Kaarsen maken in het geheim leidse agenda „Foor hetzelfde was die man verbrand Papöt en Van Moorsel onderdruk van concurrentie ZATERDAG 31 DECEMBER 19j WARMOND - Warmond is niet bij uitstek een plaats met veel industrie, maar twee kaarsenfabrieken treffen we er v/el aan. Sinds 1856 is in de Dorps straat het bedrijf van Pa- pót gevestigd en in 1911 kwam van Moorsel de Warmondse kaarsenin dustrie versterken. In de crisisjaren (1930) dacht een kaarsenfabrikant uit Den Bosch dat het ondernemingsklimaat in Warmond zo gunstig was dat hij met zijn hele bedrijf naar het noorden trok. Maar aan de tijd met drie kaarsenfabrieken kwam een einde toen De Heij wegens zijn ouderdom het bedrijf op doekte. Door Jan Bonjer Van Moorsel en Papöt moeten hel beiden vooral hebben van de kerkkaarsen en dan vraag je je af hoe deze bedrijven het uithouden in een dorp met twee kerken, waarvan één rooms-katholieke. Bedrijfsleider Van Leeuwen van de kaarsenfabriek J. Van Moorsel noemt dat "economisch onver klaarbaar". Hoewel de kaarsenfabriek Van Moorsel slechts met twee man draaiende wordt gehouden, reist Van Leeuwen zelf de kerken in de regio af om zijn produkten aan de man te brengen. Ook de bezor ging geschiedt door het bedrijf zelf. Papöt is zelfs zo ingesteld op de levering aan kerken dat hij eigenlijk met de rest van de be volking niets te maken wil heb ben. "Ik merk ook nooit iets van inte resse van de Warmonders voor dit bedrijf. Ik heb liever hier al leen met meneer pastoor te ma ken en daarmee is voor mij de kous af." Blijkbaar is die klan tenbinding met meneer pastoor zeer hecht want Papöt gaat ver Nederland verbruikt in vergelijking met de andere EEG-staten de meeste kaarsen. In 1975 brandde het Nederlandse gezin gemid deld 36 kaarsen op. In 1976 bedroeg dat aantal 38. De Nederlandse fabrikanten verwachten dat het verbruik over 1977 ongeveer even groot zal zijn als over het vorige jaar. Met dit verbruik is een bedrag van 55 miljoen gulden gemoeid. West-Du its land doet maar weinig onder voor Nederland. De 22 Nederlandse kaarsenfabrikanten produceerden in 1976 7100 ton kaarsen. Daaronder waren 600 ton kerkkaarsen, 4000 ton gewone witte kaarsen, 500 ton bewerkte kaarsen en 1800 ton theelichtjes. De populariteit van de stompkaars is ernstig afge nomen en momenteel is de slanke Gotische kaars erg in trek. De kleuren die het goed doen, zijn mokka, olijfgroen en rood. Op het kaarsengebied is de kleur oranje bijna verdwenen. Bloemisten gaan steeds minder gekleurde kaarsen gebruiken voor hun kerststukjes. Wit is bij hen favoriet. ln een Nederlands gezin branden jaarlijks gemiddeld een kleine veertig kaarsen op. der: "Goede wijn behoeft geen krans en in een artikel zie ik geen enkel zakelijk voordeel". Papöt en Van Moorsel maken alle bei kerkkaarsen, maar in het pro cédé bestaan er wel verschillen. Bij Van Moorsel worden alle kaarsen met de hand gedompeld in een groot vat met paraffine waardoor de kaars laagje voor laagje wordt opgebouwd. Het eventuele "afkleuren" van de kaarsen gebeurt als de kaars he lemaal klaar is. Een zeer arbeid sintensief proces dus dat door de hoge arbeidskosten nogal dure produkten oplevert. Bij Van Moorsel worden geen kaar sen gegoten. Enerzijds komt dat voort uit een traditie, maar het heeft ook te maken met de grote investeringen die gemoeid zijn met de aanschaf van gietma- chines. Bij Papöt worden er wel kaarsen gegoten. De meeste machines komen van een Duitse fabriek, die sterk gespecialiseerd is in het produceren van kaarsengiet- machines. Kaarsenfabrikanten maken vaak zelf ontwerpen voor machines die dan door de Duitse fabriek in ontwikkeling worden genomen. Dat heeft echter tot ge volg dat dezelfde machines over de hele wereld verspreid worden. En dat heeft weer consequenties voor de concurrentiepositie van de fabriek die het ontwerp le verde. Een Belgische fabrikant heeft dat willen voorkomen. Hij ontwerpt de machines zelf, waarna ze in een eigen afdeling gebouwd worden. Ook het on derhoud van de machines houdt hij geheel in eigen beheer. Concurrentie De concurrentiepositie speelt de hele Nederlandse kaarsenin dustrie parten. Van het bin nenlandse verbruik bestaat 40 procent uit goedkope import waardoor er een geweldige druk ontstaat op het prijspeil. De prijs van paraffine, dat onder meer door Van Moorsel als grondstof voor de kaarsen wordt gebruikt, is in Nederland even hoog als de prijs van het geïmporteerde eindprodukt. Om nog enigzins mee te kunnen draaien op de markt, zijn de Nederlandse fab rikanten gedwongen om hun prijzen te laten zakken. Dat leidde dit jaar tot een gedeelte lijke sluiting van de grootste Ne derlandse kaarsenfabrikant, Bol- sius in Heerhugowaard. Van de 70 werknemers kwamen er daar 30 op straat te staan. De import is vooral afkomstig uit de Oost-Europese landen en Hong Kong. De Nederlandse Vereniging van Fabrikanten in kaarsen heeft al diverse malen ac ties ondernomen om die goedkope import tegen te gaan. Maar het aanklampen van zowel de Nederlandse regering als de Europese commissie is op niets uitgelopen. "Uit die hoek hebben we niet veel heil te verwachten." zegt sec- retais Paans van de Nederlandse Vereniging van Kaarsenfabri kanten. "We gaan ons nu vooral richten op het maken van een kwaliteitsprodukt." Paans hoopt dat daardoor de grote klappen voor d Jederlandse kaarsen fabrikanten verder uit zullen blijven. Ook de twee Warmondse kaarsen fabrikanten worden erg bezig ge houden door de moeilijke con currentiepositie. Op allerlei ma nieren proberen zij hun eigen po sitie te versterken waaronder het angstvallig geheim houden van eigen foefjes. Papot vindt het niet nodig dat er "bij de kok in de keuken gekeken wordt" en bij Van Moorsel vindt het hele ge sprek plaats in de huiskamer. Bedrijfsleider Van Leeuwen: "Elk nieuw dingetje kan voldoende zijn om een ander op een idee te brengen. We moeten ervoor zor gen dat we geen slachtoffer wor den van de goedkope import." Van Leeuwen staat ook niet toe dat er foto's in zijn bedrijf worden gemaakt. Import Secretaris Paans van de Vereniging van Kaarsenfabrikanten zegt dat de concurrentie op de profane niet-kerkelijke markt wel groot is, maar hij gelooft toch niet dat de fabrikanten "elkaar de markt proberen uit te concurreren." De goedkope import is een probleem dat hem meer zorgen baart. 24 uur, waargenomen door de volgenij artsen: Wijk I (Mors, Groenoord, Noor? erkwartier, noord-binnenstad): J. Rij» ders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 76094) W(jk II (Kooi en Merenwijk): R. v$ Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 14073) Wijk III (Waard, Professorenwijj Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): van Luyk. Wasstraat 2 a, tel. 122522; Wj IV (Zuid-West en Haagwegkwartieij vanza. 10 uur vm. tot zo. 8 uur vm A van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; zo. 8 tot 24 uur: W. Schellekens, Pag nistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - Van Beek, Hoofdstraat) tel. 894539 (zaterdag); Van Leedej Hoofdstraat 8. tel. 894539 (zondaf Beide dagen spreekuurtje spoedgevallen van 12.30-13.00 U' Oegstgeest - H. A. Reterink.Terweewi 152, tel. 150394 (de dienst gaat in zate dag 10 uur vm.). Voorschoten - A. P. M. Meiman, J. J Frisolaan 13, tel. 2493 (zaterdag); B. I) van Beusekom, P. Hcynlaan 6, tel. 07) 763551 (zondag). Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdien der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 30 dec tc( 6 jan. door: Apotheek Herdingh 4 Blanken, Hogewoerd 171, tel 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4 tel. 155482, Oegstgeest. Indien he na 11 uur 's avonds niet meer mq gelijk is met openbaar vervoer naaj de apotheek te komen, kan met uitsluitend voor spoedrecepten vat een taxi, tel. 122444 gebruik maken Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 4 tel. 121753, Leiderdorp - Gezondheidszor) Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 1 tel. 154500. Voorschoten - Gezondheid) centrum v.d. Waalslaan, tel. 4641] Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 3) (dag en nacht) Warmond - zr. R. Koster, Helrr. straat 43, Noordwijkerhout, tel 02523-3137. Zaterdag GETROFFEN LEIDS ECHTPAAR: ROELOFARENDS VEEN - "Ach meneer, het was hier toch zo gezellig. Ik had zelf leuke gordijntjes voor de ramen gemaakt en op de tafels lage mooie Perzische tapijtjes. Maanden zijn we d'r mee bezig geweest om de boel op te knappen. En moetje nou eens zien wat een troep, 't Is om te huilen. Al dat werk, helemaal voor niks. Alles is zwart en het stinkt hier verschrikkelijk. Hoe krijg je dat in he melsnaam weer voor mekaar vraag ik me af. aan de gast denkt. "Voor het zelfde geld", zegt ze, "was die man levend verbrand! Wat ben ik blij dat alles zo goed is afgelo pen", zucht ze en neemt een slok van de koffie die een buurjongen bij zijn moeder heeft gehaald. Op visite Tranen beletten de vrouw om ver der te praten. Het hotel-restau rant "De Schelp" (voorheen Cap tain's Inn) aan de Sotaweg in Roelofarendsveen was niet alleen haar trots maar ook die van haar Door Jan Westerlaken Het horecabedrijfje mocht worden gezien. Nog maar twee weken te rug kwam de dorpsharmonie op draven om het Leidse echtpaar Schouten geluk te wensen met de heropening van het hotel-restau rant. Slechts verlepte en zwart geblakerde bloemen zijn nu een herinnering aan die feestelijke dag. Twee rode, papieren kerst klokken hebben de brand over leefd en bungelen aan een scheefhangende lamp. Een derde is er af gevallen en ligt onder een barkruk. De houten vloer is be dekt met een flinke laag water en een stuk van plafond is zo door- Tien minuten Hotel-eigenaar Schouten lag die nacht nog maar tien minuten op bed toen hij beneden vreemde geluiden hoorde. Hij stapte tus sen de lakens vandaan om even te gaan kijken wat er aan de hand was. Verder dan de deur van zijn slaapkamer kwam hij niet. Dikke rookwolken drongen naar bin nen toen hij die opendeed. Vluch ten via het dak was de enige mo gelijkheid. Toen hij op straat stond was het eerste wat hij deed een vuilnis bak door een ruit heen smijten. Want boven lag een hotelgast nog heerlijk te slapen. Die had niets van de brand gemerkt. Of het glasgerinkel heeft geholpen om de man uit zijn slaap te wekken, weet Schouten niet. Er kwam beweging in de kamer toen de ho telier een stuk glas en een steen tegen de ruit van de slaapkamer had gegooid. De tranen schieten mevrouw Schouten weer in de ogen als zij Mevrouw Schouten was die avond wat vroeger dan normaal naar Leiden gereden. Meestal gaat ze gelijk met haar man. Maar die bleef nu in Roelofarendsveen slapen, omdat er een gast in het hotel was. Ze had met haar doch ter afgesproken nog even op vi site te komen. Haar man zou ze de dag erop weer in Leiden begroe ten. Hun opgezegd, in de Sleutel stad hebben ze niet opgeze,gd, omdat de woonruimte boven de zaak in het dorp nog in orde moet worden gebracht. Alles leek in orde toen de laatste man 's nachts naar huis was ge gaan. De hulp in de snackbar, een jongen uit Roelofarendsveen, kwam na een kwartiertje terug naar het hotel. Op weg naar huis kwam hij er achter dat hij z'n pakje shag had laten liggen. Dat wilde hij even ophalen. Iedereen was echter al in diepe rust. Een sleutel van het pand had hij niet. Dus moest hij onverrichterzake terug naar huis. "Ik heb niks bijzonders gezien", vertelt hij. "Als er vlammen flak keren in zo'n donkere zaak, zie je dat gauw genoeg. Ik geloof dat ik een uurtje thuis was toen het Sjoelkampioen schap Petra Schlagwein LEIDEN - Rond tachtig kinderen hebben twee dagen lang gestre den om het kampioenschap sjoelen van "Plan Noord". Een kampioenschap dat werd georganiseerd door de sjoelclub "Plan Noord" en clubhuis "De Zevensprong". In de afdeling C (t.e.m. 11 jaar) werd Sandra Blan- kenstein winnares. In de afdelin gen B en A (ook t.e.m. 11 jaar) gingen respectievelijk Simon Weeda en Herman Hartevelt met de overwinning strijken. In de klasse van 12 tot en met 15 jaar toonde Petra Schlagwein zich de sterkste. Ook in de strijd om het algehele kampioenschap 'werd Petra Schlagwein nummer één, en Herman en Paul Hartevelt tweede en derde. Het toernooi werd met een filmmiddag en vuurwerk besloten. Trommelvlies jeugdschaaksoos (11-15 jr.), 15-17 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, 'Nach van de goede voornemens', m.m, Leidse formatie Trail, 22-03.00 uu: Maandag di. van 10.30-12.30 Troef, Noordeinde 2a, fotografie: caba ret; jaargroep; yoga; bar/soos, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen; t'ai chi; projectgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren; Go, 20 uur. Stadhuis, nieuwjaarsreceptie. 20-22 Gemeentehuis Oegstgeest, nieuwjaarsreceptie, 20.30 uur. Dorpshuis Oegstgeest, nieuwjaarsre ceptie, 20.30 uur. Dorpshuis Leiderdorp, ceptie, 19.30 uur. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en! wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 i alle hevigheid los- Eters Schouten lijdt een dubbele strop. Niet alleen de brandschade, die voorzichtig op vijftigduizend gulden is geschat, maar al de eters die rond de feestdagen een plekje hadden gereserveerd moe ten nu teleurgesteld worden. Het eten voor die mensen wa<= al inge slagen in vrieskisten. "Daar heb ben we niets meer aan", aldus een sombere Schouten. "Het water loopt er al uit. Je kunt die spul letjes niet weer opnieuw invrie- Schouten, die jaren eigenaar was van het buurtcafé "De Zee" aan de Decimastraat in Leiden, had geluk dat zijn overbuurman de brand heel snel in de gaten had. Hij waarschuwde de politie en de brandweer. Schouten en zijn ho telgast stonden net op straat toen de sirenes al opklonken. Aan het snelle optreden van de brand weerlieden is het te danken, en de Leidenaar is de eerste die dit toe geeft, dat de schade beperkt is gebleven tot de benedenverdie ping. Orde op zaken Hoewel de hotel-eigenaar teneer- geslagen is hoopt hij toch voor het einde van volgende maand weer orde op zaken te hebben ge steld. "Met een week of vier zul len we toch wel weer een heel eind in de goede richting zitten", is zijn verwachting. Met auto van pa boot in... LEIDEN/OEGSTGEEST - De 14-jarige jongen die er gis termiddag met de auto van zijn vader vandoor ging om een beetje rond te rijden, zal dat nog lang heugen. Op de Haarlemmeilrekvaart raakte hij de macht over het stuur kwijt en reed van het talud ii. de richting van het water. De onverwachte manoeuvre eindigde aan de voorzijde van een daar verankerde woon boot. De auto boorde zich met de voorzijde in de boot en richtte flinke vernielingen aan. Ook de auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, De jeugdige auto-coureur liep bij de botsing geen noemen swaardig letsel op. Dit is de nieuwe burgemeester van Benthuizen, de heer AVerb ree uit St. Philipsland. Op dinsdag 17 januari zal hij tijdens een bijzon dere raadsvergadering in het ge meentehuisvan Benthuizen worden geïnstalleerd. De vergadering be gint s middags om half vier en na afloop zal er nog een officiële recep tie zijn. VOORSCHOTEN - Als Provin ciale Staten van Zuid-Hol land in de januari-vergade- ring akkoord gaan met het voorstel van Gedeputeerde Staten krijgt de gemeente Voorschoten een bijdrage in de kosten van de reconstruc tie van de Leidseweg-noord van ruim één miljoen gul den. Die bijdrage hangt sa men met het feit dat de aan leg van de Leidse Baan - een nieuwe autosnelweg tussen Den Haag en Leiden - tot dusver niet heeft plaatsge vonden. Voorwaarde van de subsidie is wel, dat de gemeente de weg in eigendom overneemt van de provincie. Verder kan Voorschoten ook nog reke nen op een bedrag van ruim 370.000 gulden. Voor dat be drag verleent de provincie alsnog achteraf een bijdrage in de reconstructiekosten van de weggedeelten tussen de Papelaan en het Laantje van Van Wissen en tussen de Voorschoten: één miljoen van rijk voor opknappen van Leidseweg Bachlaan en de Zilverfab- riek. Deze twee weggedeelten die deel uitmaken van de ver- keerstraverse door Voor schoten, zouden aanvanke lijk een veel meer gemeente lijke taak te vervullen krijgen. Nu echter duidelijk is geworden dat de Leidse Baan zeker voorlopig niet zal worden aangelegd, vindt de provincie het redelijk dat in verband met die "ver zwaarde taak" alsnog een bijdrage wordt verleend. De provincie is het met het gemeentebestuur van Voor schoten eens, dat de Leids- eweg-Noord geasfalteerd moet worden. Via deze as faltering hoopt men te be reiken, dat de weg veiliger wordt en dat tevens wordt tegemoet gekomen aan de wens van de omwonenden, die klaagden over geluids- en trillingsoverlast. Het bedrag van ruim een mil joen gulden, bestaat voor bijna een kwart miljoen uit een afkoopsom voor het on derhoud van de weg terwijl de resterende driekwart mil joen een bijdrage zijn in de kosten van de reconstructie. Die bijdrage van de provin cie omvat dertig procent van de totale kosten, die worden geraamd op ruim 2.5miljoen. gescheurd door rotje LEIDEN - De 19-jarige Leidenaar Ruud Schipper is donderdag morgen in het Academisch Ziekenhuis aan zijn trommelvlies geopereerd na woensdagavond door een rotje te zijn getroffen. Het projectiel raakte de Leide naar boven het rechteroog maar ontplofte na een ontwijkende beweging bij het rechteroor waardoor het trommelvlies scheurde. Het ongeval gebeurde woensdag avond vlak voor zeven uur 's avonds bij het woonhuis van het slachtoffer in Leiden Zuid-West. Schipper werd door zijn vader naar het AZ gebracht waar een nieuw trommelvlies in zijn oor moest worden aangebracht. Wie het stuk vuurwerk gooide is on bekend. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Pascal, zn v. H. van der Plas-L. G. van Tricht; Clara Joan Mirjam, dr. v. J. W. M. Andriessen-M. J. Gerritsjans; Yvonne Yunne, dr v. H. van Star- kenburg-S. Bedijn Suzanna Cat- harina Anthoinette Maria, dr. v. H. J. M. van der Voort-C. P. M. Westgeest; Erik Willem, zn. v. P. Noordhoek-M. P. Sannes; Niels, zn v. W. F. Langezaal-W. de Jong; Marianne, zn v. K. Eijkenduijn-I. J. ter Horst; Michelle Elfriede, dr. v. J. M. Moret-M. Vonk. Gehuwd: B. Ouwerkerk-L. J. Douwes; R. B. Abel-J. A. M. Kauffman; H. A. van Am- sterdam-L. M. W. Hopeers; H. A. Schoonwater-L. Boom; R. Cos- ter-B. Y. B. Neuteboom; V. Quint-I. J. Lacourt; G. Klein-Y. M. Lardé; G. C. Kuiper-G. Kloos terhuis; W. L. J. Pouw-S. M. Me ij vogel. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur,' ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Vooi hulpverleningen aan verongelukte kat-1 ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, I Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare I 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag i 9.00-10.00 uur). LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2