„Foreholte degraderen? ...vergeet het maar" Brenda zette de justitie inbaar hemd remises Vijf in damstrijd Indoorstrijd atletiek in Zwolle Duizendjes van in Amsterdam Caransa aangetroffen Tolisario" laat Fransen (8) vrij t Trainer Rheden voor 5 maanden geschorst Nederlandse studenten verontrust over kerkelijke druk in de Bondsrepubliek ZATERDAG 24 DECEMBER 1977 VOORHOUT - De klad zit erin by Foreholte. Na een lange periode waarin de Voor- houtse zaalhandbalploeg grossierde in titels, verkeert de formatie nu in de hoek waar de klappen vallen. Het visitekaartje dat met de komst van het duo Wim Geerlings (trainer/coach) en Nel Geerlings, die de overstap maakten van Walcheren, leek te kunnen worden afgegeven in de eredivisie lijkt nu zelfs in het voorportaal van het na tionaal zaalhandbalwalhalla niet te worden geaccepteerd. De situatie van Foreholte is verre van rooskleurig in de eerste divisie B, waarin alleen Hellas 2 en Were Di onder de Voorhoutse dames staan ge klasseerd. Were Di zal wel niet aan degradatie kunnen ontsnappen, maar de reser- veploeg van Hellas kan in tijden van nood uit een groot speelsters-arsenaal putten. En dat zal stellig gebeuren als het Haagse team op 8 januari in de sporthal in Sassenheim het belangrijke duel met Fo reholte gaat uitvechten. Wie die ontmoeting winnend af sluit, kan voorlopig weer wat r ademhalen. Dat het Foreholte zal zijn, dat na het treffen frisse lucht kan opsnuiven, staat voor Jet Verdegaal en Marjan Mens aan geen enkele twijfel on derhevig. Het zelfvertrouwen van die twee jonge speelsters is nauwelijks geschokt. "We degraderen gewoon niet", stellen zij resoluut vast. "Mis schien klinkt het arrogant, maar dat is het niet. Er is echt niet zo'n groot verschil in speelsterkte tussen de top en Foreholte". Jet Verdegaal en Marjan Mens houden het er vooralsnog dan ook op dat Foreholte alleen zo laag geklasseerd staat door de tegenwerking van Vrouwe Fortuna en de aanpas singsproblemen die zijn ont staan na een trainerswisse ling. Met de komst van Wim Geerlings voor Frank Bonte werd de benadering na tien jaar compleet anders. Harder, professioneler. Het was merkbaar tijdens wed strijden, waarin Foreholte te genwoordig een minder be houdende tactiek toepast. "In de 4-2 defensie waarmee wordt gespeeld, klapten de twee stoorspeelsters vroeger veel meer terug, terwijl ze nu spelen op het onderscheppen van de bal". Dat de tactiek aanvallend wat minder uit de verf komt, wijten Jet Verdegaal en Mar jan Mens aan pech. "Vooral in het begin van de competitie zijn we daarmee gecon fronteerd in wedstrijden te gen Hellas en Zonnebloem en bovendien is inmiddels Nel Geerlings geblesseerd ge raakt. Dat scheelt natuurlijk ook een stuk". De winterrust die inmiddels is ingegaan, komt Foreholte Jet Verdegaal „We degraderen gewoon niet" dan ook best uit. Nel Geerli ngs, die zich nu nog op kruk ken voortbeweegt, kan daarin wellicht zodanig herstellen dat ze op 8 januari weer van de partij kan zijn. Het zou voor Foreholte een ex tra stimulans betekenen by het uitvoeren van de schijnbewegingen die het degradatiespook moeten misleiden. "Wat we op de training doen. is er tot nu toe nog niet uitgekomen. Dat moet een keer gaan lukken en dan gaat dat punten opleve- Jet Verdegaal en Marjan Mens zijn daarvan zo overtuigd dat ze een al aangehaalde uit spraak nog aandikken. "Fo reholte degraderen? Vergeet het maar". AMSTERDAM - Niet minder dan vijf remises werden aan getekend in de zesde ronde van het internationale Suikerdamtoernooi in Amsterdaip. Hiervan profiteerde Baba Sy, die op Gurvich de enige overwinning van de zesde ronde behaalde. Hij veroverde daarmee een plaats in de kopgroep. Kerstlotto De uitslag van de kerstlotto is: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de lotto van week 53 op 1 januari a.s., het overige 4/5 deel wordt gelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: twee winnaars, die elk bruto 105.125 ontvangen. Derde prijs: 115 winnaars, die elk De uitslagen zesde ronde groot- Rob Clerc behield met .feén punt voorsprong de leiding in het klas sement. Dat deed hij door een uitstekende remise tegen we reldkampioen Harm Wiersma- Frank Drost had tegen Nimbi veel terrein voordeel behaald en stond lange tijd op winst. Toch wist de Kongolees een reddende remisevariant te vinden. Dat lukte ook de Fransman Hisard tegen Jansen. ZEIST- Ben Z weers, de trainer van amateur-hoofdklasser Rheden, is door de tuchtcommissie van de KNVB geschorst voor een pe riode van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De oefenmeester werd gestraft naar aanleiding van zijn discri minerende opmerkingen aan het adres van arbiter Ruud Klint, uit Nieuw Vennep, na afloop van de in oktober gespeelde bekerwed strijd Excelsior- Rheden. In deze wedstrijd, die Rheden met 5-0 verloor, werd de Rheden-speler Matser uit het veld gestuurd en kregen twee vamzijn clubgenoten een officiële waarschuwing. Zweers overweegt om in beroep te gaan tegen de uitspraak van de tuchtcommissie, waaraan een uitvoerig onderzoek is voorafge gaan. Brazilië favoriet Bij een enquete onder zeventien voetbaltrainers uit de hoogste Italiaanse afdeling hebben acht oefenmeesters Brazilië als grote favoriet aangewezen voor de eindoverwinning in het toernooi om het wereldkampioen voetbal, dat het volgend jaar in Argentinië wordt gehouden. Zes andere trainers zagen naast Brazilië nog andere kanshebbers voor de titel. Vier van hen noemen West- Duitsland, drie stemden voor Ar gentinië en twee zagen Neder land als kandidaat voor de eindzege. Slechts twee oefen- meesters hebben zo veel ver trouwen in de nationale Ita liaanse ploeg, dat zij deze als nummer één tippen. De meeste trainers hielden het er op, dat Ita lië bij de eerste acht zal eindigen. De Hongaar Ladislav Kubala heeft zijn contract als trainer van het Spaanse nationale elftal met twee jaar verlengd. Het salaris van Kubala bedraagd omstreeks de 5.200.000 pesetas (ongeveer 150.000 gulden) per jaar, exclusief premies. Voor het bereiken van de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië ontving de 50-jarige Hongaar een extra premie van 3 miljoen pesetas (ongeveer 90.000 gulden). In de nieuwe verbintenis is een clausule opgenomen die eventuele verlenging tot het we reldkampioenschap in 1982 (dat in Spanje wordt gehouden) mo gelijk gemaakt. Aan die eindron den in Spanje zullen 24 landen deelnemen. De Spaanse organi satoren zijn akkoord gegaan met het FIFA-voorstel om het aantal landen met acht te verhogen bruto 2.365.90 ontvangen. Vierde prijs: 6499 winnaars, die elk 51.30 ontvangen. Vijfde prijs: 8.173 winnaars, die elk 40.80 ontvangen. De jackpot voor lotto 53 bedraagt 86.573,59 meestergroep zijn: Hisard (Fra>- Jansen (Ned) 1-1, Drost (Ned)- Nimbi (Kon) 1-1, Baba Sy (Sen)-Goervitsj (VS) 2-0, Clerc (Ned)-Wiersma (Ned) 1-1, Ge- ndlerman (Isr)-Soumaoro (Mali) 1-1, N'Diaye (Mali)-Kaplan (Sov) IJSHOCKEY - Voor de Neder landse ijshockey competitie Stand: 1. Clerc 8, 2. Drost, Jansen, werd gisteravond één wedstrijd gespeeld. NN Nijmegen versloeg HIJS met 10-6. De tussenstanden 1-0, 5-3 Wiersma, Sy en Kaplan 7, 7. Hi sard en N'Diaye 6, 9. Nimbi en Soumaoro 5, 11. Gendlerman 4, 12. Gurvich 2. DEN HAAG - De nationale indoor atletiekkampioenschappen zullen op 4 en 5 februari aanstaande plaatsvinden in de IJsselhal in Zwolle. Daartoe zal een rondbaan van 200 meter bestaande uit kunststofmattén zonder ver hoogde bochten worden aange legd. Hierop zal een volledig programma met uitzondering van de 400 meter worden afge werkt. Aangezien het niet aan nemelijk is dat de lange afstand lopers in eigen land in staat zullen zijn de limieten voor de Europese indoorkampioenschappen van Milaan te halen - de banen zijn daar niet goed genoeg voor - krijgen de in aanmerking ko mende kandidaten startgelegen heid in de Westfalenhal van Dortmund of in Düsseldorf. De atletiekunie heeft de nationale kampioenschappen in Zwolle begroot op 20.000 gulden. Daar mee is men aanmerkelijk goedkoper uit, dan met het oor spronkelijks plan, waarbij in een veilinghal in Beverwijk de eigen houten baan voor een reeks van jaren zou worden opgezet. De uitwerking van dit pian zou in- plaats van de begrote hon derdduizend gulden minstens twee ton gaan kosten. De in de Arnhemse Rijnhal opgeslagen houten baan zal het komende jaar worden overgebracht naar Zwolle en daar zodanig worden gerenoveerd dat er verschuifbare en verrijdbare delen ontstaan. De baan wordt dan tevens ingekort tot 190 a 200 meter. Op deze wijze hoopt de K.N.A.U. het aantal ma nuren, dat nodig is om de baan op Eén week voor de nationale indoor- strijd zal in dezelfde IJsselhal (op 28 en 29 januari dus) de nationale kampioenschappen meerkamp worden gehouden. Het betreft hier de vijfkamp dames en de achtkamp heren. Voorts zijn deze winter nog twee indoorwedstrijden gepland: na melijk in de Martinihal in Gro ningen op 14 en 15 januari en op 21 en 22 januari. Record aantal inschrijvingen voor Kerst zwemwedstrijden LEIDEN - Op tweede kerstdag houdt De Zijl/LGB weer de be kende kerstzwemwedstrijden voor zwemmers in de leeftijds groepen tot veertien jaar, wed strijden die bedoeld zijn als re vanches voor de afgelopen zomer gehouden Nederlandse kam pioenschappen. Die zwemmers die vanaf januari in een hogere leeftijdscategorie vallen hebben op de tweede kerstdag praktisch de laatste gelegenheid om nog een kringrecord scherper te stel len en dat verklaart mede de po pulariteit van deze wedstrijden. Dit jaar overtrof het aantal in schrijvingen alle records, zodat vele aspirant-deelnemers teleur gesteld moesten worden. Een vast onderdeel van de kerstwed-' strijden is de strijd om de Sergio de Gregorio trofee, die elk jaar op een ander seniorennummer wordt gehouden. Dit jaar is de 100m vlinderslag dames aan de beurt. Dat kan een aantrekkelijke race worden, want op het prog ramma prijken de namen van In eke Ran, Diane Edelijn, Annelies Maas en Judith Verkerk en dat zijn resp. de nummers 2,3,4 en 6 van Nederland op deze afstand. Het wedstrijdprogramma begint om 13.00 uur in zwembad De Zijl. ZEIST (ANP) - De Nederlandse Christen-studenten Vereniging (NCSV) heeft in een communi que haar verontrusting uitge sproken over de kerkelijke druk, die wordt uitgeoefend op de Evangelische studentengemeen- Van der Lek verlaat Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) - De PSP'er Bram van der Lek verlaat per 16 januari de Tweede Kamer. Hij vindt dat zijn gezondheidstoe stand hem niet toelaat, het ka merwerk naar behoren te ver vullen, zo heeft hij meegedeeld. Het zou volgens hem tegenover de kiezers en de partij onjuist zijn onder die omstandigheden de post in de Tweede Kamer te blijven bezetten. Van der Lek zei wel zich buiten de kamer zoveel mogelijk te willen blijven inzet ten in de strijd voor socialisme en vrede. De enige PSP-zetel in de Tweede Kamer zal na het vertrek van Van der Lek worden bezet door A. G. van der Spek (54). ten berust op de politieke en maatschappelijke keuze van de studenten, die niet de keuye is van de kerken. De landelijke sy node heeft zelfs gedreigd zich te distanciëren van de studen tengemeenten en de subsidies aan die gemeenten te staken. De NCSV zegt zich nauw verbon den te voelen met de evangeli sche studentengemeenten (ESG) omdat beide lid zijn van de We reld Christen-Studenten Federa tie (WXCF), die in Genève zetelt. De ESG's hebben gekozen voor samenwerking met groepen als Christenen en voor het so cialisme, die de kerk willen her inneren aan haar taak om de zaak van de verdrukten en socialisti sche organisaties. De NCSV heeft in haar werk eenzelfde keuze ge daan, aldus het communique. Men vindt het uitermate kwalijk, dat samenwerking met socialisti sche groeperingen wordt gelijk gesteld met „sympathie voor ter roristen". Ten slotte verwachten de Chris ten-Studenten, dat niet alleen zij, maar ook de Nederlandse ker ken, in het bijzonder de ek- klesia's, gemeenten en parochies aan de Nederlandse universitei ten en hogescholen, hun stem verheffen. AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam zijn gistermiddag twee duizend-gulden-biljetten, af komstig van de tien miljoen gul den losgeld voor Maup Caransa, opgedoken. Een buitenlandse vrouw wilde beide biljetten in wisselen by de Spaarbank voor de Stad Amsterdam. De vrouw en haar eveneens in de hoofdstad verblijvende vader bleken de biljetten echter volkomen te goeder trouw te hebben gekregen van een bank in München, aldus de Amsterdamse politie die ver moedt dat de beide duizendjes eerder afkomstig waren van een onlangs in het Zwitserse Zurich aangeboden partij Caransa-bil- jetten. Het is de eerste keer, dat een (zeer klein) deel van het losgeld voor de destijds ontvoerde miljonair Caransa in Nederland opduikt. 'Enkele weken geleden werden in Rome twee mannen gearre steerd, die eveneens Caransa- duizendjes aanboden. Alle nummers van de losgeld-biljet ten werden destijds na de vrijla ting van Caransa in Nederland aan een groot aantal andere Europese landen bekend ge maakt. APELDOORN - Prins Bernhard jr. wordt op eerste kerstdag acht jaar. Bewindslieden bestuderen wetsontwerpen DEN HAAG(ANP)- Minister-pre sident Van Agt heeft gisteren tij dens de eerste vergadering van het nieuwe kabinet de ministers gevraagd welke wetsontwerpen, die door het vorige kabinet aan het nieuwe kabinet zijn overgela ten, zij wensen over te nemen en welke voorrang zij eraan willen geven. De bewindslieden zullen voorts met hun ambtelijke ad viseurs alle wetsontwerpen doornemen die bij het parlement liggen en aangeven welke zij al dan niet gewijzigd, voor hun re kening willen nemen. Dit deelde premier Van Agt mee na afloop van de kabinetsbijeenkomst. Ten aanzien van de uitbreiding van het ultra-centrifugeproject in Almelo is volgens Van Agt nog overleg met de betrokken part ners gaande inzake de waarbor gen tegen proliferatie van het verrijkt uranium. Premier Van Agt wilde niet meedelen met wie de nieuwe minister van buiten landse zaken van der Klaauw in onderhandeling is. Het kabinet zal tijdig een beslissing nemen, zei hij. Verder beslist het kabinet over de bezetting van de diverse onder raden van de ministerraad en over een vervangingsregeling bij tijdelijke afwezigheid van minis ters. Vice-minister-president en minis ter van binnenlandse zaken, Wiegel, zal als minister-president optreden tijdens afwezigheid van de heer Van Agt. Wiegel staat ook als vervanger op de lijst voor-de minister van Nederlandse an- tilliaanse zaken en de minister van justitie. Premier Van Agt zal bij afwezigheid van de minister van buitenlandse zaken als zoda nig fungeren. BAARLE-NASSAU (SP) - Twee agenten van de rijkspolitie heb ben gisteren lelijk op hun neus gekeken toen ze de Zuidmolukse Brenda Risamenapitty in haar kantoor in Baarle-Nassau kwa men aanhouden. "Jullie kunnen mij helemaal niet i", antwoordde ze een- Bezwaar tegen schildering op schutting politiebureau UTRECHT (ANP) - Binnen het Utrechtse politiekorps is be zwaar gerezen tegen een muur schildering van een Chileense kunstenaarsgroep op een schutting rond het hoofdbureau. In een brief aan het gemeentebe stuur heeft de Utrechtse hoofd commissaris C. S. van Doesburg het ongenoegen kenbaar ge maakt. Volgens een woordvoer der van de politie stoort men zich vooral aan de politieke inhoud van de schildering, die daarom niet zou passen by een openbaar gebouw. Bovendien vindt de po litie de versiering van de schutting maar een slordig ge doe. De schildering is, met medewer king van de gemeente Utrecht, gemaakt tijdens een Chili-week. Overweging van de gemeente om toestemming te geven was onder meer dat met de schildering een saaie hoek van de oude woonwijk rond het politiebureau kon wor den verfraaid. Het Utrechtse college van B. en W. heeft inmiddels bekeken hoe aan de bezwaren van de politie tege moet kan worden gekomen. Voorgesteld zal worden om de schutting in een neutrale kleur over te schilderen of om het gheel te verplaatsen naar een andere plek in de stad. Kosten hiervan worden begroot op zo'n vijfdui zend gulden. Een derde voorstel is nog om de schutting met schildering te laten voor wat ze is. voudig. "Ik bevind me op Bel gisch grondgebied". Ze trok een denkbeeldige lijn over haar bureau en legde de ver bouwereerde politiemannen uit hoe de situatie in elkaar zit. "Hier loopt de grens. Achter het bureau ligt België en ervóór is Neder land. Jullie kunnen me dus hier helemaal niets maken". Voor de agenten bleef er niets an ders over dan onverrichterzake af te druipen. Afspraken Brenda Risamenapitty is nog steeds hevig verontwaardigd over de gang van zaken. "Ik weiger om me door de politie te laten opbrengen als een misda digster. Ik ben eerste secretaris van de handelsvereniging van de Vrije Republiek der Zuid-Mo- lukken en in verband daarmee heeft de rechter-commissaris Van Riessen van de rechtbank in Assen me opgeroepen als ge tuige. Ik weet niet om welke re den. Ik vermoed dat hij vragen wil stellén over de kaping of wa penleveranties. Ik heb daar zelf op geen enkele manier mee te maken, maar ik ben best bereid om zyn vragen te beantwoorden. Alleen kon ik absoluut geen ge volg geven aan zijn uitnodiging op een middag te komen. Ik had vandaag een aantal afspraken staan die ik onmogelijk kon ver zetten. Ik heb de rechter-com missaris daarom een keurig briefje geschreven en gevraagd om een gesprek op 10 januari. Op dat schrijven heb ik niets meer gehoord, tot vandaag ineens die ageyten voor m'n neus stonden. "Belachelijk" Brenda Risamenapitty zal de ko mende dagen goed moeten uit kijken waar ze loopt. "De agenten hebben gezegd dat ze me onmid dellijk in de kraag zouden pak ken als ik één stap op Nederlands grondgebied zou zetten. Ik moet dus zorgen dat ik op Belgische bodem blyf. Maar eigenlijk is de hele situatie natuurlijk totaal be lachelijk. Ik heb laten zien dat ik wil praten en toch moet de justi tie zo nodig haar macht laten zien. Ik ben blij dat ik de justitie van daag in haar hemd heb kunnen zetten". ALGIERS (Reuter/AFP) - Het Saharaanse Polisario-front heeft gisteren in Algiers acht Franse burgers, die in de loop van dit jaar in Mauretanië wa ren gevangen genomen, overgedragen aan secreta ris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties. Deze nam de vrijgelatenen la ter per vliegtuig mee naar Pa rijs. De acht Fransen, een vrouw en overvallen van de Saharaanse onafhankelijkheidsbeweging in mei en oktober op Maure- taans gebied gevangen ge nomen. Dit was, volgens het Polisario-front, gebeurd om dat de Fransen betrokken wa ren bij de strijd die Maureta nië en Marokko tegen het front voeren. De Franse auto riteiten hebben steeds gesteld Het Polisario-front wil een on afhankelijke republiek vesti gen in de westelijke Sahara. Dit gebied was oorspronke lijk een Spaanse kolonie. Na dat de Spanjaarden zich be gin vorig jaar hadden terug getrokken. werd het fosfaa- trijke gebied verdeeld tussen Mauretanië en Marokko. Frankrijk heeft gisteravond voor het eerst toegegeven dat vliegtuigen van zyn lucht macht in de afgelopen tijd in de Sahara tweemaal in actie zyn gekomen tegen guerril lastrijders. "De acties werden ondernomen in omstandigheden die Fran sen (die in Mauretanië wer ken) in gevaar dreigden te brengen". Geheel onverwacht is van ons heengegaan, in volle overgave aan Gods Heilige wil, onze dierbare en zorg zame moeder en oma HELENA PAULINA GORDIJN-VERHOEVEN weduwe van ADRIAAN JEROEN GORDIJN op de leeftijd van 76 jaar A. J. GORDIJN R. F. STEENVOORDEN I. A. STEENVOORDEN Noordwijk, 23 december 1977 Stijntjesduinstraat 3 Correspondentie-adres: Golfweg 23. De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedragen op dinsdag 27 december om 11.00 uur in de parochiekerk van Maria ter Zee te Noordwijk aan Zee. waarna de bijzetting zal plaatsvinden in het familiegraf op de R K. begraafplaats aan de Gooweg te Noordwijk-Binnen. Mede voor haar intentie wordt er op tweede kerstdag om 10.00 uur een eucharistieviering gehouden in bovenge noemde kerk. Gelegenheid tot condoleren tweede kerstdag na de Eucharistieviering en 's avonds Stijntjesduinstraat 3 van 19.00 tot 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13