Kabinet Israël akkoord met voorstel Begin Nederlandse astronaut verheugd over verkiezing Britse prinses Anne Belgrado gaat pas beginnen Maatstaf voor dynamiek. Cairo wacht op grote ontmoeting RIJDAG 23 DECEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 GRONINGEN (ANP) - "Ja, 't zou toch wel een enorme teleurstel ling zijn geweest, als ik nu toch was afgevallen. Ik was namelijk wel optimistisch en had het idee dat het niet mis kon gaan, maar dat kleine beetje onzekerheid dat 'je toch overhoudt, wordt kort voor de uitslag net als bij een examen opeens erg groot". Dit zegt de 31-jarige Groninger kern fysicus Wubbo Ockels, van wie in Parijs bekend werd gemaakt dat hij behoort tot de laatste vier kandidaten. Uit deze vier zal een keuze worden gemaakt wie uit eindelijk de eerste twee Euro peanen zijn die de ruimte in wor den gestuurd. Ockels, een rustige, jonge weten schapper, is duidelijk en thousiast over de ruimtevaart en zijn mogelijke aandeel daarin. Dit was ook de reden dat hij in mei met 191 andere Nederlanders i reageerde op een advertentie, waarin kandidaten werden ge vraagd voor de functie van astronaut. Na een lange reeks se lectieprocedures bleven van de 192 kandidaten uiteindelijk op 30 augustus nog vijf Nederlanders Samen met de overgeblevenen uit andere Europese landen, waar •een soortgelijke werving plaatshad, waren er toen in totaal nog 53 kandidaten. Zij werden allemaal nog eens nadrukkelijk "getoetst" door een technische commissie van het European Space Agency (ESA) in Parijs. Die commissie liet nog eens de helft van de kandidaten afvallen, maar Wubbo Ockels overleefde ook die voorronde. Samen met 25 andere kandidaten, waarbij nog twee Nederlanders zaten. Deze 26 aspirant-astronauten gin gen korte tijd later opnieuw naar Parijs, nu om te praten met een wetenschappelijk panel, be staande uit vijf Amerikanen en vijf Europeanen, allen betrokken bij het Space Lab experiment. Na deze selectie waren er nog twaalf kandidaten over, onder wie één Nederlander: Wubbo Ockels. Dit twaalftal moest nog een groot aantal testen ondergaan in de af gelopen weken, die beslissend waren voor de selectie zoals die gisteren in Parijs bekend is ge maakt. Alle testen waren gericht op specifieke functies van li chaam en geest. Waarom gaat iemand met een labo ratorium de ruimte in en wat is nu precies het nut van deze kostbare experimenten? "M'n wetenschappelijke interesse is mijn motief. Het is een fantasti sche kans om op allerlei gebied tegelijk bezig te zijn. Je doet op vele terreinen vooruitstrevende experimenten, zonder ze zelf te hoeven bedenken. En je doet niet alleen wetenschappelijk, maar ook toegepast onderzoek. Ja waarom, dan kun je je van alles afvragen. Het directe nut is moeilijk aan te geven, maar als je terugkijkt in de historie, weet je dat het nodig is". Over het Space Lab programma zegt Ockels: "Dit nieuwe project bestaat uit een groot ruimte vaart-laboratorium, dat met be hulp van de Amerikaanse Space-Shuttle in de ruimte wordt gebracht. Het bijzondere hiervan is, dat het laboratorium na de missie weer naar de aarde terug keert. Er zijn plannen om zeer veel van die vluchten te gaan doen. Waar ik me nu voor heb op gegeven is de eerste vlucht, die waarschijnlijk omstreeks 1980 zal plaatshebben. Bij die eerste vlucht gaat het om een Space- Shuttle- en een Space Lab-be manning. De bemanning bestaat uit minimaal twee personen". De Groninger astronaut, werkzaam by het kernfysisch versnellerin stituut van de rijksuniversiteit te Groningen (hij hoopt het komend voorjaar nog te promoveren) heeft inmiddels een plakboek aangelegd waarin hij illustra tiemateriaal van de verschillende proeven fotografeerde. Zo toont hij bijvoorbeeld foto's die van hem gemaakt werden, toen zijn nierfunctie werd getest. Voor deze proef kreeg hij een radio-ac tief jodium ingespoten, waarna met behulp van röntgenfoto's zichtbaar werd dat de jodium de nieren bereikte en vandaar tens lotte de blaas. Er werden in totaal, aldus Wubbo Ockels, 32 röntgenfoto's ge maakt. Op een van deze foto's werd het enige "mankement" blootgesteld dat deze Groninger heeft een scheefgroeiende ver standskies. die er vermoedelijk wel uitgehaald zal worden voor dat de laatste opleiding begint. De proeven en tests kels moet deelnemen, hadden een zeer uiteenlopend karakter. Zo moest hij voor proeven met betrekking tot de gewichtloos heid met een stuntvliegtuigje de lucht in, waarbij dooreen enorma "val" van het vliegtuig (van 1500 naar 600 meter) een situatie van gewichtloosheid werd gecreëerd. Ockels moest die test tien keer ondergaan: vijf keer met de ogen open, vijf keer met de ogen dicht. Ook de start van de Space Lab werd gesimuleerd, nagespeeld. Het ging erom te kijken of de kan didaat bewusteloos raakte. "Ik lag in een centrifuge, die werd rondgedraaid. Je kon niet naar buiten kijken en daardoor voelde je ook niet datje draaide. Je werd alleen heel zwaar. De eerste keer werd de start gesimuleerd. De tweede dag de terugkeer in de dampkring. Een derde keer werd de proef nog eens zittend ge daan". Wubbo Ockels (met snor) temidden van zijn uitverkoren collega's van Zwitserland, West-Duitsland en Italië. Wubbo Ockels doorstond al die proeven prima: "Ik merkte niets". De Groninger astronaut vond de testen "wel leuk", maar is nu toch wel blij dat ze achter de rug zijn. De overgebleven kandidaten gaan half januari in opleiding. Die opleiding heeft plaats in Keulen, Bremen, Noordwijk en Houston. Eind april is de oplei ding achter de rug en zullen drie astronauten in dienst treden van de ESA. Wubbo Ockels hoopt er ook dan weer bij te zijn. LONDEN (UPI/Reuter) - Vijf generaties in de Britse koninklijke familie hebben gisteren de doopplechtigheid bijgewoond van Peter Mark Andrew Phillips, de 37 dagen oude zoon van prinses Anne en kapitein Mark Philips. Tot het laatste ogenblik hebben overtuigde monarchisten tevergeefs gehoopt dat de jonge moeder alsnog een adellijke titel voor haar zoon zou hebben aangenomen. De opneming van Peter Mark Andrew in de Anglicaanse kerk had plaats in de rijk van spiegels voorziene goud-wit-blauwe muziekzaal van Buckingham Palace. Vanuit de staatskerk waren klachten gehoord over deze doopplaats. Het is gebruikelijk dat doopplechtighe- den plaats hebben in de parochiekerk van de ouders en dan liefst op een zondag. Maar de primaat van de Anglicaanse kerk, dr. Donald Coggan van Canterbury, had de koninklijke regeling aanvaard en ging in de plechtigheid van twintig minuten voor. De baby heeft aan één stuk gehuild. Peter Mark Andrew, vijfde op de lijst van troonopvolgers en eerste kloninklijk kleinkind in vijf eeuwen dat geen adellijke titel heeft, werd op 15 november in Londen geboren. Het oudste lid van de Britse koninklijke familie dat aanwezig was, was de 91-jarige prinses Alice, gravin van Athlone, kleinkind van koningin Victoria en oud-tante van koningin Juliana. Ook gisteren braken de jonge ouders met een traditie: ze lieten voor het doopformulier een nieuwe orde van dienst in het moderne Engels gebruiken en niet, zoals dat tot nu toe gebruikelijk was, de dienst uit het "Book of common prayer" uit 1662. "Master Peter" droeg een kanten doopkleed dat voor het eerst gedragen werd door Edward de Zevende, bij zijn doop in 1841. Na de plechtigheid werd aangezeten aan een doopmaal. Daarop werd onder meer een stuk van de taart van prinses Anne's huwelijk vier jaar geleden geserveerd. De legerkok die de taart had gemaakt, had haar voor de gelegenheid weer genietbaar gemaakt met een halve fles cognac. Later namen prinses Anne en kapitein Philips - die komend jaar afzwaait en dan "boer" wordt - master Philips mee naar Windsor Castle, voor zijn eerste kerstfeest in koninklijke kring. Bij de doop waren ook aanwezig graaf Mountbatten van Birma, achterkleinkind van koningin Victoria, koningin Elizabeth, achter-ach terkleinkind van de koningin-keizerin en uiteraard prinses Anne, achter-achter-achterkleinkind van Victoria. JERUZALEM (UPI/AFP/Reuter) - Na bijna acht uur onaf gebroken vergaderen is het Israëlische kabinet gister avond akkoord gegaan met de vredesvoorstellen die pre mier Menachem Begin zondag president Sadat van Egypte zal voorleggen. De ministerraad besloot iworts minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan en minister van defensie Ezer Weizman met premier Begin naar Ismailia te laten gaan waar de topconferentie met Sadat wordt gehou den. Maar, aldus Begin, over het ge heel genomen is het hetzelfde plan dat ik president Carter heb voorgelegd. De Israëlische pre mier zei dat men mag verwachten dat Jordanië zich uiteindelijk zal aansluiten bij het door president Sadat genomen vredesinitiatief. Het vredesproces zou echter nog wel „maanden" in beslag kunnen Egypte en Israël hebben inmiddels de eerste fase van hun voorbe reidend vredesoverleg in Cairo afgesloten. Men wacht nu de re sultaten af van het topoverleg tussen premier Begin en presi dent Sadat. Esmet Abdel Maguid, de leider van de Egyptische af vaardiging, zei gisteren na afloop van de laatste bijeenkomst dat er nog steeds punten zijn waarover geen overeenstemming bestaat". Waarnemers zien in deze woor den weer een aanwijzing dat het een langdurig en moeizaam pro ces zal zijn om tot een algehele vredesovereenkomst te komen. De Israëlische minister van de fensie, Ezer Weizman, liet zich woensdag ook voorzichtig uit over de kans op een spoedig ak koord. Na zijn terugkeer uit Cairo waar hij onder meer met presi- ADVERTENTIE I BELGRADO (SP) - Toen gister morgen om zes voor half twaalf de eerste ronde van de Bel grado-conferentie sloot, schalde in de brede wandelgangen de Zweedse groep ABBA zijn luch tige kreten. Bleek van drie maan den binnenzitten, whisky, air conditioning en hotel-eten, ver trokken de diplomaten met hun aanhang van secretaresses en tolken, naar de 35 hoofdsteden in Oost- en West-Europa, de VS en Canada waar ze thuishoren. "Een krakkemikkige dialoog" zo vat onze delegatieleider drs. Jo van der Valk de conferentie sa- Hare majesteits flegmatieke am bassadeur in de Joegoslavische hoofdstad, waar hij tegelijk ons vattende team bij deze conferen tie leidt, is niet ontevreden. Twee jaar geleden immers besloten 33 van de 34 landen die Europa telt (Albanië niet) met de VS. en Ca nada tot grotere veiligheid en nauwere samenwerking. Hier in Belgrado zou over de resultaten een "grondige gedachten wisse ling" gehouden moeten worden. Dat is wat anders dan een "krak kemikkige dialoog", maar het komt toch in de buurt. Het Westen is tot nu toe aardig in zijn opzet geslaagd. Het heeft be reikt dat de kwestie van de fun damentele mensenrechten punt van permanente discussies tus sen Oost en West is geworden, wat nooit eerder mogelijk was. Zeker niet in de zin dat we ons bemoeien met mensen die in de communistische wereld hun nek durven uitsteken en daarvoor af gestraft worden. De slotakte van Helsinki omvat echter veel meer, ze regelt het leven van honderden miljoenen burgers in West- en Oost-Europa. Half januari treffen de deelnemers elkaar hier weer. Ze halen dan de stapel met honderd voorstellen voor een verbeterde uitvoering van de slotakte uit hun tas en moeten het volgens de agenda daarover in vier weken eens zien te worden. Kon ieder tot nu toe met een zekere mate van vrijheid klagen over de fouten van de an deren, nu komt het erop aan over een aantal zaken tot volledige overeenstemming te komen. Al zijn er dan tientallen voorstellen, in de komende ronde zullen de discussies zich toch wel op en kele paradepaardjes concentre- Zo staat men er aan westelijke kant op dat individuele burgers en verenigingen uitdrukkelijk het recht krijgen om de naleving van de mensenrechten te controle ren. De leiders in Moskou, Praag, Warschau en Oost-Berlijn zouden dus moeten ophouden met hun jacht op dissidenten. Tenslotte tilt de Sovjet-Unie ver schrikkelijk zwaar aan haar ac tieplan voor ontwapening. /Vlak voor hij naar Moskou afreisde be schuldigde delegatie-leider Vo- rontsov er de Amerikanen hier van dat ze met hun aandacht voor de mensenrechten de ontspan ning in gevaar brengen. De Sov jet-Unie wil (al enkele jaren trouwens) afspreken dat geen van de Belgrado-gangers ooit als eerste kernwapens zal gebruiken. Acceleratie Mercedes-Bsnz 280 E De nieuwe Mercedes serie geeft het totale koncept, dat Mercedes zo begrip dynamiek een nieuwe inhoud, dynamisch maakt. Een hoge top is Niet langer zijn topsnelheid en gekoppeld aan voorzieningen, die een acceleratie plotselinge uitwijkmanoeuvre mogelijk alleen en makkelijk maken. Ook bij hoge maatgevend snelheid op de Autobahn. Een flitsende voor de acceleratie is gekombineerd met een dynamiek. formidabel remvermogen, dat de wagen beheerst en onder volledige kontrole tot stilstand brengt. Ook bij nood stops. Een Mercedes geeft de berijder het vertrouwen, dat hij de hoge prestaties van z'n "i auto aan kan. Onder alle omstandigheden. En uw Mercedes dealer zorgt ervoor, dat uw wagen snel en relatief tegen lage kosten wordt onderhouden. En ook dat is dynamisch. Mercedes-Benz De maatstaf, w< auto's worden i erge/eken. B.V. L.I. A.M. LeidenVondellaan 45, lel. 071 - 769303. Alphen a/dRijn, Gouucstraar 6 tel. 01720- 73344. Sassen/ieim, Hoofdstraat 81, tel. 02522 -19124. dent Sadat had gesproken, zei Weizman dat men geen akkoord op korte termijn moet verwach ten. Volgens een woordvoerder van de Israëlische delegatie heeft de gemengde Israëlische-Egyp- tische werkgroep, gevormd op de besprekingen in Cairo, opdracht gekregen een agenda op te stellen voor een vredesconferentie die „overal, waar dan ook" gehouden kan worden. Van Egyptische zijde werd hieraan toegevoegd dat Genève in de resoluties van de V.N. nergens met name wordt genoemd als de plaats waar de vredesconferentie gehouden moet worden. Van conferentiezijde is meege deeld dat de delegaties van de V.S. en de volkerenorganisatie zich bij het overleg in Cairo tot dusver beperkt hebben tot po gingen de „discussies in rustiger vaarwater te brengen als de woordenwisselingen te fel wer den". Gelukwens Een groep Arabieren van de door Israël bezette westelijke Jordaa- noever - rond 150 man - is giste ren naar Egypte gereisd om pre sident Sadat geluk te wensen met zijn vredesinitiatief. Aanvanke lijk zouden 300 man naar Egypte zijn gegaan, maar de helft trok zich terug toen men te horen kreeg dat hun reis beschouwd zou worden als een gebaar van afkeuring aan het adres van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO). Bij de groep die naar Egypte vertrok, waren geen bur gemeesters van de belangrijke steden op de westelijke Jordaa- noever. De leiders van de groep waren notabelen die trouw zijn aan koning Hoessein van Jor danië. Het Israëlische kabinet ging met algemene stemmen akkoord met Begins vredesvoorstellen. - Na afloop van de kabinetsvergade ring zei premier Begin dat de vredesvoorstellen een onderdeel vormen van een regeling over de hele linie van het conllict in het Midden-Oosten, zelfbestuur voor de Palestijnse Arabieren in Ju- dea, Samaria en de strook van Gaza inbegrepen. De Israëlische afvaardiging, aldus Begin, zal het Egyptische staatshoofd een ge detailleerd plan met kaarten voorleggen en hem voorts ver zoeken gemengde werkgroepen te vormen. Begin wilde echter niet de volledige inhoud van de Israëlische vredesvoorstellen onthullen. „Het gaat bij deze voorstellen niet om een graag of niet", zo zei de Israëlische pre mier. „Wij zijn bereid naar tegen voorstellen te luisteren". In het door de Israëlische ministerraad goedgekeurde plan zijn „een paar amendementen" opgenomen. Agee weer gearresteerd HAMBURG (DPA) - De lige agent van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst (CIA), Philip Agee, is gisteravond op het Hamburgse vliegveld FXihlsbüttel in voorlopige hech tenis genomen omdat hu een in West-Duitsland "ongewenst per- Volgens een woordvoerder van de Westduitse politie wordt Agee naar Nederland teruggestuurd, vanwaar hü gisteravond met het vliegtuig was gekomen. De poli tie baseert zich daarbij op een be schikking van het Westduitse ministerie van Binnenlandse Za ken inzage Agee. De voormalige CIA-agent, die bekendheid ver wierf door een boek over zijn 12-jarige loopbaan bij de Ameri kaanse inlichtingendienst, werd eerder dit jaar eerst Engeland en later ook Frankrijk uitgewezen. In ons land loopt een uitwij zingsprocedure. Volgend jaar referendum in Chili over mensenrechten SANTIAGO (Reuter) - Het lan- deluke referendum ter vast stelling of de Chilenen instem men met het verwut van de Ver enigde Naties dat hun regering de mensenrechten geweld aandoet, wordt op 4 januari gehouden, zo is gisteren officiee' in Santiago meegedeeld. Generaal Pinochet zei dat de Chile nen van boven de 18 aan het refe rendum konden deelnemen. Het wordt het eerste referendum in Chili sinds de omverwerping van het bewind van president Al- lende in september 1973. Bij het bekendmaken van de volks raadplegingsdatum zei generaal Rene Vidal, secretaris-generaal toegevoegd aan het kabinet, dat deelneming aan het referendum verplicht zou zijn en de Chilenen gebruik zouden moeten maken van hun persoonsbewijs bij het uitbrengen van hun stem. daar er geen kiezerslijsten zijn. Zu wer den na de militaire machtsover neming vernietigd

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9