"Broekriem moet strakker worden aangehaald "Start snel met bouw bibliotheek" -eidse agenda "Leiden heeft onwijze grote stad-allures" Afspiegelingscollege "te oud en a-politiek Toelichting van college sos-dienst valt tegen Burgerraadsman LEIDERDORP - Het gemeentebe stuur van Leiderdorp had niet te klagen over gebrek aan waarde ring tijdens de gisteren gehouden algemene beschouwingen in de raad. Daarnaast waren er echter een aantal punten van kritiek. Met name de verstandhouding tus sen gemeentebestuur en raad en tussen gemeentebestuur en commissies bleek nog niet geheel naar ieders wens te verlopen. Namens de CDA-fractie deelde de heer Verdier het college mee geen begrip op te kunnen bren gen voor het niet beantwoorden van door de raad gestelde vragen. "Het meest doet het ons echter zeer wanneer wij als raad voor u buiten het échte spel worden ge zet". Verdier verwees hierbij on der andere naar de gang van za ken rond de bouw van het wijk- gebouw in het Zijlkwartier. Ook de fracties van PvdA en WD konden zich in deze kritiek vin den. Mevrouw Gehner-Ellenbe- rger drong namens de WD-frac- tie aan op een grotere openheid wethouder Tichler ten aanzien van problemen be- Ook het solistische optreden van treffende de dagelijkse gang van enkele leden van het college kon zaken. voor de meeste raadsleden niet wethouder Drenth wethouder Gordijn door de beugel. "Er wordt im- bestuur", aldus DS 70'er Van den mers toch nog altijd uitgegaan Wijngaard. van de gedachte van collegiaal Een knipoog naar de in mei '78 te houden gemeenteraadsverkie zingen kon vanzelfsprekend niet achterwege blijven. Zowel de WD als het CDA spraken zich voor de daarop volgende raadsperioden wederom uit voor een afspiegelingscollege. Zo niet de PvdA, die een programcollege verlangt "Vóór de rit moeten duidelijk afspraken worden ge maakt over wat wel en wat niet kan. Een verwijzing naar het be leidsplan als programma is daar voor ten enenmale onvoldoende. Na de verkiezingen moet een college-programma worden op gesteld, dat uitvoerbaar is binnen aan te geven financiële mogelijk heden". Een afspiegelingscollege werd door de heer Bezemer, woordvoerder voor de PvdA beti teld als "verouderd en a-poli tiek". Daarnaast waren CDA en WD van mening dat Leiderdorp na de verkiezingen een vierde wethou der moet krijgen. Een zaak, die volgens burgemeester Van der Have weinig problemen zal ople- DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 Donderdag LEIDERDORP - "De broekriem moet strakker worden aangehaald", was de conclusie van de PvdA-fractie tijdens de gisteravond gehouden behandeling van de begroting van Leiderdorp. Een conclusie die door de meeste fracties werd gedeeld. Troef, Noordeinde 2 a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architektenburo, gratis advies, 20-21 uur. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invaliden Bond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2 a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; toneel workshop; gitaarcursus; Go, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kera- miekkursus, 19.30 uur; tapdansgroep; koffiebar, 20 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembrugge, ruilavond philatelica, 19.30 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 15.45 en 16.45 uur; Cie. sociale maatschappelijke aangelegenheden en cie. onderwijs, rec reatie, samenlevingsopbouw en sport, 19 uur, vanaf 21 uur allen cie. orsas. LAF-kantine, Os en Paardenlaan, in formatieavond Spoortje, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 16 tot 23 dec. waargenomen door Apo theek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Telefonische hulnd Toch gloort er nog een lichtpuntje aan de horizon. Volgens de prog nose kan Leiderdorp in de ko mende jaren weer een overschot verwachten. Burgemeester Van der Have sprak in dat verband van een bedrag van 620.000 gul den voor 1978 en 1:500.000 voor 1982. Een groot deel van het nadelig saldo van 1.3 miljoen waarmee de begroting van Leiderdorp voor 1978 sluit wordt veroorzaakt door een stagnatie in de woningbouw. Het aantal inwoners van Leider dorp is hierdoor niet zo snel toe genomen als aanvankelijk werd aangenomen. Werd in de bud getprognose nog rekening ge houden met een inwonertal van 20.473 met ingang van het ko mende jaar, thans wordt gere kend met 19.000 inwoners. Ook ten aanzien van dit aantal is het echter ten zeerste de vraag of het nog wordt gehaald. Het inwoner tal ligt er op dit moment nog met 500 inwoners onder. Dit heeft niet alleen consequenties voor de door de gemeente opgestelde raming van inkomsten, maar ook voor de vergoeding op basis van het inwonertal die het rijk aan de gemeente uitkeert. Deze vergoe ding zal nu voor het komende jaar aanzienlijk lager zijn dan oor spronkelijk werd verwacht. Hierdoor rees de vraag hoeveel er het komende jaar bezuinigd zal moeten worden, in welke rich ting deze bezuinigingen moeten gaan en welk bedrag uit de reser ves kan worden besteed. Bur gemeester Van der Have zei toe halverwege het komende jaar met een voorstel te komen om trent de hoogte van de bezuini gingen. Volgens de burgemeester zou de raad moeten aangeven waarop bezuinigd zou moeten worden. Volgens de heer Hek- kelman (PCG) is dat echter een zaak van het college: "Daarvoor hebben we toch een dagelijks be stuur?". Waakhond Ondanks de krappe financiële si tuatie deponeerden de ver schillende fracties toch nog een aantal wensen bij het gemeente bestuur. "Maar dat betekent wel dat de beheerder van de por tefeuille financiën zich zal moe- LEIDERDORP - De gemeenteraad van Leiderdorp zal er na de in mei te houden verkiezingen wat anders uit gaan zien dan thans het geval is. Niet alleen zullen de fracties van KVP en PCG zich aaneensluiten tot het CDA, ook ten aanzien van DS '70 zal een wijziging in de huidige politieke verhuodingen optreden. DS '70 zal namelijk niet aan de ko mende verkiezingen voor een Leiderdorpse gemeenteraad deelnemen. Daarnaast is te verwachten dat de nieuwe raadsleden beter voor bereid hun respectievelijk ze tels in de gemeenteraad zullen bezetten. Het college kon zich verenigen met het voorstel van de heer Bezemer (PvdA) om de nieuwe raadsleden in te werken totdat zij in september in de raad plaats zullen nemen. ten tot ontoegan kelijke waakhond over de ge meentelijke schatkist, die kre dietoverschrijders en andere rit- selaars met bebloede koppen te rugslaat," waarschuwde de heer Bezemer (PvdA) indringend. Een aantal wensen waren gemeen schappelijk, zoals de verbetering van het Oude Dorp, onderwijs voorzieningen met name uit bouw van het schooladvies- en begeleidingswerk, en speciale aandacht voor de woningbouw. Voor één en tweepersoonshuis houdens en bejaarden in het bij zonder. Energie Het verlangen van CDA en PPR/D'66 om te besparen op energie zal uiteindelijk de ge meentelijke kas slechts ontlas ten. Toch zullen volgens wethou der Drenth nog niet overal de ge wenste energiebesparende maat regelen kunnen worden geno men. Met name het panbrengen van de gewenste aanpassingen aan de bestaande en overheids gebouwen zal veelal te duur zijn. Ook verlangt het CDA dat spoed wordt gezet achter een algemene politieverordening en dat de rec reatiesporten (niet aan vereni gingen gebonden sporten) waar aan thans geen aandacht wordt geschonken, worden gestimu leerd. Kinderboerderij Op het verlanglijstje van de VVD staat een verruiming van de openingstijden van de kin derboerderij in de Heemtuin. Een verlangen dat wethouder Tichler "uit het hart was gegrepen". Op het moment zijn besprekingen gaande om de kinderboerderij za terdag- en zondagmiddag open te stellen. De Leidse afdeling van het Instituut voor Milieube schermingseducatie heeft toege zegd hieraan te willen ken. Volkstuinen De partij van de Arbeid verleent hoge prioriteit aan een onderko men voor de muziekschool en de aanleg van volkstuinen. De frac tie van PPR/D'66 slaat zich bij dit laatste aan. Wethouder Drenth kon de beide fracties meedelen dat een adviesbureau thans on derzoekt of aan de Dwarswete- ringskade gelegen gronden hier voor geschikt zijn. Bij de fractie van PPR/D'66 ston den ook eerl opbouwwerker in dienst van de gemeente en een uitbreiding van het aantal ge zondheidscentra hoog genoteerd. Voor die opbouwwerker acht wethouder Gordijn Leiderdorp echter te klein. Groepsbureau DS'70 tenslotte betoont zich nieuwsgierig naar de bouw van een groepsbureau voor de rijks politie te Leiderdorp. Ten aan zien van dit punt kon burgemees ter Van der Have meedelen dat de rijksgebouwendienst binnenkort met een bouwplan zal komen. In het nieuwe groepsbureau aan de Persant Snoepweg zal tevens een schietkelder komen. Voor de schietvereniging lost een derge lijke kelder echter niets op, om dat deze niet beschikbaar mag worden gesteld aan een particu liere vereniging. Als de schiet vereniging een eigen gebouw krijgt (in welk verband tijdens de laatst gehouden raadsvergade ring over het voormalige RCL- gebouwtje aan de Hoogmadese- weg werd gesproken) mag de po litie daar wel een ruimte huren. Een schietkelder onder het poli tiebureau is dan niet meer nodig. OEGSTGEEST - Leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest voeren op het podium van de aula van deze school een show op. Drie avonden achter elkaar hebben honderdnegenenvijftig leerlingen van het Rijnlands lyceum in de aula van hun school een wervelende show gegeven. Deze 'droomshow, werd opgezet door leerlingen en leraren en leraressen van de school zelf. Dinsdag, woensdag en donderdagavond bezochten tal rijke oud-leerlingen, leerlingen en ouders deze voorstellingen in de Oegstgeester school. LEIDERDORP - De drie grote raadsfracties van Leiderdorp beperkten zich in hun kritiek op het in het afgelopen jaar gevoerde beleid niet tot de gemeentegrenzen van Leiderdorp. Leiden, noch de provencie, werden bij de algemene beschouwingen ontzien. De toekomstige CDA-fractie (PCG en KVP) betitelde de handelwijze van Leiden als „arrogantie van de macht, onwijze grote stad-allures, groot slechts kwantitatief be doeld". Met name werd kritiek uitgeoefend op de openstelling van de Sumatrabrug zonder verkeersmaatregelen te nemen en op de in de gemeenteraad aangenomen motie tegen een zelfbedieningswarenhuis aan de Plesmanlaan. Ook het beleid van de Leidse wethouder van onderwijs inzake de depen dance-vestiging voor voortgezet onderwijs in Leiderdorp werd hem niet in dank afgenomen. „Een Leids college dat toch bol staat van kreten als openheid en solidari teit handelt als een college van regenten, in de slechte zin van het woord, uit een lang vervlogen tijdperk", was het niets aan onduidelijkheid overlatende commentaar van de WD-fractie. En haar conclusie was dan ook: „Ons geduld is op, laat Leiden voorlopig maar zelf de eigen boontjes doppen Soep De soep wordt echter niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. „We moeten onze hand toch uitgestoken blijven houden", vond burgemees ter Van der Have, wat bij de VVD grif werd beaamd. „Dat Leiden voort aan zijn eigen boontjes maar moet doppen moet niet precies volgens de letter worden opgevat. Maar wél moet duidelijk zijn dat de wil tot sa menwerking niet steeds van één kant kan komen", verduidelijkte mev rouw Gehner-Ellenberger Blijft de verstandhouding met het Leidse college moeilijk, dan ziet de PvdA nog wel een uitweg: de verschillende politieke partijen kunnen altijd nog hun partijgenoten in de regio overtuigen van de noodzaak om tot samenwerking te komen. Provincie Maar niet alleen Leiden, ook de provincie kreeg een veeg uit de pan. Met name het ontwerp-streekplan Zuid-Holland West moest het ontgelden. Het CDA sprak van een „zeer zorgelijke ontwikkeling dat de provincie zich steeds meer detaillistisch bemoeit met zaken die van oudsher aan de gemeente toebehoren". Het beschouwt dit als „een ongerechtvaar digd wantrouwen in de bestuurskracht van de gemeentebestuurder". Namens de CDA-fractie verzocht de heer Verdier (KVP) het gemeente bestuur dan ook „krachtig stelling te nemen tegen deze ontwikkeling bij iedere gelegenheid dat de provincie buiten de grenzen van haar be voegdheden dreigt te gaan". LEIDERDORP - De toelichting die het Leiderdorpse college van B&W gisteravond heeft gegeven op vragen van de heer Meere (WD), is hem en zijn fraktie zwaar tegen gevallen. De heer Meere heeft in de vorige raadsvergadering schriftelijk vragen gesteld hoe het mogelijk is geweest zonder raadsbesluit de van de Marckstraat, tussen Sternstraat en Touwbaan, op drie plaatsen te laten versmallen zon der dat de bewoners of de politie daarover zijn ingelicht. Volgens de dienst Gemeentewer ken waren deze maatregelen no dig om het vrachtverkeer uit het Zijlkwartier te weren nu de Su matrabrug is neergelaten. Het college meent in de toelichting op deze vragen dat een raadsbe sluit hiervoor niet nodig was. De dienst gemeentewerken heeft dit op eigen initiatief gedaan. Over de gevolgde procedure was het college het met de VVD-fractie eens dat deze onjuist is geweest. De heer Meere vond het sneu dat B&W dit wijt aan het ontbreken van het kontakt met de betref fende ambtenaren. Namens het college bood wethouder Drenth zijn verontschuldigingen aan en trok de toelichting in. LEIDERDORP - In de raadsverga dering van gisteravond heeft de meerderheid van de fracties in de algemene beschouwingen er bij de raad op aan gedrongen zo spoedig mogelijk te starten met de bouw van de nieuwe biblio theek. Volgens WD-fractie voorzitter mevr. Gehner kan dit alleen als de raad de door C.R.M. vast gestelde normen aanpast aan de behoefte van Leiderdorp en het daarna goed heeft laten keuren. "Leiderdorp kan het best redden met een kleinere bibliotheek dan C.R.M. eist."aldus mevr. Gehner. Wethouder Tichler van onderwijs zaken antwoordde hierop dat in samenwerking met het V.N.G. geprobeerd wordt gezamenlijk de oppervlakte normen aan te passen. Uitbreiding van het per soneel zal niet plaats vinden; deze is nl. afgestemd op het werkge bied. "Ik vind de koppeling werkgebied en personeelsinformatie niet juist omdat uitbreiding van per soneel hier wél op z'n plaats zou zijn om de jonge lezertjes een goede begeleiding te geven." al dus mevr. Tichler. Verdier (KVP) stelde voor om de mogelijkheid te onderzoeken voor de combina tie van een bibliotheek met een sporthal. Wethouder Tichler zei dat de combinatie met andere gemeenschappelijke ruimtes dan sporthallen voor de gemeente Leiderdorp financieel niet haal baar is. Zij vond de opmerking van Verdier dan ook van weinig realiteitszin getuigen. De PvdA-fractie wilde per sé een besluit om in 1978 met de bouw van de bibliotheek te beginnen, van de raad lospeuteren. Dit voorstel werd echter door de meeste andere fracties sterk be kritiseerd. Het erby geleverde "Dekkingsplan", dat alleen fce- doeld was om de haalbaarheid van dit voorstel aan te geven, moest eerst worden geschrapt. Daarna was de heer Hekkelman (PCG) het er nog niet mee eens. "Voor bepaalde realisatiemoge lijkheden zijn intenties wel even wat anders dan een besluitvor ming". Kennelijk wilde de meerderheid zich door de PvdA voorgestelde "Vastigheidje" niet laten binden. Er werd stemming verlangd en het voorstel werd met 12 tegen 5 stemmen verworpen. Het interieur van de huidige bi bliotheek van Leiderdorp. De plan ken staan overvol, de ruimte is te klein. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 u Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur,- ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Aan vragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging, Haarlem merstraat 133, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur en 13.00-14.00 uur. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ™a- 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan. Helft woningen US Winkelhof voor Moeders voor Moeders W illJVClllUl V uur Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyër Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Leiderdorpers Dierenbescherming 1 Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. Vdtt Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. LEIDERDORP - Het gemeentebe stuur van Leiderdorp is bereid om bij de toewijzing van pre miekoopwoningen ook op het inkomen van de aanvragers van een dergelijke woning te letten. Wethouder Gordijn deelde dit mee in antwoord op vragen die DS '70-er Van den Wijngaard tijdens de gisteren gehouden begro tingsbehandeling stelde. Aan het verzoek van de WD-frac- tie om meer woningen in de vrije sector te bouwen in Buitenhof wenste het college niet tegemoet te komen. Op de vraag van de heer Gordijn (PPR/D'66) of de woningbouw in Winkelhof zin heeft voor de Leiderdorpse ingezetenen, kon wethouder Gordijn meedelen dat „het effekt hem meeviel". Onge veer de helft van de mensen die daar komen wonen is afkomstig uit Leiderdorp. Onder wij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 126938. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep alleenstaanden burgemeester Van der Have

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2