Harriet Freezer (66) overleden Trijfel 1 rjKl li-' 1 IE SPI IEKENDE EZEI L Paul v Vliet op herhaling éw.éfö. DINSDAG 27 DECEMBER 1977 PAGINA ?3 Dr. Max Euwe, 76 jaar, dus op de leeftijd des onderscheids, van Amsterdam naar Belgrado ge roepen om als voorzitter van de FIDE te bemiddelen in de reeks conflicten tussen de grootmees ters Spasski en Kortsjnoj, maakt op mij een bijzonder weifelmoedige indruk. Omdat Spasski en zijn aanhang in ho tel Excelsior zatenen Kortsjnoj en zijn aanhang in hotel Me tropol, had dr. Euwe een kamer laten reserveren op neutraal terrein: hotel Mokva, het Ame- ricain van Belgrado. Eerst meende men dat hij vorige week donderdag om half drie, later om half vijf zou arriveren, maar toen hij er om kwart voor zes nog niet was heb ik bij de receptie een briefje achtergela ten van ongeveer de volgende inhoud: "Zeer geachte ex-buurman, har telijk welkom in Belgrado. Wordt u ook wel eens opge trommeld voor plezieriger af faires? Is het al te boud uw mis sie te vergelijken met die van Hans Brinkers (is Max Euwe) die zijn vinger in een gat in de dijk (is FIDE resp. de schaak wereld) stak om een ramp door het aanstormende water (is de Russische schaakbond cs.) te voorkomen? Ik wens u alle sterkte, Nico Scheepmaker". Zes jaar lang hebben we namelijk vi hetzelfde flatgebouw in het Amsterdamse Buitenveldert gewoond, hij op zes hoog, ik op twaalf hoog, met gebruik van dezelfde lift, en al die jaren hebben we maar één keer een "conflict" gehad. Niet over de vuilnisbak, maar over de Tsje chische grootmeester Packman, een wat late dissident, wiens verontwaardiging over het uit blijven van daadwerkelijke,al thans openlijke steun van dr. Euwe toen hij in Tsjechios- lowakije gevangen was gezet, ik in een artikel had verwoord. Dr. Euwe heeft me toen terugge schreven en me uitgelegd dat hij achter de schermen wel de gelijk steun aan Pachman had Door Nico Sriieepmaker MT i verleend, maqr dat zijn positie als voorzitter van de inter nationale schaakfederatie nu eenmaal delicaat was, temeer omdat het schaakspel in de Sov- jet-Unie met nogal wat nadruk en succes beoefend wordt Na een gesprek met Kortsjnoj, en een langer gesprek met Spasski gevolgd door een nieuw gesprek met Kortsjnoj waarbij deze in de tentakels van het deels poli tiek georiënteerde organisa tiecomité terecht kwam en ver morzeld dreigde te worden, bleek toegeeflijke Viktor onder druk allerlei concessies te heb ben gedaan tegen Spasski, maar een heel kleintje. "Wat kan ik doen? Ik moet een comp romis zien te vinden, anders spat de FIDE uit elkaar", zei dr. Euwe tegen de verontwaar digde secondanten van Kortsj noj. de Engelse jonge groot meesters Keene en Stean (spreek uit: Kien en Stien), alias Bobtsjinski en Dobts- jinski (zie "De revisorvan Go- golj). En alvorens hij de kamer binnenstapte waar Kien en Stien even tevoren door het or ganisatiecomité uitgebonjourd waren, zei Euwe tegen hen: "Ik zal zien wat ik doen kan, maar veel hoop heb ik niet In feite is het zoeken naar een compromis van geven en nemen op zo'n moment natuurlijk uit den boze. Hoe v situatie? Twee heren zitten ne gen keer braaf met elkaar te spelen,zoals het hoort. Maar die ene wint vier keer en de andere niet een keer, dus die krijgt er de smoor (p) over in. Hij pakt tijdens het tiende en elfde spel letje een zware ijzeren hameren slaat zijn tegenstander daar mee op diens hoofd. "Au", roept deze, en: "wil je dat laten", maar de boosdoener weigert de hamer voortaan thuis te laten. Dan verschijnt dr. Euwe ten tonele aan de hand van de geschreven en onge schreven regels beslist hij: tij dens het schaken mag de een de ander niet met een hamer op het hoofd timmeren. Ha, dat had u gedacht nee, hij gaat op zoek naar een compromis, en wat komt er dan uit de busOf de man met de hamer mag voort aan alleen nog maar met een houten hamer op het hoofd van zijn tegenstander slaan, of de ander moet voortaan een helm dragen tijdens het spelen. Dat heet dan een redelijk comp romis.Maarwat had Euwe dan moeten doen? Spasski heeft on gelijk, ik verklaar Kortsjnoj tot winnaar van de tweekamp? Daar is de redelijkheid mee ge diend, maar ook het schaak? Stel dat Euwe in Reykjavik tot de logische conclusie was ge komen dat Bobbie Fischer on redelijke eisen stelde en dat Spasski daarom zonder spelen tot wereldkampioen moest worden gekroond, dan zou de schaakwereld toch een boel in teressante partijen en schaak boeken gemist hebben. Door de weifelmoedige Hamlet te spelen bewijst Euwe juist de ideale bemiddelaar te zijn voor zulke op de spits gedreven conflicten, zei Karei van het Reve tegen me. Niemand verwacht er dan nog iets goeds van, zodat alles wat er dan toch nog uit de bus komt door iedereen met enige opluch ting en verbazing geaccepteerd wordt en de match kan worden voortgezet. En dat is toch ook wat iedereen eigenlijk wil? Concert met perspectief BODEGRAVEN - Zoals al en kele keren eerder kwam in de kamermuziekserie Burger zaal Bodegraven een Poolse pianiste, traditioneel op de 2de kerstdag, "aan het woord". Met strubbelingen door enig misverstand. Het publiek zat klaar om half drie, de soliste verscheen een kwartier na acht. En toen zat het willige publiek ten twee den male klaar, met groei ende tevredenheid. Eerst voor Chopin: Fantasie in f, twee Etudes uit opus 10, Po lonaise in fis. Na de pauze voor Schumann: 12 Etudes Symphoniques. Toen Schumann het eerste of tweede werk van Chopin doorspeelde, zei hij tot zijn luisterende vrienden: „He ren, hoed af, dit is van een ge nie". Zijnerzijds hield Chopin zich afzijdig. Een merkwaar dig gevoel die onregelmatig ineenlopende symfonische Etudes. Negen staan er in cis moll en dan ineens na zoveel toonweekheid in moll als een escapade die bruisende bril jante finale in des dur, die niet van Schumann is, maar van Marschner, die opera's schreef. Vergis ik mij niet, is dat ook de van toegiften overbekende Davids- bündlermars die in meer werk van Schumann een rol speelt. De soliste Barbera Gr^jewska incasseerde van jury de hoogste lof. Haar techniek is soms verbazingwekkend. In de vaak vissionaire Chopin leek een dwingend door dachte visie niet steeds ge waarborgd, zoals met onvol doende expressie heen vlie den over toch melodische fi guraties, of als een onvastheid in de ritmische stormdrang. In Schumann daarentegen vond ik, overeenkomstig de componeertrant, heel sterk gebeitelde beeldkracht in enige van de bondige best gelukte tableaux. Voor dat presto possibile (nummer 9) "hoed af!" En dan noem ik nummer 10, cis moll, meteen roerend lied karakter voort ijdig a la Rachmaninof, César Franck heeft daar ook wat van afgekeken. Men ziet: een concert met perspectieven. KEES VERHOEF LEMON CHEESE Lemon cheese is een Engels soort ci troenjam, die u ech ter niet lang kunt bewaren. Maar daarom niet te veel tegelijk. Roer 2 eie ren en 1 extra dooier los met 250 g suiker. Niet schuimig klop pen. Vermeng het ongezeefde sap met de citroenrasp en met 5 eetl. heet wa ter. Zet de kom met eieren boven de damp van kokend water en giet het lauwe citroensap geleidelijk er bij, on der voortdurend roe ren. Blijf roeren tot de massa bindt. Re ken op zeker 10 min. Roer er tijdens het afkoelen nu en dan nog eens in. Bewaar uw citroenjam in een schoon glazen jam potje in de koelkast en niet langer dan 2 weken. WINA BORN SL ARAlOt-D WEET PE AAJ rwcoRPEM OP A}.LE (AJETE/^SCHW- PEt-WgE I VEAijEA) 'OP 2EKEJ5E OAC, VVOOij Ee /BSN sru< l/A/i ZON AF, 'c*vr 0le£f'aj ff we reeuwt, 'r Affobvob-, Tor OP ZBFBJZE PA<5 IEOP PE BFTEUNt, C piB FRED BASSET k neet, wat er get goot... 6e heer Be wet hetosic... en de baos wont we zyn neer j creoy weet wot ercetsrs:tv de vAerl'! J apak... ft De avonturen van Jommeke V/oeiend? A/s u mij dasi maar niet voorde o'erde keer na.t maakt/ Na kortstondige ziekte UTRECHT - Na een kortstondige ziekte is op eerste kerst dag in een Utrechts ziekenhuis de schrijfster Harriet Freezer overleden. Harriet Freezer is 66 jaar geworden. Harriet Freezer (pseudoniem voor Wilhelmina Eybergen, haar meisjesnaam) is vooral actief ge weest in de emancipatiebewe ging, onder meer via man- vrouw-maatschappij. De rol van de vrouw in de maatschappij is diverse malen het thema geweest voor een boek of een van de tal loze lezingen die ze heeft gehou den. Harriet Freezer is als mede werkster verbonden geweest aan onder meer het Parool en het Al gemeen Dagblad en het weekblad Vrij Nederland. Ze heeft ook meegewerkt aan een groot aantal radio- en televi sieprogramma's. Een groot deel van Harriet Freezers werk is uitgegeven bij de Arbei derspers en geïllustreerd door de tekenares Fiep Westendorp. Be kende boeken van Harriet Freezer zijn „Kompleksen ma- ken de vrouw", "Het onderste uit de man", "Leven met de jaren" (over ouder worden), "Een vrouw in de middenleeftijd" en "Wat doen we met moeder met de feestdagen". Dat laatste boek schreef Harriet Freezer naar aanleiding van een serie VARA- radioprogramma's over de ge voelens van onvrede die heersen over het doorbrengen van de feestdagen. Harriet Freezer voor zag briefcitaten in haar boek van adviezen. Een van haar laatste boeken - "En geland, van kust tot kust" - schreef ze samen met Wina Born. //IVO 27 december 1977 - Het Servische leger heeft reeds op verscheidene punten de Turksche grenzen overschreden Intusschen heeft de "Politische Correspondenz" het oorlogsma nifest van prins Milan aan de vergetelheid ontrukt. Bij gebrek aan een afdoend motief be schuldigt de Servische regee ring Turkije van meineed, om dat de Turken in strijd met het vredestractaat van 16 Februari 1876, de Slavische bevolking van Oud-Servië niet voor ge weldenarijen, vrijwaarde. De dappere Milan trekt het zwaard, zoo zegt hij, om het werk te voltooien dat "de held van Takovo zoo glorierijk be gonnen is" (in 1389!). Prins Mi lan verzekert ook nog, dat Ser- vië's houding correct was, maar dat Turkije middelen beraamde om het land te benadeelen en da t het samenspande tegen Servië's veiligheid Vijftig jaar geleden: - Na een zeiltocht om de wereld, die bijna twee jaar geduurd heeft, is kapitein Kircheis met zijn schip, de zeilkotter "Ham burg". gistermiddag op de Elbe aangekomen. Kircheis vertrok in Januari 1926 uit Hamburg naar de Middellandsche Zee. Via Britsch-lndië ging hij naar Sumatra, Borneo, de Philip- pijnen, China en Japan. Van daar zeilde hij in 53 dagen naar Honoloeloe om vervolgens via Mexico en het Panamakanaal naar de Oostkust van Amerika te varen. Op 16 November van dit jaar vertrok hij van New York en kwam na een moeilijke reis van achttien dagen in het Kanaal aan. In totaal heeft ka pitein Kircheis met zijn kotter 34.000 zeemijlen afgelegd. In Hamburg werd hij op en thousiaste wijze door een groote menigte welkom geheeten. Het gemeentebestuur bereidde hem een officieele ontvangst. - Kapitein Mizuki, de vroegere bevelhebber van den Japans- chen kruiser "Jintsu", heeft ha rakiri gepleegd, omdat hij zich schuldig achtte aan de ramp van 2 April, toen zijn schip, te- rugkeerend van manoeuvres, den torpedojager "Warabi" ramde, die met zijn équipage van twaalf officieren en 99 manschappen in de diepte ver dween. DEN HAAG - Er worden de laatste jaren geregeld langspeelplaten uitgebracht waarop een aantal hits is gebundeld die stuk voor stuk de single-verkoop allang achter de rug hebben, maar waarvoor in een boeketje popu lair best weer - archivalische - belangstelling is. Tot en met vrijdag a.s. kan men in de PW A-zaal van het Congresge bouw met Paul van Vliet blade ren in zijn archief van dertien jaar tekst. Om de vergelijking met die platen vast te houden had deze korte serie voorstellingen (waar voor alle plaatsen inmiddels zijn uitverkocht) ook de titel „Alle dertien goed", of iets dergelijks, kunnen krijgen. Tweeeneenhalf uur lang: de top pers van Paul van Vliet op rij. Vanaf het prille begin, toen hij - nog met het cabaret Pepijn - scoorde met bijvoorbeeld de nonsens-logica over vijfent wintig in plaats van twintig siga retjes voor dezelfde prijs („en zo >k ik uiteindelijk eigenlijk voor niks"), tot en met baron Taets uit zijn laatste show, vanaf „Den Haag met je lege paleizen" en „Meisjes van dertien" tot en met „Veilig achterop (bij vader op de fiets)" en „De zee". Dertien jaar teksten, waarin natuurlijk ook de boer met z'n leuke dingen voorde mensen paradeert, niet majoor Kees, maar wel Bram en De Hol lander. Een soort overzichtstentoonstel ling die, voor wie al het werk van Van Vliet uit en te na kent, geen spanning kan hebben, maar wel nieuwsgierig maakt hoe hij-van al dat beste een geheel kan smeden, een programma met kop en staart en met vloeiende overgangen. Doordat Van Vliet voor een min of meer chronologische volgorde heeft gekozen is er de lijn van verleden naar heden, is er te ont dekken dat hij in al die jaren gro ter is gegroeid qua presentatie cn dat zijn teksten van toen nu ook nog steeds stand kunnen houden. Maar ook heeft deze instant voorstelling iets van een tus sentijds in memoriam, van een het is nu afgelopen en misschien komt er ooit nog wel eens wat. Bram blikt terug op Bram en wordt verweven met het nummer over mime (dat in de rij goed-bé- ter-best straffeloos had mogen ontbreken), de Boer praat over de grappen die hij ooit maakte en voor de grap nog wel even kort wil herhalen. En daarmee brok kelen die leuke typetjes van toen een beetje af en storen ze zelfs een beetje omdat Paul van Vliet er steeds weer even voor weg moet om zich van de bijpassende pet jes en jasjes te voorzien. Anderzijds leidt die bundeling van teksten ook tot mooie, uiterst gave blokjes, zoals Pauls liedjes en vertellingen over zijn school tijd, zijn ouders, over het huis waar d ie ouders toen woonden en over het bejaardentehuis waar ze nu op hem wachten. Leidse bioscopen LUXOR: "Twee door het dolle heen", dag. 2.30, 7.30 en 9.30 uur, kerstdagen 2.00, 4.30 uur enz. 12 jaar. CAMERA: "Soldaat van Oranje", dag. 2.00 en 8.00 uur, 12 jaar. Nachtvoorstel ling: "Bonnie and Clyde", vrijdag 11.30 uur, 16 jaar. LI DO I: "The spy who loved me", dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur, kerstdagen ook 4.45 LIDO II: "De reddertjes", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, kerstdagen ook 4.45 uur. al. LIDO III: "Rembrandt", dag. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur. al. Kindermatinee: "Pink Panther teken filmfestival", woe. en za. 2.30 uur, zo. ook 4 45 uur. STUDIO: "The last remake of Beau Ge ste", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, kerstda- TRIANON: "Orca", dag. 2.30,7.00en 9.15 uur, kerstdagen ook 4.30 uur, 12 jaar. REX: "Bloot en blond in Beieren", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur (behalve wo„ za. en zo.), 16 jaar. Kindermatinee: "Dun- derklumpen", vanaf zaterdag da. om 2.30 Alphense bioscopen Eurocinema 1 en 2: "The spy who loved me". 1 45,6.45 en 9.15 uur, za. 6.45 en 9.15 uur, kerstdagen ook 4.15 uur, 12 jaar. Eurocinema 3: "Twee door het dolle heen", dag. 2 00, 7.00 en 9.30 uur. za. 7.00 en 9.30 uur, kerstda-en ook 4.30 uur, al. Eurocinema 4: "Herbie gaat naar Monte Carlo", dag 2.15,7.15 en 9.45 uur, za. 7.15 en 9.45 uur, kerstdagen ook 4.45 uur, al. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van-dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrydag 13.00 uur tot za-< terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhui zen Dlaconcssenhuis: iMiddagbezoekuur: 13.45-14.30 uur. 'Avondbezoekuur: 18.30-19.30 uur. Kin derafdeling dagelyks van 14.00-19.00 uur alleen voor ouders zondag 14 OM5.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafdeling. Sint Elisabeth-ziekenhuis: e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur Kraarpafdellng: dag. van 11.15-12JOO Uur tolleen voor echtgenoot) van 15.00-16 00 le KLASSE: Volwassenen dagelyks van 11.15-12.00 uur en van 14.00-14 45 uur en van 18.30-19.30 üur. Kraamafdellng: dag. van 11.15-12 00uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18 30-19.30 uur. Babvshow laatste kwartier van middag- en avond- Wanneei lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderklinxek: Dagelijks: 15 00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behali>e kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ouders): Maandag tlm vrijdag: 18.30-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14 45-15.00 uur Alphen aan den Rijn 15.00-18.30 Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30- 14 15 en 18 30-19.30 uur; 3e klas 13 30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13,30-14 45 alleen voor echtgenoten 19- 20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 uur al leen voor ouders 18-18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kun nen dag en nacht worden gemeld by het informatiecentrum Geluidshinder Schiphol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23