"Auto struikelblok in de binnenstad 't Is een filter, 't Blijft een Camel. r>r> Chemiewinkel maakte werkneemster "beter" Bewoner vraagt om staken taxi-firma Stijgende waardering voor Veronica-tv Coup van jongeren bij PvdA in Arnhem DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 Informatieavond Rapenburg-Kaiserstraat LEIDEN - De auto is het grote struikelblok in de binnenstad. Dat bleek gisteravond weer eens tijdens een informatieavond over de herbestra ting van de Kaiserstraat en een stukje Van het Rapenburg. De huidige bestrating is van een slechte kwaliteit, het voetpad (voor geparkeerde auto's) is ook niet al te best meer. Bovendien hebben beide straten te kampen met een druk gemotoriseerd en lopend verkeer door de aanwe zigheid van een mensa, de uni versiteit, eethuisjes en café's. De kant van de even nummers in de Kaiserstraat kan evenwel niet worden aangepakt in verband met de omstreden bouwplannen voor een studentenflat aldaar. Mikpunt waren, zoals gezegd, de auto's. De plannen geven aan dat de Kaiserstraat maar een éénrich- tingsstraat moet worden om een stuk verkeer te voorkomen. Geen probleem, volgens de heer Piret van de dienst Gemeentewerken. In de toekomst veranderde dat toch wel weer een keer. Verder bleek het de bedoeling rechte parkeervakken in de Kaiserstraat te maken om het schots-en- scheef parkeren tegen te gaan. Dat zou een paar parkeerplaatsen kosten maar de meeste omwo nende bleken geen bezwaar te gen die verdwijning te hebben. Ze vonden dat er in de straat toch genoeg ruimte overbleef om de eigen auto kwijt te kunnen. Door het verbreden van de trottoirs zou het dubbel-parkeren voor komen kunnen worden. De straat lijkt dan- immers veel smaller. Een proef met lage trottoirban den bleek de bewoners echter slecht bevallen te zijn. "Ze trek ken zich er toch niets van aan" aldus de omwonenden over de automobilisten. "Maak aow niet los van het minimumloon" UTRECHT (SP) - De Nederlandse federatie voor bejaardenbeleid wil van het nieuwe kabinet de belofte dat de AOW-uitkering niet wordt losgekoppeld van het minimumloon. Volgens de federatie hebben en kele passages uit het regeerak koord tussen CDA en WD en een nadere uitleg daarvan door deze partijen aanleiding gegeven tot speculaties over ontkoppe ling. De "moeizaam tot stand gebrachte koppeling" van de AOW en het netto-minimumloon is een hoeksteen van een zo goed mo gelijk welzijnsbeleid voor oudere mensen, aldus de federatie in een brief aan premier Van Agt en de ministers Albeda (sociale zaken) en Gardeniers (crm). De federatie wil het liefst dat de koppeling wettelijk wordt geregeld. Overwogen werd ook daar (zoals op vele plaatsen elders in de straat) betonnen paaltjes neer te zetten. Men kwam overeen dat dat in ieder geval geen nadrukkelijke paaltjes moesten worden maar paaltjes die kleiner zouden zijn of qua kleur bij het straatbeeld zou den passen. Amsterdammertjes bijvoorbeeld. Paaltjes waaraan men volgens Piret niet meer zou ontkomen: "De druk van de auto wordt zo groot dat je de straat moet afbakenen". Bij de huizen-zonder-stoepen zou den kleine verhogingsstroken gemaakt kunnen worden om de automobilist erop te wijzen dat dit stukje straat niet bedoeld is om er over heen te rijden. Die suggestie werd in overweging genomen. Zeker werd wel dat de bocht bij de Vreewijkbrug breder gemaakt moet worden, hetgeen een vrijer uitzicht oplevert. Een keurig gemetselde bloembak aan het Rapenburg mocht tot grote geruststelling van de be woonster blijven staan. Piret "Het is wel zo aardig als de voor bijgangers niet direct in je bord kijken". Een gretige suggestie om in de hele Kaiserstraat bloembakken neer te zetten werd echter haastig van de hand gewe zen. "Dat wordt toch niks". Gepleit werd tenslotte voor de in voering van een blauwe zone in de Kaiserstraat. Piret vond het best, als de inwoners maar zou den blijven beseffen dat ze zich zelf daarmee ook in de vingers zouden snijden. Via een schrifte lijk verzoek aan de gemeente kan die wens vervuld worden. LEIDEN - Op de Lammenschansweg is deze week een nieuwe over steekplaats, voorzien van verkeerslichten, in gebruik genomen. De over steekplaats is vooral bestemd voor de honderden scholieren die dagelijks van en naar polder Cronesteyn (Lammenschanspark) komen, waar vijf scholen zijn gevestigd. Er is zowel een fietspad als een voetgangersover steekplaats aangelegd. Een primeurtje voor Leiden is het bedieningssys teem voor de verkeerslichteninstallatie, waarbij er een lampje gaat branden zodra de voetganger of fietser de knop voor groen licht heeft ingedrukt. Springt het licht op groen, dan gaat het lampje uit. Volgens een woordvoerder van de afdeling verkeerszaken van de gemeente, geeft dat de voetganger of fietser de zekerheid dat het bedieningssysteem na een druk op de knop ook inderdaad in werking treedt. De tweede ver keerslichteninstallatie die van dergelijke "knoplampjes" voorzien zal zijn, is die welke volgende week geplaatst zal worden op het kruispunt van de Gooimeerlaan met de Willem de Zwijgerlaan. LEIDEN - Een werkneem ster van een chemische wasserij (dry cleaning) had lichamelijke klachten. Na het werk voelde ze zich vaak suf en had ze last van hoofdpijn en duizeligheid. De bedrijfsarts noch de behandelend arts kon haar helpen. Ze wendde zich toen tot de Leidse che miewinkel. Daar kreeg ze te horen dat er be paalde gevaren kleven aan het werken met perchloorethyleen, een vloeistof die in de chemische wasserij gebruikt wordt voor het reinigen en ontvlekken van tex tiel. Perchloorethyleen kan bij voorbeeld het zenuwstelsel aan tasten en daardoor duizeligheid en hoofdpijn veroorzaken. Ver der gaat er een verdovende wer king van uit, er kan leverschade door ontstaan en de vloeistof is mogelijk zelfs kankerverwek kend. Op grond daarvan is er in Neder land een zg. maximale blootstel lingsnorm vastgesteld, die bij perchloorethyleen neerkomt op 35 delen per miljoen (parts per million, is de Engelse aandui ding). Dat is 15 ppm onder de zg. reukgrens, die derhalve op 50 ligt. Zorgvuldig en voorzichtig ge bruik is daarom geboden. In principe komt perchlooret hyleen dat in een chemische was serij wordt gebruikt, niet vrij, want het zit - althans: dat behoort het te doen - in een gesloten cir cuit. In het geval van de hulpv ragende werkneemster bleek er echter per week zo'n zeventig li ter perchloorethyleen in de chemische wasserij te ontsnap pen als gevolg van enkele zicht- Uit jaarverslag Leids instituut bare gebreken aan de "cleaning machine". Bij een bezoekje aan de wasserij konden de medewerkers van de chemiewinkel de vloeistof duidelijk ruiken. En zij con cludeerden dan ook dat de maximale reukgrens moest zijn overschreden: Dat vermoeden werd trouwens nog eens krachtig geïllustreerd door enkele plassen op de grond. De chemiewinkel gaf de vrouw advies om van haar baas te eisen dat er op korte ter mijn verbetering zou komen in de werksituatie. Mocht die eis niet worden ingewilligd, dan zou ze de arbeidsinspectie moeten in schakelen. De vrouw volgde het advies op en een maand later was de "cleaning machine" gerepa reerd. De vrouw had nadien geen klach ten meer. Informatie De Leidse chemiewinkel, die deze ware gebeurtenis beschrijft in haar zojuist verschenen jaarver slag over 1977, heeft in dit geval door het geven van informatie een werkneemster geholpen zich bewust te worden van de nega tieve kanten van haar arbeid somstandigheden. In het jaarver slag wordt hierover verder op gemerkt. "Overigens is dit er op nieuw een duidelijk voorbeeld van dat niet klakkeloos moet worden aangenomen dat de werkgever te allen tijde uit zich zelf zorgdraagt voor een veilige werksituatie. Deze zal vaak door de werknemers zelf, in hun eigen belang, moeten worden afge dwongen, op grond van een beter inzicht in de eigen arbeidssitua tie." In het jaarverslag worden nog en kele andere probleemsituaties beschreven waarbij de che miewinkel de helpende hand toe stak. Dat gebeurde bijvoorbeeld in de Vogelwijk, waar begin dit jaar onder de bewoners grote on rust ontstond over de opslag en het transport van radioactief af val van de Leidse universiteit en het academisch ziekenhuis. De chemiewinkel maakte een sten cil met informatie over radioacti viteit en liet dat huis aan huis in de wijk verspreiden. De che miewinkel hielp de bewoners bij het opstellen van een vragenlijst voor een gesprek met de univer siteit over de mogelijke gevaren van opslag en transport. En de chemiewinkel was bij dat ge sprek vertegenwoordigd, toetste de antwoorden aan bepaalde (wettelijke) normen en volgde nauwlettend de metingen die werden verricht bij het omstre den opslagdepot voor radioactief afval aan de Wassenaarseweg. De conclusie was - zoals bekend - dat er geen enkel gevaar te duch ten viel. De Leidse chemiewinkel, die nu een jaar bestaat, vervult met voorgaande hulpverleningj Anita Ekberg vastgebonden en bestolen ROME - De voormalige Zweedse fïlmactrice Anita Ekberg, voor namelijk bekend door haar rol in Federico Fellini's "Dolce vita", is in haar huis in een voorstad van Rome beroofd van sieraden, bont en geld ter waarde van naar schatting acht miljoen lire. Ek berg werd door de onbekende in brekers vastgebonden. Anita Ekberg, die sinds haar af scheid als filmster een huurauto- bedrijf en dierenboerderij leidt, werd in augustus van dit jaar ook al bestolen. Toen braken onbe kenden in in haar villa in Men- tana, 20 kilometer van' Rome. De voormalige actrice had woensdag twee uur nodig om zich van haar boeien te bevrijden, waarna ze de politie waar schuwde. Van haar waakhond hebben de inbrekers zich niets aangetrokken. AAN HET KORT GALGEWATER LEIDEN - Een bewoner van het Kort Galgenwater heeft het ge meentebestuur van Leiden stop zetting van het taxibedrijf Bor- gerding aan het Kort Galgenwa ter gevraagd. De betrokkene, de heer Brittyn, eist dit vanwege overlast van het taxibedrijf voor omwonenden. De heer Brittyn geeft het gemeen tebestuur in overweging de taxi vergunningen van het bedrijf in te trekken als de onderneming geen maatregelen neemt om ge- luids-, stank en parkeeroverlast aan het Kort Galgenwater te be perken. In zijn brief komt Brittyn met een waslijst van klachten. Hij sig naleert vele onvolkomenheden in de exploitatie van taxibedrijf Borgerding. Zo wijst hij de ge meente op het ontbreken van vergunningen voor een benzine pompinstallatie en taxiwerk plaats en de aanwezigheid van een spuitinstallatie in een wo ning. Volgens de klager veroorzaken taxiwerkplaats, spuitwerkplaats en magazijn "ondragelijke stank- geluids- en parkeeroverlast'. De heer Brittyn suggereert dat om wonenden vaak niet op normale toon met elkaar kunnen praten, men de gordijnen en ramen dicht moet houden en in de nachtrust wordt bedreigd. De brief van Brittyn gaat gede tailleerd ill op de situatie rondom het taxibedrijf. Daarbij komt hij met vergaande gegevens over de bedrijfsvoering en geeft hij om standig de wettelijke bepalingen van de taxiverordening en de wet autovervoer aan. Brittyn wijst erop dat taxibedrijf Borgerding geen stallingsruimte heeft voor 15 van de 18 taxi's. Zijn verwijt is precies gelijk aan de kritiek die taxi-ondernemer Blonk vorige week in de gemeen telijke taxi-commissie deed. Dit feit is in meer dan één opzicht opmerkelijk. De heer Brittyn is zelf werknemer bij Blonk. Hij is werkzaam als monteur in het ga ragebedrijf aan de Nieuwstraat. Particulier woont hij boven gara gebedrijf Calex aan het Kort Gal genwater 16. Dit bedrijf is even eens eigendom van Blonk. Brittyn ontkent dat zijn baas met de brief te maken heeft. "Dit is puur een eigen zaak van mij", zegt hij. De aangeklaagde Borgerding gelooft echter pertinent dat col lega/concurrent Blonk achter de brief zit. "Ik weet dit bijna voor 100 procent zeker", zegt hij. Blonk en Borgerding staan als taxi-ondernemers al geruime tijd op gespannen voet met elkaar. Borgerding, die door overname van andere taxibedrijven, in en kele jaren tijds uitgroeide tot de grootste taxi-onderneming in Leiden, wordt verweten dat hij concurrentie-vervalsend werkt. De andere taxi-bedrijven bezit ten verplichte stallingsruimte voor hun auto's en Borgerding doet het - buiten de wettelijke bepalingen om - grotendeels zonder. OUD-KATHOLIEKEN. De drie bisschoppen van de Oud-Katho lieke Kerk in ons land zullen vol gend jaar van hun statutair gere gelde bevoegdheden afstand doen om een democratische be stuursvorm mogelijk te maken. Aartsbisschop Kok van Utrecht, bisschop Van Kleef van Haarlem en bisschop Jans van Deventer zullen voortaan hun kerk als col lege besturen. Dit wordt aange vuld met de voorzitters van de synode raad en van de generale shesaurie en thesaurie een verte genwoordiger van het metropoli- taan kapittel van Utrecht en van de Haarlemse clerus. Een en an der zal een jaar als proef func tioneren. Al sedert 1967 bestudeert de Oud- Katholieke Kerk - die ook een plaatselijke kerk in Leiden heeft (het "witte kerkje" aan de Zoeterwoudsesingel) -, hoe zij het meest efficiënt kan werken. Met de nieuwe regeling streeft zij ernaar, de kerk als één geheel te laten optreden, waarin bisschop pen, priesters en leken hun eigen verantwoordelijkheid hebben, maar samen verantwoordelijk zijn voor het geheel. De kerk telt in ons land rond 10.000 gelovigen. Zij heeft dertig priesters. KERSTGROEP. De Sint Jan in Den Bosch krijgt dit jaar een nieuwe kerstgroep, die wordt op gesteld temidden van de verza meling opgezette dieren. Deze verzameling trekt elk jaar duizenden kijkers. De groep, sa mengesteld door Klaas en Ria van Rosmalen, telt achttien beel den. Ze dragen alle echte cos- tuums. Van overal zijn hiervoor prachtige gekleurde lappen stof bijeenge bracht. Vooral het kleed van Jo zef is zeer kleurrijk. Het doek werd gevonden in de garage van de pastorie van de Sint Jan; daar lag het als druipdoek onder een auto Trivento in Zuid-Italië staken omdat zij niet willen dat vier pa rochies van hun toch al kleine diocees worden overgeheveld naar een ander bisdom. De kerk klok wordt niet meer geluid en de sacramenten worden niet meer bediend, tenzij in noodgevallen. Op de achtergrond van de actie der pastoors staat het streven van het Vatikaan om de talloze kleine bisdommen in Italië, die meestal niet groter zijn dan een dekenaat in ons land, tot grotere be- stuurseenheden om slechts gedeeltelijk de taak die zij zichzelf gesteld heeft. De mede werkers van de winkel - studen ten en wetenschappelijk mede werkers van de Leidse universi teit - willen namelijk ook weten schappelijk onderzoek dat op de samenleving gericht is, helpen bevorderen. Binnen de universiteit gebeurt dat nu al min of meer via de vakgroep chemie en samenleving, waaruit de chemiewinkel is voortgeko men. Maar deze vakgroep be weegt zich op louter tmeoretisch niveau. Op meer praktisch ni veau willen de medewerkers van de chemiewinkel uiteindelijk hun winkel (door de universiteit) erkend zien als stageplaats voor studenten. Ook op die manier, zo luidt de redenering, kan er een brug worden geslagen tussen we tenschap en samenleving. Chemiekaart Inmiddels, zo blijkt uit het jaarver slag, heeft de chemiewinkel via de gemeente en het ministerie van sociale zaken een tijdelijke arbeidsplaats (tap) gekregen om aan een bepaald project te gaan werken. De aan te trekken tap- medewerker moet o.m. onder zoeken of en in hoeverre er vanuit de chemie en vanuit een chemie- of wetenschapswinkel geholpen kan worden om in bepaalde lacu nes in de samenleving te voor zien. Een concreet voorbeeld in dit verband is het vervaardigen van een chemiekaart voor Lei den, waarmee inmiddels een be gin is gemaakt. Op deze kaart komen alle locaties van chemica liën plus de aard, hoeveelheid en effecten ervan voor arbeid somstandigheden en het milieu. (De chemiewinkel is bereikbaar via postbus 464 in Leiden of telefo nisch 071-148333 toestel 3873). HILVERSUM - De gemiddelde waardering voor het televi sieprogramma van Veronica is in het derde kwartaal van dit jaar aanmerkelijk gestegen. De Ver onica Omroep Stichting, die als aspirant-omroep ongeveer an derhalf procent van de totale televisiezendtijd tot haar be schikking heeft, kwam tot een waarderingscijfer van 72, tegen over 69 in het voorgaande tweede kwartaal van 1977. Daarmee schaarde Veronica zich temidden van de andere omroepen, waar van de NCRV met een waarde ring van 73 de lijst bleef aanvoe ren. Dit blfjkt uit de resultaten van het continu kijkonderzoek van de afdeling kijk- en luiste ronderzoek van de NOS, die geen verschuiving in waardering voor de andere zendgemachtigden heeft geconstateerd. Een opvallend resultaat van dit on derzoek was ook de gecon stateerde daling van de kijk dichtheid van de VARA, name lijk van 18 naar 13 procent. Die daling bleek niet alleen te be staan tegenover het tweede kwar taal van dit jaar, maar ook ten op zichte van het gelijkwaardige derde kwartaal van 1976. De meest "bekeken" omroep bleef de AVRO met gemiddeld 27 pro cent, goed voor ongeveer drie miljoen kijkers, gevolgd door Veronica met 24 procent, de TROS met 22 procent, de KRO met 20 procent, de NOS met 18 procent, de NCRV met 16 pro cent, de VARA met 13 procent, de VPRO met 9 procent en als hek- kesluiter de Evangelische Om roep met 3 procent. De beste kijkavonden vielen op dinsdag en vrijdag, waar op Ne derland 1 en 2 tesamen meer dan vier miljoen liefhebbers aan het beeldscherm gekluisterd zaten. Per programmasoort werden Ne derlands amusement (shows en quizzen) en sport met res pectievelijk kijkdichtheden van 29 en 28 procent de koplopers. Het laagst scoorden zware infor matie (9 procent), Nederlandse tv-satire (7 procent), kunst (6 pro cent) en godsdienst (4 procent). Wat dat allerlaatste betreft: de waardering voor religieuze prog ramma's steeg wel, namelijk van 64 r r 70. ARNHEM (DPA) - Ontevreden jongeren binnen de Arnhemse PvdA hebben twee zittende wet houders van de kandidatenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen gewipt omdat ze vinden dat de ondemocratisch handelen c.q. zwak regeren. Het zijn de vorig jaar al van de kan didatenlijst voor de kamer ge schrapte burgemeesterskandi daat mr. Jaap Hekkelman en de in het dagelijks leven als ar chitect werkende Hans Heij. "Bezadigde socialisten probeer den nog de voor hen volkomen onverwachte coup te verijdelen. De jongeren waren evenwel in zo grote getale opgekomen dat de val van de twee onvermijdelijk bleek. LEIDEN - De heer J.R. Regeer heeft gisteren van burgemeester Vis de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau gekregen omdat hij veertig jaar in dienst is van de gemeente Leiden. De heer Regeer is chauffeur algemene dienst bij de Dienst Reiniging .Havens en Warenmarkten. In het kantoor van de reinigingsdienst aan de Noorder- Straat werd de onderscheiding de jubilaris op de revers gespeld. De aangeklaagde taxi-ondernemer ziet de brief van Brittyn als een nieuwe 'rottigheid' van Blonk, om hem in een kwaad daglicht te stellen: "Dat gaat nu al een jaar zo. De man probeerd mij op de een of andere manier ziek te ma ken", aldus Borgerding. De klachten over de overlast acht Borgerding overtrokken. Brittyn woont zelf op ruime afstand van het bedrijf. Voor de stallingspro blemen zou hij inmiddels een oplossing hebben. Wel geeft hij toe dat het met de vergunningen niet allemaal goed zit. "Maar bij wie zit het dat wel, Blonk heeft zelf ook boter op zijn hoofd", is' zijn a ADVERTENTIE Voor het overige wacht Borgerding maar af wat de brief bij de ge meente teweeg zal brengen. Hij maakt zich er voorlopig niet al te druk over. "Ze zullen bij de ge meente ook wel in de gaten heb ben hoe de zaak in elkaar zit", gelooft hij. Zegen geweigerd PASTOORSSTAKING. Byna alle 63 priesters van het bisdom Een woordvoerder van de ver bolgen pastoors: "Zolang het Va tikaan aan het bisdom knabbelt, weigeren wij de pauselijke ze gen". BEROEPINGEN. Herv. kerk. Beroepen te Nijmegen (bedrijfs- pastoor) P. Polvliet Zaandam, te Delft M. van den Bosch En schede; bedankt voor Hierden W. Verboom Waddinxveen; aange nomen naar Zeist I.J. Wisse Wa- geningen. GEREF. KERKEN: beroepen te Hilversum M. van Harmeien Alphen aan den Rijn; bedankt voor Moordrecht C. Sybrandi Montfoort. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT: aangenomen naar Nijverdal kan didaat H. Geertsma Urk; bedankt voor Anna Paulowna-Enkhuizen H. de Vries Drogeham. CHR. GEREF. KERKEN: bedankt voor Maassluis P. den Hartog Veenendaal. GEREF. GE MEENTEN: bedankt voor Krim pen aan de IJssel J. van Vliet Aagtekerke.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15