"Discussiestuk 'Wijkraden' teleurstellend" Voor elk soort ramp: zie het rampenplan [Le/cfee! agenda I Gelderswondse- weg andere constructie Publiek genoot van muzikale prestatie Groningse "Solution Oegstgeest komt met brochure onderwijs Aktiegroep OKB wil eigen onderkomen LEIDSE CANTORIJ WONDERLIJK MOOI ZATERDAG 24 DECEMBER 1977 Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr.), 15-17 uur. Microtheater, Vestestraat 40, to neelgroep Imperium met „Blijf'ns even staan", kerstspel, 20.30 uur. Leidse Hout, kerstloop LPSV, 11 uur. Zondag Augustinus, Rapenburg 24, Kerst-inn, 10-24 uur. De Menswording, Heelblaadjespad, Leiderdorp, kerst-inn, 13-16 uur. Maandag Augustinus, Rapenburg 24, kerst-inn, 14-24 uur. Breehuys, Breestraat 19, kerst-inn, 12- 24 uur. De Menswording Heelblaadjespad, Leiderdorp, kerst-inn 14-16 uur. Meerburgterrein, Laan de Goede Her der, Meerburg kerstcross, 14 uur. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-0100 Troef, Noordeinde 2a, koken, 18 uur; drukpunttechnieken; Engels;-brug- diploma verplegende en verzorgende beroepen, 20 uur; jazzballet, 21 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga; zelf kleren maken; jazzballet; foto/film club; tekenen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19 kleiclub, 16 uur; volksdansgroep, 19 uur; Repelsteel tje, 14-17 uur. Steenschuur 6, Leidse ver. van post zegelverzamelaars, 20 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers gen., 20 uur. 't Mierennest, vakantieactiviteiten, 10, 14 e 20 uur. Vrolijke Ard, Pieterskerkchoorsteeg, film, 14-15.30 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de dienst van za. 10 uur vm. tot zo. 24 uur, waargenomen door de volgende artsen; Wijk I (Morswegkwartier, binnenstad tot Cityring en Groenoord)R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266; Wijk II (Kooi en Merenwijk) F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): En- gel, Appelstraat 15. tel. 764021; Wijk IV (Zuid-West en Haagkwartier): van za. 10 uurvm.totzo.8uurvm.; W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zo. 8 uur vm. tot zo. 24 uur A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797. De dienst op 2e Kerstdag wordt waargenomen door. Wijk I: H.G.M. Aelbers, Noordeinds- plein 2a tel. 122268; Wijk II; P.J. Der- chant. Hooigracht 61, tel. 123753; Wijk III: J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel. 122538; Wijk IV: A. Boer, Kennedy- laan 46, tel. 126509. Leiderdorp - Voor spoedgevallen wordt de dienst van za. en beide kerstdagen waargenomen door. Van 't Wout en Reuling Hoofdstraat 40, tel. 130070. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747 (za. vanaf 10 uur vm. en zondag); E.W.F. van Walcheren, Oranjelaan 29, tel. 152130 (maandag). Voorschoten - C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493 (zaterdag); W. van Dam. Palestrinalaan 29, tel. 3960 (zondag); J. Vrijenhoek, S. v.d. Oyelaan 38, tel. 2356 (maandag). Warmond - L.J.H. Lempers, Chur- chilllaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140 (zaterdag en zondag); J. Hoordweg Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522- 11393 (maandag). Apotheken/ De dienst der apotheken in de regio Lei- Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 124807; Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten tel. 762877. De dienst vanaf 26 dec. 8 uur vm. tot vr. 30 dec., wordt waargenomen door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Lei den, tel. 123553; Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Wijkverpleging/ Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle- Sassenheim, tel. 02522-11454. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver- trouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. VOORSCHOTEN- Een dik boekwerk waakt over de veilig heid van de Voorschotenaren: het gemeentelijk rampenplan, dat in het gemeentehuis ter in zage ligt. Volgens de rampenwet, die thans voor advies bij de Raad van State ligt, moet elke ge meente over een dergelijk ram penplan beschikken. Hierin worden richtlijnen aangegeven om de gevolgen van een ramp (wat ook de aard daarvan mag zyn) tot een minimum te beper ken en mogelijke slachtoffers zo snel en effectief mogelijk hulp te kunnen bieden. Bij een overstroming, een vliegtuigongeluk of wat er nog meer aan onaardigs is te beden ken krijgt de burgemeester de' leiding. Om te bepalen welk be leid er gevoerd moet worden wordt hij bijgestaan door een coördinatiecentrum waarin on der andere de brandweer, de poli tie en de GGD zitting hebben. Op grond van zijn buitengewone be voegdheden kan de burgemees ter zelfs "in geval van een opreo- rige beweging, samenscholing of ardere stoornis van de openbare orden, bij ernstige rampen of een ernstige vrees voor het ontstaan daarvan" alle bevelen geven, die hij nodig acht, zelfs aan militai ren. In eerste instantie kan hij dat op eigen houtje doen, maar hij moet onmiddellijk de Commissa ris der Koningin in kennis stellen van wat hij heeft gedaan en ook de raad mag niet vergeten wor den. Als door de burgemeester uitgevaardigde voorschriften niet in de eerstvolgende vergade ring van de raad ter goedkeuring worden voorgelgd, moeten ze vervallen. Het rampenplan voorziet in tal van situaties. Het gemeentehuis moet als perscentrum worden inge richt, eventueel door de ramp dakloos geworden personen kunnen in diverse gebouwen, zoals het Cultureel Centrum worden ondergebracht. Van al lerlei attributen wordt aangege ven waar ze in Voorschoten of in de nabije omgeving te krijgen zijn: ambulances, grote takelwa gens, voedsel. Zo blijkt het bij voorbeeld mogelijk te zijn om bij rampen van grote omvang de rampenwagens van de ANWB (waarin tenten, verwarmingsap paratuur, kookgerei en derge lijke) en de reddingsauto's van de Nederlandse Spporwegen in te schakelen. Ook inschakeling van grote bedrijven is mogelijk. Zo zijn AKZO, Natronchemie en Dow bereid om assistentie te verlenen bij chloorrampen. Daarmee kom je. al bij de ver schillende soorten van rampen en de mogelijkheden om deze te bestrijden terecht. Dat is in het rampenplan echter nog niet ge regeld, maar gaat wel gebeuren, door middel van een rampenbe strijdingsplan. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. PPR/D'66 LEIDEN: LEIDEN - De PPR/D'66 fractie in Leiden is teleurgesteld over de inhoud van het discussies tuk "Wijkraden". Er is, zo meent de fractie, in het stuk weinig sprake van concrete uitgangs punten. De fractie, zelf een voorstander van het instelleii van wijkraden, vraagt zich zelfs af of de samenstellers van het discussiestuk wel vóór een wijkraden-experiment zijn. Vooral in het onderdeel "algemeen" maar ook in andere hoofdstukken van het discussiestuk zou weinig enthousiasme te bespeuren zijn voor een even tueel te starten experiment. De fractie meent, dat door het instellen van democratisch gekozen wijk raden slechts voor een deel tegemoet wordt gekomen aan besluiten die de gemeenteraad in 1974 nam voor wat betreft de decentralisatie van bestuurlijke bevoegdheden. "Ook op andere terreinen, bijvoorbeeld het onderwijs, dienen deze besluiten te worden uitgevoerd", aldus de reac tie van de PPR/D'66. Bevoegdheden De fractie heeft door het stuk de indruk gekregen dat de samenstellers in eerste instantie willen volstaan met het overdragen van adviserende bevoegdheden. De fractie vindt dat er meteen beslissingen moeten ko men in plaats van adviserende bevoegdheden. Dit laatste is bedoeld om een goed beeld te krijgen van de mogelijkheden die er voor de wijkraden in Leiden liggen. De fractie is het wel eens met de opvatting, zoals in het discussiestuk wordt vermeld over het streven naar verdeling in zo groot mogelijke gebieden. Als echter samenwerkingsmogelijkheden tussen bepaalde buurten in Leiden ontbreken moeten kleinere gebieden als "eenheid" niet per definitie worden uitgesloten. De PPR/D'66 fractie denkt dat het wantrouwen van een aantal wijkcomité's tegen wijkraden wordt weg genomen als er verkiezingen volgens de principes van het districtensel- sel worden gehouden. Politieke partijen zouden op die manier niet te veel poot aan de grond kunnen krijgen. Bovendien hangt het volgens de fractie, van de kiezer af hoe groot de invloed van bestaande politieke partijen op de wijkraden zal zijn. ZOETERWOUDE - In verband met de veifeakking van de Gelderswoudseweg, welke tot uitdrukking komt in spoorvorming, moet deze jaarlijks over de volle lengte worden herbestraat. Om aan dit jaarlijks groot onderhoud te ontkomen, staat het ge meentebestuur een gewij zigde wegconstructie voor ogen. Als toplaag zal fungeren een dikke asfaltlaag van 12 cm in 2 lagen. Tevens zal direct naast de kantopsluiting van deze constructie een drainagelei ding worden aangelegd. De totale kosten zijn begroot op 840.000,—. De Gelderwoudseweg. die ge heel buiten de bebouwde kom is gelegen, maakt deel uit van het tertiair wegenplan. Hierdoor kan de gemeente recht doen gelden op een uit kering van de provincie Zuid-Holland. Deze bijdrage zal 75% van de 25-jarige an nuïteit van de investerings kosten zijn, ofwel 64.100, zodat een bedrag van jaarlijkse herbestrating ■k De Gelderswoudsewegspoorvorming ƒ21.400,— als jaarlijks netto lasten voor de gemeente zal blijven. In de begroting voor 1978 is hierin reeds Aan de raad wordt voorgesteld ten behoeve van de recon- LEIDEN -Voor Bemoeienissen Bemoeienissen van zoveel mogelijk belangengroeperingen met het wijk- raadgebeuren moet gestimuleerd worden. Verder moet, aldus de reactie van de fractie, raads- en wijkraadlidmaatschap blijven. De fractie is voorstander van het geven van vergoedingen aart bestuursle den van de wijkraden. Verder moet vernietiging van door wijkraden genomen besluiten door de gemeenteraad als "uiterste middel" worden gezien. Een budget voor de wijkraden heeft de fractie tevergeefs in het discussiestuk gezocht. Het moet er wel komen vindt zij. Tenslotte stelt de fractie voor om een informatie-avond te houden over wat een wijkraad nu eigenlijk is. Voorgesteld wordt om wijkraadsleden en bewoners uit bijvoorbeeld Haarlem en Rotterdam, plaatsen waar al wijkraden functioneren, uit te nodigen om hun ervaringen te vertellen. verkochte zaal (500 mensen) het Leidse Vrijetijdscentrum, speelde gisteravond de uit Gro ningen afkomstige groep "Solu tion". De groep bestaat uit Tom Barlage (saxofoon) wiens moeder als manager van de groep op treedt, Willem Ennes (orgel), Hans Waterman (drums) en Guus Willemse (basgitaar), principe gescheiden De groep, die tot nu toe drie elpees gemaakt heeft; treedt niet ener verend op, in die zin, dat onont koombare meeslepende muziek wordt gemaakt. Het publiek liet het gisteravond allemaal op zich afkomen en genoot zichtbaar van de muzikale prestaties. Maar een sfeer zoals Herman Brood die enige tijd creëerde, leek voor "Solution" absoluut onbe reikbaar. volledig uit- Toch wil de groep met Lammetjes geboren in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De lente in Zoeterwoude heeft zich dit keer wel erg vroeg aangekon digd. Bij veehouder Droogh in de Weipoort zijn namelijk de eerste twee lammetjes gebo- Gisterochtend even voor half tien werd de veterinaire hulp van dierenarts Muurling in geroepen. Boer Droogh had namelijk ontdekt, dat zijn drachtige schaap moeilijk heden ondervond bij het lammeren. Het bleek dat de diertjes niet goed in de baar moeder lagen en derhalve in het moederlichaam gedraaid moesten worden, alvorens zij het levenslicht konden aan schouwen. Volgens de heer Muurling is de oorzaak van de vroege ge boorte gelegen in het feit, dat de zomermaanden koeler zijn geweest dan normaal. "Hier door raken de schapen eerder rams, aldus de dierenarts, "waardoor zij eerder be vrucht worden". Het is dan ook te verwachten, dat deze tamelijk zeldzame gebeurtenis de komende tijd navolging zal hebben en dat veel veehouders vroeg in de lammetjes zullen zitten. WASSENAAR - Het dorpscentrum van de Hervormde Kerk in Was senaar aan de Schoolstraat, is heropend door burgemeester Staab. Het gebouw is aanzienlijk opgefleurd. Verder is de ingang ingrijpend veranderd. In de zaal van het gebouw is een beschei den podium aangebracht. Het centrum heeft een capaciteit van ongeveer 250 mensen. OEGSTGEEST- De gemeente Oegstgeest heeft een voorlich tingsboekje samengesteld over het kleuter- en lageronderwijs in Oegstgeest. Het boekje is in een oplage van 850 exemplaren ver schenen en toegezonden aan alle ouders die voor het komende jaar hun kinderen voor het eerst naar school brengen. In totaal zijn dat 425 kinderen die het volgende jaar de kleuter- (200) en de lagere school (225) gaan bezoeken in Oegstgeest. Een aantal boekjes is verstuurd naar alle Oegstgeester scholen, die in deze brochure worden geanalyseerd, en naar de nieuwe ingekomenen in Oegstgeest. In het voorwoord geeft wethouder Gmelich Meijling van Onderwijs Brandweer had veel werk door stormschade LEIDEN - Tot vanmorgen negen uur is de Leidse brandweer vee rtig maal uitgerukt na storm schade-alarm. Bij de grote flat aan de Vijf Meilaan (boven De Gruyter) is de dakbedekking van het gebouw gewaaid. Aan de Oegstgeesterweg werd vannacht een grote betonnen muur door de harde wind omgedrukt. In het Leidse woonwagenkamp kon een boot geen stand houden te gen de wind en zonk. In de Ge versstraat in Oegstgeest viel vanmorgen een boom op een be stelauto. Ook in Leiden en de an dere randgemeenten sneuvelden talrijke bomen. Ernstige per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. en Wetenschappen al de preten tie van het boekje aan: "Deze brochure wil u een beetje op weg helpen met het doen van een keuze voor het schoolgaande kind". De brochure probeert op een over zichtelijke manier de ouders wegwijs te maken in de be staande onderwijssituatie in Oegstgeest. Daarnaast worden adressen gegeven voor ouders die interesse hebben in ouder participatie. De begeleiding van de lagere scholen in Oegstgeest, een omschrijving van de kleuter school in de maatschappij en een korte uiteenzetting over de schoolraad vullen de rest van deze brochure. als "Sonic Sea" en "Empty Faces" van de laatste elpee "Fully Inter locking" een toffe sfeer maken. Zonder twijfel is men daar gister avond in geslaagd, al lijkt de op merking revelant, dat wat "swin gende" nummers gemist worden. Niet enerverend "Solution" maakt namelijk erg goede en melodieuze muziek, maar noodt niet echt tot luiste ren. Het is niet enerverend en verrassend, maar wel erg knap van opbouw en compositie. De jongens houden zelf van de mu ziek van Frank Zappa, Stevie Wonder en David Bowie. Het lijkt verstandig dat "Solution" wat van het spanningselement, dat bijvoorbeeld Bowie in zijn optre den legt overneemt. "Solution" speelt zeer uitgebalanceerde mu ziek, maar doet dat zo consequent en zo weloverwogen serieus, dat de vonk slechts na lang spelen overspringt. Van de drie elpees die "Solution" gemaakt heeft is "Cordon Bleu" tot heden wel de bekendste en meest geperfectioneerde. De eerste plaat "Solution" heeft het minder gedaan dan "Cordon Bleu", wellicht veroorzaakt om dat de groep destijds nog hevig aan het zoeken was naar een ei gen identiteit. Ook de bezetting van de groep wis selde in die tijd constant, zodat van een "herkenbaar geluid" nauwelijks sprake kon zijn. Vanaf 1974 lijkt er wat rust in de groep te zijn gekomen. Deze rust is ook een wezenlijk bestanddeel van het bühne-optreden "Diver gence" is in het westen van ons land nauwelijks doorgedrongen. Met nadruk wordt hier gesproken van drie plaatprodukties en wordt "Fully Interlocking" niet meegeteld. Van deze lang speelplaat wordt door de kenners WASSENAAR - Als zoveelste in rij maakt nu ook de nieuwste Was- senaarse actiegroep, Onderkomen Kreatieve Beoefe ning (OKB) aan spraak op de goedgevulde por temonnee van Was senaar. De OKB, be staande uit jeugdige amateurmusici en amateur beeldende kunstenaars, eist van de gemeente de groep binnen een half jaar de be schikking te geven over een creativi- teitsruimte. Hierbij staat de actieg roep een centraal gelegen pand, niet te dicht op de woon bebouwing voor ogen, waar in voor komende gevallen een publiek van zo'n honderd man kan worden ontvangen. De actievoerders zijn eventueel bereid zich te schikken in het stichtingsver- namelijk duidelijk beweerd dat het een duidelijke kentering is in het muzikale repertoire van de groep en zich zo in positieve zin van de andere langspeelplaten onderscheidt, dat opnieuw "tel len" gerechtvaardigd lijkt. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN- De Leidse Cantorij van Joop Brons trok zoals verwacht weer tallozen naar de (kille) Hooglandse Kerk. Deze geheel buiten het kerstboomlied, tradi tie geworden kerstbood schapvoorbereiding, wordt zon der die vaak zo vernietigende ap- plaus-onderbrekingen be luisterd. De stilte na een gezon gen lied, tien hartslagen wellicht, is als nabeleving een essentieel bestanddeel omdat ze uitdruk king is van de gemeenschap. Dit onderscheidt de funcionele cantorij van de concert-instantie. De zangers verklanken plaatsvervangend wat de luiste raars innerlijk en zelfs emotio- band van de jon- gerensoos Nieuw Nijenvelt en zelf bouwwerkzaamhe den te verrichten. OKB heeft inmiddels ook een brief aan de raad gestuurd "als reactie op de onwil en onbereidheid om voor ons een rede lijke ruimte te scheppen". Verder stelt OKB dat als deze poging niet het gewenste resultaat oplevert harde ac ties zullen worden overwogen. Leiderdorp verkoopt stemmachines LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp wil de stemmachine verkopen die bij de raadsverkie zingen in '74 zijn gebruikt. Het besluit tot deze verkoop is al in een raadsvergadering in juni '74 genomen. Tot nu toe is er echter nog geen koper voor deze ma chines gevonden. Het is maar de vraag of andere ge meenten zo happig zullen zijn op de aangeboden stemmachines. Eén van de drie bij de verkiezin gen gebruikte machines haperde, waardoor DS'70 van 2 op 0 zetels terecht kwam. "Ik ben gewipt door een rotmachine", was het verbijsterde commentaar van DS'70-er Jo Nievaart, die meende op een zetel aanspraak te kunnen maken. Nievaart bleek gelijk te hebben. De machine had gehaperd, DS'70 had net genoeg stemmen om de nestor van de raad daarin terug te laten keren. Naar aanleiding van deze gebeurtenis besloot de Leiderdorpse raad om in het ver volg geen stemmachines meer te gebruiken bij de verkiezingen. neel in zich dragen. Ze doen iets gebeuren in hen. Een tweede punt daarnaast is, dat wat en dat hoe werd gezongen ten overvloede wonderlijk mooi was, ontroerend schoon. Cahant (En gelse uitspraak) en invloeden van Latijnse hymnen, die in de Ang licaanse kerk bleven leven, heb ben sterk de voorliefde van Joop Brons, die overigens ook (deels a cappello) van Vulpius Practorius, Hammerschmidt en Mendels sohn liet horen. Kenmerken van dit zingen zijn de totale beheer sing van het gegeven en de als gestreken toonvorming die ge heel in de halftiens overgaat en daardoor in de vergeestelijking. Als gewoonlijk hanteerde Brons het orgel. Tijdens de rustpauze voor de stemmen speelde Han Kapaan hobowerk van Papiesch, Sammartini, Franck (de twee eerste nummers als trio met de fluitiste Mijke de Ru) Van Ka- paan's hobo-toon krijgt men nooit genoeg, de fluitiste heeft kans op een fraaie ontwikkeling. KEES VERHOEF De Leidse Rechtswinkel (voor gratis juridisch advies) gaat tus sen kerst en nieuwjaar dicht. Op 2 januari is de Rechtswinkel weer bereikbaar op het adres Noord einde 2a op de gebruikelijke openingstijden. Auto-ongeluk LEIDEN - IN DE Hoflaan in Lei den kwamen vannacht rond half drie twee auto's met elkaar in botsing. De personenwagen van een 23-jarige Leidenaar sloeg daarbij over de kop en bleef on dersteboven op het wegdek lig gen. De andere wagen raakte door de botsing van de weg af en vloog tegen een muur van het Manse-schoolgebouw. De be stuurder van deze auto is daarop weggelopen. Niemand raakte bij dit ongeluk gewond. De politie is momenteel nog bezig met het onderzoek naar de identiteit van de weggelopen chauffeur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2