Leiden is weer "kerst-in" UCHTJIS IN Dl DUISTE^H PvdA-fractie betreurt wijze kandidaatstelling gcp Augustinus en 't Breehuys actief met Kerstmis NORMAAL ITALIAANS ETEN Osö bruna Ook in Leidse huizen door schadelijk gas berucht spaanplaat m DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 LEIDEN LEIDEN - De kerst-in, een begrip voor die mensen die het kerstfeest niet al leen in het eigen huis wil len vieren. De komende kerstdagen kan men voor het bijwonen van een kerst-in in Leiden op twee plaatsen terecht. Studen tenvereniging Augustinus en clubhuis 't Breehuys tekenen namelijk ieder voor de organisatie van zo'n kerst-in, die voor iedereen toegankelijk is. Voor wat het Breehuys betreft blijft de openstelling van het onder- komen aan de Breestraat 19 be perkt tot tweede kerstdag. Augustinus daarentegen is (op veelvuldig verzoek) beide kerst dagen geopend voor wie er maar wil komen. In Augustinus zullen beide kerst dagen tachtig medewerkers in touw zijn om alle programma punten die er voor de twee feestdagen op stapel staan goed af te werken. Voor elke ruimte in het gebouw aan het Rapenburg mengesteld. Op de eerste kerstdag kan men vanaf tien uur 's ochtends terecht in ontmoetingsruimte 'De Saint'. Daar is ook het klaverjastoernooi (11.30) en het optreden van gita- riste Yvonne Jacobs (12 uur). Het Creatieve Koor uit Oegstgeest zingt er om twee uur een aantal kerstliederen terwijl een blok fluit-ensemble om vier uur aan de beurt is. Om half tien 's avonds wordt er disco-muziek gespeeld voor de liefhebbers. In de Mensa wordt op die eerste kerstdag ge start met een tekenfilm (12 uur), de balletgroep Lilian Dool treedt er om half twee op en er wordt een lachfilm vertoond. (15.00 uur). Het kerstdiner (van 17.30 tot 19.30) wordt ook in deze ruimte gehouden, 's Avonds wordt er een film vertoond van de Marx- brothers (20.15). De SIA-zolder (tweede etage) wordt zowel op eerste als op tweede kerstdag gereserveerd als praat-en spelruimte. In de loop van eerste kerstdag treden er een aantal gitaristen op. Tweede kerstdag komt het cabaret 'Met- zondermet om zeven uur 's avonds. Op de Theezolder kan men zich terugtrekken om te le zen, spelletjes te doen en thee te drinken. Om twee uur vindt een quiz voor jong en oud plaats en verder kan er de hele dag door worden gebiljart. In de jeugdruimte kunnen kinderen vanaf een jaar of zeven zich creatief uitleven in het bakken van pannekoeken, het verven en tekenen. Krejater is hetzelfde la ken een pak maar dan voor volwassenen. Van twaalf tot vier kan men daar brood leren bak ken. ■*■- "f. ln 't Breehuys werd de afgelopen dagen flink geverfd en getimmerd om alles in gereedheid te brengen voor de Op tweede kerstdag is Augustinus geopend van 14 tot 24 uur. In de Saint treedt die dag een kin dercircus op. Kinderen van de la gere school 'De Hoeksteen' ver zorgen om half vier een kerstspel in deze zaal. Na het bingo-spel (dat om half vijf start) wordt er 's avonds vanaf acht uur klassieke muziek gespeeld, vanaf negen uur is er een disco. In de Mensa treedt op tweede kerstdag een volkdansgroep van bejaarden op. Dit optreden start om ongeveer kwart over twee. Het kerstmaal is om half zes, weer in de Mensa. Muziek tijdens de maaltijd is afkomstig van Paul Overdijk. De Theezolder tens lotte zal wederom in het teken van de rust staan. Er kon?t om vier uur een gitarist. Bejaarden en/of gehandicapten kunnen beide kerstdagen (maar liefst van te voren) bellen naar Augustinus om gehaald of gebracht te wor den. Het nummer is 121531. Breehuys 't Breehuys, een clubhuis dat zich het hele jaar richt op jongeren, is tweede kerstdag voor alle leef tijdsgroepen geopend. Aan het woord 'in' van Kerst-in wordt door het Breehuys-bestuur een extra 'n' toegekend waardoor het thema van tweede kerstdag ken baar wordt: een inn oftewel een herberg zal centraal staan. Er zal een heuse waard rondlopen in de tot herberg verbouwde ruimtes van het Breehuys. Vanaf twaalf uur 's middags kan men zich be zighouden met het maken van kerststukjes, sieraden, het spelen van bingo. Er is een sjoelcompeti tie en de hele dag door worden er oud-hollandse spelen georgani seerd. Vaste programmapunten zijn de oude speelfilms (13 uur), het voorlezen (twee en zeven uur) een clownsoptreden om drie uur verzorgd door het Lak-theater, volkdansen met demonstratie om vier uur en een optreden van folkgitarist Rob van Wely (5 uur). Degenen die zich vóór 22 decem ber laten inschrijven kunnen zich die dag om zes uur rond de tafel scharen voor de kaasfondue, 's Avonds staat er klaverjassen op het programma (rond acht uur), dansen met discomuziek kan vanaf half tien en vanaf half elf kan men een afzakkertje nemen onder het luisteren naar stem mige muziek van het kwartet 'No publicity'. Een ruimte die ook centraal staat is die voor de 'be zinning'. Voorts staat er in één van de zaaltjes een speakers corner opgesteld voor gebruik. Er kunnen ook kerstkaarten worden geschreven voor Am nesty International. Staal wijk In gebouw Staalwijk zal, in tegen stelling tot de voorgaande jaren, dit keer geen kerst-in worden georganiseerd. Organisator ds. Steenstra daarover 'De kerst-in beantwoordde niet helemaal aan de verwachtingen. Wij hadden gedacht dat er eenzamen en be jaarden zouden komen, mensen die met de ziel onder de arm rondlopen. De mensen die er kwamen waren er louter voor de gezelligheid, en die kunnen ze er gens anders ook wel vinden'. Of er voorgoed een punt achter de Staalwijkse kerst-in gezet wordt weet de heer Steenstra (nog) niet. Hulpdienst LEIDEN - Vanmiddag is de of ficiële opening van het eerste Ita liaanse restaurant in Leiden dat geen pizzeria is. "La Piccola Ita lia" heeft alleen maaltijden die in een normaal restaurant in Italië te krijgen zijn. Vis- en vleesgerech ten, spaghetti, macaroni, een hele lijst soepen en de bijbehorende wijnen. De heer A. Tideli, samen met de heer De Bruin eigenaar, heeft in Italië vanaf zijn tiende jaar in het horeca-vak gezeten en vat nu, na in Leiden lasser en be drijfsleider bij een Italiaanse im porteur te zijn geweest, de draad weer op. "La Piccola Italia" is ge vestigd aan de Haarlemmerstraat vlak bij de Haven, naast de Ita liaanse levensmiddelenzaak van dezelfde eigenaar. Die winkel draait daar nu een jaar. Het pand waarin het restaurant ge vestigd is, was voorheen de ban ketbakkerij Van Tienen, en daarna een koffieshop. An derhalve maand geleden vertrok de koffieshop. De heren Tideli en De Bruin hebben het pand zelf van onder tot boven aangepast en ingericht. Het heeft een totale oppervlakte van 54 vierkante me ter, inclusief het keukengedeelte dat eerder opslagruimte van de winkel was. Er kunnen 44 men sen in. Het restaurant is vanmid dag om drie uur geopend met een receptie die tot zeven uur duurt. Daarna zal het dagelijks geopend zijn van twaalf tot twee en van half vijf tot tien uur. De Telefonische Hulpdienst wil in de kersttijd ook graag dienst doen als kerst-informatiecen trum. Voor informatie over ac tiviteiten rond kerst in Leiden kan men bij de Hulpdienst te recht (tel. 125202). Overigens zal THD ook tijdens de feestdagen dan en nacht bereikbaar zijn on der genoemd telefoonnummer voor iedereen die op deze dienst een beroep doet om hulp-per- telefoon. De postkantoren zijn tijdens de twee kerstdagen en op nieuwjaarsdag gesloten. Alleen het hoofdkantoor (Gerestraat) is op de Saterdagen 24 en 31 decem ber van negen tot twaalf uur geopend. De zelfbedienings- ruimt^n van de postkantoren (Gerestraat, Bevrijdingsplein, Kopermolen, Lange Voort Oegstgeest, Leiderdorp en Ha- zerswoude Dorp) zijn van 31 de cember 15 uur tot 1 januari 12 uur gesloten. Brievenbussen zullen gedurende genoemde tijden worden 'afgestopt' om vanda lisme te voorkomen. ADVERTENTIE Dat geldt zowel voor deze leuke, dekoratieve kaarsen, als voor de prijzen daarvan. Kijkt u maar. Pakje met vier gekleurde kaarsen, van 2,90 voor 1,50. Fonkel lichtje in gekleurd glas van 3,95 voor 2,95. Sfeerlichtje in leuk glazen stopflesje (met kurk), van 2,95 voor 1,95. Ondemocratisch en kwalijk Boeken-Tijdschriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 Pech Onderweg De ANWB organiseert de ko mende tijd weer een cursus "Pech onderweg" in Leiden. De cursus omvat vier lessen van ongeveer 2lh uur, die in vier achtereenvolgende we ken steeds op dezelfde avond worden gegeven. De instruc teurs zijn ervaren wegen wachten en technochefs van de ANWB. Gedurende de les sen wordt onder andere de ontsteking, carburatie, koe ling en smering behandeld, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan het onder alle weersomstandigheden starten van de auto. Belang stellende kunnen zich opgeven op dinsdag 10 januari, en er begint er ook een op don derdag 12 januari. De lessen worden gegeven in de techni scheschool aan de Vijf Meilaan 137 en beginnen om half acht. Duif Expo 3 In het weekeinde van 6,7 en 8 januari wordt in de Stadsge hoorzaal voor de derde ach tereenvolgende maal de Duif Expo gehouden. Het is een ten toonstelling waar zo'n 1200 postduiven te zien zullen zijn. Behalve de bonnenverkoop zijn er nog enkele andere at tracties zoals een antiekbeurs, een portrettekenaar en een poffertjesbakker. Voor de go klustigen is er het rad van avontuur. Mierennest In het buurthuis 't Mierennest aan de Morsweg 59 wordt vrijdagavond een klaverjas- avond gehouden. Die begint om acht uur. Verder zijn er in de periode van 27 december tot en met vrijdag 6 januari tal van activiteiten voor de jeugd. Zo zal er dinsdagoch tend 27 december een ochtend worden georganiseerd voor peuters, die dan nieuwjaarskaarten gaan maken, 's Middags gebeurt hetzelfde maar voor de groep van vier tot en met zeven jaar en 's avonds wordt er gesjoeld door volwassenen. LEIDEN - In de PvdA-raadsfractie is gisteravond van verschillende kanten scherpe kritiek geuit op de gang van zaken in de afde lingsvergadering rondom de kandidaatstelling van personen voor de nieuwe raadsperiode. Door de gevolgde procedure, waarbij zonder enige discussie over alle kandidaten werd ge stemd, viel de zittende wethou der Van Aken bijna af als kan didaat. Hij kreeg een haast beslis send aantal tegenstemmen. Fractielid Groos noemde het "on democratisch" en "kwalijk" om zo te proberen "iemand af te voe ren". Wethouder Waal sprak van "politieke sluipmoord". Fractie lid Duivesteijn vond het "bene den peil" dat iedere discussie achterwege was gebleven. In de fractie werd overigens onder kend dat deze gang van zaken mede het gevolg is van het gros lijst-systeem, waarmee men bin nen de PvdA bij de opstelling van kandidatenlijsten werkt. Frac tievoorzitter Meijer "Zo'n pro cedure werkt in de hand dat al leen mensen die het minst be kend zijn het minst omstreden ziin". De aanwezige afdelingsvoorzitter Jonker toonde zich eveneens verbaasd over de gang van zaken. De handelwijze om Van Aken zonder openlijke discussie pro beren weg te stemmen, had hij niet verwacht. Jonker bena drukte dat het bestuur juist zorg vuldig te werk was gegaan. Hij was achteraf blij dat er ondanks de onverwachte stemming "geen brokken zijn gevallen". De afdelingsvoorzitter gaf overi gens te kennen dat de gevolgde procedure bij navraag bij het lan delijk partijbureau correct bleek te zijn. Fractielid Van der Horst bestreed dat. Volgens hem was het onjuist geweest om zonder een verzoek uit de vergadering over personen te stemmen. In de fractie bleek op het punt van de kandidaatstelling ook wrevel te bestaan over de publicatie in deze krant. Duivesteijn con stateerde dat verschillende leden de geheimhouding van de in be slotenheid afgewerkte kan didaatstelling hadden geschon den: "Er is door mensen doorge- klepperd en nog gedetailleerd ook zelfs de komma's klopten. Ik 2KHJW OP CE map* TE 8EVIKDE# vind dat een ernstige zaak", zei hij. Duivesteijn vroeg zich af of dè kan didaatstelling zo niet beter in de openbaarheid afgewikkeld had kunnen worden. Hij overwoog dat de zaak dan ook veel minder gewicht had gekregen. Fractie voorzitter Meijer onderschreef dat "Het hele gebeuren heeft mij gesterkt in m'n opvatting dat je beter in de openbaarheid kunt vergaderen". Dit is het Sopolon-spaanplaat dat in de Molenwijk in Haarlem zoveel klachten opleverde. LEIDEN - Ongetwijfeld wordt ook in Leiden spaanplaat ge bruikt waarin zich het zoge naamde formaldehyde-gas ontwikkelt. Dat wordt name lijk in heel Nederland en ook daarbuiten gebruikt, en al zolang er spaanplaat bestaat. Zowel ambtenaren bij bouw en woningtoezicht in Leiden als een woordvoerder van het Bouwcentrum in Rotterdam zeggen dit. Zonder dat ze overigens weten in welke hui zen het spaanplaat is ge bruikt. Het spaanplaat kwam via een radio-uitzending en berich ten in de pers in de publiciteit op 22 november toen de bewo ners van de Molenwijk in Haarlem klachten bleken te hebben over het gas. Enkele maanden eerder hadden de besturen van twee woning bouwverenigingen in Haar lem het Houtinstituut van TNO al gevraagd een onder zoek in te stellen naar de schadelijkheid van het betref fende spaanplaat. Begin de cember bleken ook in Eindho ven klachten te zijn. Die kwamen aan het licht door steekproeven die de gemeente zelf nam in een aantal wonin gen en door een enquete onder bewoners van gerenoveerde huizen, door de Vereniging Voorkomen is Beter gehouden Dinsdag verscheen bovendien het bericht dat vijf vor mingscentra m Haarlem, Geleen, Amersfoort en Hil versum (twee), hun deuren hebben gesloten in verband met een te hoge concentratie formaldehy degas. Het gas komt vrij bij een temperatuur van ongeveer twintig graden en kan irritaties aan de luchtwegen en slijmvliezen veroorzaken. Het onderzoek van TNO strekt zich uit over drie gebieden. Allereerst onderzoekt een werkgroep hoe de problemen in de Haarlemse wijk kunnen worden opgelost. Daarnaast onderzoekt een andere werk groep waar het gas precies vandaan komt. Wel bekend is aan welke soort spaanplaat het kan liggen: dat is UF-ge- bonden spaanplaat. Maar onder die soort, die met UF- hars gelijmd is, valt negentig percent van alle spaanplaat. Om welke fabricaten het gaat is nog niet duidelijk. Het is ook niet zo volgens de heer Van Es van het Bouwcentrum in Rotterdam, dat iedereen die spaanplaat van een be paald merk (in Haarlem is al het merk Sopolan genoemd) in zijn huis heeft, daar ook last van heeft. Dat kan het geval worden als er een te hoge con centratie van het formalde hyde-gas ontstaat. Het derde deel van het onderzoek, dat dooreen interdepartementale club wordt uitgevoerd, richt zich op het formuleren van ei sen met betrekking tot de toe passing van spaanplaat en de maximum toelaatbare con centratie van het gas. Hoe het komt dat nu in zo'n korte tijd mensen overal in het land ineens last krijgen van het gas uit spaanplaat is de- hamvraag. Als die is beant woord zal er iets aan het ver schijnsel en de oorzaken ge daan kunnen worden. Een mogelijke oorzaak zou vol gens de heer Van Es kunnen zijn dat er de laatste jaren steeds meer en meer spaanplaat verwerkt wordt in woningen en meubilair. En als men nu klachten heeft,dan komt men daar ook mee, nu bekend is dat bepaalde klach ten in verband kunnen wor den gebracht met het spaanplaat, aldus Van Es. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Cursus over geschiedenis arbeiders beweging LEIDEN - De studiegroep Ge schiedenis van de arbeiders beweging aan de Leidse universi teit heeft een inleidende cursus georganiseerd die op dertien dinsdagen van 17 januari afwordt gegeven in het Instituut voor Ge schiedenis. Iedereen kan zich daarvoor aanmelden. Tijdens de bijeenkomsten zal een spreker van buiten of een lid van de studiegroep het onderwerp inleiden. Aan de orde komen: de Nederlandse arbeidersbeweging tot 1917, die van 17—'42. die van '43 tot heden, de Russische re volutie, de Spaanse burgeroor log, de Duitse arbeidersbewe ging, de Franse, de Engelse en die in de Verenigde Staten. Na Pasen zullen nog onderwerpen volgen als vakverenigingen, arbeider spartijen, zelfstandige arbeiders- strijd en tot slot arbeidersbewe ging en vrouwenbeweging. De cursus wordt in de avonduren gegeven, de bijeenkomsten kun nen ook afzonderlijk worden bij gewoond. LEIDEN - Gisteren werd er feest gevierd in het oude ver trouwde zwembad "De Over dekte" aan de Haarlemmer straat. De festiviteiten in kerstsfeer golden tevens als een nostalgisch afscheid van het bad, dat op 31 december voor het publiek gesloten zal worden. Vanaf die datum zal het bad alleen nog geopend zijn voor verenigingen. Op de foto de "woensdagochtend ploeg" in het kikkerbadje, compleet met kaarsen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3