„Je had 't idee vanhier mag niets misgaan" Hoe het paard Hannibal over de bergen trok Terug blik en dingen in het jaar 1977 Neonatologen over zware druk na geboorte Leidsezesling: ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 LEIDEN - De opzienbarende geboorte van de "Leidse" zesling op 18 september van dit jaar deed een storm van publiciteit door ons landje razen. De belangstelling voor de tweede zesling in de wereld was groot. Zo groot dat er snel een doeltreffende organisatie moest worden opge bouwd. Eerst was het zaak, vonden de be trokkenen. de informatielijnen zorgvuldig uit te zetten en het ouderpaar Corrie en Siem Nijssen te beschermen tegen al te agressieve toenaderingspogin gen van persmedia. Strikt medi sche informatie werd periodiek verspreid via het Algemeen Ne derlands Persbureau. En de krant die een grote som gelds op tafel wilde leggen in ruil voor ex clusieve foto's en randverhalen, vormde voor het echtpaar Nijssen een gelukkige bijkom stigheid. Het Bureau Interfoot- ball van Cor Coster, dat de com merciële belangen behartigde, leek wat dat betreft - overigens ten faveure van de familie Nijssen - goede zaken te doen. Op 8 november overleed de laatstgeborene, Dennis Nijssen, in het Sophia-Kinderziekenhuis te Rotterdam, waar hij geope reerd was vanwege een darm perforatie. Een trieste gebeurte nis voor de ouders. Een groot probleem voor Coster, die de con tracten met enkele persmedia en fabrikanten volledig op de zes ling had afgestemd. Door het overlijden van Dennis blijken de contracten met fab rikanten nu ook inderdaad te zijn weggevallen, zo deelde Coster onlangs mee. Een harde ietwat bizarre constructie, die in de we reld van de commercie kennelijk niet beïnvloed kan worden door een gevoel van pieteit ten gunste van de ouders. Een vijfling - ook in Nederland geen levert minder op dan een zesling. Zo simpel ligt dat. Wie intussen als krant - om welke reden dan ook - een gesprekje zou willen arangeren met het echt paar Nijssen, stuit op een reso luut "Neen, onmogelijk" van de zijde van Cor Coster. De rechten zijn verkocht aan Libelle (van het concern Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven), De Tele graaf en, wat het buitenland be treft, Benelux Press. het geval van de zesling wel voordelen met zich mee. omdat ieder kind voor de verpleging in feite het zelfde schema had". Gemiddeld lag de zesling direct na de geboorte vijf dagen aan het in fuus en kregen ze sondevoeding (ïmitatie-moedermelk) met een frequentie van aanvankelijk 24 keer. afnemend tot zeven keer per etmaal. In het laatste geval wogen ze gemiddeld zo'n 2500 gram en toen ze het ziekenhuis' verlieten ongeveer 6 pond. Operatie Cor Siem Nijssen hebben hun te krappe flat in het Noordhol landse Heemskerk inmiddels verruild voor een eengezinswo ning in hetzelfde plaatsje. De eerste boreling, Priscilla, kwam als eerste thuis; haar drie zusjes en enige broertje weiden kort vóór Kerst uit het Leidse acade misch ziekenhuis ontslagen. Van medische problemen was toen al enkele weken nauwelijks sprake meer. Ze werden er louter nog verzorgd, omdat dat thuis, van wege de één tot twee nachtvoe dingen per kind, op nog teveel moeilijkheden zou stuiten. Dr. Ruys (links) en dokter Brnbakk: boeiend Zware druk Terugblikkend op de periode na de geboorte wordt er op de afdeling neonatologie (specialisme voor vroeggeboorten) van het AZL vastgesteld dat de geboorte van de zesling en de publiciteit er omheen een betrekkelijke zware druk op het ziekenhuis legden. Dokter A.M. Brubakk. chef de cli- nique van deze afdeling, vond het organisatorisch weliswaar erg boeiend. "Maar emotioneel", zegt dr. J.H. Ruys, lector in de neona tologie, "bracht het veel span ning met zich mee. Dat kwam vooral door die enorme druk die je van buitenaf voelde, omdat je Op zichzelf gaf de zesling volgens Ruys evenwel weinig problemen voor artsen en verpleging, met uitzondering uiteraard van het jongetje Dennis. "Ik kan wel zeg gen", aldus Ruys. "dat de verzor ging van couveusekinderen voor ons dagelijks werk is. Doorgaans hebben we zo'n acht van deze kinderen hier liggen. En in totaal kan onze afdeling 25 kinderen tussen 1000 en 2500 gram hebben. Bovendien, we krijgen nooit op één dag zes kinderen van onder 1500 gram tegelijk; dat bracht in Dennis Nijssen werd op 28 sep tember plotseling ziek. Hij had een ziektebeeld dat volgens dr. Ruys niet veel bij vroeggebore- nen voorkomt. En op dat moment hielden de artsen er al rekening mee dat hij geopereerd moest worden. "We hebben toen onmiddellijk con tact gezocht met het Sophia-Kin derziekenhuis in Rotterdam om ze op een operatie voor te berei den (in Leiden wordt dit soort kinderen niet geopereerd red.) Wij konden op een gegeven ogenblik niet méér doen. Kijk je kunt natuurlijk een heleboel the rapeutische methoden toepas sen, zoals het toedienen van kunstmatige voeding. Maar op een gegeven ogenblik moet het kind het zelf gaan doen. Bij Den nis trad toen darmperforatie op". De overlevingskans van vroegge- borenen is volgens dr. Ruvs in de loop der jaren aanzienlijk geste gen. V roegei - d.w.z. zo'n tien jaar geleden - werd ervan uitgegaan dat pas geboren kinderen van 1500 gram af een goede overle vingskans hadden; tegenwoordig ligt de grens van goede overle vingskansen, dankzij de vooruit gang in de medische wetenschap, op 1000 gram. De kans dat het kind v vroeggeboorte blijvende schade ondervindt, acht dokter Brubakk overigens gering. Dr. Ruys: "Het percentage ernstig gehandicapten bij in leven geble ven vi oeggeboi enen van duizend tot vijftienhonderd gram was in 1950 dertig procent, in 1960 twin tig, in 1965twintigen in 1970acht. Er zit dus een flinke vooruitgang in. En wat de kans op blijvende beschadiging betreft, die kunnen we tegenwoordig in een vrij vroeg stadium vaststellen. En heeft een kind een heel slechte overlevingskans, dan beginnen we er niet aan, dan moeten we ons echt gaan afvragen van: moet ik hier al mijn medische mogelijk heden voor gaan inzetten om het leven van dat kind na de geboorte nog zoveel mogelijk te rekken". Controle De afdeling neonatologie, waar de verpleegkundigen overigens een speciale praktijkopleiding krijgen, blijft de kinderen na ont slag uit het ziekenhuis nog ge ruime tijd volgen. Dat geldt ook voor de kinderen Nijssen. "Ge woonlijk", aldus Ruys, "worden ze een jaar of twee gecontroleerd door onze eigen kinderarts van de polikliniek en natuurlijk door de huisarts". Dokter Brubakk stelt vast dat d€ neonatologie na de geboorte van de zesling volop in de belangstel ling kwam te staan. Ruys. ironi serend: "Ja, iedereen in Neder land weet nu wel ongeveer wat neonatologie is". WOUBRUGGE - We lopen van het mooie nieuwe gemeente huisje van Woubrugge, waar Cees Verhagen eerste amb tenaar ter secretarie is, naar zijn huis aan de Wilhelmina- laan. "Als je hier rechtdoor loopt, kom je bij de boerderij van Verboom, waar Hannibal thuishoorde. Als ik daar met mijn hond door die polder liep, langs de Oude Aa, voelde ik me betrokken bij alles wat ik daar zag. Ik zag een reiger, ik zag hazen letterlijk krij gertje spelen en ik zag dat paard. Dat hoorde daar ge woon. Daarom liep ik warm voor Hannibal." Cees Verhagen ontketende in april dit jaar een actie die Hannibal redde van de dood op de slachtbank. De actie le verde meer dan achtduizend gulden op en Hannibal, de naam die Cees Verhagen hem gaf kan zijn verdere paar denleven slijten in een rust huis voor paarden in Soest. We komen bij zijn huis, in de tuin werkt een zoon van Ver boom. Ze zijn vrienden ge worden door Hannibal. Cees draait de filmpjes die ge maakt zijn van de actie. Het landschap met het ver trouwde beeld van de oude Hannibal. De rondgang met fanfare door het dorp, aange kondigd door Hans van Wil- ligenburg op de radio. Hoe Woubrugge afscheid nam van Hannibal en hoe een grote menigte hem in Soest in haalde. "Er is we) een discussie ont staan. Er waren mensen die zich afvroegen: wie gaat er nou zo'n paard redden? Maar het was vechten voor het be houd van een stukje leven. Ik hoop dat de actie heeft bijge dragen tot het besef dat dat paard een onderdeel van de hele natuur was. En laten we die vooral niet vergeten." Door Marga Wuis "Dit was nou een actie waarbij het resultaat voor iedereen duidelijk was. Iedere gever heeft pas nog een foto van Hannibal in de bus gekregen. Maar meestal zien de mensen het resultaat van hun indivi duele bijdrage aan het be houd van de natuur niet me teen. Want ik kan mijn auto nou wel laten staan, maar helpt dat wat? Waarom gooien mensen achteloos pa pier op straat? Zie je nog iets terug van de energiebespa ringen tijdens de oliecrisis? We vergeten dat we zelf een onderdeel van de natuur zijn!" "De betrokkenheid bij het mi lieu moet tot in de huiska mers doordringen. Het genie ten van de natuur, van de stilte is een ervaring waar je op een gegeven moment niet meer buiten kunt. Maar de meeste mensen zijn ook als ze in de polder lopen nog zo be zig met hun eigen menselijke gedachten dat ze zich bij voorbeeld nu pas realiseren dat Hannibal daar ooit ge staan heeft. Toen hij er stond zagen ze hem niet, niet be wust tenminste. Ik vraag me af, wanneer komt nou einde lijk het moment dat de mens zich net zo betrokken voelt bij een stuk natuur waardoor een weg wordt aangelegd, als bij zijn huiskamer wanneer diezelfde weg daar dwars doorheen zou komen? Er zullen generaties overheen gaan voor we over het milieu net zo serieus praten als nu bijvoorbeeld over loonon derhandelingen. En toch zal dat moeten, de zorg om het A v tbul dit jaar door Cees Verhagen met bril) c Dat proces van bewust- hc wording gaat te langzaam, als na n Stichting De Paardekami) zo doorgaat zullen we de Hij praat en praat maar. Af en toe schrikt hij van zijn eigen felheid, is dan even stil, maar nooit lang. Barst dan weer los. Het gaat al lang niet meer over Hannibal. "Het is om te huilen soms. Dan denk ik: laten we ons toch in godsnaam bewust worden. Of, laat er alsjeblieft een ramp gebeuren. Alleen een ramp kan ons nog redden geloof ik. Want ikzelf heb me nu dan echt een fiets aangeschaft, maar daar zijn jaren aan vooraf gegaan waarin ik door mijn werk dagelijks met de achteruitgang van de natuur geconfronteerd werd. Me da gelijks rotgeschrokken ben. Hoelang zal het dan wel niet duren voor mijn buurman tot hetzelfde besef komt? Op een dag zou iedere Europeaan via zijn radio moeten horen: mensen we zijn nu op het punt dat we ons een week lang moeten wassen met een hoeveelheid water zo groot als de inhoud van een cola flesje. Zoiets moetje meema ken om te kunnen beseffen hoeveel je dagelijks verspilt." "Op dit moment is het belang rijkste geloof ik dat de ge wone mensen zich betrokke n gaan voelen bij het milieube leid van bestuurders. Een weg daartoe is als burgerlid zitting nemen in een gemeen telijke miheucommissie. Hier in Woubrugge hebben we een heel actieve commissie met veel burgerleden. Een amb tenaar zoals ik heeft die be stuurlijke betrokkenheid van de burgerij hard nodig. Juist in die burgerij zit vaak veei deskundigheid. Als het om een milieukwestie gaat ver dedig ik eerder het standpunt van de commissie dan dat van entebestuur. Als je dar nbter chtcr je hebt iet zo gek ve club n, begin je

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 29