'DeAmbonees kent zijn geschiedenis niet' Sociale werkplaats in opspraak Moeilijkheden PvdA-Amsterdam Joop den llyl weer de politicus van het jaar "Concentratiekampachtige toestanden" 44- Huis van YARA-man in Putten beschoten Bakkers twee januari gesloten WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 AMBON-JAKARTA - De Repu bliek Maluku Selatan is een inci dent in de historie van de Indone sische dekolonisatie. De RMS'is geboren uit misverstanden en in triges. Geen van de betrokken leiders heeft bewust de vijand schap gewild, die nu heerst tus sen de Zuidmolukkers in Neder land en de Republiek Indonesië. Maar de haat, die leidde tot uit barstingen van Zuidmolukse jongeren tegen Indonesië en, uit eindelijk, tegen Nederland, kan alleen verdwijnen door middel van een dialoog. Een dialoog, waarvoor een mini mum aan gemeenschappelijke uitgangspunten noodzakelijk is. Wat is de huidige situatie, hoe is die tot stand gekomen? Zuidmolukkers in Nederland en Indonesiërs in Jakarta én op de Molukken zullen moeten probe ren het eens te worden over wat er is gebeurd, vóór, tijdens en na de soevereiniteitsoverdracht. "De Ambonees kent zijn eigen ge schiedenis niet. Wie zijn eigen ge schiedenis niet kent, kent zijn ei gen identiteit niet. Pas als je je eigen geschiedenis kent, weet je welke rol je hebt gespeeld, ken je je plaats in de wereld". Het zijn woorden van generaal Joost Muskita, directeur-generaal op het departement van handel in Jakarta. Begin 1950 was hij luite nant bij het Koninklijk Neder lands-Indisch Leger, het KNIL. Maar hij opteerde voor overgang naar het nationalistische Indone sische leger, het TNI. Muskita is niet de enige in de ge sprekken die Noes Solisa en Theo Thenu (de twee "militante" Zuidmolukkers die onlangs in Indonesië zijn geweest) in Indo nesië hebben gevoerd, die zo n zware nadruk legt op de nood zaak gezamenlijk de geschiede nis rondom de oprichting van de RMS te bestuderen. In onder staand artikel zullen wij trachten weer te geven hoe die gesprekken verliepen, zonder een poging te wagen tot een eindoordeel over de historische waarheid. Confrontatie Het gesprek met generaal Muskita vond plaats op zijn kantoor in Ja karta. Het was één van de eerste ontmoetingen die Noes en Theo hadden na hun aankomst in In donesië. Een confrontatie van de militante RMS-sfeer (waarin Noes en Theo zijn opgegroeid) die de RMS-geschiedenis ziet als één aaneenschakeling van woordbreuk en verraad, door Nederland en Indonesië, en het historisch besef van een man voor wie de gebeurtenissen van 1950 realiteit zijn gebleven, maar onderdeel van een geschiedenis, die sindsdien is verder gegaan. Door Bob Mantiri kassar aangekomen. Is-dat sabo tage door de Nederlanders?" (want die verzorgden begin 1950 nog de verbindingen - red.) Muskita lijkt er vanuit te gaan dat Nederlanders de post voor Ma kassar hebben achtergehouden, zodat de enkele honderden keursoldaten van het KNIL, de "rode en groen baretten", op Ambon moesten blijven en niet' konden worden ingelijfd in het TNI. Deze keursoldaten vormden korte tijd later het leger van Soumokil, van de RMS. Niet - volgens Muskita - omdat zij dat zo graag wilden, maar omdat zij geen andere uitweg zagen, nu de weg naar het TNI, het wet telijke Indonesische leger, om onverklaarbare redenen was ver sperd. "Ze hadden de rood-witte Proclamatie De proclamatie vond plaats op aandrang van mr. dr. Chris Soumokil, de procureur-generaal uit Makssar, van Molukse af komst, maar met Nederlandse opvoeding. Hij was "gelijk gestelde" wat in die dagen wilde zeggen dat hij de voorrechten ge noot van een Nederlander, een koloniaal in eigen land. Als jurist vond Soumokil dat hij niet zelf de RMS kon uitroepen. Dat diende te worden gedaan door iemand die was bekleed met bestuurlijk gezag. Joop Manu- hutu was destijds plaatsvervan gend gewestelijk hoofd van de Zuid-Molukken. Manuhutu was dus de hoogste gezagsbekleder op Ambon. Ook hij woont nu in Jakarta. Hij vertelt de geschiedenis van de RMS vanuit zijn eigen rol, met behulp van een landkaart. Ook hij ziet, achteraf, de vrees voor het communisme, zoals die in 1950 heerste bij de Nederlanders en ook bij de Britten en Ameri kanen, die in 1945 de Japanse keizer hadden verslagen, als ver trekpunt. "Ik ben helemaal tegen de RMS", vertelt Manuhutu. "En weet js waarom?" Hij wijst op de kaart. "Kijk, na de capitulatie van de Japanners dachten de geallieer den dat Indonesië communis tisch zou worden. Toen had gouverneur-generaal dr. van Muskita draagt nog wel de sporen van het koloniaal verleden: hij spreekt vloeiend Nederlands, denkt zelfs vaak nog in de taal van de vroegere koloniale over heersers. Net als de Zuidmoluk kers in Nederland: twee zielen in één borst. Misschien daarom be grijpt hij de Zuidmolukse pro blemen. Maar over één ding zijn Muskita en de andere betrokke nen uit 1950, die wij in Indonesië tegenkomen, het eens: de RMS is een creatie van Nederlandse of ficieren, die ofwel de Republiek Indonesië hoe dan ook de voet dwars wilden zetten, ofwel de In donesiërs niet vertrouwden, en bang waren dat die wraak zouden nemen op de Molukkers die im mers "Door de eeuwen trouw" waren geweest: aan de Neder landse kolonialen. "Onze KNIL-jongens op Ambon", zegt Muskita, "hadden al gekozen voor Indonesië. Ze hadden de daarvoor benodigde papieren al ingevuld, zodat ze zouden kun nen overgaan naar het TNI, het republikeinse leger. Maar die formulieren zijn nooit bij de In donesische autoriteiten in Ma- Mook een demarcatielijn getrok ken: Australië, Molukken, Irian-Barat (Nieuw-Guinea), de Filippijnen en Japan". "In 1949 werd de soevereiniteit overgedragen. Toen was Indone sië dus onafhankelijk. Maar al in 1946 was Irian-Barat (Nieuw- Guinea) afgescheiden van Indo nesië. Dus de republiek Oost-In- donesië (deelstaat van het fede rale Indonesië), red.) had geen zeggenschap meer over Nieuw- Guinea. Toen dus de Neder landers in 1949 vertrokken uit Indonesië konden ze Nieuw- Guinea niet zo maar loslaten en stuurden ze de groene en rode ba retten naar Ambon, begin 1950. Ze vermoordden de mensen Manuhutu, 71 jaar oud. kijkt terug in het verleden. Staatkundige en puur persoonlijke herinneringen vermengen zich. Hij gaat verden "Ik heb toen geprobeerd de zaak te sussen. Ik was al (fungerend) gewestelijk hoofd van de Zuid- Molukkerraad. Toen vertrok Soumokil, wijlen dr. Soumokil, met een bomber van het KNIL van Makassar naar Menado. Hij probeerde daar eerst de leden van de Twapro (de twaalfde provin cie, Menado gold als zéér pro-Ne derlands, red.) op te stoken, om ook zo een RMS, een afscheiding te beginnen". Dus los te komen van de deelstaat Oost-Indonesië, de Negara Indo nesia Timor (NIT). Maar die lui van de Twapro gingen daar niet op in. Toen vloog hij (dr. Soumo kil, red.) door naar Ambon. Hij kwam er aan op de zesde april. Hij was nog bijna opgepakt in Me nado (door de jonge republikei nen, aanhangers van de repu bliek Indonesië, dus van Soekarno en Hatta, red.) omdat hij Wolter Moningsidi had laten fusilleren, de Indonesische ver zetsstrijder". "Op Ambon aangekomen, kwam dr. Soumokil niet meteen bij me; pas na zes dagen, op een vrijdag avond, kwam hij bij mij op kan toor. Ik kende hem namelijk heel goed, want door mijn functie van gewestelijk hoofd van de Zuid- Molukken, kwam ik vaak in Ma kassar. Ik logeerde destijds vaak bij hem". Zelfbeschikkingsrecht "Toen hij me op 24 april zei de RMS te proclameren, vroeg ik: dr. Soumokil, op grond waarvan ba seert u dat? Hij antwoordde: op grond van artikel 2 van de Ronde-Tafelconferentie, betref fende het zelfbeschikkingsrecht. Daarin staat geschreven dat een "negara" (deelstaat, red.) zelf kan vaststellen waartoe hij wil beho ren, tot Nederland of tot Indone sië". "Maar", zei ik, "wij vormen een gewest, binnen een negara. "Dr. Soumokil zei: bisa, bisa (het kan, het kan, red.) Maar als ik proclameer, word ik beschouwd als een rebel. Als u het doet, als gewestelijk hoofd van de Zuid- Molukken, wordt dat wel voor vol aangezien. Dan is het wel geldig". "Toen zei ik: maar dr. Soumokil, hoe kunt u nu als rechtsgeleerde zoiets zeggen? Dan proclameert u maar zelf! Ik kan het niet verant woorden". "Want kijk, ik was al gewestelijk hoofd. Waarom moest ik de RMS nog eens uitroepen? Ik ben be noemd door Soekawati (presi dent van de deelstaat Oost-Indo nesië, NIT, red.) Ik heb al een hoge functie, waarom moet mijn functie weer herhaald worden?" "Soumokil hield echter vol: als ge westelijk hoofd heb je het recht de RMS te proclameren, zei hij. Maar dat is niet mogelijk, zei ik. Wij zijn maar gering in aantal. Wij zullen ons niet kunnen verdedi gen". Hoe het gesprek exact afliep zullen we nooit weten. Duidelijk is, dat Manuhutu zich tenslotte liet overhalen, zij het met voortdu rende tegenzin. Dr. Soumokil moest, dat blijkt uit alle verslagen uit die tijd. een dwingende per soonlijkheid zijn geweest. Een van zijn sterkste argumenten, ook tegenover Manuhutu, was van godsdienstige aard: "De In- donesiërs( de Javanen, red.) zijn er op uit jullie allemaal te be snijden, alle kerken worden moskeeën, jullie worden allemaal moslim gemaakt, zie Soumokil", aldus Manuhutu. DEN HAAG (SP) - Ex-premier Den Uyl is voor de vijfde achtereen volgende maal door de parlementaire pers gekozen tot politicus van het jaar. Zijn voorsprong op nummer twee - de nieuwe premier Van Agt - was dit jaar echter aanzienlijk kleiner dan in 1976, toen Den Uyl en Van Agt ook de eerste twee plaatsen bezetten. Aan de door het weekblad De Tijd georganiseerde verkiezingen deden dit jaar 74 parlementaire journalisten mee. Dat is 83 procent van de redacteuren die vermeld staan op de ledenlijst van de par lementaire pers. Den Uyl kreeg dit jaar 106 punten en Van Agt scoorde 95 punten. Vorig jaar haalde de PvdA-leider 83 punten en de CDA-politicus Op de derde plaats bij de parlementaire journalisten kwam dit jaar VVD-leider Wiegel, terwijl de nieuwe minister van financiën An- driessen en D'66-fractievcorzitter Terlouw vierde en vijfde wer den. APPINGEDAM (SP) - "Concentratiekampachtige toestanden". Dat is - in het kort - de kern van de klachten die de laatste tijd worden gehoord over de sociale werkplaats in Appingendam. De werknemers daar hebben inmiddels het aftre den van de direcite geëist. De voornaamste grief is dat het be leid teveel is gericht op produktie en dat het sociale aspect wordt verwaarloosd. Mensen in de buitendienst moesten bij slecht weer de hele dag in de keet wach ten en mochten niet naar huis, hoewel er niet kon worden ge werkt. Sinds kort mogen de werknemers buiten de schafttijden de kantine niet in. Een aantal werknemers heeft sa men met de werkgroep wet so ciale arbeidsvoorziening, de Ischa Meijer biedt zijn excuses aan AMSTERDAM (SP) - Nadat de journalist Ischa Meijer zijn ex cuses heeft aangeboden, is het kort geding dat vier verzetsorga nisaties tegen hem hadden aan gespannen voorlopig van de baan. Ischa Meijer heeft erkend in een uitzending van de VPRO-radio op 11 november een verkeerd beeld te hebben gegeven van het Nederlands verzet. Meijer zei toen onder meer dat een handjevol halfgare avonturiers zich had verzet tegen de bezetter en dat die onder andere omstan digheden in het gevang of ge sticht zou zijn beland. Overigens blijft hij wel van mening dat het beeld van de totale oor logssituatie in Nederland gedu rende de bezetting 'onge nuanceerd' overkomt. BILJARTEN - Het eerste bil- jarteam van Landzicht heeft in de Leidse biljartcompetitie een 2-6 nederlaag geleden tegen Wapen van Voorschoten 2. Rijnstreek 1 moest zijn meerdere erkennen in Vriendschap, dat met 6-2 won. rechtswinkel Groningen het jon geren advies centrum, en het ad- vocatencollectief in Groningen een actie-comité opgericht. Dit actie-comité heeft intussen een petitie met 127 handtekeningen gezonden naar gemeenteraden, het parlement, de rijksconsulent sociale werkvoorziening en het ministerie van sociale zaken. Daarin wordt het aftreden geëist van directeur J.C. Meijer en het bestuur en aangedrongen op een onderzoek door een onafhan kelijke commissie. Directeur Meijer heeft bij het actie comité flink verbruid door uit spraken als: "Ik hoop dat er met de nieuwe regering wat meer orde en regelmaat zal komen. Wat hier gebeurt is een teken des tijds". De heer J. Jager, wethouder in Delfzijl en voorzitter van het be stuur van de werkvoorzienings chap Fivelingo, zoals de werk plaats officieel heet, ontkent dat het beleid van de sociale werk plaats uitsluitend op pruduktie is gericht. "Kijk", zegt hij, hebt twee vormen van therapie. Je kunt de mensen alléén maar bezig proberen te houden, bijvoorbeeld door ze overdag blokjes in elkaar te laten zetten, die blokjes weer uit elkaar te laten halen en ze de volgende dag diezelfde blokjes weer in el kaar te laten prutsen. Maar dat is onzinnig. Je kunt ook trachten de mensen zo aan het werk te zetten, dat ze weer eventueel naar het vrije bedrijf terug kunnen. En dat is ook wet telijk onze opdracht", aldus de heer Jager. In een sociale werkplaats probeert men mensen die door lichame lijke of geestelijke oorzaken het werk in het vrije bedrijf niet meer aankunnen, weer op hun normale peil terug te brengen. De heer Jagen "Dat is natuurlijk niet mogelijk.bij iedereen die op de sociale werkplaats werkt. Maar het is toch geweldig als je in een winkel komt en je ziet daar een produkt van de werkplaats. We zijn dus wel produkt-gericht, maar niet in de eerste plaats pres tatie-gericht. Er is geen sprake van opjagen". Twijfel vengens De heer Jager verklaart dat het bestuur officieel niets weet van de klachten van de werknemers. "Zwart op wit heb ben we geen enkele klacht op pa pier van hen gekregen. Ze willen hun klachten wel mondeling te gen me spuien, maar als je zegt: zet het zwart op wit, weigeren ze. Je begint dan te twijfelen aan de waarheid van die klachten, als ze er zelf niet achter durven staan". Hij zegt bereid te zijn om een onaf hankelijke onderzoekcommissie in te stellen. "Ik wil helemaal niet zeggen dat er nooit iets gebeurt dat niet goed is. Er zullen heus wel eens opmerkingen worden gemaakt tegen werknemers die onheus zijn of er zullen wel eens dingen worden gedaan, die eigenlijk anders hadden moeten worden geregeld. Maar dan moet je daar ook rond voor uitkomen, en niet vaag blijven. Zoals de hele kwestie zich nu heeft ontwikkeld, is het een storm in een glas water". Mr. Fonteijn -topman op justitie- overleden DEN HAAG (SP) - Mr. A. J. Fonteijn plaatsvervangend secretaris-generaal van het ministerie van justitie en hoofd van de directie politie, is maandag op 61-jarige leef tijd overleden. In 1933 kwam hij bij het ministerie van justi tie. In de tweede wereldoor log zat hij in Duitse gevang enissen. In 1952 studeerde hij af in het Indisch recht. Vier jaar later werd hij hoofd van de hoofdafdeling vreemde lingenzaken en grensbewa king. In 1967 volgde zijn aan stelling tot loco-secretaris generaal. Zes jaar later werd hij tevens hoofd van de direc tie politie. Mr. Fonteijn was officier van Oranje Nassau, ridder in de orde van de Ne derlandse leeuw en com mandeur in de kroonorde van België. PUTTEN (SP) - Het huis van Vara-medewerker Willem van Maanen in Putten is met een zware windbuks beschoten. De rijkspolitie in Putten heeft een kogelgaatje gevonden in een serre-ruit van de woning. Men vermoedt dat het schieten het werk is van kwajongens. Willem van Maanen heeft een boek geschreven over het wegvoeren van vrijwel alle mannelijke in woners van Putten in de Tweede Wereldoorlog en meegewerkt aan een Vara-documentaire over het zelfde onderwerp die wordt uit gezonden op 30 december. Volgens Van Maanen heeft de kerk Hoewel de politie er van uitgaat dat 600 Amsterdammers of Rot terdammers waren weggevoerd, zouden er naar zijn mening veel meer levend zijn teruggekeerd. Van de mannen uit Putten, die als repressaille werden weggevoerd, keerde slechts een handjevol te rug. In Putten is veel rumoer ontstaan rond het uitzenden van de docu mentaire. Weliswaar kreeg men gedaan dat de uitzending op Tweede Kerstdag niet doorging, maar daarop besloot de Vara het programma op 30 december uit te zenden. i Putten de mensen te lijdzaam gemaakt, zodat ze geen vee rkracht hadden om de concentra tiekampen te overleven. Als er het schieten het werk i hamels, zal de woning van Van Maanen speciale aandacht krjjgen bij het surveilleren. Fractievoorzitter van raad stapt op DEN HAAG - De meeste bakkers zullen op maandag 2 januari gesloten zijn. Alle werkgevers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf hebben namelijk besloten de ondernemers te adviseren het personeel op 2 januari een extra vrije dag te geven. Verwacht wordt dat dit advies door het overgrote deel van de bakkers wordt opgevolgd. AMSTERDAM (ANP) - Paul Rut gers van der Loeff is deze week afgetreden als fractievoorzitter van de PvdA in de Amsterdamse gemeenteraad. Hij vindt dat hij niet langer de fractie kan leiden, nu het gewest Amsterdam van de PvdA een week geleden heeft uitgesproken dat tenminste drie andere fractieleden in de ko mende maanden veel beter dan hij de fractie kunnen voorzitten. tievoorzitter in Amsterdam, staat met de gemeenteraadsverkiezin gen komend voorjaar in het vooruitzicht, niet op zichzelf. Eerder verklaarde PvdA-wet- houder De Cloe zich niet her kiesbaar te zullen stellen. Rut gers van der Loeff en De Cloe, maar ook andere leden van de PvdA-fractie in Amsterdam, worden de laatste maanden om hun beleid fel gekritiseerd op de afdelingsvergaderingen. Op deze vergaderingen worden de kan didatenlijsten samengesteld voor de komende verkiezingen. Hoewel de definitieve PvdA-lijst pas maart volgend jaar gereed zal zijn, is nu al duidelijk dat Rutgers van der Loeff te weinig steun binnen het gewest heeft voor een herverkiezing als fractievoorzit ter. Erg goede papieren wat dat betreft heeft Jan Schaefer, oud staatssecretaris van volkshuis vesting, aldus PvdA-woordvoer- ders. ter nooit gezocht heeft. Hij trekt zijn conclusies uit het feit dat in de afgelopen maanden 'op een niet gering aantal afdehngsver- gaderingen de kritiek op het frac- tiebeleid toch weer onmisken baar tot uiting is gekomen. Ik dacht dat de frustrerende mis lukking van het linkse prog ramakkoord in de jaren 1974 en 1975 daarvan de oorzaak was, maar kennelijk is nu ook mijn voorzitterschap in de jaren daarna in het geding', aldus Rut gers van der Loeff.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7