LEIDSCH DAGBLAD Vondeling haalt uit naar de nieuwe regering Minister komt VVD CDA tegemoet en Oorzaak van brand blijft duister vandaag Te lang gewacht met presenteren aan Tweede Kamer Wet niet-cao-inkomens Utrechter (38) bekent moord op prostituée Nederlander kandidaat voor vlucht Spacelab Noorse tanker niet schuldig aan stank DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 - 35430 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Westduitse procureur- generaal vreest aanslag BONN (SP) - De procureur-ge neraal van de Bondsrepu bliek, Kurt Rebmann, ver wacht dat terroristen tijdens de kerstdagen zullen pogen een aanslag op hem te plegen. Tegenover de pers verklaarde hij in Karlsruhe dat zijn bu reau over aanwijzingen be schikt. 'Men moet nu zeer voorzichtig zijn. Wij rekenen er op dat nog voor Kerstmis iets gebeurt', aldus Rebmann, die overi gens geen nadere bijzon derheden onthulde. De veiligheidsmaatregelen ron dom het gebouw van het bondsgerechtshof, waar Rebmann zijn bureau heeft, zijn intussen nog aanzienlijk verscherpt. De procureur-generaal geldt als meest bedreigde man in de Bondsrepubliek. Op 7 april, één dag voor Goede Vrijdag, werd zijn voorganger Siegfried Buback op klaar lichte dag midden in Karls ruhe door een terroristen commando doorgeschoten. Ook Bubacks chauffeur en een begeleidende politieman vonden toen de dood. DEN HAAG (SP) - Tweede-Kamervoorzitter dr. A. Vondeling heeft vanmorgen het nieuwe ka binet-Van Agt/Wiegel bestraffend toegespro ken. In een speciale verklaring aan het begin van de Kamervergadering drukte bij er zijn ver bazing over uit dat het kabinet zo lang wacht met zich te presenteren aan de volksvertegen woordiging Kerstaanbieding Wit gouden briljant hanger, com pleet met collier. Briljantgrootte 0.05 karaat. Voor slechts 184,- F.W. PLESSEN Bevrijdingsplein 12 Leiden Z.w. tel. 071-766670 Geversstraat 47 Oegstgeest tel. 071-152151. Minister van sociale zaken Albeda maakte vanmorgen bij de behandeling van de wet niet-cao-inkomens in de Tweede Kamer zijn debuut als bewindsman. Op de foto is hij in gesprek met Jaap van der Doef, tweede-kamerlid voor de PvdA. Nog nooit heeft ons land zo lang na verkiezingen op een nieuw kabi net moeten wachten. En nu het er eindelijk is, zal het nota bene nog vier weken duren voor het zich met zijn plannen aan de Kamer presenteert en daarover een ge- Stuntverkoop zolang de voorraad strekt kerstbomen Alle maten zelf uitzoeken 10,— iedere dag van 9-22 uur Jupiter B.V., Rijndijk 296, Hazerswoude-Rijndijk, telefoon 01714-3878. DEN HAAG (SP) - Minister Albeda van sociale zaken is tegemoet ge komen aan wensen van de CDA- fractie in de Tweede Kamer en van het bedrijfsleven voor wijzi ging van het wetsontwerp „niet- cao inkomens". De Kamer is vanmorgen begonnen met de de batten over het ontwerp. Er komt een andere regeling voor de prijscompensatie, terwijl ver der de mogelijkheid is geschapen om vaste gewoonten in bedrijven AMSTERDAM (AP) - De 38-jarige Utrechter R. de J. heeft bekend de Amsterdamse prostituée In- grid Deen te hebben vermoord. De J. is met zijn bekentenis al op 6 december naar de politie in Utrecht gelopen, maar de re cherche in Amsterdam heeft grote moeite met de bewijsvoe ring. De bekentenis van de werkloze De J. bevat weliswaar details die volgens de politie al leen aan de dader bekend kunnen zijn, maar is aan de andere kant bijzonder verward. Ingrid Deen, die in de Utrechtse- straat in de hoofdstad tippelde om aan geld voor heroïne te ko men, werd op 6 september ge wurgd en gedeeltelijk ontkleed gevonden in Amsterdam-West. Ondanks de steeds wisselende aanwijzingen van De J. zijn de vermiste kledingstukken nog steeds niet gevonden. De J., die aanvankelijk vertelde dat hij een donkergekleurde vrouw had vermoord, geeft als motief op dat hij een haatactie voert tegen vrouwen in het algemeen en prostituées in het bijzonder sinds zijn vriendin bij hem is weggelo pen en in de prostitutie is gegaan. voor het betalen van bepaalde loonsverhogingen te handhaven. Oud-minister Boersma had in zijn eerste ontwerp het betalen van regelmatige overwerkver goedingen, jaarlijkse verhogin gen voor werknemers jonger dan 23 jaar en loonsverhogingen voor bijzondere prestaties op de tocht gezet. •Hiermee is de nieuwe bewindsman behalve CDA en werkgeversor ganisaties ook de WD tegemoet gekomen. Met name die laatstge noemde partij had grote moeite met de aanvankelijke bepaling, dat bij het niet tot stand komen van matiging in de cao's, voor het niet aan een cao gebonden per soneel een inkomensbevriezing zou gelden. Daarbij zouden ook de in bedrijven gebruikelijke uit keringen moeten vervallen. BOMEXPLOSIE TENERIFE (AP) - Op een parkeer plaats bij een hotel even buiten Santa Cruz de Tenerife is een plas- ticbom ontploft, waardoor twee mensen verwondingen opliepen. Drie kwartier na de explosie deelde het hoofd van de bevrijdingsbewe ging voor de Canarische eilanden, Antonio Cubillo, vanuit Algiers te genover een Spaans persbureau mee dat de aanslag deel uitmaakte van een campagne tijdens de kerst dagen om toeristen af te schrikken. PARIJS (AFP)-Een Nederlander, een Duitser, een Zwit ser en een Italiaan zijn door de Euro pese ruimtevaar torganisatie ESA aangewezen als kandidaten voor een vlucht met de Spacelab in 1980. De Nederlander is Wubbo Johannes Ockels, een na tuurkundige gebo ren 28 maart 1946 te Almelo en nu wonend in Gro ningen, zo is van het Nederlands in stituut voor vliegtuigont wikkeling en ruimtevaart ver nomen. De heer Ockels is ge huwd en heeft een kind. De Spacelab gaat voor de eerste maal de ruimte in met de elfde vlucht van de Space Shuttle en blijft tijdens de hele duur van de vlucht in de laad ruimte van dat ruimtevaartuig. De geleerden ge bruiken speciale instrumenten in het laboratorium en op het daarnaast gelegen platform voor het uitvoeren van verscheidene experimenten. De Space Shuttle wordt gevlogen door drie Ameri kaanse ruimte vaarders. De Europese en Amerikaanse kan didaten voor de twee weten schappelijke pos ten zullen tegen eind januari in Houston medisch worden onder zocht. In april wordt de groep te ruggebracht tot vijf, twee Ameri kanen en drie Europeanen. Een Amerikaan en een Europeaan zullen later worden uit gekozen om wer kelijk de ruimte in te gaan, de andere drie blijven in het vluchtleidings- centrum om steun en advies te geven. Voor 1981 staan nog zes vluchten met de Space Shuttle op het programma waarmee de Spa celab omhoog gaat relk\ vluchten worden naar verwachting andere specialis ten uitgekozen. In hotel Polen: Gemeentebedrijven van Katwijk op pagina .6. over het opnemen van de meter standen van gas, water en elek triciteit in de gemeente Katwijk. Zacht weer Meest zwaar bewolkt met nu en dan re gen of motregen, matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Temperaturen tussen 6 en 10 graden. (opgemaakt om 1L15 uur) Zon op om 8.47 uur, onder om 16.30 uur. Maan op 15.25 uur onder 6.25 uur. Hoogwater te Katwijk 1.59 en 14.12 uur. Laagwater 10.09 en 22.18 uur. AMSTERDAM (ANP) - De oorzaak van de grote brand, die maan dagmorgen 9 mei hotel Polen in Amsterdam volledig verwoestte, is niet precies vast te stellen. Dat concludeert de Amsterdamse brandweer in een vanmorgen vrijgegeven rapport. Bij de brand in hotel Polen aan het Rokin kwamen 33 hotelgasten om het leven en werden 46 ge wond. Ten tijde van de brand lo geerden 109 mensen, meest buitenlanders, in hotel Polen. De door de brand veroorzaakte schade aan het hotel en omlig gende gebouwen bedroeg 16 miljoen. De Amsterdamse brandweer schreef de directie van hotel Po len ruim een maand voor de brand, dat het gebouw in brand- technisch opzicht „ernstige ge breken vertoonde". Onder meer ontbrak een brandwerende scheiding tussen het hotel en de eronder gelegen meubeltoonzaal, waar de brand zeer waar schijnlijk is ontstaan. Dat blijkt zowel uit het onderzoek van de brandweer als uit getuigenver klaringen. De Amsterdamse brandweer noemt in haar rapport elf moge lijke oorzaken voor de hotel brand. Brandstichting, een van deze mogelijkheden, wordt min der waarschijnlijk geacht. De Amsterdamse brandweer klaagt, dat zij niet van het begin af be trokken is geweest bij het onder zoek naar de hotelbrand. Dit on derzoek voerden politie en justi tie uit. ROTTERDAM (SP) - Het Noorse tankschip Rubirose is niet de veroorzaker van de stankgolf die afgelopen zondagnacht over een groot deel van Zuidwest-Neder land trok. Tot die conclusie zijn de autoriteiten gekomen nadat de kapitein van de Noor had ver klaard, dat hij zondag zestig mijl buiten de kust zijn tanks had schoongespoeld. In die tanks had weliswaar acrylaat gezeten -dezelfde stof die zorgde voor de stankgolf- maar gezien de grote afstand en de wind richting kan deze lozing niet de oorzaak zijn geweest van de overlast. Leidsch Dagblad Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19 30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats. dachtenwisseling aangaat, aldus Vondeling. Volgens hem staat het vast dat en de lange tijd tus sen verkiezingen en beëdiging van Kamerleden en de duur van de kabinetsformatie en de lange wachttijd vóór de regeringsver klaring volstrekt uniek zijn in de wereld. Gebruik Volgens Vondeling is het sinds jaar en dag gebruik dat in de eerste ontmoeting tussen Kamer en ka binet in het openbaar wordt ge toetst of de vlag waaronder het nieuwe schip gaat varen door de Kamermeerderheid wordt er kend. 'Zonder kan het eigenlijk niet', aldus Vondeling. 'Wel iswaar hanteren wij niet formeel het middel van een vertrouwen- suitspraak, maar het is wel de be doeling dat van dit vertrouwen bij het eerste optreden blijkt. Onze leefregel is) een kabinet heeft het vertrouwen van de Ka mer zo lang niet van het tegen deel is gebleken', aldus Vonde ling. Hij vond het daarom eigen lijk niet juist dat vandaag minis ter Albeda van sociale zaken wel in debat gaat met de Kamer, zon der dat eerst het kabinet als ge heel zich aan de volksvertegen woordiging heeft gepresenteerd. Ik denk niet dat het de bedoeling van de Kamer noch van de rege ring is om deze voorstelling als een soort 'try-out', proefvoorstelling, van het kabi net in een verre provincieplaats te beschouwen. Daarop hoop ik dat de werkwijze die nu voor het eerst gevolgd zal worden ook te gelijkertijd de laatste keer zal zijn', aldus Vondeling. i die VUREN SCHROOTJES voor wand en plafond 79 ct. per meter afname per stuk. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Op het terrein van de Verenigde Touwfabriekqn.. Hoofdinspecteur B.D. Kalma vermoedt dat hij bin nenkort zal moeten vertrek ken. Hij maakt dat op uit het gesprek dat hij gisteren had met de procureur-generaal Van der Feltz, die Kalma's positie in het Rotterdamse politiekorps heeft onder zocht. Van der Feltz komt morgen met zijn conclusies. PAGINA 8 Leids talent verrast door PAGINA 5 Terroristen gaan meer sa menwerken. PAGINA 9 PSV als een vaatdoek door de wringer gehaald PAGINA 13 Wiersma loopt weer punt in. PAGINA 15 Auto struikelblok in de bin nenstad. PAGINA 17 Onzekerheid en lusteloos heid centraal in fan tasierijke Biesheuvel PAGINA 21 Filippijnse overvaller overmeesterd MANILLA (AP) - Mannelijke gij zelaars hebben vandaag hun overweldiger die hen sinds dins dag in een bankgebouw bij een Amerikaanse marinebasis op de Filippijnen vasthield overmees terd en dodelijk verwond nadat hij gedreigd had een jonge zwan gere vrouw in brand te steken, al dus heeft een woordvoerder van bekendgemaakt. De niet geïdentificeerde man, een Filippijn, bezweek twee uur na zijn overmeestering aan een schedelbasisfractuur. De veertien gijzelaars, van wie er vanochtend een op eten was uit gestuurd, worden door de autori teiten verhoord. Een van hen, de beheerder van de bank, liep snij- wonden aan het hoofd op en een ander was in de arm gebeten. De overige zijn ongedeerd. Woordvoerder Michael Sherman verklaarde dat de crisis in de on derhandelingen kwam toen de autoriteiten de gewapende man gezegd hadden geen voedsel te zullen verstrekken tenzij hij zijn gijzelaars zou laten gaan. "Ik denk dat hij zich hierover op wond, waarna hij dreigde een jonge zwangere vrouw in brand te zullen steken. De mannelijke gijzelaars kwamen op dat mo ment tussenbeide en wij hoorden schoten en schreeuwen. Even la ter renden mensen het gebouw uit", aldus Sherman. Het grote aantal dodelijke slacht offers (Argentijnen en Zweden) bij de brand is volgens de brand weer te wijten aan het zeer snelle verloop van de brand in de meubeltoonzaal, de snelle uit breiding van het vuur naar het hotelgedeelte, de snelle rookver spreiding via het centrale trap penhuis naar de bovengelegen verdiepingen, de onvoldoende veilige vluchtmogelijkheden, de late melding aan de brandweer, de paniek onder een aantal hotel gasten en tenslotte de spoedige instorting van een deel van het gebouw. weken LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht i|S en w>l het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en O Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar h Dagblad Antwoordnummer 214 Leid

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1