Is cle dodende straal nu al werkelijkheid? PUBLIEK In de sneeuw is geen bed onbezet Noordtvijkerhouter gaat in nacht op motten-jacht Mevronw Frank: „Denk aan de slagzinactie..." Zoeterwoude: weer kerst-in dit jaar Met stroop-pap of laken de duinen in door Herman van Amsterdam Op Tweede Kerstdag zal er rond een uur of elf een trekker met aanhanfwagen door Zoeterwoude-dorp rijden met in de bak een stuk of wat engeltjes verklede leden van de soos De Ruine, die daarmee de kerst-in in hun dorp inluiden. Zoeterwoude heeft het een paar jaar zonder kerst-in moeten doen, maar op initiatief van wat jongeren kan dit keer weer iedereen terechtin de Shalom- school. Luisterhoek Vanaf twee uur. Niemand hoeft zich te vervelen. Er kunnen kerst stukjes worden gemaakt, er mag worden getimmerd en gezaagd, er is een lokaal met gezelschapsspelen, in de luisterhoek geeft de streekmuziekschool Zoeterwoude een uitvoering, er kan door lopend film worden gekeken, er is een kindercrèche en zuster Claudina van het bejaardencentrum Huize Emmaus leest zowel voor de jeugd als voor de wat ouderen kerstverhalen voor, die zij zelf schreef. 's Avonds is er een discotheek. De kerst-in duurt tot 24.00 uur. In de afgelopen jaren heeft hij al heel wat keren de politie en boswachters op zijn dak gehad. Begrij pelijk, want wat doet iemand in het holst van de nacht in een stuk afgelegen duin of bos zittend achter een op een houten raamwerk gespannen wit laken waar boven een lamp hangt die een blauw schijnsel de duisternis in werpt. De associatie lichtbak-stroper is dan snel gelegd. Tot nu toe is het Noordwijker- houter H. Elfrink gelukt ter plaatse de Sterke Hand te overtuigen van zijn goede be doeling, al is voor de zeker heid wel een paar keer zijn auto doorzocht. De leraar wiskunde aan het Leidse Bo- naventura-college zit tijdens zijn nachtelijke uitstapjes weliswaar achter dieren aan, maar hij heeft daar wel een speciale vergunning voor, die maar aan weinigen in Neder land is uitgereikt. Elfrink heeft het gemunt op de mot, een nachtvlinder die in Nederland nog erg goed is vertegenwoordigd. Hij doet dat als amateur-insectenver zamelaar, een entomoloog in vaktaal. In Nederland be hoort hij tot een selecte groep amateurs die de mot bestu deert. In de maanden maart tot ok tober trekt hij er op uit. Is dan, afhankelijk van zijn lesroos ter op school, zo'n 3 a 4 avon den per week op stap. Van zonsondergang tot een uur of twee en vaak ook later. Dat hangt af van hoe de vangst is. Vaak gaat hij op mottenjacht in de duinen tussen Noordwijk en Wassenaar. Een favoriet gebied is ook het Keuken- hofbos in Lisse en een na tuurreservaat in de Nieuwkoopse Plassen Met name is hij geïnteresseerd in trekvlmders, waarvan de meeste soorten in het voor jaar vanuit Zuid-Europa en Noord-Afrika naar Nederland overvliegen. Van de motten die Elfrink op zijn laken krijgt laat hij de meeste weer gaan. Noteert om welk soort het gaat, waar het diertje is gevangen en voorziet één van de vleugel tjes (de vleugelwijdte kan va- neren van 1 tot 25 cm) van een likje olieverf, zodat wordt voorkomen dat hij dezelfde mot tweemaal inschrijft. Overigens, in al die jaren dat Elfrink achter de motten aan zit heeft hij slechts één keer een door hem gemerkt diertje teruggezien. Een mot laat zich niet voor de tweede keer strikken, zo is gebleken. Vliegtijd Een zelfde procedure wordt ook gevolgd bij de Nederlandse mot, (er zijn 2500 ver schillende soorten) al richt daar de belangstelling zich hoofdzakelijk op bijzondere soorten of soorten die buiten hun normale "vliegtijd" zit ten, dus in de lucht zijn in een periode waarin ze eigenlijk al zouden moeten zijn verdwe- Twee keer heeft de wiskundele raar een gouden vangst ge daan door in het nachtelijk duister een mot van zijn ver lichte laken te graaien waar van later bleek dat daar nog nooit eerder in Nederland een exemplaar van was gesig naleerd. Die twee maken nu onderdeel uit van zijn collec tie van ongeveer 15000 opge zette nachtvlinders. Een andere methode van hem om motten te vangen is met behulp van een papje stroop (of banaan) met bier, dat hij uitsmeert op bomen en palen. Ook dat gebeurt 's nachts en de resultaten zijn bijna even goed. Elfrink is ook wel eens overdag in de weer. Dan is hij op zoek naar eitjes en rupsen, die hij thuis opkweekt tot vlinders. Zelf kweken is de enige ma nier om ei; achter te komen hoe de levensloop is van be paalde soorten en ook om aan de weet te komen hoe en wat ze eten. Wat dat betreft betrekt Elfrink in zijn studie van de nacht vlinder ook het vergaren van kennis over het voedsel dat het diertje eet. Hij is daar in middels zover in gevorderd Nachtvlinder-"jager" Elfrink met enkele van zijn vangsten dat als hij nu een mot "gevan gen" neemt of er kweekt hij precies weet waar in bos of duin hij een passend menu kan vinden. Laken In Nederland is deze maand geen mot te bekennen. Voor zover ze niet zijn terug gevlo gen naar waar ze vandaan kwamen, zijn ze afgestorven, want de meeste motten leven maar een seizoen. Wat hier nu nog aan mot is, overwintert als een eitje, als rups of als pop. Tijdens zijn nachtelijke uit stapjes krijgt Elfrink niet al leen motten op zijn laken maar ook regimenten insec ten waarvan hij zeldzame exemplaren vergaart voor collega-insecten verzame laars. Zijn notities en die van andere amateurs en biologen worden opgestuurd naar de universi teit van Amsterdam waar alle informatie over de gedragin gen van in Nederland voor komende dag- en nachtvlin ders overzichtelijk worden gecomprimeerd. Sinds kort wordt daar ook iets aan ge daan in Leiden, in het rijks museum van natuurlijke his torie. Daar werkt een groep mensen aan het verwerken van gege vens over vlinders in de com puter. Het is de bedoeling dat de gedragingen van alle Ne derlandse insecten in een computergeheugen worden opgeslagen. Van start is gegaan met de ver werking van informatie over 15 verschillende vlindersoor ten die tot de pijlstaartfamilie worden gerekend. Tips voor deze njbriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Op de valreep van de dagen waarop we geneigd zijn wat meer de maag te verwennen, wil mevrouw Frank uit Lei den een ieder die dat lezen wil nog eens herinneren aan de zogenaamde slagzinnen- sneeuwbalactie, waarvoor ze al eerder in deze rubriek de aandacht vroeg. Om uw geheugen even op te fris sen; de minderwaardige ex ploitatie van levende wezens (zowel mens als dier) zou met succes te bestrijden zijn met behulp van door haar be dachte slagzinnen waarvoor vanaf mi op elke brief, kaart of postpakket een opvallend plaatsje zou moeten worden ingeruimd. De bewoners van Leiden en om geving zouden het voorbeeld moeten stellen waarna, zo verwacht mevrouw Frank, de rest van Nederland vanzelf volgt. Slagzinnen, waarin onder meer de Bio-industrie wordt aangepakt, worden door haar gratis verstrekt via het telefoonnummer 071- 140085. LONDEN - Het Amerikaanse bureau voor defen sie-onderzoek probeert te weten te komen hoe bijzonderheden over een Russische „dodende straal", waarover het ministerie van defensie beschikte, zijn uitgelekt naar het blad Aviation Week. Belangstelling voor dit onderwerp blijkt trouwens ook uit het deze week verschenen jaarboek van Jane's Weapons Systems. Ook is er onlangs in Zweden een wetenschappelijke studie ver schenen, waarin staat dat er in het zuiden van dat land in de eerste helft van 1976 tot vijfmaal toe ra- dio-nucleiden met korte levens duur zijn waargenomen, waarvan de oorsprong niet bekend was. (Radio-nucleiden zijn een soort radio-actieve atomen). In deze studie van het Zweedse Natio nale Defensie Instituut wordt ge zegd: „Aangezien de gecon stateerde feiten niet aan een of andere bekende bron kunnen worden toegeschreven, bestaat er duidelijk de mogelijkheid dat er in Semipalatinsk in de Sovjet- Unie experimenten plaatsvinden met gebundelde geladen deel tjes". Twee jaar geleden heeft Jane's Weapons Systems de mogelijk heid van soortgelijke Russische proefnemingen ook al aange roerd. De onthullingen van gene- raal-majoor George Keegan, oud-chef van de inlichtingen dienst van de Amerikaanse luchtmacht, trokken toen sterk de aandacht. De kern van Keeg- ans betoog was, dat de Sovjet- Unie twintig jaar voor ligt op de Verenigde Staten bij de ontwik keling van de „dodende straal", die ballistische projectielen on schadelijk kan maken. Twijfel Door Andrew Wilson bronnen, zeker minder goed geïnformeerd, noemen data tus sen 1980 en 2000." Twee soorten wapens worden thans ontworpen: gebundelde geladen deeltjes en laserstralen. De eerste worden opgewekt door een versneller, die doet een stroom atomen of nog kleinere deeltjes ontstaan, die zich ver plaatsen met de snelheid van het licht en die vernietigend inwer ken op een ver verwijderd doel. Om deze versnelling teweeg te brengen is een zeer sterke elek trische stroom nodig, mogelijk opgewekt met kernfusie. (Men schat dat er zeker duizendmaal zoveel energie nodig zal zijn als de tegenwoordige deeltjes versnellers kunnen produceren). Een klemmende vraag is hoe de straal in bedwang kan worden gehouden, vooral wanneer die de dampkring van de aarde verlaat. Straling Jane's brengt in herinnering, dat president Carter twijfelt aan de juistheid van sommige berichten en van de conclusies die daaruit zijn getrokken. Brown, Cartels minister van defensie, zei dat uit de beschikbare gegevens niet blijkt dat de Russen in de naaste toekomst in staat zijn raketten neer te schieten met gebun delde geladen deeltjes. Maar wat is de naaste toekomst, zo vraagt Jane's zich af. „Andere veer 18 miljoen gulden per jaar. Bijna twintig keer zoveel geven zij uit aan laserwapens. Maar vol gens Jane's zal pas in hét begin van de jaren tachtig een besluit kunnen worden genomen of de prototypes van dergelijke syste men inderdaad moeten worden gebouwd. Ongeveer de helft van Amerika's militaire uitgaven aan laserstra len is bestemd voor de lucht macht, die een speciaal uitgerust vliegtuig gebruikt als laserlabo- ratorium. Het Amerikaanse leger experimenteert met een laser straal van middelbare kracht, gemonteerd op een tank. De vloot op zijn beurt werkt aan de ont wikkeling van lasers in San Juan Capistrano in Californië. Gebundelde deeltjessystemen zijn waarschijnlijk de grootste strate gische uitdaging, maar Ronald Pretty, de uitgever van Jane's, legt de vinger op de wonde als hij zegt, dal de grote mogenheid die zo'n systeem ontwikkelt en per fectioneert - aangenomen dat dit mogelijk is - haar tegenstander zal moeten kunnen overtuigen dat zij dit wapen ook in de prak tijk kan toepassen. Als deze mo gendheid haar tegenstanders er niet van kan overtuigen dat zij vrijwel alle strategische ballisti sche raketten kan onderschep pen en vernietigen, dan zal de be tekenis van dit wapensysteem, dat bovenaan staat in de huidige afschrikkingsstrategie, toch on voldoende geloofwaardig zijn. Observer-dienst WARSCHAU - Deze Pool heeft een exclusieve hartstocht: hij verzamelt al jarenlang tels met een kraantje eraan. Hij heeft nu een rijke collectie van tachtig exemplaren. Behalve dat zij nu en dan grote hoeveelheden straling boven de Sovjet-Unie hebben kunnen aan tonen, die niet waren veroorzaakt door ontploffingen van kern wapens, menen de Zweedse ge leerden ook de straling te hebben aangetoond van een door kern fusie aangedreven generator, die energie levert voor een systeem van gebundelde deeltjes dat zou staan in Azgir, bij de Kaspische Zee. Een onderzoeksteam van de Ame rikaanse luchtmacht zou ook hebben aangetoond dat er on derdelen van zo'n systeem (CPB) zijn beproefd onder toezicht van de Russische Nationale Defen-' siestrijdmacht. Er is evenwel nog niet bewezen, dat er al een com pleet wapensysteem bestaat. De Verenigde Staten zijn bezig hun eigen CPB-techniek te ontwik kelen en besteden daaraan onge Wie nu nog met de kerstdagen naar de sneeuw wil hoeft zich geen illusies te maken. Het kan toch niet meer. Elk hotel bed in de hoger gelegen en dus sneeuwzekere Alpendorpen is bezet. Op alle hoteldeuren prijken de afwerende bordjes „belegt" om te voorkomen dat steeds opnieuw de om onder dak smekende toeristen moe ten worden afgewimpeld. Het afgelopen weekeinde is de grote uittocht begonnen. Af geladen treinen rijden af en aan en over de autobanen be weegt zich een gestage stroom zuidwaarts. Veruit het favo riete land voor de Neder landse wintersporter is nog steeds Oostenrijk, ook dit seizoen weer goed voor naar schatting 200.00 Het is moei lijk er nog een plaatsje te vin den waar weinig Neder landers komen, want na de Westduitsers zijn wij de beste klanten van het Oostenrijkse horeca-wezen. Nog niet zo bekend in Neder land is Ischgl, een klein dorp in Tirol bij de Zwitserse grens. Het is bezig zich snel in de rijen van gerenommeerde wintersportplaatsen te scha ren, dank zij een enorme in vestering in kabelbanen. Toen wij er waren (het dorp ligt op zo'n 30 km van Landeck) bleken de op grote hoogte lig gende skipisten al druk in ge- bruik en in de plaats zelf had den al veel toeristen een on derkomen gezocht voor de kerstdrukte. Ischgl telt duizend inwoners, die drieduizend bedden kunnen aanbieden, verspreid over luxueuze hotels, pensions of gewoon bij hen thuis. Redelijk De prijzen zijn redelijk: de tien hotels berekenen voor vol- pension in het hoogseizoen van 60 tot 90 per dag. Voor de zogenoemde Gasthofe zijn de prijzen al wat minder (van 37,50 tot f 52,50) en in de gewone pensions (waar van er tientallen zijn) kun je al terecht vanaf f 15 met al leen ontbijt. In het tussen- en naseizoen is alles goedkoper. ,f)e echte sneeuw moet nog komen," beloofden de Tirolers aan het begin van deze maand. Maar de ski-pisten waren toen al uitstekend. Ischgl (1377 m) mag zich ver heugen in het bezit van de langste kabelbaan van Oos tenrijk. Er zijn drie kabelba nen, die naar hoogten tussen 2320 en 2800 meter gaan. Ver der zijn er dertien sleepliften. Een kabelbaan, pas in ge bruik genomen, is uniek voor Oostenrijk. Deze fimba- bahn" (capaciteit 1440 perso nen per uur) is uitgerust met reddingsgondels en een berg- voertuig om mensen uit de ca bines te kunnen plukken. Voor ons is het eten (bijna) even belangrijk als het skiën Maar als u ooit in Tirol bent ge weest, dan is juist dat een re den om weer te gaan. Voor een redelijke prijs (een uitgebreid diner voor twee personen voor f 60 inclusief de uitstekende Kalterer See-wijn is tenslotte niet duur) een fijne maaltijd. Aan te bevelen: de speciale Paznauner gerechten, ge noemd naar het dal waarin Ischgl ligt. Het dorpje zorgt ook voor uw apres-ski. Zes discotehe- ken/nachtclubs ontvangen u maar al te graag. En mocht u die ene dag de ski's niet on derbinden: de Tirolers hebben er voor gezorgd dat Ischgl een van de weinige ski-pistes heeft, waarop ook met de mini-bob kan worden „ge sleed". Snel naar beneden op een soort lage slee. Ook Langlauf wint steeds meer aan belangstellingBeneden in het dal is een piste uitgezet van twintig km. Er is een zwembad en een kleine schaatspisteZestig leraren zijn actief. Zij onderwijzen volgens de modernste Oosten rijkse methode. Prijzen: twaalf dagen (4 uur per dag) f 150; zes dagen f 87. Een dagkaart kost ongeveer f 30. De prijzen voor de kabelba nen liggen ongeveer op 30 per dag (drie dagen f 70, al naar gelang het aantal dagen voordeliger). Parkeergarage Plannen zijn er genoeg in het dorpjeMen denkt al weer aan het volgende seizoen. De bur gemeester heeft enkele maan den geleden bijvoorbeeld het startschot gegeven voor de bouw van een ondergrondse parkeergarage (600 auto's) onder het motto Jschgl ver keersvrij". Volgend seizoen gereed, zo hoopt hij. Er is ook een ski-verbinding gelegd met het Zwitserse Samnaun. Over de 2800 meter hoge Polinkopf kunnen skiers dit dorp berei ken. Nog niet Al met al is Ischgl de c tie te lijf gegaan. Vele Dyjisers kennen het dorp al. de Fransen kijken al om de hoek en het Oostenrijkse Ver keersbureau (inlichtingen: tel. 020-255933, Singèl 464, Amsterdam) probeert ook de Nederlanders en Belgen te in teresseren. Ischgl komt vrijwel nog niet voor in de di verse reisfolders, vandaar wellicht een uitstekende gele genheid om eens echt uit de Nederlatidse sfeer te zijn. U kunt voor reservering of ge woon informatie zelf bellen met de VVV in Ischgl (09-43- 5444-2661318/314) Wij zijn eerst met het vliegtuig naar Zurich gevlogen 1 uur en tien minuten), vervolgens met de trein naar Landeck ongeveer vier uur). U bent dan wel een dag onderweg (aansluitingen zijn niet passend). Van Lan deck naar Ischgl is een half uurtje rijden. Met de auto doet u er rustig rijdend twee dagen over. U gaat dan via Aken, Keulen, Frankfort, Stuttgart, Munchen, Garmisch-Par- tenkirchen naar Landeck en Ischgl.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4