Ik ben er niet groots op hier weg te gaan" 0=ieidse agenda Woningen Van Leeuwenpark wachten op slopershamer Seringenlaan slikt protest alsnog in PvdA Wassenaar wil cultureel centrum Creatieve actiegroep op zoek naar ruimte LEIDERDORP - „Ik heb al zo vaak gezegd, tegen iedereen die het maar wilde horen: als jullie wat van plan zijn met het Van Leeuwenpark, doe het dan vóór ik 80 word. Ach, ze praten er al zo lang over, renoveren, slopen... Nu ben ik bijna 80, en nü worden de huizen gesloopt. Voor mij hoeft het niet..." Het Van Leeuwenpark in Leiderdorp. Een leuk uit ziend straatje. Kleine huisjes, aan het begin van de eerste wereldoorlog gebouwd. Eerst eigendom van woningbouw vereniging „Ons Belang" (een steen in één der huizen herin nert daar nog aan), later voor 1000 gulden per stuk door de gemeente aangekocht. Door Ingrid Cramer De huizen zijn niet best meer. In de meeste zit geen douche. Waar er wel één is is deze door de bewoners zelf - voor eigen rekening - in de woning aan gebracht. De keukens zijn veelal te klein. In de meeste huizen lekt het bij de bouw is te weinig cement gebruikt, een schaars artikel in de oor log. De muren zijn opgemet seld uit voornamelijk kalk en zand. Toch lopen de meningen nogal uiteen over de vraag of de woningen zo slecht zijn dat ze gesloopt moeten worden. „We hebben er zelf inmiddels zo veel aan opgeknapt, dat het voor ons huisje niet nodig is", zegt de een. En een ander „het is hier toch netjes?". De meesten kunnen zich echter, hoewel niet van ganser harte, met de opvatting van het ge meentebestuur verenigen: „De huizen zijn oud, slecht gebouwd met onvoldoende voorzieningen. Je kan er nu handenvol geld aan uitgeven om ze op te wijze maar over vijf jaar kun je weer opnieuw beginnen". Verlaten De eerste huizen zijn inmiddels verlaten, deuren en ramen dichtgespijkerd. Over het al gemeen is men wel tevreden met de wijzen waarop de ge meente de verhuizing van de bewoners regelt. Verhuiskos ten worden betaald, er wordt 3000 gulden voor een nieuwe inrichting beschikbaar ge steld. Verbeteringen in de woningen aan het Van Leeuwenpark aangebracht worden vergoed. Toch wordt ook een beschuldi gende vinger naar het ge meentebestuur, en naar de woningbouwvereniging, uit gestoken: „in feite hebben ze zelf de huizen verwaarloosd". „Tja", zegt wethouder Drenth, „vroeger had men eerder de neiging huizen te slopen dan nu. Ook voor het Van Leeuwenpark was jaren geleden die beslissing al ge vallen, sindsdien is er niets meer aan de huizen gedaan". De meeste bewoners, vooral de ouderen, willen niet graag weg uit het Van Leeuwen park. Ze hebben er opvallend lang gewoond, er hun kinde ren zien opgroeien. Nog mee gemaakt, dat het van Leeuwenpark in feite een ei land was, omringd door wa ter. Velen herinneren zich nog dat tol betaald moest worden (tweeëneenhalve cent op een gegeven moment) om toegang tot het park te krijgen. Rot „We moeten hier weg, maar ik ben er helemaal niet groots op", vertelt een oude vrouw. Een man: „ik vind het ronduit rot om hier weg te gaan". Zijn vrouw, vindt het niet zo erg om te vertrekken. „Ik heb hier zo lang gewoond eigen lijk wil ik wel eens weg uit die kliek. Maar voor hem is het beroerd. Hij kan er wel om huilen". Slechts een klein aantal van de huidige bewoners van het Van Leeuwenpark zal terug keren als de nieuwe wonin gen die er worden neergezet er eenmaal staan. Voor de meesten zijn deze woningen te duur. „Ze gaan tussen de 300 en de 400 gulden per maand kosten. Nu betalen we maar 65 gulden huur". Een enkeling houdt de weg om terug te komen nog open: „Maar dan moeten we eerst de tekeningen zien. Mijn moeder is moeilijk ter been. Als uit de tekeningen blijkt dat het leef- gedeelte voornamelijk boven komt te liggen, kan ze het verder wel vergeten". De moeder zelf: Ik heb nu zo m'n eigen gang in dit huis. In een nieuw huis moet je die weer helemaal leren". „Oude bomen verplant je toch ook niet? Dan gaan ze dood". Tijd De bewoners hebben nog even de tijd voor ze hun woningen moeten verlaten. De één spreekt van mei, de ander van september. Een derde gelooft er eigenlijk nog steeds niet in dat de sloopwerkzaamheden binnenkort zullen beginnen. De dichtgetimmerde ramen, vastgespijkerde deuren, èpreken echter hun eigen, niet mis te verstane taal. WASSENAAR - De bewoners van de Seringenlaan in Wassenaar hebben onlangs het gemeentebe stuur officieel laten weten dat zij hun bezwaarschrift tegen het be stemmingsplan Ter Weer hebben ingetrokken en schriftelijk be vestigd, dat zij zullen afzien van beroep bij de Kroon tegen de vaststelling van dit bestem mingsplan. Namens de 31 bewoners heeft Mr. J. W. Meijer het college van bur gemeester en wethouders dank gezegd voor de prettige en vlotte wyze waarop alsnog een voor die bewoners bevredigende regeling tot stand kwam. Zoals bekend hebben de Serin- genlaanbewoners hun verzet te gen de voorgenomen woning bouwplannen gestaakt, nadat overeenstemming was bereikt over het openstellen van de voor hun woningen gelegen weilan den en de inrichting daarvan met wat groen en speelvoorzieningen voor de kinderen. Het weideter- rein zal toegankelijk worden ge maakt met twee bruggetjes. Er zullen afgescheiden door beplan ting enkele speelweiden en een speelveld worden aangelegd. Intussen heeft de gemeenteraad in de novembervergadering een bedrag van 43.500 uitgetrokken voor het treffen van de nodige voorzieningen. In hun voorstel aan de raad wezen burgemeester en wethouders er op, dat het openstellen van de weilanden past in het beleid dat tot nu toe ten aanzien van dit gebied werd gevoerd. Zodra de historische vereniging "Oud Wassenaar" de opgravingswerkzaamheden bij de boerderij Bos zal hebben beëindigd zal voor die weilan- denstrook, die grenst aan het ge bied voor de woningen van de Se ringenlaan in dezelfde geest in richten. in afwachting van de eventuele realisering van de noordelijke randweg. GESLIPT OEGSTGEEST - Op de Rijn- zichtweg te Oegstgeest, ter hoogte van de Apollolaan, is za terdagavond 22.30 uur een brom fietster door onbekende oorzaak geslipt en ten val gekomen Het meisje. J. van der G. uit Rijns- burg, is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. Inbraak in tankstation 4 jongens aangehouden LEIDERDORP - De politie van Leiderdorp heeft gisteravond een viertal jongens aange houden bij een inbraak in het tankstation van Alberts Cor ner waar zij een geweldige ra vage aanrichtten. Twee auto's werden vernield, een op de Touwbaan geparkeerde vrachtwagen opengebroken waarna een mobilofoonin stallatie er uit werd gesloopt. Drie van de vier jongens, de 15-jarige E.M. van P. uit Leiderdorp de 16-jarige E.R. uit Leiden en de 19-jarige T.R. eveneens uit Leiden, bleken ook verantwoordelijk te zijn voor de inbraak bij Al berts Corner ongeveer twee weken geleden, waar zij voor 5000 gulden schade aanricht ten. Bij de jongens thuis werden nog diverse bromfietsen en kisten vol met onderdelen aange troffen. De 19-jarige T.R. en de 18-jarige Leidenaar W.R. zullen binnenkort voor de of ficier van justitie worden voorgeleid. De anderen wor den voorlopig nog vast gehouden. DIEFSTAL OEGSTGEEST - Bij een inbraak zondagavond in een woning aan de Turfstraat te Oegstgeest zijn een Friese staartklok, zilveren en koperen voorwerpen ontvreemd. De inbraak werd 's avonds om half 12 ontdekt. Van de daders is nog niets bekend. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Johannes, zv J.Zwanenburg en D. Zuyderduyn; Mi chel zv Schlagwein en Azier; Jean Paul Sebastiaan zv de Jong en Moen; Adna- nus Gijsbertus zv Van Amsterdam en De Lang; Marja dv Kerpeishoek en Knetsch; Hendrina Louise dv van Gerri- tsma en Van der Vijver; Geertruida Na- tascha dv Heemskerk en Varkevisser; Tamara dv Crama en Jansen; Arie Mar- tijn zv Duyn en Van der Meij; Theodorus Wilhelmus zv Volwater en Hooijmans; Feteze zv Pijlman en Van der Jagt; Wouter Jeronimo zv Polderman en De Vries; Stephan Raoul zv Vos en Geurt- sen; Wicher zv Scholten en Dok; OVERLEDEN: Bouvy (1897) vrouw ge huwd geweest met Reinhold; Oudshoorn (1914) man, Montanje (1916) man, Mieremet (1893) vrouw, Brouwer (1921) vrouw gehuwd met Vlemings; Elenbaas (1977) zv Elenbaas en Floor Klinkenberg (1906) vrouw gehuwd ge weest met Jonker; Mulders (1898) man; Geitenbeek (1893) man, Van der Linden (1904) man, Tuin (1893) vrouw gehuwd geweest met Zijlstra; Rutgers (1907) man; Regeer (1887) vrouw gehuwd ge weest met Blom. GEHUWD: Klein en Maghielse; Blans- jaar en Brusch; Faber en Wolters; Van Belkum en Jongenelen; Hooijmans en Bouwman; Querain en Van Egmond; Velthuijzen en Stouten; Ulijn en Van Doesburg; Hagedoorn en Stultjens, Nieuwenhuizen en Luyendjjk; Ouwer- kerk en Noort; Van den Burgh en De Winter; Van der Leek en Neuteboom, Jansen en Van Oort; Dool en Verver; Belt en Borgers; Boer en Lampo; Van Wetering en Loeber. ONDERTROUW Beöthy en Rtydki Teijma en Colijn; Geluk en Mechelse; De Goede en Eijgenraam; Van der Heijden en Keijzer; Johannes en Montarue; Klein en Felius. Kuiper en Bet; Ligny en Honsbeek; Van der Meij en Stavleu Pouw en Meijvogel; Stol en Winkel; De Wit en Schotel. Loiidens koor wat statisch MAANDAG 19 DECEMBER 1977 OEGSTGEEST - In de R.K. Wil- librorduskerk vervoegden zich zaterdagavond tal van toehoor ders voor een optreden van The London Choral Society, door K. en O. naar Oegstgeest gehaald. Kerstzang lokt, medewerking van Aafje Heijnis lokt, Jan Schmitz van de Hartebrug aan het orgel is een lokker en een harp, geduid als Keltische harp, van Thelma Owen, lokt eveneens. Twee harpcomposities stamden SOS-Hipn^t uit Wales (het laatste ervan: was „Penillion: IJ-Sipse"), twee uit de middeleeuwen. Allemaal mooi en tegelijk fraai verklankt. Apotheken De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheker in de regio Leiden, wordt van 9 tot 16 dec. waargenomen door. Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313 en Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 899211. Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Het 22e en laatste programma- nummer was een staande samen zang van alle aanwezigen: „Hark, the Herald Angels Sing". Twee nummers tevoren werd „Stille Nacht" in onze taal gezongen. De concentratie van de koorzangers steeg daar het hoogst. Aanzien lijk zijn hun training en routine, dirigent Leon Lovelt heeft het allemaal allerdegelijkst voorbe reid. De zang is wat statisch, niet van nature „merry", al waren er nummertjes die dit doorbraken, als Cowboy Carol met klikkende maracassen er in (leuk voor de kinderen onder het publiek), Drummer Boy en een Sussex Ca rol met een dosis „fun". Een staaltje van superieure kerk muziek was Magnum Mysterium van Gabrieli, interessant een Ave Maria van Rachmaninof. Een spi ritual kwam de variëteit van het programma ten goede. Schmitz, prima begeleidend, had niet genoeg frisse kleuren tot zijn beschikking om een echt variabel kleurbeeld aan te brengen. Zijn schoonste opgave werd het om met de altsoliste Aatje Heijnis in duo te gaan in een Cantate Aman- tissime Jesu van Christian Ritter en Die Könige van Cornelius, een ongewoon gave en in de toon- vorming gelijkmatige, soepel wendende en innig beleefde vo cale bijdrage. KEES VERHOEF" Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. WASSENAAR - De PvdA-fractie in de Wassenaarse raad heeft het college van B en W voorgesteld over te gaan tot de bouw van een sociaal-cultureel centrum. Dit naar aanleiding van de buiten gewoon gunstige saldi-reserve (bijna 12 miljoen). Verder wil de LEIDEN - Op de^jsbaan aan de Vondellaan was zaterdagavond een opmerkelijke gast aanwezig. Het was de Spanjaard Antonio Gomez. Vorig jaar baarde deze man groot opzien door zijn verschijning bij de Europese en wereldkampioenschappen schaatsen. Met de manier waarop hij zich krabbelend voortbewoog onderscheidde hij zich duidelijk van de andere deelnemers. Omdat het aantal Spaanse hardrijders op de schaats bijzonder gering is, wist hij on danks enkele nationale records te vestigen. Verder schaatste Gomez in het televisieprogramma "In de vuist" een wedstrijd tegen Willem Duys. Antonio Gomez (tweede van links) is in ons land met zijn trainer (op de foto links). Op de Leidse ijsbaan draaide hij zaterdag wat trainings rondjes onder het toeziend oog van de zoon van ijbaaneigenaar Ton Menken (tweede van rechts). WASSENAAR - In Wassenaar heeft zich een nieuwe actiegroep gevormd, die de naam draagt "Onderkomen Kreatieve Beoefening", afgekort OKB die strijd gaat voeren voor het ver krijgen van een ruimte, waar men kreatief bezig kan zijn. De groep is ontstaan door samenwerking van enkele mensen die het beu zijn geworden te zoeken naar een onderkomen, waar bijvoorbeeld bandjes kunnen oefenen. Verder is er behoefte aan een ruimte voor een amateur-kun stenaar. De actiegroep stelt in een pamflet dat zij in ieder geval in de zomer van 1978 een tijdelijk on derkomen wil hebben. De groep is bereid zelf de handen uit de mouwen te steken bij het op knappen van de ruimte. Behoefte bestaat aan een centraal gelegen pand, maar niet te dicht bij hui zen. Het zou een grote ruimte moeten bevatten voor ongeveer 100 per sonen en twee ruimten van elk 5x5 meter voor repeterende bands en nog een lokaal voor een amateur-kunstenaar. Kabel-korting voor 65-plus? LEIDERDORP - De Leiderdorpse bejaarden zullen waarschijnlijk minder voor hun aansluiting op de kabeltelevisie hoeven te beta len dan andere ingezetenen van Leiderdorp. De commissie van Beheer voor de Centrale Antenne-inrichting denkt aan een korting van 25%. Voor alle anderen zal van een ge lijk tarief worden uitgegaan. Cabaretduo 220 V boeiend VOORSCHOTEN - Aangekondigd werd, dat cabaret minnend Voor schoten zaterdagavond een schok diende te verwachten: het optreden van het duo 220 Volt. Van een schok wil ik niet direct spreken, maar het was ongetwij feld een boeiend programma dat de Nijmeger studenten Benno Hagenbeek en Hans de Jong het publiek voorschotelden. Onder de benaming "Premiere" brach ten zij hun eerste totaalprog ramma. Conférances en liedjes, net name na de pauze in een vloeiende afwisseling gebracht, met een ontwapenend vermogen om het eigen optreden te relative ren. ("slaat het een beetje aan? Moet er niet wat meer Abba in?") Met name de conférances van Be nno Hogenbeek waren erg sterk, in hoog tempo, met een spre kende mimiek, soepel inspelend op het publiek. Nummers als "de motor", waarbij "motorrijder," Benno Hagenbeek zich tussen het publiek begaf, en Toos, een wat moeizame visite bij een dame, gevisualiseerd door Benno met de plastic benen van een etalagepop, waren hoogtepunten van een goede show. Het 15-jarig jongetje dat voor het eerst verliefd was (op een jongen) werd hartveroverend neergezet door Hans de Jong waarbij Be nno speels aantikte op de maat schappelijke ongewenstheid van kleine jongetjes die vieze spel letjes met elkaar doen een diep verontwaardigde Katrijn (pop- pekastpop) ten tonele te voeren. De werkwijze van het duo doet sterk denken aan die van Bram en Freek (Nederlands Hoop): Be nno is de conferencier, Hans de pianist/gitarist, de "aangever", die veel meer op de achtergrond opereert. Voor het overige gaat de vergelijking mank: Geen scherp cynisme bij 220 Volt, maar vriendelijk amusement, dat zo nu en dan de toeschouwer en de maatschappij op de hak neemt. Het professionalisme spreekt al duidelijk uit de show van de Nij- megenaren, die in de driejaar van hun bestaan een eerste en een tweede prijs bij het cabaret-fes tival "Camaretten" in de wacht wisten te slepen. In hun nieuwe programma „Première" werken zij geleidelijk aan naar een climax toe, waarin het contact tussen ca baretiers en publiek steeds ster ker wordt. Juist door deze sterke opbouw van het tweede deel van het programma ben je geneigd te vergeten dat het eerste deel hoewel goed, onmiskenbaar zwakker was. Het is het enige puntje van kritiek op een avond, waaraan je slechts goede herin neringen kunt bewaren. INGRID CRAMER PvdA dat met behulp van dit geld betere voorzieningen worden ge troffen voor het Wassenaarse jeugdwerk en wordt gezorgd voor een redelijke huisvesting van wijk- en buurtverenigingen. De PvdA stelt verder voor om de noordelijke randweg op gemeen- tekosten aan te leggen als uit of ficiële rapporten zou blijken dat deze straat van groot belang is om het doorgaand verkeer in Was senaar-Noord te weren. Behalve kritiek op de besteding van die saldi-reserve, spreekt de PvdA bezorgdheid uit over de te ruglopende schoolbevolking die veel basisscholen op korte ter mijn voor ernstige problemen zal stellen en de welzijnsvoorzie ningen. Naast kritiek ook waardering, voor het financiële beleid zuiver tech nisch gezien, voor de sluitende begroting en de gunstige vooruit zichten voor de komende drie a vier jaar. Waardering ook voor de bouwplannen Ter Weer en Hil- lenaarlaan van de kant van de PvdA. „In de welzijnssector wordt nu al bijna tien jaar lang gepraat, maar duidelijke beslissingen zijn nog steeds niet genomen". Zo stelt deze partij die nu verlangt dat „eindelijk knopen worden door gehakt". Toch deelt de PvdA mee zich, ondanks „de vele kritiek en het aarzelende en trage beleid", constructief te willen opstellen. Remonstrants hoogleraar Hoenderdaal geridderd LEIDEN - Prof. dr. G.J. Hoender- daal, die als hoogleraar van het remonstrants seminarium te Leiden met emeritaat is gegaan, kreeg zaterdag op zijn afscheids receptie in Den Haag de ver sierselen van het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Secretaris-generaal mr. A. Mulder van het departement van justitie reikte ze hem uit. De voorzitter van de Remon strantse Broederschap, drs. W.K. Moree, bood prof. Hoenderdaal ten afscheid een studiefonds aan voor de nascholing van predikan ten. De nieuwe wet op het hoger onderwijs beperkt de theologi sche studie tot vier jaar. Prof. Hoenderdaal is er een voor stander van, dat de predikanten dan nog een nascholing krijgen. Het daartoe bestemde fonds is nu ongeveer 8000 groot. Men ver wacht nog verscheidene giften. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11,30 uur. Kool Driftstraat 49a, di 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijic Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vnjdag van 12-17.30 uur. Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jaeobsgracht 1, tel 126938. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep alleenstaanden Advocaten spreekuur Rutgershuis LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2