Topsalarissen gaan straks onder 't mes Werkloosheid weer gedaald NIEUWE UITGAVEN Jeugdbende liet spoor van vernieling achter Trio in Dorpskerk t ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 LEIDEN - Het waren in 1977 op nieuw maar erg weinig mensen uit Leiden en omstreken van wie de prestaties op sportgebied aanleiding gaven tot het ge bruik van vette koppen in de kranten. En die figuren konden opnieuw niet gerecruteerd wor den uit de rijen van de sporten met de grootste aanhang; te we ten, voetbal, zwemmen, korfbal, volleybal en atletiek. Een enkele uitzondering buiten be schouwing gelaten loopt Groot Leiden, wat deze takken van sport aangaat, naar landelijke maatstaven gemeten nog immer in de achterhoede mee. Af en toe verschijnt er een nieuw lichtje aan het firmament, dan weer dooft er een lampje. Duidelijke tendenzen die wijzen op een be tere toekomst zijn er (nog) niet te bespeuren. Ondanks alles ves tigden toch nog wel een aantal „Leidenaars" de aandacht op zich. Door Ad van Kaam Het felst schenen de schijnwerpers op het fragiele figuurtje van Ha- zerswoudse Bettine Vriesekoop, van wie men inmiddels ook in China vernomen zal hebben. On der de even bezielende als bik kelharde leiding van Gerard Bakker (die met zijn club Scylla trouwens maar op het nippertje van een rentree in de ereklasse werd afgehouden) veegde Be ttine met een staalhard gezicht de vloer aan met de Oostblok-top en veroverde de Europese jeugdtitel tafeltennis. Haar wens om, van wege de geringe tegenstand bij de dames, in de herencompetitie te mogen uitkomen werd door de NTTB gehonoreerd. Al kostte dat besluit de bond wel een paar van zijn beste bestuursleden, want die namen dit niet. Steun van zijn bond kreeg ook Leidenaar Louk Sanders die, na zijn ontslag uit dienst en het be halen van de nationale titel, be sloot zijn kansen te wagen in het rondreizende circus der ten- nisprofs. Sanders, die eerder in het fors gedoteerde internatio nale toernooi van Nederland niemand minder dan Tom Okker een flinke smak geld door de neus boorde, deed het in Austra lië en Azië helemaal niet slecht. Hij schakelde enkele gevestigde namen vroegtijdig uit en steeg mede daardoor weer flink op de ATP-profranglijst. In de buurt van de 90 zit hij nu. En passant greep Sanders nog even de eerste prijs in het zogenaamde win- tercircuit. AZC/Alphen behaalde op over tuigende wijze de nationale wa- terpolotitel en mocht op grond van die prestatie een poging on dernemen zich ook op inter nationaal niveau te manifesteren. De voorronden, gehouden in het Alphense De Dillen, kwam de ploeg met de meest fanatieke supportersschare zonder kleer scheuren door. De confrontatie met de werkelijke Europese top was te zwaar. Op Sicilië bleek AZC nog niet helemaal droog achter de oren. Op 4 januari kreeg een stomverbaasde Herman Fi- lippo de Leidato-wisselprijs in handen gedrukt. De sportman van het jaar 1976 mocht zich later in het jaar meten met de wereld top op de WK-gewichtheffen in Moskou. Van tevoren wisthij, dat hij daar te „licht" zou worden be vonden. Vanzelfsprekend pro longeerde Filippo overigens zijn nationale titel in het lichtzwaar. Tastbare resultaten in de vorm van medailles hield het Batavenduo Gijsbers/Lelieveld nog niet over aan het eerste vertegenwoordi gende optreden buitenshuis, maar gezien het toch zeker be moedigende resultaat én de nog jeugdige leeftijd van de beide at leten kan nog het een en ander van deze middenafstandslopers verwacht worden. Holland-lid Nico Schroten overtrof zichzelf door op 43-jarige leeftijd de Ne derlandse titel snelwandelen voor zich op te eisen. Good-old Joke van Gerwen gaat nog steeds harder en harder. Haar Neder lands record op de 3000 meter deed de Lissese atlete oprukken naar de negende plaats op de we reldranglijst. Voor een wereldprestatie in een nog vrij onbekende, maar snel aan populariteit winnende, tak van sport - het kunstzwemmen - zorgde de Alphense Katrien Ey- ken. Met het nationale team ver overde zij op de EK in Jönkoping een gouden medaille. Uiteraard schitterde de jeugdige water balletdanseres ook op de „natio nale". De Teraarse motorcrosser Wil van der Laan bemoeide zich dit jaar niet langer meer met de strijd om iCAIMQ A gikmainWPARIS ENIAYf DIMANCM! Jr ?j lu.ii*» Het gezicht van 78 de FIM-cup (officieuze Europese titel zijspannen), maar con centreerde zich geheel op de Ne derlandse equivalent. Óndanks bijzonder tragische gebeurtenis sen - broer Piet liet tijdens een cross bij een ongeval het leven - greep de ijzersterke kraanma chinist het kampioenschap waardoor hij in 1978 met het fel begeerde H-l nummer mag star ten. Even ruiken san de top mocht ex- UVS'er Fred Filippo, die aan het begin van dit seizoen een prof- contract bij AZ'67 van zijn hand tekening voorzag. De Leidse scholier mocht uitgerekend te gen de club van Johan Cruijff zijn debuut maken. AZ werd uitge schakeld voor de strijd om de UEFA-cup, Fred verhuisde weer naar de reserve-bank, maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat het allemaal voorbij is. Hij komt er zeker. Katwijker Kees Guyt had trouwens geen trek om zich ook internatio naal „in the picture" te spelen. De voor Volendam uitkomende semi-prof sloeg doodgemoede reerd een aanbod van Ajax tot tweemaal toe af. Hij achtte zich nog niet rijp voor het veeleisende prof-métier. De tijd zal het leren of Guyt een juiste beslissing heeft genomen. Over tijd gesproken.... Kost het, normaal gesproken jaren om een pas opgerichte vereniging be stuurbaar, wendbaar en draai baar te maken, Leiden Lions lapte klok en wijzers gevoeglijk aan zijn laars door in de eerste maanden van zijn bestaan te spotten met de gevestigde namen in het nationale ijshockeywe- reldje. Er bestaat op dit moment, door allerlei malversaties van de zijde der Belgische deelnemers, nog geen totale zekerheid, maar het is hoogstwaarschijnlijk, dat Leiden Lions de Coupe der Lage Landen - inzet van het eerste deel der competitie - als de zijne mag beschouwen. De verrassing van het jaar derhalve, deze splin ternieuwe ïjshockey-vereniging. Even opmerkelijk waS ook de we deropstanding van de basketbal club Leiden, die in deze kolom men ook wel met het voorvoegsel PI geassocieerd wordt. Net als trouwens bij Lions het geval is moet Leiden het voor het over grote deel hebben van de inbreng der buitenstaanders, maar dat weerhoudt het Leidse publiek er niet van om weer in groten getale naar de hal te komen. De absolute top lijkt voor Leiden straks wel haalbaar. De Leidse gehandicapte sportman André Moedig, reeds in het bezit van een aantal nationale titels, werkt ook al zorgvuldig naar een piek in zijn prestaties toe. In 1980 worden op Papendal de Olympi sche Spelen voor gehandicapten gehouden. Daar wil Moedig toe slaan. Als besluit van zijn fraaie Wavit zo fraai was in '77. De zaak rona LFC-manager Cor Sip bij voorbeeld. Die deed de gemoede ren binnen en buiten de club be hoorlijk verhit raken. De trainer ging niet weg; Cor trok zijn con clusies. Inmiddels schijnt een flinke scheut water bij de wijn gedaan te zijn. Nog minder leuk vond het bestuur van de Afdeling Leiden van de KNVB het bericht, dat de Goudse clubs, om redenen van ver schillende aard, geen brood meer zagen in een verdere continue ring van de samenwerking. Het beeld wijzigde evenwel snel. De Afdeling Den Haag kwam met een voorstel op de proppen en wat Leiden betreft kan Gouda nu de boom in. Maar natuurlijk even goeie vrienden. Die laatste gedachte overheerst be paald niet als we het hebben over de relatie tussen Ter Leede-spe- ler Jan van Harskamp en de sup porters van Rijnsburgse Boys. Tussen die twee partijen bestaat niet zomaar een meningsver schilletje, echt niet zo n simpele probleemstelling als bijvoor beeld: „wat was er eerder? De kip of het ei?" Nee, het ligt wel even anders. De doldrieste escapades die Van Harskamp met het on willige gevogelte uithaalde scho ten bij de Rijnsburgers totaal in het verkeerde keelgat. Inmiddels heeft de Sassenheimer via onze krant laten weten vreselijk spijt te hebben van zijn onbeheerste daad. Voorwaar, zo'n man ver dient in '78 toch een beetje kre diet. Dat kreeg Rheden-trainer Zweers niet. Vlak voor de clrempel schorste de tuchtcommissie van de KNVB hem, naar aanleiding van discriminerende opmerkin gen aan het adres van de Nieuwvennepse arbiter Ruud Klint, voor vijf maanden, ofwel tot aan het einde van het lopende seizoen. Tegen die tijd is het nieuwe jaar dan allang niet nieuw meer, zijn er op sportgebied on getwijfeld al weer een aantal prestaties, positief dan wel nega tief, verricht die men in de com pilatie van '78 zal terugvinden. Wat er in 1978 overigens ook ge beuren zal, het jaar zal, voor Lei den althans, in het teken staan van de Tour de France. Meer nog dan het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië, waarbij men als Leidenaar dankzij de (bijna zeker te verwachten) in breng van stadgenoot Wim Rijs- bergen toch nog iets nauwer be trokken is dan pakweg een inwo ner van Goes, zal het grootste wielercircus aller tijden zijn- stempel drukken op de Leidse regio, nu grote baas Lévitan voor Ome Joop Riethoven en de zijnen het licht op groen heeft gezet voor de organisatie rond de start. Het oog van de wereld is straks op Leiden gericht. Leuk idee voor DEN HAAG(SP)- De topin komens bij de overheid gaan binnenkort onder het mes. Het kabinet-Van Agt heeft dit gisteren besloten. Over enige tijd zal minister Wiegel(binnenlandse za ken) met matigings- voorstellen komen. Tot de topsalarissen waarop be snoeid zal worden, behoren de in komens van ministers, staatsec retarissen, secretarissen-generaal, directeuren, commissarissen van de koningin en de burgemeesters van de grote steden. Dat is de reden waarom het kabi net-Van Agt- in tegenstelling tot zijn voorgangers - de ministerssa larissen bij de start niet apart zal verlagen. "Wij gaan niet hap-snap te werk, maar voeren een totaalbe leid", zei de premier gisteren na af loop van het kabinetsberaad. "Wij willen de hogere inkomens in het algemeen verlagen. De ministers salarissen krijgen daarin vanzelfsp rekend een plaatsje". Anders dreigt het gevaar dat de mi- Hans Wiegel: matiging. nisterssalarissen uit de pas gaan lo pen met de andere topinkomens. Nu is het al zo dat commissarissen van de koningin en burgemeesters van grote steden meer verdienen Aantal onder 200.000 Dit heeft premier Van Agt gister middag na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad medege deeld. Het werkloosheidscijfer - ontdaan van de invloed die het win terseizoen heeft - ligt nu weer be neden de 200.000. In december is het aantal werklozen met 7500 gedaald tot 196.800. Feitelijk zonder werk waren eind van deze maand 216.000 Dat waren er 8.800 meer dan eind november - iets wat vooral ver oorzaakt is door het win terseizoen. Bouwvakkers bij voorbeeld kunnen 's zomers ge makkelijker werk vinden dan hartje winter. Er zijn 152.300 mannen zonder werk (eind november: 141.700) en 63.700 vrouwen (eind november: 65.500). De vraag naar personeel daalde in december met 5.700 tot 50.600. dan ministers. Dat is mede een ge volg van de eerdere(eenzijdige) be snoeiingen op de ministerssalaris sen (29 procent). Wel neemt het kabinet-Van Agt het besluit van zijn voorganger over om op 1 januari niet de volle trend, maar ongeveer de helft daarvan in de ministerssalarissen door te be rekenen. Sportsplinters BOKSEN - Saensak Muangsorin heeft gisteren in Chantaburi (Thai) met succes zijn wereldtitel in het lichtweltergewicht verde digd. In de veertiende ronde staakte de arbiter de strijd we gens een technische knock-out van zijn uitdager Kimpuani. WIELRENNEN - Het veld in de wielerzesdaagse van Keulen wordt na gisteren aangevoerd door de Duitsers Braun/Tschan. Rene Pijnen staat op een vierde plaats met zijn koppelgenoot Ha- ritz en heeft een ronde achter stand op het leidende tweetal. TILBURG- De politie van Tilburg heeft de afgelopen twee maanden 31 tilburgers gearresteerd, die zich in de loop van het jaar schuldig hebben gemaakt aan meer dan tweehonderd gevallen van diefstal, inbraak, vernieling en brandstichting. De daders va riërend in leeftijd van 13 tot 20 jaar, maakten op hun tochten 15.000 gulden buit, en richtten voor meer dan 200.000 gulden schade aan. De buit bestond onder meer uit fietsen, bromfietsen, auto's goederen uit auto's en geld en waardevolle spullen uit cafes en kleedkamers van sporthallen; 4.500 gulden van de buit is terug gevonden. De gevallen van brandstichting be troffen voornamelijk containers en stukken bos in het westen van Tilburg. Bij brandstichting in een school richtten de daders voor bijna 200.000 gulden schade aan. De politie kwam de daders op het spoor toen enkele leden van de groep eind oktober met een ge stolen auto betrokken raakten bij een aanrijding. Alle arrestanten zijn voorlopig op vrije voeten ge steld. LEIDERDORP - De scheppings- kerk mist nog een kerkorgel en in de Dorpskerk moge de gerestau reerde Mittenreiter al staan fon kelen: zorgen- en schuldvrij is hij niet. Ter tegemoetkoming is een maandconcertenserie ontwor pen. Gisteren aan de beurt een trio in de Dorpskerk: Erika en Kees Ploeger, violisten, met In eke Roetennk-Vonders, pianiste. De laatste heeft conservatorium, merkbaar aan allerlei spel-fines- ses. Het vioolpaar bezit orkest- ervaring, o.a. in twee der belang rijke amateur-orkesten in 't land, zij zijn dus geen beroeps, maar hebben er het niveau van, geoordeeld naar het aangebo dene. Zoals zij dapper, in benij denswaarde musische eenheid, in de snaren grijpen en een duo routine hebben ontwikkeld, die je van verrassing naar verrassing leidt, dwingen zij een aandacht af door hun bloeiende toon, die de composities ten voeten uit doet volgen - tezamen vijf Sonates. Daarin valt weer de keuze te be wonderen: een Haydn B-dur, Handel Bes-dur, Bocchenni c moll, die tot het mooiste behoren dat deze maakten. Een Corelli (A dur) is altijd geldig. Daartussen Nieuwe uitgaven Het Nederlandse Landschap, door Ir J.T.P. Bijhouwer. Herzien en bij gewerkt door Ir T.A.M. van Keulen en drs. I.T. Klaasen. Uitgeverij Kosmos, Amsterdam, 42.50 Groente van eigen grond. Gids voor het zaaien, kweken en oogsten van groenten en kruiden in eigen tuin, door Alec Bristow. Kosmos, 29.50 Nestorianen. De ondergang van een christenvolk, door Albert Stol Uitgeverij T. Wever, Franeker. 17.50 Elisabeth Taylor en Richard Bur ton, door Lester David en Jhan Robbins. Uitgeverij Tiebosch, Am sterdam. f 19.50. Neem nou katten door Hanne en Andries van Foreest. Serie: Die ren zijn ook mensen. Tiebosch. f9.75. Het groot Amsterdams kroegen- boek, door Ben Ten Holter. Tiebosch. f 17. Individu en maatschappij, door F. van Raalten. Uitgeverij Het We reldvenster, Baarn. f 17.50. Fotograferen, door M. Murray, J. Spence en R. Greenhill, Compact boek. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht, f8.95. ABC voor de huiseigenaar, door A. Vendre. 4e druk. Uitgeverij Elko Home, Amsterdam, f 24.90. Elseviers Aquarium Encyclopedie van tropische zoetwatervissen, aquariumtechniek en aqua- riumplanten, door Dr. J. D. van Ramshorst. Met bijna 900 kleure nillustraties. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f 69.50. Prinses Marianne. Het buiten beentje van ons Koningshuis, door Arie van der Lugt. Uitgeverij Tele- boek, Amsterdam f 18.90. Natuurlijk Den Haag. Een wande ling door het Haagse groen, door J. A. Nijkamp. Uitgeverij J. N. Voor hoeve, Den Haag. f 14.50. Baader Meinhof. Opkomst en on dergang, door J. Becker. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f29.50. was een specialiteit: een galante, feestelijke, oppervlakkige, maar goed gevormde e moll van de Haagse beiaardier en ex-Leidse vioolvirtuoos in stadsdienst Al- bert Groneman. Allemaal 18de eeuw. Een vierde in het bedrijf: een pientere piepjonge puk, die voorbeeldig de bladen omsloeg voor de pianiste - óók een presta tie. KEES VERHOEF Zomereiland, door B. Ferolli. Ro man. Uitgeverij L. J. Veen, Wage- ningen. f24.90. Nederland en zee. Een eeuwig durende strijd. Februari 1953-1978: 25 jaar na de ramp, door Koen Aartsma e.a. Uitgeverij Zomer Keuning, Wageningen. f 17.50. Het nieuwe handboek voor moeder en kind. Samenstelling; Prof. Dr. K. Wechselberg en Mevr. Dr U. Puyn. Bewerking: Dr. Ph. H. Fiedeldij Dop. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f34.50. Beeldend werken met kinderen, door Tine Cortel. Uitgeverij Ver mande Zonen, IJmuiden. f47.60. NMkOME\ FWILIEBEKICHT Na een kortstondige ziekte is nog onverwacht - na voor zien te zijn van de H. Sacramenten der Zieken - overle den. onze lieve vrouw, moeder en oma BEP VERVOORT-ADELAARS echtgenote van JOOP VERVOORT op de leeftijd van 65 jaar Leiden: JOOP VERVOORT Oegstgeest: CONNIE DE ROOIJ-VERVOORT Oegstgeest: JOOP VERVOORT INEKE VERVOORT-KARS JOOST Leiderdorp: RENEE MESSEMAKER- VERVOORT NICO MESSEMAKER BAUKJE Wi| houden voor onze dierbare overledene op maandag 2 januari een gebedsdienst m de kerk van de H Wilhbror- dus Rhi|ngeesterstraatweg 37 te Oegstgeesl om 19 30 uur. waarna aldaar gelegenheid tot condoleren De H Eucharistie voor haar zielerust wordt gehouden op dinsdag 3 januari om 14 00 uur in bovengenoemde kerk waarna de begrafenis plaatsvindt in het familiegraf op het R K Kerkhof aldaar

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15