Pouliclor begint nieuw leven Argentinië-komitee speel onder protest Ton Oudshoorn slaat deur naar kernploeg zelf dicht Rijsbergen: Jog geen standpunt" Schaaktweekamp weer op gang Ook Boere niet in driebandentoernooi ZATERDAG 24 DECEMBER 1977 Schaatscoach Van Oever voelt zich beetgenomen door Van Helden LEIDEN - De problemen rond de schaatskernploeg dreigen zo vroeg in het seizoen al, de vormen te gaan aannemen van een ver volgverhaal zonder einde. Na de opwinding rond de aanstelling van conditietrainer Klooster boer, de eerste affaire Hans van Helden en de gigantische flop in de interland tegen Noorwegen, is coach Egbert van 't Oever op nieuw geconfronteerd met twee incidenten. Hans van Helden en de Rijpweteringse schaatser Ton Oudshoorn, die zouden worden opgenomen in de voorlopige Oranje-selectie, zijn de afgelopen week op eigen houtje al vertrok ken naar Inzeil. In die plaats, Madonna di Cam- piglio en Innsbruck worden na het driebanentoernooi de vier Nederlandse rijders geselecteerd voor het Europees kampioen schap dat op 28 en 29 januari in Oslo wordt gehouden en de be doeling was dat de voltallige se- lectiegroep op Tweede Kerstdag zou afreizen naar Beieren. Ton Oudshoorn en Hans van Hel den bleken echter al vertrokken toen gistermorgen in Heerenveen de eerste tien kilometer van het ■ji op het programma stond. Oudshoorn heeft daarmee voor zichzelf de deur naar de kern ploeg definitief dichtgeslagen, voor Hans van Helden blijft die nog altijd uitnodigend geopend staan. Van 't Oever vindt dat geen meten met twee maten: „Want het zijn duidelijk twee ver schillende zaken. Ton heb ik maandagavond verteld dat hij mee kon gaan aan de hand van zijn prestaties in Noorwegen. Hij kwam toen onmiddellijk met het verzoek of hij niet eerder mocht afreizen omdat hij elk jaar rond de Kerst naar Inzeil gaat en om dat hij al besproken had. Ik heb hem doorgestuurd naar de tech nische commissie, waar hij dat probleem heeft voorgelegd. De uitspraak van de TG was dat hij die tien kilometer in Heerenveen moest rijden en dat hij samen met de ploeg zou moeten afreizen als hij erbij wilde horen. Nu hij eer der is vertrokken komt hij vol gens die beslissing niet meer in aanmerking voor een plaats. Dat heeft hij aan zichzelf te wijten. Toch vind ik het jammer dat het zo gegaan is. Aan de ene kant ontneem je de anderen de kans hem te verslaan. Dus kan er straks altijd gezegd worden dat die vierde man alleen zo ver kon komen omdat Ton er niet was en hij kan zeggen ik ben het alleen niet geworden, omdat ik er niet bij mocht zijn". In de verhouding Technische commissie - Ton Oudshoorn wil Egbert van 't Oever zich echter niet verder mengen. Meer zorg baart hem de nieuwe affaire Van Helden. De veelgeplaagde Lis- senaar wil nu eindelijk wel eens weten waar hij aan toe is met die rijder. Vooral nu deze zaak is gaan spelen vlak nadat coach en schaatser tijdens een gesprek tot elkaar leken te zijn gekomen. Van 't Oever "In het vliegtuig uit TON OUDSHOORN Noorwegen heb ik een fijn ge sprek gehad met Hans, waarin ik hem informeel had meegedeeld dat hij weer zou worden opge nomen in de voorlopige kern ploeg. Daarna zou ik het hem nog formeel melden, maar hij bleek niet meer te bereiken, dus hij wist formeel van niets. Daar heb ik mee te maken en daarop zou hij zich ook kunnen beroepen in zijn verweer. Toch voel ik me wel een beetje belazerd, want we hadden zelfs al afgesproken dat hij met mij mee zou rijden naar Inzeil. Ik had toch wel een telefoontje ver wacht dat dat niet door zou gaan, maar die heb ik niet gekregen. Ja, donderdagmiddag. Toen had hij zijn manager opgebeld om te vra gen of hij aan mij wilde doorge ven dat Van Helden inmiddels al in Inzeil zat Ondanks de irritatie die daardoor bij Van 't Oever werd opgewekt, blijft voor Van Helden wél een plaats in de voorlopige ploeg ge reserveerd. Van 't Oever ver klaart zelf waarom. "Er gelden natuurlijk andere selectiecriteria voor Van Helden dan voor Oudshoorn. De sterkste heb je gewoon nodig; in de achterhoede is het de één of de ander. Een an dere zaak is dat Van Helden overal loopt te vertellen dat hij graag in de ploeg zou worden op HEEREN'VEEN - De eerste tien kilometer van het seizoen, die de geselec teerde Nederlandse schaatsers gisteren gereden hebben, heeft een zege opgeleverd voor Piet Kleine. Op de kunstijsbaan in Heerenveen, met vrij slecht ijs, maakte Kleine een tijd van 16.12. De tweede rit tussen Iep Kramer en Frits Schalij mondde uit in een solo voor Kramer omdat Schalij al na drie ronden ten val kwam. Kramer finishte in 16.58.5, Schalij reed later alleen en kwam uit op 17.19.0. In de derde rit won Hilbert van der Duim met groot verschil van Jan Boere: 16.16.5. tegen 17.11.6. Overigens waren in Heerenveen, van de acht schaatsers die meedingen naar een plaats in de ploeg voor het EK, slechts vijf man present. Behalve Hans van Helden en de inmiddels afgevallen Oudshoorn, was ook Jan Derksen afwezig. Hij zou zijn trainingsrit later rijden. De ploeg die Tweede Kerstdag naar Inzeil vertrekt bestaat uit Kleine, Vriend, Schalij, Derksen, Kramer, Van der Duim en Boere. genomen, maar daar gedraagt hij zich niet naar. Ik weet zo langza merhand dan ook niet meer waar ik aan toe ben. Dat wil ik uitge sproken hebben. Als hij zich liever individueel voor bereidt, dan heb ik daar geen be zwaar tegen, als hij dan maar wél duidelijk laat weten wat hij wil. Daar zal over gepraat moeten worden en dat vind ik belang rijker dan die zaak met Oudshoorn. Die moet verder maar zien. Misschien is dat geen juiste redenering van me, maar dat met Van Helden baart me meer zorgen. Ik zal blij zijn als dat geregeld is". PAUL DE TOMBE LEIDEN - Behalve Ton Oudshoorn zal ook kern ploeglid Jan Boere (eveneens uit Rijpwetering) niet deel nemen aan het driebanen toernooi dat de komende we ken in Inzeil, Madonna di Campiglio en Innsbruck zal worden verreden. De 24-ja- rige Boere kwam tot dit be sluit nadat hij gistermorgen nauwelijks in staat was een 10 km op de Heerenveense kun stijsbaan uit te rijden. Boere die finishte in een tijd die ver boven de zeventien minuten lag besloot na een gesprek met Kloosterboer en Van 't Oever het driebanentoernooi te laten schieten. Van 't Oever vond dat een verstandige be slissing. "Een paar weken geleden hebben we al een ge sprek met Jan gehad. Daar kwam uit dat zijn vrouw het schaatsenrijden ook niet zo zag zitten. Natuurlijk konden wij hem niet verplichten om thuis te blijven. Deze wed strijden staan op de kalender als selectiewedstrijden. Wel daar hoort Boere bij omdat hij lid van de kernploeg is. Gis termorgen zag ook Jan in dat het geen enkele zin had om mee te gaan. Zijn achterstand is te groot". Dit besluit betekent dat Boere zich niet kan plaatsen voor de Europese schaatskampioen schappen die op 28 en 29 ja nuari in Oslo worden gehou den. Het midden Europacir cuit telt als belangrijkste se lectie voor dit Europees kam pioenschap. Van 't Oever "Daarna kan hij natuurlijk al tijd weer in de kernploeg worden opgenomen om zich te plaatsen voor de wereld kampioenschappen in Go- tenburg. Maar als ik eerlijk moet zijn denk ik dat dit seizoen voor Boere verloren is. Jammer, maar waar". Morgen laatste wedstrijd ROTTERDAM - Voor Raymond Poulidor komen ér ge denkwaardige kerstdagen. De ongelofelijk populaire Franse wielrenner rijdt morgen in het Noordfranse Wambrech'i zijn laatste wedstrijd. Een koppelveldrit met de jeugdige crosser Alex Gerardin, in een internationale ontmoeting, waaraan ook Hennie Kuiper en Joop Zoete melk deelnemen. DEN HAAG - Het solidariteitsko- mitee Argentiniè-Nederland heeft alle Nederlandse geselec teerde voetballers voor het we reldkampioenschap volgend jaar in Argentinië een brief gestuurd, waarin de spelers op het politieke klimaat van dat land wordt gewe zen. De brief gaat vergezeld van een rapport van Amnesty Inter national over politieke gevange nen in Argentinië en een open brief aan de Argentijnse regering van de schrijver Rodolfo Walsh. "Als een van de geselecteerde spe: Iers voor het wereldkampioen schap 1978 gaat u over enkele maanden naar Argentinië. Ons komitee, dat zich soilidair ver klaart met het Argentijnse volk, voelt het als haar plicht een be roep te doen op uw democrati sche en menselijke gevoelens. In het huidige Argentinië wordt de meerderheid van de bevolking onderdrukt door een militaire dictatuur. Niemand is zijn vrij heid en rechten zeker. Er bestaan politieke partijen noch vakbon den en de arbeidersklasse ziet haar inkomen met de dag dalen, terwijl medische zorg en onder wijs steeds slechter worden". Met deze woorden begint de brief aan de spelers. Het komitee, dat de brief ook heeft gestuurd aan de KNVB, de Vereniging van Contractspelers (VVCS), de Ver eniging Van Oefemeesters (WON) en het bureau Inter Football, zegt geen boycot van het WK te willen, maar "deel name aan de WK zonder protest is hetzelfde als het accepteren van de misdaden van de Argentijnse regering". Het solidariteitskomitee schets in de brief verder een beeld van de politieke en maatschappelijke toestanden in Argentinië: "De militaire leiders beantwoorden elk verzet tegen hun onderdruk king met geweld. Meer dan 3000 personen zijn sinds de staats greep van maart 1976 verdwenen, er zitten 12.000 mensen in de ge vangenis en ongeveer 8000 men sen zijn vermoord". Voorts wordt gewezen op het bestaan van con centratiekampen en op de sys tematische martelingen van ver dachten in de gevangenissen. "Iedereen met democratische gevoelens dient hiertegen te pro testeren", aldus de brief. Ar gumenten als politiek en sport dienen gescheiden te blijven, gaan volgens het komitee niet op, nu het WK wordt georganiseerd door het militaire bewind zelf, dat volgens de briefschrijvers bo vendien dit toernooi als politiek doel gebruikt. Het komitee zegt te hopen dat in Nederland, net als in Zweden en Frankrijk, een discussie over deze zaken op gang komt. Aan de spelers wordt gevraagd bij zich zelf na te gaan hoe zij zich zullen voelen als zij in een land voetbal len waar zij voortdurend worden omringd door militairen en in het besef dat de gevangenissen er vol zitten met mensen wier misdaad het is tegen een onmenselijk re gime in verzet te komen. "Uw steun aan onze actie is bijzonder belangrijk voor het herstel van de democratie en de mensenrechten in Argentinië", zo besluit de brief. t Poulidor, boerenzi fortuin bij elkaar fietste Afscheid van de wielrenner Raymond Poulidor zal de Fran sen moeilijk vallen Maar voor de bijna 42-jarige beroepsrenner moet er eens een eind aan komen. Dat vond Poulidor al dit jaar, toen hij besloot om niet meer in de Tour de France uit te komen. Het grote spektakel, waarin de een voudige boerenzoon een fortuin bij elkaar fietste. Veertien jaar probeerde Raymond Poulidor met veel ambitie in deze zware etappewedstrijd de gele leiderstrui te veroveren. En 14 jaar deed hij dat ondanks zijn prachtige ereplaatsen (driemaal tweede en vijf keer derde) tever geefs. Legendarische gevechten leverde hij met Jacques Anquetil om het kleine stukje textiel, maar het mocht niet lukken. Zijn sym pathieke optreden en grote liefde voor de wielersport hebben de Fransen altijd gewaardeerd. Juist door de Tour steeg zijn grote po pulariteit en werd snel vergeten, dat Poulidor in zijn loopbaan toch ook klassiekers als Milaan- San Remo en de Waalse Pijl had gewonnen. Dat hij kampioen van Frankrijk werd, de Ronde van Spanje wdn en nog in een groot aantal kleine etappewedstrijden winnaar werd. Raymond Poulidor, naar wie het rugbystadion in zijn woonplaats St. Leonard de No- blat werd genoemd, leek onver slijtbaar. Zijn passie voor het wielervak werd beloond met het ridderschap in het legioen van eer. Sportcoryfeëen als Marcel Cedan, Jean Claude Killy, Jac ques Anquetil en Louison Bobet moesten in zijn schaduw leven. "Poupou" verdwijnt uit het peloton en begint aan een nieuw leven. Het fenomeen is niet meer actief, maar de Fransen zullen Poulidor nimmer vergeten. Zijn com merciële activiteiten zullen hem nog vaak bij wedstrijden aanwe zig doen zijn. En dan nog zullen uitbundige Fransen hem graag de hand willen drukken, schou derklopjes willen geven en hun sympathie uiten. Want Poulidor, die zich als jongen een carrière als bokser had voorgesteld, begint aan een nieuw leven. Merckx onderhandelt Eddy Merckx gaat in 1978 wellicht rijden voor een Spaanse firma. Daniel Dousset de zaakwaarne mer van de Belg heeft deze week in Madrid onderhandeld met de firma, nadat de besprekingen1 Merckx met een Amerikaanse scheerapparatenfabrikant, die al bijna rond leken te zijn, toch op niets waren uitgelopen. Begin ja nuari zal er een definitieve beslis sing vallen. Dousset weigerde de naam van de Spaanse firma te onthullen. Nadat Eddy Merckx besloten had zijn contract met Fiat, waarvoor hij het afgelopen jaar reed, niet te verlengen, heeft hij een aantal renners, onder wie de Belgen Lu- cien van Impe, Willy en Walter Planckaert, en enkele neoprofs, persoonlijk in dienst genomen. Hij moet nu proberen zijn ploeg als geheel onder dak te brengen. BELGRADO - Bij zijn pogingen om de vastgelopen tweekamp tussen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoj weer op gang te bren gen, heeft de voorzitter van de reldschaakbond dr. Max Euwe in Belgrado gesprekken onder vier ogen gevoerd met de beide grootmeesters. Hij sprak eerst dertig minuten met Kortsj noj en vervolgens een uur met Spasski. Na zich eveneens met de wedstrijdleiding te hebben ver staan, besloot dr. Euwe dat vanaf de dertiende partij het demon stratiebord weer op het schaak podium mag staan. Bij de voort zetting van de tiende partij en bij de twaalfde partij echter zal Spasski het zonder dit voor hem zo belangrijke hulpmiddel ten doen. Zoals bekend ontstak Kortsjnoj in woede, toen Spasski in de negende ronde zijn zetten ging overdenken achter de coulissen in plaats van achter het schaakbord te blijven zitten. Ge zien de ruime voorsprong van drie punten, die Kortsjnoj heeft opgebouwd heeft dr. Euwe beroep op hem gedaan deze re geling te aanvaarden. De tiende partij wordt vandaag uit gespeeld en maandag volgt de twaalfde partij. Er is nog geen beslissing gevallen over de vraag of Spasski voor zijn onaangekondigd wegblijven in de twaalfde ronde, bestraft dient te worden. fiftóplL $|gp 1 <v I» s. li. LEIDEN - "Het is nog erg vers, want ik vond de brief plus do cumentatie pas net in mijn brievenbus, dus erg diep er op ingaan kan ik niet. Wel ben ik er van overtuigd, dat deze kwestie binnen de groep wel degelijk onderwerp van gesprek zal worden. Verder lijkt het me, dat de KNVB, als overkoepelend orgaan, in principe eerst maar eens een officieel standpunt over deze zaak moet innemen", aldus Wim Rijsbergens' eerste reactie op de brief van het soli dariteitskomitee Argentinië- Nederland, die gisteren bij de Oranje-kandidaten in de bus plofte. Rijsbergen verder "Gepraat over de politieke situatie in gentinie is er binnen de groep nog niet, ook al omdat weelkaar sinds de beslissende kwalifi catie-wedstrijd tegen België niet meer gezien hebben. Maar nu iedereen dit schrijven ont vangen heeft, geloof ik zeker, dat dit bij de eerstvolgende ge legenheid aangekaart zal wor den. Wat er uit zo'n gesprek naar voren komt weet je na tuurlijk niet. Naar Argentina gaan we in ieder geval, bij mijn weten is er geen speler die c politieke redenen thuis blijven. Maar het zou natuurlijk kunnen gebeuren, dat we sluiten om bijvoorbeeld onder protest te voetballen. Ik kan daar moeilijk nu wat van zeg gen, want ik heb geen idee hoe een jongen als Ruud Krol daar bijvoorbeeld over denkt. De KNVB speelt natuurlek, verantwoordelijk orgaan, belangrijke rol. Welk standpunt neemt het bestuur in? Het tiatief tot een discussie zou I de Bond moeten komen, dacht ik". Zijn standpunt? "Nogmaals, ik moet de zaak eerst eens op mijn gemak doornemen. Ik neem zeer serieus, tenslotte zit ook Amnesty International hierach ter en dat is toch een trouwbare instantie. En ev tueel breng ik het onderwerp zelf ter sprake". A.v.K.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11