Jaan de Graaf: AZ is voor mij een uitdaging Mansveld: "Niet Boskov maar ik maakte de fouten" Wiersma laat eindelijk wat zien Ligthart: Grote problemen zien wij niet r>r> Everton is de klap nog niet te boven WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 99 ALKMAAR - Het bestuur van AZ'67 heeft voordat het aantrek ken van Jaan de Graaf een feit was. nauwkeurig onderzocht welke clubs volgend seizoen hun thuiswedstrijden op zaterdag avond zullen spelen. AZ wil zo veel mogelijk gebruik maken van de kunsten van amateur-inter national om de kosten aan zijn transfer verbonden enigszins rendabel te maken. Voorzitter Arie Ligthart deelde gistermid dag mee dat PSV en NAC ook vol gend seizoen alle thuiswed strijden op de zaterdagavond zouden spelen. Voorts zullen Go Ahead. Sparta. NEC Roda JC en mogelijk ook FC Den Haag be houdens in de koude maanden januari en december alle thuis wedstrijden op de zaterdag avond afwerken. 'En mochten P EC /Zwolle en MVV promoveren dat zit AZ helemaal goed", aldus Ligthart. ,JMVV speelt nu al constant op de zater dagavond en als de lichtinstalla tie van PEC begin volgend jaar gereed is, geven de Zwollenaren ook de voorkeur aan zaterdag. Een eredivisieclub dient twe ken van tevoren aan het wed- strijdsecrelariaat van de KNVB kenbaar te maken op welke dag het de thuiswedstrijden wenst te spelen. In de regel is dat al veel eerder bekend maar een club in nood zou bijvoorbeeld op het laatste moment van speeldag kunnen wisselen om het uitkomen tegen AZ met Jaan de Graaf te bemoeilijken Arie Ligthart weer: 'In theorie kan iedere club na tuurlijk besluiten plotseling op zondag te gaan spelen, indien men De Graaf vreest. Ik geloof daar echter niet zo in. Het optre den van De Graaf kan een spe ciale attractie zijn en meer men sen naar de stadions trekken. Wij zijn van mening dat alle clubs, die nu de zaterdag prevaleren, dat volgend seizoen blijven doen. Een ommezwaai verwacht ik niet, maar het kan natuurlijk wd". ALKMAAR - Met het aantrekken van Jaan dje Graaf (22) heeft AZ alweer de eerste stappen van het nieuwe seizoen gezet, terwijl het huidige nog maar net halverwege is. Gisteren werden de besprekingen tussen AZ'67 en de aanvaller van IJsselmeervogels afgerond, hetgeen uitmondde in een één jarig contract. De belangrijkste clausules na de fi nanciële gelden de principiële weigering van de Spakenburger om op zondag te voetballen. Hij zal door AZ'67 niet kunnen wor den verplicht om op zondag te spelen. In het geval AZ op de Dag des Heren wel speelt, wordt De Graaf opgesteld in het C-team, maar zal wel meedelen in de pre mie-uitkering van het eerste elf tal. plaatsgebonden is. Hij produ ceert gemakkelijk doelpunten. "Mijn rechterbeen is wel het sterkste, maar ik heb liever twee kansen links, dan rechts geen één", meldde de Spakenburger, wiens dagelijks brood heden nog op de markten in de omgeving van Amersfoort ligt. Hij verkoopt er koek en banket, maar die da gelijkse ritmiek zal na juni wel gaan veranderen. "Een uitdaging ja, dat betaalde voetbal. Maar eens proberen of het lukken wil. Weer eens wat anders dan IJs selmeervogels". Jaan de Graaf: "Principes niet opzij" Op zondag evenwel wordt de Mammon niet gediend; zelfs televisie kijken is dan uit den boze, zodat Jaan de Graaf zich het komende half jaar met (maan dagse) video-projectie een beeld van AZ moet vormen. De op het eerste gezicht wat merk waardige constructie van de overeenkomst tussen AZ'67 en Jaan de Graaf komt in een ander licht als de verwachting klopt, dat AZ in het komende seizoen zeker dertig wedstrijden niet op zondag speelt. Niet alleen zal men zelf veelvuldig van de zaterdag. ïüit avond gebruik gaan maken, Spakenburg gaat een plaatselijke vedette verliezen, zoals heel het amateurvoetbal dat doet, want IJsselmeervogels is wél ama teurkampioen van Nederland. "Ik weet niet hoe mijn vertrek in het dorp zal vallen. De ene helft geeft me gelijk en de andere helft niet. ook niet opzij toen die dreigden een blokkade te vormen voor een doorstoot in het betaalde voetbal. Zij die geloven haasten niet en zie, daar stopte drie weken gele den Cees Molenaar voor de deur en kwam de berg naar Moham med. De wilsovereenkomst was snel gereed en naderhand werd ook de zaak van het slijk der aarde geregeld, zodat gisteren Jaan de Graaf tevreden de pers te woord kon staan. Van hem geen woord over geld. "AZ is tevreden en ik ben tevre den", was zijn bescheid. Of hij in de AZ-groep als zondagse dienstweigeraar goed zal liggen ziet hij nog wel, en de problemen, die er rijzen met zijn vervanging op zondag, zijn niet zijn probleem maar dat van de technische staf van AZ. Wat Jaan de Graaf betreft mag het gauw juni zijn. ROTTERDAM - De omstan digheden hebben verhinderd dat Aad Mansveld gisteren érg door Jan Publiek aan zijn in Veendam begane zonden werd herinnerd. De wekelijkse elftal-bijeen komst, een door de medische staf uitgebracht rapport in zake het conditie-peil, maar ook een korte training slorp ten het leeuwendeel op van de tijd van de heren Feyenoor- ders. En verder vond er een op initiatief van directeur Brox belegd spoedberaad plaats, waarin uithuilen en opnieuw beginnen centraal stond. Kortom, de werknemers wer den doordrongen van de bit tere ernst van het leveren van optimaal werk, nu het ex ploitatie-verlies (volgens supporters-blad zo'n an derhalf miljoen) alle perken te buiten dreigt te gaan. Te neinde er in de toekomst fi nancieel wat beter uit te ko men, moet Feyenoord dit seizoen de derde plaats pak ken nu deelname aan de Europa Cup II een vrome wens is eebleken. Al pratend kwam Aad Mans veld gisteren dus weinig op straat en achteraf speet hem dat geenszins. Hij: "Ik heb geen wanklank gehoord van de collega's. Gelukkig maar. Ik heb slecht geslapen van maandag op dinsdag, geloof dat maar. Steeds zag ik die bal bij mijn Veendamse tegen stander terecht komen. Die bal was bedoeld voor Rijs- bergen, maar met dat ik hem wilde raken, sprong hij op en toen trapte ik hem met mijn scheenbeschermer naar de tegenstander. Ik heb tot mijn vreugde vernomen dat deze derde nederlaag de positie van Boskov niet ter discussie heeft gebracht. Zou ook onzin zijn. Ik en niet hij maakte die fouten. Wanneer er koppen moesten rollen, zouden ze dus afgaand op Veendam Aad Mansveld moeten ontslaan. Vreselijk heb ik het gevon den. In de bus, toen ik de trainer passeerde, ging ik op- LONDEN - Everton was de ge voelige klap die Manchester Uni ted met de 2-6 nederlaag op tweede kerstdag heeft bezorgd, gisteren in de wedstrijd tegen Leeds United nog niet te boven. Integendeel. Everton, dat voor tweede kerstdag 22 wedstrijden achtereen ongeslagen was geble ven, leed een tweede nederlaag binnen 24 uur. Na 49 minuten stond Leeds door doelpunten van Ray Hankin (2) en Peter Lorimer met 3-0 voor. Martin Dobson slaagde er pas twee minuten voor het einde in om te gen te scoren: 3-1. Door deze ne derlaag staat Everton op de tweede plaats van de ranglijst met 29 punten uit 22 wedstrijden. Nottingham Forest, dat gisteren een vrije dag had en vanavond te gen Newcastle United zal spelen staat nog steeds aan kop met 32 punten uit 21 wedstrijden. Twee andere kampioenskandida ten. Arsenal en Liverpool, maak ten geen fouten. Arsenal stond na veertien minuten door doelpun ten van Alan Sunderland en Mal colm MacDonald al met 2-0 voor in de uitwedstrijd tegen West Bromwich Albion. Jon Brady vergrootte de voorsprong door een strafschop en met nog zeven minuten te spelen scoorde Laurie Cunningham voor de thuisclub: 1-3. Arsenal bezet nu de derde plaats met evenveel punten als Everton, maar een minder doelgemid- delde. Liverpool behield de vierde plaats. Phil Neal velde in de 23ste minuut van de thuis wedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers het vonnis door een strafschop te benutten: 1-0. De stand aan kop: 1. Nottingham Forest 21-32; 2. Ever ton 22-29; 3. Arsenal 22-29; 4. Li verpool 22-28; 5. Manchester City, Leeds United, Coventry City en Norwich City 22-26. al heel wat competitie-tegen standers benutten de zaterdag avond als wedstrijdtijdstip. Ook het vriendschappelijke en het bekervoetbal zal zich grotendeels op doordeweekse avonden vol trekken. "Het aantrekken van Jaan de Graaf', aldus voorzitter Arie Ligthart gisteren, "moet dan ook worden gezien als een ver breding van onze selectie. Vijftig wedstrijden spelen vergt meer dan elf spelers". Koek en banket Jaan de Graaf heeft daarbij het maal niet meer. Er is al zo vaak sprake van geweest, dat ik weg zou gaan, dat ze het nu eerst maar eens moeten zien. Ongelovig De ongelovige Thomassen te Spa kenburg zullen nu echter onge lijk moeten bekennen, want Jaan de Graaf zette gisteren zijn hand tekening onder een heus contract met AZ'67, de eerste club die de principes van Jaan de Graaf on aangetast liet. Anderlecht, Ajax en MSV Duisburg hadden al in Spakenburg op de stoep gestaan, maar vingen bot wat de zondag betreft. voordeel, dat hij in de aanval niet Jaan de Graaf zette zijn principes Voorsprong Rob Clerc tot één punt geslonken AMSTERDAM - Met nog twee ronden te spelen in het internationale Suiker- damtoernooi te Am sterdam is het in het ge heel niet duidelijk wie straks met de hoofdprijs van vierduizend gulden scheep zal gaan. Wereld kampioen Harm Wiersma, die tot dusverre nauw elijks op dreef genoemd kon worden, verbeterde zijn kansen door als enige in de negende ronde de volle winst te behalen. Wiersma had het gehele midden bord veroverd op Hisard, die noodgedwongen naar de randen moest uitwijken. Toch moest de Nederlander nog bijna zes uur spelen, alvorens zijn grote posi tie-voordeel in winst kon worden VOLLEYBAL - Starlift Blokkeer heeft gisteren de nationale vol- leybalbeker gewonnen door met De titelhouder werkte hiermee 3-0 van Gemenservice te winnen. Bij de dames versloeg VCH/VH met 3-2 Chicopee. punt van zijn achterstand weg en staat nu samen met Jansen op punt achter Clerc. omgezet. Met een achterstand van drie stukken staakte Hisard tenslotte de strijd. Rob Clerc leek in een aanvalspartij rechtstreeks op winst af te gaan tegen Nimbi. Rond de twintigste zet zag het daar zeker naar uit, maar bij zijn vol gende zetten, is hij waarschijnlijk iets te gretig geweest. Clerc kreeg wat moeilijkheden met zijn speelruimte en hoewel hij toch een overwicht behield, wist de Congolees het overmachteind spel door het bereiken van een tweede dam remise te houden. Evenwicht Jansen en Baba Sy hielden elkaar goed in evenwicht. Deze vrijwel gelijkopgaande strijd eindigde dan ook in een puntendeling. Ook Drost en n'Diaye waren goed tegen elkaar opgewassen in een duel van de klassieke spelkarak- teristiek. Misschien stond Drost tegen het einde iets minder. In de voorlaatste ronde speelt Wiersma tegen Goervitsj en Jan sen tegen Clerc. Voor de wereld kampioen een reële mogelijkheid om mede aan de leiding te ko men. In het toernooi om het we reld jeugdkampioenschap heeft Bouke Bies zijn leiderspositie heel goed verdedigd door jeugdwereldkampioen Skliarov op remise te houden. Odintsov had geen moeite met de Belg Smeets en verkleinde daardoor zijn achterstand op Bies tot één punt. De jeugdspeler uit Don kerbroek moet nu nog tegen Dembele en Guinard. Odintsov ontmoet nog Cruz en de Neder landse juniorenkampioen T^jeerd Harmsma. Bij de dames heeft Lenie Geurts haar kansen niet zo goed verde digd. Het was de Nederlandse kampioen Barbara Graas, die de Lentse speelster wederom ver sloeg en hiermee zelf een goede kanshebster werd voor de titel. De Wormerveerse staat nu één punt achter Michailovskaja, die met haar landgenoot Sotsjnenko de punten deelde. De beide Ne derlandse speelsters ontmoeten nu nog de Russische deel neemsters. Grootmeestergroep, negende ronde: Wiersma (Ned) - Hisard (Fra) 2-0, Goervitsj (Vst) - Soumaoro (Mali) 1-1, Kaplan (Vst) - Gendlerman (Isr) 1-1, Nimbi (Kon) - Clerc (Ned) 1-1, Jansen (Ned) - Baba Sy (Sen) 1-1 Drost (Ned) - N'Diaye (Mali) 1-1. Stand: 1. Clerc 12 punten, 2. Jansen en Wiersma 11, 4. Baba Sy, Ka- plan, N'Diaye en Drost 10, 8. Hi sard 8, 9. Nimbi, Soumaoro en Gendlerman 7, 12. Goervitsj 4. Wereldkampioenschap junioren, negende ronde: Smeets (Bel) - Odintsov (Sov) 0-2, Bies (Ned - Skliarov (Sov) 1-1, Brouwers (Ned) - Dembele (Mali) 2-0, Kra- manic (Jsl) - Guinard (Fra) 0-2, Harmsma (Ned) - Shulman (Isr) 2-0, Cruz (Braz) - Malik (Tsj) 0-2. Stand aan kop. 1. Bies 16 punten, 2. Odintsov 15, 3. Sklarov 14, 4. Harmsma en Guinard 13, 6. Brouwers 12. Wereldkampioenschap dames: eerste finaleronde: Miehailovs- kiua (Sov)-Sotsjnenko (Sov) 1-1, Geurts (Ned) - Graas (Ned) 0-2. Stand; 1. Michailovskaja 12 punten, 2. Graas 11, 3. Geurts en Sotsj nenko 10. Om de vijfde tot en met de achtste plaats: Vitkaocskaite (Sov) - Nizic (Jsl) 2-0, Rijckaert (Fra) - Claes (Bel) 0-2. Stand: 1. Vitkaocskaite 11 punten, 2. Claes 6. 3. Nizic en Rijckaert 2. nieuw bijna door de grond. Toen ik die man zag zitten met zijn hoofd naar beneden, handen in het haar, dacht ik: dat komt door jouw stomme fouten. Bij de wedstrijdbe spreking maakte Boskov me opnieuw geen enkel verwijt. Twee technische fouten van Aad, zei hij alleen". Hoewel Mansveld gisteren louter lange gezichten aantrof in de Kuip, is hij van mening dat de sfeer beslist niet bene den peil is. Hij: "Als je naar de ranglijst van de eredivisie kijkt, kom je tot het besef dat een derde plaats nog altijd mogelijk is. Bovendien zitten Ajax en AZ'67 nog in de be kerwedstrijd. Waarmee ik maar bedoel dat indien één van die twee clubs de beker wint zelfs een vierde plaats nog kan volstaan om UEFA-Cup-Voetbal te mo gen spelen. Je weet nooit, achterafkan die nederlaag te gen Veendam zelfs nog posi tieve punten hebben. Wie zegt me dat Sparta en PSV het straks tegen het zogenaamde zwakke Feyenoord niet wat laks opnemen. Een un derdog-positie is nooit weg. Wat dat betreft heb ik bij FC Den Haag uitstekende erva ringen opgedaan". Dolmatov nog aan kop in schaakstrijd GRONINGEN - De Rus Dolmatov heeft gisteren de leiding behou den in het Europees jeugdkam pioenschap schaken in Gronin gen. In tweede zitting demon streerde hij opnieuw zijn grote kennis van het eindspel. Door deze zege op de Brit Taulbut heeft Dolmatov in zes ronden 5'/2 pnt behaald. De IJslander Ar- nason behield de aansluiting door een zege op Mokry. Hij heeft 4'/2 pnt. Van de Nederlanders brak Leidenaar Van der Wiel in vrijwel gelijke stelling aftegen de Bulgaar Georgiev. Jeugdkam pioen Jansen had een produk- tieve dag. Hij won in derde zitting van Botto en hield vervolgens in de zesde de jongste deelnemer, de Ier Keith Allen eronder. De stand na zes ronden: 1. Dolmatov 5'/2 pnt; 2. Amason 4Va pnt; 3. t/m 8. Upton. Foisor, Goodman, Mokry, Schubert, Pasman, allen 4 pnt; 9. Tonoli 3'/2 pnt; 10. t/m 13. Taulbut, Grosz- peter. Van der Wiel en Georgiev, allen 3 punten, 1 afg. partij. Kallenberg in nationale ploeg LEIDEN - Ton Kallenberg jr. van Luba reist vandaag met het Ne derlands jeugdteam basketbal naar Groot Brittannië. Oranje speelt daar achtereenvolgens in Edinburgh tegen Schotland, in Lilleshall en Birmingham tegen Engeland. De nationale ploeg, onder leiding van bondscoach ad interim Ton Boot keert op 31 de cember weer terug. De Leide- naars Lodewijk Devilee (Luba) en Joost Cornelissens (Leider dorp) zijn in een eerder stadium uit de selectie gevallen. Leiden neemt op 28, 29 en 30 de cember in Haarlem deel aan het Nieuwjaarstoernooi van Buitoni. Aan het toernooi nemen naast de Leidse eredivisioploeg en de or ganiserende vereniging verder deel de Duitse kampioen TuS'04 Leverkussen en het rondreizende Amerikaanse Kecsing team. De Amerikanen vallen in voor de Joegoslavische kampioen Ju- goplastika, die zich op het laatste moment wegens bekerverpheh- tingen in eigen land afmeldde. WIELRENNEN - Wielercrosser Hans Steekers uit Noordwijker- hout is het kerstweekeinde suc cesvol geweest. In Soestduinen werd hij achter Snoeyink en Wil- deboer derde, terwijl hij in Schijndel alleen nationaal kam pioen Stamsnijder voor moest la ten gaan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9