Ivo de Wijs: het brutale alternatief x i. y N Seth Gaaikema geen spektakel in kerstshow André van Duin anders dan anders Jaaroverzicht NOS-joornaal Op het AVRO-scherm PAGINA 4 RADIO - TV - KUNST ZATERDAG 24 DECEMBER 1977 HILVERSUM - Het wordt vandaag een „eensgezind" avondje televisie. Met de VARA op Nederland I en de AVRO op II zou men bijna gaan denken dat er helemaal geen overleg meer is in Hilversum omtrent de programmering (of mis schien juist wel...?). Dat de kijker dankzij deze beide omroepen gedurig op de woeste baren kan verkeren is al eerder vertoond. Ook op de 24e slaat het zilte eeweld weer toe. Plezierig is het dan wel (voor de liefhebbers) dat op Nederland I n Onedin Line van 20.40 tot 21.35 vaart en dat op Nederland 2"tie" Zesde aflevering van Hollands Glorie pas om 21.50 het ruime sop kiest. Anders ligt het met de cabarets hows waarmee zowel de VARA als de AVRO de gulle lach wi1 laten klinken aan de voor avond van Kerstmis. Op het eerste net van 19.55 tot 20.40 het Kabaret Ivo de Wijs met de be ste nummers uit het theaterp rogramma Achter de wolken is zonneschijn". Maar al om 2025 uur zet de AVRO op het tweede net Seth Gaaikema in, die eerst tien minuten met bekende en onbekende Nederlanders over het kerstgebeuren praat (onder de noemer „Tussen kribbe en kalkoen"). Aansluitend, van 2035 tot 21.50, wordt Seth's speciaal op deze avond toege spitste one-manshowuitge zonden. Over de show van Seth Gaaikema is nog weinig bekend. Onder leiding van regisseur Theo Or deman in het Bussumse theater 't Spant de opnamen ge maakt. De drie kwartier Kabaret Ivo de Wijs bij de VARA is al kijk- klaar. Een programma waar aan Ivo de Wijs, Aggie Terlin- gen, Richard Fritschy en Peter Nieuwint samen met regisseur Egbert van Hees relatief zeer- lang gewerkt hebben. Eerst werd gedacht aan gewoon een televisieregistratie van een zaaloptreden. Er werden op namen gemaakt en... die op namen werden voor een deel door Ivo de Wijs en Egbert van Hees in de prullenbak gemikt. Omdat: ,Jiet zag er allemaal wel aardig uit, maar te vaak hadden die opnamen niets met televisie van doen", aldus Ivo de Wijs. Vervolgens werd het theaterp rogramma in z'n geheel in de studio opgenomen, zonder pu bliek. Ivo de Wijs: Prachtig hoor, een en al televisie, maar we ontdekten dat met name mijn conferences het en niet zonder het theater en niet zon der publiek konden doen". Mengvorm Zodat er uiteindelijk werd beslo ten tot een mengvorm. Opna men zowel in het theater als in de studio en ook op locatie bui ten voor twee nummers die zich daartoe leenden. Bovendien werd ook nog leentjebuur ge it Het ca ba retgezelschap van Ivo de Wijs in actie speeld bij de Oostenrijkse tele visie. En dit laatste leidde uit eindelijk tot de komische noot van het programma. Op het stramien van „de ellende van de een is lachen voor de ander" werd een lied van Peter Nieuwint over ski-springers geïllustreerd met beelden van ongelukkige sportlieden die vanaf de hoge springschans als aangeschoten vogels naar be neden fladderen. Regisseur Van Hees: ,Een idiote ervaring Door Frans Happel Je blijkt bij de Oostenrijkse televisie gewoon tien val partijen te kunnen bestellen". Ivo de Wijs: ,Jk weet niet hoe het anderen vergaat op nieuwjaarsdagmaar ik zit al tijd in gespannen afwachting voor de televisie of er misschien niet een paar van die ski-sprin gers op hun gezicht zullen val len". Het kabaret Ivo de Wijs, dat vanavond voor het laat.st in de genoemde samenstelling te zien is, is een duidelijk an dere groep dan bijvoorbeeld Don QuishockingMinder in telligent als het op teksten aan komt, maar daarentegen bru taler, vlegelachtiger ten aan zien van onderwerpkeuze en presentatie. Ivo: „We hebben absoluut niet de illusie dat we een groot publiek behagen en mischien juist daarom hebben we tot nu toe heel vrijuit kun nen werken". Groter worden Wellicht dat het publiek van Ivo de Wijs toch groter kan worden dan hij zelf voor mogelijk houdt, want het merendeel van de opgenomen nummers spet tert aantrekkelijk de buis af. Onder meer een conference van De Wijs waarin hij films die via brandende wolkenkrabbers, haaien en rampvliegtuigen doodsnood-spektakel bieden op een locatie veegt. Voorts een tango-liedje speciaal Arie ,Malando" Maasland, een sa tire op een ,fijn, open gesprek bij een kaars", een macabere tekst over een man die kanker heeft en „boft" omdat een har taanval de scherprechter is en een nonsenstekst op muziek van een oude volksdans (compleet met folklorepakken opgenomen op de Zaanse Schans). Addertjes Dat de leden van het cabaret tij dens korte intermezzi bolle ideeen over Geluk verkondigen zal de kijker waarschijnlijk een zorg zijn, want als totaal is het een goed gemaakt, goed gere gisseerd programma. Met een addertje aan het slot, als De Wijs zijn persoonlijke aversie tegen honden te ongecon troleerd van zich af zingt (,ze kunnen nuttig wezen met een blinde aan de lijnmaar je moet es weten hoe ik die stront machines haat"). HILVERSUM - In het jaarover zicht van het NOS-journaal, dat op donderdag 29 decem ber van 21.50 tot 23.20 via Ne- derland-1 wordt uitgezonden zal dieper worden ingegaan op een beperkter aantal on derwerpen. Dat gebeurt on der meer door gesprekken in de studio meh een tiental gas ten. Onder hen zal de man of vrouw zijn, die volgens een door het bureau Intomart te houden onderzoek de meeste invlod heeft gehad op het binnenlandse nieuws. Veel plaats zal in het overzicht worden ingeruimd voor bin- nelandse onderwerpen als de gijzelingen, de stakingen en het politieke nieuws. Daar naast komen ook tal van be langrijke gebeurtenissen uit het buitenland aan de orde: de acties van de Rote Armee Fraction, de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, de protesten tegen kerncentra les en de neutronenbom, de oosteuropese dissidenten en de wat de samenstellers noe men "onzichtbare" oorlogen in Afrika. Evenals vorig jaar zal ook nu weer via een opiniepeiling worden onder zocht welk nieuws het afge lopen jaar de meeste indruk op de Nederlanders heeft ge maakt. Seth Gaaikema tijdens zijn cabaretshow. Ooit luidde Seth Gaai kema voor televisie het oude jaar uit in het Am sterdamse Concertge bouw. Samen met twee duizend man publiek, de complete Amsterdamse politiekapel en Louis van Dijk aan het orgel.' Spektakel en Grote Toe stand was het toen. uitgezonden ademt een heel andere sfeer. Een optreden dat vooral mikt op intimiteit, een optreden dat het grotendeels moet hebben van de lichtjes in de kerstboom en niet van schijnwerpers die op een zich breed manifesterende ster ge richt staan. "De tijd van kapellen en fanfares is voorbij", zegt Seth."Ik vond dat deze show dezelfde sfeer zou moeten hebben als mijn theatershows. Ik hoef niet meer zo nodig de vedette in het Con certgebouw of in de grote zaal van De Doelen te zijn. Als je dat wilt, kun je het als artiest nooit lang volhouden." De televisieshow is samengesteld uit vier optredens van Seth in het knusse Bussemse theater '"Spant". Maandag j.l. gaf Seth twee voorstellingen en eergis teren werden nummer drie en vier opgenomen. De laatste voorstelling werd ook de beste. "De eerste ging, omdat ik de camera's in de gaten moest houden, erg onwennig. Tijdens de tweede voelde ik me moe, de derde verliep heel gecon centreerd, té geconcentreerd waarschijnlijk omdat er veel bekenden in de zaal zaten en de vierde... toen was er ineens iets van „wat kan mij het schelen, ik doe maar en ik zal wel zien waar het op uitkomt". Gaaikema's show is opgebouwd uit de beste nummers van zijn laatste theaterprogramma's, aangevuld met korte conféran- ces die op actuele gebeurtenis sen zijn geënt. Den Uyl en Van Agt zijn de hoofdpersonen in deze vrolijke toespraken, alle bei krijgen ze hun portie prik keldraad, maar Den Uyl min der, Van Agt veel meer. Een apart nummer wijdt Seth aan zijn eigen onhebbelijkheden, althans onhebbelijkheden die hem in de loop der jaren door anderen zijn teogeschreven. (Seth die blijft maar vertellen dat zijn vader dominee is, dat hij uit het noorden des lands komt en dat hij - aldus W. Duys - zeer vals zingt, bijvoorbeeld.) Ook in de show een lied dat Seth al jaren geleden schreef en zorig: "Een paus van vijfent wintig". Hij zegt daarover "Ik heb het in dit programma op genomen, omdat het me wel treffend leek. zo met kerstmis. Bovendien is paus Paulus on langs tachtig jaar geworden en dat is toch een hele leeftijd...". Seth Gaaikema wordt begeleid door een twaalf man sterk or kest onder leiding van Henk van Dijk. De show wordt voor één nummer extra opge luisterd door het Oecumenisch Jeugdkoor uit Bilthoven. De TROS-televisie zendt dins dagavond een herhaling uit van een programma, waarin André van Duin en zijn gaste Corrie vn Gorp bekende Nederlandse liedjes zingen, zoals 'De orgelman''Geef mij maar Amsterdam', Weekend in Scheveingen' en 'M'n opa'. Op de ene foto André van Duin als opa, op de andere plaat de komiek uit Rijnsaterwoude met Corrie van Gorp bij de Scheveningse pier.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4