Tweemaal zes Pentominos 2 i 8 6 O N 4 O i O O I V (O 9 0 e 2 5 8 O 7 2 6 5 1 •z C 0 3 9 4 7 T I 1 4 2 6 0 6 4 8 8 O 8 Drie duizend gulden voor zestig winnaars 6 7 7 6 Z z h l ZATERDAG 24 DECEMBER 1977 Terwijl voor een enkele keer dit jaar de zon warm over tuinen en in woningen en kantoren over bureaus en harde werkers in hemds mouwen streelt en ter wijl we ons ijverig ver diepen in de problemen en puzzels van de kabi netsformatie, zien we op de kalender, dat over een maand of vijf onze lezers weer heel eigen privé-puzzels van ons verwachten. De kerst dagen en nieuwjaar vallen ditmaal niet zo bijzonder ongunstig als een jaar geleden, maar veel meer dan een enkele dag extra vrij zullen we niet hebben. Enfin, dat hebben we allemaal met elkaar gemeen. Jan Mo daal, de toploner en de trek ker van de sociale uitkerin gen. Misschien heeft die laatste het wat ruimer met zijn vrije tijd, maar over het algemeen zitten we in het zelfde schuitje aan het einde van het jaar. Genoeglijk Toch hebben we in dat schuitje dan nog de genoeglijke don kere dagen rond Kerst en de jaarwisseling. Met voor de meesten heus nog wel wat vrije tijd en iets minder ver plichtingen tegenover het huishoudboekje en de ge meenschap. We kunnen iets meer doen wat we willen en als we ons het enthousiasme in herinnering halen dat voorgaande jaren voor een gevarieerde prijsvraag werd opgebracht, dan mogen we verwachten dat we met een stel zeer uiteenlopende opga ven ook dit jaar weer in de roos zullen schieten. Omdat het dit jaar nogal matig is gesteld met de extra vrije dagen, hebben we het aantal puzzels tot vier beperkt. Niet veel, zou U zeggen, maar wij kunnen U verzekeren: wel pittig. Uiteenlopend Het zijn zeer uiteenlbpende op gaven die welhaast iedereen tot tevredenheid kunnen stellen. Uiteraard zit er een kruiswoordraadsel bij en met die opgave zal zeker niemand grote problemen hebben. Iets moeilijker achten wij de opgave met de pentomino's: een legpuzzel met maar twaalf stukjes, maar niette min veel moeilijker dan de legpuzzel van Den Uyl die 7 en 7 en nog iets of 8 en 7 en 1 in elkaar probeert te passen. U moet niet te licht denken over 6 en 6. Die vermaledijde kabi netsformatie komt ook weer om de hoek kijken bij de re ken-opgave van dit jaar, waarin ook het cijfer 7 een belangrijke rol speelt. Een behoorlijk pittige opgave, waar men echter toch wel uit kan komen. Niet proberen, maar redeneren. Dat probe ren komt alleen op het laatste moment om de hoek kijken. Geduldwerk Een eindeloos geduldwerkje js de laatste puzzel, het doolhof waar U onvervaard in moet stappen, onbevreesd dolen en met een heilwens weer uit te voorschijn moet zien te ko men. Geen eenvoudige op gave, maar hier geldt nog meer dan bij de andere opga ven: kijk de zaak eerst eens goed en rustig aan, voordat U zich in deze dwaaltuin stort. Al met al een zeer gevarieerd kwartet van opgaven voor de betrekkelijk korte pauze in het werk zo omstreeks het nieuwe jaar, dat U voor nog wel meer werkelijk belang rijke problemen en puzzels zal stellen. Dat is het voordeel van dit puz zelkwartet: het HOEFT NIET. Het mag alleen maar en als U er de moed voor kunt opbrengen, kunt U er nog wat aan hebben ook. Da s nooit weggegooid in deze tijd van rolschaatsende inflatie en nullijnen. Voor de goede op lossingen worden namelijk in totaal voor zestig winnaars prijzen tot een totaal van drieduizend gulden uitge loofd, variërend van 25 tot 250 gulden. Elders daarover Er worden alleen i prijzen per puzzel uitgeloofd, dus niet voor de prijsvraag als ge heel. Het doet er niet toe aan welke en aan hoeveel puzzels U meedoet: kans op een prijs is er altijd. Daarom komt ook Jan Puzzelmodaal aan zijn trekken en niet alleen de puz zelbolleboos. Voorwaarden Maar om voor een prijs in aan merking te komen, moet U wel aan de volgende voor waarden voldoen. 1. In de eerste plaats moet de ingezonden oplossing GOED zijn. Dat wil onder meer zeg gen, dat U als oplossing dat gene inzendt wat gevraagd wordt. Dat is bv bij het kruis woordraadsel niet de vol ledige oplossing of het inge vulde diagram, maar het aan tal letters O dat in de inge vulde figuur voorkomt. Bij iedere puzzel staat aangege ven, wat wij als oplossing van U verwachten. Een oplossing in andere vorm, ook al is die goed, wordt niet goedge keurd. 2. De ingezonden oplossing(en) liefst op briefkaart, moet(en) het woord "Kerstprijsvraag" vermelden benevens naam en adres van de inzender- op de adreszijde. 3. De oplossing moet uiterlijk donderdag 5 januari in het be zit zijn van de redactie van deze krant op een van de vol gende adressen: Witte Singel 1 te Leiden, Badstraat 9 te Katwijk aan Zee of Juliana- straat 19 te Alphen a. d. Rijn. 4. Stuurt U de oplossingen in een enveloppe, sluit dan geen andere zaken dan puzzelop lossingen in, ook geen oplos singen van andere puzzels zoals weekpuzzels etc. De en veloppen worden pas geopend en alle inzendingen bekeken na sluiting van de inzendingstermijn, waardoor in- of bijgesloten andere za ken veelal te laat tot onze kennis komen. Overigens hoeft U als gezegd helemaal niet mee te dingen naar de prijzen, U hoeft zelfs helemaal niet mee te puzze len. Maar als U het doet: het gaat om het plezier, niet om de toch welkome centjes als prijs. VEEL PLEZIER, VEEL SUC CES.... Per puzzel hebben wij vijftien prijzen uitgeloofd, name lijk: een eerste prijs van 250 gulden een tweede prijs van 100 giilden een derde prijs van 75 gulden een vierde prijs van 50 gulden elf prijzen van elk 25 gulden Dat is tezamen per puzzel 750 gulden en over de vier puzzels samen een bedrag van drieduizend gulden waarvoor zestig win naars in aanmerking komen. er zijn geen prijzen voor hen die de meeste puzzels goed oplossen. Niet meer dan één prijs wordt toegekend aan één deelnemer, dus ook niet bv twee prijzen voor goede op lossingen van twee ver schillende puzzels. Mocht dit bij de eerste prijzentoeken- ning wel het geval blijken te zijn, dan wordt uiteindelijk alleen de hoogste prijs toege kend, terwijl de lagere naar een andere inzender gaat. PUZZEL 1 Voor deze puzzel gaan wij spe len met pentomino'sDat zijn figuurtjes, die bestaan uit vijf met één rechte zijde aan elkaar grenzende vierkantjes. Van dergelijke figuurtjes be staan er slechts 12 principieel verschillende. Afwijkende andere vormen zijn uit sluitend spiegelbeelden of wentelingen van andere fi guurtjes. Vormen leggen van „po- lyomino'sis een bijzonder in trigerend werk. Weten schappelijk kan men be wijzen, dat bepaalde vormen niet en andere wel gelegd kunnen worden. Polyomïno's zijn combinaties van vierkan tjes, zoals "domino's" die uit twee vierkantjes bestaan (Daarvan is er slechts één) „tromino's die uit drie vierkantjes bestaan (daarvan zijn er twee principieel ver schillende), tetramino's die uit vier vierkantjes bestaan (vijf stuks), pentomino's (vijf vierkantjes, 12 principieel verschillende waarmee wij gaan spelen), hexomino's (zes vierkantjes, 35 stuks), sep- tomino's (zeven vierkantjes, 107 stuks), octomino's (acht vierkantjes, 363 principieel verschillende), nonomino's (negen vierkantjes en 1218 mogelijkheden) en decamino's (tien vierkantjes met 4271 ver- sch i l lende mogel ijkh eden Bij de polyomino's boven het nummer 5 doet zich de moei lijkheid voor, dat zij open in- sluitsels kunnen vertonen, die het werken ermee minder fas cinerend maken. In deze puzzel beperken we ons echter tot de pentomino's, dwz de twaalf verschillende fi guurtjes, die uit de vijf vierkantjes te maken zijn. Die twaalf pentomino's zijn in de linker figuur bij deze puz zel in een vrij onregelmatig patroon bijeen gelegd. Het is de bedoeling, met behulp van deze twaalf verschillende fi guurtjes de twee rechthoeken van vijf bij zes vierkantjes te leggen, die daarnaast gete kend staan. De pentomino's mogen niet omgekeerd wor den. De zijde met de ingete kende cijfers moet boven blijven. Legt men die rechthoeken op de juiste wijze, dan ontstaan er in elke rechthoek zes getallen van vijf cijfers. Voor elk rechthoekje moeten die getal len worden opgeteld. Als antwoord op deze puzzel verwachten wij van U uit sluitend die twee getallen, de twee sommen van de getallen per rechthoek. Dus NIET de uitwerking, hoe de stukjes lig gen .maar uitsluitend twee ge tallen. Overigens als hulpje: die twee getallen zijn gelijk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 41