Schneider: "Hoe moeten we er nu nog wat van maken?" Ajax kan nog wel scoren... Amsterdam kan Van der Meent geen surprise i:0-l Sparta met erg veel moeite in volgende ronde Spoor van vernieling Zielig Feyenoord door Veendam uit bekerstrijd gewerkt Loting DINSDAG 27 DECEMBER 1977 SPORT VEENDAM - Voor en na de bekerwedstrijd tegen Veendam hebben Feyenoordsupporters op verschillende fronten een spoor van ver nieling achtergelaten. Al toen de Rotterdamse voetbalfans uit As sen met dienstbussen naar Veendam werden gebracht ging het mis. Een buschauffeur zag zich onderweg genoodzaakt telefonisch de politie in Veendam op de hoogte te brengen van vandalisme. Bij aankomst in Veendam werden de passagiers op het politiebureau gefouilleerd. De Rotterdamse supporters moesten onder meer vuurwerk en messen afstaan. Daarna mocht de groep de wedstrijd bijwonen. Een groot aantal Feyenoordaanhangers zorgde na de wedstrijd weer voor tumult. Bij aankomst op het Gado-busstation werden enkele ruiten vernield. Eén van de bussen moest het op weg naar Assen ontgelden Stoelen werden door de kapotgeslagen ruiten naar bui ten gegooid. De bus reed rechtstreeks door naar een politiebureau in Assen waar men de belhamels verhoorde en processen verbaal opmaakte. Ook bij FC Utrecht-Vitesse ging het mis. Politie in burger verrichtte op de tribunes een aantal arrestaties (foto) nadat vechtpartijen waren uitgebroken. VEENDAM - Het toernooi om de KNVB-beker is voor een gesjeesde kampioenskandidaat een alleszins redelijk al ternatief. Maar in Veendam, dat op tweede kerstdag nog veel verder weg schijnt te liggen, greep het tegenwoordig zo zielige Feyenoord ook deze mogelijkheid niet aan. Het hartverwarmend enthousiaste, keihard werkende Veen dam bezorgde de totaal niet meer in zichzelf gelovende Boskovbrigade een nieuwe desillusie door de ploeg met een smak uit de KNVB-beker te kiepen. een van de mooiste dagen van mijn leven". „Geen commentaar, ik ben er te teleurgesteld voor", kreunde Vujadin Boskov na de afgang. De woorden kwamen er zacht en ademloos uit als het laatste beetje Eigen SChuld lucht uit een leeglopende ballon. Daarna bleef de Joegoslaaf zo ge- ln1 sloten als een oester. Zijn collega Joop Oldejans daarentegen kraaide nog heel lang na het laatste fluitsignaal uitbundig over zijn victorie: „Zo zie je maar weer eens wat je met samen werking, met een juiste instel ling, tegen een kwalitatief betere ploeg kunt bereiken", jubelde de Veendamse oefenmeester. En daarna, ontroerd bijna- „Dit is ALKMAAR - Voor FC Amsterdam was er geen goede kerstman, die een geschenk kwam brengen op de laatste voetbalzondag van 1977. Zelfs geen presentje voor Pim van de Meent, die naar aan leiding van zijn vroegtijdig aan gekondigd vertrek bij zijn pupil len had gehoopt op een kerst- verrassing. Van dat alles was voor FC Amsterdam geen sprake in het duel tegen AZ'67, dat met 1-0 won. AZ verviel niet in dezelfde fout als vorige week. Tegen Volendam door te gejaagd te spelen, of alleen maar door het centrum de aanval te zoeken. AZ speelde juist tegen FC Am sterdam wat intelligenter, waar door AZ wél en FC Amsterdam niet de kwartfinales van het KNVB-bekertoernooi bereikte. Toch was het juist FC Am sterdam dat een compliment verdiende, want in tegenstelling tot menige andere tegenstander bleef Amsterdam met name voor rust voetballen tegen de Noord hollanders van boven het Noord zeekanaal. En dat terwijl AZ juist nogal on stuimig uit de startblokken was gekomen. Die openingsfase van AZ-FC Amsterdam mocht ook best spectaculair worden ge noemd, al was er dan geen sprake van goed voetbal. Kist knalde op de lat buiten bereik van Am sterdam-doelman Stuy en Mes- kovic tastte drie keer achtereen mis na acties van Bianchi, Kamphues en Stout. Naarmate die eerste helft vorderde raakten èn FC Amsterdam èn AZ'67 geïrriteerd door de manier van fluiten van scheidsrechter Van Dijken, die nogal lankmoe dig leidde. Maar gele kaarten wa ren onder de kerstboom blijven liggen, waardoor achtereenvol gens Van Hanegem, en Co Stout eigenlijk nog het best wegkwa men. Alleen voor Stout bleef er een waarschuwing over. De vrijheid die Kist in de 40e mi nuut van Rob Swerissen kreeg, kostte Amsterdam uiteindelijk de volgende bekerronde. Van Hanegem dirigeerde de bal naar de op links (buitenspel staande?* Nygaard. Peters trok Swerisser. naar zich toe, waarna Kist in ideale positie kwam te staan te genover Heinz Stuy. Bij die uit haal was de Amsterdam-doelman kansloos: 1-0. Nog voor rust zou AZ met wat meer overleg de voorsprong hebben kunnen vergroten. In de tweede helft viel er weinig meer te genie ten. Het bleef bij zwakke bal- beheersing en slecht voetbal, waarbij de AZ-spelers elkaar nauwelijks konden vinden en FC Amsterdam de nodige keren de bal kon overnemen. Toen Ho- venkamp na negen minuten Wet zel in het strafschopgebied neer legde (geen strafschop, besliste scheidsrechter Van Dijken) schakelde hij daar tegelijkertijd Amsterdams beste aanvaller mee uit. Omdat Wiggemansen op links de afwezigheid van Van Bommel niet helemaal kon compenseren, kon AZ nog iets terug doen. Ver der dan een kopstoot van Kist, die een prooi werd voor Stuy, en een schot van dezelfde AZ-speler kwamen de Alkmaarders echter ook niet. Voorlopige selectie van Oranje ZEIST - Vooruitlopend op de definitieve lijst van 40 namen heeft de KNVB alvast 33 spe lers aangeschreven, die in aanmerking komen voor de selectie van het Nederlands efltal. Hoewel Johan Cruijff allang voor Argentinië be dankt heeft, behoort ook hij tot de zeer voorlopige selectie voor het wereldkampioen schap. Eventuele gegadigden die nog niet op het lijstje voorkomen zijn onder an dere; Arie Haan, Dick Nanni- nga, Nico Jansen en Henk van Leeuwen. De voorlopige 33 zijn: Krol, Ling, Schrijvers en Tahamata (Ajax), Treytel, Wim Jansen en Wim Rijsbergen (Feyenoord), Rene en Willy van de Kerkhof, Van Kraay, Van der Kuylen, Van Beve- ren, Brandts en Poortvliet (PSV), Wildschut, Thijssen en Mühren (Twente), Van Hane gem, Peters, Hovekamp, Metgod, Kist en Arntz (AZ), Jongbloed (Roda), Visser (NEC), Jol (Den Haag), Cruijff, Neeskens (Bar celona), Rep (Bastia), Ren- senbrink en Dusbaba (An- derlecht), Suurbier (Schalke) en Boskamp (RWDM). DEN HAAG - Gisteren is de loting verricht voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker. Voor de eerste keer in de ge schiedenis van het Nederlandse bekervoetbal zullen de ploegen elkaar in dubbelwedstrijden ontmoeten. De data voor de wed strijden zijn 1 en 15 februari. De loting voor de kwartfinales is (de eerst genoemde club speelt als eerste thuis.): Veendam-Excelsior Vitesse-Sparta Roda jc-Ajax AZ '67-Wageningen diepontgoochelde Feyenoordkolonie was Gerard van der Lem een der weinigen die nog in staat bleek om-een vrij reele tekst te produceren. „Het is ergens volledig onze eigen schuld. Want als we ons voor honderd procent hadden ingezet, hadden we domweg niet kunnen verliezen. Het kwaliteitsverschil met Veendam zou dan immers doorslaggevend zijn geweest. Maar ja, nu had je een Veendam dat zich leeg knokte en een Feyenoord dat er niet hard ge noeg voor werkte. En dat Feyenoord heeft het weer eens ondervonden, dat je er tegen woordig met kwaliteit alleen niet meer komt". Waarop nij hoofd schuddend gromde: „En dat ter wijl we nog met 1-0 voor kwa men. Toen we die goal maakten, dacht ik: zo, het is voor el kaar, de kerst zit goed". Ja, in het begin van het bepaald niet hoogstaande, maar wel intens le vendige, boeiende bekerspekta kel leek er voor Feyenoord nog geen vuiltje aan de lucht. Want al was de eerste kans voor Veendam (Wim Swart passeerde Treytel, maar Mansveld redde op de doellijn), de openingstreffer viel aan de andere kant. In de tiende minuut werkte de voor rust zeer overtuigend spelende Willy Kreuz een voorzet van Gerard van der Lem met het hoofd doeltreffend af: 0-1 en de 13.000 achter de reclameborden werden akelig stil. ■k Er is voor Kreuz en de zijnen geen doorkomen meer aanDoelman Ploeger heeft de zaa k volledig onder cont role Veendams Joop Oldejans: „Ik wist van tevoren dat Feyenoord bang voor ons was. En dat ze met be houdend voetbal zouden begin nen. Dat gebeurde ook. Maar als Verward je dan toch snel een goal tegen krijgt, betekent dit een enorme opdonder. Maar gelukkig kregen we er snel een presentje voor te rug". drama een jammerlijke hoofdrol speelde. Zes minuten na het doelpunt van Willy Kreuz leverde Feyenoords aanvoerder op on beholpen wijze de bal bij Veen dams gretige Geert Meijer in. Na een korte solo zorgde de blonde linkerspits er voor dat de over volle „Langeleegte" in een hek senketel veranderde: 1-1. Aad Mansveld over zijn blunder „Juist toen ik de bal wilde weg trappen, wipte hij op een polletje gras omhoog. Ik kreeg hem tegen mijn scheenbeschermer en van daar sprong hij zo voor de voeten van die Meijer". En met een moedeloos gebaar. „Oke, oke. Het was een fout van mij. Maar de grote ellende bij Feyenoord is de laatste tijd dat als wij achter ook maar een goal te gen krijgen, de ploeg niet meer in staat blijkt om daar overheen- te komen". eigenlijk. Het huidige Feyenoord bezit immers een dergelijk inven tief type niet. De ploeg werd slechts gevaarlijk als de actieve Willy Kreuz vanaf het midden veld oprukte. Bovendien dreigde er voor Veendam in die periode gevaar als doelman Dick Ploeger handelend moest optreden, het geen hem doorgaans niet al te vlot af ging. De keeper „Ik was voor de rust op var Dat presentje werd Veendam aan geboden door Aad Mansveld, die gisteren in het Rotterdamse Na de Veendamse gelijkmaker trok Feyenoord weliswaar ten aanval, maar de frontlinie maakte een even verwarde indruk als een paar door elkaar geraakte knot ten wol. En uit deze warboel kreeg niemand de juiste draad te pakken. Niet zo verwonderlijk Na de hervatting sloeg het homo gene Veendam opnieuw toe. Na een pass van Korte liep Andre Brouwer de wanhopig klauwende Mansveld er vlot uit, om daarna eveneens soepel voorbij Eddy Treytel te glijden: 2-1 en 13.000 Oostgroningers raakten in extase. Met veel mankracht, maar zonder overtuiging trachtte Feyenoord er daarna weer een offensief uit te persen. Toch ontstonden er kan sen. Zo ging een schot via de paal naast. Nadat ook Dick Schneider het houtwerk had geraakt, trachtte de wanhopig geworden Vujadin Boskov een kwartier voor tijd met een wissel zijn ploeg voor de ondergang te redden. Clyde Best, Nederlands imp- roduktiefste spits mocht gaan douchen; pechvogel Aad Mans veld werd naar de spitspositie gedirigeerd en invaller Michel van de Korput werd tot de nieuwe „laatste man" uitgeroe pen. Maar ook deze noodgreep leverde Feyenoord geen ren dement op. Veendam-doelman Dick Ploeger, die zich in de tweede helft grandioos herstelde: „In de spits deed Mansveld er niets meer aan. Je kon duidelijk merken dat-ie behoorlijk aange slagen was". Goedmaken Bijzonder begrijpelijke woorden van Willy Kreuz over de wissel van Boskov. „Ik had het op het laatst ook wel eens in de spits willen proberen. Ik draaide im mers lekker. Maar ik denk dat Boskov de voorkeur aan Mans veld gaf, met het idee dat Aadje dan wellicht zijn fouten zou- kunnen goedmaken". Maar Aad Mansveld slaagde er dus niet in om ook maar iets goed te maken en daardoor maakte Veendam na negentig minuten een ereronde en riep de matig ge speeld hebbende Dick Schneider vertwijfeld uit „Hoe moeten we nu in vredesnaam van dit seizoen nog iets behoorlijks zien- te maken?" ROB VENTE VOETBAL - De Deen Allan Si monsen van Borussia MG is gis teren door de internationale jury van het blad France Football uit geroepen tot Europees voetballer van het jaar. Keegan werd tweede, Cruijff vijfde en Ren- senbrink eindigde als zevende. DEN HAAG - Behalve AJAX, uiterste poging om strafschop- AZ'67 en Veendam plaatste ook pen de beslissing te laten bren- Sparta zich voor de kwartfinales gen. van de KNVB-beker Op Spangen De laatste plaats in de kwartfinales toonden de Rotterdammers zich wordt ingenomen door de Rot- Theo de Jong benut de strafschop de volgende ronde. AMSTERDAM - Ajax heeft de laatste wedstrijd van het jaar aangegrepen om het zelf vertrouwen wat op te vijzelen en te laten zien dat het wel degelijk doelpunten kan maken. Tegen stander Eindhoven gaf de Am sterdammers daarvoor alle ruimte. Zeven treffers waren het resultaat, maar even goed had het het dubbele aantal kunnen zijn. Het bekertoernooi heeft de licht stad geen vrolijke vooravond van de kerst gebracht. Nadat stadgenoot PSV woensdag al een grote nederlaag had moe ten incasseren tegen Wagenin- gen, onderging Eindhoven in Amsterdam hetzelfde lot. "Ik heb van de week PSV aan het werk gezien, en toen kreeg ik mede lijden met Kees Rijvers," ver telde Rinus Goosens na afloop. "Maar zo'n debacle is even erg voor mij als voor hem. Wat dat betreft maakt het niets uit of je nu bij de rijke club of bij de arme zit". Het is bekend dat Goosens een hekel heeft aan defensief voetbal en dat verklaart hoog ook dat de nederlaag zo hoov is uitge vallen. "We hadden ons natuurlijk kunnen ingraven, dan was het misschien maar 3-0 geworden. Maar dat kun je niet maken tegenover het pu bliek. Zo lang je nog betaald voetbal kunt spelen, ben je ook verplicht te voetballen. Trouwens, Ajax is nog best een klasseploeg. Wat een loopvermo gen hebben die jongens". Daarmee maakte Goosens meteen het verschil tussen beide ploegen duidelijk. De Eindhovenaren werden zowel op het middenveld als in de verdediging voortdu rend aan alle kanten voorbijge lopen. De meest opvallende ac ties werden vanaf de beginfase ondernomen door Ling en Ta hamata. Vooral de kleinste van de twee liet zien dat hij deze week niet voor niets is ingeent met het oog op de Argentinie-reis van het Nederlands elftal. Maar ook Ling wilde zijn klasse nog eens onder strepen. Hij zorgde dan ook voor de eerste twee doelpuntep en be reidde twee vakkundig voor. Ruud Geels, die de laatste weken nogal moeilijk tot scoren kwam, bewees zijn waarde voor Ajax door vier doelpunten op een rij, waarvan met name zijn eerste en Ajax derde er mocht zijn. Een voorzet van Krol nam hij ineens op de slof en passeerde Adjanski op grandioze wijze. Dit luidde een spelletje prijsschieten in. De meeste kansen, werden echter na heel leuke* combinaties, zeer knullig om zeep geholpen. Maar toen Ling drie minuten voor tijd Schoenaker Ajax' laatste doelpunt liet aantekenen, bete kende dit wel de zeven op het scorebord. dit seizoen voor de tweede maal sterker dan Go Ahead Eagles. Alleen kwam de zege ditmaal heel wat moeilijker tot stand. Door het nonchalante spel van de thuisclub waren de meeste kan sen in eerste instantie voor de Eagles weggelegd, maar Koerver en Van Kooten hadden bij hun pogingen weinig succes. Pas te gen het einde van de eerste helft kon Sparta het initiatief van de Deventenaren overnemen, wat in de veertigste minuut leidde tot het enige doelpunt van de wed strijd. Noordwijker Anton Marijt was de maker ervan. De strafschop, die vijf minuten voor tijd aan Roda JC werd toe gekend, bleek tenslotte beslis send te zijn. Haarlem haalde geen verlenging en ook geen volgende bekerronde. Roda JC heeft giste ren duidelijk laten merken dat de ploeg naar een come-back van spits Dick Nanninga verlangt. Tot aan het zestienmetergebied werd er redelijk gecombineerd, maar daarna werden de ballen onnodig aan de Haarlemse de fensie overgegeven. De straf schop van Theo de Jong leidde Roda JC tenslotte naar de vol gende ronde. Bij het duel tussen Vitesse en FC Utrecht moest er een verlenging aan te pas komen om een beslis sing te brengen. Na negentig mi nuten was de stand 1-1 door doelpunten van Van Mourik (Utrecht) en Heesen. In de ver lenging echter zou Vitesse naar 4-3 uitlopen door goals van Bleyenberg, Das en Bursac. Van Staa en Hamberg deden nog een terdamse eerste divisieclub Ex celsior. De Rotterdammers ver sloegen gisteren op Woudestein FC Groningen met 2-1, nadat Bakker de Groningers nog met 0-1 aan de leiding had gebracht. Teyl en Roggeveen bogen die achterstand echter om. Quick Boys één ronde verder... OUDERKERK AAN DEN AM- STEL - Quick Boys heeft zich za terdagmiddag via een 0-1 zege op zaterdagderdeklasser OSDO ge kwalificeerd voor de volgende ronde (tegen IJsselmeervogel^) van het zaterdagbekertoernooi. Nadat OSDO aanvankelijk het be tere van het spel had en Louis de Graaf zelfs een unieke kans voor de thuisclub miste, nam Quick Boys het initiatief halverwege de eerste helft over. Tien minuten voor het verstrijken van de eerste helft werd aan de Katwijkers een vrije schop toe gekend, die door Nico Kuyt keihard werd binnengeschoten (0-1). Quick boys dicteerde hierna het spel volledig. Weliswaar pro beerde OSDO met hard spel het getij nog te doen keren, maar veel succes hadden die intimida tiepogingen niet.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13