Overbelaste Rijndijk ontoelaatbaar knelpunt Elsbroekin Woonwagenkamp is verhuisd i mei van start Woningbouw in Organisatorisch was zaak gecompliceerd Aanleg rijksweg 11 noodzakelijk Alphen wil „man" voor opvang van rijksgenoten „Noordzeezangers99 nog wat behoedzaam maar vol belofte VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 99 Jongen botst met fiets HILLEGOM - De woningstichting Pago in Hillegom zal ongeveer in mei starten met de eerste van 302 woningwetwoningen in Elsbroek-zuid. Kort daarop start in hetzelfde gebied, tussen de ringvaart en de Hil- linenweg ten zuiden van de Hillegommerbeek, de bouw van hét eerste deel van 207 premiekoop- en vrije-sector-woningen door de NV Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Als laatste zal de projectontwik kelaar Westland Utrecht BV in het eerste kwartaal van 1979 de bouw van 69 premiekoop- en vrije-sectorhuizen aanvangen. Het hele plan, dat in zes fasen wordt gebouwd, moet in de loop van 1980 gereed zijn. Maquettes Hoewel in maart van dit jaar al een totaalplan was ontwikkeld is het bouwnjpmaken pas deze week gestart. De reden is dat pas in oktober een definitieve uitspraak van het rijk bij de gemeente binnenkwam over financiële steun, zonder welke nog geen definitieve plannen konden worden opgesteld. De bouwplannen en maquettes, voor zover gereed, zijn vanaf gisteren te bezichtigen in een tentoonstelling in het voorma lige badhuis aan de Hofstraat, waar nu de afdeling bevolking van de gemeente is gehuisvest. De tentoonstelling is op elke dinsdag en donderdag tussen 9.00 en 12.00 uur geopend. Op donderdag 12 januari 1978 zal de tentoonstelling ook 's avonds tussen zeven en negen uur geopend zijn. Verschillende deskun digen zullen dan aanwezig zijn om informatie te verschaffen. Voor het overige zullen de drie bouwers (Pago, Westland en Bouwfonds) in sa menwerking met de gemeente elke maand een informatie-bulletin uit geven over de stand van zaken. Zodra de huizen verkocht gaan worden zullen de bouwers ieder afzonderlijk informatie aan belangstellenden verstrekken. Overigens moet de goedkeuring van het plan door GS nog binnenkomen. De woningwet-(huur-)woningen, die Pago gaat bouwen met rijksgeld, zullen waarschijnlijk het maximum aan huur gaan kosten dat bij dit soort woningen is toegestaan. Per maand zal dat zo'n 500 gulden beteke nen. Het in maart ontwikkelde plan is op verschillende punten gewijzigd omdat de hoge grondprijs, de bouwkosten en de grootte van de wonin gen een onoverkomelijke hinderpaal vormden. Tien typen De nu ontworpen woningen vallen uiteen in een tiental typen, ontworpen door architect Kamsteeg uit Warmond. Naast vierkamerwoningen zijn er tweekamerwoningen (in groepjes van vijf rond een binnenhofje ge bouwd) en tweekamerwoningen in lagen van twee op elkaar. Boven deze laatste tweekamerwoningenyzijn nog twee verdiepingen gepland. Res teert nog een tweetal typen "geknikte" driekamerwoningen. De 3Ó2 woningwetwoningen worden in drie fasen gebouwd met tussenpozen van een half jaar. In 1978 zullen er naar verwachting 83 gereedkomen (eerste fase). Voor de ongeveer 170 premie-koopwoningen heeft de gemeente inmid dels even zovele gegadigden genoteerd. De ervaring van het Bouwfonds i leert dat ongeveer een kwart daarvan weer afvalt. Er is echter nog een wachtlijst van zo'n 120 gegadigden. Het Bouwfonds, dat 107 pre- miekoophuizenjnet tuin en berging en 20 met tuin en garage gaat bou wen volgens ontwerpen van architect Snelder uit Maastricht, start de bouw omstreeks mei/juni 1978. De eerste woning zal rond maart'79 klaar zijn; de laatste in 1980. Verder bouwt het Bouwfonds nog verschillende vrije-sectorwoningen, al dan niet met garage, waarvan 86 met gemeentegarantie. Dat betekent dat de huizen niet meer mogen kosten dan 180.000 gulden. De gemeen tegarantie houdt in dat de gemeente zich garant stelt voor rente en aflossing van de op het huis afgesloten hypotheek. Voorwaarde voor zo'n garantie is wel dat de koper niet meer aan zijn huis „verwoond" dan, I afhankelijk van zijn inkomen, verantwoord is. De gemeentegarantie geldt ook voor de premie-koopwoningen. Veertien vrije sector huizen van het Bouwfonds worden zo duur dat daarbij geen gemeentegarantie wordt verleend. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het nieuwe woonwagencentrum aan het Goudse Rijpad is deze week door de bewoners in gebruik ge- Het centrum biedt plaats aan twin tig gezinnen met hun wagens, die afkomstig zijn van het centrum aan de SteekterwegDit terrein krijgt in de toekomst een agrari schs bestemming. Het nieuwe centrum biedt ruimere standplaatsen en bovendien heeft elke wagen een eigen schuur met eigen douche en toiletgelegen heid. Een luxe vergeleken bij het oude terrein, waar de wagens angstig dicht op elkaar stonden en de sanitaire voorzieningen ui terst minimaal waren. Dat oude centrum blijft overigens voorlo pig in gebruik als opslagruimte, zolang het werkterrein op het nieuwe centrum nog niet gereed Het nieuwe centrum is gerealiseerd door het Woonwagenschap Gouwsluis. De kosten bedragen ongeveer 63.000 per stand plaats. Het centrum past in de door het woonwagenschap ont worpen regionale opzet van ge spreide voorzieningen voor woonwagens. Z-kamer Van de 69 huizen die Westland Utrecht gaat bouwen zullen e 49 i prin cipe in de prefnie-sector worden gerealiseerd. De resterende twintig, Z-kamerwoningen met vier slaapkamers waarvan één op zolder, komen boven de premie-grens (momenteel rond de 130.000 gulden) Van deze 69 huizen zullen er twaalf slechts één slaapkamer hebben. Deze twaalf zijn bedoeld voor alleenstaanden en kleine gezinnen. De Westland-huizen zijn ontworpen door architect Morshuis. Het woning-toewijzingsbeleid in Hillegom richt zich op doorstroming. Verder komen - bij voorkeur ook in de vrije sector - ingezetenen en economisch gebondenen in de eerste plaats aan bod. Het bollendorp telt zo'n duizend woningzoekenden. DEN HAAG - Pas half november van dit jaar had officier van Jus titie, mr. Blok, voldoende feitenmateriaal om de acht ge schorste veerlieden van het Kaagpontje voor de rechter te dagen. "Ik moest bewijzen zoeken en er achter zien te komen hoe groot de omvang van de fraude zou zijn. Het enige waarover ik be schikte was een proces-verbaal van de rijkspolitie in Alkemade. Daarom heb ik de rechter-com- missaris ingeschakeld om een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen. En dit heeft erg lang geduurd. Het was gecom pliceerd. Nee, niet jurirdisch of feitelijk gezien, maar wel or ganisatorisch. Als je getuigen hoorde moesten de veerlieden ook aanwezig zijn met hun ad vocaten om commentaar te le veren. Dit gaf nogal eens wat problemen en heeft de zaak langdurig gemaakt", aldus mr. Blok. Bovendien moesten er nogal wat getuigen worden gehoord nadat de zaak in de loop van het vorig jaar aanhangig werd gemaakt bij het Gerechtshof. Mr. Blok: "Nee, ik kon echt niet buiten een gerechtelijk vooron derzoek. De zaak was bepaald niet duidelijk. Er waren wat veerlieden die tegenover de po litie hadden toegegeven dat er wel eens wat geld in eigen zak was verdwenen, er waren ook mensen die ontkenden. En bij de rechter-commissaris werd het aantal ontkenners weer groter. Strafbaar feit De veerlieden zijn allen aangezet om gebruikers van het pontje voor minder geld over te zetten. De agenten in burgerkleding vroegen niet om een kaartje. Dit mochten de pontjesbazen hou den als zij hen overzetten voor minder geld. Is dit niet het ple gen van een strafbaar feit? Mr. Blok: "Ik geloof niet dat dit het uitlokken van een strafbaar feit is. Kijk, als je iets uitlokt, moet er nog geen voornemen zijn tot het plegen van diefstal. In het geval van de veerlieden was dit, naar mijn overtuiging, al heel lang aan de gang. De politiemensen heb ben alleen de proef op de som ge nomen". Volgens mr. Blok gebeurt zoiets wel meer. Als voorbeeld haalt hij aan een dienstbode van wie men denkt dat zij wel eens geld steelt. "Dan wordt er wat poeder over dat geld gestrooid, dat niet te zien is met het blote oog. Maar zetje er een speciale lamp op en zij heeft dat geld inderdaad in handen ge had. dan kun je dat zien. Dat het hier politiemensen zijn die dit hebben gecontroleerd, daarop kan ik alleen maar zeggen dat je niet altijd burgers als getuigen kunt hebben". Hoeveel? Mr. Blok is er, ondanks het lang durige vooronderzoek, niet ach ter gekomen hoeveel pontgeld de veerlieden niet zouden heb ben afgedragen. "Er is een bedrag genoemd", aldus de officier van Justitie, "maar dit is tot stand gekomen uit sta tische gegevens. Natuurlijk, het is een aardige becijfering, maar als bewijs in een strafzaak 1tan het niet worden gebruikt. Het is gewoon te vaag. Ik heb in mijn eis ook uitdrukkelijk gesteld de veerlieden niet vast te pinnen op een bedrag dat zij hebben ont vreemd. Ook al omdat er vee rlieden zijn die al wat hebben terugbetaald. Maar het vol ledige bedrag is niet te achter halen", vertelt mr. Blok. SliSE: t De Hoge Rijndijk waarvan de Kamers van Koophandel vinden dat zij een 'ontoelaatbaar knelpunt LEIDEN - 'Om een optimaal leef- en produktie- milieu te verkrijgen is de aanleg van de vol ledige rijksweg 11 dringend noodzakelijk. De overbelaste Hoge Rijndijk vormt thans een on toelaatbaar knelpunt in het milieu van het hele gebied Leiden-Alphen'. Dit schrijven de Ka mers van Koophandel in Zuid-Holland in een commentaar op het ontwerp-streekplan Zuid-Holland oost. De Kamers menen dat de huidige Hoge Rijndijk niet alleen een in- terlocale, maar bovenal een in- ter-regionale, zelfs een inter nationale functie vervult voor de bollenstreek, de Leidse agglome ratie en Alphen. Dit blijkt on dermeer uit een in 1973 door de Rijnlandse kamer verricht on derzoek naar het goederen verkeer over deze weg. Hieruit kwam naar voren, dat ruim twee duizend interregionale cq inter nationale vrachtauto bewegin gen per werkdag plaatsvonden. Deze uitkomsten werden later bevestigd door kentekenon- derzoek en tellingen van het vrachtverkeer door de raad van de waterstaat. In het ontwerp- streekplan wordt geconstateerd dat de Hoge Rijndijk thans te zwaar is belast. 'Toch is niet voor aanleg van rijksweg 11 gekozen, omdat wordt gesteld dat een be langrijk deel van het verkeer op de Hoge Rijndijk aan deze weg gelegen woningen of bedrijven als herkomst of bestemming heeft, zodat een blijvende druk op deze weg zal worden ver wacht', aldus de Kamers. Groei Verder zeggen zij dat de Kerkstraat in de kom van Hoogmade al zijn capaciteit heeft bereikt. De Ka mers stellen dat dit niet vooral te tegen auto KATWIJK - De achtjarige B. uit Katwyk is gisteren met een open botbreuk aan het rechterbeen opgenomen in het Academisch ziekenhuis in Leiden na met zijn fiets in aanrijding te Ziekenhuis gekomen met een auto, bestuurd door Van der D. (30) uit Katwijk. De jongen gaf op de hoek van de Karei Doormanlaan en de Van der Vegtstraat geen voorrang aan Van der D. Badkamer spullen gestolen KATWIJK - Bij de gemeentepolitie in Katwijk is gisteren aangifte gedaan van een diefstal van bad kamerspullen ter waarde van 1100 gulden. Het gestolen ma- triaal lag opgeslagen in een loods in Rijnsoever en behoort toe aan een Rotterdamse bouwmaat schappij. Behalve een gefor ceerde deur heeft de politie, die een nader onderzoek instelt, geen sporen omtrent de dader (s) kun nen vinden. Rugklachten na botsing KATWIJK - Na een val met haar bromfiets op het rijwielpad langs de Biltlaan in Katwijk is mev rouw P. (30) gisteren met rug- klachten opgenomen in het Leidse Academisch Ziekenhuis. De vrouw lette even niet op en knalde op een tegenliggende bromfiets vun de 17-jarige O, s uit Katwijk danken is aan de groei van Alp hen in noordelijke richting, maar eerder door overbelasting van de Hoge Rijndijk, waardoor de Kerkstraat als 'sluipweg' is gaan fungeren. 'Dit is een erge belasting voor het leefmilieu in Hoogmade en om streken en daardoor tevens een ernstige aantasting van het groene hart', schrijven de Ka mers in een commentaar op het ontwerp-streekplan Zuid-Hol land oost. 'Het meer aantrekke lijk maken van deze route, ten opzichte van de Hoge Rijndijk, houdt dus juist het gevaar in van een verdere aantasting van het groene hart'. Volgens de Kamers moet een op lossing worden gezocht in de verbetering van de Hoge Rijndijk (rijksweg 11). „Ordinaire diefstal" VALKENBURG - Een 53-jarige vrouw is door de Haagse poli tierechter veroordeeld tot een boete van 250 gulden wegens het plegen van een tweetal win keldiefstallen. In Leiden had zij een vest op de Botermarkt en een brood op de Aalmarkt meegeno men. De officier sprak van een "ordinaire diefstal" en "een slecht voorbeeld voor uw kinde ren" en volstond met een eis van 250 gulden, rekening houdend net een blanco strafblad. ALPHEN AAN DEN RIJN - B en W van Alphen hebben bij het Centraal Bureau Vestigingsbe leid Rijksgenoten een verzoek gedaan voor een full-time, vol ledig door het Rijk te subsidiëren kracht, die zich in de Alphense regio bezig zou moeten gaan houden met opvang en begelei ding van rijksgenoten. De Alphense regio telt zo'n 800 rijksgenoten, voldoende om aan spraak te kunnen maken op zo'n gesubsidieerde kracht. Wethou der D. van Leeuwen van (onder meer) sociale ^aken noemde gis teren de kans dat het verzoek in gewilligd zal worden, dan ook bijzonder groot. Volgens hem zou zo'n kracht binnen enkele maan den aan de slag kunnen. KATWIJK - Het nog jonge koor "De Noordzeezangers" uit Katwijk heeft zich gisteren in Tripodia beloftevol gepresen teerd. Hoewel dit man nenkoor bij deze of gene gele genheid al eens eerder voor het voetlicht is getreden, kan het optreden van gisteren als een meer officieel debuut worden aangemerkt. Het koor stond gisteren niet al leen voor een vol Tripodia met naar schatting zo'n zes honderd toeschouwers. Het Katwijkse Evangelisatiekoor het harmonie orkest St Hube- rtus uit Amsterdam, de sop raan Dini Knetsch.de de clamator Pieter van den Bos en pianist M. van der Schoot deden mee. De twee koren en het muziekge zelschap hebben Jan Boon ekamp jr. als gemeen schappelijk dirigent en daar ligt dan ook de reden van hun aller medewerking aan dit volle concert. Een bont geheel, bijeengehouden door het ge geven dat alles werd gezon gen,geblazen en gezegd recht streeks met kerstmis te maken had. Ik arriveerde even voor de pauze, toen de harmonie- klanken van "Jesus Christ Superstar" nog tot de foyer doordrongen. In het tweede deel zongen de mannen be kende kerstliederen in n iet- moeilijke bewerkingen. Boon ekamp leidt hen met vaste hand en het was te zien en te horen dat ze zich van harte aan zijn directie toevertrou- "De Noordzeezangers" verkeren nog in de beginperiode; ze zingen beschaafd en nauwge zet, maar nog niet voldoende vrij. Sommige stemmen aar zelen wat en het geheel maakt vaak de indruk van een be hoedzame, dus iets stijve voortgang. Ik raakte er wel van overtuigd, met name aan i Noordzeezangers onder leiding van Jan Boonekamp. het eind, dat de mogelijk heden tot een voorspoedige opgang wel degelijk aanwe zig zijn. Het parool moet dus luiden: „zo doorgaan tot de vrijheid in gebondenheid wordt bereikt". Nu is het het nog vooral de gebondenheid die opvalt. Die opmerking over het ver trouwen in de aanwezige mo gelijkheden betekent geen ijdel schouderklopje. De ver tolking van het slotlied, het mooie Franse "Jesus chez les Bretonstrof mij namelijk om de gave klank en het goede be grip. Voor de toekomst past daarom de raad: "Maak uan de zang iets eigens, iets per soonlijks, vind een eigen stijl en repertoirezing niet zonder muzikale bewogenheid". Het Evangelisatiekoor zong vlot en gebonden eenvoudige liederen. Maar die kan men dan ook werkelijk aan. De zijn te gering in ge tale in verhouding tot de da- messchare. De sopraan heefi een wel luidende omvangrijke stem. Ze zong mooi met de mannen samenheel verdienstelijk vooral in de "Bretons". Pieter van den Bos declameerde iets van Boris Pastemaak met fraaie zegging en het orkest hoorde ik o.m. verdienstelijk een kerstfantasie spelen. JOH AN VAN WOLFSWINKEL De woonwagens van het Alphense kamp op het nieuwe terrein aan het Goudse Rijpad.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23