Miljoenenf abriek draaide maar 3 dagen Manisme-Leninisme tan Angola alleen etiket AAN DE START IN KERSTLOOP André Moedig sleutelde in bos aan snelle tien kilometer Kerstflora-show laat december-bloei zien André Moedig vrij veel. Elke dag is hij zeker anderhalf uur thuis bezig en bovendien is hij vaak te vinden op de baan van de Alphense atletiekver eniging AV'36. "Dat ik daar aan mijn trainingsschema werk is min of meer uit nood geboren", zegt Moedig. "Na tuurlijk train ik het liefst vlakbij huis in Leiden. Maar dat blijkt niet mogelijk". "Als ik bij AV Holland op de baan aan het trainen ben wordt er totaal geen aandacht aan mij geschonken. Er is niet effe een trainer die zegt je moet zus en je moet zo. Aan wijzingen worden er niet ge geven. Ze kijken niet naar me om. En als ik dan vraag waarom ze me niet helpen dan zeggen ze dat ze onmoge lijk op iedereen een trainer kunnen zetten en dat er geen tijd voor is. Maar die tijd ma ken ze wel vrij, merk je dan, aan een gewoon lid. Aandacht "Vandaar dat ik het ergens an ders ben gaan zoeken. Nu zit ik in Alphen. Dat is weliswaar een stuk verder met de auto maar daar staat tegenover dat ze daar wel aandacht hebben voor waar ik mee bezig ben. Als er wat jongens een sprin tje trekken dan doe ik in mijn rolstoel mee. De tijden die uit de bus komen zijn natuurlijk verschillend maar wat wel gelijk is, is dat zij zowel als ik bezig zijn met het uitvoeren van een bepaald trainings schema. En waarom zou dat niet samen kunnen gaan? Zo hoor je ook nog eens of je techniek wel goed is of watje beter zou kunnen doen". "Voor de gehandicapten in Lei den is het te hopen dat de va lide verenigingen uit Leiden en omgeving in de toekomst wat meer open zullen staan voor invalide sporters". Parkoers Het parkoers van de kerstloop ziet er dit jaar wat anders uit. Bruggetjes en trappen zullen zoveel mogelijk worden ver meden. Eén ronde is nu lang 2V2 km. De 10 km lopers moesten in de afgelopen jaren zes keer de ronde doen, nu maar vier keer. Er kan zater dag ook een afstand van in to taal vijf kilometer worden gelopen. De jeugd mag zich wagen aan de 2lk km. In de afgelopen dagen heeft André Moedig het par koers al een beetje verkend en een trainingstijd op de stopwatch laten afdrukken van ruim 53 minuten. Geen slechte tijd voor de tien kilometer, en zeer zeker niet als daar zijn handicap bij in acht wordt genomen. De 42-jarige Leidenaar mist het lin kerbeen en beweegt zich voort in een rolstoel. Zo zal hij ook a.s. zaterdag aan de start verschijnen van de door de Leidse politiesport- vereniging georganiseerde (vijfde) kerstloop in de Leidse Hout. André Moedig heeft op het vlak van de gehandicaptentop sport al de nodige prestaties geleverd. Op heel wat afstan den is hij in zijn klasse kam pioen van Nederland. Met als langste afstand de 1500 me ter". Het leek me ook wel eens aardig om een wat langer tra ject snel te rijden", zegt hij, "al geeft dat bij deze kerst loop wel de nodige proble men. Ik ben gewend om mijn rondjes te draaien op een ver harde trainingsbaan. En nu moet ik het bos in". 'Dat betekent kleine heuveltjes op, gaten ontwijken, door mul zand, allemaal extra inspan ningen. Maar het is een leuke uitdaging. Ik ga zaterdag niet van start om te winnen en ik hoef ook niet voorin te eindi gen. Ik vind het al knap als ik mijn trainingstijd met een paar minuten verbeter". De in Suriname geboren telefo nist krijgt tijdens zijn tienki- lometerrit gezelschap van zijn vrouw, die hem op een af standje per fiets volgt". Als ik onderweg een klapband krijg of ik kieper onverwacht uit mijn kar dan is het zaak dat ik de race weer zo snel mogelijk kan vervolgen", zegt hij. "Mijn vrouw kan mij daar mooi bij helpen. Bovendien houdt ze met de stopwatch mijn tijd in de gaten". "Ik heb al een plannetje klaar hoe ik het zaterdag ga doen. Rustig aan in.de eerste ronde, een beetje op temperatuur komen, later het tempo op voeren en er dan in de laatste ronde nog een schepje bo venop gooien. Het is alleen jammer dat ik mij vóór de aanvang van de loop niet wat kan losrijden. Dat zou sche len. Maar de sintelbaan ligt nu opgebroken, dus dat gaat iraf'. De uitdaging om de tien kilo meter in zijn rolstoel te volb rengen, en het liefst zo snel mogelijk, heeft André Moedig hoofdzakelijk aangenomen om daarmee wat meer be kendheid te geven aan het be staan van de Leidse Gehan dicaptensportvereniging, waar hij lid van is. "En om" zegt hij", anderen te laten zien dat een invalide wel degelijk een topprestatie kan leve- Met dahlia's liep het mis Vanmiddag is in het gebouw van het bloembollencentrum in Hil- legom een begin gemaakt met de opbouw van de grote kerstflora- show, waarop te zien zal zijn wat er zoal tijdens de kerstdagen in bloei kan staan. "Veel mensen denken nog steeds dat er in deze periode van het jaar alleen maar freesia's, gerbera's en een paar soorten tulpen voor handen zijn", zegt organisator Hagerrtan, directeur van de stich ting Bloembollenbeurs, "er is echter veel meer. Allerlei experi menten binnen het bloembollenvak hebben er voor gezorgd dat er eind december een ruim assortiment op de markt is en daar komt nog steeds bij". Als tentoonstellingsruimte wordt de beurszaal gebruikt. De hoofd moot van de kerstflora-show wordt gevormd door de bolbloemen. Daarnaast is Boskoop ruimschoots vertegenwoordigd met strui ken, heesters en coniferen en is er dit jaar voor het eerst ook een inzending cactussen. Er zijn voorlichtingsstands waar informatie wordt verstrekt over experimenten met bloembollen en bolbloe men. Bij deze kerstflora-show zal het accent wat meer komen te liggen op de creatieve verwerking van bloemen in arrangementen. In voor gaande jaren was er meer sprake van een bloemenparade, soort naast soort. Dahlia De dahlia zal men dit jaar niet aantreffen in het beursgebouw. Een bedrijf uit Aalsmeer had op zich genomen een hoeveelheid dahlia's op te kweken voor deze show. Er is echter nog geen dahlia van in bloei gekomen en dat is voorlopig ook niet te verwachten. Geble ken is namelijk dat de partij is behandeld met een niet deugende remstof. Die remstof had er voor moeten zorgen dat de dahlia's niet zoals gebruikelijk in juli of augustus in bloei zouden staan maar pas eind december. Dat is mislukt. Bloei is pas over een paar weken te verwachten. Vorig jaar bezochten zo'n 8000 belangstellenden de kerstflora-show. Ruim 70 procent daarvan kwam van buiten de bollenstreek. De Hillegomse kerstflora-show in opbouw. SARROCH (Sardinië) - Op een steenworp afstand van de golven van de Middellandse zee staat op het Italiaanse eiland Sardinië een spookfabriek. Het is een hyper moderne constructie met een wirwar van leidingen, ketels en schoorstenen en een kantoor gebouw. Maar rondom en in de fabriek is het doodstil. De 120 mensen, die in deze fabriek wer ken, zorgen alleen maar voor het onderhoud van de stilliggende installaties. De fabriek, die een investering heeft gevergd van ruim 200 miljoen gulden, heeft nog maar nauwelijks gedraaid en het is de vraag of dat ooit nog wel zal gebeuren. De fabriek is het resultaat van veel speurwerk, dat jaren heeft ge duurd en vele miljoenen heeft verslonden. De opdrachtgever was de Britse oliemaatschappij British Petroleum, die samen met ANIC, een dochteronderne ming van het Italiaanse staats- oliebedrijf ENI, de fabriek op zette. Voor men met de bouw be gon, had men met de Italiaanse overheid volledige overeens temming bereikt, zowel over het produktieproces als over de veiligheid van het produkt, dat men er zou gaan maken. De Ita liaanse regèring was er zelfs erg happig op, dat de fabriek in dit door werkloosheid geteisterde gebied terecht zou komen. Zo happig zelfs, dat zij een inves teringspremie van een dikke vijf tien miljoen gulden in het voor uitzicht stelde. Daarna begon de ellende. Het gaat hier om een vrij nieuw produkt, Toprina, een grondstof voor veevoeder, die zeer rijk is aan prote%ne (eiwit). Het pro dukt wordt via een industrieel biologisch proces vervaardigd, waarbij op zuivere paraffine, ge wonnen uit olie, een gist wordt gekweekt, dat een hoog eiwit-ge halte heeft. Voor een leek wel licht een ingewikkelde toestand, maar er komen geen gevaarlijke chemische processen bij te pas. Schadelijk British Petroleum werkt al sinds 1959 aan de ontwikkeling van dit produkt. Voor de beantwoording van de vraag of dieren, die met Toprina zouden worden gevoerd, daar schadelijke gevolgen van zouden ondervinden en of hun vlees dan nog wel geschikt zou zijn voor menselijke consumptie, werd het Centraal Instituut voor gemouth een bescheiden fabriek Voedingsonderzoek TNO te Zeist opgezet, die jaarlijks 40.000 ton ingeschakeld. Sinds 1963 houdt kon produceren. dr.A.P. de Groot van dit instituut Toen bleek, dat er geen enkel be- zich daar enthousiast r Door Jan Dijkstra „De resultaten van al onze onder zoekingen wijzen maar in een richting", zegt hij. „Wij zijn er niet in geslaagd schadelijke gevolgen aan te tonen. In geen enkel op zicht. In feite is dat voor iemand, die zich met een dergelijk onder zoek bezighoudt, teleurstellend. Hij is er namelijk altijd op uit om die schadelijke aspecten juist wel te vinden". BP legde de rapporten van dr. De Groot en andere deskundigen voor aan de diverse regeringen van de EEG-landen en aan een deskundige commissie van de voedselorganisatie van de Ver enigde Naties. Alle conclusies waren eensluidend: het was een goed produkt en geen enkel land had er bezwaar tegen, dat het zou worden ingevoerd. Inmiddels had BP al in het Schotse Gran- 5 tegen het produkt tegen het produktieproces zelf, keek BP uit naar een geschikte plaats voor een fabriek, die op commerciële basis kon draaien. Die werd gevonden op Sardinië, dicht bij de landen, die juist die kwaliteit olie produceren, die men nodig had. Met de Italiaanse regering werd overeenstemming bereikt en men kon in 1972 aan- de slag. Verbod De fabriek kwam in juni vorig jaar gereed. Plotseling echter gaf de Italiaanse regering geen toe stemming om met de produktie te beginnen. Zij wilde eerst nog eens laten onderzoeken of het produkt werkelijk wel veilig was. Weer bleek, dat er niets aan de hand was. In oktober vorig jaar werd toestemming gegeven de fabriek op te starten, opdat zowel het produktieproces als het pro dukt zelf getest konden worden. In februari van dit jaar - de fab riek had toen pas drie dagen op volle capaciteit gedraaid - kwam een nieuw verbod. De produktie moest worden stopgezet en de 9000 ton Toprina, die inmiddels was geproduceed, mocht niet worden uitgevoerd. Sindsdien komen elke avond twee carabi nieri de loods, waarin het spul ligt opgeslagen, verzegelen. Hij mag pas de volgende ochtend- weer open. De Italianen hadden een nieuw ar gument gevonden: de fabriek was schadelijk Voor het milieu en voor dé mensen, die er in werk ten. „Dat laatste is zeer beslist niet waar", vertelt een arbeider van de fabriek, tevens ver trouwensman van de vakbond. „Voordat we hier kwamen wér ken, zijn we medisch onderzocht. Toen de produktie is gestopt, is dat weer gebeurd. Er is bij niemand van ons iets gevonden" Verbijsterd Hector Watts, topdirecteur van de BP-divisie voor de produktie van proteïne, reageerde ook verbij sterd. „Wij hebben ervaring op gedaan in Grangemouth. Daar hebben de mensen inderdaad in het begin last gehad van stof. Sommigen waren er allergisch voor. Daar hebben we iets aan kunnen doen en de bezwaren zijn volledig weggenomen. Boven dien hebben we voldaan aan alle eisen, die men ons heeft gesteld en daar waren ook overbodi ge bij". Sinds de sluiting van de fabriek is de Italiaanse overheid niet meer met nieuwe eisen gekomen. „Wij weten nu niet meer waar we aan toe zijn", zegt Hector Watts. „Als ze nu zouden zeggen, dat wqjhit of dat zouden moeten doen, dan kregen ze hUn zin wel. Dan wis ten we tenminste waar we aan toe zijn. Nu tasten we volkomen in het duister. De Italiaanse autori teiten weigeren zelfs met onze deskundigen, zoals dr. De G- root, te discussieren". De reden 'voor dat laatste hebben die autoriteiten duidelijk ge maakt. Toen de mensen van BP hen wezen op de volkomen be trouwbaarheid van de heer De Groot, die tenslotte bij een onaf hankelijk instituut werkt, reageerde men: „Het hangt er maar van af door wie hij wordt betaald Hector Watts slaagt er in te glimlachen, maar hy zegt het wel op een bittere toon. De men sen van BP zijn ten einde raad. Het speurwerk heeft jaarlijks een vijf miljoen gulden gekost. De fabriek kostte ruim 200 miljoen gulden en aan onderhoud nanciering kost de thans stil gelegde fabriek ruim vijftig mil joen gulden per jaar. „Dat kunnen we niet veel langer aan onze aandeelhouders verko pen", zegt Hector Watts. „Als de Italiaanse regering in januari geen definitieve beslissing heeft genomen, zullen wij moeten be sluiten de fabriek ergens anders binnen de EEG op te zetten. We zijn al bezig met een nieuwe stu die. Maar dan mogen we blij zijn als we dertig procent van de in vestering op Sardinië terug krijgen. Achteraf bekeken zeg gen we: had die fabriek maar er gens anders neergezet. Dan wa ren onze aanloopkosten hoger geweest, maar op den duur zou het goedkoper zijn". BP heeft nu aan de alarmbel ge trokken. De Italiaanse partner ANIC zwijgt. „Begrijpelijk", zeg gen de mensen van BP. „Dat is een staatsbedrijf en die mensen kijken wel uit". En de bur gemeester van Sarroch, die toch ook op moet komen voor de werkgelegenheid? „Die wil ook zijn vingers niet branden, want volgend jaar hoopt hij herkozen te worden. Dus doet hij, met So- veso in zijn achterhoofd, geen enkele uitspraak". Onlangs heeft de MPLAde Volks beweging voor de bevrijding van Angola, die twee jaar geleden de zege behaalde op rivaliserende organisaties, haar naam gewij zigd in Marxistisch-Leninistische Angolese Arbeiderspartij. An dere partijen zijn in Angola- niet toegelaten. In vrijwel alle landen, die na de oorlog zijn gedekoloniseerd, zijn trouwens regimes aan de macht met een dictatoriaal of althans een autoritair karakter. De de mocratie heeft er geen wortel ge schoten Soms bestaan er alleen de uiterlijke Door drs. W. van Lookeren Campagne Alleen in India en Ceylon was de invloed van het Britse voorbeeld - dat daar overigens nooit in prak tijk was gebracht - blijkbaar zo sterk, dat regimes als die van mevrouw Gandhi en mevrouw Bandaranaike na verkiezingen het veld moesten ruimen. Opvallend is dat de buitenwereld zich vrij gemakkelijk heeft neer gelegd bij het ontbreken van de mocratie en vrijheid in de meeste landen van Azië, Afrika en ook van Latijns-Amerika die al zo veel langer onafhankelijk zijn. Wel is er kritiek te horen op de veelvuldige schendingen van de 'mensenrechten, maar zelden richt die kritiek zich tegen de regimes als zodanig. De dooddoener is: „Wij kunnen voor de mensen in de Derde Wereld niet onze eigen maatstaven aanleggen" Wat terecht blank Zuid-Afrika kwalijk wordt genomen, aan vaardt men van andere landen. Van de „beschaafde blanke Zuidafrikanen" had men toch wat anders verwacht dan- vervolgingen en apartheid. Maar dat alles komt ook elders veel voor. Feitelijk is deze houding een soort discriminatievan: ze weten niet beter; het is een soort folklore. Karakter Het is heel moeilijk om de diverse karakters van de regimes in lan den van de Derde Wereld te be schrijven, afgezien dan van de negatieve constatering dat ze niet democratisch zijn. Termen als links en rechts, progressief, (pro- jcommunistisch of fascistisch zijn ontoereikend. Het zijn trouwens nogal geladen kwalificaties, die meteen instemming of weerstand oproepen, maar die niet nauw keurig zijn omschreven. Woordenboeken schieten in dit op zicht tekort. Van Dale presteert het om het woord „links" in poli tieke zin te omschrijven als vrij zinnig, radicaal, wat vrijwel niets zegt. In het Britse Lagerhuis zaten (en zitten) de progressieve afgevaardigden links van de voorzitter, de conservatieven rechts. Dat is de oorsprong van het woord. Etiket Het Marxisme-Leninisme van het bewind in Angola is ook niet meer dan een etiket. Het Marxisme is vooral gebaseerd op de bevindin gen van Friedrich Engels, vriend en medestander van Karl Marx, ten aanzien van de wanhopige toestanden in de Engelse indu strie in de jaren veertig van de vorige eeuw. Het Leninisme gaat uit van de Russische situatie en staat de dictatuur van het prole tariaat voor. Moeilijk is het om dit voor een Afrikaans land- te copier en. In Angola betekent het waar schijnlijk, dat er volledig een einde komt aan de particuliere onderneming; gelijkheid van al len voor het (autoritaire) staats gezag, en een kritische, zo niet vijandige houding jegens het Westen, met daartegenover vriendschap voor de Sovjet-Unie, zolang die tenminste de wensen van de Angolese leiders vervult. De pro-Russische, pro-Chinese of pro-westelijke gezindheid van landen in de Derde Wereld is al tijd maar betrekkelijk. Er zijn zelfs enkele staten die militaire hulp krijgen van Amerikanen, Engelsen, Russen en Chinezen Syrië, Irak, Soedan, Zambia, Tanganjika en Pakistan. Opportnisme Opportunisme („het handelen zon der bepaald beginsel, alleen re kening houdend met de omstan digheden") overvleugelt de poli tiek van zowel de ontwikkelings landen als van de economisch ontwikkelde staten. Links, misschien wel extreem-links, zijn bijvoorbeeld de regeringen van Angola en Mozambique. Maar links-extremistisch zijn ze niet; dat is wat anders. In de woorden extremisme en ex tremistisch zit „een drijven tot de uiterste consequenties" opgeslo ten, een actieve houding dus, die afkerig is van elk compromis en geweld niet schuwt. Deze houding staat lijnrecht tegenover oppor tunisme. In de praktijk blijkt het extremisme bij landen en regeringen weinig voor te komen. Misschien is alleen het bewind in Cambodja links- extremistisch. Het voert tot het ui terste een agrarisch communisme door en wil daarbij weinig met de buitenwereld te maken hebben. Er zijn wel vrij veel extremistische bewegingen. Links hoeven die niet altijd te zijn De extremistische IRA, het verbo den Iers-republikeinse leger, dat hereniging van Ierland wil is - afgezien van een kleine groep - niet links-extremistisch. En dat geldt ook voor sommige Palestijnse groeperingen. Strauss Franz-Josef Strauss is een ex treemrechtse politicus, die het be houd nastreeft van de traditio neel Duitse waarden en van de gevestigde orde. Maar rechts-ex- tremistisch is hij niet; daarvoor is hij trouwens te veel opportunis- t en zakenman. Zelfs een man als dictator Stroes- sner van Paraguaywiens vader afkomstig was uit hetzelfde Beie ren van Strauss, is niet rechts-ex- tremistisch. Hij baseert zijn re gime alleen op anti-communisme Wel zou men misschien het be wind van Pinochet in Chili rechts-extremistisch kunnen noemen, omdat deze dictator voortdurend fulmineert, niet al leen tegen alles wat links is (be halve dan tegen vriendChina), maar ook tegen de „gedegen- reerdheid" van het Westen. Dit doet aan kreten van Hitier en consorten denken. Het peronisme in Argentinië was rechts-extremistisch, in zoverre, dat het gemodelleerd was naar het Italië van Mussolini. Mus solini's leuze ,jZoals gij voort-, gaat, zo volgen wij", gold tot het laatst toe. Maar daarnaast kreeg het peronisme een ander element door de nauwe band met de zich ontwikkelende vakbeweging. Het huidige bewind in Argentinië is alleen maar uiterst-rechts. Wel zijn elementen in leger en politie beslist rechts-extremistisch. Sommige van deze lieden zijn er zelfs trots op nazi's genoemd te- worden. Rechts-extremistisch zijn ook de verbeten aanhangers van wijlen Franco in Spanje, met hun fas- cistengroet, en verwante organi saties in Duitsland en Italië. Ook de beruchte Ku Klux Klan in Amerika valt onder deze catego- RAF Onverbloemd links-extremistisch en ook terroristisch is de West- duitse Rote Armee Fraktion. Deze groep en groeperingen in andere landen die er verwant mee zijn gaan uit van het verwerpelijke van onze huidige consumen tenmaatschappij met haar „dwingend karakter" en haar structureel geweld". Mensen als Andreas Baader en Ulrike Meinhof achtten het nood zakelijk om met alle middelen te trachten deze maatschappij te vernietigen. En zij waren bereid zichzelf voor hun idealen op te of feren. Maar bij regeringen komt, zoals gezegd, het rechts-extremisme niet of nauwelijks voor. Het is daarom verkeerd hen dat stempel op te drukken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4