PSY als slappe vaatdoek door wringer gehaald Jan van Harskamp: Jk ben n dierenliefhebber Boris Spasski blijft weg: partij uitgesteld Vander Meent zegt op bij FCAmsterdam Vrij 55 i Bekerstunt van Wageningen ~-sM VRIESEKOOP VALT OP DONDERDAG 22 DECEMBER 1977 SPORT PAGINA 13 1 VOORHOUT - Zelden zal het be richt dat een kip in leven is geble ven, zo'n reactie hebben veroor zaakt. "Dat is een hele opluchting voor me", verzucht Jan van Harskamp. "Ik ben er een paar dagen kapot van geweest. Ik be greep maar niet hoe ik daartoe kon komen". Van Harskamp houdt het er zelf dan ook op dat hij afgelopen za terdag in een emotionele reflex heeft gehandeld op het moment dat hij die kip buiten de lijnen schopte. Een andere verklaring heeft hij niet voor het merkwaar dige incident dat plaatsvond tij dens het voetbal duel Rijns- burgse Boys - Ter Leede. "Ik weet zelf nog steeds niet waarom ik dat dier mishandeld heb. Ik ben een dierenliefhebber". Die laatste uitspraak wordt onder steund door de aanwezigheid van een hond, een kat, een vogel, een cavia en vissen jn zijn Voor- houtse huis. Des te vreemder dan ook dat Van Harskamp zich zo liet gaan dat het in Rijnsburg bijna tot een even vreemd volks gericht kwam. De gezondheidstoestand van een hen zal toch zeer zelden de ge moederen zo verhit hebben ge houden als de laatste dagen in Rijnsburg. Nadat Van Harskamp veilig was ontkomen aan de volk swoede die zich na het voorval op hem richtte, gonsde het van de geruchten. De kip zou doodge bleven zijn na zijn schop. Van Harskamp zou zijn aangeklaagd wegens dierenmishandeling. Het één noch het ander blijkt juist, zoals informatie bij de Rijns- burgse politie leert. De kip leeft nog, is inmiddels ondergebracht bij een aantal soortgenoten en lijkt zelfs geen letsel te hebben overgehouden aan de bruuske ontmoeting met de schoen van de voetballer. Dat er een aanklacht tegen Van Harskamp zou zijn ingediend, blijkt geheel op fantasie te berus ten. Wel wordt momenteel een onderzoek ingesteld naar het ge beuren, maar dat wordt niet uit gevoerd op beschuldiging, maar omdat er zaterdag een telefoontje van Rjnsburgse Boys was bin nengekomen. Als scheidsrechter Klijn uit Zaanstad in de rust niet om politiebegeleiding na de partij had laten vragen, had er verder geen haan naar het kip-in cident gekraaid. Opgeblazen genpartij wordt dan ook niets verweten, eerder is er lof. Van Biezen: "Achteraf is het nog zo best afgelopen door hun sugges tie dat Van Harskamp via de ach terdeur kon vertrekken, want een half uur na afloop stond er nog een hele groep mensen op hem te wachten". Spelleider Klijn komt er minder best af. Niet dat hij direct be schuldigd wordt ("want het schoppen van die kip kun ja daarmee niet goedpraten, dat had Jan nooit mogen doen"), maar hij wordt wel verantwoordelijk ge steld voor de gegroeide geprik keldheid. Van Biezen en Wijn tjes: "Zo'n incident kun je niet los zien van de sfeer, en dit soort streekderbies heeft iets spe ciaals waardoor er in de kiem al geprikkeldheid bestaat. Het valt of staat dan met de leiding of zoiets word gesmoord of nog ver der uitdijt. Met een goede, krach tige leiding is er niets aan de hand, nu was typerend dat hij in rust al om politiebegeleiding liet vragen. In de rust notabene, ter wijl er nog niets aan de hand zien, werd vanuit het publiek een kip op het veld gedeponeerd. Be schilderd in de clubkleuren van Rijnsburgse Boys, waarbij vol gens het politierapport o.m. ge bruik was gemaakt van "gele strobloemveiT'. Aan die vorm van mishandeling van het diertje, dat "dienst-deed" als sup porters-mascotte werd geen aandacht besteed door het pu bliek, de woede werd pas gewekt door Jan van Harskamp, die het beest buiten de lijnen schopte omdat arbiter Klijn anders niet wilde laten aftrappen. Ook op de arbitrale houding van dat moment richt zich de kritiek van Ter Leede. Van Biezen en Wijntjes. "Die scheidsrechter had de aanvoerder van de thuisclub (RBB) opdracht moeten geven ervoor te zorgen dat die kip ver dween. Dat heeft hij niet gedaan. Ter Leede-voorzitter Van Biezen en elftalbegeleider Wijntjes wijzen juist daarop bij het terug draaien van de "opgeblazen" af faire. Het duo dat Van Harskamp tijdens het gesprek ter zijde staat, stelt nadrukkelijk geen behoefte te hebben "aan trammelant en narigheid met Rijnsburgse Boys". De besttiurders van de te- Het had, volgens het duo, geleid tot een stemming waarin dingen konden gebeuren, "die in andere Tikkie wedstrijden niet zouden plaatsvinden". Zoals het inci dent, dat zich na de pauze vol trok. Onmiddelijk nadat de Rijnsburgse 2-0 het licht had ge- Hij nam geen enkel initiatief, maar wilde ook niet laten aftrap pen. Jan die op de middenstip klaarstond, heeft dat initiatief toen wel genomen. We willen het niet goedpraten, maar emotio neel was het werk wel verklaar baar". jagen, maar het liep weg en toen kon ik het alleen nog een tikkie meegeven". Een "tikkie" dat hard leek te zijn aangekomen, de kip plofte voor dood buiten de lijnen en Van Harskamp had tij dens het duel geen leven meer. "Elke keer als ik bij de zijlijn kwam, werden er opmerkingen gemaakt in de trant van "Je komt hier niet levend vandaan, dus wist ik wel wat er na de wed strijd zou gaan gebeuren. Toen heb ik ook hard moeten rennen en héél hard ook". Emotioneel was de verontwaardi ging van het publiek net zo ver klaarbaar als de schop, de manier waarop de woede geuit werd was in beide gevallen om kippevel van te krijgen. De kip en Jan van Harskamp (via een achterdeur) kwamen beiden toch veilig thuis. Daar betuigt Van Harskamp zijn spijt ("Ik had het nooit moeten doen"), en maken van Biezen en Wijntjes de balans van het duel op voor Ter Leede. "Het resultaat was negatief genoeg "Eén speler uit het veld gestuurd, een speler gewond weggedragen, een kip incident én geen enkel punt, tel uit je winst." Waarna Wijntjes nog even soleert "Het begon met closetrollen, toen werden het varkenspoten, nu zijn het kippen en morgen sturen supporters een complete koe het veld i PAUL DE TOMBE Jan van Marskamp paar dagen kapot van geweest" AMSTERDAM - In het spelers home van FC Amsterdam proef je het verleden. Foto's, nog niet vergeeld, ademen de sfeer van een periode die toch al tot het nostalgisch tijdperk van de fusieclub kan worden bijgetekend. Op die foto's trainer Van de Meent. En dat al sinds 1971. Een unieke zaak, een trainer die al meer dan zes jaar een club onder zijn hoede heeft. Aan die lange verbintenis is gisteren echter een abrupt einde ge komen. Pim van de Meent. 39 jaar. heeft zijn ontslag bij Amsterdam ingediend. Een ontwikkeling die niet geheel uit de lucht is komen vallen, maar die toch zowel spelers als bestuur heeft verrast. "Kijk", roept Van de Meent (vroeger trainer van Rooden- burg. DWVHuizen en PEC uit als hij een blik werpt op een van zijn succesvolle elf tallen van die zes jaar. "Kijk. zie je de mannen staan? Meyer, Van der Lem. Jong bloed ,Jan senFranszHusers Chris Dekker. Waar zijn ze gebleven? Juist bij andere clubs. Verkocht. Mijn team smolt weg als sneeuw voor de zon. Daar ga je kapot aan. Natuurlijk heb ik begrip ge toond voor de transfers van deze jongens. Dat geld had men nodig om de tekorten te dekken. Maar frusterend is het welJe bouwt iets op. maar je kunt het niet afmaken. Ik kan het niet langer opbren gen. Ik zie het niet meer voor de toekomst. Nou, en dan wil ik correct zijn. Ze mogen nu al van mij weten, dat ik er geen heil meer in zie. Daarom heb ik nu reeds aangekondigd dat ik verdwijn. Je moet het spel eerlijk blijven spelen."Voor van de Meent is de tijd geko men om op te stappen bij FC Amsterdam. Voorlopig dient hij zijn contract uit. Op ver zoek van Amsterdam, dat an ders zonder oefenmeester had gezeten. Een logische beslis sing van Van de Meent. Van daar dat hij durft te zeggen: "Ik ga weg zonder ruzie. Ik heb al die jaren ere-divisie ge speeld. Ik wil met deze spelers Amsterdam voor de ere-divi sie behouden". Jan Menting scoorde tegen PSV driemaal. Hier kopte hij 3-0 binnen. EINDHOVEN - Kees Rijvers klaagde deze week steen en been over het feit, dat sommige van zijn discipelen teveel aandacht schonken aan festivitei ten en zaken die niets met werkgever PSV uitstaande hebben, en te weinig bezig zijn met hun vak, het voetbal dus. /n het bijzonder ergert de suc cesvolle oefenmeester zich groen en geel aan de leefwijze van de gebroeders Van de Kerkhof. Het carnavaleske gram mofoonplaatje, dat de tweeling deze maand bij elkaar lalde klinkt de serieuze Rijvers bepaald niet als muziek in de oren. De wanprestatie, die één over alle BELGRADO - Boris Spasski is gis teren in Belgrado niet op komen dagen voor het spelen van de twaalfde partij in de schaaktwee kamp tegen Viktor Kortsjnoj. Volgens het reglement van de wereldschaakbond (FIDE) moet Spasski als verliezer worden be schouwd, tenzij buitensporige omstandigheden (een ongeluk bv) kunnen worden aangetoond. De scheidsrechter en zijn as sistenten hebben een vergade ring belegd om de problematiek te bespreken. Later maakte de wedstrijdleiding bekend dat de twaalfde partij is uitgesteld tot vrijdag. Dinsdagavond werd ook het uit spelen van de tiende partij uitge steld. Eerder won Spasski de elfde partij, zijn eerste winst in deze tweekamp. In de laatste twee partijen had Spasski als ge woonte aangenomen alleen aan het speelbord te verschijnen als hij aan zet was. Daarvoor en daarna verdween hij achter de coulissen in zijn spelersbox. Naar later bleek zette Spasski dan het denkwerk voort bij een enorm demonstratiebord met magneti sche stukken. Kortsjnoj protesteerde tegen het weglopen van Spasski. Uiteinde lijk besloot scheidsrechter Kazic het demonstratiebord te laten verwijderen. Spasski ging tegen deze beslissing in beroep, maar dit werd verworpen. Daarop be sloot Spasski woensdag niet op te komen. De organisatoren, die er alles aan is gelegen om de voortzetting van de tweekamp te waarborgen, lie ten weten dat beide spelers el kaar gisteravond zouden ont moeten oir. de problemen door te praten. Volgens deskundigen is de huidige situatie precair. Voor de tweekamp begon warén beide spelers het eens met de plaatsing van demonstratieborden. In feite was het een idee van Kortsjnoj. Als alles normaal verloopt (maar wat is normaal bij deze twee kamp) zal de tiende partij van daag worden uitgespeeld en staat de twaalfde partij voor morgen op het programma. Kortsjnoj Jeugd In de evenementenhal in Gro ningen is het schaaktoernooi om het Europees jeugdschaak- kampioenschap begonnen met overwinningen voor de twee Ne derlandse deelnemers. De natio nale jeugdkampioen Han Jans sen won van de Portugees Pe- reira dos Santos en Leidenaar John van der Wiel versloeg de met wit spelende Luxemburgei Theo Klauner. Aan dit toernooi nemen 32 jeugd- schakers tot en met twintig jaar uit dertig bij de FIDE-Europese zóne aangesloten landen deel. Ze spelen dertien ronden volgens Zwitsers systeem. De winnaar mag zich naast Europees jeugdkampioen internationaal meester r VOETBAL - De WON heeft naar aanleiding van het aangezegde ontslag van oefenmeester Be- rkelder de voetbalvereniging Wilp (afdeling Gelderland) be smet verklaard. WIELRENNEN - Met groot ver toon van macht heeft het Neder landse koppel Slot/Huveneers de Maastrichtse amateur-zesdaagse gewonnen. Tweede werd het koppel Young/Chandler. TILBURG - De Nederlandse tafeltennisteams hebben gisteravond in Til burg de vierde en laatste wedstrijdenreeks tegen China gespeeld. De dames verloren met 2-3, de heren moesten met 1-5 buigen. Bij de dames viel andermaal het goede spel van de Europese jeugdkam pioene Bettine Vriesekoop op. Zij won tweemaal, tegen Tsao jen-Hoea en tegen Jang Jen-Tsjoen. In de tweede game van de laatste partij maakte de speelster uit Hazerswoude een achterstand goed van 16-20 om met 22-20 te zegevieren. De Leidse Sandra de Kruiff leed twee nederlagen. Tegen Jang Jen-Sjoen werd het 14-21, 20,22 en tegen Tsao jen-Hoea 13-21, 16-21. linies falend PSV gisteravond le verde, lijkt Kees Rijvers voor de volle honderd procent gelijk te geven. In het eigen sportpark presenteerde de Eindhovense formatie zich gisteren als een slappe vaatdoek, die door het en thousiast en soms ronduit knap spelende Wageningen met een bijna cynisch genoegen door de wringer werd gehaald. De in de eredivisie zo ongenaak bare ploeg, die op eigen veld dit seizoen pas één treffer moest in casseren, werd gisteren door de semi-profs uit Wageningen met 6-1 van de mat geveegd. En viel daarmee met een geweldige smak uit de strijd om de nationale beker. Nog geen twee jaar geleden sneuvelde PSV ook al tegen Wa geningen in een bekerduel. Dat was toen in Wageningen op de "berg". En vorig jaar bracht Wa geningen PSV ook al in een be kerwedstrijd in moeilijkheden. Na toen tweemaal achter te heb ben gestaan, won PSV op eigen terrein toch nog net met 3-2. Gisteravond was het helemaal an ders. Dit Wageningen kon alles en PSV niets. De Eindbovenaren werden doorlopend in tempo, maar vooral in overtuiging en in zet verslagen. Een débacle voor de ploeg van Rijvers, maar ook een enorm succes voor Frans In de eerste helft al had Wagenin gen vleugels. De vroege treffer van Cees van den Berg, hij scoorde na precies één minuuten 20 seconden na een afschuwe lijke misser van Jan van Beveren, had direct al een negatief effect op PSV. Wel ging de lijstaan voerder in de eredivisie op de aanval spelen, maar niets wilde lukken. Tegen het zeer effectief verdedigende en bijzonder ge vaarlijk counterende Wagenin gen liepen de PSV'ers als leerlin gen van het kastje naar de muur Elk maatgevoel, ook in de com binaties, ontbrak bij de Eindho- venaren. Zij drongen wel fel aan, maar konden geen enkel goed schot op doelman Suvee afvuren Mede door de onnauwkeurigheid bij PSV kon Van der Ley na een afgeslagen hoekschop van de thuisclub Stanley Bish lanceren Ernie Brandts greep mis als een beginneling en Bish kreeg een vrij veld voor zich. Het was hem wel toevertrouwd Van Beveren vervolgens andermaal het na kijken te geven (0-2). PSV wist niet goed meer waar het moest zoeken. Terwijl de ploeg nerveus naar het juiste concept zocht kopte Menting tweemaal achtereen raak (0-4). De ontred dering bij PSV was maximaal Hieraan kon de enige tegentreffer van Willy van der Kuylen in de 67e minuut niets meer verande ren. Integendeel. Eén minuut la ter had Wageningen alweer het antwoord klaar door een doeltref fende actie van Hazelhekke. Nog was PSV niet uit zijn lijden verlost. In de 72e minuut moest een vernederde Van Beveren voor de zesde keer buigen toen Menting zijn hattrick volmaakte

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13