veel resultaat Ezer Weizman verwacht niet VN-begroting aangenomen Oostenrijker arrestanten deels Geld van Samenwerking tussen terroristen wordt steeds groter Spanje roept zijn ambassadeur terug Van overleg in Cairo DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 9 PARIJS (AFP) - De toeneming van het terrorisme in zijn diverse vormen in de wereld in 1977 heeft vooral aangetoond dat geen enkel land, ook niet het meest democ ratische, gevrijwaard is tegen ac ties van minderheden, die vast besloten zijn geweld te gebruiken tegen een bepaalde maat schappelijke en morele orde, te gen bepaalde instellingen of te gen de nationale eenheid. Of het gaat om een politieke actie, zoals die van de Zuidmolukkers in Nederland, of om acties tegen de gevestigde instellingen zoals die van de Baader-Meinhof-groep en het J apanse Rode Leger, of om strijd voor autonomie zoals op Corsica, in Bretagne en in Bas kenland, of om "ecologische" ac ties zoals de aanslagen tegen kerncentrales, in alle gevallen gaat het de daders minder om de doeltreffendheid van hun daden zelf dan wel om datgene waar zij tegen strijden aan de kaak te stellen. In het jaar 1977 vertoonde het ter rorisme een paar nieuwe ken merken: de grote deelneming van jonge vrouwen van de generatie die in de jaren '50 werd geboren, aan terreurdaden (Baader- Meinhof, Rode Leger), een hech tere internationale samen werking van terroristen, de toe passing van politieke motieven op daden die, zoals bijvoorbeeld in Italië, tot dusver zuiver misda dige handelingen waren. Anderzijds hebben bepaalde or ganisaties, die nu in de Verenigde Naties zijn erkend, zoals de Pa- lestijnen van de PLO, ervan afge zien de hele wereld als hun actie terrein te beschouwen. 1977 Was ook het jaar van de inter nationale reactie tegen ter rorisme, getuige een nauwere samenwerking van de poli tiemachten, het feit dat de strijd tegen het terrorisme op de agenda van de VN werd ge plaatst, en de suggestie die de Franse president Giscard d'Es- taing begin december in Brussel deed om een "Europees rechts gebied" te scheppen dat een doeltreffender gerechtelijk op treden tegen het "Euro-ter- rorisme" mogelijk zou moeten maken. Wat het terrorisme betreft, begon het jaar op 24 januari met de moord op vijf als communisten bekend staande advocaten in Madrid, in hun kantoor, door tot de tanden bewapende onbeken den. Maar in de reeks ontvoeringen, vliegtuigkapingen, gijzelingen en aanslagen ging de meeste aan dacht in Nederland uit naar de dubbele actie van de Zuidmo lukkers tegen een school in Bo- vensmilde en een trein bij De Punt (23 mei-11 juni). De ontvoe ring van de Westduitse werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer plus de kaping van een Lufthansa-vliegtuig, gevolgd door de zelfmoord van drie kop stukken van de Baader Meinhof-groep, onder wie An dreas Baader zelf (5 september- 19 oktober) trok de aandacht van de hele wereld. Op 23 mei gijzelden twee groepen Zuidmolukkers, die ijveren voor onafhankelijkheid van hun eilandengroep in Indonesië, honderd kinderen in de school en 54 reizigers in de in het open veld tot stilstand gebrachte trein. Na vyf dagen werden de kinderen vrijgelaten, maar de treinpas- sagiers werden pas na 19 dagen op 11 juni bevrijd, toen de mari niers de trein bestormden. Daarbij werden twee passagiers en zes van de negen terroristen gedood. In West-Duitsland sloeg het ter rorisme een eerste maal toe op 7 april, toen procureur-generaal Siegfried Buback en zijn chauffeur in Karlsruhe werden vermoord. Op 30 april werd de president van de Dresdener Bank, Jürgen Ponto, in zijn wo ning in Frankfort doodgeschoten en op 25 augustus volgde een mislukte aanslag op Buback's opvolger, Kurt Rebmann. Op 5 september werd werkgevers voorzitter Schleyer in Keulen ontvoerd. Terwijl de onderhan delingen over zijn vrijlating zich nog moeizaam voortsleepten, volgde op 13 oktober de kaping van een Boeing-737 van Luft hansa met 87 mensen aan boord. Vijf dagen later werden bij een bestorming door een Duitse commandogroep van het toestel in Mogadiscio 86 gijzelaars (de gezagvoerder was door de kapers gedood) bevrijd, waarbij drie van de vier terroristen het leven ver loren. Enkele uren later pleegden Baader, Gudrun Ensslin en Jan- Carl Raspe zelfmoord in hun cel. De volgende dag werd het lijk van Schleyer gevonden in de kof ferbak van een auto in Mulhouse. Ook hierna liet het terrorisme do Bondsrepubliek nog niet los. Onbekenden dreigden vliegtui gen van de Lufthansa in volle vlucht op te blazen als vergelding voor de "zelfmoorden". Bij de zestien personen, die naarstig werden gezocht wegens de moorden op Buback, Ponto en Schleyer, waren tien vrouwen, in leeftijd variërend van 22 tot 33 jaar. Jonge vrouwen speelden ook een belangrijke rol in het Japanse Rode Leger, dat geleid wordt door de 32-jarige Foesako Jis- hinoboe. Deze organisatie kaapte op 28 september een vliegtuig van de Japanse JAL, met 142 pas sagiers aan boord, die in Algiers werden vrijgelaten in ruil voor een losgeld van zes miljoen dollar en de vrijlating van zes kamera den uit Japanse gevangenissen. Het Rode Leger werd ook ge noemd in verband met de ont ploffing in volle vlucht van een Maleisisch vliegtuig nabij Sin gapore, waardoor 100 mensen de dood vonden op 4 december. De politie heeft dit jaar een inter nationale samenwerking gecon stateerd tussen allerlei groepen terroristen, die naar verluidt worden opgeleid in Algerije, Li bië, Syrië, Libanon en Zuid-Je- Ook tussen bepaalde groeperingen van autonomisten zou samen werking over de grenzen heen bestaan. Het jaar 1977 zag het begin van het terrorisme "op ecologische grondslag", met aanslagen op kerncentrales en hun leveran ciers in Frankrijk en West- Duitsland. Op wereldschaal gezien heeft het terrorisme op ideologische basis slechts weinig landen ontzien. Er waren vliegtuigkapingen in de Sovjet-Unie en Tsjechoslowa- kye, en in Washington werden op 9 maart 134 mensen gegijzeld door leden van een fanatieke Moslimsekte. Maar het terrorisme heeft ook te genkrachten opgeroepen. Zo werd tegen het einde van het jaar de Nobelprijs voor de vrede van 1976 toegekend aan Betty Wil liams en Maireed Corrigan, twee vrouwen die zich hebben ingezet tegen de voortdurende terreur in Noord-Ierland. JERUZALEM (DPA) - De Israëlische minister van defen sie, Ezer Weizman, die gisteren terugkeerde van zijn on verwachte bezoek van een dag aan Egypte, heeft na aan komst op het vliegveld Ben Goerion verklaard dat men nu niet moet denken dat het vredesoverleg met Egypte op korte termijn tot positieve resultaten zal leiden. Weizman heeft met president Sadat van Egypte gesproken over de toekomst van de Sinai in het ka der van een vredesregeling. Vol gens Israëlische radioberichten heeft minister Weizman in Egypte gepleit voor verminde ring van de troepensterkte van zowel Israël als Egypte in het ge bied van de Sinai nog voor de af- Russische griep grijpt om zich heen MOSKOU (ANP) - De Sovjet- Unie heeft een kostbaar kerstgeschenk in petto voor de rest van de wereld. Het is een zeer besmettelijke vorm van griep die bestand is tegen alle vaccins die er op het ogenblik in de wereld zijn. Het eerste geval werd een maand geleden in het uiterste oosten van het land gecon stateerd en sindsdien heeft de ziekte zich snel uitgebreid. In Hongkong en Zuidoost-Azië heeft zij zich op kleine schaal voorgedaan en het enige an dere Europese land waar enige gevallen van de ziekte zijn waargenomen is tot dus verre Italië, aldus de deskun digen. Zij wordt veroorzaakt door een virus van het type Al, dat van 1947 tot 1957 voor epidemieën in de hele wereld zorgde, maar daarna werd verdron gen door de Aziatische griep van het type A2. Op dit laatste nu zijn de voorraden vaccin tegen griep in de wereld ge baseerd en deze vaccins wer ken vrijwel niet tegen Al. Vandaar, aldus de Russische deskundigen, valt er, als de epidemie eenmaal is uitge broken, weinig meer tegen te doen. In Moskou zou zij maandag of dinsdag haar hoogtepunt hebben moeten bereiken en naar schatting zullen er in de Sovjet-Unie in totaal bijna 40 miljoen men sen door worden getroffen. Doden zijn er nog niet geval len. De ziekte zelf is "niet al te ern stig" en duurt gewoonlijk vijf a zeven dagen. De sympto men zijn dezelfde als die van de Aziatische griep: hoge koorts, hoofdpijn, spierpijn en een gevoel van slapte. sluiting van de vredesconferen tie. Weizman wilde de journalisten geen bijzonderheden geven over zijn gesprekken met president Sadat en de Egyptische minister van defensie, Mohammed Abdel Ghani al Gamassi. Hij onthulde dat Sadat hem al voor een bezoek aan Egypte had uitgenodigd toen de Egyptische president in Jeru zalem was. Men was overeenge komen hierover voorlopig niets bekend te maken. Volgens berichten uit Jeruzalem wil premier Menachem Begin van Israël bij zijn onderhoud met Sadat op zondag voorstellen dat Israël bij een vredesregeling het schiereiland Sinai ontruimt en slechts in het uiterste zuiden een steunpunt houdt om de toegang tot de golf van Akaba te kunnen controleren. Vorderingen Eliahu ben-Elissar, de leider van de Israëlische delegatie naar de vre desbesprekingen in Cairo, toonde zich gisteren optimis tisch. "Wij maken vorderingen", zo zei hij. "Het onderhoud op Kerstmis - tussen premier Begin en president Sadat - zal een his torische gebeurtenis zijn, een echte topconferentie". Van goedingelichte zijde is meege deeld dat de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, en diens collega van de fensie, Ezer Weizman, deel zullen uitmaken van de door premier Begin geleide delegatie die zon dag van gedachten zal wisselen met een Egyptische afvaardiging onder leiding van president Sa dat. Deze afvaardiging bestaat uit vier man, behalve president Sa dat maken er deel van uit premier Mandouh Salem, minister van defensie Mohammed Abdel- Ghani Gamassi en de waarne mend minister van buitenlandse zaken, Boetros Ghali. Inmiddels heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken laten weten dat de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, waarschijnlijk aan de conferentie in Cairo zal deelnemen als Israël en Egypte zijn aanwezigheid no dig achten nadat zij de onder handelingen op het niveau van de ministers van buitenlandse za ken hebben gebracht. Inspiratie werd voorgesteld dat de Egypti sche leider naar Israël zou moe ten gaan, was Sadat op grond van Carters analyse tot de conclusie gekomen, dat een dergelijk be zoek een uitweg zou kunnen bie den uit de impasse. Een week la ter had het Egyptische staats hoofd een antwoord naar Was hington gestuurd. Volgens Sadat waren deze bood schappen buiten de normale di plomatieke kanalen omgegaan. Daardoor had niemand er tot dusver van geweten. zijn buitenhuis met de Israëlische minister van defensie Eze NEW YORK (UPI) - In de Ver enigde Naties is gisteren met overweldigende meerderheid de begroting voor 1978-79 van 986 miljoen dollar van de volkere norganisatie goedgekeurd. Israël en de Verenigde Staten, wier standpunt werd weergegeven door de Israëlische permanente vertegenwoordiger toen hij de begroting "verspilling, gren zende aan het schandaal" noemde, onthielden zich op veel punten van stemming. Het Sovjetblok keerde zich ook te gen wat de Sovjetrussische ge delegeerde betitelde als "het ont breken van zelfs maar een poging om de V.N. doelmatig te laten werken", maar niettemin haal den alle hoofdstukken van de be groting het glansrijk. De goedkeuring was een van de laatste handelingen van de 32-ste algemene vergadering, die op 20 september in zitting bijeen kwam. De hoofdsectie van de begroting, die over de toewijzingen van 985.913.300 dollar, werd aange nomen met 169 tegen 9 stemmen, met zes landen die zich onthiel den. De begroting ligt 32 procent boven het oorspronkelijke financiële plan voor 1976-77. Ook vormt zij een stijging van 25 procent, of 196 miljoen dollar, in vergelijking met wat de Verenigde Naties en hun onderafdelingen in de voor bije twee jaar feitelijk spendeer den. Israëls gedelegeerde, Chaim Her zog, zei dat de begroting zoveel "kwaadaardige onderwerpen en ongerechtvaardigde uitgaven" bevatte, dat het werk zelve van de organisatie is ondergraven". De gestegen uitgaven van de vol kerenorganisatie hadden in plaats van besteed te worden aan pro-Palestijnse vooroordelen, moeten gaan naar bestrijding van de honger, ziekte en armoede en aan de economische en sociale ontwikkeling, meende hij. In het afgelopen zittingsjaar is het aantal leden-staten gestegen tot 149. Er waren 131 agendapunten. Er zijn 256 resoluties aangeno men. Er dienden zich 142 spre kers, onder wie 115 ministers van buitenlandse zaken aan. Ambassadeur Young van de Ver enigde Staten kapittelde de V.N. omdat zij ten aanzien van het Midden-Oosten volledig in de kou waren blijven staan. Verwijzende naar de vele anti-Is- raëlresoluties die door de as semblee werden goedgekeurd, zei Young dat dit de retoriek van het verleden, veeleer dan de ver frissende en hoopvolle ontwik kelingen van nu weerspiegelde. De algemene vergadering wordt in mei en juni 1978 voortgezet met de exclusieve bespreking van het hoofdstuk ontwapening. Uit Algiers President Jimmy Carter heeft door middel van een met de hand ge schreven en verzegelde brief zijn Egyptische ambtgenoot geïnsp ireerd tot diens historische be sluit om Israël te bezoeken. Dit heeft de Egyptische president verklaard in een vraaggesprek met het tijdschrift "Events". Sadat vertelde dat een speciale af gezant twee of drie maanden ge leden hem de dichtgelakte en velop, die president Carter ook zelf had geadresseerd, had be zorgd. In zijn brief had Carter een gedetailleerde analyse van de toestand in het Midden-Oosten gegeven. Hoewel daarin niet LOMPOC - Bob Haldeman, assistent van de voormalige president Nixon, verlaat met een zak in zijn hand de gevangenis van het Californi- sche Lom poe, waar hij een straf van één tot vier jaar uitzit wegens zijn aandeel in de Watergate-zaak. Haldeman mag de kerstdagen bij zijn familie doorbrengen. MADRID (AFP) - Spanje heeft zijn ambassadeur in Algiers gisteren voor overleg teruggeroepen naar Madrid. De aanleiding is een ar tikel in het Algerijnse dagblad "El Moudjahid" waarin steun wordt betuigd aan krachten die de Canarische eilanden van Spanje willen losscheuren. Aan gezien de Algerijnse pers in haar geheel aan de leiband van het Boumedienne-bewind loopt, heeft Madrid het maandag ver schenen artikel opgevat als een officiële visie van de Algerijnse machthebbers. De Algerijnse ambassadeur in Spanje is een "uitermate felle" protestnota tegen het gewraakte artikel overhandigd. Algiers wordt ervan beschuldigd zich te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Spanje en daarbij ook de nationale integ riteit van Spanje te schaden. Algerije verleent al geruime tijd steun aan de Canarische separa tistenbeweging die wordt geleid door Antonio Cubillo. Deze Cu- billo beschikt in Algiers over een radiozender waarmee hij zich elke avond tot zijn "com mando's" op de vakantie-Ar chipel richt. Tot dusver had Spanje daarop niet gereageerd. In de Spaanse protestnota wordt nu echter voor de eerste maal stel ling genomen tegen de Algerijnse ondersteuning van de beweging Het artikel in "El Moudjahid" heeft in Madrid kwaad bloed gezet omdat de Canarische eilanden daarin onverbloemd worden aangeduid als de "laatste Spaanse kolonie in Afrika". De krant zegt dat de overgrote meer derheid er onafhankelijkheid wenst en zich wil bekennen tot een "Afrikaanse" status. Volgens de krant zijn er op de Canarische eilanden Amerikaanse bases ge vestigd, een bewering die men in Madrid aanduidt als een "ab surde slag in de lucht" omdat juist de Sovjet-Unie als enige een Canarische basis heeft (waar haar Atlantische vissersvloot mag bunkeren. BERN (DPA) - De bankbiljetten die de Zwitserse politie vond in de auto van Gabriele Kroecher-Tiedemann en Chris tian MöIIer, maken deel uit van het losgeld dat in november is betaald aan de ontvoerders van de Oostenrijkse zakenman Mi chael Palmers. Dit is gisteren in Bern bekendgemaakt door een woordvoerder van het minis terie van justitie. In het bezit van de verdachten werden Zwitserse, Ameri kaanse, Italiaanse en Oosten rijkse bankbiljetten aangetrof fen. Het juiste totaalbedrag is niet bekend. Kort na de arresta tie van het tweetal dinsdag, werd door het ministerie gezegd dat 20.000 dollar was gevonden. In Parijs is gisteravond in welin gelichte kringen vernomen dat Gabriele Tiedemann zich in Frankrijk heeft opgehouden voor zij in Zwitserland werd gearresteerd. Zij zou ondermeer in Lyon en Dijon zijn geweest. In de eerste plaats had zij, zo werd gezegd, een auto gehuurd. Ook had zij daar in het gezelschap van een nog onbekende jonge vrouw, de nacht doorgebracht. Op 19 december ging zij naar Dijon, dit keer in gezelschap van Christian MöIIer. Hij heeft het voertuig gehuurd waarmee zij naar Zwitserland waren gereisd. De Westduitse regering zal om hun uitlevering vragen. De voormalige "bommenknut- selaar" van de Baader- Meinhof-groep, Dierk HofT, is gisteren door de rechtbank in Frankfort veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en acht maanden. Hoff werd op zes punten schuldig bevonden in het voorjaar van 1972 een mis dadige bende te hebben onder steund en zonder vergunning wapens te hebben verv aardigd. Tijdens het proces waren strenge veiligheidsmaatregelen getrof fen omdat Hoff tijdens het Stammheimproces tegen de harde kern van de groep is opge treden als getuige a charge. Mede door zijn verklaringen kon de rechtbank toen Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe veroordelen. De Westduitse advocaat Klaus Croissant en zijn naaste mede werkers Arndt Muller en Armin Newerle worden er van ver dacht terroristische aanslagen te hebben georganiseerd en een soort reserve-eenheid te hebben gevormd voor de llaag- Mayergroep, die de voornaam ste aanslagen in het afgelopen jaar zou hebben gepleegd. Dit staat in het jaarrapport over het terrorisme in de Bondsrepu bliek, dat het federale parket in Karlsruhe heeft opgesteld voor de federale procureur-generaal Kurt Rebmann. Het parket ba seert zijn vermoeden hoofdzake lijk op de vondst in de auto van advocaat Newerla van een schets van de wijk van Keulen, waar de Westduitse werkge versvoorzitter Hanns-Martin Schleyer in september werd ontvoerd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9