Kerstmis in de film: poedersneeuwverhaal V<§HÏÏ) Door Annemiek Ruygrok Holiday Inn" met Bing Crosby en Fred Astaire. De heren werden terzijde gestaan door twee "goedkopere godinnen" Virginia Dale en Marjorie Reynolds. Bing had in "Holiday Inn" wel de keus. In tegenstelling tot Fred As taire die zijn meisje aan Bing ver liest. Kerstmis heefl men door de ja ren heen steeds meer als handvat gebruikt om zich met veel glitter en geschitter te omgeven. Vooral op ons deel van het halfrond, waar de cember niet veel meer biedt dan koude en sombere dagen, is Kerstmis het excuus ge worden om het thuis gezellig te maken. Veel heeft dat niet te maken met de oorspron kelijke bedoeling van deze dagen, maar begrijpelijk is het wel. Ook in de film wordt Kerstmis voornamelijk gebruikt om als achtergrond te dienen voor een zoetig verhaal, waarin het decorum van sneeuw, den- nebomen en glanzende kerst versiering de onwezenlijke sfeer alleen maar vergroot. Bij naspeuringen in encyclope dieën blijkt al snel, dat maar weinig filmmakers hebben getracht de "diepe gedachte" achter Kerstmis uit te beel den, of zelfs gewoon het kerstverhaal te verfilmen. In "Lion in Winter", een Brits- Amerikaanse produktie uit 1968, speelt Kerstmis wel iswaar een onmisbare rol, maar dan nog altijd in de sfeer van het verhaal. Met andere woorden, zonder de sfeer van Kerstmis eromheen hadden de makers deze produktie nooit de waarde mee kunnen geven die hij nu heeft, maar toch is het ondergeschikt aan het verhaal en de hoofdfigu ren om wie het draait. De film speelt zich af aan het hof van de Engelse koning Hen drik de Tweede. De makers wonnen er drie Oscars mee. Eén voor het spel van Kathe- rine Hepburn, die de echt genote van Hendrik, Eleonoor van Aquitanië, gestalte gaf, één voor de muziek van John Barry en de derde voor het scenario van James Gold man. Peter O'Toole speelde een vrij komische Hendrik de Tweede. Bing In de films, de shows liever ge zegd, waarin Kerstmis op de achtergrond aanwezig is, speelt - opmerkelijk genoeg - de dit jaar overleden Bing Crosby een belangrijke rol. De geliefde crooner maakte in 1954 zijn "White Christmas" en de titel zegt het al: het draaide voornamelijk om de sneeuw en de glitter. Toch was dat zeker niet zijn eerste poedersneeuwfilm. Al in 1942 was namelijk "Holi day Inn" op het doek te zien geweest, waarin Crosby voor het eerst optrad met een an dere held: Fred Astaire. De muziek voor deze film was van Irving Berlin, die later ook de songs voor "White Christmas" zou schrijven. "Holiday Inn" werd uitgegeven bij Paramount, de producent van alle films met Bing in de hoofdrol. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Crosby een grotere rol kreeg toebedeeld, dan de dansende Astaire. En men ging zelfs zo ver dat Astaire, met zijn snelle danspasjes de versierder bij uitstek, het onderspit moest delven. Want Bing kreeg het meisje van zijn dromen, ter wijl Fred het met een tweede keus moest doen. Astaire zei later dat hij dit niettemin zijn leukste film had gevonden. Natuurlijk is het verhaal hier niet belangrijk. Het accent kwam te liggen op de zang en het dansen van de heren. Het verhaal loopt over een pe riode van twee jaar, waarin Kerst en Oud en Nieuw veel vuldig voorkomen. Het moeilijkste nummer om te verfilmen was het zang- en dansnummer van Astaire "Let's say it with firecracker" ("Zeg het met rotjes"), waarin hij met klappende rotjes moest werken. Hij danste en zweefde heen om rotjes die hij met een sigaret moest aanste ken. Geen sinecure, zelfs niet voor een crack als Astaire. Het nummer moest wel vijf entwintig keer worden op genomen voor het echt goed zat. Maar toen was er dan ook een act, die menig filmkijker uit die tijd zich zal herinne- Leuke bijkomstigheid was het feit dat Astaire voor deze op name het zeshonderdste paar dansschoenen droeg, sinds hij in Hollywood was beland. Dure grap Het idee om Astaire in deze film te zetten kwam overigens van Mark Sandrich, in die dagen de topproducer van Para mount. Omdat het daardoor een nogal dure grap werd moesten voor de vrouwelijke hoofdrollen dan maar twee "mindere godinnen" worden aangetrokken: Maijorie Reynolds en Virginia Dale (de tweede keus van Astaire). Kennelijk het succes van "Ho liday Inn" gedachtig, besloot Irving Berlin een aantal jaren na de Tweede Wereldoorlog een tweede film met dezelfde formule te maken. "I'm dreaming of a white Christ mas", een song die in "Holi day Inn" zijn première be leefde werd opnieuw van stal gehaald en Berlin schreef er elf nieuwe nummers bij. Eigenlijk was alles voor "White Christmas" klaar, de geld schieters waren er (Para mount, Berlin en Crosby zelf), de songs die Berlin in een uit barsting van geestdrift had geschreven en de man om wie het draaide: Bing Crosby. Maar het verhaal ontbrak. Er was weliswaar een verhaal, maar dit stuitte op moeilijk heden. Want Fred Astaire, die ook nu weer werd aangezocht om naast Crosby te figureren, wees het script na er één blik op geworpen te hebben van de hand. Na veel gepraat en gezoek werd Danny Kaye bereid gevonden om als partner van Crosby te fungeren. Daarna besloot men het script toch te verbe teren. Mei Frank en Norman Panama werden hiervoor aangesteld en zo kon aan de film worden begonnen, die in 1954 af zou komen. Ondanks de vele moeilijkheden vóór en tijdens de opnamen. Want Berlin was zo zenuwachtig, dat hij alle medewerkers tot wanhoop dreef. Dan was de camerastand niet in orde, vervolgens was de belichting niet goed. Telkens moesten opnames worden overge maakt, want Berlin had het waanidee dat er niets meer klopte. Niettemin werd de film een enorm succes. Vooral voor Crosby zelf. Niet alleen op fi nancieel gebied, maar ook op het amoureuze vlak heeft de produktie hem geen windeie ren gelegd. Want na de dood van zijn eerste vrouw Dixie, was "White Christmas" voor Crosby een remedie tegen zijn verdriet. Het toeval wilde bovendien dat hij tijdens de opnames in de studio's van Paramount de vrouw tegen het lijf liep, met wie hij tot zijn dood verder zou leven: Kath- ryn Grant. Een gelukkig toe val voor Bing, die zijn succes' vóór "White Christmas" had zien tanen. Bells Tussen "Holiday Inn" en "White Christmas" in werd nog een film gemaakt, waarin Bing Crosby en Kerstmis een rol vertolkten. Dat was "The Bells of St. Mary's". Naast Crosby speelde Ingrid Berg- Een heel andere opzet lag ten grondslag aan deze film uit 1945, die zich afspeelde op een soort kostschool. Crosby als Father O'Mally heeft te kampen met een school die om allerlei redenen dreigt te vervallen. Ingrid Bergman is de directrice van de school. Er ontstaat een conflict tussen deze twee religieuzen, tussen het individualisme van de di rectrice en de toegeeflijkheid van de priester. Tenslotte worden de twee toch bond genoten in de strijd tegen het verval. Kerstmis speelt hierin zoverre een rol, dat er door de scholie ren een kerstspel zal worden opgevoerd. In het stuk heb ben een beschermeling van de priester en een pupil van de directrice een hoofdrol. Bij de voorbereidingen voor het kerstspel komt het conflict tot een hoogtepunt. De direc trice stort in, maar krijgt tenslotte toch de waardering die zij verdient. De recensies van deze film wa ren niet zo lovend, al waren de critici mild tegenover Crosby. Maar vooral Bergman werd verweten dat zij te suikerzoet speelde. Eigenlijk paste dat wel in het geheel. Want ondanks het gemis van de glamour, de songs en de danspasjes in de hiervoor beschreven films, was "The Bells" inderdaad een wat zoetig gegeven dat van het begin af naar een ge lukkig einde stevende. Tegen de achtergrond van deze film zweefden overigens allerlei roddelverhalen volgens welke het huwelijk van Crosby met zijn eerste vrouw op de klippen dreigde te lo pen. "Zij gaan alleen niet uit elkaar om het succes van de film niet kwalijk te beïnvloeden", schreven sommige kranten. Toen de film uit was verdwe nen deze roddels echter even snel als zij gekomen waren. En de loop van de geschiede nis heeft ook ditmaal het be wijs geleverd, dat de roddel rubrieken het meestal niet bij het rechte eind hebben. Een minder prettig kerstfeest is weggelegd voor Jack Lem- mon in de film "The Apart ment" uit 1960. Na het succes van Lemmon in "Some like it hot" beloofde regisseur Billy Wilder hem een rol op het lijf te schrijven. Dat werd dus de kantoorklerk, die tegen een vergoeding zijn flatje ver huurt aan zijn bazen, zodat zij de gelegenheid krijgen hun amoureuze avontuurtjes te beleven. En omdat het een tragikomedie is, wil het toeval dat Lemmon verliefd wordt op een meisje (Shirley Mac- Laine), dat in zijn flat zijn baas aangenaam bezig houdt. Door dit feit komt Lemmon met Kerstmis letterlijk en figuur lijk in de kou te staan, al komt later allés op zijn pootjes te recht. Neusspray Lemmon was tijdens de opna men bijzonder verkouden geworden. Daarom had hij zo'n vervelende neusspray op zak. Op een gegeven ogenblik improviseert Lemmon, ge heel buiten het script om, een scène, waarin hij een van zijn bazen met de neusspray in het gezicht spuit. Wilder vond het zo'n leuk idee, dat de opname erin is gelaten en inderdaad een van de grappigste is ge worden uit de hele film. Een bescheiden rol speelt Kerstmis nog in twee films, die in het genre showfilms thuishoren. In "The Glenn Miller Story" over de be roemde bandleider, waarin een vreemde en zoetige scène te zien is tijdens het Kerst feest. De sentimentele biogra fie is overigens genoegzaam bekend om er veel woorden over vuil te maken. En vervolgens in "On Moon light Bay", waarin een ander "fenomeen", Doris Day, de spil is. Ook hierin draaide het voornamelijk om de songs van de jongensachtige tiener die zich later zou ontpoppen tot een wat damesachtiger wezen. Een van de vele routi nefilms die met Doris Day zijn gemaakt. Bekende liedjes hieruit „I'm forever blowing bubbles" en „Christas Story". Zoals uit bovenstaande blijkt, leent Kerstmis zich bij uitstek voor shows. Kennelijk is er voor de wat kritischer film makers nog geen markt om het een beetje anders aan te pakken dan in voorbije tijden het geval was. Al blijft de vraag of het publiek, dat nu eenmaal een bepaalde voor stelling van Kerstmis heeft, daar voor te porren valt. Tenslotte zijn de kopieuze di ners, de galakledij en de sfeer van sneeuw, dennebomen en open haardvuur, nog steeds niet vervangen door een wat ingetogener opstelling. En het is maar de vraag of de filmgiganten het aandurven om daar, op hun manier, een alternatief voor in de plaats te stellen. Bronnen: "The Filmgoer's companion", Leslie Halliwell, "The films of Ingrid Bergman", Lawrence J. Quirk, "Bing", Charles Thompson, "Starring Fred As taire", Stanley Green en Burt Goldblatt, "Fred Astaire", Mi chael Freedland, "The films of Jack Lemmon", Joe Baltake, "Katherlne Hepburn", Gary Carey, "Kate, the life of Kathe rlne Hepburn", Charles Hig- ham.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 24