EIDSCH DAGBLAD bood de hele Sinai aan mijnclers a®#nden UnÊ01- ACUPUNCTURIST MOET WEG Hoop vandaag Dak beschadigd: hevige lekkages Puzzels bv ÏÏe Protest aJ van dorp in Israël Toekomst voor kolen [II NS DAG 27 DECEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35433 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ,apT~~ TEL AVIV (AFP) - De bewo ners van de Israëlische ne derzetting Yamith in de Si nai zijn vandaag een protes tactie begonnen tegen de be reidheid van de regering van premier Begin om de gehele Sinal aan Egypte over te dragen. De plaats is voor alle verkeer afgesloten. Vanmiddag zou in de kibboetz Ofra ten zui den van Jeruzalem een bij eenkomst worden gehouden van actiecomitees uit alle Is raëlische nederzettingen in bezet Arabisch gebied. De organisatoren willen komen tot een gezamelijke actie te gen de voorgenomen territo riale concessies van de rege ring-Begin. DEN HAAG (SP) - De pre sident van de Haagse rechtbank heeft vandaag afwijzend beschikt op de eis van de Cambodjaanse acupuncturist Fong Kia Tong (46), die in kort ge ding tegen de staat had geprobeerd zijn uitwij zing naar Frankrijk te Verhinderen. De internationaal bekende acupunctuur-specialist was in juni illegaal uit Frankrijk ons land bin nengekomen waar hij sindsdien is verbonden als chef de kliniek aan het acupunctuur cen trum te Rotterdam. Ook zijn vrouw en twee kin deren had hij laten over komen en hij heeft hier een huis gekocht. Nadat hem een verblijfs vergunning was gewei gerd had Fong Kia Tong tegen deze afwijzing een verzoek tot herziening ingediend bij het minis terie van justitie. Aange zien dit verzoek geen schorsende werking heeft op het besluit tot pitwijzing, eiste hij in kort geding dat niet tot zijn uitwijzing zou wor den overgegaan alvorens De Haagse rechtbankpre sident heeft deze eis niet kunnen toewijzen omdat volgens de rechter de belangen van de eiser niet zo zwaarwegend zijn dat het belang van de Nederlandse staat ten het vreem delingenbeleid hiervoor moet wijken. Mr. Blaauw overwoog dat Fong Kia Tong de gevol gen van zijn uitwijzing aan zichzelf heeft te wijten omdat hij met zijn gezin illegaal ons land is binnengekomen, zonder dat hem enig uitzicht was geboden op een ver blijfsvergunning. [AIRO (UPI/AFP) - Israël bood op de top Sadat-Begin volledige terug trekking uit de Sinai met inbegrip van uiteindelijk het strategische steunpunt Sjarm el Sjeik, maar volgens Egyptische functionarissen had Sadat geweigerd dit aanbod wereldkundig te maken. Het zou naar zijn mening de grote verschillen van mening die bleven bestaan over de an dere onderdelen van de kwestie van het Midden-Oosten met als kernpunt het Palestijnse vraagstuk verdoezelen. rot onze grote spijt hebben wij het de kerstpuzze laars dit jaar extra moei lijk gemaakt door in de opgaven nogal royaal te zijn met fouten. Morgen zullen wij de opgaven, ontdaan van fouten, in verkleinde vorm nog maals publiceren. Voor het ongemak bieden wij de puzzelaars onder de le zers onze excuses aan. Guur, met sneeuwbuien Tussen vandaag en oude jaarsdag is een belangrijke verandering in het tot nu toe zachte winterweer te ver wachten. Zaterdag werden nog records gebroken toen de temperatuur uitzonderlijk hoog was in Brabant tot 16 graden. Het kerstweer was ongezellig en wisselvallig met nu en dan regen. Een actieve storing trekt vandaag van Oost-Éngeland naar Dene marken met enige uren regen en een krachtige tot harde zuidwesten wind. Morgen bereikt ons uit het noordwesten koudere lucht, afkomstig uit het Poolgebied. Ook in de hogere luchtlagen wordt het veel kouder, zoaat de vorstgrens naar 500 a 800 meter kan dalen. Hierdoor zullen in de komende dagen de buien eerst van hagel, later ook van sneeuw vergezeld- kunnen gaan. Een ontwikkeling die zeker de wintersporters zal aanspre ken, want na wat regenachtig en eveneens daar te zacht winterweer is ook in Duits land, Frankrijk en het Alpen gebied de komende dagen een afkoeling met sneeuwval Buien De terugtrekking uit Sinai zou vol gens sommige functionarissen al binnen een jaar moeten plaatsvinden, maar volgens an deren zou zij volgens het Israëli sche voorstel over een periode van vijf jaar worden verdeeld. Sadat heeft echter al eerder te ken nen gegeven volledige Israëli sche terugtrekking uit alle be zette Arabische gebieden te wil len - dit beschouwende als een 'kwestie van recht' en niet zozeer als een concessie - plus vestiging van een Palestijnse staat. Weigering Polstasje terecht ROTTERDAM (SP) - Een man heeft vanmorgen het polstasje van de zaterdagmorgen ver moorde Theo Brouwer gebracht. Hij had het tasje gevonden in de omgeving van de piaats waar de invalide Brouwer zaterdagmor gen is gevonden. Nadat de man in de ochtendbladen had gelezen, dat de politie naar het tasje op zoek was, bracht hij het naar het bureau. In verband met het on derzoek wilde de politie vanmor gen nog niet meedelen of er uit het tasje iets wordt vermist. (Zie verder pagina 5). 'De Sinai is nu niet het probleem', zo zei hij op de persconferentie na de top. En te genover Egyptische verslag gevers verklaarde hij naderhand nog: 'Begin kan vanuit zijn standpunt menen dat hij conces sies heeft gedaan, maar, zoals ik het zie, heeft hij dat niet gedaan'. Over Begin's weigering in te stem men met de vestiging van een Palestijnse staat verklaarde de Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan tegen over een Egyptisch blad dat 'wij ons geen staat aan onze grenzen kunnen voorstellen die door de Sovjet-Unie, Syrië, Irak en ande- wind. aan de kust nu en dan harde noordwestelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks twee, maxima ongeveer 5 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 8.48 uur, onder: 16.35 uur. Maan op: 19.51 uur, onder 9.59 uur. Hoogwater te Katwijk 4.53 uur en 17.03 uur, laagwater 0.49 uur en 13.05 uur. Teleurstelling De teneur van de voorpagina's der kranten in Cairo vanochtend was: 'vordering op het punt van terugtrekking en verschil van mening over het Palestijnse vraagstuk'. Enige teleurstelling over het resul taat van de top klonk door in het commentaar van 'Al Akhbar', welke krant schreef 'dat Israël nog niet de moeilijke beslissin gen heeft genomen die nodig zijn om tot vrede te komen, terwijl 'Al Achram' cr op wees dat uit de ontmoeting van Sadat en Begin vooral duidelijk is geworden dat 'de weg naar vrede lang is'. An derzijds schrijft dit laatste blad dat het 'een volkomen na tuurlijke zaak is dat er verschil van mening aan het licht is getre den over de Palestijnse kwestie, daar wij ons niet kunnen voor stellen dat Israël het idee van een Palestijnse staat zo snel aan vaardt. 'Hiervoor is tijd, geduld en objectiviteit nodig', (zie verder pagina 7). Als u NU uw Opel koopt, leveren wij deze in januari '78 af tegen de NU NOG GELDENDE PRIJS dus U bent de prijsverhoging vóór kom even langs om de nieuwste modellen te zien! Het Motorhuis Leiden/Katwijk/ Leidschendam/Voorschoten Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vnjdag van 18 00- 19 30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats Zuid-West tillen verdere waterschade te De oude ster van Hollywood zal nooit meer schitteren, want: Charlie Chaplin is dood. De filmkomiek, vol gens Bernard Shaw het enige genie dat de cinematografie heeft voortgebracht, over leed in de kerstnacht op 88- jarige leeftijd in zijn villa nabij het Meer van Genève. Hij is in bijzijn van zijn vierde vrouw, Oona O'Neil rustig ingeslapen. De in Amerika beroemd geworden Engelsman, die in staat was een miljoenenpubliek te la ten lachen en tegelijkertijd tot tranens toe te ontroeren, is vanochtend in zijn Zwit serse woonplaats Corsier- sur-Vevey begraven, in te genwoordigheid van zijn nabestaanden en de Britse ambassadeur in Bern, Alan Keir Rothnie, die koningin Elizabeth vertegenwoor digde. Er waren ongeveer driehonderd belangstellen den, onder wie vijftig journalisten en persfotogra fen PAGINA 9 j Zware storm eist twaalf slachtoffers. PAGINA 5 I DEN HAAG(ANP)- De Neder landse Energie Ontwikkelings Maatschappij (NEOM) begint hoop te krijgen, dat de Neder landse steenkolen voorkomens in de toekomst toch zullen kun nen worden gebruikt. De onlangs o.erleden directeur van de NEOM, dr.G.G.H.Hamm, heeft dit kort voor zijn dood in een vraaggesprek meegedeeld. Praktisch onder heel Nederland zit steenkool, maar dan op grote diepte. Men heeft berekend, dat de hoeveelheid methaan, die deze steenkoollagen moeten bevatten, tien tot twintig maal zo groot moet zijn als onze huidige aard gasvoorraad. Er zijn deskundi gen, aldus dr.Hamm, die menen, dat dankzij de geavanceerde boortechniek, die dé oliemaat schappijen onder meer op de Noordzee toepassen, er een mo gelijkheid bestaat om de onder grondse kolenlagen horizontaal te volgen met een buizenstelsel, waardoor de kolen ondergronds zouden kunnen worden vergast. Realisatie van dit idee is overi gens niet voor de eeuwwisseling te verwachten. LEIDEN - Bewoners van een flat gebouw aan het Vijf Meiplein in Leiden hebben te kampen met hevige lekkages. Een stuk van de dakbedekking is in de nacht van vrijdag op zaterdag tengevolge van de storm weggeslagen. De hevige regenval op tweede kerst dag en in de afgelopen nacht heeft vervolgens de lekkages veroorzaakt. De bewoners hebben de afgelopen nacht geen oog dicht gedaan. Toen de lekkages rond een'uur of twee in hevigheid toenamen, heeft een van de bewoonsters de brandweer gewaarschuwd. Die is van drie uur s nachts tot acht uur vanochtend bezig geweest met het leggen van witte zeilen in de woningen. De lekkages waren zelfs tot op de vierde verdieping doorgedrongen van het acht eta ges tellende flatgebouw, dat naast de winkel van De Gruyter staat. Ook het Gezondheids centrum aan het Vijf Meiplein is getroffen. Een deel van de dak bedekking, die van het flat gebouw is gewaaid, heeft in zijn val het dak van het Gezondheids centrum geraakt. De regen op tweede kerstdag en de afgelopen nacht heeft ook daar voor lek kages gezorgd. Drie woningen op de bovenste verdieping van het flatgebouw, dat eigendom is van Kok-Beheer, zijn het zwaarst ge- Eersteklas nu ook bij Russische Aeroflot MOSKOU (UPI) - In de klasseloze samenleving van de Sovjet-Unie wordt de eerste klas ingevoerd. De Sovjetrussische luchtvaart maatschappij "Aeroflot" heeft namelijk besloten per 1 januari op haar binnenlandse vluchten de eerste klas in te voeren. De dienstverlening zal alleen gebo den worden in de toestellen van het type TU-154 die vliegen tus sen Moskou en Mineralni Vodi, Simferopol en Sotsji. Het persbureau Tass deelde mee dat voor de 20 procent hogere prijs van de eerste klas, bin nenlandse reizigers in het voorste deel van het vliegtuig, ruimte voor de benen een een grotere keuze van menu's krijgen. Tass deelde tenslotte mee dat Aero flot verwacht in 1978 ongeveer 100 miljoen passagiers te vervoe- troffen. De bewoners konden hun huiskamer niet of nauwelijks gebruiken. De witte zeilen lagen overal verspreid, terwijl het wa ter vanochtend nog steeds van het plafond druppelde. Vloerkle den, vitrages, plafonds en kle ding waren hier en daar kletsnat. "Eigenlijk zouden we in een hotel moeten worden ondergebracht aldus een van de bewoonsters. Zij had, evenals haar buren vandaag vrij moeten nemen om oog te kunnen houden op de lekkages. Kok-Beheer heeft vanochtend de eerste maatregelen getroffen. Op het dak werd gewerkt aan een noodherstel. Waarnemers die meteen al meer concreets hadden verwacht van de besprekingen in Ismailia on derschatten de moeilijkheden en de beperkte manoeuvreerruimte voor president Sadat. Zo groot is in de Arabische wereld de vijandigheid of minstens arg waan jegens Sadats vredesacties dat er behoefte is aan tijd om aan de nieuwe situatie van Israë- lisch-Egyptische toenadering te "wennen". Het instellen van ge mengde commissies om zich over de ingewikkelde politieke en mili taire problemen te buigen is dan ook een zeer hoopvolle zaak. De Egyptische president kan heel snel het verwijt op zijn schouders krijgen dat hij allerlei hoogst prijicipiële Arabische belangen gaat opofferen aan een eigen ak koord met Israël. Het zal hem er alles aan gelegen zijn om alle schijn te vermijden en die schijn zou er zijn geweest, als - bijvoor beeld daar in Ismailia met veel trompetgeschal een akkoord over de'Sinai zou zijn bekendgemaakt. Er zijn aanwijzingen dat men juist met die Sinai dicht bij een akkoord zit, maar daarmee wordt toch meer een specifiek Egyptisch ongemak opgelost en de Arabische verontwaardiging dat Sadat uitverkoop houdt van principes kan er gemakkelijk groter door worden. Het draagvlak van de toenadering tussen Jeruzalem en Cairo is nog altijd te smal. Dat komt, omdat inzake het meest knellende vraagstuk in het Midden-Oosten, dat van de vorming van een eigen Palestijnse staat, door premier Begin tot nu toe geen wezenlijke concessies zijn gedaan. De voor gestelde gedeeltelijke autonomie voor de westelijke Jordaanoever is in dit verband niet reëel te noemen. Misschien dat zo'n staatsrechtelijke constructie de Israeli's in dat gebied zelf enigs zins uit de organisatorische pro blemen zou helpen, maar voor de Palestijnen lost het vanzelfspre kend niets op. Veel zal in de naaste toekomst van de politieke stuurkunst van Car ter afhangen, of hij door een sub tiele prijskaart van beloningen (en "boetes") Israël tot verdere concessies kan bewegen en in hoeverre hij Sadat genoeg rug dekking kan geven om diens in de Arabische wereld geattaqueerde politiek prestige te consolideren. Vooralsnog mag men met enige vreugde constateren dat Egypte en Israël blijven praten. Er is in het Midden-Oosten de laatste twee maanden heel veel gebeurd In verband met het afscheid van vier gouden jubilarissen zijn onze kantoren woensdag 28 december a.s. om 16.00 uur gesloten. De Directie 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt u mi| aansluitend ais abonnee noteren E Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en Ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gtronr. Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar ^^Leidsch Dagblad Antwoordnummer 2t4 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1