"In april 1937 kreeg ik als 22-ja- rige student door een beurs van de Leidse universiteit de gele genheid om enige tijd in Berlijn te studeren. Uit het rustige Ne derland verhuisde ik naar de- hoofdstad van het nazi-dom. Daar zag en hoorde ik Hitier, Goebbels en zovele anderen. Maar daar kwam ik ook in aan raking met de tegenbeweging van de z.g. "Belijdende Kerk", de kringen rondom Niemöller Steeds meer raakte ik daarin ac tief, totdat ik terug moest om dat de Gestapo mij zocht. Ik denk dat wat ik daar toen be leefd heb, meer dan de meeste andere ervaringen, bepalend is geworden voor mijn leven. Na tuurlijk allereerst voor de be zettingsjaren. Maar in bredere zin tot vandaag toe. Sindsdien heeft de schrik voor de krachten van machtswellust, van wreedheid en verblinding me niet meer verlaten. Ik ben ook bang geworden voor alle ideologisch gedram en indoc trinatie. Sindsdien weet ik ook wat het geloof als tegenwicht tegen zulke machten kan bete kenen. En dat geloof en politiek heel veel met elkaar te maken hebben. En dat je de politiek nooit alleen aan de "deskundi gen" mag overlaten." Het antwoord op de vraag, welke figuur mij het meeste heeft geïnspireerd, hangt met het vo rige samen. Na enige aarzeling en nadenken zeg ik: Karl Barth de alom bekende theoloog uit Bazel (1886-1968). Hij was in de dertiger jaren de grote inspira tor van de al genoemde "Belij dende Kerk". En ik doceer, net als hij deed, dogmatiek. Daarom kan ik een beetje beoordelen, op welk niveau hij dat deed. Al ben ik inlatere ja ren steeds meer eigen wegen ge gaan, hij blijft voor mij als vakman, als gelovig christen en ook als mens, een machtig voor beeld." oooooo maar iemand die vanuit his torische gebeurtenissen maat schappelijke verbanden pro beerde duidelijk te maken. Ik heb ook lange tijd geaarzeld tussen scheikunde of geschiede nis gaan studeren. Ik heb uit eindelijk voor het eerste geko zen, omdat toen de vooruitzich ten op een baan in de schei kunde beter lagen ooooooo FtrdHal Mjdtfs "Wat een grote indruk op mij heeft gemaakt, dat is de wa tersnoodramp in 1953. Ik zal ongeveer een jaar of vijf, zes zijn geweest. Ik weet nog goed dat ik thuis zat - vader was er niet - en dat de wind om het huis gierde, terwijl over de ra dio voortdurend berichten doorkwamen over de toestand in Zeeland. Dat is me altijd bij gebleven als beangstigend. Natuurgeweld heeft me altijd sterk aangegrepen. Een jaar of drie geleden ben ik naar de Etna-vulkaan in Italië geweest. Als je dan die rook ziet en je hoort dat gerommel, een paar honderd meter onder je en je denkt aan de geweldige krach ten die kunnen losbarsten, dan voel je je echt machteloos en klein." "Ik denk niet dat je leven door één persoon wordt bepaald. Er zijn altijd wel meer mensen, die je hebben gestuurd in de richting waar je naar toe bent gegaan. En als je nagaat wat ik nu doe (bezig aan mijn promotie scheikunde en wat rommelend in de politiek) dan zijn dat in mijn geval geweest m'n leraar scheikunde en m'n leraar ge schiedenis. Vooral de laatste heeft veel voor me betekend. Geen man die je jaartallen liet opdreunen, y®(n) S|p>@y©(r Ctoowö^yw}) „Ik werkte in 1947 in een zieken huis als verpleegster. De oorlog was dus eigenlijk net achter de rug, maar toen begonnen de politionele acties in Neder lands Indië. In mijn ziekenhuis, in Nederland, werd op een ge geven moment een jonge jon gen van een jaar of 23 binnen gebracht, hevig gewond. Dat was zo'n enorme schok voor mij, dat ik nauwelijks nog in staat was om mijn werk te doen. Het was voor mij de eerste confrontatie met een oorlogsgewonde, want in de tweede wereldoorlog had ik gewerkt als particulier kraam verpleegster. Die aanblik van de gebrokenheid van een jong leven werd nog versterkt door de eerste woor den van die jongen, toen hij uit zijn narcose bijkwam: „Ik zal nooit meer kunnen dansen..." Dat zal ik nooit vergeten. Vóór het ziekenhuis groepten toen vrouwen bij elkaar, moeders, die heftig praatten over de situatie, ze wilden hun zonen terug. En toen werd in de groep waarin ik verkeerde ge zegd: „Hoor je die wijven schreeuwen op straatDat is een ervaring geweest waardoor ik echt bewust ben gaan den ken. Als je met je mening iets onder steunt, denk dan aan wat de ge volgen zijn voor anderen. Praat niet alleen vanuit je eigen straatje. Dié lijn is er b\j mij in- gebleven, sindsdien". ,fen persoon die mij heel sterk aanspreekt, dat is Simon Wiesenthal. Door zijn sterke, warme persoonlijkheid (hij is in de loop der jaren een per soonlijk vriend van ons gewor den) en door de wijze waarop hij zich inzet: zonder wraakge voelens, maar zuiver om recht te zoeken voor degenen die zo veel onrecht is aangedaan". OOOOOO "Het moment in 1940 dat de Tweede Wereldoorlog uitbrak, dat heeft mij een enorme schok gegeven. Ik was toen 19 jaar. Natuurlijk had je gelezen en filmjournaals gezien over de inval in Polen en Tsjechoslo- wakije, maar eigenlijk dacht je: dit tast onze wereld nog niet aan. De risico's van een totale oorlog zijn daar toch te groot Het menselijk geheugen is als een sneeuwbal. Naarmate we ouder worden, wordt het gro ter. Veel van het "op geslagen" materiaal wordt nooit meer be roerd of teruggespoeld. We weten vaak niet eens meer dat het er is; pas bij heel sterke prikkels komthet weer boven. Betrekkelijk klein is de categorie herinnerin gen die in de bovenste lade van het geheugen is opgeborgen. Het zijn de gebeurtenissen en Door Ruud Paauw en Henk de Kat Foto's Jan Holvast en Wim Dijkman de mensen die ons bij blijven, de indrukken die steeds op de één of andere manier terug keren. De dingen die niet voorbijgaan. Aan de hand van een twee tal vragen hebben wij een aantal mensen uit Leiden en omgeving - bekende, minder be kende, jong en niet meer zo jong - over de gebeurtenissen laten praten die als ankers in hun geheugen vastlig gen. Die vragen waren: Welke gebeurtenis in het openbare - leven (binnen- of buitenland) heeft de meeste indruk op u gemaakt. En waarom? Door wie bent u in uw leven het meest beïn vloed? "Wat me het meest heeft geër gerd in de laatste tien jaar, dat is dat een heel volk en bijna de hele westerse wereld tijdens de Vietnam-oorlog zó achter Nixon is blijven staan. Een man die, naar later zou blijken, nog veel fouter was dan je kon denken. Als je nagaat wat er in die tijd allemaal is gebeurd: vecht partijen op straat, demonstra ties Uiteindelijk - zeker na de Watergate-affaire zwaaide dat volledig om. Een idiote situatie. Als je er een film van maakt, gelooft niemand het." Wat ik bedoel is: je hebt altijd een kleine groep die zich goed informeert. Door kranten te lezen, bijvoorbeeld. Daar naast heb je de grote massa [Fdtf CfedS[iïl§1j'®(nl(al©(r}) die maar achter de voorman nen aanloopt en gewoon blind is voor wat er eigenlijk fout gaat. In die zestiger jaren werden de jonge mensen die tegen de Vietnam-oorlog protesteer den door de ouderen be schouwd als "relschoppers" Maar juist die jongeren ble ken het gelijk aan hun zijde te hebben. Daar wordt nader hand dan niet meer over ge sproken. Dat is toch eigenlijk ongelooflijk?" "Wie in mijn leven een grote rol hebben gespeeld? Ik ben dit jaar naar de grote tentoon stelling in Berlijn geweest, over kunst uit de twintiger ja ren. Dat is zeer belangrijk voor mij geweest, daar te zien dat veel van wat wij nu ma ken aan kunst tóen al werd gedaan. Maar om namen te Er zijn er zoveel die grote in druk op mij maken als kun stenaar. Dat loopt van Piero della Francesca en Man- teigna uit de renaissance naar Picasso, de popart in Amerika, de "nieuwe zake lijkheid" op die tentoon stelling in Berlijn, tot en met de moderne kunst nu." Toen die oorlog wél naar Neder land kwam, was dat voor ons een schokkende ervaring. In eens liep je door je eigen stad, maar nu verplicht om mee te draaien in een ander systeem. En van huis uit was ik opge voed in een sfeer waar men wars was van alles wat zweemde naar oplegging van bovenaf. Ik kwam net van school, en nor maal zou je dan gaan werken of gaan studeren. Dié mogelijk heden vielen weg. Aanvanke lijk gold nog slechts: hoe hou je je staande? Later in de oorlog werd dat: hoe blijf je uit handen van de Duitsers. Achteraf bezien is er door die oorlog gewoon 5 jaar uit je le ven geschept. Maar het zyn ook jaren geweest waarin je leerde jezelf te vinden. Véél leeftijds genoten van mij hebben dat zo ervaren. "Behalve natuurlijk je ouders is vooral Henk Voskuyl, een te kenleraar van de HBS, iemand geweest die mij een bepaalde richting in m'n leven heeft ge geven. Hij probeerde vooral ons te leren kijken. Van hem hoefde je niet klakkeloos een kandelaar of zo na te teke nen, je moest leren de dingen in je op te nem enLeren zien hoe de verhoudingen van iets zijn, de lijnen, de kleuren. Hij nam ook een groep geïnteresseerde leer lingen zondags mee naar een Dat "leren zien" vind ik de meest wezenlijke bijdrage die een le raar me ooit heeft gegeven. Ik kijk ook in een museum heel in tens. Kan daar dan ook nooit langer dan een uur in rond lo pen." "De problematiek in het Mid den-Oosten, en dan vooral de kwestie-Israël, heeft mij zeer bezig gehouden. Dat doet het trouwens nog steeds. Die be langstelling was er van jongs af aan. Ik denk dat dat komt om dat ik een jongen ben van chris telijke huize - dan betekent zo'n woord, zo'n begrip als Is raël waarschijnlijk meer voor je dan voor anderen die niet de zelfde achtergrond hebben. De oorlogen waren natuurlijk het ergst. Ik volgde de gebeurte nissen van uur tot uur op de ra dio, keek naar alles er over op de tv, "verslond" de kranten. Ik sta onvoorwaardelijk achter Israël. Dat stukkie grond dat ze na alle doorstane ellende bezit ten behoren ze te behouden. Natuurlijk, de Palestijnen moe ten ook worden geholpen, maar niet ten koste van Israël." Het bezoek van Sadat aan Israël opent natuurlijk mooie per spectieven, maar ik krijg er nu nog geen hoogte van wat het werkelijk te betekenen heeft. De stap van Sadat kwam op een zeer hachelijk moment, want de tendens in de wereld was zo-zoetjes-aan: steeds meer be grip voor de Arabische zaak. Ik kon me er wel eens wild over maken. Israël had zo langza merhand niet één echte vriend meer. Ook Nederland gedroeg zich niet meer als vroeger." "Ik heb gereisd zowel in Egypte als in Israël. Ik moet eerlijk zeggen dat de Egyptenaar me, dooreengenomen, beter ligt dan de Israëliër. Hij is ge moedelijker; de Israëliër is harder, maar dat is misschien wel bégrijpelijk als je zoveel jaar onder druk staat." "Drie figuren hebben mij zeer aangesproken. Allereerst de schrijver Felix Timmermans en dan vóór alles zijn boek "Pallie ter". Dat komt waarschijnlijk omdat ik me mateloos erger aan mensen die benauwd leven. "Pallieter" is een bron van le vensvreugde. De tweede is Van AgtZijn stand vastigheid in de abortuskwes tie, terwijl hij naar mijn gevoel een paar keer op punt stond emotioneel in te storten, heb ik zeer bewonderd De derde is ds. K. Luyendijk, uit mijn Nijmeegse jaren. Een pre dikant die de oecumene in praktijk bracht in een tijd toen dat begrip nauwelijks nog in zwang was. Een wijze man,een uitstekende man." "Ik was een jaar of 15, 16 toen mijn vader mij de zaak in haalde. Dat gebeurde in een tijd datje als jongen niet gevraagd werd of je daar zin in had. Je had het maar te doen. Het was oorlog en omdat ik toen een ui terlijk had datje voor joods zou kunnen houden, liet my n vader me op zeker moment onder duiken in Hazerswoude-dorp. Als er daar razzia was, vloog ik naar de bovenste verdieping van een school en verborg me achter de hoog opgestapelde bijbels die er lagen. Die mo menten zullen me altijd bij blijven". "In 1944 werd mijn vaders zaak aan de Stationsweg gebom bardeerd. Dat beruchte bom bardement dat de VI lan ceringsbasis in Wassenaar had moeten treffen, maar abu sievelijk bij het Leidse station terecht kwam. Het was een ont zettende gewaarwording toen ik daar voor het eerst na de on derduikperiode ging kijken. Dat beeld van de winkel stond nog haarscherp in mijn geheu gen gegrift en voor mijn ogen strekte zich een lege vlakte uit. Het is nooit vergeten". "Kort na het bombardement hadden nogal wat mensen an tiquarische boeken uit de puinhopen meegepakt. Later werden ze ons te koop aange boden. Mijn vader herkende ze omdat zijn handschrift voorin stond. Dat was ook een heel aparte ervaring". "Ik blijf voor die figuur dicht bij huis. Van mijn vader, de oude Max, heb ik het meeste opgesto ken. Niet dat ik het altijd met hem eens ben. O jee, nee. Ik be wonder hem voor de manier waarop hij altijd is blijven doorgaan. Hij begon met een sigaren- en boekenzaakje aan de Hoge- woerd. Dat eindigde met een faillissement. Daarna stond hij met boeken op de markt, totdat hij de zaak aan de Stationsweg bezat. Die werd weggeveegd door dat bombardement. En daarna begon hij weer zo goed als van voren af aan. Als mij dat allemaal zou overkomen dan betwijfel ik of ik hetzelfde zou kunnen". OOOOOO "onbezorgde werkende jon gere". Als je dan op zo'n foto ziet wat mensen elkaar kunnen aandoen Niet eens omdat ze hékel aan elkaar hebben, omdat het met geld en macht te maken heeft. Omdat Amerika z'n invloed wilde be houden in Vietnam Chili is naderhand ook een zaak geweest die me erg heeft aan gegrepen. President Allende was op democratische wijze gekozen, en je zag hoe hij v de armste bevolkingsgroepen in zijn land een betere positie probeerde te krijgen. En hoe toen die hetze tegen hem werd gevoerd. Hoe coup tegen hem werd toege werkt, datje bij de radio zat te luisteren en het wel kon uit gillen toen het bericht kwam dat hij vermoord was. Daar ben ik echt kapot van ge weest. Nadien zag je ook tv-opnamen van gevangenen in dat stadion in Chili. Sommigen staken nog een hand op naar de camera, terwijl ze wisten dat ze gedood of gemarteld zouden worden. Dat vergeet ik nooit meer.' Die momenten hebben een hele grote invloed op je. Je wilt wat doen. maar je kunt er moeilijk naar toe gaan. Het enige watje kunt doen is je hiér voor die za ken inzetten. En dan hoop je dat andere mensen tenminste naar je willen luisteren "Ik ben niet opgevoed in een streng-socialistisch gezin, maar mijn vader vertelde wel altijd verhalen van vroeger. Dat hij op z'n zesde al mee op het land ging werken, op z'n dertiende de bouw inging en over hoe hij voor het eerst ook eens een paar dagen vakantie kreeg. Het waren geen klaagzangen, hij ts ook politiek nooit actief ge weest, maar hij heeft bij mij wel het zaad gezaaid dat later is opgekomen". OOOOOO "Die foto van dat meisje in Vietnam, dat naakt over de weg rende, door napalm getrof fen Die heeft me zó geschokt en kwaad gemaakt, van alles tegelijk eigenlijk. Die foto heeft me zó aangegre pen, dat het één van de oorza ken is geweest dat ik me echt ben gaan inzetten voor de PSP. Ik was niet bij de eerste demon straties tegen Vietnam. Ik las wel kranten, je keek naar de tv, maar voor de rest was ik een wat je zou kunnen ®0®U§tfir©<§)tf©ifi) Cspx2>trö* "Ik ben geboren in 1920 en daar mee behoor ik tot een generatie die zijn scherpste indrukken in de oorlogsjaren heeft opge daan. In 1942 werd ik in het kader van de Arbeidsinzet naar een dorpje vlakbij Berlijn gevoerd om te werken in een grote wa penfabriek. Dat klinkt ellendig, maar zó slecht als je zou denken had ik het er nou ook weer niet. Er zaten daar vele Neder landers, ook talrijke voetbal lers en die vormden een soort Nederlands elftal dat in een echt stadion tegen byv. Belgen en Fransen speelde. Een beetje onwezenlijk, als ik er nu aan te rugdenk. In de wapenfabriek viel ik met nog wat Nederlanders onder een Duitse Vorarbeiter (zeg maar. chef). Dat was een heel kalme man, die nooit snauwde of schreeuwde. Als ik er weer eens met ae pet naar gooide dan zei hy rustig: Herr Biegstraaten, uw produktie is niet je dat. En in 1944, toen ik bericht kreeg dat mijn moeder was overle den, heeft hij er voor gezorgd dat ik naar huis kon, nadat de hogere leiding dat aanvanke lijk had geweigerd. De man kreeg er later ellende genoeg door omdat ik na thuiskomst onderdook en dus niet terug keerde. Na de bevrijding heb ik gezegd: ik moet terug naar die man en dat dorpje. Pas 23 jaar later was het zover Die man woonde nog in hetzelfde huis. Ik belde aan en hij deed open. Een jaar of zeventig was hij inmiddels ge worden. Ik zei: "Herkent u me nog?" Hij noemde meteen de namen op van de Nederlanders met wie hij in de oorlog had gewerkt. Toen hij by mijn naam was gekomen, zei hy: "Ja, Biegstraaten, bent het". We hebben later nog by elkaar gelogeerd, hy is zelfs nog by het huwelijk van myn dochter ge weest" "Opgevoed in traditioneel-ka- tholieke zin ben ik eigenlijk niet beïnvloed door één speciale fi guur. Wel door bepaalde stro mingen. Mensen die goed en boeiend in het openbaar kun nen spreken hebben altijd grote indruk op mij gemaakt .evenals subtiele humoristen."

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 31