Leiden acteert het sterkst in Kerstopvoering Ko van de Weyden wint wegloop met groot gemak INEKE RAN WINNARES ZWEMTROFEE Deling voor korfballers Ons Eiland LEWS TEAM SNELSTE OP KORTEBAAN DINSDAG 27 DECEMBER 1977 Ko van de Weyden, in schaatspak gestoken, passeert winnend de finish op het LDWS-terrein. LEIDEN - De uitlooppoging leek gewaagd. Al in de beginfase van de zaterdag in Leiden en omge ving verwerkte wegloop trok de Amsterdamse atleet Ko van de Weyden er tussenuit. En juist in dat eerste gedeelte van de onge veer 18 kilometer lange loop (met de wat misleidende betiteling halve marathon, immers, een "zuivere" halve marathon hoort 21 kilometer te zijn) moesten de deelnemers pal tegen de harde wind optornen. Na enkele kilometers, bij Zoeter- woude, lag Van de Weyden dan ook al "los", op tientallen secon den gevolgd door een groepje be staande uit de jeugdige Nijmege- naar Leon Wijers, Rotterdammer Peter Fritz, de Amsterdamse ve teraan Piet van Alphen en de sterk draaiende Gerard van de Ham, lid van de het organise rende Leidse AV Holland. Het zwaarste gedeelte van de weg loop moest toen nog komen want op het traject Zoeterwoude- Stompwijk blies de felle, koude wind de atleten (en ook een drietal atletes) recht in het ge zicht. Het deerde v an de Weyden nauwelijks. Hij hield er behoorijk de gang in en slaagde er zelfs iri zijn voorsprong op het achtervol gende groepje uit te bouwen. Al leen de 21-jarige Leon Wijers deed een poging dichterbij de Amsterdammer te komen maar hij moest zijn stoutmoedige plan halverwege de race met een in zinking bekopen. ongeveer drie minuten per kilo meter. Ik heb het zelf op m'n horloge bijgehouden. Er stonden kilometerpaaltjes dus dat ging goed. Ik moest me onderweg toch zien te vermaken." Schaatspak Van de Weyden schreef zyn opval lend sterke lopen tegen de wind in voor een flink deel toe aan het "schaatspak" waarin hij zich za terdag had gehuld. De Am- sterdammen "Dat pak is echt een voordeel geweest. Het houdt de de warmte goed vast. Het is niet voor niks bij het schaatsen en zo langzamerhand ook bij het wielrennen onmisbaar gewor den. Ik ben er van overtuigd dat het pak ook in de atlethiek steeds populairder zal worden." Na Stompwijk en een "stukje Leidschendam" liep Van de Weyden op het slottraject langs De Vliet, met de stevige wind in de rug, helemaal "op veertjes". Steeds verder liep hij bij de con currentie vandaan. De atleet van het Amsterdamse AV'23 nader hand: "Op dat laatste stuk liep ik Uiteindelijk arriveerde Van de Weyden met een kleine twee mi nuten voorsprong op de als tweede eindigde Leon Wijers by de finish op het LDWS-terrein in sportpark De Vliet. Wijers had zich in de slotfinale losgemaakt van Van de Ham die zich op zyn XJitslagen beurt weer had "ontdaan" van Piet van Alphen, één van 's we relds snelste veteranen-lopers. handen van Holland-voorzitter Bram van de Mey en mede-or ganisator Joop Riethoven in ont vangst nemen. Laatst genoemd duo maakte zaterdag reeds plan nen voor volgend jaar y/anneer de loop in een grootsere opzet zal worden herhaald. Zij konden dat doen met de plezierige weten schap dat het rustige, vlakke par cours door de ruim 160 deelne mers positief werd gewaardeerd. Vertrouwen Voor Van de Ham betekende de derde plaats de bevestiging van de goede vorm waarin hij de laatste weken verkeert. De uit Zevenhoven afkomstige 30-jarige atleet: "Ik had er al voor de start alle vertrouwen in. Het ging de afgelopen weken erg fijn en eigenlijk voel ik me nog steeds sterker worden. Ik verwacht de komende tijd n og wel meer goede uitslagen te maken". Van de Ham mocht zaterdag dan ook terecht één van de vele door rijschool Han Lacourt be schikbaar gestelde prijzen uit De voornaamste uitslagen luiden: Heren; K. v.d. Weyden (AV"23) 54 minuten 34,2 seconden; L. Wijers (Quick) 56.17,6; Gerard van de Ham (AV Holland) 56.35,8; W. Schapelhouman (Steenwijk) 58.00,0; W. v. Santen (Metro) 58.01,0, P. Fritz (Metro) 58.17,5; D. v.d. Broek (Vet.Ned) 58.51.0; R. Hoogervorst (Canada) 59.13,5; Dre de Wit (AV Holland) 60.06.5; Nico Volker(AV Holland) 60.21,0. Veteranen: P. v. Alphen (AAC) 57.20,0; J. Labberton (Vet. Ned) 58.30,5; P. v.d. Burg (Vet. Ned) 61.37,5; F. v.d. Berg (Sparta 61. 52,0; J. Meeuwenoord (Vet. Ned) 62.35,0. Dames: L. Zimmerman (AVR) 1 uur 20 minuten 55 seconden; L. Eykenbroek (Spark) 1 uur 33 mi nuten 47 seconden. LEIDEN - Een handjevol toe schouwers, schaterende of ficials en rijders die aan de start nog lopen te dollen. Dat was het ontspannen sfeertje, waarin zaterdag, in de Menken-ijshal, de eerste Ne derlandse competitiewed strijd short-track werd ge houden. Aan deze wedstrijd werd deelgenomen door zes teams, te weten Leiden 1 en 2, Dordrecht, Alblasserwaard, Den Haag en Amsterdam. Het is echter de bedoeling om dit kleine deelnemersveld nog in de loop van dit seizoen verder uit te breiden. Short-track (ook wel indoor hardrijden genoemd) staat in Nederland nog duidelijk in de kinder schoenen, en niet eens erg stevig. Dat bewezen de wed strijden afgelopen zaterdag overduidelijk. Het prog ramma verliep namelijk lang niet vlekkeloos. Met name het op de juiste manier opstellen bij de start gaf bij ver schillende ritten nogal wat problemen. Het grootste pro bleem bij het short-track in Nederland is echter het grote krachtsverschil tussen de rij- ders. Short-track is namelijk pas echt leuk als er vier min of meer gelijkwaardige rijders in de baan zijn. Die vier liggen dan constant dicht bij elkaar en dat is vooral in de bochten een schitterend schouwspel. Slechts één rit, op de 1000 me ter, gaf een dergelijk schouw spel te zien. Lei den 1 behaalde op die duizend meter het maximale resultaat van 16 punten. Alle rijders van dit team (Kees Borst, Wim den Eisen, Joop Wolfers en Arie Ravensbergen) gin gen in hun rit als eerste over ■de streep. Ook in de totaalstand werd Lei den 1, dat op alle afstanden als eerste uit de bus kwam, eerste, Leiden 2 werd tweede, Amsterdam derde, Dordrecht vierde, Den Haag vijfde en het team van Alblasserwaard eindigde op de zesde plaats. VOORSCHOTEN - Een ontketend Parker heeft gisteren door een 83-47 zege op Northwestern College voor het eerst de finale van het Blitz-kerst- toernooi gewonnen. Het had allemaal veel weg van de opvoering van een kerstverhaal. schotense sporthal, waar voor Vic Bartolome de rol van kerst boom was weggelegd. De os, en vooral de ezel werden uitgebeeld door de scheidsrechters in hun grijze huid van stof. Arthur Col lins, Sid Bruinsma en Mitchell Plaat waren de drie wijzen, die in dit verhaal nu eens uit het westen kwamen. En natuurlijk als hoofdschotel bij het rijke bas- ketbaldiner. (Harry) Kip. De grote trekpleister was in de eerste plaats natuurlijk Leiden, dat zich in feite thuisploeg kon noemen. Getuige de wild en thousiaste reacties op de tribunes was het team van Henny Blom dat ook. Blitz beleefde voor het eerst in het bestaan van het toernooi dat het Qnott^rpnrlp publiek duidelijk partij koos voor °ljeuwt;ilue dLue!ï één team. Na de nederlagen in de Spetterende acties competitie rekende iedereen op herstel van de Leidenaars. En het moet gezegd worden: Leiden voldeed aan de hoog gespannen verwachtingen. Roy Leysner trok fel van leer in de De ruggen werden gekromd openingswedstrijd tegen stad- tenen gespitst bij] genoot VAK Stars. Het met drie Amerikanen versterkte eerste di visieteam kon het ondanks de in breng van Moore, Watson en (Rick) Mallory niet redden. Via 14-2 en 19-12 werd het 23-14 bij rust. Met twee gave dunks van Arthur Collins onderstreepte Leiden nogmaals zijn bedoelin gen, VAK kwam niet verder dan 46-33. naars. Een ernstig verzwakt Punch, zonder Billy Taylor, Ruby Jackson en Jan Sikking en met Earl Woudstra als gastspeler, moest het opnemen tegen de an dere eerste divisionist van het toernooi, Rowic. De Dordtenaren redden het ook met de hulp van gastspeler Hugo Harrewijn (Mul house) niet tegen het vakman schap van Punch. De pas her stelde Toon van Helfteren en het felle duo Rijks - Van Solm leid den de Delftse bekerhouder naar een 57-30 zege. V/Stars kon het daarop enige tijd goed bijbenen tegen Amsterdam, dat op volle oorlogssterkte in Voorschoten verscheen. Smith (Am sterdam) en Mallory (V/Stars) zorgden voor wat meer leven on der het nog in kerstgedachten sluimerende publiek. Am sterdam won duidelijk: 50-28. de bin nenkomst van het team van Northwestern College. Een jonge, met weinig lengte be deelde Amerikaanse studen- tenploeg. De kweekvijver van Nederlandse Amerikanen (Jimmy Woudstra werd daar ont dekt), maar niet sterk genoeg om bijvoorbeeld in Nederland aan de kop van de eredivisie mee te kunnen draaien. Rowic profi teerde van het lengte-overwicht en het beukwerk van scorer Olek Czmola en Steve Nickum, rust stand 22-16. De Amerikanen toonden vechtlust (22-25) en hiel den de strijd tot de laatste se conde spannend. De wedstrijd eindigde onbeslist 43-43. Het toernooi groeide langzaam naar een climax. De competitiesfeer brak door toen de lichten uit- floepten bij het voorstellen van de spelers van Leiden en Am sterdam in hun voor een finale plaats beslissende duel. De Am sterdammers startten goed (0-6, 6-12) en Leiden kon pas laat door Bruinsma en Plaat ingrijpen. Bruinsma maakte gelijk (20-20), de rust ging in bij, 22-20. ,Kip-story De tweede helft werd de Harry Kip-story. Frivool in de aanval, met fantasierijke en spectacu laire acties en hard werkend in de verdediging waar Smith werd weggedrukt sleepte hij de 45-32 winst binnen. Arthur Collins hield zich vrij rustig. Was het optreden van Leiden en Rowic verassend goed te noe men, het spel van Punch daaren tegen viel tegen. Ontdaan van zijn meest spectaculaire spelers kon de Delftse ploeg alleen door hard werken meekomen. Hard werken is natuurlijk nuttig en vaak ook effectief, maar op eendaagse toernooien zoals in Voorschoten komt het publiek in de eerste plaats voor de show en het spek- "Tip-in" van Arthur Collins: één i Blitz-toernooi van P/Leiden takel. En verdedigende acties zijn dan alleen maar goed wanneer het een keihard geblokt schot be treft (Kip, Bartolome, Czmola). Punch kreeg tegen het opmerke lijk zuiver schietende North western College geen voet aan de grond. Via 28-16 bij rust wonnen de Amerikanen verdiend met 49-38 en zorgden daarmee voor de eerste verrassing. Ook hier was hard werken (Geen re boundkracht, dus kracht en snelheid) troef. Finalisten De finalisten waren bekend: Lei den en Northwestern. Maar eerst nog won V/Stars de prestige- wedstrijd tegen Rowic. De Leidse ploeg toonde dit keer wel de broodnodige organisatie, die eerder door al de gastspelers verloren was gegaan. Lace Strong vlamde en met 67-60 (34- 31) trok zijn team de vijfde plaats naar zich toe. Veel spanning was er bij de strijd om de derde plaats. Na een 10-18 achterstand kwam de bouwstenen voor de eindzege i Amsterdam bij de rust al op winst (37-35), waaraan een wanhopig knokkend Punch niets meer kon veranderen: 59-57. Zonder het geblesseerde tweetal Weemhoff (knie) en Kop (duim) bracht Leiden het publiek in het sluitstuk toch alles wat het ver wachtte." Bartolome en Kip heer sten in de rebound, waaruit op meesterlijke wijze Collins en Plaat werden "gelanceerd". Vooral Arthur Collins verhoorde de smeekbeden van de honder den aan de kant. Drie dunks en in de eerste helft al 24 punten. Dat waren er nog acht te weinig om Czmola op de topscorerslijst te passeren. Pas in de laatste se conde kwam de verlossende score die het totaal van Collins op 55 bracht. Eén meer dan Czmola. De ovaties golden het hele team, waarin ook Lamping, Paulides en Leysner goed werk verzetten. De Amerikanen kwamen niet in het spel voor. Leiden won zeer ver diend (2-8, 16-32, 22-48, 38-75) de wedstrijd en het toernooi: 83-47. HANS JACOBS LEIDEN - Zwembad De Zijl was gisteren het toneel van de kerstwedstrijden van De Zijl/LGB. De meeste goede jeugdzwemmers van Nederland gaven acte de presence. Ook werd er weer gestreden om de trofee ter nagedachtenis van Ser gio de Gregorio, lid van de Ita liaanse zwemploeg die bijna twaalf jaar geleden bij het vliegveld van Bremen veronge lukte. Het nummer waarop de trofee betwist werd was ditmaal de 100 meter vlinderslag dames, en het deelnemersveld was on gekend sterk. Van de nationale top op deze afstand ontbraken alleen Enith Brigitha (nr. 1) en Josee Damen (nr. 5). De zege ging naar Ineke Ran, die Diane Edelijn uiteindelijk nog vrij gemakkelijk voorbleef (1.04.4 tegen 1.05.2). Anja v.d. Bogaerde overtrof zich zelf en werd derde vóór Annelies Maas, die bijna ook nog gepas seerd werd door het dertienjarige talent Wilma van Velsen. Op de recordlijst van deze kerst wedstrijden moesten gisteren een aantal verbeteringen worden aangebracht. In alle leeftijds categorieën (nieuw was de jaar gang '66) werden de beste presta ties geleverd op de vlinder- en vrije slag. In de "onder tien groep" "was het Gijsbert van der Leden van BZ en PC Bodegra ven, die de 100 m. vlinder won in de uitstekende tijd van 1.18.5, wat •tevens een nieuw record voor de kring Gouwe Rijnstreek (zijn oude tijd: 1.20.46) betekende. Op de vrije slag werd die laatste in dezelfde tijd als winnaar Fabian Roso: 1.10.0 tweede, wat even eens een nieuw kringrecord op leverde. Het vijfjaar oude record van AZC'ER Gerard Bosman stond op 1.11.1. In de andere jaar gangen werden op precies de zelfde afstanden zeer goede tijden gezwommen door Anita de Gier (Kerkdriel) bij de meisjes van '66, Edsard Schlingemann (ZW) bij de jongens '66, en door Hans Kroes (HPC) en Ronny Baars (VZC/Ritm.) bij jongens '65. De prestatiebeker ging naar Ronny Baars voor zijn tijd op de vlinder (1.07.7). Voor de kring Gouwe-Rijnstreek leverde behalve Gijsbert van der Leden ook Edwin van Houten (BZPC) en Wilco v.d. Zeeuw (LZ'86) goede prestaties. Die zwemmers werden bij de jongens '65 één en twee op de 100 m. rug. Wilco v.d. Zeeuw vestigde met 1.23.1 bovendien een kringrecord op de 100 m. schoolslag. De oude tijd van Erwin Lassooy (AZC) was 1.23.9. Uitslagen 100 m. vlinder meisjes 0/10: 1. Petra de Jonge Meeuwen 1.21.7, 2. Ju liette de Vries Raket 1.21.7,100 m. vlinder jongens 0/10: 1. Gysbert van der Leden BZPC 1.18.5, 2. Emiel Dijkstra Poseidon '56 1.19.6, 100 m. vrij meisjes '66: 1. Anita de Gier Kerkdriel 1.04.8, 2. Petra de Koek 't IJ 1.05.7. 100 m. vrij jongens '66: 1. Edsard Schlingemann ZW 1.03.6,100 m. vrij meisjes '65: 1. Petra Rijff t IJ 1.05.9, 100 m. vrij jongens '65: 1. Hans Kroes GPC 1.00.1. 100 m. rug meisjes 0/10: 1. Heidi Calot IJsselmeeuwen 1.19.4, 100 m. rug jongens 0/10: 1. Peter de Rover Futen 1.21.7,100 m. school meisjes '66: 1. Gaby Valentin HZPC 1.26.6, 100 m. school jon gens '66: 1. Ferry Piek Dom- melbaarzen 1.32.6, 2. Mels van Walderveen Zweml. 1.32.6,100 m. school meisjes '65: 1. Petra Hu- bert De Rijn 1.22.6,100 m. school jongens '65: 1. Rob Ravesteyn IJsselmeeuwen 1.20.9, 6. Wilco v.d. Zeeuw 'LZ'86 1.23.1, 100 m. vrij meisjes 0/10: 1./2. Irma Le lieveld DJK en Juliette de Vries Raket 1.11.1, 100 m. vrij jongens 0/10: 1. Fabian Roso DSZ 1.10.0,2. Gijsbert v.d. heden BZPC 1.10.0, 100 m. rug meisjes '66: 1. Petra de Koek 't Y 1.15.6, 100 m. rug jon gens '66: 1. Dico Engel HPC 1.16.9, 100 m. rug jongens '65: 1. Edwin van Houten BZPC 1.11.6, 2. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 1.13.2. 100 m. school meisjes 0/10: 1. El^je de Widt TZC '70 1.28.6 100 m. school jongens 0/10: 1. Stefan Hulst De Pinguin 1.28.9, 4. Hans Bouwmeester Zijl/LGB 1.33.4, 100 m. vlinder meisjes '66: 1. Anita de Gier Kerkdriel 1.14.0, 2. Petra de Koek t Y 1.16.4, 100 m. vlinder jongens '66: 1. Edsard Slingemann ZW 1.12.0,2. Simon Franken HPC 1.16.4,100 m. vlin der meisjes '65: 1. Joke Santber gen De Devel 1.12.2, 100 m. vlin der jongens '65: 1. Ronny Baars VZC/ritm. 1.07.7, 2. Hans Kroes HPC 1.09.4. Om de Sergio de Gregorio trofee, 100 m. vlinderslag dames: 1. In eke Ran DJK 1.04.4, 2. Diane Edelijn VZC Vlaardingen 1.05.2, 3. Anja v.d. Bogaerde Het IJ 1.05.3, 4. Annelies Maas De Rijn 1.06.1, 5. Wilma van Velsen TZC '70 106.2, 6. Ingrid Luiting HPC 1.07.7. 7. Mathilde Vink HPC 1.07.8. LEIDEN - Naarmate de mic- rokorfbalcompetitie vordert wordt het steeds duidelijker, dat de "Leidse" clubs in dit seizoen slechts tot een ondergeschikte rol zijn gedwongen. Ook het afgelo pen Kerstweekeinde bleek dit weer. TOP en Ons Eiland wisten tegen respectievelijk Kinderdijk en HSV niet verder te komen dan een puntendeling, terwyl er voor Pemix en KNS niet meer was weggelegd dan de bittere smaak van een - kansloze - nederlaag. Kinderdijk-TOP 3-3 - In dit duel bleek opnieuw, hoe moeilijk TOP tot scoren kan komen. Aanvan kelijk was dit nog niet zo opval lend, omdat de Sassenheimers bij rust nog een voorsprong van twee treffers hadden, maar na de pauze bracht TOP de aantrekkelijkste mogelijkheden om zeep. Het zwakke Kinderdijk profiteerde ervan, door tenslotte langszij te komen. Doelpunten: Dirk Meyer, Cees Zuurmond en Wijnand van Vliet Excelsior-Pernix 14-10 - Een ge handicapt Pernix leed in dit duel zijn zesde seizoennederlaag. De ploeg keek aanvankelijk tegen een 5-1 achterstand aan, maar omdat Excelsior daarna de teu gels liet vieren kon Pernix via 6-2 tot 6-5 ophalen. Bij Excelsior, waar Leidenaar Zonneveld het trainersschap heeft neergelegd, werd echter bijtijds het roer om gegooid, waarna het team moei teloos naar een 14-10 zege uitliep. Doelpunten: Kees de Rooy (3), Peter Kuipers (2), Janco Breed- veld (2), Alice Tieleman (2) en Wil v. d. Kooy. HSV-Ons Eiland 8-8 - Slechts met de grootste moeite heeft Ons Ei land aan de confrontatie tegen hekkesluiter HSV een pun tendeling over weten te houden. De ploeg had in de slotfase tegen een 8-6 achterstand moeten op tornen, een score, die de Leide naars niet zonder geluk - HSV miste een strafworp - kon nivel leren: 8-8. Doelpunten: Beekman (3), Huib Hasselbach, Coby Deegenaars (2). Nan Degenaars en Patrick Verra. KNS-KVR 9-17 - Met de 9-17 uit slag is het krachtsverschil van beide ploegen eigenlijk al gety peerd. KNS was in dit treffen na een kwartier al verslagen. Kop loper KVR had toen al een 0-4 voorsprong, een score, die "sys tematisch" tot de 9-17 werd uit gebouwd. Doelpunten: Liesbeth la Lau (3). Peter Zitman, Charles Stijger (2), Lenneke Verstraeten. Sandra Steenbergen en Ron van Eygen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15