Kazerne in LAF stnit op verzet xr^l i *•- "''o i, w Kleine oude huisjes opknappen ri/lsyf: .-.V- J A '"S K - 'V.v- v' jW Ifgj Leiden wijkt op vele punten af van beeld op landelijk niveau Actief in vrije tijd VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 leiden LEIDEN - "Wij staan abso luut niet te trappelen om de brandweer in het LAF-gebouw welkom te heten. Eerst zouden we groen en recreatie krijgen op dat terrein; wat kregen we? Niets. Toen zou er so ciale woningbouw komen. Wat krijgen we? Een aan tal premiekoopwoningen in de beschutte sfeer en wat woningen voor be jaarden. De toekomstige bewoners daarvan zullen heus niet blij zijn met hun nieuwe buurman de brandweer. Daar komt bij dat de Kooilaan niet het rustige weggetje is geworden wat we er van verwacht hadden maar een drukke uitvalsweg met veel ongelukken. De affaire met de Sumatrabrug heeft ons ver trouwen in het college ook al aan zienlijk doen dalen. Ik zou zeg gen: de Kooi heeft nu wel genoeg gehad. Laat andere wijken nu ook maar eens wat krijgen." De heer Revet, namens Planbege leidingsgroep De Kooi en het wijkkomité, verwoordde hier mee tevens de mening van bij voorbeeld het wijkkollektief Plan Noord en adspirant kopers van woningen in het Spoortje, gisteravond tijdens de 'voorlich tingsavond' voor omwonenden over de toekomstige bestemming van het LAF-gebouw. Dat die bestemming een brand weerkazerne zou moeten worden is voor die omwonenden volko men uit de lucht komen vallen. Zoals het wijkkollektief Plan Noord al in een brief aan het col lege schreef, kwam het prin cipe-besluit van 18 november van B en W daarover op een moment dat het voorlopig programma van eisen voor het bestemmingsplan Noorderkwartier al was gefor muleerd. Omdat zoiets toch een belangrijke ingreep in het hele bestemmingsplan-gebeuren be tekent en omdat de bijeenkomst van gisteren op een erg ongunstig tijdstip viel, wilde het wijk kollektief strikt vasthouden aan het voorlichtende karakter van de avond en er geen inspraak van maken. Ook andere groeperingen brachten naar voren het erg be langrijk te vinden met hun ach terban tot een weloverwogen standpunt te kunnen komen en daarvoor de tijd te krijgen. De tijd tot zes januari, als uiterste datum genoemd door het college om te reageren op het plan, werd daarom erg kort gevonden. Bur gemeester Vis en wethouder Verboom, beiden aanwezig, kon den zich dat indenken, maar leg den uit waarom de tijd zo kort is. y v bebouwing emplacement herensingel definitief ontwerp U/A4 M -/■' 2 1 •Aon-ngbouwverervging i t 'V- VX 1 'v ,,V 4/ N •X: Gat Het college was het er al jaren over eens dat de brandweer een an dere behuizing zou moeten krijgen. Enerzijds vanwege het gebouw aan de Langebrug. (De burgemeester: "Ze zitten al tientallen jaren in de in 1933 af gebrande Petruskerk.") An- derzijds vanwege de problemen ADVERTENTIE l'NIW'liJHI JIIEQj De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 die het daar oplevert om uit te rukken. Nieuwbouw zou zo'n zestien miljoen gulden gaan kos ten, en dat geld is er niet. Toen bekend werd dat het LAF-ge bouw te koop zou zijn, sprong het college dus ook een gat in de lucht. Het gebouw zou met de zes miljoen gulden die er voor dit doel is gereserveerd een heel eind voor de brandweer geschikt ge maakt kunnen worden. Boven dien zou het uitrukken een stuk makkelijker worden, via de Wil lem de Zwijgerlaan. Eerst werd er ook nog aan gedacht om het LAF-gebouw te bestemmen als wijkgebouw, in plaats van de Ze vensprong die wordt afgebroken. Maar nu vorige week van het mi nisterie zekerheid is verkregen dat er geld komt voor het neerzet ten van een heel nieuw wijk gebouw, is dat voor het college een reden te meer om het LAF- gebouw voor de brandweer te gebruiken. B en W wilden dit dus nog meenemen in de procedure voor het totale bestemmingsplan. Dat komt op 17 januari in de commissie Volkshuisvesting. Vandaar dus die korte termijn. ADVERTENTIE èft\ ''Goede wijn hoe niet duur te zijn. Bij Bacchus. ■Ah Tijdens de vergadering gisteren werd echter besloten om het plan de zeventiende gewoon in de commissie te behandelen, maar het gedeelte voor het LAF-terrein veertien dagen uit te stellen. De uiterste inleverda tum voor reacties op dit deel van het plan wordt nu dus 30 ja nuari. Het kan dan evengoed te gelijk met het hele bestem mingsplan begin maart door de gemeenteraad worden vast gesteld. Moeite Velen zijn het, bleek gisteravond, niet eens met het college. Ze wa ren er bijvoorbeeld niet van over tuigd dat er geen geluidsoverlast van de brandweer zal zijn; dat er geen gevaarlijke situaties zullen ontstaan op bijvoorbeeld het kruispunt Kooilaan, Willem de Zwijgerlaan; dat er voldoende moeite gedaan is om een andere ruimte te vinden; dat de ge meente zomaar de claim die de LAF had op een gedeelte van het Spoortje (voor uitbreiding) kan overnemen; enzovoorts. Bewo ners van de Pieters- en Acade- miewijk waren zelfs gekomen om hun spijt te betuigen over het ver trek van de brandweer uit de bin nenstad, omdat daar aldus hen toch de meeste branden uitbre ken. Op sommige vragen hadden de fo rumleden een antwoord, voor de vragenstellers vaak geen bevre digend antwoord. Op andere vra gen hadden ze dat antwoord niet, omdat alles in zo'n kort bestek 5 dat er nog niet over alle aspecten was nagedacht. Maar er zal worden nagedacht. Burgemeester en wethouder konden er verder niet genoeg op wijzen dat hoewel ze wel erg graag zouden willen dat dit plan doorgaat, er nog lang geen defini tieve beslissing is genomen. Dat belanghebbenden nog in alle komende stadia hun mening kenbaar kunnen maken en dat hun argumenten bij de uiteinde lijke beslissing mee zullen tellen. ADVERTENTIE fWijnlief hebbers^ ontmoeten elkaar elke zaterdag. Bij Bacchus. LEIDEN - Het centraal bureau voor de statistiek (cbs) maakte enkele dagen geleden alweer de cijfers over 1977 be kend. Op weg langs allerlei Leidse instanties om te pogen een vergelijk te trekken met de landelijke cijfers werd, zoals te verwachten was, dikwijls gezegd: 'Kom in januari maar eens terug'. Want men geeft nou eenmaal niet graag een schatting uit de losse hand, exacte cijfers geven is niet alleen precieser maar ook veiliger voor de betrokkenen. Met enig voorbehoud dus het volgende. De totale bevolking van Leiden zal aan het eind van dit jaar ongeveer 103.000 zielen tellen. Vorig jaar waren het er nog 101.519. De stijging zit hem duidelijk meer in mensen die zich hier nieuw hebben geves tigd dan in een natuurlijke groei, dus de baby's die gebo ren zijn. Het vestigingsover schot - het aantal nieuwko mers min het aantal mensen dat Leiden heeft verlaten - is per 1 oktober 823. Het geboor teoverschot - het aantal gebo renen min het aantal overle denen - is 312. Er werden dit jaar meer kinderen geboren in Leiden dan vorig jaar in dezelfde periode. Landelijk waren het er juist minder, maar omdat Leiden nog steeds uitbreidt, (de Meren- wijk) is dat niet zo verwon derlijk. Evenals landelijk, stierven er dit jaar minder dan vorig jaar. Daaruit mag blijken dat de bevol kingsaanwas vooral bestaat uit jonge gezinnen Dat blijkt ook uit de cijfers van de schoolbevolking. Over heel Nederland neemt de bevol king van kleuter- en basis scholen duidelijk af. In Lei den is er tussen 1966 en 1977 weliswaar een achteruitgang van tien percent, maar in vergelijking met twee jaar geleden is er juist een stijging. Wat het openbaar basison derwijs betreft bijvoorbeeld steeg het aantal leerlingen van 2847 tot 2999. Ook bij het protestant christelijk basi sonderwijs was er een stij ging, maar bij het rooms ka tholieke daalde het aantal leerlingen van 1777 in 1975 tot 1698 nu. In tien jaar daalde het aantal leerlingen op rooms-katholieke scholen überhaupt het meest, veertig percent. Het beeld voor Leiden is dus dat dankzij de Merenwijk het aantal leerlingen groeit. Daar staan ook de grootste scholen, terwijl bijvoorbeeld in de binnenstad ver schillende scholen hun poor ten hebben moeten sluiten de afgelopen jaren Het cbs heeft ook berekend dat Nederland dit jaar meer naar musea is gegaan en meer boe ken bij een bibliotheek heeft geleend. Om met de musea te beginnen, voor de Lakenhal en Molen de Valk gaat de stij- aina van het museumbezoek ESEiSSS De Merenwijk gooit roet in het eten als we Leiden willen vergelijken met heel Nederland, (archieffoto) niet op, de indruk is zelfs dat er een lichte daling ten op zichte van vorig jaar is. Voor een aantal andere Leidse mu sea zit die stijging er wel in. Zoals voor het Rijksmuseum van Oudheden en het Lege rmuseum. Voor het legermu seum is er vergeleken met de zelfde periode vorig jaar, tot half december een stijging van elf percentvorig jaar 47.000 bezoekers, dit jaar 53.000. De openbare bibliotheek ging van ongeveer tien naar onge veer elf boeken per inwoner van Leiden. Daar moet even bij gezegd worden dat 25 per cent van alle Leidenaren een abonnement heeft. Het lande lijk cijfer, tien per inwoner, is op dii gebied niet helemaal duidelijk als je bedenkt dat er nog veel plaatsen zijn waar helemaal geen bibliotheek is, en dat sommige steden veel meer filialen hebben dan an dere. Zo heeft een stad als Eindhoven, met 192.000 in woners, elf filialen en Leiden, met 103.000 inwoners, maar drie filialen Nog even kort de branden en ongelukkenLandelijk had de brandweer het een stuk rus tiger dan vorig jaar. Dat was ook in Leiden zo, branden van betekenis waren er in tegen stelling tot vorig jaar (het He renlogement en De Burcht) nauwelijks. De brandweer moest dit jaar meer uitrukken voor hulpverlening dan voor branden. Bij die hulpverle ning waren opvallend veel gevallen van mensen die na ongelukken uit autowrakken moesten worden bevrijd. Het aantal ongelukken op de weg nam stukken toe, waarbij ook veel meer doden vielen dan vorig jaar. Cijfers hierover zijn er nog niet, maar het beeld komt wel overeen met de landelijke gegevens. ADVERTENTIE ^Neerland's beste\ Vin de Table kost f4,50 per liter. Bij Bacchus. zaterdag van 11.00 tot 17.00u„. Herengracht 16 - Leiden. LEIDEN - De bestuursleden van de stichting Het kleine Leidse Elke zaterdag van 11.00 tot 17.00 e Herengracht 16 - Leiden. J. Versteeg. De drie beste in zendingen worden beloond met een exemplaar van het boek "Hofjes in Nederland". Bovendien zullen de win nende nummers worden af gedrukt in het tijdschrift "De Leidse Hofjes", dat door de stichting wordt uitgegeven. Foto-wedstrijd (1) Foto-wedstrijd (3) Ter gelegenheid van het tienja rig bestaan organiseert de Stichting Leidse Hofjes een foto-wedstrijd met als op dracht: Geef zo goed mogelijk wéér wat u onder hofjessfeer verstaat. Iedere belangstel lende kan een onbeperkt aan talfoto's insturen. Wel moeten het zwart-wit-foto's zijn en moeten ze met een bepaald motto ingeleverd worden voor 31 januari 1978 bij de Stich ting. Het adres is Groenha- zengracht 7a. Ingezonden foto's worden niet gere tourneerd. Foto-wedstrijd (2) Alle inzendingen van de foto wedstrijd zullen beoordeeld worden door een deskundige jury waarin o.a. zitting heb ben de heer C. van Wanrooy, docent fotografie aan de Leidse universiteit en de Leidse amateur-fotograaf dr. Voor diegene die de stichting Leidse Hofjes niet kent het volgende: Doel is het bevorde ren van de instandhouding als woongelegenheid van de Leidse hofjes en het deelnemen aan de verzorging van de in die hofjes wonende bejaar den. Dat werk kan gesteund worden door een minimale jaarlijkse bijdrage van vijf tien gulden. Daarvoor krijgt u dan het tijdschrift "De Leidse Hofjes" gratis. In de Vrolijke Ark In de periode van 27 tot en met 30 december worden er in-de Vrolijke Ark aan de Pieters- kerkchoorsteeg weer een aan tal kerstvakantie-activitei ten ontplooid. Voor dinsdag 27 december staat er de verto ning van een spannende lange tekenfilm op het prog ramma. De aanvang is om twee uur 's middags en het duurt tot half vier. Het vervallen pand worden opgeknapt. de Uiterstegracht dat door de stichting zal als daadwerkelijk volgend jaar de eerste steen op de andere gemet seld wordt. Het kleine Leidse woonhuis wil oude, maar niet monumentale kleine huizen res taureren. In de anderhalfjaar van het bestaan van de stichting heb ben de bestuursleden kunnen merken dat zoiets niet van een leien dakje gaat. Uit de geschiedenis van twee an dere clubs die in de binnenstad werken (Diogenes en Stadsher stel, die beide monumentale woonhuizen opknappen) was ook al op te maken dat dergelijke stichtingen meestal een ruime aanloopperiode nodig hebben. Wat Het kleine Leidse woonhuis betreft ziet het er naar uit dat alle voorbereidende werk volgend jaar vruchten zal gaan afwerpen, als begonnen wordt met het her stel van een huisje aan de Uiter stegracht. Welbewust heeft Het kleine Leidse woonhuis gekozen voor het op knappen van niet-monumentale panden. Als Leiden binnen af zienbare tijd een beschermd stadsgezicht is geeft dat het be lang aan van panden die geen monument zijn, maar wel het stadsbeeld bepalen of onder steunen. Hoewel beeldbepalende panden een belangrijke status krijgen in een beschermd stadsgezicht is hun bestaan erg onzeker. Be stuurslid Agaath Arends van Het kleine Leidse woonhuis: "Deze panden vallen tussen de wal en het schip. Ze worden veelal afge broken omdat ze geen monument zijn". Bij hun poging kleine pandjes te verwerven stuitten de oprichters van genoemde stichting op het merkwaardige fenomeen dat veel particuliere eigenaren van ver krotte, onbewoonde huisjes deze toch niet van de hand wilden doen. Uiteindelijk kon de gemeente een bouwval over nemen aan de Uiterstegracht voor 2400 gulden. Kortgeleden stelde de gemeente ook een reke ning-courant krediet be schikbaar voor twee jaar ten be drage van 160.000 gulden. Daarmee hoopt Het kleine Leidse woonhuis binnen niet al te lange tijd een tweede pandje te verwer ven, waarschijnlijk ook in Panc- ras-oost. Voor het eerste pand, aan de Uiterstegracht, maakt ar chitect Veldman momenteel een restauratieplan, in maart 1978, als de stichting twee jaar bestaat, moet een aanvang gemaakt wor den met de restauratie. Pakhuis Dat woonhuisje is tot voor kort als pakhuis gebruikt, ook heeft er enige tijd een bok gehuisd. Veldman: "Het is bijna een krot De zijgevel is helemaal verrot, de achtergevel zit met brokstukjes in elkaar. Het dak bestaat uit golfplaten". Het voor de opknap beurt benodigde bedrag schat hij op 65.000 gulden. Omdat het Rijk 69 procent subsidie geeft (voor tien jaar) kan de uit eindelijke verkoopprijs liggen rond de 25.000 gulden. Daarmee DEALER VAN O.A. B0USSAC gordijnen pi npr tapijt r LU LU gordijnen BES0UW tapijt Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 i de stichting een klein, maar modern geoutilleerd huisje afle veren dat voor iedereen betaal baar is. Het huisje zou bestaan uit een woonruimte met keuken be neden en twee slaapkamers on der de kap. Het zou nog efficiënter werken zijn als de stichting een regelmatige produktie tot stand kon brengen. Het streven is dan ook om gelijk na dit eerste pand het tweede aan te pakken. In wijken als Panc- ras-Oost en de Oude Morsch is nog veel verpakhuizing. De drei ging van sloop en sanering is nog groot. Voor een particulier is vaak moei lijk te overzien wat er allemaal komt kijken bij restauratie. De krotten vormen vaak goedkope pakhuizen. Werk genoeg voor Het kleine Leidse woonhuis, men wil dan ook een produktie van enkele panden per jaar trachten te realiseren. Een Vereniging van Vrienden steunt het werk van de stichting. Verder hoopt het bestuurslid Fehmers dat in de toekomst wel licht een vaste vorm van samen werking met Diogenes, Stads herstel, de stichting de Leidse Hofjes en de vereniging Oud Lei den mogelijk is Tot nu toe is men incidenteel bijeen geweest. Fehmers denkt aan de situatie in Amsterdam waar de Vrienden van de Amsterdamse binnenstad een federatief ver band vormen. Zo'n federatie zou een gezamenlijke admini stratieve kracht kunnen aanstel len indien nodig, een gezamenlgk blad is mogelijk. Men lonkt al naar een ruimte in het pas door de gemeente verworven monumen tale Gulden Vlies aan de Bree- straat.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3