Inspecteur Kalma vreest dat hij moet vertrekken Onderzoek aanstootgevendheid pornofilms niet mogelijk Verwarring rond de CHU-er Van der Mei Meer nadruk op milieubeleid Onderzoek procureur-generaal afgesloten Uit in de Randstad Minister getuigt niet in zaak-Agee Bij NS-Vastrechtkaart dagkaart gratis. W Van der Klaauw ontvangt Tjechische ambassadeur Wel of geen staatssecretaris op Buitenlandse Zaken? DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - De aanstootge vendheid van pornofilms als "Deep Throat" kan niet wetenschappelijk ver antwoord worden onderzocht. Tot deze conclusie is de Amsterdamse rechter commissaris mr. F.H. van Gijn gekomen. De rechtbank in Amsterdam had hem in het kader van het proefproces over "Deep Throat" gevraagd na te £aan of zo'n on derzoek mogelijk was. In afwachting van het resultaat daarvan werd de behande ling van het door de Nederlandse Bioscoopbond uitgelokte proefproces in oktober jl. geschorst. De rechter-commissaris had moeten laten onderzoeken of films als Deep Throat" door een voor het Nederlandse volk rep resentatief te achten meerderheid wordt evaren als strijdig met de eerbaarheid." Volgens de Bioscoopbond heeft mr. Van Gijn inmiddels zijn opdracht aan de rechtbank teruggegeven en wordt het proefproces op 19 januari hervat. Mr. Van Gijn heeft over de zaak advies in gewonnen bij prof. dr. W. Buikhuizen. Deze is als algemeen adviseur weten schappelijk werk verbonden aan het mi nisterie van justitie. Volgens de bioscoopbond zegt prof. Buikhuizen in een brief aan de rechter commissaris sterk te betwijfelen of de vraag naar de aanstotelijkheid van por nofilms zich - en dan nog wel op korte termijn - door middel van een dergelijk onderzoek laat beantwoorden. Naar zijn mening is het samenstellsn van een goede onderzoeksgroep hierbij "bepaald geen eenvoudige zaak". Met name vraagt de hoogleraar zich af voor wie de steekproef representatief moet zijn. Voor de poten tiële pomofilmgangers of voor het hele Nederlandse volk, dus ook voor degenen, die anders nooit naar de film zouden gaan kijken? Buikhuizen wijst er voorts op, dat men aparte voorstellingen zal moeten or ganiseren, waardoor volgens hem het desbetreffende onderzoekaspect wel erg de nadruk gaat krijgen. De proefsituatie lijkt dan te weinig op de werkelijkheid. Maar het grootste probleem vindt hij hoe een test of schaal te ontwikkelen, waar mee kan worden vastgesteld in welke mate iets strijdig is met de eerbaarheid. Voorzover hem bekend bestonden er geen bruikbare instrumenten op dit gebied. Ook rechter-commissaris Van Gijn legt, al dus de bioscoopbond, in zijn brief aan de rechtbank de nadruk op het verschil tus sen pomofilmgangers en anderen als complicerende factor bij het onderzoek. Naar zijn mening zullen de meeste men sen, die reeds naar "Deep Throat" zijn gaan kijken, dit niet hebben gedaan om dat zijn van oordeel waren, dat de film hen aanstoot zou geven. Van de mensen, die de film nog niet hebben gezien kan, aldus mr. van Gijn, moeilijk een oordeel worden verwacht, waar men waarde aan kan hechten. Dat leidt ertoe, dat in een onder zoek als de rechtbank had gewenst, de film aan een grote, uiteenlopende groep Nederlanders zou moeten worden ver toond. Dat is echter kostbaar, tijdrovend en levert dan slechts gegevens op over een film, namelijk "Deep Throat", aldus de rechter-commissaris. Hij meent, dat die gegevens bovendien geen betrouwbaar antwoord zullen geven op de gestelde vraag. Dit omdat ook dan het gevaar blijft bestaan, dat de onderzoeksituatie de reac ties van de deelnemers zal beïnvloeden. DEN HAAG (SP) - Procureur-generaal mr. W. baron van der Feltz lijkt na een onderzoek van enkele weken tot de slotsom te zijn gekomen, dat de Rotterdamse hoofdin specteur B. D. Kalma van zijn functie als chef van de zeden- en kinderpolitie in Rotterdam moet worden ont heven. AMSTERDAM Concertgebouw: 24 dec. 21.00 uur CKV Amsterdam en het kerkkoor Jubilate; 25 dec. 14.30: Kerstmatinee, Concertgebouworkest olv Bernard Haitink; 26 dec. 11.30 uur kerstconcert Concertge bouworkest; 26 dec, 14.30: Nederland Kamerorkest; 26 dec. 20.15: Familie kerstconcert Amsterdams Philharmonisch Orkest; 30 dec. 20.15 uur. Kleintje Kunst met Fons Jansen en Henny Ori. Frascatie: 24 dec. 23.00 uur. kerstnacht met Hans Dulfer en de Peri kels; 31 dec, 23.00 uur Willem Breuker Collectief. Nieuwe de Ia Mar: 25,26 en 27 dec 20.15 uur "Herfst in Riga met Ko van Dijk en Mary Dresselhuys; 28 en 29 dec, 20.15 uur Wim Kan met Corry aan zijn zijde. Stadsschouwburg: 29 dec. 20.15 uur Scapino-ballet met De Notek- raker. Westerkerk: 26 dec. 11.00 uur Weihnachtsoratorium. DEN HAAG Schouwburg: 23,26 en 28 dec. 20.15 uur Haagse Comedie met Hedda Gabler; 24 en 27 dec. 20.15 uur Haagse Comedie; 25 dec, 20.15 uur. Haagse Comedie met Beschuit met muisjes; 26 dec 14 uurComedie met De Waaier. Congresgebouw: 23, 26, 27, 28 en 29 dec. 20.15 uur Volgend jaar dezelfde tijd met Ton van Duinhoven en Ina van Faassen. Diligentia: 25 en 26 dec. 20.15: Moederen haar jongens, musical met Maijan Berk, Bill van Dijk en Bob van Leeuwen; 28 dec. 20.15 uur Coen Flink en Ine Veen in Man, vrouw en liefde. Appeltheater: 23, 24 en 26 dec. 19.30 uur; De Appel Oresteia van Aischylos. ADVERTENTIE Dat althans liet hij gistermiddag duidelijk doorschemeren tijdens een tweede gesprek, dat hij had met de omstreden politieman. Officieel maakt mr. Van der Feltz zijn standpunt morgen kenbaar in een brief aan burgemeester Van der Louw van Rotterdam, die krachtens de politiewet ver plicht is de beslissing van de pro cureur-generaal uit te voeren. "Ik heb na vanmiddag inderdaad het idee gekregen, dat men mij niet langer op die post accepteert", concludeerde Kalma kort na het gesprek. Kalma, die door twee advocaten werd gesecundeerd, verweet de procureur-generaal die op zijn beurt twee advoca ten-generaal had meegenomen en de Rotterdamse hoofdofficier mr. J. D. de Jong een "zekere vooringenomenheid," waar het gaat om hun stellingname. De hoofdinspecteur zei verder ge schokt te zijn door de verdacht makingen en intolerantie, die kennelijk binnen het Maasstede- lijke politiekorps ten opzichte van Kalma is ontstaan. "Uit het feit, dat er werkvergunningen worden afgelast door het openbaar ministerie, begrijp ik dat ik wordt geboycot", aldus Kalma, die anderzijds waar neemt, dat steeds meer poli tiemensen genuanceerd over de kwestie gaan denken. Hij wees er daarbij op dat hij kortgeleden zo'n 16 adhesiebetuigingen van collega's van andere korpsen had gekregen. Mr. van der Feltz mengde zich al in .D,,„rw D vroeg stadium in de jongste A"NHE^ n BurB?rs tfrZ' f Ji weegt inmiddels zeventig kilo. Het AMSTERDAM (ANP) - De nu ex-minister van buitenlandse zaken Van der Stoel, is niet bereid voor de advies commissie voor vreemdelin genzaken te getuigen in de zaak van de voormalige CIA- agent Philip Agee. Van der Stoel vindt dat hij dat niet meer kan doen, nu hij minis ter af is. "Ik heb bovendien geen toegang meer tot Agees stukken", aldus de oud-mi nister tegenover de raadsman van Philip Agee, mr. W. J. van Bennekom. Deze had maan dag Van der Stoel als getuige opgeroepen. De behandeling van Agees zaak voor de adviescommissie wordt vandaag in Den Haag voortgezet. De advies commissie buigt zich over het beroep, dat Philip Agee heeft aangetekend tegen de be schikking van het ministerie van justitie om hem geen ver blijfsvergunning meer te ge ven. Deze beschikking werd enkele weken geleden afge geven door de inmiddels eveneens oud-minister van justitie ad interim. De Gaay Fortman. Volgens justitie heeft Agee zich in de afgelo pen maanden niet gehouden aan de voorwaarden, die wa ren verbonden aan zijn voor lopige verblijfsvergunning. De ex-CIA-agent zou te veel in het openbaar politieke uit spraken hebben gedaan. affaire-Kalma. In een uitvoerige, per koerier bestelde brief ad viseerde hij burgemeester Van der Louw om de politiechef van zijn plaats te halen, nadat deze eind oktober had deelgenomen aan een mars in Rotterdam tegen de volgens hem dreigende nega tieve ontwikkelingen in West- Duitsland. De demonstratie, die eindigde bij het Westduitse con sulaat in Rotterdam, werd ge houden op de dag dat de drie RAF -leden Baader, Raspe en Ennslin werden begraven. Bin nen het Rotterdamse poli tiekorps ontstond er beroering over de deelname van Kalma. Na zich zeer gedetailleerd op de hoogte te hebben gesteld, besloot Van der Louw het advies van de procureur te negeren en zich tot een berisping te beperken. De burgemeester, die met name was gevallen over Kalma's uitspraak; "Hun strijd, onze strijd, inter nationale solidariteithoopte dat daarna de rust zou weerkeren en trachtte dit nog verder te be werkstelligen door op de betrok ken afdeling en met de korpslei ding van gedachten te wisselen. Terwijl Kalma tegen de berisping in beroep ging bij het ambtena rengerecht, zette mr. Van der Feltz zijn onderzoek in gang, dat deze week is afgerond. Hem bleek dat menige collega van de hoofdinspecteur "schoon ge noeg" heeft van de afwijkende gedragingen van de politieman. Sommige politiemensen, onder wie enkele leidinggevende, kwamen zelfs tot de opstelling "hij eruit of ik eruit". Ook de korpsleiding kon zich niet vinden in de door Van der Louw uitge sproken berisping. safaripark in Arnhem is twee weken geleden een neushoorn geboren. Het dier s volgens dierenparkdirecteur Anton van Hooff de laatste zevert jaar nergens meer voorgekomen dat een zogenaamde witte neushoorn van de zuidelijke variëteit in gevangenschap werd geboren. Slechts in vijf parken in de wereld werden ooit witte neushoorns geboren. Deze grijze neushoorns, waarvan er nog 1100 over zijn, leven in het wild nog in Zuid-Afrika. //-f^èrlond f7 Met een Vastrechtkaart op zak kost een enkele reis maar de helft van de prijs. Ook in de le klas. U koopt 'm voor f 44,25 per maand. En hoe meer u reist, hoe meer voordeel u eruit haalt, dat is duidelijk. Maar nu ons goede voornemen voor begin '78. Valt de eerste geldigheidsdag van de kaart in januari, dan krijgt u er van ons een dagkaart bij kado.Voor man, vrouw, vriend, vriendin, noem maar op. Om mooi met z'n tweetjes een eind weg te treinen. U voor half geld en de ander gratis. Acht landelijke organisaties tot nieuw kabinet: V) DEN HAAG (SP) - Acht landelijke organisaties op het gebied van natuurbehoud, milieubeheer en monumentenbescherming heb ben er bij het nieuwe kabinet met klem op aangedrongen in de ko mende regeringsverklaring concrete maatregelen af te kon digen die tot een wezenlijke ver betering van het leefmilieu lei den. De organisaties dringen vooral aan op verbetering van de doelma tigheid van het milieubeleid. Dat zou kunnen door de invoering van de wet algemene bepalingen milieu-hygiëne en van een sys teem van milieu-effectrapporte ring over een aanzienlijk breder terrein dan dat van de milieuhy giëne alleen. Voorts zou de milieuwetgeving moeten worden voltooid (bo dembescherming, geluidshinder gewijzigde luchtvaartwet, her ziene hinderwet, grondwater, af valstoffen). Ten aanzien van de natuur, land schap en monumentenzorg plei ten de organisaties voor een juiste coördinatie tussen de ver antwoordelijke departementen en andere beleidsinstanties. Daarnaast moeten de be voegdheden van de stichting be heer landbouwgronden aan ban den worden gelegd en financiële steun worden verleend aan be heer van natuur, landschap en daarin karakteristieke bebou wing. Bijzondere maatregelen moeten worden getroffen voor het be houd van de grote open wateren, het rivierenlandschap (voorzich tig met dijkverzwaring) en ook moet een herbezinning plaats vinden op het landbouwbeleid. Het bevorderen van de werkgele genheid vereist naar de mening van de acht organisaties minder traditionele maatregelen dan het stimuleren van produktie en con sumptie. Overheidsinvesterin gen dienen niet alleen te worden getoetst "op hun werkgelegen- heidswaarde maar ook aan de ei sen van een zorgvuldig beheer van milieu, ruimte en natuurlijke hulpbronnen. Ten aanzien van energie en mobili teit wordt opgemerkt dat het on derzoek naar alternatieve bron nen en besparingstechnologieën moet worden bevorderd en een totale aanpak van alle vervoer splanning in organisatorisch en financieel opzicht dient te wor den verwezenlijkt. Na veel nadruk te hebben gelegd op een goede voorlichting aan de burgerij verlangen de organisa ties intrekking van het onlangs ingediende wetsontwerp dat beoogt het Kroonberoep af te grendelen. De acht organisaties, die vele hon derdduizenden leden vertegen woordigen, zijn: instituut na tuurbeschermingseducatie, ver eniging tot behoud van de wad denzee, vogelbescherming, stich ting natuur en milieu, vereniging tot behoud van natuurmonumen ten, milieudefensie, wereld na- tuurfonds en de bond heem schut. DEN HAAG (ANP) - De i minister van buitenlandse zaken dr. C. A. van der Klaauw heeft een dag na zijn beëdiging, op dins dagmiddag, de Tsjechische am bassadeur ontvangen voor een onderhoud dat in diplomatieke kringen in Den Haag als "zeer be vredigend" werd omschreven. De ambassadeur, dr. Mikulas Galan, was één der ambassadeurs die in het kader van protocolaire bezoeken werd ontvangen, aldus de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken. Het ligt voor de hand dat tijdens dit gesprek de betrekkingen tussen Nederland en Tsjechoslowakije ter sprake zijn gekomen. Er zijn inmiddels aanwijzingen dat de anti-Nederlandse campagne, die door de Tsjechoslowaakse pers, radio en televisie werd ge voerd naar aanleiding van "de af faire Ridderkerk," aan het aflo pen is. Men zou zich kunnen voorstellen dat dit verband houdt met het aftreden van mr. Van der Stoel, die zich, door het ontvan gen van de woordvoerder van Charta'77, Patocka, tijdens zijn bezoek aan Praag, het misnoegen van de Tsjechoslowaakse autori teiten op de hals haalde. Weer hart operaties in Eindhoven EINDHOVEN (SP) - De har toperaties in het Eindhovense Catharina-ziekenhuis zijn deze week weer hervat. Ge neesheer-directeur Van der Sande heeft dat gisteren be kendgemaakt. Nadere bij zonderheden over de patiën ten zijn niet meegedeeld. "We willen de gezondheid en de privacy van de patiënten en hun jgezinnen op geen enkele manier in gevaar brengen", aldus de heer Van der Sande. De hartoperaties zijn vijf jaar geleden stopgezet, nadat tus sen de hartchirurgen in het Eindhovense. ziekenhuis grote meningsverschillen wa ren ontstaan over de aanpak van de hartoperaties. In 1975 gaf staatssecretaris Hendriks het ziekenhuis.weliswaar toe stemming de hartoperaties weer met ingang van 1 juli te hervatten, maar al gauw bleek dat die datum onmogelijk kon worden gehaald. De be staande apparatuur moest door de snelle ontwikkeling van de cardio-chirurgie totaal worden vernieuwd, terwijl ook een hele nieuwe staf van ruim 50 mensen moest wor den gerecruteerd. DEN HAAG (SP) - Rond het CDA-kamerlid Van der Mei, die kandidaat is voor het staatssec retariaat van buitenlandse zaken, is verwarring ontstaan. Gistermorgen werd door het minis terie van buitenlandse zaken meegedeeld dat Van der Mei géén staatssecretaris onder minister Van der Klaauw zou worden. In CDA-kringen is dit ten stelligste ontkend. Van der Mei - jarenlang de economische deskundige van de CHU in de Kamer - is nog al tijd de belangrijkste CDA-kan- didaat voor die post. Officieel is hij nog niet gepolst. Maar als Van der Mei gevraagd wordt, zegt hij vrijwel zeker 'ja'. Buitenlandse zaken werd er giste ren in CDA-kringen van be schuldigd een actie te ontketenen tegen Van der Mei. Openlijk werd zelfs het "ernstige vermoeden" uitgesproken dat de nieuwe mi nister, de VVD'er Van der Klaauw, er de hand in had. Vorige week in de 'oprichtingsver gadering' van het kabinet-Van Agt is afgesproken dat voor de benoeming van een staatssec retaris de goedkeuring en in stemming van de minister nodig Het is een publiek geheim dat BZ Van der Mei liever niet ziet ko men. Hij wordt te "licht" voor deze post bevonden. Bovendien zou hij zijn talen niet goed spre ken. Op het ministerie van buitenlandse zaken had men naar verluidt in welingelichte kringen liever de anti-revolutionair Wijnmalen (topman bij de Rabo bank) of de KVP'er Alting van Gausau (hoogleraar in Tilburg) gehad. Het CDA heeft - na enig zoeken - ook een kandidaat gevonden voor het staatssecretariaat van fi nanciën: de CHU-er prof. mr. A. Nooteboom (49), hoogleraar be lastingrecht aan de universiteit van Amsterdam. Het is de bedoe ling dat hij de opvolger wordt van CD A-staatssecretaris Van Rooijen (belastingen). Eerder had de CHU-er mr. W. Scholten - staatssecretaris van financiën in het kabinet-Biesheuvel - voor die post bedankt. Naar twee staatssecretarissen wordt nog gezocht. De WD heeft nog geen staatssecretaris van economische zaken (speciaal belast met de handelspolitiek) kunnen vinden. Ook is de WD- top nog op zoek naar een staats secretaris van CRM. Het kamer lid Evenhuis heeft voor die post bedankt. Hij is bang dat hij te weining om handen krijgt. De luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft gisteren al - voorbarig - meegedeeld dat staatssecretaris Van Lent (defensie) benoemd is. Zo ver is het nog niet. Van Lent maakt wel grote kans om aan te blijven. Minister Kruisinga is er mee akkoord. Van der Mei.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7