Mensen en momenten uit het buitenland in beeld Vrede in hel Midden-Oosten? Zou hel werkelijk kunnen? Pre sident Sadat van Egypte nam een onmogelijk geacht ini tiatief: hij ging naar Jeruzalem om daar in het Israëlische par lement naast premier Begin van zijn vredeswil te getuigen. Een heel groot deel van de Arabische wereld was zo ge schokt door de hand die de Egyptische president Sadat uit stak in de richting van Israël dat het hem voor verrader uitschold en zich in één front te gen hem opstelde. Maar in Egypte zelf werd de president door zijn juichende volk ingehaald als de grote held en de kampioen voor de vrede. Steve Biko, één van de meest geliefde zwarte leiders vaii Zuid-Afrika, stierf in gevang enschap. Een onderzoek wees uit dat hij was bezweken aan her senletsel. Verontwaardiging en rouw. Bij het zwarte volk, maar ook in de verdere wereld, de EG en Scandinavië, Amerika en Australië. Brazilië en Canada. Ze stuurden allemaal hun di- 1 plomatieke vertegenivoordigers I om met zijn volk Biko op zijn I laatste gang te betreuren. 'Niets bijzonders', zegt de Zuidafrikaanse rechter van onderzoek en Biko's martelpoli- tie wordt niet vervolgd. ''Mijn naam is Jimmy Carter en ik probeer president te wor den". Ze moesten er in Amerika in het begin een beetje om lachen: die pindaboer uit het zuidelijke Georgia. Maar op 20 januari stond hij op het bordes van het Capitol om opperrechter War ren Burger na te zeggen: "Ik, James Earl Carter, zweer plech- Omdat zich op het vliegveld van Las Palmas een bomont ploffing had voorgedaan, moesten de vliegtuigen uit wijken naar Los Rodeos op Te- nerife. In dichte mist daar hoop ten de vliegtuigen zich op, een hoogst onveilige situatie die een dramatisch hoogtepunt vond toen twee Jumbo Jets, één van Panam en één van de KLM, op de startbaan op elkaar invlo gen. De grootste ramp in de lucht vaarthistorie was een feit: niet minder dan 582 mensen, onder ivie 235 Nederlandse vakantie gangers, vonden de dood. Ian Smith, de eigenzinnige premier van Rhodesië. kreeg via de stembus tweederde van de ze tels in zijn blanke parlement. Dat is een brede lach waard. Hoe lang zal het nog duren tot de overweldigende zwarte meer derheid hem het lachen ver leert? Een Westduitse Boeing gekaapt met 86 man aan boord. Zo begon een woest avontuur dat na ruim vier dagen en nachten eindigde met een bevrijdende stunt van Duitse com mando s, het doodschieten van ge gijzelde werkgeversbaas Hans- Martin Schley er en de zelfmoord van de drie Baader-Meinhofgevan- genen. Cycloon over het zuid-westen van India. Honderden dorpen werden weggespoeld, hon derdduizenden mensen moesten in paniek vluchten voor het woedende water. Hoeveel zijn er verdronken? Vijfduizend? Achtduizend? Tienduizend? Of nog veel meer? Niemand weet nog hoe groot het leed is dat door modder en puin wordt bedekt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 27