Geen doorbraak gesprek in met Sadat na Beg "Argentinië polste schender mensenrechten Latiins-Amerika" Sadat erg teleurgesteld Carter probeert Hoessein over te halen Half januari start overleg van commissies Chileense verboden partijen willen referendum boycotten Citizen Quartz LCDTijdmeter Sadat benoemt Kamel tot opvolger Fachmi Executie Iraanse generaal DINSDAG 27 DECEMBER 1977 Tijdens wereldreis gesprek over "Cairo" President Carter AMMAN/TEHERAN (Reuter/UPI) - Koning Hoessein van Jordaniè zal rond de jaarwisseling een on derhoud hebben met de Ameri kaanse president Jimmy Carter als deze zich in het kader van zijn wereldreis in de Iraanse hoofstad Teheran bevindt. Dit is zaterdag meegedeeld door Hoesseins per schef. Carter' is bij de sjah te gast op 31 december en 1 januari. Het is nog niet precies bekend of hij de Jor daanse vorst op oudjaar dan wel op nieuwjaarsdag spreekt. Hoes seins woordvoerder zei dat de Jordaanse vorst door de sjah is uitgenodigd voor een officieel bezoek van enkele dagen. Hoes sein arriveert op 30 december in Iran. Hoessein en Carter zullen vrijwel zeker van gedachten wisselen over de huidige vredesinitiatie ven in het Midden-Oosten. Zij kunnen dan waarschijnlijk de eventuele resultaten van het kerstgesprek tussen de Israëli sche en Egyptische leiders Begin en Sadat in hun analyse betrek ken. In Amman gaat voorts het onbeves tigde bericht dat Carter tijdens zijn bezoek aan Saoedi-Arabië (4 januari) een soortgelijk ingelast gesprek zal voeren met zijn Syri sche ambtgenoot Hafez Assad. In Plains, waar Carter de kerstda gen doorbracht, is zijn gesprek met Hoessein bevestigd. Een zegsman deelde mee dat de pre sident zelf het initiatief heeft ge nomen tot de ontmoeting. In het midden werd gelaten wanneer Carter en Hoessein elkaar precies ontmoeten. Het gesprek zal ech ter worden ingepast in het be staande schema, zodat Carter zijn bezoek aan de sjah in geen geval vanwege Hoessein zal verlengen. Erkend werd dat Carter zal pro beren om Hoessein over de "streep van Cairo" te trekken. Volgens het Witte Huis is de tijd daarvoor thans rijp. Over een eventueel gesprek met de felle Sadat-tegenstander Assad werd niets'gezegd. Ontkend werd verder, dat Carter gedurende zijn reis die hem in negen dagen naar zes landen voert een ontmoeting zal hebben met Sadat. Koning Hoessein ISMAILIA - De top in Ismailia is niet het opzienbarende succes geworden dat velen, zowel in Egypte als in Israël, ervan verwachtten. De stemming rond de reis van de Israëlische premier Menachem Begin naar Egypte was heel wat minder euforisch dan de sfeer die rondom Sadats bezoek aan Israël hing. Maar hoewel Sadat en Be gin gisteren met ernstige gezich ten verschenen op de persconfe rentie in Ismailia is het vredese- lan, opgewekt door Sadats spec taculaire initiatief, duidelijk le vend gebleven. Voor de concrete resultaten van dat elan zijn de ogen nu gevestigd op de onge twijfeld moeizame werkzaamhe den van de tot ministersniveau opgevijzelde conferentie in Cairo, en twee nieuw-ingestelde gemengde politieke en militaire De gemeenschappelijke persconfe rentie van Sadat en Begin bood enig zicht op de reikwijdte en de beperkingen van het Israëlisch- Egyptische streven naar een al omvattende regeling. Beide staatslieden beklemtoonden dat zo'n alomvattende regeling het doel blijft, en niet een afzon derlijke Egyptisch-Israëlische vrede. Het centrale meningsverschil blijft de Palestijnse kwestie, door Sa dat gekenschetst als "de kern van het probleem". Egypte staat op het standpunt dat er een Pales tijnse staat moet komen op de westelijke Jordaanoever en in Gaza, Israël wil niet verder gaan dan zelfbestuur voor de Pales- tijnen in deze gebieden. SANTIAGO (REUTER) - De chris tendemocratische en de socialis tische partij, die in Chili verbo den zijn hebben gisteren de Chilenen opgeroepen tegen de regering Pinochet te stemmen bij het referendum van volgende maand over de mensenrechten. In afzonderlijke communique's die gisteren naar persbureaus werden gestuurd zeggen de twee partijen dat het bij het referen dum aan de noodzakelijke garan ties ontbreekt om het geldig te doen zijn. Er zijn geen bijge werkte verkiezingslijsten in Chili en de kiezers zullen hun iden titeitskaart moeten tonen willen ze aan het referendum kunnen deelnemen. President Pinochet kondigde vo rige week aan dat de vraag die op 4 januari aan de kiezers zal wor den voorgelegd is of de Chilenen achter de recente motie van de Verenigde Naties staan waarin de schending van de mensenrech ten in Chili wordt veroordeeld, of dat ze zijn regering steunen als de wettige macht in het land. Pino chet heeft tevens gezegd te over wegen de macht aan een burger regering over te dragen als de kiezers de motie van de VN steu- Bomaanslag in Italië TRENTE (REUTER) - Een uiterst linkse groepering die zichzelf de "communistische Ulrike Meinhof brigade" noemt heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor een bomaanslag op kerst morgen op een dagblad in het Italiaanse Trente. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In deze standpunten is ook in Is mailia geen beweging gekomen, zo gaven Sadat en Begin beiden toe. Hoewel Sadat vasthield aan de rechten van de Palestijnen heeft hij geen enkel toenaderin- gsgebaar gemaakt in de richting van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO, zo merken waar nemers op. De PLO heeft zichzelf buiten spel gezet door toe te tre den tot het "kamp van de nee- zeggers". Men moet nu de ver dere ontwikkelingen afwachten, aldus Sadat. Begin verklaarde dat in de eerste week van januari contact zal worden opgenomen met niet na der aangeduide "Palestijnse ver tegenwoordigers". Deelneming van de PLO aan de onderhande lingen wees de Israëlische pre mier opnieuw af, omdat "de PLO uit is op vernietiging van Israël". Over de hoogten van Golan is in Ismailia niet gesproken, omdat dat volgens Sadat "een zaak van Syrië is". "Ik kan niet voor Syrië spreken". Als er eenmaal een ak koord is bereikt over de grote lijnen van een akkoord, moet "iedereen voor zichzelf onder handelen", aldus Sadat, en Begin sprak de hoop uit dat de Syrische president Assad zich alsnog bij de onderhandelingen zal aanslui ten. Vooruitgang is er volgens Sadat en Begin gemaakt wat betreft de te rugtrekking van Israëlische troe pen uit de in 1967 bezette gebie den. Sadat verklaarde dat Begin "de bereidheid heeft getoond een einde te maken aan het militair bestuur in westelijk Jordanië". In antwoord op vragen zei Begin dat Israëls veiligheid gewaar borgd moet blijven, welke con cessies er ook gedaan mogen worden. De oorlog van 1967, al dus de Israëlische premier, was geen agressie-oorlog, maar een oorlog ter zelfverdediging. Kij kend naar Sadat vervolgde hij: "de president heeft me gister avond gezegd dat hij zich de leu zen uit die tijd herinnert, dat de joden in zee gedreven moeten worden". De zondag nog aangekondigde "gemeenschappelijke intentie verklaring voor een vrede in het Midden-Oosten" is in Ismailia niet tot stand gekomen. Dat was volgens Begin ook niet nodig, omdat men het eens is geworden over de door Sadat afgelegde verklaring. Daarin staat dat Israël en Egypte zijn overeengekomen "een alomvattende regeling te maken op basis van resoluties 242 en 338 van de veiligheidsraad". Bovendien zijn op basis van een "beginsel-akkoord" twee com missies van ministers ingesteld. Dat is volgens Begin de "belang rijkste ontwikkeling", die dankzij de top in Ismailia op gang is gebracht. Geanimeerd keuvelend verlaten de Egyptische president Sadat t Israëlische premier Begin het zomerverblijf van Sadat in Ismailia, t de besprekingen werden gevoerd. TEL AVIV (UPI/REUTER/AFP) - De twee Israëlisch-Egyptische commissies die de politieke en militaire aspecten van een glo bale vredesregeling voor het Midden-Oosten gaan bespreken, beginnen hun vergaderingen in Vaïro (militair) en Jeruzalem (politiek) op 14 of 15 januari. Premier Menachem Begin maakte dit gisteren bekend bij zijn terugkomst in Israël uit Is mailia waar hij twee dagen heeft gesproken met president Anwar Sadat van Egypte. Begin zorgde daarmee voor onze kerheid aangaande het juiste aanvangstijdstip van de commis sievergaderingen. In Ismailia spraken zowel hijzelf als Sadat van de „eerste week in januari". Mogelijk geldt dat alleen voor de militaire commissie, want gister avond gaf het Egyptische pers bureau Mena als eerste vergader datum voor die commissie '8 of 9 januari' op. t Onzekerheid bestaat verder over de 2ar samenstelling van de politieke Beide lichamen wer- CAÏRO (AFP) - President Sadat van Egypte is teleurgesteld over de voorstellen die de Is raëlische premier Menachem Begin hem heeft gedaan, met name die betreffende het recht op zelfbeschikking voor de Palestijnen. Dit is de indruk die de Egyptische journalis ten van Sadat kregen tijdens een gesprek dat zij met het Egyptische staatshoofd hadden, kort nadat Begin vanuit Ismailia naar Israël was teruggekeerd. Alhoewel hij zeer ontspannen leek en het be lang en de positieve kant van de dialoog van Ismailia onderstreepte, verborg Sadat niet dat hij meer van de ontmoeting had ver wacht, vooral wat betreft de toekomst van de westelijke Jordaanoever en het Palestijnse probleem. De Egyptische leider, zo voegt men er uit de zelfde bron aan toe, heeft laten weten dat hij een reeks contacten gaat leggen met ver schillende westelijke landen om van hen een krachtiger steun te ontvangen inzake de Pa lestijnse kwestie. Die diplomatie begint van daag al met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt dis op officieel bezoek in Egypte werd verwacht. Cairo wenst dat de Europese landen bij Israël stappen onder nemen om de positie van dit land ten aanzien van de Palestijnse zaak te deblokkeren. Sa dat neemt geen genoegen met het principe van zelfbestuur dat Begin hem voor de be volking van Westelijk-Jordanië heeft voor- Dajan Vooruitgang in de richting van een regeling in het Midden-Oosten, waarvoor nog zeer grote obstakels bestaan, is in grote mate afhanke lijk van president Sadat en zijn medewer kers, zo heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan verklaard op de terugreis van Ismailia naar Israël, een verslaggever van de Israëlische radio merkte op dat Dajans gezicht heel wat ernstiger stond dan het opgewekte gezicht van pre mier Begin. "Ik heb goede redenen om ernstig, gespannen, zelfs ongerust, te zijn", zei Dajan. „We staan tegenover twee mogelijkheden, beide even verontrustend. De eerste: er ontstaat een im passe in de onderhandelingen, met alle ge volgen vandien. De tweede: de concessies die Egypte verlangt zijn, vanuit ons standpunt, erg hard, erg moeilijk aanvaardbaar. Op veel terreinen hebben wij geen akkoord tot stand gebracht", aldus Dajan in het radio-inter view. Hij zei dat er nog een brede kloof be staat over de kwestie in de Sinai, wat betreft zaken als bestaande Joodse nederzettingen in het gebied en de kwestie van de troepen in het gebied. De Israëlische minister van buitenlandse za ken meende dat de meningsverschillen niet verdoezeld moeten worden „Het gaat niet alleen om terugtrekking uit gebied zus of zo, maar over het geheel van de Arabische stra tegie, die voorziet in de oprichting van een Palestijnse staat". Dajan zei dat hij wel tevre den was over de toon van de gesprekken in Ismailia. Syrië De Egyptische-Israëlische top in Ismailia heeft volgens Syrië niets opgeleverd. „Begin en andere zionistische terroristen hebben Sadat niet geboden wat hij van zijn nieuwe vrien den had verwacht met betrekking tot vol ledige Israëlische terugtrekking uit de Si nai", zo meldt radio-Damascus. De radio sprak de verwachting uit dat Israël zijn uiter ste bost zai doen om Sadat nog meer conces sies te ontfutselen. Het Syrische regerings- blad Tishrin schrijft dat Sadat verdient dat hij ten val wordt gebracht, omdat hij zijn be loften omtrent zijn onderhandelingen met Is raël niet heeft gehouden. „Sadat gaf Israël alles en kreeg er niets voor terug". Kenmerk: absolute precisie en geeft u alle tijdinformatie die u zich maar kunt wensen: seconden, minuten, uren, datum, maand Bovendien verlichting voor 's nachts, automatische kalender- korrektie en ook nog extrr. plat. dus elegant om de pols. Uitgevoerd in staal. ©CITIZEN Deze „Nieuwe Tijdmeter" wordt geïmporteerd door J HART BV. Postbus 41 Ouderkerk a d Amstel CAIRO (DPA/AFP/Reuter) - Aan de vooravond van zijn gesprek met Israëls regeringsleider Be gin, heeft president Anwar Sa dat van Egypte zaterdag een nieuwe minister van Buiten landse Zaken benoemd. Het is Mohammed Ibrahim Kamel, tot dusver Egyptisch ambassadeur iu de Westduitse hoofdstad Bonn. Hij is de opvolger van Is mail Fahmi. Deze trad op 17 no vember af omdat hij zich niet kon vinden in Sadats vredesini tiatieven. Deze begonnen op 19 november met een bezoek aan Jeruzalem, kregen gestalte in de conferentie van Cairo en werden op eerste kerstdag verder uitge bouwd. De vacante portefeuille was vanaf Fahmi's terugtreden onder be heer bij Boetros Ghali. Deze waarnemende minister was zelf pas benoemd, aangezien ook Fahmi's "tweede man", Mo hammed Riad, vanwege Sadats Israël-reis aftrad. Men neemt in Cairo aan dat Ghali nu zal aanblijven als ondermi nister van Kamel. Diens benoe ming kwam voor de diploma tieke gemeenschap overigens als een volslagen verrassing. Als meest waarschijnlijke kan didaat beschouwde men daar de Egyptische ambassadeur in Washington, Ahsraf Ghorbal is een beroepsdiplomaat met bijna 20 jaar ervaring op diverse standplaatsen. De thans 54-jarige bewindsman kwam in 1947, na een geslaagde rechtenstudie, in dienst bij de Egyptische Raad van State. Na korte tijd werd hij overge plaatst naar de buitenlandse dienst. Mohammed Ibrahim Kamel In 1950 werd hij tweede secretaris op de Egyptische ambassade in Londen om niet lang daarna zelf ambassadeur te worden in Mexico-stad. CV; .a e~ Kins- jasa. De jongste standplaats vóór zijn ministerschap was de Westduitse hoofdstad Boon. Kame! geldt als een persoonlijk vriend van president Sad?:t en was naar verluidt een maand ge leden door het staatshoofd voorgedragen ais opvolger van Fahmi. den door Begin en Sadat in Is mailia aanvankelijk als zuiver bilaterale commissies gepresen teerd. In de loop van beider pers conferentie zei Sadat echter, zonder door de Israëlische pre mier te worden tegengesproken, dat ook de Verenigde Staten en de VN in de politieke commissie zitting zouden hebben. Aange zien de commissies op minis tersniveau werken zou dit voor de V.S. mogelijk deelneming van minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance betekenen. De Ver enigde Naties spraken in Cairo mee in de persoon van generaal Siilasvuo, de commandant van het contingent vredestroepen in de Sinai. Hoe de VN-vertegen- woordiging moet worden opge krikt is nog onduidelijk, maar de naam van secretaris-generaal Kurt- Waldheim is al genoemd. Kennelijk is nader overleg met Washington en New York in deze geboden, want Sadat beant woordde de vraag of Vance en Waldheim in persoon gaan meep raten gisteravond slechts met een "laten we het hopen". De gemengde commissies, waartoe Begin en Sadat zondag besloten, nemen het inhoudelijke werk grotendeels over van de voorbe reidende conferentie in Cairo. De delegaties in Cairo kwamen van daag bijeen, niet om te vergade ren, maar om formeel uiteen te gaan tot de eerste commissiezit tingen hebben plaatsgevonden. Aangezien er een organische band bestaat tussen de commis sies en de conferentie is de laatste door de besluiten van Ismailia opgewaardeerd „tot ministersni veau. Verder zullen de commis sies over hun werkzaamheden regelmatig verslag uitbrengen aan de topfiguren van het vrede soverleg - Begin en Sadat. TEHERAN (Reuter/UPI) - De Iraanse generaal Achmed Moqar- rebi, die was veroordeeld tot de doodstraf wegens spionage, is zondag geëxecuteerd. Dit heeft de Iraanse radio bekendgemaakt. De generaal bekende gedurende de rechtzak tientallen jaren te heb ben gesp.oneerd voor een vreemde mogendheid. Hij werd op 6 december vëroordeeld door een miliiair tribunaal. Hij had te- ge." re siraf beroep aangetekend dat echter op 18 december door een speciaal hof van beroep werd verworpen. Daarna had hij ook beroep aange tekend bij het Iraanse hoogge rechtshof. Voor zijn zaak daar behandeld kon worden, moest eersi de sjah er zijn goedkeuring aan hechten. De executie lijkt erop te duiden dat de sjah nee heeft gezegd tegen de procedure. Een dag nadat Moqarrebies beroep was verworpen, veroordeelde een ander militair tribunaal een hooggeplaatste functionaris van het Iraanse ministerie van on derwijs eveneens ter dood. Ook hij zou hebben gespioneerd. WASHINGTON (UPI) - Argenti nië is de "flagrantste schender", van de men senrechten in Latijns-Ame- rika en Venezuela heeft op dit gebied de beste staat van dienst. Dit blijkt uit een over zicht van de Amerikaanse raad voor zaken betreffende het westelijk halfrond, dat gisteren ter gelegenheid van de komende jaarwisseling is gepubliceerd. Volgens de raad, een particu liere organisatie van onder zoek, zitten in Argentijnse ge vangenissen naar schatting 18.000 slachtoffers van het niet toepassen van de mensenrech ten "meer onschuldige slach toffers dan in geheel de rest \an Latijns Amerika". Uru guay komt in het overzicht na Argentinië op de tweede plaats van de lijst van Zuida- merikaanse landen "die de mensenrechten schenden, zoals moorden, ontvoeringen en het systematische gebruik van marteling dat in deze twee landen voortduurt ondanks de internationale veroordeling door de wereldgemeenschap". Venezuela, een democratie, is het enige Latijns-Ameri kaanse land dat op het terrein van de mensenrechten "goed scoort", aldus het overzicht. De bevindingen van de raad ten aanzien van de andere landen zijn: Brazilië: de situatie rond de mensenrechten verbetert ge leidelijk. Marteling en georga niseerde moord van tegenstan ders van de regering loopt te rug, maar er zijn weinig aa-1 .vij- zingen dat de militairen bereid zijn Brazilië een burgerbewind tertjg te geven als komende zomer presidentsverkiezingen plaats vinden: Chili: "De militaire regering is door de Verenigde Naties ver oordeeld om haar weigering de verantwoordelijkheid te aan vaarden voor duizenden men sen die zijn verdwenen nadat ze door de veiligheidsdienst wa ren opgepakt; Paraguay, Bolivia, Nicaragua, El Salvador en Guatemala: "slechte score wegens door de regering toegelaten rechts ge weld"; Ecuador en Peru: "verdienen nauwlettend in het oog te wor den gehouden omdat in beide landen voortdurend regerings excessen ziin vooreekomen". V Mexico en Costa Rica: "Over het algemeen beschouwd als belangrijke voorstanders van de mensenrechten, maar ze hebben bepaald geen perfecte cijfers". Volgens de raad hebben de Ver enigde Staten niet voldoende krachtige economische maat regelen getroffen tegen schenders van de mensenrech ten op het westelijk halfrond. "Totdat Washinton particuliere banken en bedrijven hard gaat aanpakken die economische hulp verlenen aan Latijns- Amerikaanse landen, ongeacht de stand van de mensenrechten in die landen", zo staat ;n het overzicht, "zal het beleid van Carter :yeer schijn dan wer kelijkheid blijven". Volgens de voorzitter van de raad, Laurence Birnr, is het overzicht opgesteld op basis van een aantal faktoren, zoals het aantal politieke gevange nen en het vertegenwoordi gend karakter van de regering. Hij omschreef de raad als een "ruimdenkende organisatie" die "fel gekant is tegen dictato riale regimes in Latijns-Arr.e- rika, vooral tegen die regimes die de mensenrechten schen den".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7