Reserveren niet zonder consequenties ALLES-METER Dia Nylon scharnieren en keilbouten Vlees eten een dure zaak Noodhulpje voor klussen DINSDAG 27 DECEMBER 197, EXTRA PAGINA 21 Je komt op een rubriek als deze altijd weer mensen tegen die in de puree zitten omdat ze iets hebben be steld of besproken waar ze tot hun verwondering en schrik niet meer vanaf kunnen. Naar mijn idee de minderheid van een veel gro ter legioen van zulke spijt-ko pers. Alleen, de meeste klagen maar niet te veel, omdat ze hopen dat ze door zich zeer koest en doof te houden uit de perikelen kun nen komen. Soms lukt dat. Veel van die mensen hadden uit de narigheid kunnen blijven als zij precies hadden geweten wat zij stonden te doen, in die show room, die winkel of dat reisbu reau. Maar vaak schijnt men zich niet te realiseren dat bestellen en reserveren keiharde zakelijke af spraken zijn, waar je altijd aan gehouden kunt worden. Ook al is het alleen maar mondeling ge daan. Er wordt nogal eens gedacht dat het allemaal maar vrijblijvend is, zo lang je nergens voor getekend- hebt. 10% op een occasion Daar komen zulke verhalen van: „We zagen daar een mooie Kadett staan?\Maar veertigduizend gelo pen en nog geen krasje op de lak. Ik zeg: reserveer die maar voor mij, maar hij moet wel gefinan cierd worden. Dus nog niks defi nitiefs, want het was zaterdag en de banken waren dicht, en ik had ook nog nergens voor getekend. De papieren zouden ze meteen maandag regelen, als ik naar de bank was geweest, zeiden ze. Nou zie ik zondags mijn zwager en die heeft z'n ,Escort te koop. Voor veel minder, en ook altijd goed in 't onderhoud geweest. Dus ik zeg: nou, die neem ik van jou, dan laat ik die Kadett niet doorgaan. Maar nou bel ik vanochtend die garage op om dat te zeggen, en daar zeg gen ze: dat kan, meneer, maar dan betaalt u wel een annulerings vergoeding van 10 procent. Dat kost me mooi 650 gulden waar ik niks voor terug krijg. Maar dat hoef ik toch niet te betalen, ze ker?" Als die garage het doorzet, moet er wel betaald worden, ja. Gekocht is gekocht. En „reserve ren" is ook kopen. Die 10% is bij tweedehands auto's heel gebruikelijk. Twee keer geboekt Er zijn ook elk jaar weer mensen die zich pas realiseren dat zij twee keer een vakantiereis hebben ge boekt, als de rekeningen in hun brievenbus beginnen te vallen. Zulke mensen zitten dan in een verschrikkelijke val. Ze zijn naar een reisbureau ge weest, hebben daar geïnformeerd of er in hun vakantie nog plaatsen op een bepaalde reis vrij zouden zijn, hebben hun namen gespeld voor de juffrouw aan de balie die dat allemaal opschreef, en heb ben nog niet doorgehad dat zij gewoon een reis stonden te boe ken. Zij hebben er daarna thuis nog eens met elkaar over gepraat, hebben besloten toch maar iets anders te doen, en zijn daarvoor, om niet weer bij diezelfde juffrouw te gaan vragen die al zoveel moeite voor hun heeft gedaan dat ze dat niet meer durven, naar een ander reisbureau gestapt. Post van het eerste reisbureau gooien ze uit dezelfde soort gene soms gauw weg, zodat ze al veel te ver in de tijd zitten, als het mis verstand uitkomt. Dan houdt dat eerste reisbureau zich aan zijn annuleringstermijnen. En an nuleren wordt duurder naarmate de vakantie dichterbij komt. Jammer, als ze meteen waren gaan opzeggen, had dat enige tientjes gekost, maar nu is het enkele honderden guldens. Het is heel erg oppassen. De demonstratr van huishoudelijke maar een doel: iets c pen. Teken geen enkel papier bij haar als u nog niet zeker weet wat u zult doen. Tweedehands auto kiezen. Soms worden er grote shows voor opgezet. Maar houdt er rekenin eenmaal ,ja" hebt gezegd op een bepaalde wagen, dan kan het u J0% van de prijs kosten als u toch maar liever niet neemt. E. dacht: Jn de horeca kan ik Gaat u voor zulke belangrijke din gen als auto's, vakantiereizen, meubels, vloerbedekking, e.d. op informatie uit, zeg er dan altijd goed bij: „Maar denk er om, ik kom niets kopen". En natuurlijk blijft u ver uit de buurt van pen en papier. Kijk daar vooral mee uit op van die gezellige koopbeurzen waar ze allerhande huishoudelijke spul len aan de man brengen. De beursdirecties zeggen tegen woordig wel dat ze kwalijke col portage op hun beurzen tegen gaan, maar garanderen kunnen zij niets. Ze zeggen het hoofdza kelijk om de kwade naam kwijt te raken die zulk soort beurzen door de misleidingstrucs van som mige standhouders hebben ge kregen. Niet Nooit tekenen, als u er niet eerst even thuis over hebt nagedacht of u er wel aan beginnen zult, dat is het beste. Als u wordt verteld dat er haast bij is, of dat de aanbie ding alleen maar geldt voor snelle beslissers, vertrouw het dan maar liever helemaal niet. Er is meer aanbod dan vraag in ons deel van de wereld, en wie zo'n haast heeft, die moet maar een andere klant zoeken. „Erkend" zegt ook niet alles Vertrouw ook niet blindelings op bekende namen. Of op „erken ningen". Onlangs deed zich bij het klachtenbureau van het Kon- sumenten Kontakt een geval voor met een officieel erkend on derwijsinstituut, dat ook niet be paald je vertrouwen in de plooi baarheid van dat soort instel lingen vergroot. Stel u voor: Een Rotterdamse dame, genaamd mevrouw E., die van de Bijstand trok, wilde echt moeite doen om weer in haar ei gen onderhoud te gaan voorzien, wat niet meevalt als je 38 bent. Op een dag zag zij een advertentie staan van het Koninklijke PBNA-instituut. Er werd een cur sus georganiseerd voor het di ploma „vakbekwaamheid café bedrijf'. Mevrouw E. las die ad vertentie en dacht: „In de horeca kan ik me wel een bestaan op bouwen. Als ik maar eenmaal- dat diploma heb". Zij ging naar de voorlich tingsbijeenkomst en kreeg daar een inschrijfformulier. Dat formulier moest volgens ie man van het PBNA die daar was, zonder uitstel worden in gevuld. Want ze moesten we ten hoeveel mensen er mee deden omdat er een zaaltje moest worden afgehuurd. Maar ja, het cursusgeld be droeg honderden guldens. Wa; E. die vandaan halen? Er was maar een mogelijkheid: de Bij stand. Maar dat moest zij eerst aanvragen. Daarom schreef zij op het formulier „Ik heb een ver zoek ingediend bij de Sociale Dienst, maar ik heb daar nog geen uitsluitsel van". En om haar goede wil te tonen, voegde zij er aan toe: „Mocht dat negatief zijn, dan probeer ik het zelf bij elkaar te krijgen". De lessen begonnen nog voordat zij antwoord had van de Sociale Dienst. Maar zij was zo voorzichtig om er nog- maar niet naar toe te gaan. Dat was goed, want haar aan vraag werd afgewezen. En zelf had zij het geld ook echt niet. Er zat niets anders op dan dat zij dat aan het PBNA liet we ten. „U moet 375,- betalen" In antwoord daarop kreeg zij een tijdje later een brief van het PBNA: „Er staat 375 gul den op uw rekening open. Wij verzoeken u dit bedrag bin nen 14 dagen over te maken". Weer een brief met uitleg hoe het geval in elkaar zat, een verwijzing naar de Sociale Dienst, maar wat mevrouw E. ook deed, het mocht niet ba ten. Het PBNA bleef haar besto ken met aanmaningen. Daar stond nu al in: Wanneer u hieraan geen gevolg geeft, zullen verdere maatregelen moeten worden getroffen". Eindelijk kreeg mevrouw E. contact met iemand bij het in stituut. Maar die schreef koel tjes, nadat hij de zaak had na gegaan: „Inderdaad hebt u op het inschrijvingsformulier vermeld dat u nog een verzoek had lopen bij de Sociale Dienst. U hebt er echter ook bij vermeld dat, indien het re sultaat negatief mocht zijn, u zou proberen het geld zelf bij elkaar te krijgen. Op grond van die toevoeging hebben wij u dan ook bij de cursus café bedrijf ingeschreven". Toch 50,- Maar ze wilden hun vordering nu bij nader inzien - pluk maar eens veren van een kikker, zullen ze hebben gedacht - verminderen tot 50 gulden. En daar bleef het by. Ook het Konsumenten Kontakt kon mevrouw E. niet voor deze volstrekt onredelijke vordering behoeden. De consumentenorganisatie vroeg aan het PBNA wat elk welden kend mens ook meteen zou vra gen: U zult toch best wel begre pen hebben dat de financiering nog niet zeker was, toen mevr. E. haar formulier instuurde. Zulke dingen zet iemand er toch niet zomaar op? Dan moetje toch even navragen of de zaak nu rond is, voordat je haar definitief in schrijft? Een slimmigheid Maar nee hoor. Het PBNA legde uit dat de inschrijvingsformulieren van dit instituut veel slimmer in elkaar zitten dan de argeloze leek zou denken. Ze hebben een voor- en een achter kant. Voorop moet je je handtekening zetten. Daarmee verklaar je dat je overal mee akkoord gaat en altijd het lesgeld zult betalen. Achterop staan vragen. Onder meer een vraag voor het geval iemand anders dan de cursist borg staat voor het lesgeld. Op die vraag had mevrouw E. net jes geantwoord dat zij een aan vraag had lopen bij de Sociale Dienst, en dat zij anders nog moest proberen het geld bij elkaar te krijgen. Maar die mede deling had eigenlijk geen waarde, aldus het PBNA. Dat had dan voorop moeten staan, bij haar handtekening. Wat achterop stond, werd kennelijk maar als bijzaak beschouwd Liever niet doen U begrijpt, tegen zulke dingen be scherm je jezelf het beste als je maar helemaal niet inschrijft. En dat is in twijfelgevallen ook altijd het verstandigst. Vertrouw nooit op de redelijkheid van degeen bij wie u op zo'n ma nier iets bestelt of reserveert. Soms kan hij u achteraf niet te gemoet komen, of soms wil hij het niet. Zeg ook nooit bij wijze van vriendelijkheid dat u iets zult kopen. Want u hangt. L. BAKKER Zeventig procent van de Neder landse gezinnen eet elke dag vlees. Twintig procent eet vijf of zes keer in de week vlees. Zeer veel (45 procent) ondervraagde huisvrouwen vinden vlees eten een dure zaak. Een derde van deze dames maakt regelmatig gebruik van speciale aanbiedin gen. Een volgende groep (43 procent) bekijkt of ze door veel vlees ineens te kopen voordeliger uit is. Die grote hoeveelheden worden meestal ingevroren. De helft van de gezinnen (en op het platteland zelfs bijna 60 procent) bezit een diepvrieskist of -kast. Beha's Er zijn in Nederland ruim vijf mil joen vrouwen en meisjes (gere kend vanaf vijftien jaar) die in aanmerking komen voor het dra gen van beha's, corsetten, step- ïns en panties. Deze groep heeft vorig jaar 200 miljoen gulden uit gegeven aan dit soort artikelen. De beha's kostten gemiddeld 15 gu'den en de corsetten gemid deld 45 gulden. Totaal aantal verkochte beha's: acht miljoen, iets meer dan in het jaar ervoor. De belangrijkste groep koopsters zijn de vrouwen tussen de 25 en 34 jaar. Er worden overigens steeds minder voorge vormde beha's verkocht. Bier Soms lijkt het wel eens of er in Ne derland nog maar een bierbrouwerij aan het werk is, maar dat is niet zo. Er zijn er nog veertien en dat zijn de volgende: Meens Bierbrouwerij in Schin- nen; Artois in Valkenswaard en - Tilburg; De Ridder in Maastricht; Bavaria in Lieshout; Koninklijke Brand's Bierbrouwerij in Wijlre; Budelse Brouwerij in Budel; Grolsche Bierbrouwerij in En schede en Groenlo; Gulpcner Bierbrouwerij in Gulpen; Heine- ken in Amsterdam, Rotterdam, Zoeterwoude en 's Hertogen bosch; Hengelosche Bierbrouwerij in Hengelo; De Kroon's Bierbrouwerij „De Kroon" m Oorschot; bierbrouwerij „De Leeuw" in Valkenburg en Houthem; „Lin deboom" bierbrouwerij in Neer; en de Skol Brouwerijen in Rot- Koelkastgeur in de winter nooit. Zet dan in de caravankoelkast een schaaltje met wat koffie. Volgens de cara vanspecialist Olivier is de koelkast dan reukloos als u hem in het komende voorjaar weer- ïn bedrijf stelt. ïe hebben weer een aantal dingen zo uitvoerig mogelijk voor u bekeken. Typisch doe-het-zelf producten en ook een aantal dingen voor uw hobby.Enkele van die ar tikelen stonden al eens in de krant als nieuwigheid aan gekondigd, maar nog zonder onze mening erover. Nu beke ken we ze grondig en probeer den ze ook in de praktijk. grondig en probeerden ze ook in de praktijk. Dat deden we gewoon op de manier waarop u dat zelf ook zou doen, met het enige ver- - schil dat u die artikelen dan eerst zou moetem kopen, met de kans op miskoop. Natuurlijk bestaat de kans dat een ander soms anders over de gebruikswaarde zal oor delen dan wij. Lagers van nylon bij draaiende delen en zelfs in motoren zijn al normaal. Nu gebleken is hoe mechanisch sterk dit ma teriaal is zien we steeds meer toepassingen van nylon. We hebben eens uitvoerig geëxperimenteerd met nylon scharnieren en met keilbou ten van deze kunststof. Voor deel van de scharnieren van nylon is dat ze roestvrij zijn en niet piepen. Vooral voor ge bruik buiten, zoals bij tuinhekken lijken ze ons ideaal. Enorm sterk zijn ze in elk geval, want ondanks al lerlei gewring van ons, zelfs in de bankschroef, en bewer king met tangen en hamers kregen we ze niet stuk. Ze zijn niet moeilijker maar ook niet gemakkelijker aan te brengen dan gewone metalen scharnieren. Wel zijn ze een ietsje dikker dan metalen exemplaren van dezelfde maat.Je moet bij vervangen dus iets meer hout wegsteken om de deur of het hek goed sluitend te krijgen. Ze wor den geleverd in drie maten. De kleinste kosten een gul den en ze zijn een en twee kwartjes duurder voor de gro tere maten. De keilbouten zijn gewoon met moer, of met haakjes en ogen te koop. Je hebt maar één boormaat no dig. Voor een metalen bout moet je twee gatdiameters boren,namelijk én voor de bout in de muur en nog een voor de draadspindel in het te bevestigen ding. Bij een muurkast boor je nu echter simpelweg door de achter wand van de kast in de muur. Bout erin en aandraaien maar. De uitzettende keilbout zet de zaak muurvast Omdat de keilbout gevormd wordt door losse ringen kan je hem gewoon op maat maken door een paar ringen weg te laten. De schroefdraad zaagje dan op de gewenste lengte af.Wat sterkte betreft zijn de bouten vergelijkbaar met ijzeren exemplaren. Het viel ons op dat ze heel wat sneller en gemakkelijker zijn te ver wijderen dan metalen keilbouten. Al naar gelang de maat kosten de bouten 50 cent tot 1,50 per stuk. We hebben een tijdje "ge speeld" met een nylon meet- schaar. Het is een soort om een scharnierpunt draaiende lineaal met allerlei maataan duidingen, een uitsparing en een verscheidenheid aan ronde en zeshoekige gaten. Je kan er van alles mee meten. Gewoon meten tot 40 cen timeter, maar ook als graden boog is dit tweebenige ap paraat bruikbaar. Verder kan je er snel doorsneden van pijpen mee meten en bijvoor beeld een boordiameter be-. palen. Vaak immers staat de diameter niet op het boortje of is de boordiktë niet te le- Ook schroefmaten kan je met één oogopslag bep^Ln. Je kan de juiste maten van moe ren vaststellen maar dan ook gelijk aflezen welke dop-, ring- of steeksleutel je nodig hebt om de moer los of vast te draaien. Al werkend met het apparaatje ontdek je allerlei mogelijk heden. De meetschaar kost 7,50. Opklapbare tuinstoelen zijn op de scharnierpunten vaak voorzien van nylon ringen of bussen. Soms gaat zo'n scharnierpunt los of kapot en de ring rolt onvindbaar weg. Maar bij die stoel blyft het niet. Steeds meer worden nylon onderdeeltjes in ring of bus- vorm gebruikt bij huis houdelijke apparaten en heb je zo'n busje niet dan kan je het ding nooit meer goed zelf repareren. 4u zyn er zakjes in de handel met tientallen ringen en bus jes van nylon. Er zitten er ruim 90 in een verpakking en het zyn meer dan twintig ver schillende. Je moet voor zo'n pakje noodhulpjes voor al lerlei klusjes 3,75 betalen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21