Vredesvoorstellen Begin De score tussen twee verdachten is in evenwicht Tankerramp: strijd om bergingsrechten Zoon president van Cyprus vrij Gouden sieraden Rechtvaardige basis voor onderhandelingen" Monteneros ontkennen ontvoering twee nonnen MAANDAG 19 DECEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 7 Rechtzaak Jespers: PORT ELIZABETH (DPA/UPI/Reuter) - In de Zuidafrikaanse havenstad Port Elizabeth is gisteren een heftige strijd ontbrandt om de bergings rechten van de supertanker Ven- oil die vrijdag voor de Zuidaf rikaanse kust in aanvaring was gekomen met het zusterschip Venpet. Volgens het in Johannesburg ver schijnende zondagsblad "Sun day Times" is et sprake van bitter "touwtrekken" tussen de Zuidaf rikaanse olie-exploratiemaat- schappij "Soekor' en de eveneens Zuidafrikaanse scheepvaart maatschappij "Safmarine", die oorspronkelijk de opdracht tot berging zou hebben gekregen van de Amerikaanse reder die de twee schepen onder liberiaanse vlag in de vaart had. Dit terwijl op zee de bestrijding van de 100 kilometer lange en drie kilometer brde olievlek nog steeds aan de gang was en de twee beschadigde tankers die nog steeds bunkerolie en brand stof verloren verde de open zee werden opgesleept om het gevaar van vervuiling van de kust te voorkomen. Soekor eist de rechten op voor de 330.000 ton metende Venoil plus zijn lading van 250.000 ton Iraanse ruwe olie op. De maat schappij heeft Safmarine gewei gerd het schip te slepen. Zij had met haar helikopters en slepers van het booreiland Sedko-K het belangrijkste aandeel in de red ding van de bemanningen van de twee schepen en het bedwingen van de branden die op beide schepen waren uitgebroken. Soekor zou nog steeds eigen per soneel aan boord van de Venoil hebben. In tegenstelling tot de Venpet had de hele bemanning inclusief de kapitein de Venoil Vrijheid voor tienduizend Indonesische gevangenen JAKARTA (AFP) - Bij de onge veer tienduizend politieke gevangenen die morgen uit gevangenkampen in Indone sië zullen worden vrijgelaten bevinden zich drie voorma lige ministers en een voorma lige ambassadeur van Indo nesië in Albanië. Zij waren beschuldigd van medeplichtigheid aan de staatsgreeppoging van 1965, maar de autoriteiten hadden daarvoor geen enkel bewijs kunnen leveren. Admiraal Sudomo zei dat zij morgen gelijktijdig in vrij heid gesteld zullen worden. Dat gebeurt tijdens ceremo nieën waarbij zij plechtig trouw aan de Indonesische staat moeten beloven. Indonesië is van plan nog eens tienduizend gevangenen te gen het eind van volgend jaar los te laten en de rest in 1979. verlaten. Dit gebeurde toen na de aanvaring vrijdag brand uitbrak. Twee van de in totaal 84 opvaren den van de twee schepen worden nog vermist en hebben naar wordt gevreesd het leven verlo ren. Eén man werd met tweedeg raadsbrandwonden aan zijn ar men in het ziekenhuis opgeno- De branden aan boord van de twee schepen werden zaterdag be dwongen. Bij de botsing - die een nog veel grotere ramp had kun nen veroorzaken - scheurde de huid van de Venoil over een grote lengte open, werden de tanks met bunkerolie geraakt maar bleven de tanks met de werkelijke lading ruwe olie intact Was dit wel ge beurt dan zou de hele lading Iraanse olie hebben kunnen ont ploffen en zouden ongetwijfeld beide tankers zijn verwoest De juridische strijd over de bergi ngsrechten en andere eisen zal lang kunnen gaan duren en naar vice-president John Kerr van de rederij Venoil gisteren ver klaarde zou hij niet verbaasd zijn als het "gezien het grote aantal mensen dat betrokken was bij het incident" twee jaar zal duren om de zaak op te lossen. laar in vrijheid te stellen, maar hadden daarbij gestaan op een persoonlijk onderhoud met de president van de republiek. Achilleas Kyprianou was op 14 de cember ontvoerd uit een lege rplaats bij het klooster van Mak- heras, 30 kilometer ten zuidwes ten van Nicosia. MANILLA (AFP) - President Mar cos van de Filippijnen heeft gis teren zijn zesde referendum ge wonnen, maar er zijn meer stemmen tegen hem uitgebracht dan vroeger, vooral in het midden en zuiden van het land. GENT (SP) - Drie weken oud al weer is het proces tegen de Gentse onderzoekrechter Jespers. In die weken werden in het rommelig dossier van moord, poging tot moord en een miljoenenroof, net zo veel bewijzen van schuld als be wijzen van onschuld gevon den. De rechtzaak voor As- sysenhof (een jury-recht bank) zal zich nog weken voortslepen. Tot nu toe zijn de hoofdrolspelers Jaspers en mede-verdachte Luc de Cramer kameraden gebleven. Een vriendschap tussen twee verdachten die verbazing wekt. Maar tijdens dit mon sterproces rijzen er meer vraagtekens. Op de eerste dag bijvoorbeeld al, toen de pro cureur-generaal in zijn aan klacht meer aandacht be steedde aan een diefstal dan aan moord. Van zijn 35 pagina's tellende rede werden er maar liefst 22 gewijd aan het miljoenen verlies dat de bejaarde dame Van den Hende - Ledoux overkwam. Acht pagina's be steedde de man aan de poging tot moord door het saboteren van de auto van Jespers vrouw. De overige vijf waren bestemd aan het verdrinken van de vrouw in bad. Een volstrekt unieke gebeurte nis was vervolgens het schrappen van drie onnauw keurigheden in de acte van beschuldiging. De procu reur-generaal moest toege ven dat hij zich had vergist en met de gemompelde veront schuldiging dat hij "God de vader niet is' liet hij toe dat de juryleden de valse aantij gingen doorstreepten. Het ging om de vraag of Marcos president en premier kan blijven na de vorming van een voorlo pige nationale vergadering, waarvoor de komende zomer verkiezingen zullen worden ge houden. gegeven en ook geen onder zoek ingesteld. Omdat, zo kwam ons een afgevaardigde substituut van het parket ver tellen, het gerecht niet op spraak mocht gebracht wor den en de goede faam van een magistraat rne kn geschaad worden op deze manier. Hoofdvraag Toen het proces begon was de hoofdvraag: zijn er bewijzen van roof en moord tegen Guy Jespers, die door zijn vriend Luc de Cramer van dit alles beschuldigd wordt en door het parket-generaal op deze beschuldigingen vervolgd wordt. Een al even belang rijke bijvraag luidde: zal Jes pers, die hardnekkig alle schuld ontkent, op zijn beurt als gewezen onderzoeksrech ter de bewijzen van zijn on schuld kunnen leveren? Zowel de bewijzen als de te genbewijzen, die tot nu toe van beide kanten als hoogste troeven werden uitgespeeld, vielen als springvissen terug in het troebele water. Wat de verdenking van miljoe nendiefstal betreft wordt in de beschuldigingsacte tegen Jespers bijvoorbeeld aange voerd dat hij de enige denk bare en mogelijke schakel was tussen madammeke Le doux en De Cramer. Alleen magistraat Jespers, die als vertrouwenspersoon de 78- jarige vrouw kende, kon aan trawant De Cramer de sleutel en het lettergeheim van de rijk gevulde bankkluis bezor gen, besluit de procureur-ge neraal, vanzelfsprekend daarin volmondig bijge treden door de tweede be schuldigde zelf. Voorheen lag het percentage ja- stemmers boven de 90. Nu zijn volgens de eerste officiële uitsla gen hier en daar slechts 75 pro cent ja-stemmers geteld en bijna een kwart nee-stemmers. WASHINGTON (AFP) - De Israëlische premier, Mena- chem Begin, heeft gisteren voor de Amerikaanse televi sie zes punten onthuld van de vredesvoorstellen die hij aan de Egyptische president, Anwar Sadat, zal voorleg gen. Het zijn: 1. zelfregering en autonomie voor "Judea en Sa maria" (bezette westelijke Jordaanoever), 2. algemeen kiesrecht en verkiezingen in dat gebied, 3. mogelijkheid tot herziening van die regeling die niet definitief is, 4. zelfregering en autonomie, benamingen waaraan pre mier Begin de voorkeur geeft boven "thuisland", maar die, naar hij zegt, synoniem zijn voor "zelfbeschikking", 5. wederzijdse rechten voor de bevolkingsgemeenschap pen, de joden in de Arabische zone en de Arabieren in de joodse zone, 6. geen verdeling van Jeruzalem, maar zelfregering van de religieuze autoriteiten op elk van de heilige plaatsen. PARIJS (AP) - Een woordvoerder van de Argentijnse guerrillaor ganisatie Monteneros heeft giste ren in Parijs ontkend dat deze groepering verantwoordelijk is voor de verdwijning van twee Franse missiezusters in Argenti nië. Persvoorlichter Juan Gelman ver klaarde tijdens een kort bezoek aan de Franse hoofdstad dat een communiqué van het Ar gentijnse leger, dat de Montene ros aan de vrijlating van beide nonnen een reeks eisen hadden verbonden, "volledig vals," en "absurd" was, omdat "beide zus ters zich altijd hebben ingezet voor het volk" De missiezusters, de 40-jarige Alice Domon en de 60-jarige Renée Duguet, verdwenen vorige week nadat zij hadden meegewerkt aan een gebedsdienst van vrouwen wier verwanten "verdwenen" zijn. Mannen in burgerkleding die zeiden van de politie te zijn voerden de zusters en een tiental andere vrouwen weg. Gelman zei dat het legercommuni qué "een nieuwe maneuvre van de Argentijnse militaire junta" was en dat het aantal ontvoerde personen in Argentinië de 30.000 reeds was gepasseerd. Hij voegde eraan toe dat "het niet de eerste keer is dat de Rooms- Katholieke kerk in Argentinië het slachtoffer is van onderdruk king.,' Hij beweerde dat sinds de militaire staatsgreep in 1976 "ze ven priesters door het leger zijn vermoord, de bisschop van Rioja, mgr. Angelelli, onder verdachte omstandigheden bij een ver keersongeval is omgekomen en meer dan 30 geestelijken gearre steerd zijn". Moeder-overste Marie Joseph van de congregatie voor de buiten landse missie in Toulouse, waar toe de vermiste zusters eveneens behoorden, verklaarde gisteren niet te kunnen geloven dat "onze zuster door een linkse peronisti- sche groepering ontvoerd zijn". Franse aanval op Polisario ALGIERS (AFP/UPI/Reuter) - Franse gevechtsvliegtuigen zou den drie dagen geleden bij een aanval op een Polisario kolonne in het gebied van de West-Sahara ongeveer 60 mensen hebben ge dood. Dit werd gisteren gemeld door het In het vraaggesprek dat de om- roepmaatschappij CBS recht streeks uitzond, zei premier Be gin dat president Carter zijn in stemming betuigde met de voor stellen. Het Amerikaanse staats hoofd acht deze voorstellen "een rechtvaardige basis voor onder handelingen". Zelf kiezen Begin zei dat de op de westelijke Jordaanoever levende Arabieren "hun zaken door zelfgekozen ver tegenwoordigers zelf zouden moeten regelen". Israël wenst echter dat zich in een autonoom west-Jordanië in de toekomst ook joden kunnen ves tigen, evenals de vestiging van Arabische Palestijnen in Israël zelf welkom geheten wordt. Verdere bijzonderheden wilde Be gin niet meedelen voordat hij met president Sadat gesproken heeft. Hij bevestigde dat hij binnenkort president Sadat voor de tweede keer zal ontmoeten om zijn voor stellen voor te leggen. Als men het eens zou worden dan houdt hij rekening meteen bijeenkomst van drie, met inbegrip van Carter, in Washington. Veiligheid Ofschoon de Israëlische premier niet uitvoerig wilde ingaan op de voorstellen deelde hij nog mee dat alle maatregelen die zullen kunnen worden genomen, de veiligheid van de staat Israël en van de "Palestijnse Joden" zullen moeten waarborgen. Wat Syrië en de Golan betreft zei Begin dat "over alles onderhan deld kan worden". Hij gaf echter toe dat het "een zekere tijd" zou vergen voordat Damascus zich bij de onderhandelingen zou aan sluiten. Hij gaf te kennen dat hij de V.S. niet gevraagd had een veiligheid sakkoord met Israël te sluiten dat de handhaving van de vrede in het Midden-Oosten zou waarbor gen. Ook verklaarde hij zich te gen de vestiging aan de Israë- lisch-Arabische grenzen van veiligheidscordons, bestaande uit Amerikanen en Sovjeys. Hij herhaalde dat hij en Sadat streefden naar een allesomvat tende vredesregeling. Na het Egyptisch-Israëlisch overleg zouden de onderhandelingen in Genève vervolgd worden. In antwoord op vragen opperde Begin dat ais hij en president Sa dat overeenstemming bereiken, president Carter beiden naar Washington zou kunnen uitnodi gen. Over Jeruzalem zei Begin dat het een "volkomen vrije stad" zou moeten zijn met "volledige toe gang voor altijd" tot de heilige plaatsen en zelfbestuur daarover door vertegenwoordigers van het jodendom, het christendom en de islam. Volgens Israëlische functionaris sen zal hij morgen naar Israël te rugkeren. Premier Begin houdt ABC-correspondente Barbara Walters in zijr greep tijdens een receptie ter ere van de Israëlische premier in Washington. Reorganisatie Pools kabinet WARSCHAU (Reuter) - Bij een ka binetsreorganisatie zijn de Poolse ministers voor Landbouw en transport en de 60-jarige vice- premier Kzimierz Olszewski ver vangen, zo heeft premier Jaros- zewicz zaterdag in het parlement meegedeeld. Het is niet bekend waarom hij Osl- zewski heeft laten vallen. Ols zewski, oud-minister van buitenlandse handel, is sinds 1975 de Poolse permanente ver tegenwoordiger bij de Comecon geweest, het communistische handelsblok waaraan negen lan den meedoen. De premier zei dat Olszewski een belangrijke post krijgt in de di plomatieke dienst. De nieuwe minister van Landbouw wordt de 48-jarige Leon Klonica, voorheen eerste secretaris van de communistische partij in de pro vincie Olsztyn in het noordoosten van het land. Hij vervangt de 50- jarige Kazimierz Barcikowski, die een week geleder, eerste sec retaris van de partij in Krakau is geworden. Minister van transport Tadeusz Bejm is voorts vervangen door zijn voorganger, Mieczyslaw Zaj- fryd, die poolse vice-afgevaar- digde bij de Comecon is geweest. De zoon van de president van Cyprus zit tijdens een kort gesprek met de pers tussen zijn vader en moeder in. uuicieie /Algerijnse persoureau APS dat dit bericht zei te hebben vernomen uit kringen die in ver binding staan met het gebied. Algerije steunt het Polisario, een guerrillaorganisatie die vecht voor de bevrijding van de West Sahara, dat eerst een kolonie van Spanje was, maar in 1976 toen het onafhankelijk werd werd opge deeld tussen Marokko en Maure- tanië. ADVERTENTIE. ringen, armbanden, colliers 'n geweldige voorBD|*ui^e"PHiIen^ kollektie NICOSIA (AFP) - Achilleas Kyp rianou, de 21-jarige zoon van de president van Cyprus die woensdagavond was ontvoerd' door de extreemrechtse bewe ging "Eoka-B" is in de nacht van zaterdag op zondag vrijgelaten. Hij werd vrijgelaten als gevolg van rechtstreekse onderhandelingen tussen zijn vader, president Spy- ros Kyprianou, en vertegen woordigers van de ontvoerders. De president en de vertegenwoor digers ontmoetten elkaar in Ni cosia zaterdagnacht om half drie. Tijdens het gesprek probeerden de ontvoerders opnieuw inwiliging van hun eisen te verkrijgen, maar de president wees ze weer af. Wel accepteerde hij het ongehinderde vertrek van de ontvoerders van het eiland. Achilleas Kyprianou heeft gevan gen gezeten in Limassol, de tweede stad van Cyprus in het zuiden van het land. Zijn ont voerders hadden zaterdagnacht om half een besloten hun gijze- Verdenking Uit de eerste twee getuigenis sen van raadsheer onder zoeker Vianen en onder zoekrechter mevrouw de Wilde bleek dat in het be staande dossier nog geen sprake was van verdenking van moord op het ogenblik dat Jespers op 27 februari 1977 werd aangehouden. Toch werd die dag tijdens een persconferentie op het Gents gerechtshof door het par ket-generaal gesteld dat Jes pers van zijn vrijheid werd beroofd op verdenking van roof, moordpoging en moord. De tweede procesweek bracht aan het licht dat het voor Bel gië uniek gerechtelijk onder zoek met een zodanige over haast werd uitgevoerd dat onbegrijpelijk veel details uit het oog zijn verloren. Bij voorbeeld de trossen kluis sleutels die ter zitting voor de verwonderde en overdon derende juryleden werden uitgestrooid en waarvan geen enkele onderzoeker of andere getuige de ware herkomst wist aan te duiden. Of de za kagenda van tweede be schuldigde De Cramer. Het boekje dat tijdens het voor onderzoek gewoon zoek raakte, maar op het proces, nadat het stuk eindelijk werd weergevonden op een plaats waar het niet thuishoorde, van bijna doorslaggevend belang bleek te zijn, bij de be schuldigingen tegen Jespers, er tenslotte de derde week van het proces die begon met een ontaarden van de debat ten tot niets verhelderend ge kibbel en gebakkelei. Met de getuigenis van de ouders van Rosien de Sutter, de echt genote van Jespers tot slot Niet alleen voor de be schuldigde schoonzoon werd het een zware afstraffing. De wrange aanklacht van de ouders was ook gericht tegen het Gentse parket-generaal. Vader De Sutter aan het woord: 'Ofschoon werd toe gegeven dat- het overlijden van onze dochter verdacht voorkwam, werd toentijds geen bevel tot lijkschouwing De verdediging van Jespers meende in de tweede proce sweek de weerlegging van deze vanzelfsprekende schuldaanwijzing te hebben gevonden. Men kwam met een afgedankte kluissleutel die op niet verklaarde wijze als vals exemplaar terechtk wam in de handtas van mev rouw Ledoux en zou toe be horen aan de Cramer. Maar in de derde proces-week werd deze tegenaanval van Jespers ongedaan gemaakt door de procureur-generaal, die (beter laat dan nooit) door een onderzoek liet aantonen dat de sleutel niet herkend werd door de directie van ge noemde bankinstelling, en ook nooit toebehoorde aan De Cramer Wat betreft de be schuldiging van moord, bleef tot afgelopen vrijdag een gouden armband, het sierraad dat mevrouw Jas pers droeg op het ogenblik van haar overlijden, voor De Cramer het onwankelbaar bewijs dat hij op de avond van de verdrinking aanwezig was in de woning van zijn vriend de rechter. Dat hij de armband gezien had liet hem ook toe geloofwaar dig vol te houden, dat hij oog getuige was van een moord door verdrinking. Tot een adjudant van de rijkswacht die op de avond van Rosine Jespers dood als wetsdienaar ter plaatse bewijzen verza melde, thans kwam getuigen dat hij reeds bij het begin van het onderzoek in een verslag over deze armband sprak. Jespers en zijn raadslieden kre gen het meteen gemakkelijk om de jury de mogelijkheid te suggereren dat De Cramer over de inhoud van dit pro- ces-verbaal wat opving, alvo rens tijdens een veel latere confrontatie met zijn rivaal voor het eerst met de arm band versie uit te pakken. Temeer daar het proces al leerde dat geslepen De Cra mer als burger in het Gentse ongetwijfeld de best inge lichte man op het vlak van ge rechtelijk geheim onderzoek mag worden genoemd. MINDER JA-STEMMERS VOOR MARCOS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7