verliezer Poupou Afscheid van eeuwige WAAROM BETAALT DE VADER VAN ROBBIE PRINS (le RIJ TWEEDE VAN LINKS) HET ABONNEMENTOP ZIJN DAGBLAD PER BANKGIRO-INCASSO? BANKGIRO-INCASSO.GEMAK DIENT DE MENS, NIETWAAR VADER VAN ROBBIE? EVENWICHT GROOTMEESTERS NIET VERSTOORD CLERC BEHOUDT KOP DINSDAG 27 DECEMBER 1977 SPORT PAGINA 17 Door Ruud Paauw hart heeft verpand aan de Leiderdorpse voetbalclub RCL en daarom niet erg te spreken was over een stukje dat ik een aantal weken gele den aan deze vereniging wijdde. Zoals men zich zal herinneren is geruime tijd te rug het bestuur van RCL om tot dusver duister gebleven redenen en bloc afgetreden. Een commissie van goede diensten, met een Leider- dorpse wethouder en ere voorzitter Honnef in de gele deren, kreeg daarop de taak de zaak te klaren. Ik heb toen geschreven dat de aanwijzing van een commis sie van goede diensten (of nog erger: wijze mannen) in Ne derland altijd het allerergste doet vrezen. En dat we er waarschijnlijk nooit exact achter zullen komen wat er zich in de spelonken van de Racing heeft afgespeeld. i RCL vond het alle maal erg negatief geschrijf. 'U zoudt wat opbouwender te werk moeten gaan. Boven dien zoekt u er meer achter dan er in zit'. Ik heb toen het volgende geantwoord: waarde heer, dat een bestuur tijdens een ledenvergadering en bloc aftreedt en kennelijk niet het lef heeft de leden tekst en uitleg te geven, vind ik gek om niet te zeggen verdacht. En als er werkelijk niet veel bij zonders aan de hand is, waarom moet er dan in he melsnaam een commissie van zware jongens aan te pas ko men? En waarom blijft dat rapport dan zo lang uit? En fin, het zal mij benieuwen of het rapport-Honnef ooit openbaar wordt gemaakt. Tot zo lang blijf ik met achter docht toekijken. Spits '.en zeer kortstondig bestaan het voetbalweekblad 'Spits' (weekblad voor voetballers) al weer uit de roulatie genomen. Er is kennelijk naast Voetbal International geen behoefte aan nog zo'n publikatie. 'Spits' (onder redactie van Rob v.d.Gaast, Jaap Hofman, Kees Jansma, Eddy Poelmann en Harry Vermee- gen) bevatte wel fraaie kleurenplaten,had in Ruud Ter Weijden, Theo Koomen en Herman Kuiphof redelijke columnisten (de wekelijks ro zen uitdelende Joan Haan appel stak daar nogal flutte- rig bij af), maar was voor het overige niet erg diepgravend. Ik vond het wat te snel en te vlotjes gemaakt voor een weekblad. Het wil na de oor log niet erg meer met de Ne derlandse sportbladen. Direct na de bevrijding (toen de kranten als gevolg van pa pierschaarste erg klein waren en weinig aandacht aan sport konden besteden) floreerden op de de maandagmorgen zowel Sport als Sportwereld. Daarnaast had je midden in de week het wat beschou wende blad Sportief, met Geudekcr, Van Emmenes e.a. aan hel roer. Een uitstekend blad waarin heel wat meer dan alleen voetbal aan bod kwam. Sportief verdween aan het eind van de jaren vijftig, zeer tot mijn verdriet, al stond het blad toen bij lange niet meer op het peil van de eerste jaren. Sport en Sportwereld fuseer den in het begin van de jaren vijftig en werden ten slotte opgeslokt door het Algemeen Dagblad. Sport en Sportwe reld verloor min of meer zijn bestaansrecht omdat de kran ten toen steeds meer ruimte voor de sport gingen uittrek ken. Daarna is er geen sport weekblad meer verschenen. (Ik laat het nog niet zo lang geleden gelanceerde maandblad 'Sport', dat van zeer behoorlijke kwaliteit is, even buiten beschouwing). Wel is nog herhaaldelijk ge probeerd voetbalweekbladen van 'de grond te krijgen, zoals Goal en 1-0. Het lukte niet erg. Alleen Voetbal International was een blijvertje. Terecht naar mijn mening. Het blad let goed op, is kritisch (wat hard nodig is in de voetbal wereld) en heeft een hoofdre dacteur (Joop Niezen) .die verder kijkt dan een voetbal veld lang is. BELGRADO - In de dankzij het in grijpen van dr. Max Eu we weer op gang gekomen tweekamp tus sen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoj is het breken of barsten geworden. Op de avond voor kerstmis won in het intieme zij kamertje, waar de tweekamp tij delijk naar was verplaatst, Viktor Kortsjnoj de afgebroken partij uit de tiende ronde, die naar het oor deel van Viktor de Verschrik kelijke zelf in remise had moeten eindigen, als Spasski het juiste tegenspel had gevonden. Giste ren - in de twaalfde ronde - zege vierde de oud-wereldkampioen in een situatie, die zijn tegen stander de beste kansen gaf. Kortsjnoj kon ze echter niet uit buiten, omdat op de 38ste zet zijn vlag viel. Door deze dramatische gebeurtenissen veranderde de marge tussen beide grootmees ters niet 7V2-4V2 in het voordeel van Kortsjnoj, die nog slechts aan drie punten voldoende heeft om zich uitdager van wereld kampioen Karpov te mogen noemen. Zoals in de laatste ronden ge bruikelijk speelde de strijd zich niet alleen op het schaakbord af. Zaterdag zorgde Spasski voor het zoveelste vlagge-incident, door zijn vlaggetje tot vijfmaal toe naar het midden van het bord te schuiven. Gisteren toen weer in de grote zaal werd gespeeld, ont trok hij zich met succes aan de veronderstelde hypnotische werking van Kortsjnoj door zich een groot gedeelte van de partij tussen de coulissen op te houden. De verwijdering van het "ont spanningskamertje" op het to neel had tot gevolg dat zijn tegen stander nu althans Spasöki's be nen kon zien bewegen vanonder de gordijnen. Desondanks ver overde Spasski het initiatief, dat hij tot omstreeks de dertigste zet behield. De tijdnood deed toen zijn intrede. Het gelukte Kortsj noj niet alleen zijn stelling te sta biliseren, maar ook een tegen-of fensief op gang te brengen en en passant een pion te winnen. Al doende echter verloor hij veel tijd en op een gegeven moment had hij niet meer dan enkele tiental len seconden over voor zeven zet ten. Ook Spasski geraakte in grote tijdnood. Het was echter de vlag van Kortsjnoj, die als eerste viel. Spasski had op dat moment voor de laatste twee zetten nog vijftig seconden over. De winst in de 12e partij was voor hem. AMSTERDAM - Na de zevende en achtste ronde in het inter nationale Suikerdamtoernooi in Amsterdam gaat Rob Clerc nog steeds met één punt voor sprong aan de leiding. Op de tweede plaats volgt Hans Jan- Rob Clerc - lang gevecht - sen die op zijn beurt ook weer een punt meer heeft dan zijn vyf achtervolgers. Kerstzaterdag versloeg Clerc de ex-Rus Goervitsj na een lang positio neel gevecht. Harm Wiersma zag zijn enorme terreinwinst niet met succes bekroond, om dat Gendlerman op het laatste moment nog een miraculeuze redding vond, waarmee hij de wereldkampioen op remise kon houden. Gisteren verzuimde Wiersma zijn winstpositie op het bord te realiseren, waardoor hij Soumaoro de kans bood op remise. Wiersma kwam daar door op twee punten van de leider, evenals Frank Drost, die zaterdag van Jansen verloor. In de achtste ronde herstelde Drost zich fraai door Hisard rechtstreeks naar een nederlaag te spelen. Hij bleef tevens de enige overwinnaar in deze ronde, want de overige partijen eindigden alle in remise. Jansen behield daardoor de tweede plaats. Stand: 1. Clerc 11 pnt; 2. Jansen 10 pnt; 3. Wiersma, Baba Sy, Kaplan, N'Daye en Drost 9 pnt; 8. Hisard 8 pnt; 9. Nimbi, Soumaoro en Gendler man 6 pnt; 12. Goervitsj 3 pnt. Met zo'n nylon anti-glisse jack kan je er weer even tegen, en 't staat nog geinig ook. Manchetten en boord zijn van tricot en de drukknoopsluiting heeft nog een rits Alleen deze week voor de miniprijs van: 50,-. Poupou Op eerste kerstdag heeft de be faamde Franse coureur Raymond Poulidor officieel afscheid van de wielersport genomen. Men mag veilig aannemen dat er inderdaad een punt achter Poupou's car rière staat, want met zijn ruim 41 jaar heeft hij van een eventuele come-back niets meer te verwachten. De meeste wielrenners oogsten roem door een fors aantal overwinningen of door iets zéér spectaculairs te doen. Poulidor kreeg bekendheid door het tegenovergestelde: hij won in zijn 17 jaar du rende profcariëre de belang rijkste wedstrijden steeds net niet, ondanks zijn onmisken bare klasse. Zo werd hij in de Tour van 1962 derde, in die van 1963 achtste, 1964 tweede, 1965 tweede, 1966 derde, 1967 negende, 1968 opgegeven, 1969 derde, 1970 zevende, 1972 derde, 1973 opgegeven, 1974 tweede, 1975 negentiende, 1976 derde. Voor het wereldkampioenschap en tal van klassiekers kun je precies zo'n verhaal afsteken. Zijn tragiek was dat hij in het begin van zijn loopbaan stuitte op Jacques Anquetil en aan het eind op Eddy Merckx, samen recordhouder op het gebied van Touroverwinnin gen. Soms ontglipte de zege hem door pech (een val op een ongeluk kig moment), maar niet zel den ook liep hij achterstand op omdat hij niet doorhad wat er gaande was in het pelo ton en zo de beslissende slag miste. Zijn koersinzicht ge tuigde bepaald niet altijd van hoge klasse. Maar hij nam zijn verlies in de Tour steeds als een kerel, kankerde niet. Bovendien was het Franse publiek verrukt van het feit dat Poupou, als zijn eigen kans verloren was gegaan, landgenoten de helpende hand toestak en naar de Tour-triomf leidde. Pingeon had in 196 7 zijn zege vooreen niet onbelangrijk deel aan Poulidors steun te danken. Die hondentrouw leverde hem een populariteit op waar geen renner in Frankrijk tegenop kan. 'Glorie zonder gele trui' was de veelzeggende titel van het boek waarin zijn ren nersleven was opgetekend. Poulidor zal zijn schapen wel op het droge hebben, dat kan bijna niet anders na zo'n lange carrière en zo'n sober leven. Poupou werd nooit wereld kampioen, hij won nimmer een Tour de France. Maar hij ontdekte wel het geheim hoe je uit je nederlagen klinkende munt kunt slaan. Maar weinig renners kunnen hem dat nazeggen. Kulfcogfc Zeer vermaakt heb ik mij afge lopen woensdagavond met het tv-gesprek dat Herman Kuiphof na afloop van het be kerduel PSV - Wageningen (1-6) had met de Wagenin- gen-trainer. Die man pro beerde wel te doen of die uit slag de gewoonste zaak van de wereld was, maar aan zijn ogen kon je zien dat hij nu ook bereid was aan het bestaan van Sinterklaas te geloven. Herman Kuiphof vroeg wat Wageningen nu precies aan de voorbereiding had gedaan. Alsof er een soort van recept zou bestaan voor zo'n uitslag. De Wageningen-trainer zette zijn hoofd in een zéér ernstige stand en emmerde maar wat - ach, ja wist hij veel. Tot slot riep hij iets in de trant van: 'In de eerste divisie kun je niet echt voetballen, tegen zo'n eredivisie^ploeg wel en dat hebben wij vanavond ge daan'. Kulkoek van de kouwe grond natuurlijk, maar als trainer schijn je nu eenmaal niet te kunnen of te mogen zeggen: 'Meneer Kuiphog. vraag me asjeblieft niet hoe dit kan, want daar weet ik ook de bal len van'. Hij wordt immers be taald om het wel te weten Wat moet je van zo'n idiote uit slag nu eigenlijk zeggenWa geningen had op z'n hoogst een kans van 1 op 1000 om met zo'n hoge score te winnen. Misschien wel 1 op 10.000. Welnu, dit was woensdagavond nu net dat ene tienduizendste geval. T Loten Als de mensen van Studio Sport een loting van iets meestal de KNVB-beker) moeten ver richten dan sta ik altijd met hel zweet in mijn handen. Want het gaat zo omslachtig. De namen van de clubs zitten in kokertjes,capsules of in iets anders dat open gepeuterd moet worden. Gisteravond plukte Mart Smeets zijn nar gels bijna kapot om toegang tot zo'n huisje te krijgen. Vroeger ging dat anders. Je schreef de namen op stukjes papier, vouwde die dicht, stopte ze vervolgens in de (lege) goudvissenkom, hus selde ze lekker doormekaar, trok de briefjes er stuk voor stuk weer uit, vouwde ze open en klaar was kees. Ik geef toe: de werkwijze van een simpele ziel. En als het mooi en ingewikkeld kan moet je dat natuurlijk nooit nalaten. RCL Onlangs werd ik door iemand staande gehouden die zijn Omdat 't wel zo makkelijk is, zegt meneer Prins. Je vergeet dat soort dingen anders zo gauw. Da's vervelend. Voor de krant, maar ook voor hemzelf, vindt-ie. En elke maand komen er meer van dat soort rekeningen. Met bankgiro-incasso is dat probleem meteen de wereld uit. Want daarmee worden regelmatig terugkerende bedragen automatisch van de rekening afgeschreven. Daarom gebruikte meneer Prins de machtigings formulieren die hij kreeg. Van zijn dagblad. Van zijn huisbaas. Van andere instanties. Hij vulde ze in. Stuurde ze op. En betaalt nu het abonnement van de krant, maar ook huishuur, gas en licht per bankgiro-incasso. Zonder een centje pijn. Dat is ook niet nodig. Als-ie het niet eens is met een betaling, geeft-ie een seintje naar zijn bank en de zaak wordt recht getrokken. Meneer Prins vindt dat prima zo. Kan-ie zijn vrije tijd aan wat anders besteden. 't Geven van aanwijzingen aan Robbie bijvoorbeeld. Een publikatie van de Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. opmerkelijke mode-opmerkelijke prijzen

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17