Er deugt iets niet met de espresso-rage Onvriendelijke man bij het rij-examen Rookgordijn over de koffieprijzen Theater in gashouder Makkelijk foto's maken Gordijnen Wat een vraag naar alles-meter VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 Binnen vijf jaar tijd wordt de helft van alle nieuwe over gordijnen en vitrages alweer vervangen. Volgens Enka Glanzstoff zijn verhuizen en het opnieuw inrichten van kamers de belangrijkste mo tieven voor het kopen van nieuwe gordijnen. Vorig jaar is 260 miljoen gulden besteed aan overgordijnen, 115 mil joen aan vitrage en 50 miljoen gulden aan de zogeheten "open geweven" gordijnen. Dat is bij elkaar drie procent van de consumptieve 'beste dingen. Nog steeds niet geslaagd om die meneer uit Venlo aan de lijn te krijgen die de "meetschaar" im porteert? Tientallen mensen slaagden er niet in, maar gelukkig heel veel van onze lezers wel. Nu heeft de importeur een han delsonderneming ingeschakeld om de vele belangstellenden niet teleur te stellen. De firma Starink in Scherpenzeel, die weet waar U die allesmeter kan kopen. Het telefoonnummer is: 03497 - 2724. In Kopenhagen wil men een 100 jaar oude gashouder verbouwen tot een theater, waarbij de stoelenrijen vrij stijl omhoog zullen worden gebouwd. In de gashouder worden 62 ronde ramen aangebracht. Er zullen duizend mensen een paats kun nen vinden. De gashouder werd in 1881 gebouw en is sinds 1930 niet meer in gebruik. Na Sinterklaas en Kerstmis zul len er in heel wat Nederlandse huizen elektrische apparaten voor espresso-koffie staan. Voor dat cadeau is zóveel reclame gemaakt. Sinds kort ontbreken ze nog maar zelden in de Tefal van elektro-zakendé esp resso-apparaten van Moulinex, Tefaq en andere fabrikaten. Kennelijk verwacht men voor de maak-het-zelf espresso een flink succes in dit land van koffie drinkers, want ook de grote koffiebranders zijn nu gaan meedoen in de propagan dacampagne. Ze hebben 'n speciale espresso-maling uitge bracht, en geven kogting op espresso-apparaten en kleine kopjes waar je het uit moet drinken. Om zelf thuis espresso-koffie te maken, heb je, behalve een ap paraat, speciaal dubbelge brande zeer fijn gemalen koffie nodig. Nu was kleinverbruikers koffie in Nederland ook voor de kluinverbruiker al wel te koop, maar dan moest je er toch naar gaan zoeken in delicatessenza ken of in speciale koffie- en thee winkeltjes. Er waren men sen die er een echt Italiaans ho- gedenkapparaat voor bezaten, maar erg veel waren dat er niet. Nu de marktonderzoekers kenne lijk het sein hebben gegeven dat espresso zich een plaats kan gaan verwerven bij het gewone volk, zijn de meer volkse ap- paratenfabrieken en de dito koffiebranders er dus snel inge sprongen. In steeds meer su permarkten verschijnen thans de pakken koffie voor espresso op de planken. Van alledaagse merken zoals Van Nelle en Al- bert Heijn. En ook Douwe Eg berts is met de nieuwe koffie- soort in aantocht. Maar lees eens goed wat voor inhoud er op de pakken espressomaling staat ge drukt. Wat valt je dan op? Er deugt iets niet. Hele maal niet. Espresso en gewone snelfiltermaling van AH en Van Nelle.Van Nelle,die al jarenlang een typisch eigen verpakking voor zijn koffie heeft, wil deze nu niet meer voor zijn espresso gebruiken en kiest voor een nieuw pak met minder erin. De nieuwste mode van koffiedrin ken - zelf thuis espresso maken - gaat gepaard met een snel groei ende chaos in de verpakkingen en prijzen van gemalen koffie in ons land. Met het in de handel resso-maling hebben de koffie branders Van Nelle en Albert randers Van Nelle en Albert Heijn het oude vertrouwde ge wicht van 250 gram per pak in één keer van tafel geveegd. Hun pak ken dubbelgebrande koffie be vatten nog maar 225 gram. Het publiek kan nu de prijzen van deze koffie en gewone filterma ling niet meer met elkaar verge lijken, of het zou de espressoprijs eerst met 1.111 moeten verme nigvuldigen. Nog groter wordt de verwarring, nu blijkt dat Douwe Egberts op de markt komt met pakken espresso-maling waar wèl 250 gram in zit. Zodat ook binnen dezelfde koffiesoort geen prijsvergelijking meer mogelijk Een compleet rookgordijn Volgens de laatste berichten gaat Douwe Egberts op 12 december de handel bevoorraden met pak ken espressokoffie van 250 gram. De verkoopcampagne in de win kels start 2 januari. Tot dusver liep de grote koffieb- rander D.E. achter op de nieuwe mode. Hij had nog geen espresso in zijn assortiment, terwijl Van Nelle en Albert Heijn er al even tjes mee bezig waren. Nogal stil Deze twee branders hebben hun espresso-maling uitgebracht in pakken van 225 gram. Dat staat er eerlijk op, maar verder is het nogal stilletjes toegegaan bij deze gewichtsverlaging. Heel wat mensen zullen het niet door heb ben. Iedere huisvrouw rekent in ons land op haar boodschappenlijst met „een half pond koffie". Die eenheid van een half pond is een groot gemak bij het vergelijken van prijzen. En die raken we nu kwijt. Waarom? Wij vragen het bij Albert Heijn. Daar zeggen ze: „Meneer, waar praat u over. We hebben al esp resso-maling te koop sinds 1969. Dat zat toen in een blik, ook van een aparte maat. Nu zyn we het in pakken gaan doen, net zoals de gewone koffie. Dat is alles". Maar dat er een afwijkend gewicht in gewone pakken zit, dat vinden wy nu juist zo verwarrend. Eerst was dat mindere gewicht mis schien niet zo'n probleem omdat de espresso in aparte bussen zat, en toch hoofdzakelijk hoofdre kenaars en andere gediplomeer den het kochten. Maar nu het zo'n algemeen artikel aan het worden is waarvoor grootscheepse re clame wordt gemaakt, dachten wij toch.... „Kwestie van volume" De A.H.-woordvoersten „Ja, maar dat kan nu eenmaal niet anders. Dat is een kwestie van volume. Espressomaling neemt meer ruimte in, ook al pers je het in elkaar. In het volume van een half pond filterkoffie gaat maar 225 gram espresso. En op zo'n vo lume zijn onze machines nu een maal afgesteld. U begrijpt, voor een nieuw artikel als espresso, dat nog klein is, kunnen we niet weer hele nieuwe verpak kingsmachines gaan nemen". Dat klopt inderdaad dat het pak espresso van A.H. ongeveer even groot - zelfs een klein beetje ho ger - is als het pak filtermaling. Zo op de hand lykt het alleen wat minder stijf geperst, maar bewijs dat maar een als leek. Wat zelfs een leek wèl kan zien, is dat er in een pak gewone Supra snelfilterkoffie van Van Nelle best nog zoveel ruimte over is, dat er ook wel een half pond esp resso-maling in zou kunnen. Waarom zit die espresso van Van Nelle dan toch in een heel ander soort pak van maar 225 gram? „Kwestie van produktie" Een meneer bij Van Nelle zegt: „Dat is een kwestie van produk tie. Voorzover ik weet hebben wij niet geprobeerd of wy de esp resso per 250 gram konder ver kopen door de Supra-verpak- king te gebruiken. Wij willen na melijk in de toekomst juist van die doos afstappen. In de handel is al jaren alles zich aan het in stellen op wikkelpakken, dat zijn die gladde pakken met een pa pieromslag erom en geen doos. Nu zijn wij met espresso meteen De espresso waar Douwe Egberts binnenkort mee komt. Die heeft weer wèl 250 gram in een pak. op een wikkelpak gegaan". Maar was dat dan niet een mooie gelegenheid om een inpak- machine voor wikkelpakken zo in te stellen, dat er 250 gram esp resso in een pak kon? De meneer van Van Nelle: „Nee, alles wordt ingesteld op 250 gram filtermaling. Dat is een pak van een gebruikelijke maat. Anders zou je pakken espresso krijgen die groter waren dan de pakken met filtermaling. Dan zouden we weer problemen krygen met de winkeliers, die de afwijkende maten moeilijk bij elkaar in hun rekken zouden kunnen stape len". Ja maar, de consument, daar mag toch ook wel rekening mee wor den gehouden. Zo werkt u toch verwarring in de hand? De meneer van Van Nelle: „Welja, geeft u de koffiebranders maar weer de schuld. Die hebben het toch altijd gedaan, tegenwoor dig". Toch een gewoon pak! Nauwelijks zijn wij aldus door Al- bert Heijn en Van Nelle met onze bezwaren weggewuifd, of ons be reikt het bericht dat er vertegen woordigers van Douwe Egberts op pad zijn met een nieuw artikel. Espressomaling. In pakken van 250 gram. Dus gewoon met het ouds bekende, voor de con sument zo gemakkelijke gewicht waar we het al die tijd al over hebben. Hoe kan dat nou? Is dat nu zo'n wanstaltig groot pak geworden, dat eigelijk met een normaal pakmachien niet dicht te krijgen is, en dat de opstape lende winkelier tot wanhoop brengt? Als wij er via-via een monster- exemplaar van in handen krygen, blijkt dat dit „onmogelijke" pak espressokoffie slechts 2 millime ter hoger is dan het lichtgewicht pak van Van Nelle, en nota bene een centimeter lager dan dat van A.H. Breedte en dikte van de pakken zyn hetzelfde. Een heel gewoon pak dus, ondanks het volle half pond. Hoe kan het nu dat het dus toch kan, vragen wij bij Douw Eg berts. Een fractie groter De woordvoerder van D.E. zegt „Dit pak is een fractie groter dan onze normale snelfiltermaling. Het kan zyn dat er bij ons mak kelijker 250 gram in gaat, doordat ons produkt iets minder lang is gebrand dan dat van andere mer ken. Wy zyn namelijk van me ning dat de koffie ook nog in een normaal filter moet kunnen wor den gebruikt. Langer branden geeft inderdaad een groter volume. Aan de andere kant brengt de extra fijne maling van de espresso dit volume weer terug. Trouwens, bij koffie heb je altijd volumeschommelingen. Het is een natuurprodukt, en de ene keer geven de bonen een an dere hoeveelheid maalsel dan de andere. Op die schommelingen zyn de inpakmachines toch ook in te stellen. In elk geval is bij ons het uitganspunt van het begin af geweest datje koffie moet verko pen in pakken met een normaal gewicht van 250 gram". Echte Italiaanse We kunnen het meer of minder ge brand zyn van de espresso overi gens helemaal buiten beschou wing laten, als het om de door zichtigheid van de koffiepryzen gaat. Want in een goed orteerde supermarkt komen wy toevallig ook de pittig gebrande originele Italiaanse espressomaling tegen. Van het (dure) importmerk II- lycaffè. Het gewicht? Gewoon 250 gram. In een blik. Waar een wil is, is dus ook wel een weg. „We vinden het een heel nauwkeu rige man, maar hij zou best wat vriendelijker en wat geïnteres seerder kunnen zijn", zeggen rij examenkandidaten over hun examinator. Dit blijkt uit een door de Consumentenbond ge houden enquete. In het hierbij afgedrukte staatje kunt u zien hoe de meningen precies luiden en hoeveel procent van de onder vraagden er zo overdenkt. Overi gens heeft niet heel Nederland dezelfde mening. Examenkandi daten in Utrecht, Breda en En schede waren beter over de gang van zaken te spreken dan gemid deld in Nederland. In Tilburg, Eindhoven en Groningen was men minder tevreden. Drie procent van de ondervraagden had examen moeten doen in een andere auto, dan waarin ze les had gehad. Dat is natuurlijk erg vervelend. Het kwam ook een paar keer voor dat de rijschool op de examendag geen auto had, dat de auto kapot ging of dat de examinator de auto afkeurde. Dan gaat het examen niet door. En wie betaalt dan de schade? Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen in ieder geval niet, want je moet van goeden huize komen wil je daar je geld te rug krygen. De Consumentenbond vindt dat in zulke gevallen (dus: auto kapot, of afgekeurd, of niet beschikbaar) de rijschool het examengeld en nog daarna te nemen lessen moet vergoeden. De rijscholen verklaarden, daar naar gevraagd door de Con- Ervaringen tijdens het examen sumentenbond, dat ze bij zulke problemen bijna altijd het examengeld terug geven. Maar een heleboel rijschoolhouders doen niet aan „lessen vergoeden" (alhoewel de meeste mensen weer les zullen moeten nemen als het examen wordt uitgesteld). Extra bedrag Rij-examen doen (voor het „ge wone" rybewijs BE) kost op het ogenblik 58.50. Wie alleen theoretisch examen moet doen betaalt 34 en alleen „de prak tijk" kost 54,75. Daarbij komt dan nog 4,75 voor de „eigen verklaring" (waarin de kandidaat zegt dat hij gezond is, of niet), en de prijs die je voor het gebruik van de rijschool-auto moet beta len. Rijscholen blijken echter vaak nog een extra bedrag te vragen voor „administratiekosten". De Con sumentenbond is geschrokken van de hoogte van dat bedrag. Het liep op van '2,50 tot 34. Gemiddeld was het bijna 16. „Zoveel kan het echt niet zijn", gelooft de bond. Het vervelende is dat de kandidaat weinig keus heeft. Hij kan kiezen tussen be talen of geen examen doen. De Consumentenbond adviseert bij het kiezen van de rijschool al naar de examen-kosten te informeren. Beroepexamen Zij heeft ook nog een tip voor dege nen die gezakt zijn en die ervan overtuigd zijn dat de CBR- examinator het bij het foute eind had. Die kunnen eventueel bij het ministerie van Verkeer en Water staat een zogeheten beroepexa men afleggen, dat 65 kost. Per jaar doen 20.000 mensen dit exa men en 33 procent van de door het CBR afgewezenen slaagt er. Je mag bij het ministerie overi gens pas praktijkexamen doen als je voor de theorie bent ge slaagd. Theorie wordt er monde ling afgenomen. Machtspositie Over de positie van het CBR wil de Consumentenbond ook wel wat kwijt. De bond vindt, en met haar 83 procent van de ondervraagde rijschoolhouders, dat het CBR een machtspositie inneemt, om dat er maar een man is (en dat is de CBR-examinator) die uit- zeer goed goed redelijk slecht zeer slecht De examinator. Nauwkeurig is-ie wel zeggen de rij-examenkandidaten. maakt of iemand zijn rijbewys kan krygen. In de rest van de on derwijswereld zijn er altijd meer dere mensen die over het lot van een kandidaat beschikken. Voor het rij-examen zou dat ook zo moeten zijn, zegt de Consumen tenbond. Zij noemt als mogelijk heid: de instructeur neemt het examen af en de CBR-man rijdt mee voor het toezicht. Eenzijdig De Consument beoordeelt de CBR-examenvoorwaarden, als „erg eenzijdig". Examenkandi daten kunnen het CBR voor vrijwel niets verantwoordelijk stellen, tenzij er sprake is van grove schuld of opzet van de kant van het CBR. In een paar gevallen krijg je je examengeld terug; als je in het ziekenhuis ligt, als je plotseling voor militaire dienst wordt opgeroepen of als een naast familielid is overleden. Deze „gunsten" staan echter niet bij de examenvoorwaarden ver meld. Daar is de Consumen tenbond ook niet zo over te spre ken. Bovendien vindt ze datje in bepaalde ziektegevallen ook best je geld zou kunnen terugkrijgen. Dat is nu niet het geval. De standpunten zyn zo gekozen dat men met een gewone lens op het toestel de beste opnamen krijgt. De brochure geeft bovendien nog aanwijzingen op welk moment van de dag de zon het gunstigst staat om het gebouw of het uit zicht te fotograferen. Toeristen die Keulen bezoeken kunnen by de plaatselijke VW een brochure krijgen waarin 25 van de belangrijkste fotogenieke gebouwen staan afgebeeld, met een beschrijving. Die gebouwen kun je zelf gaan fotograferen. Die brochure heet: „Photo Co- logne". Je kan in Keulen ook een cassetterecorder huren met een in het Nederlands gesproken bandje. Daarop staat een route aangegeven langs elf interessan te punten van de stad. Rij-examen doen is een dure grap. Je moet voor die cassette 52 mar ken betalen, maar het meeste is statiegeld, want bij terugbrengen krijg je weer 50 mark uitbetaald. if/ALlNr'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21