Leiden nog in voor kerst-in Hansen begon met ideële kamerbureau Volkshuis start met werkclubs Actief in Dierenartsengeef huisdieren extra aandacht op oudjaar Belangstelling op peil VOORZICHTIG MET VUURWERK! - WIJ GEVEN U LIEFDE GEEF ONS GEEN LEED! Na 51 jaar uit de melk m sim LEIDEN LEIDEN - De Leidenaar Fred Han sen is vorige week al begonnen met zijn ideële kamerbureau. Het is overigens nog een aarzelend begin. Het aantal kamerbezitters dat op zijn plannen reageerde, is gering. Fred Hansen kreeg nog maar drie kamers binnen. De eerste kamerzoekende is inmid dels geholpen. Zoals eerder in deze krant vermeld, wil de Leidenaar de woningnood onder studenten en werkende jongeren aanpakken door op niet-commerciële basis kamers te verhuren. Hansen gelooft dat in Leiden nog voldoende kamers voorhanden zijn en gaat er vanuit dat vele kamerbezitters zijn ideële opzet zullen steunen. De magere oogst aan kamers heeft Fred Hansen nog niet ont moedigd. "Het is nog zeer weinig, maar er is een begin gemaakt. Na tuurlijk had ik liever meer aan biedingen gekregen, maar ik denk dat de mensen afwachtend zijn. Ik zal eerst hun vertrouwen moeten krijgen", zegt hij. Fred Hansen is in ieder geval wel overstelpt met leuke reacties. "Dat is natuurlijk aardig, maar daar help je niemand mee", geeft hij te kennen. Het nog beperkte aanbod van kamers wijt Hansen voorlopig aan de onbekendheid van zijn bureau. Hij overweegt dan ook aan de nodige werving te gaan doen. De eerste bekendma king van zijn plannen leverde de initiatiefnemer van het ideele kamerbureau in ieder geval al contact op met Studen tenhuisvesting. Informeel heeft men gepolst of er een mogelijk heid van samenwerking kan worden opgezet. Studentenhuisvesting verhuurt alleen eigen wooneenheden. Het ideële kamerbureau van Fred Hansen zou mogelijk de markt, die zij niet bestrijken - de par ticuliere kamers - kunnen aanbo ren. Fred Hansen zelf wil een dergelijke samenwerking wel i Augustinus: een gezamenlijke ke. Dronken achter het stuur LEIDEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag twee autobestuurders aange houden, die te diep in het glaasje hadden gekeken. De eerste aan houding deed zich voor om twaalf uur in de Nieuwstraat. De automobilist onderging een bloedproef en werd daarna te voet naar huis gestuurd. Om half twee volgde de tweede aanhou ding op de Haarlemmerweg, van een automobilist die bij een aan rijding betrokken was. Deze weigerde de bloedproef af te leg gen en werd eveneens te voet naar huis gestuurd. Tegen beide autobestuurders heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. Inbraak in tuinhuisjes LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in minstens zes tuinhuisjes van het volkstuinen complex Oostvliet ingebroken. In alle gevallen hebben de daders zich toegang verschaft door eer raam te forceren. De buit bestaat uit o.m. radiocassetterecorders, transistorradio's, gereedschap, tassen, een verrekijker, lin nengoed, een kruiwagen en aar dewerk. LEIDEN - D.J. Boon uit Leiden is aan het Kamerlingh Onnes Labora torium van de Leidse universiteit geslaagd voor het amanuensi sexamen. Mislukte poging klok te stelen LEIDEN - In een woning aan de Lammenschansweg is in de nacht van donderdag op vrijdag of in de nacht van vrijdag op za terdag een kennelijk mislukte inbraak gedaan. Vermoedelijk waren de daders uit op een an tieke hangklok die gewoonlijk in de huiskamer hangt. De bewo ners, die met vakantie in Zwit serland verblijven, hadden deze klok echter bij voorbaat op een veilige plek opgeborgen. Voor zover de politie kan nagaan wordt verder niets vermist. Het ver moeden bestaat dat het om de zelfde daders gaat als in andere gevallen van diefstal van antieke spullen. Door middel van het maken van een boorgat hadden zij zich toegang tot de woning verschaft, een methode die in zulke gevallen al vaker gebruikt Kerstvakantie (1) In clubhuis "In de vrolijke Ark" aan de Pieterskerkchoorsteeg worden deze week weer ac tiviteiten georganiseerd door de vakantievierende jeugd. Zo kan men er morgen tereciit om nieuwjaarskaarten te maken met behulp van lino leum, verf, leer, ecoline en pa pier. En dat gaat allemaal gebeuren tussen twee en half vier 's middags. Op don derdag worden er - ook van twee tot half vier - lampion nen gemaakt en kaarsen ge goten. Kerstvakantie (2) Van hetzelfde laken een pak in het buurthuis 't Mierennest'' aan de Morsweg .Daar ziel het programma voor morgen er als volgt uit: 's Morgens kun nen er door kinderen van acht tot twaalf jaar nieuwjaarskaarten worden gemaakt en 's middags is er voor de peuters en kleuters een tekenfilm lussen twee en drie uur. Om half kinderen van jaar aan bod Hood-film. 's vaste avond vier komen de zes tol twaalf met een Robin Avonds is de de moeder- groep die nog enkele leden kan gebruiken. Voor de di verse kerstvakantieactivitei ten wordt een kleine vergoe ding gevraagd. Postduiven De postd Snelvliegers"en "Het Oosten" hielden dezer dagen een ge zamenlijke tentoonstelling. De uilslag was: mooiste ge heel: F .Co mpiermooiste oude doffer: J. Degen en zn., mooi ste oude duif: F. Compier, mooiste jonge dofferC. Gjs- man, mooiste jónge duif: H. v. Klaveren. IINSDAG 27 DECEMBER 1977 DIERENBESCHERMING LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - Vuurwerk. We had den hel er in de krant van vo rige week al even over. Over dat onderzoek van de NOS dat uitwees dat negentig pro cent van de ondervraagden geen bezwaar had tegen vuurwerk. Liefhebbers zou den uil die tolerante houding van de meeste Nederlanders de conclusie kunnen trekken dat zij op oudejaarsavond vrijelijk hun gang kunnen gaan. omdat toch bijna niemand daar last van heeft. Helemaal waar is dat natuur lijk niet. Want er is in ieder geval een aanzienlijke groep inwoners van Nederland door de NOS niet ondervraagd: de huisdieren. Juist van deze ca tegorie weten we dat ze door alle angstige geluiden rond oudjaar minstens zulke vreemde sprongen in hetrond maakt als de doorsnee gil lende keukenmeid. De Dierenhulpdienst Leiden, immer paraat als over het welzijn van onze huisdieren gewaakt moet worden, meldt dat het eerste slachtoffer al is gevallen: een hond die door de knallen in paniek raakte en onder een auto terecht kwam. Als we er vanuit gaan dat iedere vuurwerkafsteker die dit leest zich voorneemt om voorzichtig te werk te gaandan nog is niet uitgeslo ten dal onze huisdieren het er de komende dagen zonder kleerscheuren vanaf brengen. Vandaar wat adviezen van de Dierenhulpdienst en de dierenartsen. Dr. Muurling zegt: "Het is een steeds terugkerend probleem. Veel huisdieren hebben er he lemaal geen last van. Ande ren weer wel. Het is het beste als honden en katten zoveel mogelijk bij de voordeur wor den weggehouden. Gaan mensen op visite die avond, dan zou het plezierig zijn als de hond werd meegenomen en niet alleen achter blijft. Geef het dier ook juist nu wat meer aandacht, laat hem niet al leen. Maak ook geen lange wandelingen door de stad,als dat niet echt nodig is.Enalser echt grote problemen worden verwacht, geef hem dan een kalmerend middel". Kalmerende middelen zijn da gelijks bij elke dierenarts te krijgen. In sommige gevallen wordt de hond of poes on danks het pilletje onrustig. Dan is de dosering te klein en moet nog een tweede tabletje gegeven worden. Dc Dierenhulpdienst: "We heb ben nooit gevalllen gehad dat dieren direct door vuurwerk gewond raakten. Het zijn al tijd verwondingen die ont staan doordat een hond in paniek de straat oversteekt en ergens tegen aanloopt. Hon den moeten de komende da gen daarom ook zeker niet los uitgelaten worden." De Dierenhulpdienst is overi gens voor noodgevallen ook rond de jaarwisseling in touw. Hun telefoonnummer is 134687. En voor goedwillen- den nog even het gironummer 1936486, want de huidige am bulance is aan vervanging toe, maar geld voor een nieuwe is er nog niet genoeg. LEIDEN - De mogelijkheid om ook buiten de huiselijke haard en zonder schoonouders kerstmis te vieren, heeft in Leiden vaste voet aan de grond gekregen. Dat is nu, op het mo ment dat zowel 't Breehuys als Augustinus voor de derde maal een kerst-in achter de rug heb ben, wel duidelijk. tide; 't Breehuys: een kerstvertelling. LEIDEN - Melkhandelaar J.J.A. van Schie gaat zijn klanten niet meer langs. Na 51 jaar huis-aan-huis bezorging stopt hij ermee. Van Schie (Jaap voor de goede bekenden) 63'/2 jaar oud, moét stoppen. Graag had hij de 65 als melkbezorger gehaald, maar zijn gezondheid is van dien aard, dat zijn huisarts dat niet toestaat. "Ik heb het zelf zien aan komen, maar eigenlijk nooit willen erkennen", zegt Van Schie, die last heeft van zijn gewrichten. Hij hoopt nu een oude wens van hem te kunnen gaan vervullen: het dagelijks beoefenen van het pianospel. Collega-melk handelaren nemen de bezorging in de Professorenwijk van hem over. De naam Van Schie, een begrip in de Leidse melkhandel, blijft als zodanig voortbestaan, want dochter en schoonzoon blijven de winkel aan de Sitterlaan drijven. Zei een officier van het Leger des Heils in één van de journaals 's avonds op eerste kerstdag tot de televisiekijker dat naar haar erva ring gemeten de belangstelling voor kerst-in's teruggelopen was, in Leiden leek het tegendeel het geval te zijn. In ieder geval moeten bijv. de me dewerkers van Augustinus van de belangstelling voor hun eve nement overtuigd zijn, want om vier uur 's nachts waren ze nog bezig met opruimen. Twee dagen lang was het gebouw aan het Ra penburg, eens het bolwerk van de rooms-katholieke student, een zoete inval voor iedereen die er maar komen wilde. Afgezien van de medewerkers had niet-studerend Leiden van het omvangrijke complex bezit ge nomen. Voor het eerst sinds ze drie jaar geleden met het organi seren van kerst-in's begon, had de studentenvereniging Augus tinus het gebouw ook op eerste kerstdag opengesteld. Dat ook dan mensen gaarne de huiselijke kerstboom de huise lijke kerstboom laten, bleek uit de opkomst. Er werden 500 hand tekeningen geregistreerd en op tweede kerstdag 550. Waarmee niet geconstateerd is dat ruim duizend bezoekers de drempel van Augustinus in twee dagen hebben overschreden, want tal lozen, vooral kinderen, vergaten hun handtekening in het gasten boek te plaatsen en werden der halve niet geregistreerd. De eerste indruk van een bezoek aan Augustinus: een kokende drukte, verpletterende gezellig heid. Aan de mensenmenigte was niettemin vrij simpel te ontko men door een vlucht naar de theezolder, waar de thee gratis was en met de sjoelbak een onge lijke strijd kon worden uitge vochten. Het verenigingsgebouw bood zes verschillende ruimtes, waarin het voor ieder op zijn of haar manier goed toeven was. 'Ik heb er niets van gemerkt dat de belangstelling voor kerst-ins zou verminderen", zei Breehuys-me- dewerker Herman Vreeburg. Op dat moment vermaakten clowns van het L AK-theater een deel van het publiek, terwijl een ander deel een praatje maakte aan de bar of op uiteenlopende wijze creatief bezig was. Vreeburg con stateerde dat ongeveer de helft van het publiek al uit trouwe visi teurs van 't Breehuys bestond; de andere helft was "nieuw" en dus speciaal op de kerst-in afgeko men. Een zestigtal mensen nam deel aan een gezamenlijke kaas fondue, rond de klok van zes uur. Herberg LEIDEN - Met het opzetten van vier werkclubs wil het Leidse Volkshuis het in oktober inge voerde nieuwe beleid volgend jaar gaan continueren. Om streeks 17 januari zal worden ge start met jazz-ballet, metselen, autosleutelcn en fotografie lay- outen/zeefdrukken. Die nieuwe opzet, waarvoor een vaste groep bezoekers moest worden afgestoten, moest wor den gemaakt voor het jongeren werk 'Stats' geheten nadat was gebleken dat niet die doelgroep werd bereikt die het bestuur voor ogen had. Het streven van het Volks huis-bestuur was er namelijk op gericht die jongeren te bereiken die zich moeilijk kunnen opstel len, niet 'mondig' zijn en veelal geen opleiding hebben. Voor die LEIDEN - Ondanks het slechte weer - er stond een harde storm - ver schenen afgelopen zaterdag ruim 450 deelnemers aan de start voor de jaarlijkse kerstloop georgani seerd door de Leidse Politie Sport Vereniging. Die storm had zo huisgehouden dat de controleurs van het parcours 's ochtends eerst nog twee bomen moesten verwij deren om de atleten vrije door gang te verlenen. Er werd gelopen over de afstanden: 2.5,5 en 10 ki lometer Het startschot werd op de atletiekbaan in het Leidse Hout gelost door de kerstman in eigen persoon. Tot de deelnemers, die groter m aantal waren dan vorig jaa r. behoorde onder meer André Moedig, die de afstand van tien kilometer overbrugde m een rol stoel. Hij voltooide de rit in 52 mi nuten. een tijd waaraan vele deelnemers die het parcours te voet aflegden niet konden tippen. Wie zich maandagmiddag aan een wandeling op de regenachtige Breestraat waagde, dacht even dat het platteland zijn intrek had genomen in 't Breehuys, buurthuis in de binnenstad. Het stro kwam de stoep op. Binnen bleek 't Breehuys omgetoverd te zijn in een herberg, waar een rus tige, ontspannen sfeer heerste. Na een aarzelend begin bleek ook de trek naar deze kerst-in op gang gekomen te zijn. De bezoekers werden niet geteld, maar naar schatting was er op de drukste uren een constante aanwezigheid van zeker honderd belangstel lenden. groep, zo meende het bestuur, werd in Leiden niets gedaan. Een groot deel (bijna vijftig procent) van haar is werkloos. Dat is de reden dat het Volkshuis het me rendeel van de werkclubs over dag organiseert. Voor de opvang van deze jongeren zal het Volks huis met ingang van januari ook elke middag de deuren openen. Verder blijven de activiteiten zoals die in oktober van start gin gen in het Volkshuis (Haarlem merstraat 73) ongewijzigd. Het Volkshuis wil een en ander in een niet al tc strak jasje steken. Vandaar ook dat wordt gespro ken over 'werkclubs' in plaats van 'cursussen'. Voor informatie over de cursussen kan men terecht bij Ed van de Velde (metselen en sleutelen) Guus de Rooij (jazzballet) en Rob Wiedijk (fotografie). Zowel in Augustinus als in 't Breehuys leefde gisteren het voornemen om 90k volgend jaar andermaal een kerst-in te organi seren. '.'Ik heb geen benen meer", zei één van de tachtig medewerk sters in Augustinus rond het middernachtelijk uur. Met een vermoeide, doch blije stem. Kerstloop trok ondanks storm veel deelnemers

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3