Bouw Witte Singel/Doelen begint 1978 IRIS-iWOND BRENGT WEINIG NIEUWS Actief in vrije tijd Laaiend enthousiasme voor Harry Sacksioni Definitieve plannen voor ambitieus universitair complex nu gereed LEIDEN - de Leidse universiteit hoopt in de tweede helft van 1978 te kunnen beginnen met de bouw van het ambitieuze Witte Singel/Doelencomplex. Verwacht wordt dat het complex, waarvoor de deflniteive plannen vandaag zijn vrijgegeven, dan in 1982 gereed is. Het totale plan valt uiteen in vijf "clusters" (een cluster omvat de huisvesting van een aantal stu- (dierichtingen en/of collegezalen). In deze clusters komen de let terenfaculteit - die nu verspreid is over de stad - de universi teitsbibliotheek, de centrale in terfaculteit, de faculteit god geleerdheid en een aantal institu ten. Het totale netto-vloerop pervlak bedraagt 39.596 1 vierkante meter, de capaciteit is 1 berekend op zo'n 3000 studenten I en ongeveer 850 man personeel. Verder zijn er in de plannen par keervoorzieningen opgenomen voor 320 auto's en 1.130 fietsen. De 320 auto's kunnen worden ge parkeerd in een parkeerkelder onder het Witte Singel-gedeelte. De auto's komen daar binnen aan de "universitaire" kant van de r Trekvliet, bijv. via de weg die nu achter het gebouw van het Leidsch Dagblad loopt. Zoals al in juni vorig jaar bij de pre sentatie van het structuurplan kenbaar werd gemaakt, is het de bedoeling de Trekvliet weer open te graven. De gemeente is daar- I over in onderhandeling met het rijk om subsidie los te krijgen. 3,3 miljoen boeken Op het terrein tussen de Witte Sin gel en de Trekvliet komt in het midden de universiteitsbiblio theek (een ontwerp van Bart van Kasteel) met een capaciteit voor 3,3 miljoen boeken. Het gebouw wordt 17.50 meter hoog, heeft als grootste lengte 100 meter en als grootste breedte 65 meter. Er komen drie ingangen voor het publiek (twee aan de Witte Singel en één aan de zijkant richting Groenhovenstraat) en twee voor het bedrijf (één aan de Trekvliet en één aan de zijkant) Op de begane grond komen o.m. de uitleen (in het hart van het ge bouw rond één van de drie bin nenhoven), raadpleeghuizen, open boekenmagazijnen en openbare ruimten alsmede drie hallen, waarvan er twee een voor zetting zijn van een in lengterich ting lopende straat. Op de eerste en tweede verdieping komen studiezalen, collecties en 28 werkvertrekken Op de tweede verdieping komt een grote kluis voor oosterse en wes terse handschriften. Op dezelfde verdieping is een opvallend ele ment de 800 vierkante meter grote daktuin aan de Witte Sin gel-kant. In deze tuin zijn vier grote "planten-eilanden" (elk 50 m2) geprojecteerd. Joop van der Stigt ontwierp de twee gebouwencomplexen (hoogte 10.80 meter) aan weerszijden van de universi teitsbibliotheek. Het zijn globaal twaalf gebouwen ("huizen") met elk een eigen toegang. Daarin komen de subfaculteit westerse taal- en letterkunde, faculteits- Wijkkollektief: inspraak LAF mag niet in gedrang komen LEIDEN - Het wijkcollektief Plan Noord heeft in een brief aan B. en W. laten weten dat het de bijeen komst van 22 december a.s. over de bestemming van het complex van de voormalige Leidsche Ap paraten Fabriek nadrukkelijk als een voorlichtingsavond be schouwt. Het wijkkollektief vindt dat deze avond "op een zodanig laat tijd stip komt dat het gevoel bestaat in een dwangpositie te komen op het stuk van inspraak". B. en W. hadden eerder aan de bewoners van het gebied rondom het "Spoortje" meegedeeld dat zij tot 6 januari hun mening kenbaar kunnen maken over de bestem ming van het LAF-complex. Het wijkcollektief spreekt in zijn brief de hoop uit dat de mening van de betrokkenen groot ge wicht zal hebben bij de komende besluitvorming over een even tuele vestiging van de brand weerkazerne in het complex van LAF. bureau van letteren, centrale in terfaculteit, faculteit god geleerdheid, Nederlands Lexicologisch Instituut, Neder lands Instituut voor Nabije Oos ten, vakgroepen Talen en Cultu ren van het Nabije Oosten. Op het Doelenterrein heeft prof.ir. Tjeerd Dijkstra het zg. Arsenaal aan de Groenhazengracht onder zijn hoede genomen plus een nieuw gebouw ernaast. Het Ar senaal wordt gerestaureerd en er zullen in worden ondergebracht sinologie, japanologie en het In stituut Kern (indologie). De nieuwbouw, aan de waterkant van de Witte Singel, komt tussen het Arsenaal en Centraal Facili teitengebouw. In deze nieuwbouw komen het archeolo gisch centrum, het Koninklijke Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde en de vakgroep Z.O.-Aziè. De binnenruimte van het Arsenaal wordt geheel overkapt, waardoor er een plaats ontstaat waar veel groen zou kunnen worden aan gebracht. Wat de overkapping betreft wordt er gedacht aan een paddestoel-achtige pergola met een steun in het midden, een sterk contrast met de bebouwing rondom. De nieuwbouw van Dijkstra (hoogte 11.40 meter) vertoont sterke overeenkomsten met het Arsemaal. Binnenin is een soort hofje geprojecteerd van 24 bij 24 meter, dat verwantschap ver toont met het Begijnhof in Am sterdam: het bekende stilte- drukte contrast. Patio Tussen het Paterstraatje (naast de Hortus) en de Verlengde Doelen steeg komt een nieuw gebouw in de geschiedenis, kunstweten schappen en klassieke talen, een ontwerp van Hans Bosch. Het gebouw beslaat in carré-vorm ongeveer 50 bij 50 meter, en heeft vier bebouwde zijden rondom een centrale binnenplaats (patio). De hoofdingang komt in de Doelensteeg en er komt nog een dienstingang aan het Pater straatje. Een belangrijk kenmerk van het gebouw (hoogte 12.50 me ter) is dat er, met name naar de binnenplaats toe, met glas is ge werkt. Centraal in het Witte Sin gel/Doelencomplex ligt het Cen traal Faciliteitengebouw van de architecten ir. H.P. Ahrens en E. Kleijer. Dit gebouw (hoogte 13 meter, variërend tot 17 meter) komt tussen de twee bruggen in op het Doelenterrein aan de wa terkant van de Witte Singel. Het is 100 meter lang en de grootste breedte wordt 44 meter. In het gebouw komen collegezalen en andere gemeenschapsvoorzie ningen, talenlaboratorium en fo netiek, het audio-visueel cen trum, het LAK-theater en drama turgie, en het algemeen beheer. Belangrijk bouwkundig ken merk van dit gebouw is een bin nenstraat die het gebouw door snijdt. Hierop komen weer di verse dwarsstraten uit. Aan de waterkant komt een restaurant, waar ongeveer 400 mensen een lunch kunnen gebruiken. Daar aan vast komt een overdekt ter- Het theaterzaaltje komt op de be gane grond. Het krijgt een capaci teit voor 250 bezoekers en wordt voorzien van een speelvlak van 18 meter breed. Op dit podium zal ook een klassiek toneel kunnen worden uitgevoerd. De toe schouwers zitten tnbunegewijs naar de laag liggende "Bühne" te kijken. Het publiek kan echter ook langs de vier wanden van dit 18 bij 18 meter grote zaaltje wor den gegroepeerd. De grootste collegezaal in dit ge bouw zal 250 man kunnen bevat ten: er zullen twee zalen voor 110 man komen. Onder het gebouw komt een fietsenstalling voor 450 fietsen. Aansluiting Bij het totale Witte Singel'Doelen plan zijn de ontwerpers ervan uitgegaan dat het complex naar alle kanten aansluiting moet ge ven op de bestaande bebouwing. Dat wordt niet alleen geïllu streerd door de vele pleintjes en hoven, maar ook door de talloze straten die het complex door snijden. Overigens wordt er in de plannen met geen woord gerept over het gedeelte Doelenterrein waar straks zo'n 40 tot 60 woningen moeten komen. Dit stuk, dat on geveer een derde van het hele ter rein beslaat, gaat naar de ge meente. De woningen zullen aan de overkant van de Doelengracht komen en blijkens de tekeningen worden ze gegroepeerd rondom een soort tuele v weerka: AdeLAF THD Leiden De Telefonische Hulpdienst in Leiden zal in de kersttijd ook dienst gaan doen als ker- stinformatiecentrum. Iede reen, die wil weten waar kerst-ins en dergelijke even ementen worden gehouden en wat de openingstijden zijn, kan bij de THD terecht op tele foonnummer 071-125202. De THD zal tijdens de feestdagen zoals gebruikelijk dag en nacht beschikbaar zijn voor iedereen, die hulp-per-tele foon wenst. Kerststukjes (IJ Op dinsdag 20 december kan iedereen, die daar zin in heeft, in het clubhuis De Tamboerijn aan de Valeriusstraat 73 in Leiden kerststukjes maken. Wij zorgen voor de materia len, maar de deelnemers moe ten zelf voor kaarsen zorgen. De kosten zijnf 125 en vanaf acht uur 's avonds kunnen de knutselaars terecht. Kerstlezing In het gebouw aan de Korte Mare 4 in Leiden wordt op dinsdagavond 20 december- een kerstlezing gehouden door het Rozekruisersgenootschap. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Schrijfavond Op woensdag 21 december or ganiseert de Leidse werk groep van Amnesty Inter national een schrijfavond ten behoeve van politieke ge vangenen. De bedoeling is dat er die avond brieven worden gestuurd voor of aan politieke gevangenen. Bijvoorbeeld brieven aan autoriteiten met het verzoek om vrijlating of om mildere behandeling. Schrijflustigen kunnen 's avonds acht uur terecht in de Kolfmakerssteeg 8 (hoek Ra- penburg-Kaiserstraat) Kerststukjes (2) In het buurthuis Westerkwar- tier wordt morgenavond tus sen tien uur en half twaalf een kerstochtend gehouden voor de 65-plussers uit het Haag- wegkwartierEr bestaat dan gelegenheid om een kerst stukje te maken. Het mate riaal is aanwezig en de koffie is klaar. Het buurthuis is ge vestigd aan de Ten Kate- straat 10a, en diegene, die moeilijk op eigen gelegenheid kan komen moet even tel. 140977 bellen. Hengelsport Visvereniging Zaalberg viste de tiende wedstrijd van het seizoen in de Ringvaart. De vangst was slecht. De uitslag: 1. J. J. Went 1625 gr (7st.),2. J. Gorlee 1420 (5), 3. P. Fasel 875 (4). 4. J. Beij 625 (2),5.G.Hol- swilder 250 (1), 6. P. Hemerik 225(1), 7. A Bodijn 190(1), 8. J. Zandvliet 120(1). Deze maquette geeft de situatie theek. Uiterst rechts de Trekvliet en in doelenterrein, waarvan het linkergedec ia 1982 iveer: rech I et midden ov.ge bebouwd is m het Witte Singel-gedeelte met duidelijk vooruitstekend de universiteitsbiblio- eer het water van de singel met de twee bruggen. Daarop Doelenterrein het Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40 - of Electronic-QUARTS SEIKO - CASIO-CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS - EWE - ANKER Horfoger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS LEIDEN - De kerstmarkt van de werkgroep Leiden en omstreken van Terre des Hommes, die afge lopen zaterdag in de Waag werd gehouden, heeft 3700 gulden op gebracht. Van dit bedrag zal on geveer 3000 gulden worden ge bruikt voor het huidige project van de werkgroep, namelijk de aanschaffing van een couveuse voor het General Hospital in Galle, Sri Lanka. Op de kerstmarkt konden de be zoekers legen lage prijzen allerlei artikelen kopen, zoals kerststuk jes. knuffelbeesten, wenskaarten, kleding enz. (Jok was er een rom melmarkt en de kinderen konden via een mini-cursus figuurtjes le ren knippen; bovendien was er ballengooien en ringen werpen. Het was de derde keer dat de werk groep een kerstmarkt organi seerde. LEIDEN - Er is niets fascinerender dan naar een geboeid luisterende zaal mensen te kijken. Daartoe bestond gisteravond in de Stads gehoorzaal alle gelegenheid, om dat Harry Sacksioni daar zijn ne gende concert gaf in een serie van twaalf. Het is verbazend te moeten con stateren. dat Sacksioni een avond lang een volledig uitverkochte Stadsgehoorzaal naar een onge kend enthousiasme weet te spe len. Als hij om half elf met het voor de tweede maal voorstellen van zijn muzikale begeleiders het einde van zijn optreden aankon digt, lijkt het gebouw volledig op z'n voegen te trillen. En masse staat het publiek op en roept gescandeerd om een toe gift. Sacksioni en begeleiders voldoen aan dat verzoek. Maar wèèr smeekt het dolgedraaide publiek om een toegift. Ditmaal komt hij alleen, slaat een paar ac- corden aan en het publiek is weer helemaal in z'n ban. Beangsti gend haast omdat dit resultaat wordt bereikt door een gitarist, die dan weliswaar op zeer kun dige wijze zeven verschillende gi taren bespeelt, maar in feite niet meer doet dan dat. Daarom staat dat buiten grenzen tredende enthousiasme eigenlijk in geen enkele verhouding tot de manier, waarop Sacksioni zijn muziek in de zaal wil brengen. Hij geeft suStiliteit, eenvoud en de tail en ontvangt van z'n publiek telkens weer een overdonderend applaus. Men waardeert haast breekbare accorden, door Sack sioni tot 'De Lifter', Goofy'.en 'Levenslang' samengebracht met langdurig aanhoudend applaus. Een toch misschien iets overtrok ken waardeoordeel van een pu bliek voor een gitarist, die nog een hele ontwikkeling moet doormaken. Hoe gaat dit publiek reageren, wanneer Sacksioni zijn gitaarspel volledig geperfectio neerd heeft? Harder applaudise- ren is in ieder geval onmogelijk. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Over publieke belang stelling had de noodlijdende stichting Iris zaterdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum niet te klagen, maar om na afloop te spreken van een onvergetelijke avond zou wel erg overdreven zijn. Geen nieuwe, originele ar tistieke prestaties werden er be reikt. Slechts goedwillende ama teurs met uitgerekend een tradi tioneel opererend cabaret als uit schieter was het resultaat. "Secret Service" opende de avond met gemakkelijk in het gehoor liggende muziek. Na een half uur werd een goed deel onttrokken aan hun publiek dat boven de dansgroep van Lilian Dool wilde zien. Individuele klasse ver schillen en gebrek aan concentra tie waren waarschijnlijk de reden van het niet synschroon lopen van de bewegingen. Niettemin waren de balletjes zeker het be kijken waard. Inmiddels arriveerde Lampie per fiets in de benedenzaal, daar bleek dat zijn reis geen verbete ring heeft gebracht in zijn mic rofoontechniek. Gelukkig kun nen we op straat de schade inha len. Boven trad "Metzondermet" al aan, dus de trap weer op. "MzM" wisselde hele sterke met wat flauwere nummers af. Vooral de liedjes waren erg sterk Tij dens het optreden van dit talent volle drietal was "Touchwood" aan hun laatste optreden begon nen. Opmerkelijk was de goede zang, maar ook hier weer geen kenmerkend geluid. OUIS CORNELISSE MAANDAG 19 DECEMBER 1977 LEIDEN r Toekomstbeeld aan de Witte Singel: de nieuwe universiteitsbibliotheek en flankerende gebouwen, ingeklemd tussen de woningen Zo gaat de nieuwe bebouwing op het Doelenterrein er uitzien: op de voorgrond rechts het Centraal Faciliteitengebouw tussen de nabij de Groenhovenstraat (links) en de oude panden naast het Leidsch Dagblad (rechts). bestaande en de nog aan te leggen brug.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3