Kortsjnoi dreigt match in Belgrado te verlaten Quick Boys-jeugd wint Eradus-wisseltroffee VAN DER WIEL Short-track is meer dan alleen n brok sensatie... Jan Rab wint arbitrage-geschil TOERNOOIZEGE VOOR STERK P/LEIDEN Ik kies'n bril van van der Wiel Weet u waarom? ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 Arie Ravensbergen (hier in tweede positiein actie op de 1000-meter individueel. Ravensbergen zou deze race winnend afsluiten. LEIDEN - Afgelopen zaterdag werd in de Menken-IJshal de eerste Nederlandse competitiewedstrijd short-track gehouden. Dit ge beuren, dat overigens een volkomen Leidse aangelegenheid werd, toonde aan dat het Nederlandse short-track nog maar aan het begin van de lange en zeer moeilijke weg naar nationale (en inter nationale) erkenning staat. Dit in tegenstelling tot Canada, de ba kermat van het short-t^ack, de Verenigde Staten en Australië, waar deze tak van de> schaatssport mateloos populair is. Maar ook in landen als Engeland, Frankrijk en België geniet short-track reeds een behoorlijke bekendheid. Engeland, het sterkste short-track land van Europa, heeft zelfs twee divisies. In Nederland is men nog lang niet zover. Momenteel zijn er slechts zes teams die uitkomen in de Nederlandse competitie. Bovendien is het krachtsverschil tussen de rijders zo groot dat een flink deel van de aantrekkelijk heid van het short-track verloren gaat. Een andere handicap waar het Nederlandse short-track mee te kampen heeft is de loodzware concurrentie van de talloze andere indoor sporten, met name van het aan populariteit winnende ijs-hockey. Al met al een wankele basis dus. Toch heeft Nederland, ten opzichte van de andere lan den, één groot voordeel. Vrijwel iedere Hollander kan zich op de smalle ijzers redelijk in evenwicht houden. Er zijn erbij die zelfs een aardige slag kunnen maken, zodat het aan mogelijke short trackers of indoor hardrijders niet hoeft te ontbreken. Maar ja, deze moeten dan natuurlijk wel bereid zijn om, gewapend met een stevig portie lef, met z'n vieren tegelijk over een smalle en korte baan te zwieren. Toch zijn short-track promotor Jaap Manshanden (lid van de technische commissie van de KNSB) en de voor Ne derlandse begrippen uitstekende short tracker Arie Ravensbergen (coördinator voor het district Leiden) van mening dat hun sport zich toch ook in Nederland erg snel zal ontwikkelen. Ravenbergen: "Vorig jaar zijn we in Nederland eigenlijk pas echt met het in- door-hardrijden begonnen. Er waren toen echter nog te weinig rijders om een competitie te starten. Er zijn toen in Amsterdam open Nederlandse kampioenschappen georganiseerd. Dat is een grandioze happening geworden, ondanks dat wij toen compleet door de Engelsen van de baan werden geveegd. Maar nu, nóg geen jaar later, kunnen wij diezelfde Engelsen toch al aardig bijbenen". Vult Manshanden aan: "En hoewel short-track toen nog helemaal onbekend was waren er toch een kleine duizend toeschouwers, die mensen vonden het fantastisch. Er is vorig jaar ook een uitzending over short-track op de televisie geweest en tien dagen daarna hoorde je de mensen nog praten over die sensatie sport". Ravensbergen. "Dat is natuurlijk wel leuk, maar eigenlijk moeten van die term sensatie sport af, want short-track is meer dan alleen een brok sensatie. Er komt namelijk ook een hoop techniek bij kijken en daarnaast speelt ook de concentratie een zeer belang rijke rol. Die techniek levert trouwens veel voordelen op voor het rijden op de buitenbaan, met name voor de sprint". Manshanden. "Een zeer duidelijk voorbeeld hiervan is natuurlijk Eric Heiden. Hij is voortgekomen uit het short-track en vooral zijn sprint techniek is fabelachtig". Ravensbergen: "Het indoor- en lange baanschaatsen is uitstekend te combineren. En het grote voordeel hierbij hierbij is dat je met het indoorschaatsen het seizoen aan merkelijk verlengt, het kan een uitstekende voorbereiding zijn voor een goed seizoen op de buitenbaan". Manshanden: "Het zal allemaal best wel lukken. Bovendien krijgen we van de KNSB een flinke steun om het short-track hier in Ne derland van de grond te helpen. Maar ja, dat moet ook wel, want in alle bij de ISU aangesloten landen word het short-track beoefend en in slechts zes van die landen doet men aan lange baan wed strijden. Zoals Arie al zei, we zijn vorig jaar pas ecfct begonnen en we kunnen rustig stellen dat we nu al een flinke stap voorwaarts hebben gedaan". Tot slot laten de beide heren nog weten dat de volgende competitiewedstrijd op nieuwjaarsdag gehouden zal worden, en wel op de Uithof in Den Haag. JAAP VISSER LEIDEN - Het zevende zaal voetbaltoernooi voor D- en C-ju- nioren, georganiseerd door de vereniging Lugdunum, is een groot succes geworden. Onder het toeziend oog van zeer veel belangstellenden werd er door alle teams met soms verbazing wekkende inzet en strijdlust ge knokt om de talrijke prijzen. Toch toonden de jeugdige voetballers ontzag voor hun te genstander, ernstige overtredin gen kwamen dan ook zelden voor. Maar wanneer het hun ei gen lichaam betrof bleken vele spelers niet te beroerd of te ang stig om op de bepaald niet mee- verende vloer van de Groenoordhal de meest halsb rekende toeren uit te halen. Sli- dingen en snoekduiken kwamen veelvuldig voor. Een enkele maal zelfs een, zoals dat in voetbalter men heet, 'omhaal in de lucht'. Verscheidene moeders zullen ongetwijfeld angstvallig de ogen hebben dichtgeknepen wanneer een van hun koters het weer eens zo nodig vond om zich met ware doodsverachting richting bal te begeven. Gelukkig bleven noemenswaardige verwondin gen uit. Zowel bij de D- als de C-junioren ging het er uitmate spannend aan toe. Alleen bij de C-junioren was er een team, UVS, dat duidelijk boven de rest uitstak. Onder aanvoering van de veelbelovende Alfons Groene- dijk behaalden de blauw-witten een vrij gemakkelijke toernooi zege. In de halve finale werd op een voudige wijze afgerekend met Rijnsburgse boys, 4-1 In de finale bleek dat de enorme wilskracht van Quick-Boys (door een 2-1 overwinning op Lugdunum in de eindstrijd beland) niet toe reikend was om UVS van de overwinning te weerhouden. Drie knappe doelpunten van Al- fonds Groenedijk waren vol doende om Quick Boys, dat na een doelpunt Theo Beelen nog even leek terug te komen, de voet dwars te zetten, (3-1) De derde plaats was voor Lugdunum dat met 1-0 Rijnsburgse Boys ver sloeg. Bij de D-junioren was het krachts verschil aanzienlijk geringer In de halve finale tussen Noordwijk en Quick Boys moesten er zelfs ADVERTENTIE penalties aan te pas komen om de finalist aan te wijzen. Na de reg lementaire speeltijd van 8Va mi nuut was de stand nog altijd 0-0 Noordwijk nam de penalties ech ter, beduidend beter dan Quick Boys. De andere halve finale ging tussen RCL en DOCOS, de Leidenaars wonnen deze wed strijd met 2-0 In de finale klopte Noordwijk door een doelpunt van Bertil van Wijk het team van Docos, (1-0). De wedstrijd om de derde en de vierde plaats tussen RCL en Quick Boys werd door de Leiderdorpers verdiend met 2-1 gewonnen. De Eradus-wisselbe ker voor de beste club werd door Quick Boys gewonnen, dat een tweede en een vierde plaats be haalde. De prijs voor de sportie fste vereniging, de 'Leidsch Dag blad-cup', kwam terecht bij Rijnsburgse Boys. De sportiefste speler werd Richard Postma van RCL-D. Als beste speler van het toernooi werd Kees van Tonge ren van Lugdunum D gekozen, terwijl de prijs voor de beste keeper aan de poortwachter van Floreant werd toegekend. JAAP VISSER Het juichende team van UVS, dat bij de c-junioren als eerste uit de bus kwam. BELGRADO - Grootmeester Vic tor Kortsjnoj heeft in een brief aan de organisatoren gedreigd de schaaktweekamp tegen Bons Spasski voortijdig te beëindigen, indien voor aanvang van de vol gende (veertiende) partij - maan dag a.s. - niet aan zijn voorwaar den is voldaan. De condities van de Russische dissident om weer aan de schaaktafel plaats te ne men zijn: De overige partijen zullen gespeeld worden in een afgesloten ruimte met een standaard FIDE-uitrus- ting: één tafel, twee stoelen, een klok en één of twee scheids rechters, pubiek is niet toege staan. Er mag geen groot demon stratiebord aanwezig zijn, wat Spasski eventueel kan gebruiken voor analyses tijdens de partij. Gisteravond gaf de secondant van Kortsjnoj. de Brit Michael Steart, op een persconferentie te ken nen, dat het hier een ultimatum van Kortsjnoj betrof, waarover geen discussie mogelijk is. ,,Als er niet aan wordt voldaan, ver trekt Victor uit Belgrado en zal hij de wereldschaakbond (FIDE) verzoeken de tweekamp in een ander land te laten voortzetten". Kortsjnoj zelf heeft Belgrado na de dertiende partij verlaten om zich ergens in Joegoslavië tot rust te komen. De partij voor vandaag is op zijn verzoek (zij tweede time-out") uitgesteld tot maan dag. Ook Spasski heeft Belgrado voor korte tijd verlaten en was niet bereikbaar voor com mentaar. Vanaf de elfde ronde haalde Spas ski de woede van Kortsjnoj op zijn hals. Hij nam niet meer plaats aan tafel, maar slenterde heen en weer tussen het bord en de coulissen, van waaruit hij via het demonstratiebord het duel ana lyseerde. De uitgeweken Rus de poneerde onmiddellijk zijn grie ven over het gedrag van zijn ex- kameraad bij de wedstrijdleiding en verzocht het demon stratiebord weg te halen. Maar de Joegoslaven gingen hierop na een week van discussie niet in. Tijdens de dertiende partij, waarin Kortsjnoj in een moment van totale schaakblindheid zijn dame weggaf, verzocht hij de ar biter Kazic het toneel via een gordijn af te sluiten voor het pu bliek, maar ook dit verzoek werd geweigerd. Kortsjnoj meent aan stralingen uit het publiek bloot te staan, die hem storen in zijn con centratie en wilde dat verhinde- Welingelichte bronnen verklaar den, dat de wedstrijdleiding wel licht aan enige eisen van Kortsj noj tegemoet zal komen om de tweekamp te redden. Maar daar voor is de toestemming van Spasski nodig. Prof. Max Euwe, 1IST - De arbitragecommissie van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) heeft FC Utrecht veroordeeld Jan Rab een schadevergoeding van 20.000 gulden te betalen. De commissie had bij tussenvonnis van 5 ok tober 1976 FC Utrecht toestem ming gegeven met getuigen te bewijzen dat de voormalige club trainer Jan Rab destijds terecht op non actief was gesteld. De ar bitragecommissie is bij eindvon nis van 29 december tot het oor deel gekomen dat de ter kennis gebrachte feiten en omstan digheden deze ingrijpende maat regel tegen Rab (nu trainer bij FC Dordrecht) niet hebben gerecht vaardigd. Slechts twee Nederlandse „gastar beiders" (Cruyff en Rensenbrink) komen voor in de opstelling van het Europese voetbalelftal van 1977. Twee en zestig journalisten uit Europa kwamen op verzoek van het Joegoslavische sportma- gazine „Sport" tot de volgende Europese elf: Doel: Clemence (Liverpool) Achter: Vogts (Borussia Mön- Het Getijdenboek van Catharina van Kleef Hoogtepunt in de Nederlandse literatuurkunst Het Getijdenboek van Catharina van Kleef met 157 facsimile-miniaturen en 3 facsimile-tekst pagina's, op ware grootte in vijfkleurendruk, waaronder goud, werd rond 1440 vervaardigd voor de hertogin van Gelre, Catharina van Kleef Dit prachtige boek in stevige cassette heeft een winkelwaarde van 88,50 en wordt ge schonken door Meulenhoff Nederland bv. Te winnen in de Nationale Puzzelactie t.b.v. Buitenlandse reizen voor gehandicapten chengladbach), Tresor (Nantes), Kaltz (Hamburger SV), Camacho (Real Madrid) Midden: Bonhof (Borussia Mön- chengiadbach), Platini (Nantes), Cruyff (Barcelona) Voor: Simonsen (Borussia Mön- chengladbach), Fischer (Schalke) en Rensenbrink (Anderlecht). Tot Europese voetbalnatie van het jaar 1977 werd door „Sport" West-Duitsland gekozen met 88 punten. Nederland volgde op de tweede plaats met 69 en Italië op de derde met 38. De vier Nederlandse deelnemers aan het internationale zaal voetbaltoernooi in het sportpa leis Ahoy hebben de KNVB ver zocht, in verband met de late me dedeling van het verbod, alsnog shirtreclame toe te staan. Niet als precedent, maar louter als ex periment. Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V. - ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 HAARLEM - Volgens verwachting heeft Parker gisteravond het ze vende Nieuwjaarstoemooi van het Haarlemse Buitoni gewon nen. Ook in de laatste wedstrijd van het toernooi, tegen de organi serende club, bleven de Leidse basketballers ongeslagen: 106-88. TUS'04 kwam door dit resultaat op de tweede, de Haarlemmers op derde en de Amerikaanse "All Stars" op de vierde plaats. TUS had eerder op de avond in een hardlooppartij de zwakke Ame rikanen met 108-100 verslagen. Dat alle ereprijzen naar Leiden zouden gaan stond eigenlijk aan het begin van de avond al vast. Nadat TUS gewonnen had mocht Leiden nog met elf punten ver schil van Haarlem verliezen zon der zijn eerste plaats in gevaar te brengen. Het is zover niet geko men, hoewel Haarlem door Gary Freeman (19 punten in de eerste helft) en Emill Hagens in de be ginfase van de eindstrijd wel op een voorsprong kwam: 18-13. Arthur Collins bracht Leiden weer bij (23-22) en na een periode dat de strijd gelijk op ging nam de ploeg van Henny Blom door Plaat en Leysner nog voor rust definitief afstand: 42-48. Slechts even duldde Leiden het zwak op tredende Haarlem nog in de buurt. Daarna werd het verschil gestadig groter. Dat Vic Bar- tolome in de zevende minuut zijn vijfde fout ontving deed daar niets aan af. Bruinsma, met vier fouten in reserve gehouden en bekwaam vervangen door Tony Lamping, kwam voor hem in het veld. Mitchell Plaat had inmid dels de stand al op 54-70 gebracht. Toen even later Mike Westra van Haarlem ook zijn vijfde fout kreeg was het verzet van de thuisploeg geheel gebroken. Haarlem werd weggespeeld (72- 97) en met een geheel Neder landse ploeg (Leysner, Paulides, Lamping, Kip en Rijsbergen) speelde Leiden de wedstrijd uit: 88-106. Bij de prijsuitreiking ging behalve de toernooiprijs ook de topscorersprijs (Arthur Collins 119 punten, 28-53-38), de re- boundprijs (Vic Bartolome 34, 16-12-6) en de trofee voor de meest waardevolle speler (Sid Bruinsma) naar Leiden. HANS JACOBS de voorzitter van de FIDE, was gisteren naar Nederland terug gekeerd na een roerig weekje Belgrado - Er is in Belgrado nog geen beslissing genomen over het ultimatum, dat Viktor Kortsjnoj heeft gesteld. Het zongenaamde „kleine scheids- rechterscomité" heeft gistermid dag in Belgrado gedurende drie uur vergaderd. Men stond daarbij voortdurend in contact met dr. Max Euwe, voorzitter van de we reldschaakbond (FIDE), die in middels weer in Nederland is te ruggekeerd. Voor vandaag is een nieuwe bijeenkomst vastgesteld. De organisatoren zijn genegen het strijdtoneel te verplaatsen. Eerst moet echter ook Boris Spasski gehoord worden. Spasski. die in de tweekamp met 5,5-7,5 achter staat, heeft nog geen commentaar gegeven op het ultimatum van Kortsjnoj. WATERPOLO - In City of Com merce, in de VS, is HZC/de Rob ben gisteravond als vijfde en DSZ als zesde geëindigd in het eerste toernooi om het wereld kampioenschap clubteams wa terpolo. Winnaar werd St. Foy uit Canada. Omdat v.d. Wiel je volkomen op je gemak stelt en uitstekend advies geeft. Hij laat je zien hoe je er wel en hoe je er niet goed uitziet. Je gaat naar huis met de zekerheid dat je goed hebt gekocht. Daarom: Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel: 071-124108

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13