Kaastosti Sowjet-Unie optimistisch over akkoord Dij maakt nog even een kerststukje. Dan maak ik intussen een Eaar lekkere a aastosti's. X Carter wil Hanoi wel helpen, maar weet nog niet hoe NAAST HET NIEUWS Ziekte Brezjnjew: een mysterie Jimmy Carter: geen vervolging van Nixon Wiel eerst klaar is. tlt Scheel vraagt RAF einde van terreur ZATERDAG 24 DECEMBER 1977 LONDEN - De ziekte van de Russi sche partijleider Leonid Brezjn- jev had voor hem nauwelijks op een ongelukkiger moment kun nen komen. Eerder dit jaar be reikte hy zijn voornaamste doel, toen hij voorzitter werd van het presidium van de Opperste Sov jet - met andere woorden presi dent van de Sovjet-Unie. Maar door zijn ziekte kon hij vorige week niet het genoegen smaken om in die rol de jaarlijkse zitting van de Opperste Sovjet te leiden. De president-partijleider, die maandag zijn 71ste verjaardag vierde, heeft al sinds 1974 pro blemen met zijn gezondheid. Maar niemand weet welke, be halve dan dat hij doof is. Aange nomen wordt dat er iets mis is (of geweest is) met zijn kaak, en op grond van uiterlijke kenmerken wordt hem ook een hartkwaal toegeschreven. Russische functionarissen raken geprikkeld als hun naar de ge zondheid van hun leider wordt gevraagd. Zij geven graag de in druk dat hun land niet is afgezakt tot^en niveau waar personen een rol spelen in de politiek. De waarheid is echter, dat ze er evenmin iets van weten. Bre^jnevs gezondheid is niet alleen om persoonlijke redenen voor het Westen interessant. Westerse waarnemers maken zich er vooral bezorgd om dat de machtigste man van de Sovjet-Unie zijn werk niet meer kan doen op de oude manier. Ook al lijkt hij er dit jaar beter aan toe te zijn geweest dan in '76 en '75, toch bleek tijdens zijn bezoek aan Frankrijk in juni dat zijn stijl verkrampt is. Monologen •Voorbij is de tijd van de echte on derhandelingen: tijdens zijn overleg met president Giscard d'Estaing las hij gewoon zijn van tevoren opgestelde teksten voor. Wat bedoeld was als een dialoog, eindigde zo in twee monologen. De laatste keer dat Brejynjev echt onderhandelde een westerse leider was toen hij in 1974 presi dent Ford ontmoette in Wladi- wostok. Specialisten betwijfelen of zij dit ooit nog zullen ken. Als er een ontmoeting ont moeting president Carter tot stand komt, zullen de Russen wachten tot al het onderhandelen achter de rug is, ODAT zodat al leen nog maar hoeft te onderte kenen. Dat Brezjryevs ziekte zo weinig in vloed lijkt te hebben op de Russi sche politiek heeft hij waar schijnlijk te danken aan de solide wijze waarop hij zijn machtsposi tie heeft opgebouwd. Zijn voor naamste rivalen zijn - voorzover men dat in het Westen kan be kijken - uit het Politburo gewipt, hoe lang dat in sommige gevallen ook heeft geduurd. Voor het centrale comité van de partij, dat in werkelijkheid als het echte parlement kan worden be schouwd in plaats van de Opper ste Sovjet, heeft Brezjnjev een simpel opvolgingsmechanisme gecreëerd: zodra er in een regio een gat valt, benoemt hij niet al leen de nieuwe man maar ook diens opvolger. Bij de aanwijzing van nieuwe ministers deed hij hetzelfde. Dat betekende dat hij voor de top in de partij en in de bureaucratie een stabiele, geheel voorspelbare sfeer heeft geschapen, carrières hangen er af van anciënniteit, an ciënniteit voor velen aangename afwisseling na de tijd van Chroesjtsjov, die altijd weer voor vuurwerk zorgde. Ook schijnt Brezjnjev zijn belangrijkste col lega's in het Politburo meer diepgaand en met meer respect te raadplegen dan Chroesjtsjov ooit heeft gedaan. Westerse waarnemers zien dan ook een kans dat de Sovjet-Unie voor het eerst zal meemaken dat er een leider verdwijnt zonder dat de nieuwe leider zijn voorganger hoeft zwart te maken. Stalin, Malenkov en Chrossjtsjov, Chroesjtsjov, allemaal ze man van voetstuk zodra ze verdwenen waren. Dat is nauwelijks een be vredigende gang van zaken, want waarom zou men een leider res pecteren als hij na zijn vertrek zeker weer zal worden verguisd? Als het Bre^jnjevs tijd is, zal dat nu misschien niet hoeven. OBSERVER-DIENST Lotte Schoene overleden PARIJS - (AFP/Reuter) - Lotte Schoene, één van de beroemdste sopranen uit de periode tussen de twee laatste wereldoorlogen, is donderdag op 86-jarige leeftijd in haar woning bij Parijs overleden. Lotte Schoene, die in Oostenrijk werd geboren, is vooral bekend geworden als Mozartvertolkster. Zij debuteerde bij de Weense opera in 1915. In 1925 ging zij naar Berlijn en daarna vierde zij triom fen in Salzburg. In 1933, toen de nazi's in Duitsland aan de macht kwamen, ging zij naar Frankrijk, waar zij in 1938 de Franse natio naliteit kreeg. Verwijten aan regering van Verena Becker 1 STUTTGART (DPA) - De 25-jarige Verena Becker, tegen wie don derdag in Stuttgart levenslange gevangenisstraf is geëist wegens poging tot moord in zes gevallen, het lidmaatschap van een ter roristische organisatie en bero ving, heeft gisteren in haar slot verklaring ernstige verwijten ge richt tot de regering en justitie van de bondsrepubliek. Volgens haar is de nieuwe wet op het isoleren van gevangenen be doeld om "verdere executies van gevangenen van de RAF (Rote Armee Fraktion) ongestoord voor te bereiden". "Terrorisme is niet de zaak van de RAF, die doelgerichte acties onderneemt. Ons doel van monopolie-guerrilla is de gewapende strijd op Euro pees niveau om van hieruit de derde wereld te bevrijden". Eerder had haar verdediger gepleit voor een tijdelijke, voorwaarde lijke gevangenisstraf. Het proces begon op 20 november, nadat Verena Becker in mei van dit jaar te Singen, in de deelstaat Ba- den-Wuerttemberg, na een vuurgevecht met de politie was aangehouden. Voor beperking bewapening MOSKOU (UPI/DPA) - De Sowjet-Unie ziet zeer goede mogelijkheden voor een nieuw zogenaamd SALT-ak- koord met de VS ter beperking van de strategische bewa pening, zo zei president Leonid Brezjnjew gisteren in een interview met de Prawda volgens het Russische pers bureau Tass. Maar zij verwacht daarvoor wel dat "de Amerikanen gevolg geven aan het optimisme dat ook zij volgens bepaalde uitlatingen blijken te hebben en met meer positieve en praktische daden komen in het overleg. Brezjnjew: tegen neutronenbom WASHINGTON (AP) - De regering van de Ameri kaanse president Jimmy Carter wil in een proces bevestigd zien dat ex-pre- sident Nixon en alle an dere Amerikaanse presi denten niet wegens il legaal afluisteren vervolgd kunnen worden als zij op grond van een jarenlange gewoonte "te goeder trouw" hebben gehan deld. Het Amerikaanse ministerie van Justitie zegt dat het ook zal eisen dat twee van Nixons topad viseurs, die de machtiging voor het afluisteren van een voormalig lid van de staf van het Witte Huis hebben afgegeven, geen schade vergoeding hoeven te betalen. Volgens een uitspraak van een Amerikaanse rechter hebben Nixon en zijn adviseurs de rech ten van Morton Halperin, as sistent van Kissinger toen die ad viseur van Nixon voor de natio nale veiligheid was, geschonden door zijn telefoon sinds 9 mei 1971 gedurende 21 maanden af te luisteren. Het Witte Huis wilde hiermee een lek naar de pers ont dekken. Het afluisteren ging door, ook nadat Halperin zijn functie in het Witte Huis had neergelegd. Nixon zou volgens de rechter niet vervolgd kunnen worden, ge deeltelijk omdat "dergelijke din gen al dertig jaar gedaan werden" hij oordeelde echter dat de vroegere minister van Justitie John Mitchel en Nixons ad viseur, Haldeman, schadever goeding moesten betalen wegens hun rol in deze afluisterzaak. ADVERTENTIE BRINK Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58. Postbus 337. Telefoon (01720) 2 03 00 Argentinië laat gevangenen vrij BUENOS AIRES (AFP) - Ter gele genheid van de feestdagen zal de Argentijnse regering bijna 400 ADVERTENTIE Weeé je wat Da'séoedeten. gevangenen vrijlaten, zo werd gisteren uit regeringskringen in Buenos Aires vernomen. Dit is het grootste aantal gevange nen dat de Argentijnse regering zal vrijlaten na haar besluit elke week een aantal gevangenen vrij te laten. De mensen waar het om gaat zijn niet in staat van beschuldiging gesteld wegens het hebben van contacten met subversieve or ganisaties en zijn nog nooit voor geleid. "Een nieuwe overeenkomst zou een belangrijk en goed ding zijn voor de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten en de hele wereld", zo zei Breznjnjew. Hij is wegens ziekte al geruime tijd niet in het openbaar verschenen en door het interview werd er voor het eerst in weken weer iets van hem ge hoord, al was niet bekend wan neer het was afgenomen. De eerst SALT-overeenkomst liep in oktober af. "De bereidheid ontbreekt niet aan de Sowjet-kant", zo zei Brezjn jew. Zeven doden bij gevecht in Libanon BEIROET (UPI) - Syrische troepen van de Arabische vredesmacht in Libanon hebben gisteren een ge bied rond het vluchtelin genkamp Beddavvi bij de noord elijke havenstad Tripoli afge grendeld in een poging een einde te maken aan gevechten tussen rivaliserende groepen van Pales tij nen. Volgens de politie lieten bij de ge vechten tussen pro-Syrische en pro-Iraakse Palestijnen, die re gelmatig met elkaar overhoop liggen, zeker zeven mensen ver loren het leven en raakten er min stens vijftien gewond. Er zou gebruik zijn gemaakt van mortieren, lichte artillerie, waar onder terugstootloze vuurmon den op jeeps, machinegeweren, raketgranaten, automatische wapens en handgranaten De Sowjet-Unie is absoluut tegen de neutronenbom, maar zal op dit punt niet werkloos blijven toe zien als het Westen doorgaat met de ontwikkeling ervan, tegen ons, zo zei hij. Het was de eerste keer dat Brezjn jew openlijk waarschuwde dat Moskou zou moeten reageren op de invoering van neutronen wapens door Amerika. Hij ver klaarde "dat er pogingen worden gedaan om het verschil tussen conventionele en kernwapens uit te wissen en om de overgang naar kernwapens voor de mensen als het ware onmerkbaar te laten zijn." In het interview bevestigde Brezjnjew dat hij binnenkort een bezoek aan de Westduitse Bonds republiek zal brengen. Wegens zijn ziekte had hij in de afgelopen tijd onder meer ook een ontmoe ting met voorzitter Willy Brandt van de Westduitse SPD moeten afzeggen. Hongerstaking Joodse Russen MOSKOU (UPI) - Een. groep Joodse Russen is gisteren in hongerstaking gegaan om de aandacht van de wereld te vesti gen op het lot van Joodse en an dere dissidenten die om hun poli tieke en religieuze overtuiging in de Sovjet-Unie gevangen zitten. Zaterdag, zo zeggen de 26 hon gerstakers, is het zeven jaar gele den dat Joodse activisten in Le ningrad terechtstonden omdat zij gepoogd hadden een Russisch lijnvliegtuig te kapen en daarmee naar Israël te vliegen. Elf joden kregen toen de doodstraf of ge vangenisstraf de doodstraffen werden later gewijzigd in langdu rige gevangenisstraffen. HONDERDDUIZEND Het geluk dat Carlos Quinto Garcia, een inwoner van Quito, de hoofdstad van Ecuador, ten deel viel, is hem teveel geworden. Hij bezweek aan een hartaanval toen hij te horen kreeg dat hij in de nationale loterij 120.000 dollar had gewonnen. PORNO VOOR KINDEREN Zweedse ouders die voor hun kinderen een cassette hadden gekocht met het bekende, "Jungle book" van Walt Disney, hebben het dringende verzoek gekregen, eerst even het bandje te beluisteren voordat zij het aan hun kroost ter hand stellen. Met het schaamrood op de kaken moest een woordvoerder van de maatschappij Polydor bekennen, dat de cassette mogelijk een op name bevat van een zeer pornografisch werkje, getiteld "bordello mamma's songs". Op dat ogenblik waren al zes klachten binnen. Oorzaak van de verwisseling is dat Polydor in Zweden wegens de grote drukte een deel van het cassettewerk had uitbesteed aan een Noorse onderneming, die ook werkt voor Zweedse porno-be drijven. GRAPPENMAKER Een 40-jarige koopman uit Dusseldorf heeft bekend na een drink gelag zijn eigen "ontvoering" in elkaar te hebben gezet, waarbij van de bisschop van Essen een losprijs van twee miljoen mark (ruim 2 min.) werd geëist. Wmfried Zeiler hield de justitie en de politie 35 uur in touw. Het bisdom Essen ontving woensdag een brief met het persoonsbewijs van de koopman. Daarin schreef de "ontvoerde" dat hij in een klein houten hok zat opgesloten. De autoriteiten namen het geval ernstig op en deden een beroep op de pers, geen melding van de ontvoering te maken om het leven van het slachtoffer te beschermen. Zelf begon de politie een grote speuractie in de gehele bondsrepubliek. BONN (Reuter) - President Walter Scheel heeft de leden van de RAF opgeroepen zich over te geven aan de politie. In zijn kerstboodschap voor radio en televisie verklaarde het West duitse staatshoofd: "miljoenen van uw medeburgers doen een Nooddienst in Portugal LISSABON (DPA) - Luchtmacht en koopvaardijvloot zullen op verzoek van de Portugese rege ring een nooddienst op touw zet ten om in elk geval vastgeboekte kerstvluchten te kunnen laten doorgaan. Dit werd gisteren in Lissabon vernomen. Als gevolg van de Portugese pilo- tenstaking wachtten reeds duizenden binnen- en buiten landse luchtreizigers op de vliegvelden in Portugal, op Ma deira en op de Azoren. Vooral met de 130 transportvlieg tuigen van de Portugese lucht macht zou er voor kunnen wor den gezorgd dat vele vakantie gangers en zakenmensen tijdens de feestdagen alsnog hun be stemming kunnen bereiken. beroep op u deze onmenselijke bloedige daden te staken". Vol gens Scheel hebben de terreur daden in het afgelopen jaar de gehele bevolking slagen toege bracht. Hij doelde op de moorden op procureur-generaal Siegfried Buback, de bankier Juergen Ponto en de werkgeversvoorzit ter Hans-Martin Schleyer. In zijn oproep tot overgave zei Scheel de guerrillastrijders geen lichte straffen te kunnen beloven. Wel was hij er zeker van dat zij een eerlijk proces zouden krijgen. Voor miljoenen LSD onderschept LONDEN (AFP) - De Britse politie heeft in Wales 13 miljoen LSD- tabletten buitgemaakt, die op de zwarte markt een waarde verte genwoordigen van meer dan 400 miljoen gulden. Naar een woordvoerder van de po litie gisteren bekendmaakte, werd de vóndst vorige week ge daan op een boerderij bij Dyfed- Powys. Het succes werd nu pas onthuld, omdat de politie haar onderzoek ongestoord wilde voortzetten. Èr zijn verscheidene aangehouden. PARIJS (SP) - „Positief, harte lijk, opbouwend", het kon niet op na de tweedaagse bespre kingen deze week tussen Ame rika en Vietnam in Parijs. Twee vroegere tegenstanders in een bloedige strijd waren weer een stapje dichter bij elkaar geko men. Met een warme handdruk namen de onderministers van buitenlandse zaken Richard Holbrooke en Phan Hien af scheid: het gesprek wordt voortgezet. Twee nieuwe „positieve geba ren" brachten vooruitgang. Voor het eind van het jaar wor- den drie Amerikaanse opva renden van een Amerikaans jacht vrijgelaten die 12 oktober werden opgepakt op be schuldiging van schending van de territoriale wateren. Aan vankelijk zag het er naar uit dat ze zouden moeten terechtstaan wegens drugsmokkel, maar die beschuldiging was kennelijk niet „hard" te maken, en zelfs zo dat wel het geval was ge weest niet belangrijk genoeg om de Amerikaans-Vietna- mese dialoog te verstoren. Embargo Vietnam hoopt immers op Ame rikaanse hulp bij het te boven komen van de gevolgen van tientallen jaren verwoestende oorlog en president Carter wil de hele kwestie-Vietnam af sluiten met diplomatieke be trekkingen en opheffing van het nog steeds geldende han delsembargo tegen de voorma lige tegenstander. Tweede concrete resultaat van het gesprek: een Vietnamese delegatie gaat begin volgend jaar naar het Amerikaanse cen traal laboratorium voor iden tificatie van oorlogsslach toffers op Hawai voor overleg over de meer dan duizend Amerikaanse militairen die nog als vermist te boek staan sinds de oorlog in Vietnam. Dat noemde de Amerikaanse woordvoerder Jack Cannon „een bemoedigende positieve en constructieve houding". Het probleem van de Amerikaanse vermisten is echter al langer geen struikelblok meer tussen Amerika en Vietnam. De Vietnamezen hebben duidelijk gemaakt dat ze mee willen werken en in Washington be grijpt men ook wel dat een deel van de vermisten altijd vermist zal blijven in de Vietnamese jungle, alle goede wil ten spijl. Met 33 metalen doodskisten met stoffelijke resten van ge sneuvelde Amerikanen „kocht" Vietnam eerder dit jaar de opheffing van het Ameri kaanse veto over toetreding tot de Verenigde Naties. Maar over het enige werkelijke struikelblok tussen Amerika en het verenigde communisti sche Vietnam, de Amerikaanse hulp bij de wederopbouw, zwegen Phan Hien en Holb rooke na deze gespreksronde. Amerikaanse hulp aan Vietnam is op zichzelf geen probleem. De Vietnamezen willen de drie tot vijf miljard dollar die Richard Nixon schijnt te hebben toegezegd toen in 1973 het vredesakkoord werd getekend, dat slechts op een punt succes had. De Ame- Door Lodewijk Bronsdijk rikanen konden aan het Vietnamese trauma ontsnap pen. Zo'n bedrag is een schijntje vergeleken bij de 140 miljard dollar die de Amerika nen in de Vietnamese oorlog staken. En het Amerikaanse zakenleven is maar al te graag bereid hoe dan ook zaken met Hanoi te doen: er wonen per slot van rekening zo'n vijftig miljoen mensen die nog onge veer alles nodig hebben. En de Amerikaanse regering hoopt Hanoi met haar hulp aan te spo ren een onafhankelijke koers te blijven varen tussen Rusland en China. Het gaat om de manier waarop Amerika Vietnam helpt. Tot nu toe - al beginnen ze een in schikkelijker houding aan te nemen - heeft Hanoi altijd vastgehouden aan de Akkoor den van Parijs, waarin de Ver enigde Staten zich verbonden hulp aan wederopbouw te ver lenen. Maar Washinton be schouwt die akkoorden als vervallen door het communis tische offensief dat gewapen derhand bereikte wat het ak koord vreedzaam had moeten regelen: hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam. Op die basis wil Washington dus geen hulp verlenen. Kissinger, die de akkoorden van Parijs sloot, noemde de Vietnamese eis „absurd". Hanoi heeft in de loop der tijd de terminologie wat aangepast en spreekt nu niet meer van „her stelbetalingen" maar van „hulp aan de wederopbouw Geen recht Dat is niet genoeg. Washington wil koste wat kost voorkomen dat hulp wordt uitgelegd als een morele schuldbekentenis van Amerika voor de krank zinnige verwoestingen die nog talloze jaren Vietnam zullen te kenen. Anders gezegd: de Vietnamezen kunnen hulp krijgen als ze maar niet zeggen dat ze er recht op hebben. Vietnam is niet van plan te bede len, Washinton is niet van plan een oorlogsschuld op zich te nemen. Als een van de twee toegeeft of als er een comp romis wordt gevonden, zijn di plomatieke betrekkingen en opheffing van het handelsem bargo tegen Vietnam nog slechts een formaliteit. Alfrtk V?

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9