw asbest. "Zie je wel", zeggen nu de Gebr. Kruyt, het was allemaal een storm in een glas water. "We hebben door deze zaak een schade van tonnen geleden; we hebben drie werknemers moeten ontslaan, cén kon binnen het bedrijf worden overgeplaatst. En dat is alle maal gerechtvaardigd als het zagen ook werkelijk gevaar lijk was, maar daar twijfelen we nog aan. Er werd toch niets ernstigs gevonden?" Maar: "Het onderzoek beves tigde dat er allerlei soorten asbest aanwezig waren, bij Kruyt zelf en in de directe omgeving van het bedrijf', aldus de heer Krul, inspec teur van de volksgezondheid. "Maar ons onderzoek richt zich niet op de vraag of dat blauw asbest is. Ons gaat het er om: is er asbest aanwezig, dat is al ernstig genoeg". Boete De zaak sleepte -zich nog voort tot augustus: toen kreeg de firma Kruyt een boete van 5000 gulden aan zijn broek, omdat "niet onverwijld maat regelen werden getroffen om lozingen van asbest te voor komen". "Schandelijk' weinig", vindt Jurriën van der Beek, maar "die boete was absurd", zegt wethouder Drenth. "Zelfs Verdugt in Tiel, waar ze met batterijen chemici werken, don dersgoed weten wat 2e doen, kreeg, in tweede instantie, maar 3000 gulden opgelegd. De mensen hier kon je nauw elijks aanrekenen wat ze de den, er was nog zo weinig van asbest bekend. Hun enige fout was in feite, dat ze geen hinderwetvergunning had den aangevraagd voor de ach terste zagerij". "Wij zijn proefkonijn geweest", vinden de gebroeders Kruyt. "Van de 46 zagerijen waar eternit wordt verzaagd zijn wij de enige die moesten slui ten". Maar waarschijnlijk zal dat bin nenkort meer zagerijen over komen. Als het asbestbesluit in werking treedt, in mei vol gend jaar, zullen er nog maar twee methoden geoorloofd zijn om asbestcement te ver zagen: het materiaal moet nat worden gehouden of er moet een heel erg goede afzuigin stallatie zyn. Inspecteur Krul: "Dat zal de bedrijven zo veel gaan kosten dat er een hele boel zullen moeten stoppen met hun asbestverwerking. We willen er naar toe, dat in principe niet meer met asbest wordt gewerkt, zeker niet met blauw asbest, tenzij het niet anders kan. In plaats van as best kunnen vervangende produkten worden gezocht". Tevreden Hiermee zijn echter nog niet alle betrokken partijen tevre den gesteld. Zo heeft de Leidse afdeling van Voorko men Is Beter haar zin niet ge kregen: er heeft geen medisch onderzoek plaatsgevonden van omwonenden en dat zal niet plaatsvinden ook. Huis arts Van der Beek: "Zo'n on derzoek heeft geen enkele zin. De VIB wil dit slechts, omdat zij streeft naar een jaarlijks medisch onderzoek van de gehele bevolking. Maar meso- thelioom, de kankervorm die door asbest wordt opgewekt, is niet door middel van een onderzoek te onderkennen". Bij de firma Kruyt wordt geen eternit meer verzaagd en voor achtergebleven asbeststof hoeven de bewoners niet meer bang te zijn: de hele om geving is er van gereinigd. "Maar we moeten niet alleen aan onszelf denken", vindt Van der Beek. "We hadden ons moeten verenigen met andere aktiegroepen tegen asbest. Maar daar is niets van gekomen". De stoflozingen bij de gebr. Kruytde'foto die de zaak definitief aan het rollen bracht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 35